Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1

    Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake

    Popujt te ndryshem kane fjale dhe shprehje te ndryshme, permes te cilave ata komunikojne me kafshet, i therrasin, i urdherojne, i largojne etj etj.

    Si komunikojne shqiptaret e krahinave te ndryshme me kafshet shtepiake?
    Po popujt fqinje?
    Po popujt e tjere me larg nesh per ata qe kane mundesi?
    Mendoj se komunikimi me kafshet shtepiake eshte ndoshta nje celes per te pare afersite gjuhesore e afersi te tjera te popujve rreth nesh.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 13-01-2009 mė 16:14

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Pershendetje Dydrinas, tema eshte e rendesishme, te uroj per fillim....

    Mendoj se eshte dashur qe te jepni se paku dy tre shembuj ne menyre qe lexuesi te orjentohejme lehte ku ndoshta do i bie ndermend nga feminija se shumica tani jane bere qytetar...

    shendet
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #3
    Nje dite i pyeta disa kurde se si e urdheroni gomarin dhe ata m'u pergjigjen "HOSH".

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    deshta te flas per qennin por kam te flas edhe per gomarin.

    shqiptaret gomarin e kan shtazen per nji shembull te keq, kryeneq,trrulan i ngul komt si gomari ne lloq etj etj
    une ju them diqka tjeter, ne belgjik ne nji komune ta brukselit gomari asht si simbol i kesaj komune se njerzit kan punu me gomar ne nji kohź dhe e festojne diten e gomarit e me ka intersu mjaft me dit pse e dojn gomarin.
    Per qudi gomari nuk asht krueneq aspak por e din rrzikun dhe kur nuk e beson veten nuk ec perpara.
    gomari don memarr metmirź e me te keq hiq se don.

    pra gomari nuk qenka kryeneq por veshtrues i madh, kur nuk beson hup ec perpara.

    Qeni,
    ne cilen gjuh ti folsh pergjigjet qeni edhe me gjeste .
    une qenve te medhej i frigohem nuk i du dhe nuk me afrohen kurr

    perkundrazi qent e vegjel shum i du e pa i njoft me gjuhen dhe me cillen rreth meje, sot kur dola nga librarija , qeni i tyne me erdhi deri ne kerr, mezi e mur pronari nuk deshti te hyn ne shtepi, ai me tha e para her qe me ban keshtu.I thash e ka pa qe e deshta, jemi marr vesh me telepati...ai tha me mbyt gruja me i humb ky qen ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anėtarėsuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Macokun qe kemi te shpia smerr vesh shqip foli gjith diten po deshe i themi eja nuk leviz fare sa i themi komm vjen me vrap , mbase eshte nazist ...

  6. #6
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    nje shembull.kam nje mace shume te bukur ne shtepi,i kam folur gjithmone italisht dhe ju bindet gjithmone urdhrave.nganjehere kam provuar ti flas shqip,shkon ne konfuzion,nuk kupton asgje...........mos qeshni,kafshet mesohen me gjuhen me te cilen ju flet.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #7
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Pėrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr-tik-tik-tik

    Kujt i thojna kshtu nmujshi me ditun?

  8. #8
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Pėrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr-tik-tik-tik

    Kujt i thojna kshtu nmujshi me ditun?
    a knusit a pules ?


    -------------------------------


    qent e di qe i thrrasin me: kuci kuci kuci ....
    ndersa i perzene me: ēup

    macat i thrrasin me: mac mac mac ...
    ndersa i perzene me: pist

    e per tjerat se di
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 16-01-2009 mė 19:33

  9. #9
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Citim Postuar mė parė nga KING_SNAKE Lexo Postimin
    nje shembull.kam nje mace shume te bukur ne shtepi,i kam folur gjithmone italisht dhe ju bindet gjithmone urdhrave.nganjehere kam provuar ti flas shqip,shkon ne konfuzion,nuk kupton asgje...........mos qeshni,kafshet mesohen me gjuhen me te cilen ju flet.
    Eshte shume nje gje e vertet kete qe thua King se me te vertet kete gje kam vrejtur edhe une tek qente dhe macet pasi kam jetuar per nje kohe te shkurter ne Danimarke dhe nese e thirrje macen me gjuhen tone te komunikimt me macen siq eshte fjala "mac mac" nje mend nuk reagonte aspak si ne tokat shqipatare po ta therras do te vjen menjehre
    Nuk eshte qesharake kjo qe the King te gjitha kafshet kane zhvilluar instiktete te ndryshme ne varesi prej vendi se ku jetojne

  10. #10
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    e per tjerat se di
    A nuk po tė kujtohet, qysh i tremshum lopėt

    Xekėrr bal, xekėrr bal, xekėrr bal, jav shtishum xekrrat hahahaha

  11. #11
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    sot kur dola nga librarija , qeni i tyne me erdhi deri ne kerr, mezi e mur pronari nuk deshti te hyn ne shtepi, ai me tha e para her qe me ban keshtu.I thash e ka pa qe e deshta, jemi marr vesh me telepati...ai tha me mbyt gruja me i humb ky qen ....
    Doruntina ta them pa te keq, por ku je ne ditet e ciklit te gjith qent qe te kalojne afer te ngjiten e nuk te shqiten, ta them thjesh qe ta kesh parasysh... Eshte per te qeshur, por me ka ndodhur me nje vajze kur dolem per te ngrene. Na u ngjit nje qen nga mbrapa dhe nuk na shqitej, desh u fut ne restorant me ne po te mos e kish perzene kamarieri me shkelma. Sado qe i thoshim ik ai marzallah. Vajza qe ish me mua me thoshte "mos u lodh kot por lere se ta shpjegoj pastaj" dhe qeshte me mua qe mundohesha me kot. Po linim kokrren e namit se ishte nje qen rrugesh zgjebarak... nejse ekziston edhe mundesia thjesht ti kesh pelqyer dhe ka dasht te luaj me ty.

  12. #12
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    a knusit a pules ?
    Pulės.....

  13. #13
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Ne shqiperin e jugut gomarit per te ndalyar i thone "Y yyyyy". shpesh here e perdorin dhe me njeri tjerin......

  14. #14
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    A nuk po tė kujtohet, qysh i tremshum lopėt

    Xekėrr bal, xekėrr bal, xekėrr bal, jav shtishum xekrrat hahahaha
    hahhahahahahhahaha

    He medet per neve, vallahi i pasna harrue kto more dreq (se jam kan i vogel) e tash mi solle ner men edhe do tjera

    ashtu xekėrrrrr ia bajshmi lopve t'kojshive qe me iu ik lopt e me ngah ata mas tyne hahahahaha

  15. #15
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga morrison Lexo Postimin
    Ne shqiperin e jugut gomarit per te ndalyar i thone "Y yyyyy". shpesh here e perdorin dhe me njeri tjerin......
    Ndersa na ne veri e qonim doren te brezi dhe i thonim: "O magar, a po nalesh ti vet, a po t'nali une".

    pak shaka, se te ne per ti ndalur kuajt, lopet etj. iu thone hooooo
    (gomar ne regjionin tone nuk kan ruajtur, kan rujatur vetem kuaj)

    ndersa per te hecur iu thone hajt dhe hec

    hajt Laro, djathtas Balo, majtas Kuqeshė, hoooo Brithyme, hooooo bre se ta theva edhe tjetrin bri


    besa per ti thirrur i thrrasin me teper ne emer,
    p.sh. ne e kemi patur nje Qen dhe e qunim Xheki (Xheki Qeni ), dhe e thirrnim xheki, xheki, xheki, ose kuci kuci kuci, ose kut kut kut ose kuc kuc kuc, qysh na vike ma leht per momentin...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 17-01-2009 mė 00:03

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Ndersa na ne veri e qonim doren te brezi dhe i thonim: "O magar, a po nalesh ti vet, a po t'nali une".

    pak shaka, se te ne per ti ndalur kuajt, lopet etj. iu thone hooooo
    (gomar ne regjionin tone nuk kan ruajtur, shqiptaret kan rujatur vetem kuaj)

    ndersa per te hecur iu thone hajt dhe hec

    hajt Laro, djathtas Balo, majtas Kuqeshė, hoooo Brithyme, hooooo bre se ta theva edhe tjetrin bri


    besa per ti thirrur i thrrasin me teper ne emer,
    p.sh. ne e kemi patur nje Qen dhe e qunim Xheki (Xheki Qeni ), dhe e thirrnim xheki, xheki, xheki, ose kuci kuci kuci, ose kut kut kut ose kuc kuc kuc
    O Zeus te marte dreqi te marte ,a nuk flene gjume ti apo i je futur fshatit me koke,
    e po kujton vitet e rinise .
    Une shkrihem me te qeshur kur perdorni fjalen BALO .Une gjithmone se i thone qenit e ti po i thoke lopes .

    Qeni ishte i forte si Xheki chen ?!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alnosa : 17-01-2009 mė 00:14

  17. #17
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    O Zeus te marte dreqi te marte ,a nuk flene gjume ti apo i je futur fshatit me koke,
    e po kujton vitet e rinise .
    Une shkrihem me te qeshur kur perdorni fjalen BALO .Une gjithmone se i thone qenit e ti po i thoke lopes .

    Qeni ishte i forte si Xheki chen ?!
    Dydrinasi dhe Alibaba i kan fajet, se mi rikujtuan disa gjera te mira nga femijeria, qe i kisha harruar, se fatkeqsisht eshte bere nje kohe e gjate qe po na shkelin kembet vetem ne asfalt.

    Ndersa une shkrihem se qeshuri kur ndegjoj qe dikush i thot qenit Balo hahhahaha

    Balo iu thuhet atyre kafsheve qe kan vetem nje ngjyre (p.sh. te zeze) dhe e kan nje baloshė ne balle

    Lopve te zeza me nje lare te bardhe ne balle i thone Balė, ndersa kalit te zi me nje lare te bardhe ne balle i thone Balosh

    e qenve te zi me lare te bardhe se di si i thone lol, ndoshta Balkuc lol


    Ti po e zen hajgare kete, por me t'vertet per arsye te Jackie Chan-it ia patem lene emrin Xheki, se ka qene dreqi shum i levizshem dhe i fort, por dikur u lazdrua, rrinte veq te kuqka e kojshiut pisi. lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 17-01-2009 mė 00:38

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Tani e mora vesh .Une keshtu kafshe nuk kam pasur ,s'kam jetuar ne shtepi private si ju ,por gjyshja ime mbante ca pula se kishte shtepi te veten edhe e mbaj mend qe ju thoshte per ti perzene se i afroheshin dhe donin te hynin brenda ne shtepi me shu shu .Eh vite te shkuara !!

  19. #19
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    Tani e mora vesh .Une keshtu kafshe nuk kam pasur ,s'kam jetuar ne shtepi private si ju ,por gjyshja ime mbante ca pula se kishte shtepi te veten edhe e mbaj mend qe ju thoshte per ti perzene se i afroheshin dhe donin te hynin brenda ne shtepi me shu shu .Eh vite te shkuara !!
    Eh te ne pulave per ti larguar iu thon ish ish

    ndersa per ti thirrur ashtu siē tha Alibaba me lart ...

  20. #20
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    ashtu xekėrrrrr ia bajshmi lopve t'kojshive qe me iu ik lopt e me ngah ata mas tyne hahahahaha
    Mė kujtohet kur erdh ni magjup me kerr e me kali me shit dru. Edhe mu tek me ja trem kalin, jam kan i vogėl atėher, e t'i piskas nja tri katėr herė "hajt hajt hajt", e kerri i shprazt se drut veē i kishin shpraz, edhe e merr kali turrin e s'din mu nal teposhtė. E t'ja nis magjupi me nga mas kalit, e sun e zajke me kajt nanėn, e shkoj poget kogja larg, e tani zaher ka pritue me kthye e nuk erdh ma. lol.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Me ndihmoni me nje emer shqip
    Nga prishtinase nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 22-03-2010, 14:52
  2. Filozofia Biblike
    Nga Albo nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 29-12-2005, 07:19
  3. Qellimi i perjetshem i Zotit per njeriun
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 07:17
  4. Libri rijadus salihin
    Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •