Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e arianit_real
    Anėtarėsuar
    07-08-2006
    Postime
    134

    A eshte kohe e pershtatshme te mirrem me budybuilding(ushtrime trupore)

    Jam 18 vjeq , dhe desha ta marr mendimin tuaj sa a ka ndonje kohe te caktuar te pershtatshme per mirrjen me formimin trupesor ( budybuilding-fitness) , si dhe cilat jane ato te keqijat qe na sjell mirrja me kete gje se te mirat jane te njohura, ose me mire te informohem pak a shume ....Me respekt

  2. #2
    Ego? Superego? Maska e Harakiri
    Anėtarėsuar
    07-10-2004
    Postime
    638
    Une e kam filluar qe ne 18 por kam bere pushim here pas here. S'kam patur ndonje problem ne aspektin qe jam goxha i gjate (1m 86cm me duket) neqoftese ke hallin qe peshat te "shtypin" sic thone ca njerez. Per mendimin tim ndaje mendjen mire neqoftese do e fillosh. Duhet ta vazhdosh te pakten per 2 vjet. Perndryshe i gjithe mundi te shkon kot. Gjithashtu te pakten 4 dite ne jave.

    Pastaj keshillat e tjera jane te pafund por po permbahem. Keshtu qe po pate ndonje pyetje konkrete mos ngurro.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Harakiri : 13-01-2009 mė 00:28
    "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Disa keshilla:

    Nese je mjaft i gjate psh 1.80 dhe nuk mendon te zgjatesh me shume munde te fillosh. Por nese je i shkurte dhe shpreson te zgjatesh, mos e fillo.

    Nese e fillon: Dije qe ushtrohet vetem dimrit dhe jo veres, nese deshiron te shtosh peshe. Nese ushtron veres munde te humbasesh peshe, por problemi me i madh eshte munde te ftohesh keq.

    Nje gje: Mos gabo me ja nis me proteina sepse shumica marrin dhe sapo te ja fillosh do te hyje lakmia, sepse do ta kuptosh se nuk munde te besh gjoks pa proteina. Shoket do te shtyjne sepse ata me proteina qojne pesha te renda dhe ti nuk mundesh. Por dije qe nese merr proteina e demton shum zemren, sepse zemra zgjerohet dhe eshte muskul qe nuk tkurret serish, pastaj pas disa viteve kur te zbret serish pesha, zemra e zgjeruar nuk e pompon mire gjakon. Munde te kesh marramendje dhe probleme te medha me zemer.

    Keshilla tjeter: Mos qo kurre pesha mbi gjatesine tende (dhe nuk mundesh pa proteina), nese deshiron te mos i demtosh berrylat e kraheve. dmth nese je i gjate 1.80 maksimumi i peshes ne gjoks duhet te jete 80 kg. Normal gradualisht arrin aq, ma shume demtohesh.

    Koha e ushtrimeve me se miri dimrit siq thash 6 muaj maksimumi tetor deri prill.

    Nese deshiron te ndash vijat e gjoksit mos i ushtro te gjitha ushtrimet pernjehere. Por nje dite (gjoks, kraharore) nje dite ( kembe, shpine). Kujdes te veqante me ushtrimet Triceps pas qafes sepse munde te demtosh berrylat keq. Ushtrimet (nje dite po nje dite jo).

    Ushqimi. Qumesht deri 1 liter ne dite, mundesh ti shtosh edhe nje veze ne qumesht ( jo te zier). Banane deri 1 kg ne dite.

    Kujdes kur del jashte vishesh trashe sepse nga djerset ftohesh keq.

    Nese i perfill keto keshilla per 6 muaj munde te shtosh deri ne 10 kg dhe formon shume trup te bukur. SUKSES

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 30-08-2023, 08:26
  2. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  3. Psikiatria dhe psikoterapia sistemike
    Nga Psikiatria nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 27-07-2007, 07:48
  4. Lajme nga mjekesia
    Nga Asteroid nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 11-05-2007, 01:02
  5. Vuajtjet shpirterore dhe ato to trupore
    Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 06-10-2005, 06:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •