Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anëtarësuar
    18-08-2004
    Postime
    511

    Kur duket më mirë karakteri i njeriut?

    Pyetja ime eshte se kur kemi mundesi ta njofim me mire karakterin e dikujt kur eshte ne nje situate te keqe apo ne nje situate te mire?
    le te diskutojme per kete be baze te mendimeve apo eksperiencave qe kemi.
    failure is not an option!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Per te njohur karakterin e dikujt duhet nje kohe te gjate ...Sepse ka njerez qe mbajne maska
    dhe ne momentin qe mbase dhe pa dashje i "shkel ne thua" , shum shpejt ajo maske griset dhe ti je perballe dikujt qe te duket si i panjohur ....
    Mendoj se duhet nje kohe e gjate te njohesh karakterin e vertete te dikujt ..

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga jul-linda Lexo Postimin
    Per te njohur karakterin e dikujt duhet nje kohe te gjate ...Sepse ka njerez qe mbajne maska
    dhe ne momentin qe mbase dhe pa dashje i "shkel ne thua" , shum shpejt ajo maske griset dhe ti je perballe dikujt qe te duket si i panjohur ....
    Mendoj se duhet nje kohe e gjate te njohesh karakterin e vertete te dikujt ..
    Bashkohem me mendimin tend .

    Por do shtoja qe me mir mund ta njohesh dike ne nje situate te "keqe" pasi nese dikush mban "maske" sado i forte te jete ne nje momend te veshtire ,gjithkush e leshon veten ,ose shtone nje "maske" siperfaqesore (e kam fjalen per servilizmin) .

    Dhe keshtu ke mundesi te shohesh se kush eshte ne te vertet "Ai/Ajo".

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Por ndodh edhe e kunderta ka njerez qe jane shume te mire si karakter por qe nxefen shpejt ne situata te "keqija" dhe nese nuk kemi patur shume komunikim me to do ishim te mendimit se jane njerez pa karakter etc etc

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Ketu I Njeh Me Mire Ne Internet Njerzit Ketu Flasin Lirshem Pa Maska E Ne Baze Te Atyre Qe Shkruajn Mund Te Kuptosh Dhe Karakterin E Tyre Pa Maska.

  6. #6
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Ketu I Njeh Me Mire Ne Internet Njerzit Ketu Flasin Lirshem Pa Maska E Ne Baze Te Atyre Qe Shkruajn Mund Te Kuptosh Dhe Karakterin E Tyre Pa Maska.


    Me vjen keq por mendoj te kunderten ..

    Interneti eshte nje "bote" pa emocione dhe kjo eshte arsyeja qe flasin lirshem....

    Meqe eshte bote pa emocione "Maske" mund te vendosi edhe ai me i dobeti nga ana emocionale...

    Nuk mund ta kuptosh dot karakterin e dikujt nese nuk e sheh ne Sy kur i flet ....

    Sepse mendoj se pak rendesi kane ato qe te tjeret thone .
    Por rendesi ka Menyra se si i thone te tjeret , ato qe mendojne ...


  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Ajo Puna E Syrit Eshte Gje Tjeter Po Ketu Persh Bie Fjale Ne Forum Njeriu Mund Te Shprehin Apo Mund Te Nxjerrin Ne Pah Nje Pjes Te Mire Te Karakterit Te Tij Se Te Gjith Karakterin Smund Ta Zbulosh Kurre. Po Gjithsesi Interneti Forumet Jan Nje Altrnative E Mire Per Njohje Te Mire. Ketu Ku Jetoj Vet Njerzit Me Shum Preferojn Te Lidhen Me Ane Te Internetit E Kam Fjalen Per Lidhje Dashurie Apo Per Mardhenie S........

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Ajo Puna E Syrit Eshte Gje Tjeter Po Ketu Persh Bie Fjale Ne Forum Njeriu Mund Te Shprehin Apo Mund Te Nxjerrin Ne Pah Nje Pjes Te Mire Te Karakterit Te Tij Se Te Gjith Karakterin Smund Ta Zbulosh Kurre. Po Gjithsesi Interneti Forumet Jan Nje Altrnative E Mire Per Njohje Te Mire.
    Nuk eshte pune tjeter pasi , nese dikush kur te flet e mban koken posht , apo buzeqesh me ironi .....



    Ketu Ku Jetoj Vet Njerzit Me Shum Preferojn Te Lidhen Me Ane Te Internetit E Kam Fjalen Per Lidhje Dashurie Apo Per Mardhenie S........
    Kete pjesen se kuptova , cfar doje te thoje nese mundesh ?

  9. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Shiko O Arben Une E Thash Mendimin Tim Se Njesoj E Kam Per Vete Sikur Flas Ketu Si Ne Sy Ai Qe Jam Jam .duke U Nisur Nga Karkateri Im E Thash Se Dhe Ne Internet Mund Te Njohesh Nje Pjes Te Karakterit Te Dikujt. Sa Per Ate Pjesen Aty Qe Nuk E Kuptove E Kisha Fjalen Qe Njerzit Ketu Ku Jetoj Kure Kerkojne Nje Lidhje Te Fshehte Apo Nje Dashuri Diku Jashte Rrethit Te Tyre Shoqeror E Miqesor I Perdorin Jashte Mase Forume Te Ndryshme Qe Jan Apostafat Per Njohje Te Reja .dhe Me Sa Degjoj Rrotull Meje Jan Shume Efikase Per Njohje Te Reja Te Ketij Lloji.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509
    Ne veset,apo ne kenaqesit,duhet te duket me mire,karakteri i njeriut.

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Shiko O Arben Une E Thash Mendimin Tim Se Njesoj E Kam Per Vete Sikur Flas Ketu Si Ne Sy Ai Qe Jam Jam .duke U Nisur Nga Karkateri Im E Thash Se Dhe Ne Internet Mund Te Njohesh Nje Pjes Te Karakterit Te Dikujt. Sa Per Ate Pjesen Aty Qe Nuk E Kuptove E Kisha Fjalen Qe Njerzit Ketu Ku Jetoj Kure Kerkojne Nje Lidhje Te Fshehte Apo Nje Dashuri Diku Jashte Rrethit Te Tyre Shoqeror E Miqesor I Perdorin Jashte Mase Forume Te Ndryshme Qe Jan Apostafat Per Njohje Te Reja .dhe Me Sa Degjoj Rrotull Meje Jan Shume Efikase Per Njohje Te Reja Te Ketij Lloji.
    Ok une e respektoj mendimin tend dhe me vjen keq qe ndajme kendveshtrime te ndryshme .
    Se ve ne dyshim ate qe thua per veten , perkundrazi me vjen mire per ty !!
    Por po flisja ne pergjithesi ....
    Te falenderoj per shpjegimin .....

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anëtarësuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    Ndoshta une nuk isha e qarte por qellimi i kesaj teme ish ne fokusimin e karkterit te njeriut kur eshte ne nje gjendje te mire sociale monetare dhe ne nje stad te mire ne jete apo kur ka rene ne fund te pusit pra e kunderta e asaj qe permenda me lart?
    failure is not an option!

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga DEA27 Lexo Postimin
    Ndoshta une nuk isha e qarte por qellimi i kesaj teme ish ne fokusimin e karkterit te njeriut kur eshte ne nje gjendje te mire sociale monetare dhe ne nje stad te mire ne jete apo kur ka rene ne fund te pusit pra e kunderta e asaj qe permenda me lart?


    Pyetja ime eshte se kur kemi mundesi ta njofim me mire karakterin e dikujt kur eshte ne nje situate te keqe apo ne nje situate te mire?
    Po ti mendohu nje her para se te besh pyetjen se na bone lemsh ....

    Megjithate ashtu sic e ke ber pyetjen (d.m.th ne planin pergjithesues) ta kena dhen pergjigjen ....

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anëtarësuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    arben 30 pergjigjja nuk eshte thjesht personale i dashur por eshte me shume per fuskion eksplorimi dhe arritjen ne nje konkluzion te mirfillte.
    Une e kam formuluar ashtu sic duhet por perceptimet ndryshojne ky eshte problemi si ne rastin tend.
    failure is not an option!

  15. #15
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Karakteri i njeriut vet nga forma të cilën e paramendojmë ne se si mund të jetë një person nuk mund të përcaktohet ose të vlerësohet me një veprim të vetëm, sepse edhe njeriu pa karakter fare bën ndonjë veprim të mirë.

    Mirëpo ndaj pyetjes që është sjell në këtë temë mund të përgjigjem dhe të them se karakteri i njeriut më shumë vjen në pamje në veprat që bën në një situat të keqe sesa në një të mirë, sepse në një situat të mirë nuk vjen në dukje shumë karakteri i tij pasi në këtë rast ai nuk mund të pësoj pra personaliteti i atij x personi është i sigurt dhe i parezikuar dhe shumë leht mund të veproj ndryshe. Mirëpo në një situat të keqe kur rezikohet edhe personaliteti i atij x personi atëher shumë lehtë mund të matet karakteri i tij nga veprimet që do bëj, do të shikon interesin do të bëj ndonjë truk apo do të veproj si një person besnik dhe me karakter të lartë.
    Sui generis

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Karakteri i njeriut njihet ne dy raste : 1. Kur i jep pergjegjesi drejtuese.
    2. Si sillet ne shtepi me gruan e femijet.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ne momente te veshtira secili tregon karakterin e tij te vertete.
    Feelings change - memories don't.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e amaro
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    NenToke
    Postime
    242
    Nuk e kuptoj pse ka nje besim te verbuar te shumices per legjenden qe njerzit heqin maskat ne kohe te veshtira , kur dihet qe njeriu ne kohe te veshtire thjesht zgjedh masken qe per momentin per te duket si ajo me e sakta, sic ndodh kur eshte i qete, i njejti proces.
    Karakteri eshte thjesht shtrati i lumit, kohet e bukura jan dallget qe perplasen ne brigje kurse kohet e veshtira jan prrenjt qe derdhen ne ket lum.
    Po deshe te njohesh karakterin e dikujt rruga me e lehte eshte ta lejosh te njohi karakterin tend. Rruga me e veshtire eshte te njohesh veten ne fiilim pastaj te njohesh karakterin e tjetrit.
    Money Makes Man act Funny

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e tulipanonero
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Postime
    226
    Citim Postuar më parë nga amaro Lexo Postimin
    Nuk e kuptoj pse ka nje besim te verbuar te shumices per legjenden qe njerzit heqin maskat ne kohe te veshtira , kur dihet qe njeriu ne kohe te veshtire thjesht zgjedh masken qe per momentin per te duket si ajo me e sakta, sic ndodh kur eshte i qete, i njejti proces.
    Karakteri eshte thjesht shtrati i lumit, kohet e bukura jan dallget qe perplasen ne brigje kurse kohet e veshtira jan prrenjt qe derdhen ne ket lum.
    Po deshe te njohesh karakterin e dikujt rruga me e lehte eshte ta lejosh te njohi karakterin tend. Rruga me e veshtire eshte te njohesh veten ne fiilim pastaj te njohesh karakterin e tjetrit.
    Jam plotesisht dakort me mendimin tend ,sepse karakteri i njeriut njihet si ne kohe te veshtira ashtu dhe ne qetesi.
    Dhe eshte e vertet qe ne fillim duhet te mesosh te njohesh veten

  20. #20
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Varet nga natyra e njeriut per mua.

    Nqs nje njeri eshte i sigurte ne vetvete... plot me vetbesim etj etj... ti nuk mund ta njohesh ate ne momentin qe ai eshte ne veshtiresi...sepse ti thjesht nuk e merr vesh qe ai eshte ne veshtiresi. Ai ka besim ne vetvehte dhe nuk hapet me ty per problemet e tij.

    Menyra me e mire per te njohur nji njeri per mua eshte " ta besh te njohurin tend pa te njohur"

    Qe do te thote ti besh dicka...te keqe ose te mire cfardo qofte...dhe ai mos te dije nga i vjen kjo e mire/keqe . Ai thjesht te reagoje per te njohur kush e beri dhe pse e beri.
    Te isha une do ti kushtoja jeten ksaj ceshtje..te merrja vesh kush dhe pse e beri .
    * Im a Slow Walker...But i Never Walk BaCk *

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kthimi Kah Zoti
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-03-2006, 18:41
  2. Të drejtat e njeriut në Islam
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:11
  3. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  4. Të drejtat e njeriut në Lindje dhe në Perëndim
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterë
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •