Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Oscar Wilde

  1. #1

    Oscar Wilde

    1 - Ata qe duan TE VERTETEN me shume se BUKURINE, s'kane per t'i njohur kurre labirintet e fshehta te artit.

    2 - Nuk ka asgje qe te jete e urte ne kultin e BUKURISE, vetem se ai(kulti dmth), eshte aq i mrekullueshem, sa nuk arrin te jete i marre...


    3 - Vetem ajo qe e modelon vete formen e saj, eshte shpirterore.


    4 - Njeriu s'eshte tamam ai, kur flet ne veten e pare.
    Jeppini nje maske dh do t'ju thote te verteten.
    E bardha eshte pak...

  2. #2
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Oscar Wilde ishte gay dhe disa e cilesojne si ndermjetesi perfekt qe jetonte mes botes mashkullore dhe asaj femerore...por per mua eshte thjesht gay dhe s'do e marr ndonjehere mundimin ta lexoj ate me gjithe aforizmat e tij.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Tamam edhe kjo teme gayzone eshte ,

  4. #4

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
    Oscar Wilde ishte gay dhe disa e cilesojne si ndermjetesi perfekt qe jetonte mes botes mashkullore dhe asaj femerore...por per mua eshte thjesht gay dhe s'do e marr ndonjehere mundimin ta lexoj ate me gjithe aforizmat e tij.

    Oscar Wilde, nuk i serviri botes vlera seksuale por vlera artistike dhe njerezore.
    Kur lexoj nje shkrimtar ose poet, nuk marr mundimin te pyes per preferencat e tij sekuale, e rendesishme eshte qe marr kenaqesi prej leximit.
    Vaj halli po te kerkoja info personale preferencash per ata qindra shkrimtare e poete qe kam lexuar, nuk do me dilte koha te lexoja veprat...
    white-knight, ke lexuar ndonje liber te Wilde?
    Jam e sigurt qe do nderrosh opinion pasi te njohesh universin e shpirtit dhe talentit te tij,



    Tamam edhe kjo teme gayzone eshte ,
    Daniel, shume interesante fjalia jote...


    Ju falenderoj per pjesemarrjen ne teme!
    Muza
    E bardha eshte pak...

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar M_u_Z_a pėr postimin:

    bili99 (11-09-2018)

  6. #5
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    white-knight, ke lexuar ndonje liber te Wilde?
    Jam e sigurt qe do nderrosh opinion pasi te njohesh universin e shpirtit dhe talentit te tij,
    Jo

    Por miku im me i ngushte eshte nje partizan i cmendur pas Oscarit dhe me fliste per veprat e tij...dhe kohet e fundit ka filluar te rrjedhi nga trute gjithashtu

    Une nuk mund te marr dot mesime nga nje person qe vuan nga kriza e identitetit,kjo gje eshte e papranueshme,pavarsisht se dikujt tjeter i pelqejne shume veprat e tij dhe i quajne ato mesime ndaj njerezimit (perfshi mikun tim).

    Kalo mire

  7. #6
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Eshte i rrezikshem Wilde.
    Pa dashur ta fus diskutimin ne ato ujera ku e coi White-Knight ( sepse une nuk jam homofob ), them se eshte i rrezikshem per ate cka te percon.
    Te jep me mijera aforizma te jashtezakonshme ( por jo vetem, edhe pse per to eshte me i njohur ), e midis tyre fut nja dy apo tre me karakter puro maskilist qe te krimbezojne mendjen. Per dike qe eshte i dobet ne te lexuar e aq me teper ne te LEXUAR, eshte e rrezikshme sepse duke u fut ndermjet shume aforizmash te shkelyqera, keto dy apo tre merren a-priori si te drejta dhe te verteta, duke te futur ne koke mendime maskiliste te prapambetura.
    Kriza e identiteti dhe te tjera keto mua nuk me interesojne fare, po fare ama. Duhet te dish te jesh i shkeputur prej asaj cka eshte autori dhe asaj cka jep autori dhe pikerisht rreth kesaj te fundit po gjykoj.

    Ju pershendes, Pratolini !

  8. #7
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anėtarėsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Sa per te futur temen ne binar. Wilde per grate...



    Gratė i japin burrit gjithė arin e jetės sė tyre, pastaj duan tua kthesh pak e nga pak, ēdo ditė e ēdo orė.


    Ē’ėshtė njė grua e martuar? Pronare e burrit tė saj


    Gratė adhurojnė kur bien nė dashuri, por kur ato humbasin adhurimin e tyre, humbasin gjithēka.


    Gratė qė dashurojnė janė mė tė kėndėshme se ato qė urrejnė.


    Gratė, sipas disave, dashurojnė me tė dėgjuar, kurse burrat me tė parė.


    Gratė, duke pėrdorur fjalėn “pėrgjithmonė”, ēngjyrosin ēdo romancė duke besuar se e bėjnė tė pėrjetshme.


    Kush mund tė mburet se e njeh gruan? (Me pelqen kjo)
    • The rest is silence.


  9. #8
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Kush mund tė mburet se e njeh gruan? (Me pelqen kjo)
    une...........................
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #9
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Zomb ti i ke postuar keto per t'ju bashkuar mendimit tim apo per te me kundershtuar ?
    Nese eshte kjo e dyta me thuaj shpejt qe te zbrazem une

  11. #10
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anėtarėsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Zomb ti i ke postuar keto per t'ju bashkuar mendimit tim apo per te me kundershtuar ?
    Nese eshte kjo e dyta me thuaj shpejt qe te zbrazem une
    Oh bre Prato. Per fat te keq tendin te mbeshtes mendimin vetem nga fakti qe s'je homofob. Pra e rendesishme eshte cka jep autori dhe jo cka eshte! Boh sa shpejte qe eksitohesh se
    • The rest is silence.


  12. #11
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    [QUOTE=M_u_Z_a;2117968]1 -Ata qe duan TE VERTETEN me shume se BUKURINE, s'kane per t'i njohur kurre labirintet e fshehta te artit.

    Arti e merr bukurine atje ku jeton e verteta , ajo eshte nje , kurse fallsitetet , panumer .

    2 - Nuk ka asgje qe te jete e urte ne kultin e BUKURISE, vetem se ai(kulti dmth), eshte aq i mrekullueshem, sa nuk arrin te jete i marre...

    Bukuria s'ka asgje me te menēur se sa nje bjonde para pasqyres qe mahnitet nga bukuria e saj .

    3 - Vetem ajo qe e modelon vete formen e saj, eshte shpirterore.

    Per kete ja meson me mire populli yne nje shprehje Oskarit

    Jeton Shqiponja ne maje te malit , jeton dhe miza ne b.. te kalit .



    4 - Njeriu s'eshte tamam ai, kur flet ne veten e pare.
    Jeppini nje maske dh do t'ju thote te verteten.

    Ngrije nje qiri ne qiell dhe do ta marresh per yll , mbuloje nen rrogoz e do te marrin per budalla .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 15-01-2009 mė 21:30

Tema tė Ngjashme

  1. Aforizma
    Nga zemri nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 28-11-2009, 04:52
  2. Disa aforizma shqip-turqisht
    Nga x_angel nė forumin Humor shqiptar
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2007, 13:01
  3. Aforizma kristiane
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-03-2006, 12:00
  4. Aforizma
    Nga nitROSHI nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 36
    Postimi i Fundit: 14-06-2004, 07:31
  5. Aforizma nga deep_blue
    Nga deep_blue nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 132
    Postimi i Fundit: 19-12-2003, 16:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •