Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 83
 1. #41
  alvi
  i/e ftuar
  U sulmua!
  Ju pergjigj!
  Ato viktima jane ne ndergjegjen e imperialisteve Japoneze, qe sulmuan Ameriken ne menyre te pabese.
  Paguan cmimin per ate gabim.
  Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  BUUUUUUUUUUUUUUUUM!!!!!
  Sayonara!

 2. #42
  ketu Maska e Redi
  Anėtarėsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Grupet terroriste, qe perdorin kamikaxet

  Te 33 organizatat terroriste, qe ushtrojne veprimtarine e tyre te erret ne Bote, te listuara nga Departamenti i Shtetit, i perdorin, ne me te shumten e aksioneve te tyre, sulmet me ane te njerezve kamikaxe. Kjo eshte menyra me efikase, qe kane gjetur, per te arritur qellimet e tyre ne vende te ndryshme ne Bote. Ketu eshte nje paraqitje e shkurtuar e veprimtarise se Organizatave me te njohura terroriste ne Bote

  Grupi Abu Sayyaf (ASG) Njesi te vogla dhe shume radikale te Grupeve Separatiste Islamike, qe operojne ne jug te Filipineve. Shume nga anetaret e ASG kane lidhje me Muhaxhedinet dhe kane luftuar ne Afganistan.

  Aktivitetet: Vjedhje njerezish, grabitje, vrasje. Ne vitin 2001-2002 grupi ka mbajtur nje cift misionaresh amerikane dhe pengje te tjera, shume prej tyre jane vrare kur banditet u perplasen me forcat filipinase.

  Al-Gama'a al-Islamiyya (Grup Islamik, IG) Grupi me i madh militant egjiptian. Qellimi i tij kryesor eshte qe te zevendesoje qeverine aktuale te Egjiptit me nje shtet islamik.

  Aktivitete: Sulme te armatosura kunder zyrtareve egjiptiane dhe Kristianeve. Ata kane bere nje sulm ne vitin 1997 ne Luksor, ku kane vrare rreth 58 turiste. Ata kane tentuar qe te vrasin edhe presidentin e Egjiptit Hosni Mubarak ne vitin 1995.

  Al-Jihad:Aktiviteti i Jihad islamik egjiptian ka filluar qe ne fillim te vitit 1970 dhe ka pasur si qellim qe te hedhe poshte qeverine e Egjiptit dhe te krijoje nje shtet islamik. Jane te betuar kunder SHBA-se dhe Izraelit.

  Aktivitete:Sulme te armatosura dhe autobomba, qe kane si qellim mjediset e SHBA-se dhe Egjiptit. Ata kane realizuar ne vitin 1981 vrasjen e Presidentit Anear Sadat. Jane bashkuar me al-Qaeda ne qershorin e vitit 2001. Lideri i tyre eshte nje keshilltar i ngushte i Osama bin Laden.

  Al-Qaeda: Eshte themeluar ne vitin 1980 nga Osma bin Laden. Qellimi i tyre eshte qe te heqe amerikanet dhe influencen e tyre nga te gjithe vendet myslimane, vecanerisht Arabia Saudite; shkaterrimi i Izraelit; dhe te gjithe diktaturat pro-perendimore perreth Lindjes se Mesme. Al-Qaeda ka per qellim tjeter qe te bashkoje te gjitha vendet muslimane dhe te themeloje me force kalifatin islamik.

  Aktivitete: Perfshire sulmin e gushtit ne vitin 1998, te dy ambasadave ne Afrike; sulmin vetevrases ne tetor te vitit 2000 ne Cole te SHBA-se; sulmin ne Kullat Binjake ne Eorld Trade Center dhe Pentagon.

  Grupi Islamik i Armatosur (GIA)-Grupi per Thirrje dhe Lufte Salafi (GSPC) Nje grup ekstremist, qe ka per qellim qe te zevendesoje rregjimin shekullor algjerian me nje shtet islamik.

  Aktivitete:Mes viteve 1992 dhe 1998 grupi ka masakruar rreth 100.000 civile; dhuna u rikthye perseri ne vitin 2001.

  Atdheu dhe Liria Baske(ETA)- Grupi Separatist bask, qe eshte krijuar ne vitin 1959, me qellimin per te rivendosur nje atdhe bask te pavarur.

  Aktivitete:Bombardimi dhe vrasja e zyrtareve te qeverise spanjolle.

  HAMAS-Eshte formuar ne vitin 1987 dhe ka per qellim qe te krijoje nje shtet islamik palestinez ne vend te Izraelit. Shume prej tyre punojne ne xhami dhe institucione sherbimi sociale. Elementet ushtarake mbrojne dhe perdorin dhunen.

  Aktivitete:Shume sulme, duke perfshire bombat vetevrasese kunder civileve izraelite dhe objektivave ushtarake; forca me e madhe ne te dy Intifadat.

  Harakat ul-Mujahidin (HUM) Grupi militant Islamik eshte i vendosur ne Pakistan dhe vepron ne Kashmir. Ata jane te lidhur me Osama bin Laden dhe ne vitin 1998 ka bere thirrje per sulme ne SHBA dhe interesat Perendimore.

  Aktivitete: Sulme kunder trupave indiane, turisteve perendimore dhe objektivave civile

  ne Kashmir. Ata moren peng nje avion te linjes indiane ne dhjetor te vitit 1999, ne kembim te clirimit te disa te burgosurve nga indianet, ku perfshihej edhe Ahmad Omar Sheikh. Ky i fundit ne qershor te vitit 2002 u denua me vdekje per vrasjen e gazetarit amerikan Daniel Pearl.

  Grupi shi'ite ekstremist Hezbollah, qe ka per qellim, qe te krijoje Republiken Islamike te tipit iranian ne Liban. Eshte themeluar ne vitin 1982, pas invazionit te Izraelit mbi Libanin. Grupi eshte anti-perendimor dhe anti-izraelit.

  Aktivitetet: Sulme anti-amerikane dhe anti-izraelite, duke perfshire edhe sulmin me makine-bombe, ne barrakat amerikane dhe Ambasaden ne Bejrut ne vitin 1983.  Jaish-e-Mohammed (JEM) Grup Islamik i formuar nga Masood Azhar, nje nga ekstremistet me te njohur. Qellimi eshte kontrolli i Pakistanit mbi Kashmirin.

  Partia Punetore e Kurdistanit (PKK) Eshte themeluar ne vitin 1974, si nje grup marksist-leninist, i perbere fillimisht nga kurdet e Turqise. Ai kerkon nje shtet te pavarur kurd ne juglindje te Turqise. Ka bere shume atentate ndaj diplomateve.

  Lashkar-e-Tayyiba (LT) Nje nga grupet me te medha, qe kerkon kontrollin e Pakistanit mbi Kashmir.  Tigrat Clirimtare te Tamil Eelam (LTTE)-Eshte grupi me i fuqishem Tamil ne Sri Lanka. Ai kerkon qe te krijoje nje shtet te pavarur Tamil. Ka filluar konfliktin e tij te armatosur me Sri Lanken ne vitin 1983.

  Aktivitete:Vrasja politike e presidentit te Sri Lankes Ranasinghe Remadasa ne 1993 dhe kryeministrit indian Rajiv Gandhi ne vitin 1991. Menyra e sulmit: Bomba masive me makina. Ne shkurt 2002 qeveria e Sri Lankes dhe Tigrat e Tamilit kane vendosur nje armepushim, qe ende vazhdon.

  Organizata e Mujahedin-e Khalq (MEK/MKO) Nje organizate iraniane Marksiste-leniniste e themeluar ne vitin 1960. MEK ka qellime anti-amerikane dhe eshte kunder rregjimit fetar te Iranit. Ai eshte ndihmuar nga Sadam Hyseini.

  Jihad Islamik palestinez (PIJ) Ajo lufton per nje shtet palestinez islamik dhe per shkaterrimin e Izraelit nepermjet Luftes se Shenjte.

  Aktivitete: Bomba vetevrasese kunder objektivave izraelite.

  Fronti Popullor per Clirimin e Palestines (PFLP)-Nje grup marksist-leninist, qe eshte themeluar ne vitin 1967 nga anetaret e PLO.

  Kane vrare edhe ministrin izraelit Rehavam Ze'evi ne tetor te vitit 2001.

  Armata e Vertete Republikane e Irlandes (RIRA): E shpallur ne fillim te viteve 1998, ne proteste te adoptimit te Sinn Fein te parimeve te demokracise dhe jo dhunes, per nje shtet te gjere irlandez.

  Aktivitete: Bombat, Vrasjet dhe pengjet e ushtarakeve dhe policeve britanike, por edhe protestaneve ne Irlanden e Veriut.

  Forcat e Armatosura Revolucionare te Kolumbise (FARC). Organizata guerrile me e stervitur dhe me e pajisur ne Kolumbi. Ka qene krahu ushtarak i Partise Komuniste te Kolumbise.

  Aktivitete: Sulm kunder qeverise politike ne Kolumbi dhe objektivave ushtarake. Trafiku i droges.

  Lufta Popullore Revolucionare(ELA) Grupi ekstremist i majte, qe zhvilloi opoziten ndaj juntes ushtarake qe drejtoi Greqine nga viti 1967-1974.  Sendero Luminoso (Shining Path, ose SL) Eshte formuar nga profesori Maoist Abimael Guzman ne fund te viteve '60 ne Peru. Ka vrare mbi 30.000 vete.


  Marre nga Korrieri

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edhe UCK-ja u quajt terroriste...
  Edhe rezistenca cecene quhet terroriste...

  Apo Serbia dhe Rusia nuk quhen...Qabeja esht Amerika dhe Izraeli!

  ps: Qenka pak mbrapa kohes kjo lista.
  Sipas Amerikes tani kurdeve i eshte nderruar statusi nga terroriste ne heronj.

 4. #44
  ketu Maska e Redi
  Anėtarėsuar
  29-03-2002
  Postime
  859
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Behet fjale per Organizata qe perdori Kamikaze aty dhe jo Popuj.

 5. #45
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Question PSE???? 9/11

  ketu eshte nje link ndaj disa fakteve dhe provave per ngjarjet e nente shtatorit
  do doja vetem t'jua ftoja te shifnit filmin e autorit me te kerkuar te CIA ne kete moment
  filmi si per ironi eshte bere shume popullor edhe pse shitet ilegalisht ne USA

  nuk do doja te zgjatesha shume prandaj po jap linkun

  http://www.c0balt.com/resources/911/download.shtml

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Anėtarėsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  NUK ESHTE 9 SHTATORI PO 11 SHTATORI O CUNIMATRUM!
  SEPTEMBER 11!
  E pashe ate linkun qe postove.Ti dukesh djale me mend sado qe jo gjithmone jam dakort me ato qe thua ketu.
  Si mund t'i besosh plerave te tilla?
  Peshendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mila : 19-04-2003 mė 16:36
  Don't let anyone take away your voice.

 7. #47
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  11 shtatori (gabim teknik) mos e be tragjik ))

  ti mund ti quash ca te duash , mund ti quash edhe plehra, por faktet jane fakte dhe mua me kane bere shume pershtypje koincidenca te tilla por me te thene te drejten une nuk mund te them asnje gje se jane shume akuzuse dhe s'do me pelqenin te ishin te verteta akuza te tilla ndaj kontinentit qe jetoj vete.
  nese e pe me kujdes videon ata zoteronin dokumenta dhe arkiva qe quhen fakte dhe kur argumenti mbeshtetet me fakte shpesh merr kredi, kaq duhet ta dish besoj
  une pertoj te filloj ti permend se ai kishte aq shume sa lodhesh edhe duke e pare por 1- thenia e bab bushit me 11 shtator 1991 eshte shume i vogel probabiliteti te kete qene rastesi sic mund ti besh edhe vete llogaritjet
  2- pak a shume e tille eshte edhe shprehja e thene nga Gary Hart i cili eshte "co-chair i U.S Commision On National Security"
  ai thote "there is a chance that the president of the united states to use THIS DISASTER to carry out what his father, ephrase his father used, i think only once and hasn't been used and that is A New World Order"
  fakte te tilla qe shikohen me sy (ose psh. dokumentat qe gjenden per kerkesen e sirise, me pas saudise, dhe me pas edhe vetee afganistanit per ti dorezuar U.S. te shumekerkuarin Bin Laden vetem pak vjet me para ngjarjeve te shtatorit dhe refuzimin e U.S.) pra fakte te tilla jane qe ty dhe mua edhe pse mund te mos na pelqejne ngelen fakte dhe jane shume te renda

  tjeter, ti e konsideron plehre pa e ditur fare kush eshte ai dhe grupi i stafit qe kane organizuar videon dhe disa seri te tjera artikujsh dhe materialesh per "luften ndaj terrorizmit" nga materiali qe ka sjelle mua s'me duket plehre vetem pak me shume realist sec duhet sepse ka gjera qe me tere mend s'duhet te dalin ne publik por ne kete rast behet fjale per egzistencen e botes dhe njerezit duhet te ndergjegjesohen pak me teper sepse une mendoj qe shoqeria qe jetojme eshte shume genjeshtare dhe jashte realitetit ndersa klasa "e larte" shume ambicioze dhe planifikuse e perpikte

  pershendetje
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Anėtarėsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Epo sic thuhet gusto-gusto kjo dynja!
  Me qe te pelqejne,ska c'te shtoj me.
  Shendet
  Don't let anyone take away your voice.

 9. #49
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Ne 11 shtator 2001 u shkaterruan:
  4 avione te vleres rreth 75 milione $ secili, pra 4X75= 300 milione $
  WTC ne NYC me vlere totale 34 miliarde $ ( fut koston e ndertesave plus vleren e institucioneve ne keto ndertesa)
  Nje pjese e Pentagonit me vlere materiale 134 milione $
  U vrane pothuajse 3000 njerez.
  Ekonomia amerikane dhe ajo boterore pesuan deme te pallogaritshme me miliarda $.
  Dhe e gjitha kjo perse?
  Sipas ABUJIHAD e simpatizanteve te tjere te "teorive te konspiracionit" vetem e vetem qe SHBA te gjente nje pretekst te sulmonte Afganistanin.
  Pra SHBA i shkaktoi vetes rreth 40-70 miliarde $ deme materiale dhe 3000 persona te vrare, per te pasur pretekst per te bombarduar nje vend, ku kutia e reres ku dhjet macia ime duket si pikture e Pikasos ne krahasim me relievin e Afganistanit.
  Nuk e di por mua tek keto "theories" e Abu-se dicka nuk me shkon. Sado te "konsoliduara" me fakte te duken perseri nuk i mbushin mendjen askujt se ngjarjet e 11 shtatorit u kryen nga vete amerikanet.
  Sa per fajesine e Bin Ladenit eshte e vertetuar plotesisht si nepermjet sherbimeve sekrete CIA-s ashtu dhe e pohuar nga ai vete ne kasetat derguar AL-JAZEERAS.
  Ne fotot qe ka derguar ABUJIHAD majtas eshte nje nga kapot e AL-Kaedas dhe nuk eshte e vertete qe qeveria apo shtypi amerikan e ka paraqitur si Bin Ladenin. Emrin mund tua u thote Abuja se si duket e paskerka te njohur Usamen dhe kelyshet e tij.
  "Who is John Galt?"

 10. #50
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Logjika e AbuJihadit dhe e ithtareve te tjere te Bin Ladenit:
  SHBA i shkaktoi vetes rreth 40-70 miliarde $ deme materiale, vrau 3000 qytetare te saj qe te gjente nje pretekst te bombardonte nje shtet- (ku kutia e reres ku dhjet macia ime duket si pikture e Pikasosne krahasim me relievin e Afganistanit).

  Pra SHBA, superfuqia e botes si ekonomikisht ashtu dhe ushtarakisht, i shkakton vetes deme me miliarda $ e vret me mijera persona per nje cope pretekst per te bombarduar nje vend te mjere ku njerezit jetojne akoma ne epoken e shpellave.

  E shikoni sa budallenj jane amerikanet. Me kete logjike dhe arabeve nuk u ngelet gje tjeter vecse te hedhin ne ere dhe ata ca shpella dhe cadra jevgjish se mbase behen dhe ata superfuqi boterore!!!!!
  "Who is John Galt?"

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Anėtarėsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Postuar mė parė nga Toro
  .
  Pra SHBA i shkaktoi vetes rreth 40-70 miliarde $ deme materiale dhe 3000 persona te vrare, per te pasur pretekst per te bombarduar nje vend, ku kutia e reres ku dhjet macia ime duket si pikture e Pikasos ne krahasim me relievin e Afganistanit.
  Nuk e di por mua tek keto "theories" e Abu-se dicka nuk me shkon. Sado te "konsoliduara" me fakte te duken perseri nuk i mbushin mendjen askujt se ngjarjet e 11 shtatorit u kryen nga vete amerikanet.
  O TORO!!
  I LOVED THAT!!!
  Ai krahasimi i kutise se maces me pikturen e Pikasos dhe relievin e Afganistanit eshte shume i goditur.
  Nuk e dija qe kishe kaq humor.Shpresoj te mos kete qene thjesht nje rastesi se do ishte gjynah.Ketu ne forum na duhet ca nga kjo gjendje shpirterore.Ndryshe nuk ia dalim dot me keto teorite kaq te ndritura!!
  Shendet.
  Don't let anyone take away your voice.

 12. #52
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  :P:P
  Toro humoristi pikerisht per ata qe S'duan t'ja dine sa amerikane vriten dhe sa miliarda harxhohen po flasim
  jane pikerisht ata qe vene interesa te tjera mbi interesat e amerikes

  shife ate videon mbase e gjen arsyen
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 13. #53
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Well, meqe qenka keshtu mor djale.....Na ler ne shqiptaro-amerikanet te shqetesohemi per qeverine amerikane. Mos e prishini qederin per neve ju te Kanadase. Greqise dhe te Kutise se Reres!
  "Who is John Galt?"

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ja si e zhduk Bush e Pauell terorizmin.


  PAK ORE PARA VIZITES SE PAUELLIT

  Riad, rizgjohet Al Kaeda 90 tė vdekur nga sulmet  Katėr sulme kamikaze tronditėn kryeqytetin e Arabisė Saudite, vetėm pak orė para vizitės sė sekretarit amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell, nė kėtė vend. 91 tė vdekur dhe rreth 200 tė plagosur ėshtė bilanci tragjik i atentateve, njoftoi agjencia e lajmeve ANSA. Atentatet jane marrė pėrsipėr nga organizata terroriste al-Kaeda. Ndėrkohė, sipas burimeve amerikane nė Riad, dhjetė shtetas amerikanė kanė gjetur vdekjen gjatė sulmeve, ndėrsa 40 tė tjerė janė plagosur. Sulmet ndodhėn mėngjesin e djeshėm nė njė zonė tė banuar nga shtetas perėndimorė nė Riad. Sipas tė dhėnave tė para tė autoriteteve saudite, nėntė kamikazė kanė afruar nė zonėn e banuar nga perėndimorėt disa makina tė ngarkuara me eksplozivė. Pėrplasja e makinave nė muret e tre rezidencave tė banimit dhe njė ndėrtese ku ishte vendosur njė shoqėri amerikane ka shkaktuar njėri pas tjetrit shpėrthimet e fuqishme. Sipas dėshmitarėve okularė, shpėrthimet e kanė shndėrruar tė gjithė zonė nė njė fushė beteje. Vetė sekretari amerikan i Shtetit, Pauell, i cili vizitoi Riadin pak orė pas sulmeve, tha se atentatet ishin studiuar dhe organizuar shumė mirė, gjė qė tregon edhe natyrėn kriminale tė organizatorėve tė tyre. "Sulmet nė Riad vėrtetojnė anėn mė tė tmerrshme tė terrorizmit, qė kryhet duke vrarė njerėz tė pafajshėm", tha Pauell. Sekretari amerikan i Shtetit ka zhvilluar takimet e tij tė planifikuara me zyrtarėt e lartė sauditė, me tė cilėt ka diskutuar pėr planin e paqes pėr Lindjen e Mesme.

  Frikė pas atentateve
  Ndėrkohė, situata nė Riad mbetet ende e trazuar, ndėrsa nė rrėnoja vazhdojnė kėrkimet pėr njerėzit e humbur. Mes viktimave ka edhe shtetas tė tjerė tė huaj; deri tani janė konfirmuar vdekjet e tre holandezėve. Forcat e sigurisė saudite janė vendosur nė gjendje gatishmėrie maksimale.

  "S'ka lidhje me Pauell"
  Sipas ministrit tė Brendshėm saudit, princi Nayef bin Abdulaziz, nė zonėn e goditur nga sulmet po vepojnė forcat e ndėrhyrjes sė shpejtė, ndėrsa po merren masa pėr tė rritur sigurinė nė zonat e tjera tė qytetit. Nayef hodhi poshtė dyshimet se atentatet e kryera nė njė lagje tė banuar mė tepėr nga shtetasit e huaj, shumė prej tyre amerikanė, kanė lidhje me vizitėn e sekretarit amerikan Pauell dhe as mė interesat amerikane. Ai deklaroi se sulmet kanė lidhje me njė celulė terroriste tė zbuluar javėn e kaluar nė kryeqytetin saudit dhe qė, sipas autoriteteve tė vendit, ka lidhje me al-Kaidan.
  Jam martuar002

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Bush: Lufta kundėr terrorizmit nuk ka marrė fund

  Ja dyftyresia e nje njeriu qe veten e quan president te je vendi me ambicje me demokratik ne bote.Deri dje ishte zhdukur terrorizmi,por sot lindi serish edhe pse u bombardua Afganstani,Iraku e u shkatrruan shume vende tjera.Besoj se keta shembuj te japin me kuptue se nje politike nderkombetare e udhehequr mbrasht si kjo e Bush sjelle gjithe keto te liga per njerez te pafajshem ne rruzullin tokesor.  Bush: Lufta kundėr terrorizmit nuk ka marrė fund
  Presidenti Bush tha se shpėrthimet vetėvrasėse tė kėsaj jave tregojnė se lufta kundėr terrorizmit nuk ka marrė fund. Presidenti tha nė fjalimin e tij tė pėrjavshėm nė radio se sukseset e ushtrisė nė Afganistan dhe nė Irak ishin fitore tė rėndėsishme nė kuadrin e gjerė tė luftės kundėr terrorizmit.

  Por ai shtoi se sulmet verėvrasėse janė njė tregues i qartė qė na kujton se lufta kundėr terrorizmit vazhdon. Presidenti Bush tha se lufta kundėr Al-kaidės do tė vazhdojė deri sa rrjeti i tyre tė shpartallohet dhe tė gjithė terroristėt tė nxirren para drejtėsisė.

  Nė fjalimin e tij tė pėrjavshėm nė radio, tė cilin e rregjistroi dje vonė para shpėrthimeve nė Marok, presidenti Bush tha se sulmet e sė hėnės nė Rijad tė Arabisė Saudite janė njė tregues i qartė qė na kujton se lufta kundėr terrorizmit vazhdon.

  “Armiqtė e lirisė nuk rrinė duar kryq, ashtu siē nuk rrimė as ne duar kryq. Qeveria jonė po mer masa tė pashembullta pėr tė mbrojtur vendin. Nga Pakistani nė Filipine deri nė Bririn e Afrikės, ne po ndjekim anėtar vrasės tė Al-Kaidės.”

  Presidenti Bush tha se gati gjysma e udhėheqėsve tė Al-Kaidės janė kapur ose vrarė qė prej sulmeve terroriste nė New York dhe Washington gati 2 vjet mė parė. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė ti ndjekin ata deri sa qė tė gjithė tė nxirren para drejtėsisė.

  Nė fjalimin e tij nė radio, qė pėrkoi me ditėn e forcave tė armatosura amerikane, presidenti falenderoi ushtrinė pėr rolin qė ajo luajti nė luftėn kundėr terrorizmit, duke thėnė se lufta nė Afganistan dhe nė Irak bėri qė tė hiqeshin nga pushteti aleatėt e Al-Kaidės dhe tė ndėrpriteshin burimet financiare pėr terroristėt.

  Presidenti tha se pėrmbysja nga pushteti e Sadam Huseinit nuk e lejoi kėtė tė fundit qė tu jepte terroristėve armė tė shkatėrrimit nė masė. Kjo ishte arsyeja kryesore qė presidenti dha pėr ndėrhyrjen e forcave amerikane nė Irak, megjithėse armė tė tilla nuk janė gjetur ende.

  Ndėrkaq, gazeta amerikane New York Times shkruan se ekspertė tė kundėr terrorizmit nė Shtetet e Bashkuara, Evropė dhe nė Lindjen e Mesme besojnė se Al-Kaida ka organizuar baza operacionesh nė disa vende, duke pėrfshirė Kenian, Sudanin, Pakistanin dhe Ēeēeninė.//kk//

  ________________ __________________________

  41 tė vrarė dhe tė paktėn 60 tė plagosur nė pesė shpėrthime nė Marok


  Zyrtarėt marokenė thonė se numri i tė vdekurve nga vala e shpėrthimeve qė tronditi dje qytetin e Kazablankės ka arritur nė 41.

  Pesė shpėrthimet qė ndodhėn pothuajse njėkohėsisht dėmtuan njė hotel, njė qendėr tė komunitetit hebraik, konsullatėn belge dhe njė klub social spanjoll.

  Shpėrthimi qė shkaktoi mė shumė viktima ishte ai nė klubin social Casa De Espana, ku gjetėn vdekjen tė paktėn 15 vetė. Dėshmitarėt thonė se tre nga autorėt e sulmit hynė dhe shpėrthyen lėndėt plasėse, pasi i prenė fytin portierit pėr tė hyrė brenda.

  Zyrtarėt marokenė thonė tani se tė gjitha sulmet ishin vetėvrasėse. Ministri i Brendshėm Mustapha Sahel thotė se rreth 10 autorėt e shpėrthimeve ishin mes tė vrarėve.

  Agjencia zyrtare e lajmeve e Marokut thotė se tre persona, tė gjithė marokenė u arrestuan nė lidhje me sulmet. Askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet, por zoti Sahel tha se ato kanė lidhje me terrorizmin ndėrkombėtar.

  Ai tha se kishte ngjashmėri me shpėrthimet vdekjeprurėse tė sė hėnės nė kryeqytetin e Arabinsė Saudite, Riad. Zyrtarėt sauditė kanė akuzuar rrjetin terrorist al-Kaida pėr sulmet qė shkaktuan vdekjen e 34 personave nė tre komplekse banimi ku jetonin kryesisht shtetas perėndimorė.

  //ze//

  _____________________ _________________________  Dy shpėrthime godasin Jerusalemin  Dy shpėrthime vetvrasėse kanė goditur Jerusalemin, ku janė vrarė tė paktėn 8 vetė, incident qė e detyroi kryeministrin, Ariel Sharon, ta shtyjė vizitėn pėr nė Uashington.

  Policia izraelite tha se 20 vetė u plagosėn sot nė orėt e para tė mėngjesit kur njė atentator vetvrasės hodhi veten nė erė nė njė autobuz urban. Shpėrthimi u krye nė njė kryqėzim tė madh nė pjesėn veriore tė Jerusalemit rreth orės 6 tė mėngjesit sipas orės lokale, pikėrisht kur trafiku fillon tė ngarkohet.

  Njė shpėrthim i dytė u krye pak pas tė parit nė pjesėn lindore tė Jerusalemit, por autoritetet thanė se vetėm autori i sulmit u vra. Deri tani, askush nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet.

  Veprimet mė tė fundit tė dhunės ndodhėn vetėm disa orė pasi Kryeministri i Izraelit, Ariel Sharon, dhe Kryeministri palestinez, Mahmud Abbaz, u takuan nė Jerusalem pėr tė diskutuar nismėn e paqes tė mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara, qė njihet si harta rrugore drejt paqes. Ky ishte takimi i parė izraelito-palestinez i nivelit tė lartė nė tri vjet.

  Zoti Sharon do tė nisej pėr nė Uashington sot pėr t’u takuar me Presidentin Bush tė martėn. Nė njė komunikatė tė zyrės sė tij, thuhet se Kryeministri vendosi ta shtynte nisjen pėr shakjt ė valsės ė sulmeve. Nė komunikatė nuk thuhet se kur zoti Sharon do tė shkojė nė Uashington.//ic//  mani
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mani : 18-05-2003 mė 02:34

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  “Al Qaeda” - e gatshme pėr sulme nė tėrė botėn

  “Al Qaeda” - e gatshme pėr sulme nė tėrė botėn

  Shėrbimet informative paralajmėrojnė pėr rrezikun qė i kanoset botės nga rrjeti terrorist i Osama bin Ladenit

  Berlin, 17 maj (Beta) - Shėrbimi Federal Informativ Gjerman (BND) ka paralajmėruar pėr mundėsinė e sulmeve tė reja terroriste, duke vlerėsuar se rrjeti terrorist i Osama Bin Ladenit, Al Qaeda, tani ėshtė nė gjendje qė nė tėrė botėn, nė disa shtete njekohėsisht, tė organizojė aksione terroriste. Sipas gazetės gjermane “Welt am Sonntag”, i cili bazohet nė njė burim tė besueshėm pranė BNDsė, pas sulmeve nė Casablanca tė Marokut, mund tė priten sulme tė reja nė Afrikėn Veriore dhe Lindore, nė Arabi Saudite dhe nė Afganistan. Sipas vlerėsimeve tė BND-sė, “Al Qaeda” gjatė periudhės sė kaluar ėshtė riorganizuar, si nė aspektin e kuadrove, ashtu edhe nė atė financiar dhe se tani ėshtė nė gjendje qė tė rekrutojė para sė gjithash pėrkrahės nė Arabinė Saudite, Jemen, Emirate tė Bashkuara Arabe dhe nė Kuvajt. Sipas burimeve tė BND-sė, Osama bin Ladeni ėshtė i gjallė dhe ndodhet nė rripin ndėrkufitar nė Pakistan, mirėpo nuk ėshtė duke i udhėhequr mė operacionet e “Al Qaedas”. Pėr kėto operacione, siē pohojnė zyrtarėt gjermane tė inteligjencės, tani ėshtė kompetente njė udhėheqje tė re dhe thuhet se identiteti i tyre nuk i ėshtė i ditur edhe liderėve tė vjetėr tė kėsaj organizate terroriste. Pikėrisht pėr kėtė arsye, BND-ja ka konstatutuar se marrja nė pyetje e pjesėtarėve tė arrestuar tė “Al Qaedas” nuk ka rezultuar me ndonjė informatė tė re rreth aksioneve tė mundshme. Shėrbimi informativ gjerman nuk e hedh poshtė mundėsinė qė nė mesin e shėnjestrave tė sulmeve tė ardhshme mund tė ndodhen edhe bazat ushtarake tė forcave ndėrkombėtare pėr Afganistanin (ISAF), nė pėrbėrjen e tė cilave ndodhen edhe 2.400 ushtarėt gjermanė.
  Jam martuar002

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-10-2002
  Vendndodhja
  stuttgart
  Mosha
  46
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Moderuar
  Fjalor i papershtatshem
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Enri : 20-05-2003 mė 05:07
  Mos lejo te te iki shansi ne kete jete te shkurt.

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  36
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  C'far keni me Alkaiden ate po luftoin per jeten e tyre. Apo nuk shikoni se c'far po n'dodh ne bote.

  Me respekt
  Rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir dhe nje qellim.

  Jam krenar se jam Shqiptar se shqiperia eshte Shqiptaria.

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Anėtarėsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Postuar mė parė nga Mirush
  C'far keni me Alkaiden ate po luftoin per jeten e tyre. Apo nuk shikoni se c'far po n'dodh ne bote.

  Me respekt
  A je i dehur apo sapo je kthyer nga ndonje udhetim ne Hene?
  Nuk e sheh se c'po ben Al-Qaeda,bile edhe ne vendet Arabe?
  Ajo po vret te pafajshem kudo pa dallim feje,kombesie e opinioni politik!
  Don't let anyone take away your voice.

 20. #60
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  40
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga Toro
  Ne 11 shtator 2001 u shkaterruan:
  4 avione te vleres rreth 75 milione $ secili, pra 4X75= 300 milione $
  WTC ne NYC me vlere totale 34 miliarde $ ( fut koston e ndertesave plus vleren e institucioneve ne keto ndertesa)
  Nje pjese e Pentagonit me vlere materiale 134 milione $
  U vrane pothuajse 3000 njerez.
  Ekonomia amerikane dhe ajo boterore pesuan deme te pallogaritshme me miliarda $.
  Dhe e gjitha kjo perse?
  Sipas ABUJIHAD e simpatizanteve te tjere te "teorive te konspiracionit" vetem e vetem qe SHBA te gjente nje pretekst te sulmonte Afganistanin.
  Pra SHBA i shkaktoi vetes rreth 40-70 miliarde $ deme materiale dhe 3000 persona te vrare, per te pasur pretekst per te bombarduar nje vend, ku kutia e reres ku dhjet macia ime duket si pikture e Pikasos ne krahasim me relievin e Afganistanit.
  Nuk e di por mua tek keto "theories" e Abu-se dicka nuk me shkon. Sado te "konsoliduara" me fakte te duken perseri nuk i mbushin mendjen askujt se ngjarjet e 11 shtatorit u kryen nga vete amerikanet.
  Sa per fajesine e Bin Ladenit eshte e vertetuar plotesisht si nepermjet sherbimeve sekrete CIA-s ashtu dhe e pohuar nga ai vete ne kasetat derguar AL-JAZEERAS.
  Ne fotot qe ka derguar ABUJIHAD majtas eshte nje nga kapot e AL-Kaedas dhe nuk eshte e vertete qe qeveria apo shtypi amerikan e ka paraqitur si Bin Ladenin. Emrin mund tua u thote Abuja se si duket e paskerka te njohur Usamen dhe kelyshet e tij.


  Te gjitha sa ke thene me lart jane te verteta qe te rrenqethin.

  Por ke harruar te shtosh qe nuk pati ASNJE VIKTIME HEBRE, pra aty pati viktima nga 30 kombesi te ndryshme, por asnje cifut.
  Nuk eshte paranoje shqtesimi lidhur me kete fakt. Eshte zene disa here ne goje edhe ne Forum, dhe mbetet shume i dyshimte.
  A nuk na con ky fakt qe dashur pa dashur te hipotezojme dhe kjo hipoteze ka shume te ngjare te jete e vertete, qe Lobi Hebre mund te kete qene ne dijeni te ketij akti terrorist makaber.
  Nese eshte keshtu a nuk do ishte Humane te behej publike kjo informate qe mesa duket vetem lobi hebere ishte ne dijeni ne ate kohe?
  Ku eshte humanizmi dhe ndjenja e paqes e hebrenjve. Nuk dua te tingelloj si anti-hebre ketu, por politika e tyre gjithe kete shekull ka qene nje politke HAKMARRESE. Mund te duket e drejte pas gjthe atyre qe kane hequr, por nje nga vyrtytet me te cmuara eshte Te falesh!

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Luftrat,Konfliktet qe jane zhvilluar pas luftes se dyte boterore
  Nga YlliRiaN nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-12-2008, 19:06
 2. Migjeni
  Nga macia_blu nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 04:03
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. Komploti boteror
  Nga ORIONI nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 11:59
 5. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •