Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Alfabeti i Djallit

  Alfabeti i Djallit


  Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte. Gjera pas te cilave fshihet veprimtaria djallezore dhe fuqite e erresires se botes frymore. Shmangiuni ketyre gjerave per te miren tuaj. Nuk mund ta imagjinoni se cfare fshihet pas ketyre dhe nuk mund te shihni anen e erret te ketyre gjerave.

  1. Anthroposofia
  2. Astrologjia
  3. Ateizmi
  4. Diagnoza e syrit
  5. Ditė e data tė shėnuara
  6. E ecura mbi zjarr
  7. Falli i dorės
  8. Falli me letra
  9. Fanatizmi
  10. Fantazmat
  11. Fetiēizmet
  12. Hajmalitė
  13. Heqja e lytheve
  14. Herezia
  15. Hipnoza
  16. Joga
  17. Klervuajanca
  18. Letėrsi okulte
  19. Letrat mbrojtėse
  20. Lėvizja e gjuhėve
  21. Magjepsja
  22. Magjia
  23. Magjia e vdekjes
  24. Magjia e zezė dhe e bardhė
  25. Masonėt e rinj
  26. Mesmerizmi
  27. Metodat magjike tė tė shėruarit
  28. Neo-Racionalizmi
  29. Parashikimi i fatit
  30. Parashikimi me hėnėn
  31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku
  32. Psikoanaliza
  33. Psikografia
  34. Psikometria
  35. Screening
  36. Simbolizmi numerik
  37. Spiritizmi
  38. Sugjestionimi mendor
  39. Supersticioni
  40. Shenjat profetizuese
  41. Shkenca kristiane
  42. Shkopi dhe penduli
  43. Telepatia
  44. Teologjia moderne
  45. Terapia e ngjyrave
  46. Transferenca
  47. Umbanda dhe Makumba
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 2. #2
  £u & £i Maska e xlindax
  Anėtarėsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  32
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ABIGAIL Lexo Postimin
  Alfabeti i Djallit


  Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte. Gjera pas te cilave fshihet veprimtaria djallezore dhe fuqite e erresires se botes frymore. Shmangiuni ketyre gjerave per te miren tuaj. Nuk mund ta imagjinoni se cfare fshihet pas ketyre dhe nuk mund te shihni anen e erret te ketyre gjerave.

  1. Anthroposofia
  2. Astrologjia
  3. Ateizmi
  4. Diagnoza e syritPo kjo pse ?
  5. Ditė e data tė shėnuara
  6. E ecura mbi zjarr
  7. Falli i dorės Po filxhanin mund te ma shikoj gjitonja? ...se dhe i gjen pa mir.
  8. Falli me letra
  9. Fanatizmi
  10. Fantazmat
  11. Fetiēizmet
  12. Hajmalitė
  13. Heqja e lytheveCfar jan lythet?
  14. Herezia
  15. Hipnoza
  16. JogaPo joga sikur ben mire..
  17. Klervuajanca
  18. Letėrsi okulte
  19. Letrat mbrojtėse
  20. Lėvizja e gjuhėve
  21. Magjepsja
  22. Magjia
  23. Magjia e vdekjes
  24. Magjia e zezė dhe e bardhė
  25. Masonėt e rinj
  26. Mesmerizmi
  27. Metodat magjike tė tė shėruarit
  28. Neo-Racionalizmi
  29. Parashikimi i fatit
  30. Parashikimi me hėnėn
  31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku
  32. Psikoanaliza
  33. Psikografia
  34. Psikometria
  35. Screening
  36. Simbolizmi numerik
  37. Spiritizmi
  38. Sugjestionimi mendor
  39. Supersticioni
  40. Shenjat profetizuese
  41. Shkenca kristiane
  42. Shkopi dhe penduli
  43. Telepatia
  44. Teologjia moderne
  45. Terapia e ngjyrave
  46. Transferenca
  47. Umbanda dhe Makumba
  Sikur te shpjegoje dhe pak cfar jan do me beje nje nder se shumicen (x mos te then te gjitha) nuk i kuptova...
  Ogni xsona che passa nella mia vita č unica...
  Xkč lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Keto Nuk Jan Alfabeti I Djallit Por Gjerat Qe Te Paret Tan I Trasheguan Nga Shkenca E Te Pareve Te Tyre E Keto U Quajten Si Djallezore E U Fshehen Nga Prifterinje Hoxhallar E Me Von Per Tju A Servirur Popullit Te Thjeshte Si Produkte Qe Zoti I Ka Ber Per Njerzit.

  Njerzit Mendje Hapur Sbin Kurre Viktima Viktima Ngelin Gjith Ata Qe Besojne Shume Ne Gjerat Qe Njeres Mendje Hapur Thuren Per Viktimat E Tyre.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Ato jane Dijet e Antikitetit te trasheguara deri tek ne,
  nese per ty Djall=Dije, atehere ke te drejte qe eshte alfabeti i djallit, per me teper i perpiluar shume keq dhe ve bast se nuk e ke idene se ēfare domethenie kane ne te vertete te pakten 75% e pikave qe parashtrove.

 5. #5
  Inxhinier Maska e albani1
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  842
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Smile Jam dakort me ty Abigail

  Ne fakt do te kerkoja nje pergjigje nga ju qe jeni futur ne kete teme.
  Me thoni a njihni ndonje person qe eshte sheruar apo cliruar nga keto praktika?
  Ju lutem me dergoni nese po ndonje leter apo raport mjekesor te atij personi nga nje mjek i njohur ne Shqiperi dhe me doktoratura ose me diploma pas universitare qe ky person na qenka sheruar nga keto praktika.
  Neso nuk njihni ndonje person atehere beni mire ti denonconi keto praktika dhe tu largoheni atyre.
  Faleminderit

  Nese ato ne thonjeza quhen alfabet i Djallit atehere une po shpall Fjalen e Perendise qe cdo gjuhe dhe cdo alfabet do te rrefeje se Jezus Krishti eshte Zot nuk ka nga tja mbaje tjeter.
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

 6. #6
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Anėtarėsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  PSIKOTERAPIA? Mire te tjerat qe s'po i ngas fare po PSIKOTERAPIA? Po talleni? Edhe po kam degjuar plot sherime nga njerez te mire (jo ata mashtruesit se dihet qe ka plot te tille) edhe parashikime qe kane dale te verteta. A i beson apo jo eshte zgjedhje personale po qe te thuash nje shkence eshte "vegel e djallit" duhet te jesh shume mesjetar/e . What's next? Djegja e psikologeve ne turra drujsh?
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 7. #7
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pse ky ėshtė alfabeti i djallit?

  A ka ndonjė fakt qė ky ėshtė alfabeti i djallit?

  A ka ndonjė fakt qė tė mė bind se kėto gjėra janė tė frikshme?

 8. #8
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Mbi ēfare bazash i rreshton ato 47 alternativa ?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2009
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po diagnosa e syrit c'ne?

 10. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Feja eshte me e keqja, pra eshte 'shkronja' e pare e ketij alfabeti...
  Destroyer of falsehood :)

 11. #11
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  43. Telepatia
  Edhe kjo e djallit qenka?
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-02-2010
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk eshte e vertete qe kjo eshte alfabeti i djallit,aty pashe ca emra qe ne fakt vetem jane ne te mire te njerezimit dhe aspak djallezore...ama duke u quajtur si tabu jane klasifikuar perhere ne rangun e gjerave te frikshme,dhe kush me mire se djalli i personifikon...ne fakt psikoanaliza eshte shume e rendesishme,po ashtu joga,telepatia etj..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Spy Agent
  Anėtarėsuar
  08-01-2008
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking

  Ai qe ka shkruar keto ka qene i pire se mire qe i thote por pa i arsyetuar.

  Une i bej nje pyetje. Po te shohesh televizor a ben pjese ne fjalorin e Djallit.

 14. #14
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Psikoanaliza
  edhe Psikoanaliza e djallit!? lol


  ps : burimin nga e ke marre postoje munsisht

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Citim Postuar mė parė nga ABIGAIL Lexo Postimin
  Alfabeti i Djallit


  Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte. Gjera pas te cilave fshihet veprimtaria djallezore dhe fuqite e erresires se botes frymore. Shmangiuni ketyre gjerave per te miren tuaj. Nuk mund ta imagjinoni se cfare fshihet pas ketyre dhe nuk mund te shihni anen e erret te ketyre gjerave.

  1. Anthroposofia
  2. Astrologjia
  3. Ateizmi
  4. Diagnoza e syrit
  5. Ditė e data tė shėnuara
  6. E ecura mbi zjarr
  7. Falli i dorės
  8. Falli me letra
  9. Fanatizmi
  10. Fantazmat
  11. Fetiēizmet
  12. Hajmalitė
  13. Heqja e lytheve
  14. Herezia
  15. Hipnoza
  16. Joga
  17. Klervuajanca
  18. Letėrsi okulte
  19. Letrat mbrojtėse
  20. Lėvizja e gjuhėve
  21. Magjepsja
  22. Magjia
  23. Magjia e vdekjes
  24. Magjia e zezė dhe e bardhė
  25. Masonėt e rinj
  26. Mesmerizmi
  27. Metodat magjike tė tė shėruarit
  28. Neo-Racionalizmi
  29. Parashikimi i fatit
  30. Parashikimi me hėnėn
  31. Pėrkushtimi me nėnshkrim gjaku
  32. Psikoanaliza
  33. Psikografia
  34. Psikometria
  35. Screening
  36. Simbolizmi numerik
  37. Spiritizmi
  38. Sugjestionimi mendor
  39. Supersticioni
  40. Shenjat profetizuese
  41. Shkenca kristiane
  42. Shkopi dhe penduli
  43. Telepatia
  44. Teologjia moderne
  45. Terapia e ngjyrave
  46. Transferenca
  47. Umbanda dhe Makumba
  Mbi 50% e ketyre kan bere qe njerzit te ken njohuri me te medha ne jete, perjashto dokrat e hejmalive etj si ato

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,920
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Ajo e funditmbanda dhe Makumba,qenka e forte......
  Djalli duhet te perdori alfabet te keq,po te pakten ka humor...

 17. #17
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  . Baza e gjykimit tonė mbi zakonet dhe praktikat supersticioze okulte.


  Supersticioni ka molepsur shpirtin e njeriut nė ēdo kohė dhe e ka burimin tek frika dhe dėshira pėr pushtet. „Me supersticion kuptojmė varėsinė e disa forcave dhe fenomeneve tė pakuptueshme, qė nuk drejtohen nga ligjet e zakonshme tė natyrės, nga psiqika, ose ndryshe, besimin se disa ngjarje janė rastėsisht tė lidhura me gjėra tė cilat, nė aparencė, duket sikur nuk kanė fare tė bėjnė me to.“

  Ky ėshtė pėrcaktimi qė Dr. Schrank-u i bėn thelbit tė supersticionit. Supersticioni dhe besimi janė nė kontrast tė thellė me njėri-tjetrin, ndonėse pėrshkrimi qė mund t'i bėhet njėrit apo tjetrit ėshtė nė varėsi tė ideologjisė dhe ideve fetare qė ka personi i cili po shpreh njė gjykim mbi to. Fjala vjen, Budisti ose Muslimani e reduktojnė besimin kristian nė njė supersticion dhe herezi. Duhet pra tė sqarojmė mirė qė nė fillim se mbi cilėn bazė po e bėjmė kėtė analizė.

  Gjithēka qė di kisha kristiane mbi supersticionin, ia thotė dhe ia sqaron asaj Krishti. Pėr ne Jezu Krishti ėshtė ai qė ndan frymėt. Ai ėshtė shkėmbi i patundur mbi tė cilin thyhen tė gjitha valėt e ndryshueshme tė opinioneve ideologjike. Gjithēka motivon Krishti ėshtė besim, gjithēka qė kundėrshton Krishti ėshtė supersticion. Ky ėshtė kriteri i gjėrė mbi tė cilin jemi nė gjendje tė gjykojmė idetė supersticioze. Linjat tona drejtuese nuk janė marrė vetėm nga parimet e shkencės fizike, po nga Fjala e Perėndisė.

  Ky pohim sjell me vete njė linjė tė rėndėsishme demarkacioni. Gjithkush lexon literaturė shkencore kundėr supersticionit, do tė kuptojė menjėherė se, pikėvėshtrimi i saj ėshtė shumė i ndryshėm nga qėndrimi i besimit kristian. Shkenca njeh vetėm ligje dhe koncepte thjesht njerėzore. Ajo i pėrshtatet botės materiale. Kjo edhe justifikohet, sepse ajo pretendon tė ketė tė bėjė vetėm me atė qė ėshtė e kuptueshme dhe racionale. E mbinatyrshmja, transcendentalja, demoniakja dhe hyjnorja nuk hyjnė nė sferėn e kėrkimeve tė saj.


  Shkenca shpreson tė kuptojė vetėm ato gjėra qė mund tė pėrfshihen brenda kufijve tė saj tė ngushtė racionalė. Pėr kėtė arsye, shpesh herė ajo e ka sjellė djallin nė njė plan llogjik pėr ta shpjeguar dhe, pėr pasojė, e ka bėrė tė papėrfillshėm. Prandaj nuk mund tė mbėshtetemi tek shkenca pėr tė kuptuar me tė vėrtetė se ē`ėshtė supersticioni.

  Prej kėtej rrjedh se edhe mjetet mbrojtėse tė shkencėtarit janė tė pamjaftueshme. Kjo tregohet edhe nė librin Hexen unter uns? tė Johann Kruse-it. Nga pikėpamja e materialit qė pėrmban, ky ėshtė njė nga librat mė informative mbi supersticionin sot. Po autori mbėshtet opinionin se nuk ka fenomene tė pastra qė lidhen me supersticionin. Ai nuk arrin tė kuptojė bekgraundin e vėrtetė tė supersticionit, se ndryshe nuk do t'i quante tė padėmshme praktika tė tilla si hipnotizimi.

  Nga ana tjetėr, shkenca nuk ėshtė kaq e interesuar tė shpjegojė thellėsisht supersticionin, sesa tė kėrkojė shpjegime nė psikologjinė e nivelit tė thellė. Fjala vjen, Dr. Schrank mendon se njė vegim qė i shfaqet dikujt ėshtė njė projektim i subkoshiencės sė tij. Ai gjithashtu ėshtė i mendimit se njė grup i zakonshėm personash mund tė kenė sėbashku njė vizion, ose njė vegim, me tė dėgjuar, ose tė parė, nė rast se vuajnė prej tė ashtuquajturit halucinacion kolektiv.

  Mundet ky tė jetė shpjegimi nė shumė raste. Mėsimet e Jänsch-it mbi imazhet e transferuara (eidetike), apo teoria e arkeotipeve e Jungut, flasin pėr mundėsinė e njė interpretimi tė tillė. Megjithatė, nga ana tjetėr, besimi kristian pranon fakte dhe dimensione qė kapėrcejnė kufijtė e njė mendjeje vetėm shkencore.

  Supersticioni nuk ėshtė vetėm shenja e budallallėkut, naivitetit, mungesės sė dijeve, po tregon gjithashtu njė prirje ndaj forcave qė janė kundėrshtare tė Perėndisė. Raca njerėzore tėrhiqet nga dy fuqi tė mėdha dhe ėshtė shumė e dobėt pėr tė qėndruar neutrale. Ėshtė mirė tė kujtojmė fjalėn qė thotė: "T'i mbyllėsh derėn besimit, do tė thotė t'i hapėsh derėn supersticionit."

  Ta themi ndryshe, po tė hedhim poshtė Perėndinė, Satanai nuk do tė na ndahet. Apostulli Pavėl e thotė edhe mė qartė tek Efesianėt 6:12: "Se lufta jonė nuk ėshtė kundėr gjakut dhe mishit, po kundėr parėsive, kundėr pushteteve, kundėr sundimtarėve tė errėsirės sė kėsaj bote, kundėr frymėve tė liga nė viset qiellore." Si besimtarė, ne pranojmė realitetin e kėtyre forcave.

  Nga ana tjetėr, nuk duhet tė kalojmė edhe nė ekstremin tjetėr dhe t'i vėmė gjithė gjėrave qė nuk kuptojmė etiketėn "demoniak". Edhe si besimtarė mund tė pėrfitojmė nga gjetjet e shkencės, sepse kjo pėrputhet me atė qė Perėndia i porositi qė nė fillim njeriut qė tė nėnshtronte tokėn (Gjeneza 1:28).

  Nga ana tjetėr, shkenca nuk ka tė drejtė tė thotė fjalėn e fundit nė kėtė ēėshtje dhe ėshtė fodullėk nga ana e shkencėtarėve kur kanė kėtė pretendim.
  Edhe pse ka dy fuqi kundėrshtare nė kėtė botė, nuk do tė thotė se njerėzit tėrhiqen pa shpresė sa andej, sa kėtej midis kėtyre tė dyjave. Jo, ajo qė ka thėnė Arkimedi se donte tė kishte njė pikė referimi tė pavarur nė tokė, dhe kjo do tė thotė pėrtej influencės sė shkencės, ėshtė bėrė realitet.

  Kryqi i Krishtit qėndron nė botė duke dėshmuar se ai i ka dhėnė fund gjithė fuqive tė errėsirės. Kėnga triumfatore e psalmistit ėshtė plotėsuar: "Njė britmė gėzimi dhe fitoreje jehon nė ēadrat e tė drejtėve; dora e djathtė e Zotit bėn ēudi" (Ps.118:15 e mė poshtė). Vdekja dhe ferri kanė humbur fuqinė. Duke pasur shpinėn tė sigurtė me kėtė fitore, njė person ėshtė nė gjendje tė shprehet qartė e me besim lidhur me forcat demoniake, duke ditur se Krishti ka marrė edhe fortesat e fundit tė fuqisė sė tyre.

  E dimė se sa tė tmerrshme janė kėto forca tė Satanait, po e dimė gjithashtu se me Krishtin nuk na ndodh asnjė e keqe. Ne na ėshtė dhėnė fjala e Zotit: "Shiko, tė kam dhėnė autoritet mbi gjithė fuqinė e armikut dhe asgjė nuk do tė tė dėmtojė." Kėshtu pra me sytė tek Jezui mund t'i afrohemi alfabetit tė Djallit. Ndrojtja e Zotit e mposht frikėn nga Satanai.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ABIGAIL : 06-11-2010 mė 08:44
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 18. #18
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  1. Anthroposofia

  Anthroposofia, e themeluar nga Rudolf Steiner, ka si synim tė eksplorojė natyrėn njerėzore.
  Ajo pėrfshin ushtrime tė pėrqėndrimit pėr tė zotėruar mendimin dhe vullnetin e pėr tė zgjuar forcat latente okulte tek njeriu.
  Me njė proces klervuajance synohet tė arrihet vizioni i njė bote transcendentale dhe i ekzistencės sė mėparshme tė njeriut.
  Rruga biblike e shpėtimit nėpėrmjet besimit tek Shpėtimtari zėvėndėsohet me vizione mistike.
  Njė nga doktrinat kryesore tė anthroposofisė ėshtė besimi tek riinkarnacioni. Mendohet se njeriu vjen nė botė ēdo 800 vjet. Ja dy shėmbuj pėr tė ilustruar kėtė.

  I/1. (Shembull) Njė profesor suedes bėri kėtė eksperiment duke pėrdorur hipnozėn.
  Ai e pyeti personin qė ishte objekt i eksperimentit, lidhur me gjėra qė kishin tė bėnin me fėmijėrinė dhe fillimet e jetės sė vet dhe pastaj filloi ta pyesė lidhur me ngjarje pėrpara lindjes sė saj.
  Gruaja e hipnotizuar u pėrgjigj saktė, siē u konfirmua edhe nga disa dokumenta zyrtarė tė kohės.
  Njerėzit qė besojnė tek riinkarnacioni do tė thoshin se kjo ėshtė njė provė qė mbėshtet besimin e tyre.

  I/2. Duke vajtur nga Mynihu nė Karlsruhe, ndalova nė autostradė pėr tė marrė nė burrė qė bėnte autostop.
  Kur hypi nė makinė, filluam tė bisedojmė dhe e pyeta pėr punėn qė bėnte. Mė tha se ishte prift anthroposofist.
  E pyeta pėr idetė qėndrore tė besimit tė tij dhe mė tha se, nė qėndėr, ishte riinkarnacioni.
  Vazhdoi tė mė tregojė se sipas besimit tė tyre, njeriu vjen nė botė ēdo 800 vjet.
  Shpesh, tha ai, mund tė gjesh se ēfarė ka qėnė njė person mė parė duke gjykuar prirjet e tij, preferencat dhe tendencat e sė tashmes.
  I thashė se do tė kisha shumė dėshirė tė dija se ēfarė kisha qėnė 800 vjet mė parė.

  Atėhere ai mė pyeti se ēfarė paragjykimesh kisha. Pėr ta ngatėrruar, i thashė se priftėrinjtė mė ngrinin nervat. Menjėherė erdhi pėrgjigjja se pėrpara 800 vjetėsh kisha qėnė profesor teologjie.
  Akoma sot nuk e kuptoj llogjikėn e kėtij konkluzioni.
  E kam tė qartė se nuk mund ta analizosh anthroposofinė me disa fjali.
  Pėr ata qė duan tė hyjnė mė thellė nė kėtė temė, do tė rekomandoja librin e Hutten-it Seher, Grübler, Enthusiasten (vėzhgues, mendimtarė dhe enthusiastė).

  Tani pėr tani na mjafton vetėm njė skicim nė vija tė pėrgjithshme. Teoria e Steiner-it ėshtė njė kombinim i ēuditshėm i mendimit indian, gnostik, okult, teosofik, idealist, kristian,
  qė ndonėse tėrheqės, ėshtė shumė i rrezikshėm dhe i gabuar.
  Pas botimit tė parė tė kėtij libri, takova njė ish shok tė Rudolf Steiner-it i cili mė tha: "Kam disa letra qarkore tė Steiner-it nė tė cilat jep instruksione se, si tė praktikohet ngritja e tavolinės.
  Si u konfrontova me kėto praktika spiritiste, e lashė lėvizjen." Njė eksperiencė e kėsaj natyre duhet t'u hapė sytė atyre qė merren me anthroposofi.
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Kujdes! Avokatet e djallit, Rock&Roll dhe Satana.
  Nga DEN_Bossi nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-03-2010, 23:50
 3. Gabim historik apo njė zgjidhje historike?
  Nga RaPSouL nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 14:03
 4. Albanologė dhe linguistė tė njohur shqiptar, e tė huaj
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-06-2008, 10:11
 5. Doreshkrimi elbasanas i ungjijve, 1761
  Nga shendelli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •