Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Dy dokumente ne web per A. Tepelenen

  Dy dokumente ne web per A. Tepelenen
  --------------------------------------
  1.
  Dok_1 vjen nga Rev. George Waddington
  dhe eshte
  komunikata zyrtare e portes per fundin e A. Tepelenes

  ----- skeda e librit -----

  NAME(S):*Waddington, George, 1793-1869
  TITLE(S): A visit to Greece in 1823 and 1824
  EDITION: 2d ed.
  PUBLISHER: London, J. Murray, 1825.
  DESCRIPTION: [4], lix, 248 p. ; front. (fold. map) fold. plan. 19 cm.

  ---------------------------------------------------------------------
  Adresa e librit ne www eshte:
  http://books.google.com/books?id=SX82AAAAMAAJ
  faqe_232,


  ****************************************
  2.
  Dok_2 vjen nga Rev. Robert Walsh
  dhe eshte
  komunikata qe porta ekspozoi ne Konstantinopoje ku spjegon
  aresyen e denimit.

  ----------------- Libri vijon -------------
  Narrative of a journey from Constantinople to England
  By Robert Walsh
  Edition: 2
  Published by Frederick Westley and A. H. Davis, 1828
  Original from the University of Michigan
  Digitized May 7, 2008
  445 pages
  -----------------------------------------
  Adresa web e librit vijon:
  http://books.google.com/books?id=_lp...d=3_1#PPP13,M1
  ---------------------------------------

 2. #42
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  sht e vrtet q ali pash tepelena u pagzua ortodoks para se t vdiste?
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 3. #43
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,707
  Faleminderit
  186
  237 falenderime n 190 postime
  Citim Postuar m par nga necky Lexo Postimin
  Ali Pashe Tepelena qe mendohet te kete lindur diku mes intervalit te 1740 deri me 1750, ishte bir i nje familje aristokrate Shqiptare nga Tepelena.
  Permbledhje nga: Olsi Jazexhi[/COLOR][/SIZE]
  Necky, pershnetje!

  N.q.se munesh me m'heq paqrtesi qe kam n'lidhje me Ali Pash Tepelenen.
  Historianet egjiptian e kan cilsu si themeluesi i Egjiptit modern.
  Dhe se dinastia e shqiptarve ka zgjat 150 vjet (perfundoi ne 1952)

  Pytjet jan kto:
  - Duke konsideru rolin e M.A.P.Tepelenes ne histori, perse n'Shqipri ka qen fol shum pak per te?
  - Ku mundem me gjet historin e vertet?


  Pres pergjigje edhe nga te tjere.
  Faleminderit.
  skenderi.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Pershendetje,
  Meqense nuk me jeni drejtuar mua, do mundohem te ju udhezoj se cilen rruge duhet te merrni...;

  Se pari duhet te percaktoheni rrethe asaj qe kerkoni.
  Tema ketu eshte per Ali pashen e Tepelenes qe tjeret popuj e quajne edhe ndryshe "pasha i janines" etj/:
  Kurse Ali Mehmet Pasha eshet tjetri Ali qe u prokllamua si pash i egjiptit, tani nuk kemi vend ketu qe te flasim per te dy Alia-jt por po ju garantoj se keta dy personazhe te ndryshem...

  Sot kemi internetin, se besoj se nuk mund te gjesh burime te mjaftushme, jo per nje pasha por per te dy pashallaret, interneti ti bene te mundeshme te gjitha...mjafton te shkruash deh te bejch : kerkim !

  shendet
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #45
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,707
  Faleminderit
  186
  237 falenderime n 190 postime
  Kreksi, shum faleminers per sqarimin!
  Pasi, un i merrja per t'njejtin person, duke u bazu n'periudhen e lindjes dhe n'emer...
  I vija fajin info-ve, duke menu qe nuk ishin aq t'sakta..

  Edhe niher, t'falenderoj.
  skenderi.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #46
  SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  225
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Angry

  Citim Postuar m par nga necky Lexo Postimin
  Hakmarrja ndaj Kardhiqoteve
  Si Shqiptar i ndershem dhe me gjak qe ishte, Aliu qe nga vegjelia e tij, mbajti me vete gjithnje nje enderr ne vete, ate te marrjes se hakut per nenen dhe motren e tij qe ishin cnderuar nga Kardhiqotet kur ai ishte ende i vogel. Deri n shtratin e vdekjes Hankoja, e ema, i kujtonte Aliut turpin qe i kishin vene Kardhiqotet asaj dhe i kerkonte atij qe tia vinte nderin ne vend. Dhe momenti i venjes se nderit ne vend i erdhi Aliut me 1812, mbi 40 vjet pas turperimit qe Kardhiqotet i kishin bere familjes se tij.
  TP22[22]PT Fleeming, 1999, 168


  Per kete ai rrethoi Kardhiqin dhe ekzekutoi 60 vete te cilet i kishte marre peng. Me pas Aliu hyri n qytet n krye t ushtrise dhe iu krkoi q t gjithe burrat ti pruleshin. Gjashteqind burra t armatosur i shkuan atij prpara dhe i ofruan njohjen si sundimtar te tyre, te nje Han jashte Kardhiqit (Hani i Valias, ndermjet Kardhiqit dhe Janines). Aliu i quajti Kardhiqiotet vellezr dhe djem t tij, dhe i fali. Por mes fytyrave te atyre qe ai pa ne ate tubim, ai njohu ata q i kishin poshteruar nenn. I ndezur nga ndjenja e hakmarrjes, Aliu u dha urdhr ushtarve t tij qe ta rrethonin hanin dhe t masakronin te gjashteqind burrat. Por ushtart e Aliut rrefuzuan me qelluar mbi njerez t armatosur. Per kete arsye, disa Greker t kryesuar nga Thanas Vaja, e kryen gjakmarrjen kunder gjashteqind Kardhiqiotve.
  Renia e
  Ky studim a shkrim cfaredo qofte eshte teper qesharak.
  I gjthe informacioni eshte teper i pasakte dhe me deformime te jashtezakonshme.
  Aliu ishte shqiptar,por vetem i ndershem qe nuk mund te quhej.
  Sa per dijeni ai kur i rrembyen hankon nuk ishte 10 vjec por plot 23 vjec dhe kishte rreth 5 vjet qe vazhdonte aktivitetet e tij kriminal dhe hajduterite deri sa u be komandant i grykave te jugut e me pas pasha.
  Kardhiqi aso kohe ishte qytet i madh e me pasuri te shumta pasi kardhiqotet ishn tregetare te zote.
  Qyteti numeronte rreth 1300 shtepi 2 kateshe te gjitha familje te soit dhe dhe nje kala fortese ku ndodhej garnizon me trupat kardhiqote te udhehequr nga Hasan Dosti qe ishte kreu u qytetit.
  Per nga rendesia si qytet ja kalonte edhe Delvines se atehershme.Banda e aliut i kishte sulmuar e vjedhur shpesh karvanet e kardhiqit prandaj edhe ata morren hak duke i rrembyer nenen dhe motren.
  Ka dy versione nje qe thote se ata i trajtuan njerezisht at dhe tjtri qe mbeshtet tezen e keqtrajtimit.
  Gjithesesi shkaku ishte ne te drejten e kardhiqoteve per hakmarrje.
  Pas lufimesh per vite te Ali ***** me kardhiqotet te cilet ishin gjithashtu leber dhe shume te zot ne luftime aliu nuk ja dej dot ti mposhti keshtu qe i fton per vllazeri sic e donte zakoni dhe mblidhen ne hanin e VAlarese(jo te Valias sic thuhet me siper).Aty po sipas zakonit burrat e Kardhiqit i len armet per te festuar me "vellezerit" e pales tjeter por ketu realizohet dhe endra e aliut i cili kishte ndryshe nga cdo lab karakteristike pabesine dhe i fut 700 burra kardhiqot te carmatosur ne ferra e driza de vdisnin me vuajtje dhe urdhrin per ta bere nuk ja zbatoi garnizoni i leberve por ai i Mirditasve.
  Nderkohe qe ne Kardhiqin tashme te pa mbrojtur dergoi nje garnizon me armatolle te cilet e dogjen dhe e shkrumbuan kryeqytetin e laberise.Te njejten gje beri Aliu me vone edhe me Sulin pak a shume duke futur armiqesine mes shqiptareve dhe duke i dhene krahe grekeve per tu bere tmerri i atyre qe ju dhane pamvaresine duke pushtuar pothuaj gjithe jugun.
  Ai ali muti nuk luftoi per shqiperi por per pushtetin e tij.
  Ja si i kendon populli i krahines se Kardhiqit kesaj ngjarje turpi:

  Tek hani i Valarese,
  i biri Hanko kapese(kurves),
  vrau 705,
  ua beri me te pabese.

  Kardhiq pse sben me lule,
  qan te zone qe ta vrane,
  Ali banditi me zagare.

  C'eshte nje vend ne Laberi,
  nje qytet plote pasuri?
  E ka emrin Kardhiqi,
  i nxuar ujin e zi,
  nje kusar me emrin Ali.

  Pas kesaj gjeme popullsia e keti qyteti u shpernda ne fshatrat Prongji,Plesat,Mashkullore e Zhulat.Kardhiqi mbeti nje fshat i vogel dhe e humbirendesine.Te gjitha keto nga ai Aliu qe ka luftuar zonat me patriotike dhe liridashese,e ka goditur ne zemer popullsine shqiptare kudo qe ngrinte koke.
  Pa me thoni nje rast te vetem ku aliu goditi grekt,asnjehere madje i trajtonte me mire nga te gjithe.
  Shqiptaret i donte vetem per ti futur ne ushtri se qen trima dhe te vriteshin per te dhe i vinte te vrisnin po shqiptare,pervecse kur i erdhi mandata nga turku qe u detyrua te luftoj turqine pa as qe i plaste per shqiperi,madje nuk e dinte se cdo te thoshte.
  Po mos ti kishte luftuar ai tani suliotet do i kishim ne krahun ketej te kufirit,sepse sdo ishin genjyer kure nga dogmat e grekut qe pamvaresine e mori prej shqiptarevet qe aliu hodhi ne lufte por nuk i coi per shqiperine,i beri te luftonin per greqine.... se skishte kohe te luftonte per shqiperi ngaqe duhej te zhdukte me par eSuliote,Kardhiqote e Himariote.....
  Laberia dhe Shqiperia e vleresoi vetem kur iu hodh turkut se derri me ate kohe e kishte mallkuar qumshtin qe i dha hanko kurva.
  Dhe sa per dijeni edhe Hormoven ai e kishte ina pasi e ema e tij bridhte si kurve qe qe me Caushin,priftin e Hormoves.Atehere Aliu derkoi krye xhandarin e tij Qafzezin dhe e poqi ne hell priftin ne syrin e Hankos e cila me kurverine e saj hapi shume hasmerira.
  LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

 7. #47
  SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  225
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Plako e dim fare mir q Ali Pash Tepelena sht nj figur e rndsishme e historis son.

  Por ke parasysh 3 gjra:

  1. Kur pr Aliun shkruan Olsi Jazexhiu, vesa ia zbeh imazhin e ndritshm q ka pasur.

  2. Aliu nuk ishte m i rndsishmi, por dikund aty mes t rndsishmve.

  3. Ke pasur referenca tjera pr t shkruar pr Aliun, (jo nga Olsi Jazexhiu q sht deklaruar arab)
  Jam plotesisht dakord.
  LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-03-2009
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sa i perket ali pashes munde te them se esht nje nder figurat me te randesishme te kombit edhe perse ai gjith fuqine e ti ushtarake,intelektuale e financiare je kishte qperqendruar ne nje rajon ku ne si komb nuk e keshim shum perfitime

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-11-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga labi i maleve Lexo Postimin
  Aty po sipas zakonit burrat e Kardhiqit i len armet per te festuar me "vellezerit" e pales tjeter por ketu realizohet dhe endra e aliut i cili kishte ndryshe nga cdo lab karakteristike pabesine dhe i fut 700 burra kardhiqot te carmatosur ne ferra e driza de vdisnin me vuajtje dhe urdhrin per ta bere nuk ja zbatoi garnizoni i leberve por ai i Mirditasve.

  Nje pasaktesi e madhe. Ne te vertete mirditasit u urdheruan t'a kryenin kete krim te tmerrshem por ata refuzuan te egzekutonin burrat e Kardhiqit te cilet ishin te paarmatosur. Ata i kerkuan Ali Pashes qe te armatoste burrat e Kardhiqit dhe ata do te ishin te nderuar te luftonin e te vdisnin per te.


  I pari nga mirditasit qe me ndermjetesi te abatit e me porosi te Preng LLeshit shkoj me nje tube mirditasish ne ushtrine e Ali Pashe Tepelenes,qe Ndrek Gazulli,kusheri i abatit IM ZOT PRENG Doit.Ali Pasha e cakton komandant dhe i jep titullin,, Kapidan,, .Qene pikerisht keta mirditas qe ne vitin 1812 bene aq shume emer, sepse tek Hani i Valarase kundershtuan urdherin e vezirit, Ali Pashe Tepelenes,per te masakruar e vrare Kordhiqet e lidhur. Francizi Samson Lefter ish gjeneral ne ushtrine e Ali Pashe Tepelenes me emrin Ibrahim Manzur Efendi,qe shoqeronte ate dite Ali Pashen e pershkruan keshtu kete ngjarje:
  Aliu ngarkon mirditoret me detyre te vrasin nje tufe burrash Kordhiqiote te lidhur. U degjuan pershperitje ne radhet e tyne.Aliu kujtoj se po bisedonin per shperblim dhe vuri veshin mire.
  Ndreka komandanti i tyre doli perpara dhe me ze te larte e te sigurt tha: "Ali Pasha, urdhnat tuja ne na fyejne rane. Na nuk jemi tarmatosun t 'luftojme kunder njerezve te armatosun e te lidhun.Leni te dalin Kardhiqotet, jepu armet e tyne, te njoftohen per tu mbrojtun e te zane pozicionet dhe ne do te dime te luftojm me ta si burrat.
  Mirditoret dhe une marrim paret tuaja per te qene ushtaret tu e jo per tu zhburrnu e sherby si xhelate.
  Pas ketyre fjaleve ai hyri ne rrjesht me te tjeret. Aliut iu ngrit damari ne balle qe tregonte kulmin e zemerimit, por menjehere e mori veten e ndryshoi pamje.Mirditasve iu ben shenje me dore qe te largoheshin e ta benin pushim ate dite, ndersa Thanas Vajes i nep urdherin e kobshem per ti vrare gjashte e nga gjashte.
  Fama e mirditoreve mori dhene. Pas kesaj ngjarje Kole Prenga paraqitet tek Ali Pasha si prijesi me ne ze. Aliu i dha edhe ketij titullin Kapidan . Pas kesaj ngjarje mirditasit ishin njerezit me te respektuar ne ushtrine e Ali Pashes, por dhe vete Aliu i respektonte i privilegjonte dhe i paguante dyfish me te tjeret.

  (Marre nga "Mirdita, vater e qendreses antiosmane")
  Ndryshuar pr her t fundit nga Obgyn : 26-12-2009 m 15:08

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-11-2009
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1812, nj lum gjaku


  "…Asgj nuk e prishi qetsin n tri ditt e para. Selim Bej Koka me t shoqen kishin vrar veten. Krert e tjer t Delvins, Gjirokastrs e Kardhiqit me Mustafa Pashn e Demir Dostin me familjet e tyre, nja gjashtdhjet veta, Aliu i nisi pr n Janin… T nesrmen doli rrz kalas s Shn Triadhs. Do t kalonin para tij meshkujt gjashtmbdhjet vje e lart nga Kardhiqi, Delvina e Gjirokastra t zn rob, tetqind veta. Ashtu si n Prevez katrmbdhjet vjet m par, i pa robrit nj pr nj n fytyr. Nj pjes, m t vjetrit n mosh, i njihte fal kujtess tij t prbindshme. T tjert i pyeti pr emrin dhe pr fisin. N krye t tri orve, gjat t cilave qndroi n kmb pa ndier lodhje, veoi njqind e tridhjet veta, nga m t rinjt n mosh dhe q nuk i prkisnin ndonj fisi t shquar. T tjert, gjashtqind e shtatdhjet burra, i lidhi e i nisi pr te Hani i Bariags n Valare. Sikur t shtrohej ndonj gosti, ashtu do ti kishte ndar qehajai mysafirt: parin e madhe n Janin, burrat e srs s dyt n han, t tjert, ata q skishin ndonj vler, jasht n fush, t shkonin nga t donin. Ata q po shkonin te hani, ecn n varg, t heshtur. E dinin mir i kishte gjetur hormovitt koh m par…

  …Veziri iu soll hanit rrotull, si pr t par lartsin e fortsin e mureve dhe erdhi qndroi prap para ports si Veziri i do dite, ndrsa rreth e qark rrinte ushtria pa lvizur, U dgjuan zra q prapa mureve, dikush thirri fort: "Ǒsht kshtu?! Ne u dorzuam, pse na mbyllin ktu si cjept?!" Po shtohej trazira, mbase po lironin duart tu ngjiteshin mureve e t hapnin portn. U duk sikur Aliu at po priste. U kthye nga rojat dhe i tha njrit:

  - A e dgjon trazirn? Pse nuk shtie me armn q t kan dhn?

  Roja nuk foli. Heshtja sundoi n radht e ushtarve e u shtri edhe brenda n han. U afrua me dorn n zemr kapedani i rojave mirditase dhe foli me z t ult:

  -Nuk mundemi me vra njerz t lidhur, o Vezir i Lart. Jepu atyre armt dhe na po grihemi me ta n syt e tu.- Ndenji i prkulur, me dorn prap n zemr. - Ti na paguen rrogn e t kemi borxh bukn, ve jepu armt, - tha duke krkuar pajtim me zrin e nnshtruar.

  M shum se fjalt, foln syt e tij. Ndenji me mjekrn varur n gjoks, i gatshm t pranonte edhe vdekjen, po nuk do t prapsej nga lutja q bri.

  …Aliu u kthye nga karroca dhe u ul me dern hapur, mori karabinn n duar, e pa nga t dyja ant dhe thirri fort:

  - Bni detyrn! T pushkatohen me grupe nga pesmbdhjet, te hendeku!

  E zbrazi karabinn n er, duke treguar se nuk do t lejonte nj fjal m tej dhe se ai q nuk do t zbatonte urdhrin, do t linte kokn. uhadart, rojat dhe armatolt, t drejtuar nga Thanasi, Tahiri e Griva, q u quajt "Kardhiqoti", hapn portn e hanit dhe filluan t nxirrnin t dnuarit n grupe nga pesmbdhjet. N oborr dhe n kthinat e hanit po bhej trazir. Nj pjes u vran aty brenda duke u mbrojtur me duar. Ushtria jasht rrinte n heshtje. T gjith ndiheshin pjesmarrs n at q po ndodhte, sepse ska ndonj ndryshim t madh ndrmjet atij q zbraz pushkn dhe atij q rri duke par"

  (Kardhiqi, fshati i masakruar nga Ali Pasha- G Shqip)

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Genc Hoti rreth personit te Ali Pashes (dhe ca te tjera)

  E pashe te rastit te sillja kete shkrim te G.Hoti

  Shenim: eshte thene diku me siper se Aliu na paska rrjedh prej nje familjeje aristokrate - as qe behet fjale, ka qene komplet cub dhe ashtu dhe e ka nis 'karrieren' e vet. Nejse...


  Si e ndryshojn historin, posarisht , Ardian Klosi dhe t tjert…

  nga Genc Hoti


  N artikullin mbi triumfin Arbror t Kastriotit akuzova prkthyesin e librit t Oliver Jens Schmitt si autorin e vrtet t veprs mbi Gjergj Kastriotin dhe si shtytsin, s bashku me Fatos Lubonjn, e interpretimeve antishqiptare t asaj antivepre. Tani kemi rastin t’i tregojm lexuesit ton t nderuar se si e fallsifikojn historin Ardian Klosi n prkthim dhe interpretim, t paktn, n veprn e famshme t Franois Pouqueville: Histoire de la regeneration de la Grece (“Historia e ringjalljes t Greqis”) mbi figurn e Ali Pashs s Janins t botuar m 1825; apo Shtpia botuese Almera, me prkthim t Ilirjana Angonit, n veprn L’Albania” (“Shqipria”) t Fulvio Kordinjanos, origjinalin e t cilit (vll. I) botim i vitit 1933, fatmirsisht e disponoj; apo historiani i artit Josif Papagjoni n historine e teatrit shqiptar e shum e shum t tjer, t cilt ma sa kuptoj i kan shpallur luft t vrtets shqiptare me pretendimin sikur do gj fillon me epokn e komunizmit dhe ata jan ata kampiont e ksaj t vrtet duke harruar se jan produkti m karakteristik i epoks komuniste me negativitetin dhe pozitivitetin e vet. Natyrisht nuk sht fort e leht t prcaktohet se kush ka qn pjesa negative e epoks s komunizmit enverist dhe kush pozitive. Por pr nj gj duhet t jemi t gjith shqiptart t sigurt: ka mundsi q kjo e fundit t mos ekzistoj.

  Une nuk e disponoj origjinalin e librit t Pouqueville sipas botimit t athershm, por kam prpara pikrisht botimin e vitit 2009 i cili nuk prputhet me origjinalin qoft n titull, qoft n emrtimin e emrit t Ali Pashs s Janins nga ana e autorit dhe transformimin e tij n Ali Tepelena nga ana e prkthyesit, i cili i jep titullit t librit emrin e fmijris (n qoft se sht e sakt). Dhe kt e bn kaq hapur dhe kaq i sigurt sa harron qe edukata qytetare krkon n kt rast t’i krkohej falje lexuesit pr kt ndryshim manipulues. Kjo nuk do t kishte ndonj rndsi t madhe nqoft se prkthyesi nuk do t kishte pasur guximin t’i bashkangjiste nj pasthnie t tij, prmbajtja e s cils prbn tendencn e ndryshimit t historis s atyre anve dhe t atyre kohrave. far krkon t thot me ket prkthyesi i veprs, q tepelenasit e sotm jan vazhduesit e tepelenasve t kohs s Ali Pashs s Janins dhe shqiptart duhet t rrin t durojn kamzhikun e ishkomunizmit, njsoj si paraardhsit e tepelenasve t sotm duronin kamzhikun e tiranit t Janins? E themi kt pasi Tepelena e sotme sht veanrisht produkti m karakteristik i komunizmit enverist me t mirat dhe t kqijat e veta; kshtu q njerzit duhet ta pranojn ashtu si sht dhe jo ashtu si mundohet t na e imponoj autori i Enciklopedis mbi Tepelenn, konkluzionet e t cilit jan me t vrtet skandaloze dhe ne rezonanc t plot me prkthyesin e veprs s famshme t Pukvilit. Problemi sht thelbsor dhe sht i lidhur me problemin e mvetsis s shqiptarve n shekullin e XX-t dhe n paaftsin e tyre pr t realizuar kt qndrim politik, sidomos pjesa jugore e Shqipris s sotme, por q autort shqiptar postkomunist shpikin nj ide pr t prmbysur pasojn e ngjarjeve historike t atyre anve dhe pr t’ja injektuar Ali Pashs s Janins dshirn pr t formuar shtetin shqiptar (pr kt problem do t flasim n vazhdim). Fantazia e ktyre studiuesve sht pr tu admiruar, por harrojn se gjrat nuk sht mir t shpiken n kundrshtim me ligjet e natyrs njerzore. Pr kt t fundit studiuesit shqiptar me sa kam kuptuar nuk jan kan haberin n mnyr absolute, rezultat i keqarsimimit t tyre universal, por dhe i keqdashamirsis q i karakterizon, karakteristik e bots fshatare prej nga e kan prejardhjen e afrt.

  S pari prkthyesi i ka ndryshuar emrin Ali Pashs s Janins, duke e nnquajtur Ali Tepelena. N origjinal sht Ali Pasha i Janins dhe kt prkthyesi e di shum mir. Dmth ktu kemi nj tendenc me dashje dhe nj qllim t fsheht. Prse duhet ndryshuar origjinali dhe t sajohet nj mosqnie pr autorin? E thn me fjal t tjera prthyesi krkon t’i krijoj histori zons s par operative meqnse kjo zon nuk ka t till, pasi kjo e fundit fillon dhe mbaron me epokn e komunizmit. Gjrat duhen thn si kan ndodhur dhe jo si na plqen ne t ndodhin, dhe kjo prbn sakrilegjin e par t autorit. Tepelena e sotme ka vetm dy trsi ngjarjesh pr t cilat mund t krenohet, vetm se njra sht e sajuar dhe nuk ka luajtur asnj rol n zhvillimin e krahins, prve faktit q mban emrin e nj prej pashallarve m me z t Perandoris Otomane; akoma m tej, kjo e fundit, sht prdorur si suport pr t krijuar trsin e ngjarjeve dytsore (1939-1944) pas 1945-ss edhe pse une pretendoj se trsia e ngjarjeve t viteve t siprme jan t gjitha t sajuara n letr dhe aspak nj realitet historik.

  T flassh pr Tepelnn nuk sht fort e vshtir. N qoft se qyteti i sotm e ka zanafilln (njra hipotez) tek Ali Pasha i Janins, i quajtur fmij Ali Tepelena (Un akoma nuk kam e gjetur identitetin e tij sipas ketij emertimi, duke prfshir edhe Pukvilin) deri n moshn 24 vjeare ku u martua me t bijn e nj pashai duke e transformuar n Ali Pasha i Tepelens; emri i fundit u transformua n Ali Pasha i Janins m 1788 kur u b sundimtar i Janins mbi baz njihet n t gjith botn historike, por q titullin pasha e pati marr q m 1784 kur u caktua me detyr n Sofie (sipas Enciklopedise se Tepelens mbi Ali Pashn e Tepelens).

  Ndrsa krahina e Tepelens e ka zanafilln n kohn e fillimit t komunizmit kur u b qndr e nj rrethi me kt emr, t barabart me Gjirokastrn. Po t bjm historikun politik t ksaj krahine komuniste do t kishim kt panoram:

  Formohet nga Ali Pasha i Janins, n kujtim t vndlindjes s tij, n erekun e fundit t shekullit t 18 dhe ka qn gjithmon (pas 1920) nnprefektur e prefekturs s Gjirokastrs (ky sht versioni q jep “Shqipria e Ilustruar 1927″, ndrsa Enciklopedia e Tepelens (2005), e krijuar nga pinjollt e komunizmit, jep versionin e prejardhjes s emrit t qytetit jasht figurs t Ali Pashs s Janins sipas katr varianteve ku varianti i katrt konsiderohet si m i qndrueshme dhe q do t thot “kodra e Helens” sipas versionit t prkthyer nga turqishtja, por q nuk tregon n rrjedh emri i Ali Pashs nga Tepelena, apo emri i qytetit nga pashai i Janins. E bukura sht se kjo enciklopedi nuk u krijua n kohn e diktaturs, por n kohn e demokracis. A nuk ka ktu nj domethnie me pasoja?); ku kjo e fundit kishte kto dimensione sociale m 1927:

  Gjinokastra (kshtu e ka pasur emrin deri m 1945), prefektura, kishte 13 lagje, 1807 shtpi dhe 9578 banor. Ndrsa si rreth i qndrs kishte 43 katunde, 5017 shtpi me 25468 banor. Si prefektur Gjinokastra kishte 349 katunde, 23333 shtpi me 145192 banor t shprndar n nnprefekturat si m posht:

  Prmetit, nnprefektur, kishte 4 lagje, 604 shtpi me 2718 banor. Ndrsa si rreth i qndrs kishte 49 katunde, 2578 shtpi me 12574 banor. Kjo nnprefektur kishte n varsi dy krahina: at t Klcyrs me 31 katunde, 1335 shtpi me 7257 banor dhe krahinn e Frashrit me 25 katunde, 755 shtpi me 3605 banor. Totali i ksaj nnprefekture ishte: 105 katunde, 4668 shtpi me 23436 banor

  Delvina, nnprefektur, kishte 5 lagje, 356 shtpi me 2526 banor; ndrsa si rreth i qndrs kishte 48 katunde, 3436 shtpi me 16115 banor. N varsi n saj ishte dhe krahina e Sarands me 18 katunde, 839 shtpi me 4304 banor. Totali i ksaj nnprefekture ishte 66 katunde, 839 shtpi me 20419 banor.

  Libohova, nnprefektur, kishte 12 lagje, 786 shtpi me 2545 banor; ndrsa si rreth i qndrs kishte 28 katunde, 2477 shtpi me 15824 banor. N varsi t saj ishte krahina e Polianit me 8 katunde, 1067 shtpi me 3030 banor.

  Tepelena, nnprefektur, kishte 2 lagje, 91 shtpi dhe 275 banor; ndrsa si rreth i qndrs kishte 54 katunde, 3878 shtpi me 18 223 banor.

  Nnprefektura e Kurveleshit, si rreth i qndrs, kishte 14 katunde, 2261 shtpi me 10665 banor.

  Nnprefektura e amris, si rreth i qndrs kishte 31 katunde, 1921 shtpi me

  10485 banor.

  N vitin 1927 jepet veprimtaria ekonomike e ksaj nnprefekture ku Tepelena kishte 5303 franga ari t ardhura, duke konsumuar 5233 t tilla. Nnprefektura e Tepelens kishte nj gjimnaz me 98 nxnsa meshkuj dhe 27 femra, 14 shkolla fillore me 495 nxnsa meshkuj dhe 130 femra ku numuri i nxnsave t detyruar pr t vazhduar shkolln fillore ishte 2280. N nnprefektur kishte vetm nj mjek dhe asnj dentist, mami apo farmaci. Kishte vetm nj zyre telegrafike, nj post, 5 makina, nj telefon.

  Nnprefektura e Tepelens kishte: 4000 hektar ara, 150 hektar vreshta dhe 350 hektar kopshte. Kishte 8000 hektar tok t papunuar dhe 5000 hektar kullota. Ajo prodhonte: 1800 kuintal grur, 17900 kuintal misr, 102 kuintal elb, 280 kuintal trshr, 140 kuintal okr, 70 kuintal duhan, 500 kuintal rrush, 200 kuintal vaj ulliri 30 kuintal fasule, 30 kuintal ver, 60 kuintal arra, 20 kuintal mjalt, 80 kuintal patate, 10 kuintal lajthi, 7 kuintal bajame, 2 kuintal fshesa, 12 kuintal peshk. Kjo nnprefektur kishte: 38667 krer dhen, 30640 krer dhi, 18000 krer shqerra, 12000 krer kecr, 3000 lop, 500 via, 2200 krer qe, 3500 sqep, 1700 kuaj, 400 mushka 900 gomer, 1200 pela. Prej ktyre bagtive sht marr ky prodhim: 200 kuintal gjalp, 800 kuintal djath, 1386 kuintal lesh, 2500 kuintal qumsht, 40 kuintal kos, 500 kuintal mish 6000 kuintal lkur. Nnprefektura e Tepelens kishte: 2600 rrnj fiq, 860 rrnj moll, 2000 ullinj, 400 dardha, 300 ftonj, 1600 rrnj sheg, 2000 mana, 6000 arra, 700 bajame, 100 lajthi, 6000 kumbulla. Kjo nnprefektur kishte 49 mullinj dhe 49 puntor, 4 destila me 6 puntor, 1 fabrike rrasash me 3 puntor, 12 furra glqeresh me 18 puntor, 5 kpucari me 5 puntor, 3 rrobaqepsi me 3 puntor, 6 zdrukthtari me 6 puntor dhe 5 hekur punues me 5 puntor, 3 furra buke me 6 puntor, 4 kafene me 8 punonjs, 2 berberhane me 3 puntor, 2 dyqane kasapsh me dy punonjs, 3 opingar me 3 punonjs, 2 dyqane nallbansh me dy puntor, 5 dyqane qymyri me 5 puntor, 1 pijetore me 3 puntor, 2 hotele me 4 punonjs, 3 hane me 8 punonjs, 2 samarxhi me 2 punonjs, 6 dyqane bakalli me 10 punonjs, 4 dyqane kallajxhi me 8 puntor. Nga prmbajtja religjione nnprefektura e Tepelens kishte 31 xhami, 39 teqe, 7 baballar, 10 shehler, 30 dervish, 30 kisha ortodokse me 6 priftrinj dhe 3 manastire. Nnprefektura e Tepelens kishte 33 nnpuns t ndar si m posht: 3 n administrat, 8 financ, 3 drejtsi, 15 arsim, 1 n zyrn botore dhe 3 n post-telegraf (t gjitha kto jan marr nga Shqipria e Ilustruar 1927).

  Ndrsa kur doli Fjalori Enciklopedik shqiptar (1985) pr Tepelenn thuhej se kishte 5092 banor (sipas ksaj enciklopedie n shekullin e XVII Tepelena kishte 250 shtpi; kjo duhet t jet nj shpikje) dhe ky qytet kishte qen qndr e rndsishme e Lufts AN. Sipas ksaj enciklopedia Tepelena deri m 1820 ishte rezidenca e dyt e Ali Pashs, pas Janins (edhe kjo duhet t jet nj shpikje e shkolls komuniste). Ndrsa rrethi i Tepelens kishte 46 100 banor t shprndar n dy qytete, 66 fshatra t grupuara n 13 fshatra t bashkuara, popullsia n qytet 24,3% dhe n fshat 75,7%. Para lirimit n Rr. e T. Kishte vetm 13 shkolla fillore. Sot ka 11 shkolla t mesme, 74 shkolla 8-vjeare, 59 kopshte. Ka 35 muze fshatrash, 4 shtpi muze dhe muzeun historik t rrethit, 118 biblioteka. Zhvillojn veprimtari 16 shtpi kulture, 46 vatra kulturore, 2 kinema, 1 kinoklub. Ka 22 grupe teatrale (14 n fshat), 48 grupe estradash, 14 ansamble artistike, 186 grupe folklorike. M 1938 kishte nj mjek dhe nj farmaci. Sot ka 6 spitale, 40 shtpi lindjeje, 76 ambulunca, 16 klinika dentare, 9 farmaci, 1 laborator bakteriologjik (t gjitha kto sipas Fjalorit Enciklopedik Shqiptar, bot. 1985).

  Ndrsa n vitin 1995 qyteti i Tepelens kishte 2259 familje me 8765 banor, 14 ndrmarje shtetrore, 1 kopsht fmijsh, 16 ndrmarje t privatizuara, 17 firma private ndrtimi, 7 firma prodhimi, 1 firm bujqsore, 1 firm grumbullimi, 11 firma tragtare, 352 aktivitete private ndr t cilat 100 n transport, 65 n shrbime, 48 t ushqimit social, 137 t tregtis dhe 2 n grumbullim. Ka nj shkoll t mesme, 2 shkolla tetvjeare, 1 spital, 1 qndr shrbimi epidemiologjik, 1 shtpi kulture, 1 qndr kulturore t fmijve, 1 muze historik, 1 poliklinik, 4 klinika stomatologjike private, 4 farmaci private.

  Rrethi i Tepelens m 1995 kishte 51 712 banor, nga t cilt 17 599 n qytet dhe 34113 n fshat. Nga pikpamja bujqsore rrethi i Tepelens shtrihet n nj siprfaqe prej 81 734 ha., nga t cilat 13 055 ha. tok bujqsore, 17 280ha. Pyje, 30 014ha kullota e livadhe dhe 21 417ha. siprfaqe t tjera. Rrethi i Tepelens n vitin 1998 kishte 11 879 ha. tok bujqsore, 183 ha. pemtore, 229ha. ullinj, 7ha. vreshta. Ndrsa nga pikpamja blegtorale rrethi i Tepelens m 1998 kishte: gjedhe gjithsejt 12 449 krer ku nga kto 7 492 lop, t leshta gjithsejt 112 469 krer ku nga kto 77 810 dele, t dhirta gjithsejt 73 505 krer ku nga kto 52 420 dhi pella, kishte 91 448 shpend dhe 2 600 blet (t gjitha kto jan marr nga Enciklopedia e Tepelens me autor Novruz Shehun, bot. i vitit 2005).

  I tregova t gjitha kto pr t’i krijuar lexuesit prmasn e zhvillimit shoqroro- historik t ksaj krahine brnda 70 viteve, por brnda dy politikave diamentralisht t kundrta n qllimin kombtar.

  Prfundimisht, sipas ktyre t dhnave, raportet shoqrore t zhvillimit e nxjerrin epokn e komunizmit determinuese n planin sasior relativ dhe vetm kaq. Ndrsa n planin absolut sasior (sipas raportit me individin) me keqardhje kostatoj se ky zhvillim, prgjat epoks komuniste, ishte m i pakt se n kohn e Republiks Zogolliane edhe pse pr baz sht marr nj etap kohore prej katr vjetsh prtej epoks komuniste, por q autori i Enciklopedis s Tepelens nuk ka se si ta kuptoj kt kur nuk ka marr parasysh t dhnat e kaluara dhe nuk ka publikuar t dhnat e reja n raport me individin.

  Rndsia nuk qndron ktu, por kryesisht n prparsin q epoka e komunizmit i dha krahins s Tepelens duke e ngritur at n rangun e Gjirokastrs, por e gjitha kjo brnda propogands politike, pasi n kuadrin e zhvillimit historik ndjehet inferioriteti edhe pse autori i enciklopedis ka tentuar t’i bashkangjis Tepelens produktin intelektual t Prefekturs s Gjirokastrs, si sht rasti i familjes s nderuar Dilo me prejardhje nga Labova ku veohet Avokat Dr. Vasil Kostandin Dilo (1868-1959) veprimtaria e t cilit ishte e lidhur fillimisht me amrin, Gjirokastrn dhe pastaj me Tirann. sht kjo arsyeja prse krkohet t’i krijohet histori ksaj krahine me an t figurs s Ali Pashs s Janins; pasi t gjith zrat individual fillojn dhe mbarojn pas Ali Pashs s Janins.

  Duke u rikthyer tek vepra e Franois Pouqueville “Historia e ringjalljes s Greqis”, Tiran 2009, marrim n analiz pasthnien e prkthyesit Ardian Klosi mbi figurn e Ali Pashs s Janins, por duke nxjerr m prpara, nga libri i msiprm, dinamikn shoqrore t Ali Pashs s Janins dhe paraardhsve t tij.

  Shqiptart e sotm kujtojn se duke mohuar nj pohim mund t krijojn nj pohim t ri dhe t pranueshm nga bota. Por harrojn q bota flet vetm nj her dhe ajo e ka thn fjaln e saj pr figurn e Ali Pashs s Janins. Pr t ndryshuar kt imazh duhet ndryshuar bota dhe sidomos bota shqiptare t ciln produkti i komunizmit krkon ta lr n gjum edhe pr ca koh t tjera. Vini re kmbnguljen e ktij produkti dhe si krkojn ta trajtojn figurn e Ali Pashs s Janins duke i ndryshuar historin:

  Sipas Franois Pouqueville shoqria e atyre anve n at koh ishte n nj gjndje barbarie ku mbretronte njfar balance politike e mbajtur nga lidhje q i kaliste rastsia, t rregulluara nga forca e zakonit dhe t drejtuara nga nj politik instikti (f.19). N kt ambient lindi dhe u rrit heroi yn, emri i t cilit ishte i lidhur me qytetin e Tepelens (dmth Ali Pasha i Janins nuk i ka dhn emrin qytetit) i cili shpesh her ishte objekt i vjedhjeve dhe grabitjeve t t jatit dhe xhaxhallarve t tij (f. 14-15). Pas martess s par, filloi intrigat dhe vrasjet q i hapn rrugn drejt vendosjes s sundimit t vet n pjesn jugperndimore ballkanike t Perandoris Otomane. Pas vrasjes s kunatit t vet, duke par q Porta e Lart nuk po jepte ofiqet e tij, hyri n shrbim t Selim bej Koks, pinjoll i njrit prej oxhaqeve m t larta t Japuris. Edhe pse nuk i doli hesapi, emri i Ali Bej Tepelens mori prdit e m shum fam. Atentati q kreu, jo vetm q nuk e damkosi me turp, por i dha popullaritet, n nj vnd ku mbretronte oklokracia (qeverimi i llumit) dhe ku krimet e bujshme i quajn prova talenti; dhe diti t’i futej kaq bukur n zemr pashait t ri, saq hynte e dilte n sarajet e tij si t ishte i biri, ka i dha n dor mjetet pr intrigat e reja (f. 28) duke u br bashkpuntor i pashait, i cili pr dreq e pr fat t keq n krah t vetin kishte njeriun me emrin Ali Tepelene, tradhtar q vetm gropn i dshironte (f.29). Kshtu shkruan pr Pashain e Janins njohsi m i afrt i tij.

  Por far ndodh? Mbas 170 vjetve kto fjal konsiderohen tendencioze dhe sipas autorit t Enciklopedis s Tepelens kurrsesi nuk mund t qndrojn versionet e studuesve t huaj pr prejardhjen jo shqiptare t Ali Pashs dhe se karriern e ka nisur si hajdut apo njeri i rndomt. sht nj qndrim qesharak, q mbahet zakonisht ndaj personaliteteve t mdha t kombeve t vegjl (f. 657). Dmth sipas autorit ton ne duhet t mos i besojm njeriut q ka bashkjetuar politikisht me Ali Pashn e Janins, por nj produkti komunist me nj intelekt t dyshimt kulturor. Ky dyshim lind ngaq autori i enciklopedis tepelenase i atribuan shqiptarve nj komb dhe e bn Ali Pashn e Janins personalitet shqiptar kur ai jo vetm q nuk i ka br mir Shqipris n asnj hallk t zhvillimit t saj, por, prkundrazi, i ka br kaq keq sa kur erdhi puna pr ndarjen e kufijve t Jugut t Shqipris pr baz u muar kufiri i nnndarjeve t vendosura nga Ali Pasha i Janins (Protokolli i Firences, 17 dhjetor 1913).

  Interesant sht fakti se autori shqiptar nuk pranon vetm keqemrtimin e figurs s Ali Pashs, por pranon veprimtarin antishqiptare t ktij t fundit, t ciln me sa duket nuk e ka kuptuar dot. Sipas autorit francez pashai i Janins sundoi pr nj koh t gjat n Greqi dhe e mbushi skenn deri n at shkall, saq Greqia u prgatit pr fatin e vet t lart nn hijen e ambicjes s ktij tirani (f. 9), kur nga ana tjetr pranon q Greqia nuk u przie asfare n shkundullimat q rrokn Turqin e q morn fund me Traktatin e Eks-la-Shapels (f. 11). Autori i Enciklopedis s Tepelens, pr kt problem, pranon se nga viti 1820-1822 pr rreth dy vjet kryhet prballja e madhe e Aliut me Perandorin. Paralelisht ndihmon lvizjet lirimtare t popujve t Ballkanit e veanrisht kryengritjen e popullit grek (f. 658). Athere pr far personaliteti shqiptar bni fjal zoti Novruz Shehu? Akoma m keq, pr far pasaporte identiteti bni fjal i nderuar zotri (f. 12 e Enciklopedis s Tepelens) kur bota e Tepelens lidhet, nga ana Juaj, ose me botn e nj krimineli shumprmasor, ose me krimin e nj bote thellsisht antishqiptare, si ishte bota e komunizmit q shum tepelenas i kan shrbyer pa ndrgjegje vetm pr bukn e gojs. Mos merrni prsipr justifikimin e krimit t nj pakice tepelenase pr t’i dhn lavdi shumics s paditur. Me sa kam kuptuar ky ka qen qllimi i botimit t ksaj enciklopedia q ka vetm vlera politike, por aspak kulkturore. Keni vazhduar punn prarse t nj grupi njerzish q kan punuar dikur n organet e krimit komunist dhe kjo nuk sht gj e mir. Fakti q ideje Juaj prputhet n thelbin e saj me iden e prkthyesit Ardian Klosi duhet t merret me mnd se far prfaqsoni Ju me kt veprimtari, t vetquajtur Enciklopedi dhe kujt i shrbeni.

  Pasthnia e prkthyesit sht nj mpleksje e pohimit me mohimin ku kjo e dyta jo vetm q nuk del hapur asnjher, por ngelet detyr e lexuesit pr t zgjedhur at q krkon t imponoj Ardian Klosi brnda karakterit hipotetik. Dinakria e prdorur nga prkthyesi ne kt pasthnie ka vetm nj qllim: t argumentoj personalitetin pozitiv t Ali Pashs s Janins n ndihm t krahins s sotme t Tepelens sipas mentalitetit t shqiptarve t sotm. Nnkuptimet mbi figurn e pashait otoman me origjin shqiptare jan analoge me nnkuptimet e analizs s diktatorit shqiptar me origjin otomane dhe n kt pik ato prputhen n shkaqe dhe pasoja me t vetmin ndryshim se i pari ishte shrbtor i perandoris m t madhe feudale n bot, kur i dyti shrbtor i perandoris s par kapitaliste n bot. Pikrisht kto t fundit prbjn thelbin e qnies s tyre t prgjithshme dhe t veant, pikn ku fillojn vuajtjet e popullit shqiptar.

  Kur lexon veprn e Pukvilit mbi ringjalljen e Greqis e kupton se sa fallso sht pasthnia studimore e prkthyesit, pasi prmbajtja e gjithseicils nuk prkojn me iden prse autori shqiptar merr prsipr t interpretoj nj mosprputhje idesh, veprash, prfitimesh dhe t’i paraqes ato si t varura nga vepra e autorit francez. ’lidhje kan t gjitha kto me popullin shqiptar dhe prse duhet t’ja pasurojm kndvshtrimin mbi pashain q i bri mir t gjith Ballkanit, prve Shqipris dhe shqiptarve? Kur lexon pastaj pasarisht pasthnien e prkthyesit e kupton lojn q krkon t luaj manipulatori i historis dhe prse ai ka shkruar nj pasthnia pas perls franceze. Nuk bhet fjal pr nj angazhim solidariteti t intelektit t autorit me prkthyesin, por bhet fjal pr lidhjen e pashait t Janins me vndlindjen e tij a thua se akti i lindjes prbn kuintesencn e zhvillimit t racs njerzore n Tok. N qoft se thelbi i ksaj t fundit sht e lidhur me faktorin kohlindje prkthyesi shqiptar nuk di t prfitoj prej saj pr shkak t formalizmit edukativ filozofik q mbart. Por kur pretendon se vepra e Pukvilit sht mirpritur kudo, prve se n vndin e lindjes s protagonistit ku na qnka ngritur nj historiografi e vetme mbi nj diktatur t vetme (f. 520) kuptohet q prkthyesi me dashje ka harruar se uniteti i ksaj historiografie me diktaturn ka pasur si pasoj pikrisht kallpin e intelektualit t tij. sht e pamundur q ndrgjegjja e ktij kallpi t pranoj prmbysjen e formuesit t kallpit dhe ktu fillon loja e prkthyesit ton. Ai krkon t prmbys nj prfytyrim inekzistent dhe t paraqes prfytyrimin komunist si t ri dhe n prputhje me idet e Pukvilit, ku thelbi i veprs s francezit sht fund e krye nj prputhje e politikave t Ali Pashs s Janins me interesat e popullit grek.

  Nga ana tjetr, tentativa e prkthyesit pr t afruar produktin e pashait otoman me at t diktatorit komunist duke e paraqitur Enver Hoxhn si simpatizant t Ali Pashs s Janins (f. 531-535) na duket nj tentativ reale pr t zbutur botn e krimit komunist. Pasi lexon veprn e Pukvilit bindesh q krimi komunist n Shqipri sht ngritur mbi bazn e skanimit politik q Enver Hoxha i bri veprs s gjaksorit tepelenas n nj mas t till sa ato duhet t prputhen n nj mas absolute. Raportet politike dhe ekonomike q Pashai i Janins kishte me Stambollin duhet t jen krejt t barabarta me raportet komplekse po t tilla q Enver Hoxha kishte me Londrn. Kshtu q nuk ka mundsi q figura e Ali Pashs s Janins t ket qn e dyshimt pr diktatorin shqiptar, ajo ka qn epiqndra e tij politike n form dhe prmbajtje, ne sasi dhe cilsi, n faqje dhe thelb, kategori t cilat prrkthyesi Klosi mundohet t’i anashkaloj.

  Dua t’i kujtoj prkthyesit q figura e Ali Pashs s Janins nuk mund t krahasohet kurrsesi me at t Gjergj Kastriotit, t Bushatllinjve t Shkodrs ku kta t fundit i bn popullit shqiptar dy t mira q prcaktuan t ardhmen europiane t popullit shqiptar: lejuan formimin e qndrs institucionale katolike n qytetin e Shkodrs, duke e larguar nga trekndshi Mat – Mirdit – Dibr, dhe nuk lejuan transformimin e shqiptarve n fen e shkjaut, t Ismail Qemalit dhe t atyre burrave q morn prsipr shpalljen e mvetsis son kombtare. Ali Pasha i janins nuk mund t prputhet me asnj figur kombtare shqiptare, sepse nuk ka qn i till as n shpirt dhe as n vepra. Nuk sht e vrtet q figura e tij u nnkuptua si nj figur e shquar e kombit (f. 520); ky nnkuptim ka qn i shkolls komuniste dhe, personalisht Ju, kt krkoni t vendosni me kt pasthnie. Analiza e figurs e Ali Pashs s Janins nga ana e Pukvilit sht e mjaftueshme pr t vn nj vij mospputhse midis karakterit t tij dhe popullit shqiptar. Ali Pasha i Janins nuk ishte produkti i popullit shqiptar, por i perandoris Otomane dhe kjo prbn thelbin e ekzistencs s tij historike, duke prfshir edhe diktaturn komuniste me t ciln ajo prputhet.

  E sa pr mosbotimin e veprs s Pukvilit pas 1991 nuk qndron problemi n fortsin e kafshats, pasi thelbi i veprs s Pukvilit sht ditur n t gjith prmasn e vet, por ajo nuk i ka plqyer pinjollve t komunizmit, ka tregon se trsia e botimeve shqiptare edhe sot sht pron e bots postkomuniste, e barabart me paraardhsen e vet. Botimet e sotme tentojn, gjithmon e m shum, t argumentojn pozitivitetin e s shkuars komuniste ku dualiteti i nnkuptimeve anon nga kjo e fundit paka se pasoja ka qn katastrofale pr t gjith shqiptart pa prjashtim.

  Tiran 24.11.2009

 12. Anetart m posht kan falenderuar Sofi _ pr postimin:

  yllbardh (13-01-2014)

 13. #52
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  E pashe nje emision te OPINION i Blendi Fevziut per Ali Pashe Tepelenen. Mu duk mjaft interesant sesi u trajtua debati prandaj po e sjelli ketu.

  Hyni ne kete link dhe e shihni videon e ketij emisioni

  http://www.tvklan.al/emisioni.php?id=4012#

 14. #53
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  821
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Necky, pershnetje!

  N.q.se munesh me m'heq paqrtesi qe kam n'lidhje me Ali Pash Tepelenen.
  Historianet egjiptian e kan cilsu si themeluesi i Egjiptit modern.
  Dhe se dinastia e shqiptarve ka zgjat 150 vjet (perfundoi ne 1952)

  Pytjet jan kto:
  - Duke konsideru rolin e M.A.P.Tepelenes ne histori, perse n'Shqipri ka qen fol shum pak per te?
  - Ku mundem me gjet historin e vertet?


  Pres pergjigje edhe nga te tjere.
  Faleminderit.
  skenderi.
  Gjat kohs t Ali Pash Tepelens si sundues i Janins, ishin edhe dy shqiptar tjer me emrin Ali q ishin bashkkohas t tij t cilt kishin nj rol t madh. Ali Pash Gusia ishte njri nga udhheqsit e trupave shqiptare gjat Lidhjes s Prizrenit dhe tjetri ishte Mehmet Ali Pasha, i cili edhe mund t quhet si krijues i Egjiptit modern pr shkak se luajti nj rol t madh n lindjen e afrt dhe ishte ky q krijoi dinastin udhheqse t Egjiptit q prfundon me Mretin Faruk.
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 15. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  850
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  duke lexuar temen per regjistrimin e popullsise ku thuhet se shqipetaret jane pakesuar(nga vete ne shqipetaret)dhe me temen e ALI PASHE TEPELENES ,qe koken ja pren vete shqipetaret (pavarsishte se nga kush ishin paguar apo urdheruar)dal ne perfundimin se ne jemi e keqja e vetes

 16. #55
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ketu eshte dhe emri i katragjyshit tim ...


  Historia e komandantve t strvitur prej Ali pash Tepelens

  Kush jan krert e kryengritjeve pas 1822

  Erion HABILAJ
  Kryengritjet shqiptare kundr Perandoris Osmane n vitet 1820, pas rnies s pashallkut t Ali Pashs Tepelens, u shtuan shum dhe prbnin nj rrezik pr Turqin. N krye t ktyre kryengritjeve u vendosn ushtarak t lart q i kishin shrbyer pr shum koh Ali pash Tepelens. Gazeta "Tirana Observer" boton listn e 40 kapedanve q drejtuan kto kryengritje dhe historit e tyre.
  Edhe pas rnies s pashallqeve shqiptare autonome t Janins dhe t Shkodrs pushteti osman n tokat shqiptare nuk u prforcua. Protestat dhe kontestimet nga pala shqiptare vazhduan n forma t ndryshme, kryesisht me arm nga ana e popullsis shqiptare. N krye t ksaj lvizje t qndress s armatosur qen vn element feudal q ishin kundrshtar t pushtuesve osman, element q kishin qen mbshtetja shoqrore dhe politike e Ali pash Tepelens. Kjo periudh n historin e Shqipris sht cilsuar si tepr delikate dhe moment i errt pr fatet e saj. Pr kt doln n sken dhe luftuan pr atdheun kapedant e malsorve dhe t fshatarsis si Marko Boari, elo Picari, Zylyfar Poda, Tafil Buzi, Zenel Gjoleka, Rrapo Hekali, Spiro Gjika, Dervish Ali Dukati, Balil Nesha, Janaq Kumiu, Hodo Ali Nivica, Gjik Thanasi etj. N kushtet e krijuara, interesat e ktyre udhheqsve prfaqsonin interesat e shtresave popullore. Gjat gjith historis, populli shqiptar ka qndruar vazhdimisht n kmb, kurdoher i gatshm pr t'iu hedhur n gryk armikut, pa peshuar asnjher forcat e panumrta t pushtuesit.
  N t gjith Shqiprin e Jugut po zhvilloheshin beteja t prgjakshme, ku Ali Pasha dhe trimat e tij luftonin si luan. T part q u hodhn n sulm, ishin bijt e Sulit me n krye prijsin e tyre t talentuar ushtarak, Marko Boarin. M tej me lufttart e Kolonjs ishte Zylyftar Poda, q kishte zn urn e Ostanics prmbi Vjos dhe i kishte prer pushtuesit do lidhje nga ana e veriut. T njjtin veprim kishin br trimat e Aliut edhe nga lindja. Forcat kryengritse e shkatrruan pozitat e trupave turke. Me nj sulm t befasishm u mor prsri kalaja e Tepelens nga trimat e Ali Pashs, t udhhequr nga lufttari i ri elo Picari, t cilit iu besua mbrojtja e ksaj kshtjelle.
  Suli dhe Marko Boari n kryengritje
  T paharruara do t mbeten n histori betejat e shumta, plot trimri dhe vetmohim, q zhvilluan suliott gjat viteve 1822 dhe 1823. Sipas historianve, n luft kan qen dhe grat e Sulit. Madje thuhet se n haremet e sulltanit nuk ka pasur asnj femr nga Suli edhe pse ishin t njohura pr bukurin e tyre. Komanda e udhheqjes greke pr t'i afruar trimat e Sulit i dhuroi kapedanit t tyre, Marko Boari, diplomn e gjeneralit, por ai n mbledhje me lufttart e tij doli prpara tyre dhe e grisi diplomn, duke dhn t kuptojn si ai sht shqiptar. Tradita popullore tregon se trimat e Sulit kishin mundur t bisedonin fshehtas me lufttart shqiptar q ndodheshin matan frontit, nn komandn turke. Konkretisht Marko iu kishte br thirrje shkodranve dhe mirditorve, q t mos qllonin mbi vllezrit e tyre suliot. Jan mjaft interesante prpjekjet e Marko Boarit pr t ardhur n marrveshje me kordhtart shqiptar, q turku i kishte radhitur n rreshtat e tij. Lufttart e Sulit, n pamundsi t arritjes s nj marrveshje me forcat e Mustafa Bushatit, vun n jetn taktikn e tyre tradicionale luftarake. Komandant Marko Boari n mbrmjen e dats 9 gusht 1823, vendosi t godis n befasi komandn turke. N kt betej Marko printe i pari. Gjat ksaj kohe e gjith ushtria osmane ishte ngritur n kmb. N kto luftime t prgjakshme natn, m mes t errsirs, brenda n shtabin e armikut, kapedan Markua u rrethua keqas n kohn q sulmonte npr adrat kryesore t komands turke. Ky trim i Sulit u qllua pr vdekje n kok nga roja besnik i pashait. Vdiq gjat rrugs n krah t shokve t tij t armve. Mbi varrin e Markos prpara prfaqsueseve t qytetit u betua Lordi Bajron, se do t eci n gjurmt e ktij lirimtari dhe do jap dhe jetn pot jet nevoja n luft pr dbimin e pushtuesit osman nga kto vende. Marko Boari sht himnizuar nga mjaft poet dhe shkrimtar t shquar t shekullit XIX, si Viktor Hygo. Si nj nga figurat kryesore t revolucionit grek, ai mbetet hero kombtar i Greqis.
  elo Picari dhe luftrat e tij
  Sipas dokumentacionit historik dhe t dhnave gojore, Xhelili, i njohur me emrin elo, lindi n vitin 1801, n fshatin Picar t Kurveleshit. elo Picari vinte nga nj familje e varfr fshatare me meshkujt t shumt n fisin e tij. elua u rrit, si u rritn gjith bijt e ktyre vendeve t thepisura malore, duke bredhur pas dhive. Kordhtari i ri, pr t shptuar nga trupat turke, me ndihmn e bashkfshatarve t tij mundi t futej n oborrin e Ali Pashs n Janin. Tregojn se kur elua hyri n pallatin e vezirit, me palln e t atit n brez, kaloi midis rojeve t armatosura dhe Aliu, pr t provuar trimrin e tij, prpoqi duart dhe dha urdhr pr ta kapur, por elua nuk u tremb. Ai me gjakftohtsi nxori palln dhe mori pozicion pr vetmbrojtje me shpat t zhveshur n dor. Ather veziri buzqeshi dhe iu drejtua rojeve q ta linin, duke thn "ky bn pr mua". Thuhet se elo Picari ishte i thjesht, i dashur me shokt. elua nuk fliste kurr pr trimrit e tij, kishte nj trup t gjat dhe t bshm, dhe ishte gjithnj i gatshm pr beteja.
  Reformat e Ports s Lart
  Porta e Lart e gjendur ngusht prpara revolts s lufttarve shqiptar, q nuk i nnshtroheshin reformave centralizuese turke, u detyrua t'i pranonte krkesat e tyre. Por nga ana tjetr ajo kishte vn n lvizje gjith agjenturn turke n Shqipri, me qllim q t eliminonte udhheqsit e kryengritjes shqiptare. Ishin t shumt trimat q paraqisnin problem pr Portn e Lart. Sulltani ishte angazhuar maksimalisht q t gjente mnyrn e eliminimit t ktyre trimave. Ai bri mos q t'i largonte nga njri-tjetri krert e kryengritjes, me qllim q t'i mbante ata larg nga masat fshatare dhe t'i asgjsonte n rastin m t par. Autoritete osmane deri diku ia arritn qllimit t largimit t krerve t kryengritjes. Filluan menjher reformat centralizuese n krahinat q kishin fituar vetqeverisjen. U krye reforma e Tanzimatit, e cila synonte t rregullonte superstrukturn shoqris dhe t administrats turke dhe si pasoj t prjetsonte sundimin turk n mbar Perandorin, duke shkatrruar me ann e taksave dhe sidomos me ann e "nizami xhedit" forcat e gjalla prodhuese n vendet e ndryshme t Perandoris Osmane. T gjitha synimet e Ports s Lart hasn n vshtirsi t mdha.
  Lvizja e kaakve, nj nga format e hershme t lufts klasore
  Lvizja e kaakve ose e hajdutve gjithmon n histori nuk sht pasqyruar apo argumentuar drejt. Shkencrisht ajo prcaktohet si shprehje e protests sociale dhe form e hershme e lufts klasore s fshatarsis s shtypur, kundr rritjes s shfrytzimit feudal vendas n shrbim t sulltanit. Kto momente antifeudale jan manifestuar prej kohsh n vendin ton, porse gjat kohs s shtrimit me forc t reformave centralizuese osmane, sidomos gjat zbatimit t shrbimit t detyrueshm shum vjear ushtarak kjo lvizje mori nj vrshim m t gjer. Me qindra shqiptar pr t'i shptuar detyrimit ushtarak dilnin n arrati npr male. T till jan Bilbilenjt, t cilt jan mjaft t njohur n historin ton pr bmat e tyre n Shqiprin e Jugut. Karakteristik pr Bilbilenjt ishte se kudo q shkonin, ngrinin "gjyqet popullore" pr gjykimin e shtypsve dhe shfrytzuesve t vendit, t lidhur ngusht me Turqin. Kta trima kishin si mas ndshkimore dnimin me vdekje n shumicn e rasteve. Kan qen kta kaak q e mbanin vazhdimisht n tension Stambollin. T shumta jan ekspeditat ndshkuese nga ushtria osmane kundr ktyre kaakve. Nj nga Bilbilenjt e famshm sht Bilbil Shakua. Kan qen kta kaak q e mbanin vazhdimisht n tension Stambollin. T shumtat jan ekspeditat ndshkuese nga ushtria osmane kundr ktyre kaakve. Kjo luft e pabarabart vazhdoi gjat midis shqiptarve t pa nnshtruar dhe osmanve pushtues. Pikrisht deri m 28 Nntor t vitit 1912.
  t jet nevoja n luft pr dbimin e pushtuesit osman nga kto vende. Marko Boari sht himnizuar nga mjaft poet dhe shkrimtar t shquar t shekullit XIX, si Viktor Hygo. Si nj nga figurat kryesore t revolucionit grek, ai mbetet hero kombtar i Greqis.
  elo Picari dhe luftrat e tij
  Sipas dokumentacionit historik dhe t dhnave gojore, Xhelili, i njohur me emrin elo, lindi n vitin 1801, n fshatin Picar t Kurveleshit. elo Picari vinte nga nj familje e varfr fshatare me meshkujt t shumt n fisin e tij. elua u rrit, si u rritn gjith bijt e ktyre vendeve t thepisura malore, duke bredhur pas dhive. Kordhtari i ri, pr t shptuar nga trupat turke, me ndihmn e bashkfshatarve t tij mundi t futej n oborrin e Ali Pashs n Janin. Tregojn se kur elua hyri n pallatin e vezirit, me palln e t atit n brez, kaloi midis rojeve t armatosura dhe Aliu, pr t provuar trimrin e tij, prpoqi duart dhe dha urdhr pr ta kapur, por elua nuk u tremb. Ai me gjakftohtsi nxori palln dhe mori pozicion pr vetmbrojtje me shpat t zhveshur n dor. Ather veziri buzqeshi dhe iu drejtua rojeve q ta linin, duke thn "ky bn pr mua". Thuhet se elo Picari ishte i thjesht, i dashur me shokt. elua nuk fliste kurr pr trimrit e tij, kishte nj trup t gjat dhe t bshm, dhe ishte gjithnj i gatshm pr beteja.
  Reformat e Ports s Lart
  Porta e Lart e gjendur ngusht prpara revolts s lufttarve shqiptar, q nuk i nnshtroheshin reformave centralizuese turke, u detyrua t'i pranonte krkesat e tyre. Por nga ana tjetr ajo kishte vn n lvizje gjith agjenturn turke n Shqipri, me qllim q t eliminonte udhheqsit e kryengritjes shqiptare. Ishin t shumt trimat q paraqisnin problem pr Portn e Lart. Sulltani ishte angazhuar maksimalisht q t gjente mnyrn e eliminimit t ktyre trimave. Ai bri mos q t'i largonte nga njri-tjetri krert e kryengritjes, me qllim q t'i mbante ata larg nga masat fshatare dhe t'i asgjsonte n rastin m t par. Autoritete osmane deri diku ia arritn qllimit t largimit t krerve t kryengritjes. Filluan menjher reformat centralizuese n krahinat q kishin fituar vetqeverisjen. U krye reforma e Tanzimatit, e cila synonte t rregullonte superstrukturn shoqris dhe t administrats turke dhe si pasoj t prjetsonte sundimin turk n mbar Perandorin, duke shkatrruar me ann e taksave dhe sidomos me ann e "nizami xhedit" forcat e gjalla prodhuese n vendet e ndryshme t Perandoris Osmane. T gjitha synimet e Ports s Lart hasn n vshtirsi t mdha.
  Lvizja e kaakve, nj nga format e hershme t lufts klasore
  Lvizja e kaakve ose e hajdutve gjithmon n histori nuk sht pasqyruar apo argumentuar drejt. Shkencrisht ajo prcaktohet si shprehje e protests sociale dhe form e hershme e lufts klasore s fshatarsis s shtypur, kundr rritjes s shfrytzimit feudal vendas n shrbim t sulltanit. Kto momente antifeudale jan manifestuar prej kohsh n vendin ton, porse gjat kohs s shtrimit me forc t reformave centralizuese osmane, sidomos gjat zbatimit t shrbimit t detyrueshm shum vjear ushtarak kjo lvizje mori nj vrshim m t gjer. Me qindra shqiptar pr t'i shptuar detyrimit ushtarak dilnin n arrati npr male. T till jan Bilbilenjt, t cilt jan mjaft t njohur n historin ton pr bmat e tyre n Shqiprin e Jugut. Karakteristik pr Bilbilenjt ishte se kudo q shkonin, ngrinin "gjyqet popullore" pr gjykimin e shtypsve dhe shfrytzuesve t vendit, t lidhur ngusht me Turqin. Kta trima kishin si mas ndshkimore dnimin me vdekje n shumicn e rasteve. Kan qen kta kaak q e mbanin vazhdimisht n tension Stambollin. T shumta jan ekspeditat ndshkuese nga ushtria osmane kundr ktyre kaakve. Nj nga Bilbilenjt e famshm sht Bilbil Shakua. Kan qen kta kaak q e mbanin vazhdimisht n tension Stambollin. T shumtat jan ekspeditat ndshkuese nga ushtria osmane kundr ktyre kaakve. Kjo luft e pabarabart vazhdoi gjat midis shqiptarve t pa nnshtruar dhe osmanve pushtues. Pikrisht deri m 28 Nntor t vitit 1912.
  Lista
  1. Marko Boari
  2. elo Picari
  3. Zylyftar Poda
  4. Tafil Buzi
  5. Zenel Gjoleka
  6. Rrapo Hekali
  7. Spiro Gjika
  8. Dervish Ali Dukati
  9. Balil Nesha
  10. Janaq Kumiu
  11. Hodo Nivica
  12. Gjik Thanasi
  13. Belul Toto
  14. Veliko Jae
  15. Kapllan Kuca
  16. Asllan Kuca
  17. Halil Frashri
  18. Ago Vasjari
  19. Myrto Cali
  20. Zenel Gjoleka
  21. Karafil Sinani
  22. Abaz Thana
  23. Adbyl Koka
  24. Islam Pronjo
  25. Shahin Delvina
  26. Abaz Zeneli
  27. Mete Jazo
  28. Cane Myftari
  29. Mahmud Bajraktari
  30. Nure Toska
  31. Pasho Koka
  32. Kajo Bylykbashi
  33. Bilbil Shako
  34. Idriz Alidhima
  35. Luman Elmazi
  36. Mane Beqiri
  37. Dervish Kallarati
  38. Sadik Bolena
  39. Mustafa Bega
  40. Sadedin Vasjari
  gazeta Tirana Observe
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 17. #56
  i/e regjistruar Maska e taku72
  Antarsuar
  23-11-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  doni me per belul gjeraqinen?

 18. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime
  jorgo karaiskaqi , heroi kombetar grek , mund te ishte edhe jorgji karashahu , mbiemer ky qe ne greqisht eshte karaiskaqi ;

  tani se nga vjen ky mbiemer i supozuar prej meje , kete nuk mund ta them me siguri , pasi eshte thjesht nje supozim , por di qe nje mbiemer origjinal grek nuk ka as fjalem kara e as skaqi [ shah] .

  me sa di une fjala kara eshte si nje titull apo status ushtarak ne boten e atershme turke , po ashtu shah-u eshte nje tjeter emer ne turqisht qe do te thote mbret .

  kara - manlis = kara manolis , mbiemeri i ish kryeministrit grek
  kara -xhaferis = kryetar i partise Laos ne greqi
  mailis -ismailis = drejtues i partise komuniste greke

  e shume e shume te tjere grek qe kane mbiemra qe as nuk mund te quhen mbiemra origjinal grek.  teodor kolokotroni= kolokotroni nuk ka ne greqi nuk eshte mbiemer grek , por nese e shohim ne shqip kete mbiemer behet bythziu -vithziu .

  ne ato kohera kishte shume mbiemra njerezish dhe fshatra me emra te tilla ;

  vithkuqi - fshat dhe mbiemer njeriu qe greku e ka bere vithikoci
  kurve leshi
  e te tjera  diku lezova qe kur mustafa pashe bushatlliu i shkodres i dergon haber jorgji karaiskaqit ;

  Jam i thirur per te sjelle paqen dhe qetesine dhe nuk dua te shkaktoj gjakderdhje pasi sic e di shume prej luftetareve te mi jane kristiane si ty , dhe nisem te te pAaralajmeroj qe nje lufte midis nesh do ishte e kote dhe e vtemja gje qe mund te besh , eshte te terhiqesh ;

  gjate ketij haberi pashai nuk do kete munguar ti thoje edhe per faktin qe te dy jane shqiptare por kete greket qellimisht , ndoshta nuk e kane shkruar.


  pergjigja e jorgjit ;

  pyeta k,,,n tim dhe me tha qe te mos dorezohesha .


  te njejten pergjigje i dha edhe tedor kolokotroni pashait .
  me aq sa kam lezuar e degjuar per historine tone , mund te them vec nje gje ;


  faktori shqiptar ka qene i rendesishem ne ballkan e me gjere gjate gjithe historise , per trimeri , per zgjuarsi , kur ngriheshin mbreteri e perandori aty ka pas kudo shqiptare, po na rofte trimeri e zgjuarsia neve kur nuk beme as edhe nje perpjekje te vogel te percjellim ate trimeri , ato tradita e zakone ne libra , histori e qytetrim .


  fjala shqiptar ma vret veshin se me ngjan si sinonim i fjales tartar , nderkohe qe gjithmone pyes veten pse nuk trasheguam emrin tone te lashte ilir ose arber .


  ndoshta per te na ndare nga historia e ilireve apo edhe te arberve ?

  ne u sollem lirine grekeve , ne luftuam per tu cliruar rumania e bullgaria ,ne luftuam per te tjere nderkohe qe haruam shtepine tone.


  mjafton te shoh politiken , diplomacine dhe luftetaret e diteve te sotme qe te kuptoj edhe ato te shekujve me pare .


  te corganizuar , egoista , te etur per pushtet , pa ndergjegje kombetare dhe plot mos mareveshje.  ali pashe tepelena ish nje kusar , dhe pikerisht si nje kusar u vra.

 19. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime
  ai ka qene vezir i janines e ky thote kusar
  vet ai prifti francez qe ka sherbyer ne konsullaten e ali pashait per 2 vjet thote qe ka punuar kunder tij, kunder shqiperise.
  ali pashe tepelenes ia futen ruset dhe francezet me bashkepunim me shqiptaret qe sot quhen helene.

 20. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  nga AUTOBIOGRAFIA e FAIK KONICES

  Po citoj pak rreshta nga AUTOBIOGRAFIA e FAIK KONICES.

  ======= Nga Libri : =========
  Faik Konica,
  Vepra, vol.1 ( Botimet Dudaj, 2001)
  ==========================

  Autobiografi e Faik Konices: Familja

  Shtepia nga e cila lindi Faik Konica eshte jo vetem nje nga me
  te vjetrat e Shqiperise dhe te Epirit, po dhe nje nga me te nderuarat
  per te shkuaren e saj te paster.

  Duke qene se e ema e Ali Pashe Tepelenes ishte prej kesaj familjeje,
  te gjithe biografet inglize, frengj dhe greke patne rastin te flasin
  per deren e bejlereve te vjeter te Konices dhe te gjithe me nje ze e mburrin . . .

 21. #60
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Thuhet se Ali Pash Tepelena ishte nj djalosh flokverdh, me sy t kaltr.
  Ngjyra e syve mund t shihet edhe n kt piktur, t nj piktori francez, q e vizitoi Janinn n at koh.


Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e Popullit Shqiptar
  Nga Darius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 128
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 11:16
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 20:53
 3. Jeta e Shn Gjergjit t Janins - 17 janar
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2005, 09:27
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-05-2004, 19:49
 5. Qeveria e Vlors prpiqet t rimarr Janinn
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 13:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •