Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Ezani, thirja pėr namaz

  Ezan do tė thotė tė njoftosh kur arrin koha e faljeve. Pėr burrat pėr pesė kohėt e namazit dhe pėr namazet kaza dhe nė namazin e xhumasė, karshi predikusit, kėndimi i ezanit ėshtė sunnet-i muekked. Ezani kėndohet me zė tė lartė pėr t’i njoftuar tė tjerėt pėr fillimin e kohės sė namazit. Kur kėndohet ezani, ėshtė mustehab tė ngrihen duart te veshėt dhe nga njė gisht tė vihet nė vrima tė veshėve. Tė kėnduarit e ikametit ėshtė mė i vlefshėm se tė kėnduarit e ezanit. Ezani dhe ikameti kėndohen nė drejtim tė kibles. Duke i kėnduar kėto, nuk flitet dhe nuk jepet pėrgjigjje pėr selamin e dhėnė.

  Nė cilat raste kėndohen ezani dhe ikameti

  1. Nė kopsht, nė fushė kur falet kaza, vetėm ose me xhemat, ėshtė sunnet qė ezani dhe ikameti i meshkujve tė kėndohen me zė tė lartė. Njerėzit, xhindėt, gurėt qė dėgjojnė ezanin, ditėn e Kiametit do tė jenė dėshmitarė. Ai qė pėrgatitet pėr tė falur disa namaze kaza, sė pari kėndon ezanin dhe ikametin. Duke i falur kazatė e mėparshme, tė tjerave u kėndon vetėm ikametin dhe nuk ėshtė e nevojshme tė kėndosh ezanin.

  2. Ai qė e fal me kohė namazin nė shtėpinė e vet, vetėm ose me xhemat, nuk kėndon ezanin dhe ikametin, sepse ezani dhe ikameti i kėnduar nė xhami, konsiderohet se ėshtė kėnduar edhe nė shtėpi. Por nėse ikameti kėndohet ėshtė mė i vlefshėm. Pasi tė jetė falur namazi me xhemat nė xhaminė mė tė afėrt ose nė ēfardo xhamie me xhemat tė njohur, ai qė fal vetėm, nuk e kėndon ezanin dhe ikametin. Nė xhamitė qė janė nė rrugė, ose qė nuk kanė imam dhe myezin dhe qė nuk kanė xhemat tė caktuar, ata qė vijnė nė kohė tė ndryshme, por kohė tė njė namazi, pėrbėjnė xhemat tė ndryshėm. Pėr ēdo xhemat kėndohet ezani dhe ikameti. Nė xhami tė kėtillė edhe ai qė falet vetėm, i kėndon ezanin dhe ikametin me zė sa pėr t’i dėgjuar vetė.

  3. Ata qė janė mysafirė (udhėtarė), edhe kur falen me xhemat nė mesin e vet, edhe kur falen vetėm, e kėndojnė ezanin dhe ikametin. Pranė atij qė falet vetė, nėse ka shokė, mund ta lėsh ezanin. Ai qė ėshtė nė udhėtim kur falet vetėm nė njė shtėpi, kėndon ezanin dhe ikametin. Sepse ezani e ikameti i kėnduar nė xhami, nuk konsiderohet pėr namazin e tij. Nėse disa prej atyre (udhėtarėve) e kėndojnė ezanin nė shtėpi, ata qė falen mė pastaj, nuk e kėndojnė.

  Kėndimi i ezanit nga fėmija i menēur, nga i verbri etj., tė cilėt dinė, ėshtė i lejuar dhe nuk duhet tė kesh kurrfarė neverie.Kurse kėndimi i ezanit nga ndonjė i paditur s‘ėshtė e pėlqyer. Kėndimi i ezanit dhe ikametit nga ai qė ėshtė xhunup, dhe kėndimi i ezanit pa abdest, si dhe kėndimi i ezanit nga gruaja,mėkatari, pijaneci, fėmija jo i menēur dhe kėndimi i ezanit ulur, ėshtė tahrimen mekruh. Ezanet e kėtyre kėndohen pėrsėri. Pėr tė qenė ezani i vėrtetė, myezini duhet tė jetė mysliman dhe i menēur.

  Arsyeja qė ezani i mėkatarit nuk ėshtė i vlefshėm qėndron nė faktin se fjala e tij nė ibadete nuk pranohet. Me thirrjen e ezanin nga ana e tij nuk besohet se ka ardhur koha e namazit. Me ezanin dhe me shenjėn qė jep ai, nuk ndėrpritet agjėrimi (nuk hapet iftari).

  Ata qė e nderojnė dhe e respektojnė ezanin dhe qė e kėndojnė atė nė harmoni me sunnetin, pa i ndryshuar tingujt, fjalėt e tij, pa e prishur, ata qė nuk e pėrqeshin dhe qė dalin nė minare, - do tė arrijnė shkallė tė lartė.

  Por nėse ezani nuk kėndohet nė harmoni me sunnetin, pėr shėmbull, nėse ndryshojnė disa fjalė, nėse pėrkthehet dhe nėse kėndohet duke u pėrqeshur nė disa fjalė, ai qė e dėgjon kėtė asnjė pjesė nuk pėrsėrit.

  Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), nė njė hadith tė tij thotė: “Kushdo qė nė kohėn kur e dėgjon zėrin e ezanit, e kėndon bashkė me myezinin pa zė, atij pėr ēdo germė i jepen njėmijė sevape dhe i falen njėmijė gjynahe”.

  Ai qė e dėgjon ezanin edhe nėse lexon Kur’ani Kerim, ėshtė sunnet ta shqiptojė ngadalė atė qė dėgjon. Kur e dėgjon ezanin: Hajje ales-salah dhe Hajje alel felah duhet tė thuash: “La havle ve la kuvvete il-la bil-lah”. Pas ezanit kėndohet salavat. Pastaj kėndohet duaja e ezanit.

  Kėndimi i ezanit

  All-llahu ekber............................................. ........ 4 herė
  Eshhedu en la ilāhe il-lall-llah.................................... 2 herė
  Eshhedu enne Muhammeden Resulull-llah............................... 2 herė
  Hajje ales-salah............................................. ....... 2 herė
  Hajje alel felah............................................. ....... 2 herė
  All-llahu ekber............................................. ........ 2 herė
  La ilāhe il-lall-llah.............................................. . 1 herė

  Vetėm nė ezanin e sabahut pas Hajje alel felah kėndohet dy herė edhe Essalatu hajrun minen-neum.

  Ndėrsa nė ikamet pas Hajje alel felah dy herė thuhet Kad kametissalatu.

  Duatė e ezanit:


  Resulull-llahu (salall-llahu alejhi ve selem), ka porositur: “Duke u kėnduar ezani kėndoni kėtė dua:

  “Ve enne eshhedu en lā ilāhe il-lall-llah vahdehu la sherike lehu ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu ve radītu bil-lahi rabben ve bil islāmi dīnen ve bi Muhammedin sal-lall-llahu alejhi ve sel-leme resūlen nebijja”.

  Pėrsėri nė njė hadithi sherif thuhet: “O ummeti im. Kur tė kryhet ezani, kėndoni kėtė dua: All-llahumme rabbe hā dhihiddāvetit-tāmmeti ves-salāti-l-kaimeti āti Muhammedeni-l-vesīlete vel fadilete veddere-xhāterr-rrefiate veb’athhu mekamen mahmudenil-ledhi ve’adtehu inneke la tuhliful mīād”.

  Domethėnia e fjalėve tė ezanit

  ALL-LLAHU EKBER: Zoti ėshtė i madh. Ai nuk ka nevojė pėr asgjė. Ėshtė i madh dhe pėr ibadetet e robėve tė Tij nuk ka nevojė. Pėr ta rrėnjosur mirė nė mendje kėtė domethėnie, kjo kėndohet katėr herė.

  ESHHEDU EN LA ILAHE IL-LALL-LLAH: Dėshmoj dhe deklaroj se nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut. Edhe dėshmoj dhe besoj se me madhėshtinė e Tij nuk ka nevojė pėr adhurimin e askujt, se pėrveē Tij nuk e meriton askush tė adhurohet.

  ESHHEDU ENNE MUHAMMEDEN RESULULL-LLAH: Besoj dhe dėshmoj se Muhammedi (salall-llahu alejhi ve selem), ėshtė pejgamber i dėrguar i Tij, se ėshtė njoftues i rrugės sė ibadeteve qė i kėrkoi Ai, dhe se All-llahu i pranon vetėm ibadetet qė u njohtuan nga Ai.

  HAJJE ALES-SALAH; HAJJE ALEL FELAH: janė dy fjali qė i thėrrasin besimtėrėt nė namaz, i cili sjell shpėtimin, lumturinė dhe kėnaqėsinė.

  ALL-LLAHU EKBER: Ibadetin qė e meriton Ai, askush nuk mund ta arrijė. Ėshtė shumė i madh dhe i vetmi tė cilit duhet t’i bėhet ibadet.

  LA ILAHE IL-LALL-LLAH: Vetėm All-llahu ėshtė Ai qė e meriton, qė ėshtė i denjė t’i pėrulesh nė ibadet. Askush nuk ka tė drejtė t’i bėjė ibadet tjetėrkujt, pėrveē Tij.
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime


  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 3. #3
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime


  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  34
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 6. #6
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nje shkrim qe ma fshinen tek Ateistet :
  Muslimanet e mi te dashur , mos u kushtoni cdonjerit kujdes se cka shkruan , se ktu ke prej atyre qe thejn dhembet per krishterizem , por sapo hyn ne bised sheh se ata fare se njohin fen e tyre , mohojn Zotin , mohojn Biblen.

  Cka duhet te mesojm prej tyre ?
  Duhet te mesojm qe mos te behemi si ata , merrni lexoni Kuranin , ta forcojm Islamin , se ska kush qe e ndal Ezanin.
  Me siguri sdoni qe xhamit ti shendrrojm ne pabe dhe palestra sporti ?

  Keta me te vertet nuk i duan muslimanet , keta me te vertet iritohen nga Ezani , sikur qe iritoheshin dhe iritohen fqinjet tan sllav ("ortodoks") , te cilet shesin shtepit dhe ikin sa me larg xhamive , por qe Muslimanet e dojn Ezanin dhe per kete arsye xhamite i ndertojn ne Qender te qyteteve dhe fshatrave.

  Po edhe nese dikush ndalon Ezanin , ju mendoni se ata dot knaqen ?
  Jo te dashur musliman , ata jan te mallkuar nga Allahu , ata do ta ken denimin ne kete dhe ne boten tjeter , keshtu na meson Kurani :

  2:114.
  E kush mundet tė jetė mė mizor se ai qė nė xhamitė e All-llahut pengon tė pėrmendet emri i Tij (tė bėhet ibadet) dhe pėrpiqet pėr shkatėrrimin e tyre. Atyre ndryshe nuk u takoi tė hyjnė vetė nė to, vetėm duke qenė rrespektues (tė tyre e jo rrėnues). Ata nė kėtė jetė kanė nėnēmim e nė botėn tjetėr dėnim tė madh.

  Ne duhet te luftojm injorancen qe ka kaplu nje pjes te shqiptarve , neve na konvenon qe kta qe e qujn veten krishter , te punojn sipas Bibles (ndonse me mir dot ishte te ishin musliman) sepse po qe se lexoni Biblen ajo ka gjera shum te mira (pervec atyre ndryshimeve) , por kto edhe atyre pak ndalesave/urdheresave ne Bibel spo mujn me ju permbajt.

  Po cka behet me pabesimtaret?

  2:161.
  Ata, tė cilėt mohuan dhe vdiqėn si pabesimtarė, kundėr tyre ėshtė mallkimi i All-llahut, i engjėjve dhe i tė gjithė njerėzve.

  Mjafton ti shikojsh se cfar jete bejn dhe te kuptosh kush jan.

  Drini i Zi
  __________________
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  34
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  [QUOTE=Drini_i_Zi;2110190]Nje shkrim qe ma fshinen tek Ateistet :
  Muslimanet e mi te dashur , mos u kushtoni cdonjerit kujdes se cka shkruan , se ktu ke prej atyre qe thejn dhembet per krishterizem , por sapo hyn ne bised sheh se ata fare se njohin fen e tyre , mohojn Zotin , mohojn Biblen.

  Pajtohem plotesisht me ty, une kam nje ide qe ketyre fare te mos u pergjigjemi me, te bashkohemi ne bashk dhe ta perkrahim njeri tjeterin, ndersa ofendimeve te tyre mos tu pergjigjemi sepse u kuptuan cfar jan dhe cfar qellimi kan.
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •