Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401

    "IP conflict with one other system on the network"

    Pershendetje!
    Kam 9 kompjutera ne rrjet (qender interneti) dhe tek kompjuteri im me jep shpesh mesazhin "ip conflict with one other system on the network", pastaj i kontrolloj te gjith kompjuterat dhe te gjitha ip jane ne rregul sic i kam vene qe ne fillim.
    A keni ndonje ide se si mund ta rregulloj ose ndonje program qe mund te kontrolloj rrjetin?
    Aldi Shuli

  2. #2
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    Kjo gje nuk mund te ndodhe nese secili ka ip e tij, dmth ke 9 ip per 9 kompjutera dhe i ke bere (statike) pa DHCP. Nese e ke bere si ato shakate qe tregojne ku personi nuk numeron kalin qe ka hipur vete atehere ke problem duhet te shtosh edhe nje ip tjeter.
    Ajo qe do te sugjeroja une eshte qe te sigurohesh qe ndjek te njejten menyre per te gjithe, psh nqs vete i jep adresat e ip beje per te gjithe kompjuterat, nqs ke DHCP lere per te gjithe njelloj mos i perzje disa ashtu e disa te tjera ne menyre tjeter.
    Kalofsh mire,
    Ed
    Think. Laugh. Live.
    Mendo. Qesh. Jeto.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    IP fillojne ***.***.*.100 deri tek 109
    Dhe te gjitha te tjerat jane njesoj.
    dhe kur me del ky problem i jap "repair" dhe zgjidhet per momentin......
    Aldi Shuli

  4. #4
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    Atehere duhet te kontaktosh ata qe te japin ip se ndoshat kane humbur rezervimin qe kane bere per ty dhe i kane shitur tenden dikujt tjeter.
    Ose te ka hyre dikush tjeter ne rrjet dhe te mer adresen tende.
    Uroj te gjesh zgjidhje pasi eshte pak si pallogjike pse duhet te ndodhe sot psh pasi i ke patur per nje fare kohe.
    Ed
    Think. Laugh. Live.
    Mendo. Qesh. Jeto.

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Controllo edhe emrat e kompjuterave neqoftese jane te ndryshem nga te tjeret pasi emri regjistrohet si "dns" ne Wins te sistemeve

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    Regjistrimet jane ber keshtu:
    computer description (internet) keshtu i kam bere te gjithe
    computer name (PC-1)(PC-2) deri tek (pc-8)
    kurse kompjuterin tim e kam
    description (server)
    name (Aldi) emri im...
    PS: ip qe perdor une eshte "share" dhe ndryshon sa here qe lidhem me internetin isp eshte abissnet.
    Une besoj se ip conflict e kam brenda rrejtit por nuk po mundem ta gjej se nga me vjen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Aldi1 : 16-12-2008 mė 08:23
    Aldi Shuli

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401

    Dhe nje here ndihme............

    Ju lutem dhe nje here ndihme se nuk po i jap dot drejtim me kete problemin e ip conflict
    Detajet:
    ip adress: xxx.xxx.xx1 deri tek xxx.xxx.x10
    computer description: internet-1 deri tek internet-10
    computer name: PC-1 deri tek PC-10
    Kur me jep ip conflict internet vazhdoj te kem por me shkeput nga kompjuterat e rrjetit, si program per rrjetin perdor tinasoft.
    Me teper ky problem me ndodh gjate darkave.
    A mund te ndikojne messenger-at apo lojrat qe luhen ne rrjet?
    Nese doni me teper detaje me thoni.
    Faleminderit
    Aldi Shuli

  8. #8
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    A mund te ndikojne messenger-at apo lojrat qe luhen ne rrjet?
    Sma merr mendja se ndikojne kto. Po sic tha edhe Ardi, kontrollo mire emrat e kompjuterave. Gjithsesi nese ke internet caffe, te keshilloj te perdoresh edhe deep freze, per arsye se kompjuterat marrin viruse nga me te ndryshmet, sepse njerzit qe hyne ne internet caffe hapin faqe nga me te ndryshmet ku mund te merren qindra trojane. Ndaj gjeje deep freze edhe instaloje ne cdo Pc, nese ka probleme me PC vetem nje restart do mjaftonte qe ta kthente ne gjendjen e meparshme. Gjith te mirat edhe shpresoj ta keshe zgjidhur problemin.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  9. #9
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Aldi ke IP unike ne internetin tend apo ke IP te sharur me persona te tjere. Kjo mund te ndodhe nese ata personat qe te japin ty internetin mund te kene bere nje gabim ne distibimin e IP anembane sistemit te tyre WAN. Provoje njehere te shkaputesh sistemin tend te brendshem nga interneti pra shkepute kabllin qe vjen nga linja e telefonit ne modemi jot ne piken e WAN ose ne DSL port nese e ke nga DSL. Pasi e ke shkeputur ndizi kompjuterat nje nga nje prite nese do te te jape nje conflikt IP. Nese kjo nuk ndodh atehere ata qe te japin internetin e ty kane nje gabim ne sistemin e tyre.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar mė parė nga Aldi1 Lexo Postimin
    Ju lutem dhe nje here ndihme se nuk po i jap dot drejtim me kete problemin e ip conflict
    Detajet:
    ip adress: xxx.xxx.xx1 deri tek xxx.xxx.x10
    computer description: internet-1 deri tek internet-10
    computer name: PC-1 deri tek PC-10
    Kur me jep ip conflict internet vazhdoj te kem por me shkeput nga kompjuterat e rrjetit, si program per rrjetin perdor tinasoft.
    Me teper ky problem me ndodh gjate darkave.
    A mund te ndikojne messenger-at apo lojrat qe luhen ne rrjet?
    Nese doni me teper detaje me thoni.
    Faleminderit
    Aldi klient i Abissnet je ?? Se ato gjithmon kan probleme me DSLAM, po ashtu dhe me IP. Te japin IP Dinamike dhe jo Statike qe ta kesh vetem ti dhe mos te kerkoje asnje klient tjeter qe futet ne rack per te te marr linjen. Fol me ndonje Ing te kompanise dhe thuaj qe te te vendosi ne TCP/IP mos ta lene automatike se gjithmon kete problem do kesh. Dhe kompjuterat do fillojne te nxjerin gjithmon te njejtin problem. Mund ta zgjidhesh njeher po do te behet e besdisshme nese nuk e rregullon definitivisht. Sepse keto tipat nuk e bejne konfigurimin nga modemi direkte ne swich po e bejne me dy karta rrjeti, ku njera ben lidhjen dhe tjetren e bejne share per ne rrjet. Akoma me periudhen e eres sone.

    P.s Dhe versioni Ardit eshte me teper i mundshem te jet.

  11. #11
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Aldi i di DNS-et e kompanis ? Nese nuk i di me ndiq me vemendje, mos e leviz fare PPPoE, shko tek Local Area Connection, Propeties, kliko dy here tek Internet Protocol TCP/IP, pastaj Aktivizo (Use the following DNS server addresses).

    80.91.126.2
    80.91.126.3

    Pastaj jepi ok, dil qe aty do filloje te kerkoje keto DNS. Dhe do connectosh rehat pastaj. Nuk ma do mendja ne do kesh conflict ip.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga E=mc² : 20-12-2008 mė 16:19

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e trim1
    Anėtarėsuar
    30-08-2008
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga Aldi1 Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam 9 kompjutera ne rrjet (qender interneti) dhe tek kompjuteri im me jep shpesh mesazhin "ip conflict with one other system on the network", pastaj i kontrolloj te gjith kompjuterat dhe te gjitha ip jane ne rregul sic i kam vene qe ne fillim.
    A keni ndonje ide se si mund ta rregulloj ose ndonje program qe mund te kontrolloj rrjetin?
    Hiqe modemin ose routerin prej rrymes dhe printer nese ke hiqe prej rrymes per 2 minuta. Se shokut tim i ndodhi i njejti problem por u zgjidh ne kete menyr.

    Te pershendes.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anėtarėsuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401
    Ne radhe te pare ju faleminderit per interesimin!!!
    ip ne kompjuter une nuk i kam automatike dhe dns ashtu sic i ke shkruajtur ti Hyjnor i kam, sic ju kam treguar une kam salle interneti dhe ip i kam statike,
    routerin e kam konfiguruar qe ta shperndaj sinjalin nga (shembull 192.168.110.200 deri tek 192.168.110.210)

    ip qe mar une internet eshte share, por sic ju tregova mua me shkeputet kompjuteri nga linja e salles qe kam dhe jo nga interneti, dhe kjo me habit me shume sepse nuk shoh te kem bere ndonje gabim tek konfigurimi i rrjetit......
    Aldi Shuli

  14. #14
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Aldi shko ne router edhe zgjid te logoje cdo gje pasaj hidh nje kopje te logfile ketu ne forum. E provove ate qe te thashe une?
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Tema tė Ngjashme

  1. Mailing list
    Nga Rycki2001 nė forumin Pėrdoruesit e Unix
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-08-2002, 17:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •