Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Universiteti i Mitrovicės?

  Kur do integrohet Universiteti i Mitrovicės?

  Mitrovica
  13.12.2008
  Albana Isufi

  Gjasat qė universiteti serb nė Mitrovicė tė integrohet nė sistemin e arsimit kosovar, duken tė vogla, por Qeveria e Kosovės shpreson qė kjo tė ndodhė vitin e ardhshėm akademik. Pakoja e Ahtisaarit i lejon atij autonomi, por kėrkon qė statuti i tij tė jetė nė pėrputhje me legjislacionin kosovar.

  Synimet e Ministrisė sė Arsimit qė ta integrojė qysh vitin e ardhshėm nė sistemin arsimor kosovar universitetin serb tė vendosur nė Mitrovicė, pėr pėrfaqėsuesit serbė nuk duken tė realizueshme.

  Universiteti i Mitrovicės vepron nė pėrputhje me legjislacionin dhe plan-programet e Qeverisė serbe. Pakoja e Ahtisaarit parasheh qė ky universitet tė jetė autonom, por statuti i tij tė jetė konform legjislacionit qendror kosovar.

  Ministri kosovar i Arsimit, Enver Hoxhaj, ėshtė optimist se ēėshtja e Universitetit tė Mitrovicės do tė zgjidhet vitin e ardhshėm.

  "Ne, si Ministri e Arsimit, e shohim rolin tonė qė t'i ndihmojmė tė gjitha komuniteteve, nė rastin konkret edhe komunitetit serb, dhe ta kemi njė arsim tė integruar nė territorin e Republikės sė Kosovės. Gjatė kėtij viti kemi punuar intensivisht qė tė sigurojmė ekspertė, qė do tė na ndihmojnė nė njė ēėshtje tė tillė dhe shpresojmė se 1 shtatori i vitit 2009 do tė jetė njė datė kur nxėnėsit serbė do tė jenė pjesė e sistemit tonė arsimor", thotė ministri Hoxhaj.

  Por, njė qasje krejt tjetėr ndaj zgjidhjes sė kėtij problemi ka rektori i Universitetit tė Mitrovicės, Zdravko Mitosheviq. Ai nuk pranon qė zgjidhja e kėtij problemi tė ndodhė nė kuadėr tė pakos sė Ahtisaarit.

  "Fatkeqėsisht, te ne tė gjitha ēėshtjet politizohen e nuk i lihen profesionalizmit. Atė qe ne si profesionistė kemi bėrė, flas kėtu pėr Universitetin e Prishtinės tė shpėrngulur nė Mitrovicė dhe pėr Universitetin e Prishtinės qė ka mbetur nė Prishtinė, ėshtė marrėveshja 3+3+3 e 21 marsit tė vitit 1998, e nėnshkruar nga Millosheviqi, Rugova dhe monsinjor Pale nga Shėn Egjidio, e cila bėn ndarje tė qartė tė mėsimit nė gjuhėn shqipe e serbe nė universitet", thotė rektori Mitosheviq.

  Por, realiteti politik nga '98-a ka ndryshuar rrėnjėsisht e me kėtė edhe i tėrė legjislacioni. Pakoja e Ahtisaarit, mbi tė cilėn ėshtė bazuar Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės, rregullon arsimin serb nė Kosovė.

  Ēėshtjet kundėrthėnėse parashihet qė t'i zgjidhė njė komision i pėrbėrė nga tre pėrfaqėsues serbė tė zgjedhur nga Kuvendi, tre nga Ministria kosovare e Arsimit dhe njė ndėrkombėtar i zgjedhur nga Zyra Civile Ndėrkombėtare.

  Por, Zdravko Mitosheviq mendon sė njė nivel mė i lartė shtetėror duhet tė merret me kėtė ēėshtje.

  "Kėto bisedime duhet tė bėhen nė nivel shtetėror. Ky ėshtė njė rreth vicioz nga i cili vėshtirė se do tė dalim. Por, duhet tė bazohemi nė standardet evropiane tė sistemit tė arsimit tė lartė", thotė Mitosheviq.

  Po janė pikėrisht standardet evropiane, qė kėrkohen tė pėrmbushen me pakon e Ahtisaarit. Por, janė problemet e karakterit politik, qė vonojnė zgjidhjen e arsimit tė lartė. Ministri Hoxhaj e konfirmon kėtė.

  "Kuptohet qė kjo ēėshtje mjerisht ėshtė shndėrruar nė problem politik dhe dinamika e punės sonė nuk varet vetėm nga MASHT-i, por edhe nga suksesi qė do tė ketė EULEX-i nė Kosovė, nga pėrkushtimi ynė nė zbatimin e planit tė Ahtisaarit dhe mbėshtetja qė do ta kemi nga Pėrfaqėsuesi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare", tha Hoxhaj.

  Analistėt vlerėsojnė se pakoja e Ahtisaarit u ka dhėnė tė drejta tė avancuara serbėve nė tė gjitha fushat, por veēanėrisht nė arsim.

  Serbėt mund tė pėrdorin plan-programe dhe tekstet e Qeverisė serbe dhe pėr kėtė do tė mjaftonte njė leje e Ministrisė Kosovare tė Arsimit. Ndėrsa, me kėtė pako, pėrgjegjėsinė pėr Universitetin Publik tė Mitrovicės nuk e ka Prishtina zyrtare, por vetė Komuna e Mitrovicės.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  sa te kemi njerz si puna jote harro mitrovicen

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  sa te kemi njerz si puna jote harro mitrovicen
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Por, njė qasje krejt tjetėr ndaj zgjidhjes sė kėtij problemi ka rektori i Universitetit tė Mitrovicės, Zdravko Mitosheviq. Ai nuk pranon qė zgjidhja e kėtij problemi tė ndodhė nė kuadėr tė pakos sė Ahtisaarit.

  "Fatkeqėsisht, te ne tė gjitha ēėshtjet politizohen e nuk i lihen profesionalizmit. Atė qe ne si profesionistė kemi bėrė, flas kėtu pėr Universitetin e Prishtinės tė shpėrngulur nė Mitrovicė dhe pėr Universitetin e Prishtinės qė ka mbetur nė Prishtinė, ėshtė marrėveshja 3+3+3 e 21 marsit tė vitit 1998, e nėnshkruar nga Millosheviqi, Rugova dhe monsinjor Pale nga Shėn Egjidio, e cila bėn ndarje tė qartė tė mėsimit nė gjuhėn shqipe e serbe nė universitet", thotė rektori Mitosheviq.
  a si puna e ime a si puna e coftakut ose marrveshja e njoftur 3+3 e coftakut me kriminelin shka millosheviq qe e ndau edhe univezitetin e prishtines edhe mitrovicen edhe per fat te keq e ndau edhe popullin qe nuk i la te luftoin por i veshi me dimija te grave rreth 300.000 kinse burra e hopa ne maqedoni e shqiperi
  thash edhe me lart te keqit ja sheh sherrin edhe per se vdekuri
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 15-12-2008 mė 15:01
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Kryeministri Thaēi: Mitrovica do tė ketė Universitetin e ri publik


  Prishtinė, 15 tetor 2010

  Tė nderuar studentė

  Tė nderuar profesorė,

  Zonja dhe zotėrinj,

  Ėshtė kėnaqėsi e veēantė pėr mua tė jem sot kėtu pėr tė bashkėbiseduar me ju pėr tema me rėndėsi pėr vendin tonė, Republikėn e Kosovės.

  Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė vazhdojė ta konsiderojė arsimin dhe investimin nė kėtė fushė si prioritet themelor tė saj edhe nė tė ardhmen, sepse konsiderojmė se pikėrisht njė sistem i zhvilluar arsimor ėshtė baza mė e mirė pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik.

  Sot, meqė jemi nė Fakultetin Xehtaro-Metalurgjik, do tė pėrqendrohem nė hapat qė kemi ndėrmarrė si Qeveri dhe nė progresin qė kemi arritur nė fushat e ekonomisė, tregtisė dhe zhvillimit tė pėrgjithshėm e ekonomik.

  Edhe kėtė vit Kosova ka vazhduar tė shėnoj rritje ekonomike - qė nga shpallja e pavarėsisė kjo rritje ka qenė mesatarisht rreth 5%. Po ashtu, investimet publike dhe private kanė shėnuar ngritje. Rreth 400 milionė euro u investuan nė projekte kapitale gjatė vitit 2009 me qėllim tė pėrmirėsimit sė infrastrukturės, pėr tė lehtėsuar rritjen e bashkėpunimit tregtar nė rajon dhe mė gjerė.

  Pakoja fiskale pėr periudhėn 2010-2013 parasheh investime nė vlerė prej 2.4 miliardė euro nė sektorėt prioritar tė programit tė Qeverisė, tė cilat kryesisht janė tė fokusuara nė infrastrukturėn rrugore, sektorin e energjisė dhe ngritjen e kapaciteteve njerėzore.

  Rritja ekonomike e shėnuar dy vitet e fundit, nė masėn mė tė madhe i atribuohet rritjes dhe zhvillimit tė sektorit privat, por edhe investimeve tė fuqishme publike. Shifrat e fundit nga hulumtimi i AKB-sė sė bashku me Ministrinė e Punės tregojnė qė nė vitin 2009 punėsimi nė ndėrmarrjet private nė Kosovė ėshtė rritur pėr 12.6%, trend ky mjaft inkurajues qė tregon rezultate konkrete. Njėkohėsisht, ky studim tregon se pagat mesatare nė kėto ndėrmarrje pėr vitin 2009 janė rritur pėr 18.2%.

  Qeveria e Republikės sė Kosovės veēse ka dėshmuar se ėshtė e hapur ndaj investimeve private si dhe e aftė qė tė udhėheq procese shumė transparente pėr futjen e sektorit privat nė infrastrukturėn e shtetit.

  Si rezultat i njė procesi tė tillė krejtėsisht transparent dhe tė kujdesshėm tė koncesionimit tė Aeroportit tė Prishtinės, si dhe angazhimit tė njėrit nga konsorciumet mė tė mėdha dhe mė me renome nė botė pėr ndėrtimin e autostradės sė parė nė Kosovė, ne kemi ngritur kredibilitetin dhe besueshmėrinė tek investitorėt e mėdhenj ndėrkombėtarė. Qeveria e Kosovės, pėrmes projekteve tė partneritetit publiko-privat do tė ngrisė edhe mė tutje nivelin e investimeve tė huaja.

  Privatizimi i PTK-sė, projekti i ndėrtimit tė Termocentralit Kosova e Re, i Hidrocentralit tė Zhurit, si dhe privatizimi i Distribucionit dhe Shpėrndarjes sė Energjisė do tė sigurojnė investitorė shumė tė fuqishėm ndėrkombėtar dhe do tė mundėsojnė njė klimė edhe mė tė favorshme pėr biznesin privat.

  Tė nderuar studentė,

  Jam sot kėtu tė theksoj se ndarja e 18 hektarėve ėshtė inkurajim edhe pėr mua dhe pėr Qeverinė e Kosovės qė tė marrim vendim pėr Universitetin e ri tė Mitrovicės. Pra Mitrovica do tė ketė edhe objektin e ri edhe Universitetin e ri.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e laguna blu
  Anėtarėsuar
  12-12-2004
  Postime
  652
  Faleminderit
  15
  11 falenderime nė 6 postime
  Mitrovicėn e ndau Bajram Rexhepi, se kambė shkau s pat mbetė....mandej shkoi Thaēi edhe botuesi "proserb" (Veton Surroi) e u takun me Artemijen. I kthyn serbėt pėrsėri nė Mitrovicė...

  Sa pėr temėn: kam frikė se me humbjen e pėrkrahjes sė elektoratit dhe mbėshtetjes sė ndėrkombėtarėve pėr zgjedhjet 2015 do tė propozojė edhe Universitetin e Burojės, tė Besianės, Vitomiricės dhe tė Gorės...

  I ka mbetė vetėm edhe njė detyrė pa kry: kompromisi "historik" kosovaro-serb! Mandej si limon i shtrydhun nė ndonji birucė...

  Kriminelat ē'ka s kujtohen vetėm pėr njė fotele tė butė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga laguna blu : 15-10-2010 mė 16:27
  "Nuk mund tė mbash gjarpinj nė kopshtin tėnd, me shpresėn se ata do t'i kafshojnė vetėm fqinjėt..."

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,179
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  valla kupni e plasni si derrat se Kryeēlirimtarin nuk ka te ndalur se investuari ne arsim
  se per ndryshe do te mbesim si ju keshtu qe lehni neper forume
  si te pa edukuar dhe te pa arsimuar
  as zoti su ndihmon juve
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,188
  Faleminderit
  1
  10 falenderime nė 8 postime
  Mitrovica nuk eshte katun,ne mitrovice edhe sot funkcionon fakulteti teknik,ska asgje te keqe qe ky fakultet te avancohet ne univerzitet.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,666
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pse Nuk Po E Hapin Ne Ne Veri Te Mitrovices Aaaaaaaaaa

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-11-2009
  Postime
  247
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga veli44 Lexo Postimin
  O gomar po nuk hapen universitet ne ēdo katun,po ti nuk din ēka eshte universiteti o analfabet,po ti veq shkollen fillore e ke te kryer,o hajn po edhe milloshi e sadami kan mendu se nuk ka kush me jau ...nanen po del dikush more e ta qindise ne lule te ballit..more hajn je sjelle neper zvicer duke vjedhur dhe bere plane per vrasje me bandat kriminale
  Veli44 ...
  Veli me te vertet ti koke i pa shkolll dhe i pa edukat familjare e jo llapi ,,,
  po si more zotri te pengon hapja e univerzitetit ne mitrovice ,,a
  po si more zotri,a shume rende te erdhi pasi e hapi kete tem llapi a.
  a mos ke pasur deshir ta hapine kete univerzitet ata te kaluares aaa.
  Po si more zotri nuk ke fije turpi ti pergojoshe njerzit pa faket dhe ja fute koti..
  ku ishte ti more para vitev te 90 dhjeta ...
  ku ishe ti pas vitev te 91 ta ...e sot kishe po them diqka turp ty dhe mendjes tende..
  Po si more koke derr nuk e kujton te kaluaren jo te larget dhe at para 10 vitev,po pse more kok derr nuk e kujton ku ishe para dy vitev e gjyse e ku je sot...a mos mendove ti se per dy vite ta bej kosove amerik jo oj koke...
  po ti more patriot edhe i drejt pse nuk del ne votime e me ta dhen voten qytetaret e kosoves edhe ec para e jo me ja fyte si kau pelse

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-11-2009
  Postime
  247
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Koha do te tregoj per secilin...
  Po mos u kani edhe shume kujtoni te kaluaren se ku ishim para 10 viteve ku jemi sot ,dhe ne po e mendojmi te ardhmen me te mire e jo qka do po thojen se ata te cilet nuk ja duan te miren popllit dhe kosoves flasi dhe flliqin ne gjdo kohe kudo qe jane dhe shkojen ....

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  864
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  MITREOVICA NUK ESHTE KATUN , eshte qytet shum i rendesishem edhe industrial nje prej me te mdhenjeve ne Kosove , dhe mendoj qe i duhet nje Universitet edhe pse atje jan dy fakultete pjes te Universitetit te PRISHTINES, i Makineris me dy deg (makineri Idustriale , dhe Informatik) dhe i Xehtaro Metalurgjis me disa deg (xehtari , metalurgji, gjeologji ...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Keto univerzitete qe po i hap ne qdo qytet,thua se kosova eshte zvicerr,e ne te vertet ekonomia eshte per tok,nuk i sjellin kosoves asgje perveq analfabet me diploma univerzitare.
  Perse thaqi asnjeher nuk flet per papunsin qe eshte me e larta ne bot besoi une,por hap univerzitete ne qdo bander,sa per ti qit hi syve keti populli.
  Qfar na duhen gjith keto univerzitete kur,te gjith do mbesin pa pune,sa ka sot me diploma univerzitare qe nuk kan pune.
  Prandaj kete qfar eshte duke e ber sot politika,heret a von do ti kethehet si bumerang,ne vend qe keto mjete ti shfrytezoi per hapjen e vendeve te punes ai hap univerzitete,mjafton qe te kemi vetem ne prishtin,sepse me kete numer qfar ka univerziteti ne prishtin jo qe mjafton por eshte tepric.Ne vend qe te rinjet ti shkolloi ne shkolla profesionale dhe tu hap perspektiv per pune ai do ti bej te gjith me diploma univerzitare dhe ne fakt me ket i jap nje grusht te rend ekonomis,sepse nese nuk do ket kush te punoi ato pune ku nevoitet drejtim profesional e jo akademik.
  Por nuk eshte e quditeshem ,jetoim ne kosove,udheheqemi nga injorant dhe keshtu i kemi edhe punet pus.

Tema tė Ngjashme

 1. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 2. Mitrovica, spastrimi etnik i popullsisė Shqiptare
  Nga flory80 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 20-05-2009, 15:30
 3. Rexhep Mitrovica
  Nga Llapi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-10-2007, 11:30
 4. Qeverisja e Mitrovices - nje udhekryq i rendesishem
  Nga Enri nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-01-2003, 09:10
 5. Ligjerohet ndarja e Mitrovices
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2003, 15:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •