Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
  Antarsuar
  24-04-2007
  Vendndodhja
  Auckland, New Zealand
  Mosha
  93
  Postime
  1,562
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Ndryshimi i klims, rreziku n Oqeanin e Ngrir t Veriut

  Oqeani i Ngrir i Veriut ndodhet n nj spirale vdekjeje. Kshtu e kan cilsuar shkenctart pas ngritjes s temperaturave q po ndodh vazhdueshm n Polin e Veriut. Gjiganti National-Geographic bn t ditur se ekzistenca e shum specieve q jetojn n zonat e Nunavut dhe Kanada varen nga akulli. Ekspertt kan vrtetuar se me kt ritm rritjesh t temperaturave pr shkak t Ngrohjes Globale, akulli n Oqeanin e Ngrir t Veriut mund t zhduket brenda pak dekadave. Dhe n rast se akulli zhduket do t zhduken edhe arinjt polar, specia rrrall q rritet vetm n zonat akullnajore, drert magjeps t ktyre zonave, tundra. Madje edhe indigjent q jetojn n kto zona shprehen se n rast se akulli shkrin ata do t krkojn zona t tjera me bor, pasi nuk mund ta konsceptojn dot jetn ndryshe.
  Por, pse t presim edhe shum vjet pr t par cdo ndodh. N Kanada duken qart disa pyje t thar, pikrisht pr shkak t ndryshimit t temperaturave shekullore. Shenjat se Oqeani i Ngrir i Veriut sdo t jet m i till sa vijn e bhen m t shpeshta.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Shkrirja e akujve dhe polit te veriut e te jugut nuk duhet pare si nje gje e mire dhe qe prek vetem arinjte polare. Deti rritet njtrajtesisht kudo dhe shume vende do te gjenden nen uje nga kjo rritje e cila fatkeqesisht po ndodh. Hollanda dhe Bangladeshi do ta vuajne me teper. Por edhe Shqiperia nuk do te shpetoje pa u lagur. Myzeqeja, Velipoja, Narta e Shengjini do te jene zona qe do te ndodhen nen det ne nje periudhe prej 20 vjetesh.

 3. #3
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Nqs shkrin te gjithe akujt qe ka planeti,niveli i ujit do te rritet me 70m dhe ky eshte maksimali dhe nuk ka me shume.Me kete rritje Parisi,NY,vendet e ulta e shume te tjera do ishin te parat qe do e provonin kete fenomen te hidhur pasi do zhyteshin ne uje plotesisht.Mos harrojme edhe Shqiperine tone ku gjithe zona Perendimore e saj ndodhet nen keto 70m.
  Por keto jane statistika qe behet fjale pas qindra e mijera vitesh,nqs shkrirja e akujve do vazhdoje me kete ritem te frikshem.

 4. #4
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Teme e gjetur !
  Te gjithe duhet te ndergjegjesohen per kete dem te jashtezakonshem qe po i bejne njerezimit dhe te ardhmes se tij ne toke.
  Dedikimi im rreth kesaj teme :
  ( Postimi nr 13 )

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93718

Tema t Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Koreja e Veriut sht vendi me i cuditshem n ..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 13:23
 3. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01
 4. Rreziku Berisha si deshtim i socialisteve (Fatos Lubonja)
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 09:43
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •