Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 130

Tema: Peshkimi

 1. #101
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Mlyshi (Kleni)  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 2. #102
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Gjuca
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 3. #103
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Mlyshi i vogel
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 4. #104
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Carasius gibelio auratus
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 5. #105
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Paisjet per peshkim me tape :

  Tja nisim prej shtagave shtagat per peshkim me tape ne lum mund te kene gjatesi deri ne 4 m ndersa shtagat per peshkim me tape ne liqe mund te ken gjatesi 5m , 6m 7m e ma shum dhe nvaret se kemi shtaga per peshkim me tapa me unaza dhe pa unaza nese eshte me unaza mjafton 5m 6m 7m po nese i kemi pa unaza mund te perdorim shtaga prej 15m 16m e ma shum gjatesi.

  Paisjet e mia per peshkim me tape:

  Shtaga 5m premier materia;i prej fijeve te Karbonit,
  Motorri master 200 statik dhe motorri Lion 800 freespool,
  Peri ne te shumten e rasteve 0.15 0se 0.18 B-Tech fighter,
  Tapat i perdori ma shum tapat gjatesore 1gr deri ne 8 gr lineafe.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 6. #106
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  PĖR MBROJTJEN E PESHQEVE NĖ UJRAT PĖR PESHKIM SPORTIVĖ REKREATIV
  NĖ KOHEN E NDALIMIT PĖR PESHKIM

  Me nenin 2 tė kėtij Vendimi bėhet ndalesa e peshkimit pėr
  1. KRAPIN (Cyprrinus crapio L) prej datės1 maj deri mė 31 maj,2011
  2. BALLGJĖRI ( Hypophthaalmichthys spp)1.prill deri 31 maj ;2011
  3. SILURI ( Silurus glanis L ) prej datės 16 prill deri mė 15 maj ;2011
  4. TINKA ( Tinka tinka ) prej 1 maj deri mė 30 korrik :2011
  5. SUKUQI (Scardinius erythrophthalmus) prej 15.04. deri mė 15-05;2011
  6. NGJILA ( Chondrostoma nasus ) prej 1 maj deri mė 30 korrik; 2011
  7. PĖLLĖMZA ( Abramis brama ) 1 maj deri 30 qėshor; 2011
  8. MLYSHI (Leuciscus cephalus ) perej 1 majderi mė 31 maj 20011

  II. Iurdhėrohet Kryetarėve tė Shoqatave qė tua tėrheqin vėrejtjen antarve tė vetė nė zbatimin e kėtij Vendimi . Mos zbatimi i tė njejtit paraqet shkelje tė dispozitave tė nenit 42 tė Ligjit pėr Peshkatari dhe akuakulturė e qė sanksionohet pėr kundėrvajtje sipas nenit 59 paragrafi 59.1pika (k) dhe nenit 61 paragrafi 61.1 pika(a)
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 7. #107
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime
  Pėrgėzime angel pėr kėto tė dhėna tė bukura qė solle.
  Qnke peshkatar i pasionuar.
  Tė faleminderit.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 8. #108
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Pėrgėzime angel pėr kėto tė dhėna tė bukura qė solle.
  Qnke peshkatar i pasionuar.
  Tė faleminderit.
  Projekti,ju falenderoj dhe une juve.

  Peshkimin e kam pasjon,dhe kte shkolle vashdoj.


  I bej me kenaqesi kto postime ne kte forum.

  Gjith te mirat
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 9. #109
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Teme e bukur, mgjs peshku me pelqen shume se peshkimi

  Nuk e dija qe kishte shkolle edhe per peshkim, kot nuk thone sa te rrosh do mesosh...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #110
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime

  Njė sqarim - si ėshtė nė Danimarkė

  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  PĖR MBROJTJEN E PESHQEVE NĖ UJRAT PĖR PESHKIM SPORTIVĖ REKREATIV
  NĖ KOHEN E NDALIMIT PĖR PESHKIM

  Me nenin 2 tė kėtij Vendimi bėhet ndalesa e peshkimit pėr
  1. KRAPIN (Cyprrinus crapio L) prej datės1 maj deri mė 31 maj,2011
  2. BALLGJĖRI ( Hypophthaalmichthys spp)1.prill deri 31 maj ;2011
  3. SILURI ( Silurus glanis L ) prej datės 16 prill deri mė 15 maj ;2011
  4. TINKA ( Tinka tinka ) prej 1 maj deri mė 30 korrik :2011
  5. SUKUQI (Scardinius erythrophthalmus) prej 15.04. deri mė 15-05;2011
  6. NGJILA ( Chondrostoma nasus ) prej 1 maj deri mė 30 korrik; 2011
  7. PĖLLĖMZA ( Abramis brama ) 1 maj deri 30 qėshor; 2011
  8. MLYSHI (Leuciscus cephalus ) perej 1 majderi mė 31 maj 20011

  II. Iurdhėrohet Kryetarėve tė Shoqatave qė tua tėrheqin vėrejtjen antarve tė vetė nė zbatimin e kėtij Vendimi . Mos zbatimi i tė njejtit paraqet shkelje tė dispozitave tė nenit 42 tė Ligjit pėr Peshkatari dhe akuakulturė e qė sanksionohet pėr kundėrvajtje sipas nenit 59 paragrafi 59.1pika (k) dhe nenit 61 paragrafi 61.1 pika(a)
  Edhe nė Danimarkė ka ndalime peshkimi. Ndalimi bėhet nė kohėn kur peshqit shumohen. Mirėpo njoftimi nuk bėhet vetėm nėpėrmjet kryetarėve tė shoqatave, por nė njė formė krejt tjetėr. Secili anėtar duhet ta bėjė "parapagimin" vjetor. Me kėtė rast ti merr njė "dėftesė" anėtarėsie. Nė shpinė tė dėftesės tė bėhet e ditur se nė cilėn kohė ėshtė i ndaluar peshkim pėr njė lloj peshku tė caktuar. Veē kėsaj ka edhe urdhėresa tė tjera. Pėr secilin lloj peshku jepet edhe gjatėsia e peshkut tė zėnė. kėshtu nėse zė njė peshk mė tė vogėl se gjatėsia e paraparė- duhet ta kthesh prapė nė lumė a nė det.

  P.S. Po mė habit rasti i mlyshit, sepse kėtu ndalohet gjuajtja e kėtij peshku nga 1 prilli deri mė 3o prill.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  peshkimi eshte nje sport terheqes dhe i mire per te kaluar kohen , sidomos tani qe nuk punpojme pothuajse fare ;

  une peshkoj ne menyren me te thjeshte ;

  pergatis nje cope buke me djath dhe me miell peshku dhe e lidh me shume grepa dhe e hedh pal larg nga bregu , dhe kjo menyre ka sukses dhe pothuajse cdo here qe shkoj do e zej nonje ;

  peshkoj edhe me kallam me krimba ose edhe me buke , po kjo menyre nuk ka gjithmione sukses , do edhe durim ;

  llojet e peshkut nuk i njoh , ose i njoh me emra te huaj , pasi kjo eshte per te ardhur keq sepse nuk jetojme ne atdheun tone;

  kam pewshkuar edhe fil te trashe ku ne cdo 1 meter kishte filla te tjera 1 meter ku kishte nje grep dhe keshtu i binte qe te filli i gjate mund te kishte deri ne 150 grepa dhe u vinim sardele ose kallamar si karem , dhe ne 5 a 6 fije me nga 150 grepa secila i kapnim te pakten 5 a 6 arka peshq , dhe nje here nje peshk i madh i kuq kish kullufitur nje pesh 1 kilesh qe e kishte kapur grepin tone , pra peshku 30 -40 kilesh kishte ne bark peshkun e vogel qe e kishte zene grepi ,
  kjo eshte shans ne peshkim ;


  kam degjuar edhe menyra te tjera peshkimi , me nje lloj bime e cila i trullos peshqit dhe i ncjer ne siperfaqe ;

  edhe me prozhektore peshkohet por si nuk e di . kush e di le te na thote ;


  kur ishim te vegjel kapnim peshk kuyr fryhej ne pranvere lumi osum dhe sillte gjithe peshkun nga siper ; dhe peshkonim me rjeta ;

 12. #112
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  peshkimi eshte nje sport terheqes dhe i mire per te kaluar kohen , sidomos tani qe nuk punpojme pothuajse fare ;

  une peshkoj ne menyren me te thjeshte ;

  pergatis nje cope buke me djath dhe me miell peshku dhe e lidh me shume grepa dhe e hedh pal larg nga bregu , dhe kjo menyre ka sukses dhe pothuajse cdo here qe shkoj do e zej nonje ;

  peshkoj edhe me kallam me krimba ose edhe me buke , po kjo menyre nuk ka gjithmione sukses , do edhe durim ;

  llojet e peshkut nuk i njoh , ose i njoh me emra te huaj , pasi kjo eshte per te ardhur keq sepse nuk jetojme ne atdheun tone;

  kam pewshkuar edhe fil te trashe ku ne cdo 1 meter kishte filla te tjera 1 meter ku kishte nje grep dhe keshtu i binte qe te filli i gjate mund te kishte deri ne 150 grepa dhe u vinim sardele ose kallamar si karem , dhe ne 5 a 6 fije me nga 150 grepa secila i kapnim te pakten 5 a 6 arka peshq , dhe nje here nje peshk i madh i kuq kish kullufitur nje pesh 1 kilesh qe e kishte kapur grepin tone , pra peshku 30 -40 kilesh kishte ne bark peshkun e vogel qe e kishte zene grepi ,
  kjo eshte shans ne peshkim ;


  kam degjuar edhe menyra te tjera peshkimi , me nje lloj bime e cila i trullos peshqit dhe i ncjer ne siperfaqe ;

  edhe me prozhektore peshkohet por si nuk e di . kush e di le te na thote ;


  kur ishim te vegjel kapnim peshk kuyr fryhej ne pranvere lumi osum dhe sillte gjithe peshkun nga siper ; dhe peshkonim me rjeta ;
  Me vjen mire qe e paske pasjon peshkimin.Ka menyra nga me te ndryshmet per te peshkuar,te cilat une i kam postuar dhe ne kte teme e mund ti lexosh.Ke dhe shum lloje peshqish qe i kam sjell ktu dhe mund te informohesh.

  Jam kurjoz te di se ne cilin vend del per te peshkuar...

  Det,liqen,lum , rezervuar perrua..apo...
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Me vjen mire qe e paske pasjon peshkimin.Ka menyra nga me te ndryshmet per te peshkuar,te cilat une i kam postuar dhe ne kte teme e mund ti lexosh.Ke dhe shum lloje peshqish qe i kam sjell ktu dhe mund te informohesh.

  Jam kurjoz te di se ne cilin vend del per te peshkuar...

  Det,liqen,lum , rezervuar perrua..apo...
  une jetoj ne nje ishull grek te detit jon , dhe peshkoj aty afer te limani ose pak me larg , ne breg te detit.


  ka shume lloj peshqish , deti jon eshte i pasur me peshq te ndryshem.

  sot kapa nje cipura , nuk e di si thuhet ne shqip , me duket se krap i thone.

 14. #114
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  une jetoj ne nje ishull grek te detit jon , dhe peshkoj aty afer te limani ose pak me larg , ne breg te detit.


  ka shume lloj peshqish , deti jon eshte i pasur me peshq te ndryshem.

  sot kapa nje cipura , nuk e di si thuhet ne shqip , me duket se krap i thone.
  Aha ok..jetoke ne nje vend ideal per te peshkuar.

  Nuk ma mer mendja te quhet krap sepse krapi jeto vetem ne

  ujerat e embla.Liqeni i Shkodres shquhet per Peshkun Krap

  i cili gjendet me bollek ne kte liqen.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 15. #115
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  38
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Carasius gibelio auratus
  si ky eshte peshku qe kapa sot .  menyrat qe ke shpjeguar per peshkim nuk para i kuptoj shume po gjithsesi , duke u praktikuar me peshkimin do mesoj me shume .

 16. #116
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime


  Krapi eshte nje peshk qe gjindet ne te gjithe boten eshte sjellur nga Azia .Ky peshk i perket ujrave te embla te lumejve ku eshte me i perhapur, por ka edhe ne Liqene, rezervuare te peshkut . Ne lumenjte tane gjindet ne Lumin Drini i Bardh, Sitnice, Drenice, Morave etj.
  Shumzimi i Krapit fillon nga Maji deri ne Korrik pra ne vendet ku jane te ceketa dhe te ngrohta pjesen e perhersheme te ujeit me vegjetacion , veēanerisht ne zonat bottomland . Shumzimi i femrave qe ato mbajen eshte rrethe nje milion ikra qe ato te percaktuara ne dy ose tri cikle gjate shumzimit .mbarsimi i krapit shfaqet ne gjatesi prej rreth tridhjete centimetra ndryshe, sikurse ne masen e peshkimit.

  Ushqimi i Preferuar
  Krapi i vogel ne fillim ushqehet me planktona, dhe me pas, me bime neneujore, ikren e peshkut dhe kafsheve te tjera ujore ne uje.Me se shumti pjesen e jetes se tij Krapi e kalone ne pjesen e poshtme te ujit .Mundet me u rrit deri ne pesedhjete kilogram, me gjatesi prej 120 cm por keto jane shume te rralla raste. Konsideruar vleren e vertete ekonomike kapitale .Por eshte ne listen e peshkut, si per ekonomi nje ashtu per peshkim sportive. Deri tani Krapi me i madhe rredhe 100 kg eshte zene ne vitin 2008 ne nje vend te Azise nga peshkataret okulare.

  Gjujtja e Krapit dhe Karremi
  Peshkataret sportive duke perdorur metodat moderne per zenjen e krapit, parabolik shkopij , nailoni trashėsia 0,40-0,50, grepat me madhsi 4-1/0.krapi kryesisht zihet ne thellesi te ujit ,me sisteme te ndryshme , si me tape levizese sistem Anglez por ka edhe shum e shum metoda te tjera .me se shumti perdoret gjuetia me miser te ri apo te vjeter te ziher patate polubareni, gruri i ziher, bizele te fresketa, buke e bardhe skranja te zeza apo te kuqe .
  Krapistat e gjuaj krapin me bojlia te posaēme ,pothuajse me te gjitha aromamat . krapi eshte peshk shum I fort , shume i ashper dhe fiksohet shume keshtuqe nuk shkohet ne peshkim pa meredov.Per peshkim te sukseseshm duhet qe vendi ku peshkohet te ushqehet sa me gjate dy tre dite perpara.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 17. #117
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime  Rekordi i ri nė peshkimin e Krapit 42,6 kg


  Rainbow Lake - Francė, eshte nje nga liqenet me te njohura ne boite lidhur me Peshkimin e Krapit.
  Shume here ne kete liqe jane thyer rekordet e peshkimit te krapit.

  Fatin e tij te peshkatarit e provoi Martin Locke ,pronar i Firmes Solar Tackle . Gjate peshkimit njejavor ne kohen shume te ftofte Martin nuk peshkoj asnje peshk dhe kur mendoi se nuk do te kete fat kesaj radhe ne peshkim, me 7 Janar rreth ores 18,00 pasoi meshimi i shumepritur i krapit. Pas nje lufte relativisht te gjate dhe interesante, peshorja tregoi 42,64 kg , rekordin e ri botror . Ky peshk njifet nga peshkataret me emrin "Steve Brigg's Fisch" i cili peshk eshte peshkuar edhe vin e kaluar mirepo atehere ka peshuar 1,5 kg me pak
  marre nga bih-Ribolov.com
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 18. #118
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Me miser gjysem te zier ne kapjen e Krapit


  (per selektimin ne kapjen e krapit me te madh mundesh ti vejsh 5-6 kokrra te medha ne perin e zgjatur)


  Misri eshte shume i ushqyeshem dhe lehte tretet nga organizmi i Krapit.Por edhe ekonomikisht eshte i pershtatshem per peshkatarin
  A munden me miser te kapen krapa te medhenj?

  Po ! Nuk ka kurrfare lidhje mes madhesise se karremit dhe madhesise se kapjes se krapit. Krapi prej disa dhjetra kg edhe me tutje sikurse ne vitet e para te jetes ushqehet me jo kurrizor dmth me krimba te vegjel te cilet jetojne ne ujra te embla. Me rendesi eshte qe misri te jete mire i zier ne ate menyre qe krapi me organiozmin e tij lehte dhe shpejte ta perpunoj, sepse sa me shpejte ta perpunoj organizmi i tij ai perseri do te kthehet dhe do te kerkoj ushqim prap. Pra te jeni te kujdesshem me sasine sepse krapi i madhesise prej 15, 20 kg dhe me shume munden pa problem me ngrene disa kg. miser.


  A mundemi me e perzier misrin me fara te ndryshme apo me boila ?

  Po normalisht.Percaktohuni per kombinimin miser-boila, preferohet gjate kombinimit te tyre ne ujie te qiteti 5 deri 10 % arome e cila eshte identike me aromen e boilave.Nese ne vend te boilave deshironi te kombinoni misrin me fara, kokrra te tjera ne kete rast fara te Konopit(fare e litarit tek ne gjendet pak me rralle) keto te dyja duhet te zihen bashke.


  A ka mundesi te personalizimit te ushqimit-misrit per ngashnjim te krapit ?

  Po. Me se miri eshte te qitet aroma e caktuar apo edhe me thjesht nje sasi e mjaltes. Poashtu mundet gjat` zierjes te qitet edhe ndonje biole me arome te caktuar dhe te zihen se bashku.


  A mundemi me peshkuar krap edhe pa joshjen e tij paraprake me ushqim ?

  Po. Mirepo kjo verehet me rezultate gjate peshkimit.Nese nuk keni kohe te ngashnimit-joshjes se tij disa dite perpara, atehere me se miri eshte te vednoseni ne vendet ku kane peshkuar peshkataret te tjere, dmth jo me ja zene vendin dikujt-ndonje krapisti tjeter, por te vendoseni ne ato vende ku kane peshkuar peshkataret e peshkut te vogel, sepse ne ato vende zakonisht kane hedhur ushqim te ndryshem, krimba dhe ushqime te tjera qe kane perberje te misrit, dhe krapi patjeter se edhe ato vende i viziton dhe ne nje fare menyre eshte mesuar me ato ushqime.

  Kurse krapi zakonisht i viziton dhe i pastron ato vende, pra eshte mesuar te takohet me ushqime te ndryshme qe ne perberjen e tij kane edhe miser ne forma te ndryshme.


  Pasi qe misri perdoret nje kohe te gjate, mos ndoshta krapi ka filluar te jete i kujdeshem ndaj tij apo

  ushqimit me te?

  Jo. Sepse misrin e konzumojne edhe shume lloje te tjera te peshkut te bardhe. Konkurenca ne ushqim nxit krapin ne akcion te shpejt kur e gjen ushqimin. Sigurisht se misri i perkujton me shume qaste te mira se sa te keqija.  Joshja-ngashnjimi me miser


  Behet ne menyr qe krapi te mesohet se ne vendin e caktuar, mundesisht edhe ne kohen e sakte te meson se do te gjen ushqim.
  Misri varesisht nga vjetersia e tij duhet te zihet nga 1 ore , 1.15 deri 1.30 minuta (dmth. llogaritet vetem koha kur fillon te vloje uji, pra intervali eshte i ndryshem sepse dikush mundet edhe 1 dite perpara ta lej misrin ne uje keshtu qe koha e zierjes se tij eshte me e shkrurte)
  Eshte me rendesi zierja e kursesi nuk ben te hudhet dhe te ushqehet vendi me miser te pa zier.

  Per ngashnjim-joshje me miser duhet te parashifni 4 deri 5 kg disa dite rresht (2,3-5 dite)mandej kur fillon peshkimi i rregullt ateher nga 2 kg ēdo dite peshkimi.Pas ēdo kafshimi hudhni rreth 500 gr.miser.
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 19. #119
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime nė 95 postime
  Pse duhet tė investoni nė marka tė ashtuquajtura me cilėsi tė mirė, kur mund tė merrni “pajisje” nga tregjet apo tezgat e tregut ēam, paksa vende tė dyshimta, por tė nevojshme pėr njė peshkim tė mbarė. Nuk do tė bėni asgjė nė qoftė se ende vrisni mendjen pse ai tjetri ka pajisje mė tė shtrenjta. As peshkut nuk i intereson kjo gjė! Pėr tė mos u bėrė ju protagonisti i ditės qė tė ziheni pėr vendin ku do tė peshkoni, ONE ju rekomandon nė kėtė fillim sezoni tė gjuetisė sė peshkut, “tė mblidhni mendjen” dhe tė zgjidhni kallamin me freksion qė mendoni se ju shėrben mė sė miri:

  Kallami
  Si kallama tė mirė ju rekomandojmė: pėr njė peshkim tė lehtė, nė vende qė gumėzhijnė dhe plot me grepa ėshtė i kėshillueshėm njė kallam teleskopik prej 5 - 7 m.
  Pėr peshkimin me karrem: kallami prej 2,10 - 2,40 m, me aksion maksimal prej 50 gr.
  Pėr njė peshkim tė mesėm nė lumenj apo pėrrenj: kallam prej 3,50 - 4,50 m, me aksion prej 30 - 60 gr.
  Pėr peshim tė rėndė me plumbēe, nė liqen apo det: kallam prej 4 m, me aksion prej 100 - 120 gr.
  Pėr ngjala apo peshq me forma gjatėsore: kallami prej 4,50 - 5,40 m me aksion prej 200 - 450 gr.
  Ėshtė e rekomandueshme tė niseni me rrathė prej 2 - 3 elementesh, pėr tė pasur sa mė shumė avantazhe pėr sa i pėrket pėrdorimit nė mėnyrė qė tė ulet fėrkimi dhe mė ekzakt i sė parės nė kthesėn fundore tė kallamit (mė pak tė rrethit sė parė te doreza).

  Rrotullat
  Rekomandohen tė merrni rrotulla me maksimum 4 rrula – nga ato qė janė tė pėrbėra nga koronė dhe pinion.
  Ėshtė mirė gjithashtu, tė keni rrotulla prej materiali metalik (tambur metalik), pasi kjo e tėrheq mė mirė fildispanjėn. Dhe kuptohet, ėshtė nė dorėn tuaj tė mbani rrotulla tė madhėsive tė ndryshme, ndėrsa numri i tyre duhet tė jetė i njėjtė me atė tė kallamave.

  Fildispanja
  Kėtu ngelet ēdo gjė nė dorėn tuaj, nė funksion tė kallamave dhe tė rrotullave qė keni nė administrim. Gjithashtu, vendi ku do tė peshkoni ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr zgjedhjen e fildispanjės. Bėhuni i vendosur nė funksion tė llojit qė do tė zgjidhni: me pluskim, me plumbēe, wobler apo twister. Nė funksion tė gjithė kėtyre, fildispanja mund tė jetė nga 0,12 deri nė 0,50.

  Kėshilla praktike
  1.Peshku i freskėt mund tė verifikohet: nė qoftė se do tė vihet nė njė vaskė me ujė dhe bie poshtė, do tė thotė se ėshtė i mirė.

  2.Nė qoftė se peshku i freskėt mban shumė erė, mbahet 1 orė nė ujė tė ftohtė dhe uthull (2-3 lugė uthull nė 1 litėr ujė).

  3.Nė pėrgatitjen e havjarit (vezėve tė peshkut) ėshtė mirė tė pėrdorni me patjetėr ujė mineral apo ujė sifon tė ftohtė, pasi i bėn mė tė shkrifėta.

  4.Krapi ka halėn e shtyllės kurrizore nė formė trekėndore me shije tė hidhur, pikėrisht e ndodhur nė vendin ku lidhet shtylla kurrizore me kokėn, mė shumė; kjo duhet hequr pėrpara nxjerrjes sė peshkut nė tavolinė.

  5.Krapimund tė pastrohet nga luspat mė lehtė nė qoftė se zhytet nė ujė tė zjerrė pėr disa sekonda.

  6.Pėr tė ruajtur ėmbėlsinė e peshkut, peshku i pastruar nuk mbahet nė ujė por shpėlahet shpejt.

  7.Peshku nė zgarrė mund tė fėrgohet vetėm me verė tė bardhė; vera e kuqe i jep peshkut njė shije tė keqe.

  8.Peshku pastrohet lehtė nga luspat, nė qoftė se e futim nė ujė tė vakėt dhe mė pas me ujė tė ftohtė me presion.

  9.Nė pėrgatitjet me peshk shėrbehet vetėm verė e bardhė shqeto.

  Pėr garniturat me peshk shėrbehet vetėm nė pjata ovale. Mund tė rrethohet peshku nga fletė tė vogla majdanozi tė shoqėruara me limonė dhe ullinj.

  10.Vezėt e peshkut mund tė ruhen lehtėsisht tė pėrziera me shumė kripė.

  11.Pėrpara se ta skuqni peshkun, njomeni paksa nė lėngun e njė limoni. Nė kėtė mėnyrė, peshku do tė bėhet mė i fortė dhe nuk do tė shkėrmoqet.

  12.Kripa dhe thartėsirat bėjnė qė peshku tė koagulohet mė shpejt dhe substancat albuminoide tė tij tė mos ndahen pjesė-pjesė.

  13.Njėherėsh i ngrirė, peshku nuk mund tė futet sėrish nė frigorifer. Jo vetėm qė humb cilėsitė ushqyese, por nuk ka as shije
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 20. #120
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2014
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Peshkimi

  Pershendetje kush mund te me ndihmoj per te gjetur mjete peshkimi me cmim te arsyeshem ?

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Djaloshi I Detit
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 02:24
 2. Peshkimi
  Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •