Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    Pasioni pėr shkencėn Maska e rm_renald
    Anėtarėsuar
    27-11-2006
    Postime
    170

    Question Kush ma perkthen kete paragraf nga Anglishtja ne Shqip?

    Kjo eshte nje recete ne anglisht, por mqs nuk jam marre me receta ushqimesh, nuk i kuptoj disa nga fjalet qe i perkasin fushes se gatimit.

    Nqs ndonjeri do te ma perkthente do t'i isha shume mirenjohes.


    INGREDIENTS (Nutrition)

    * 1 (12 pound) whole turkey
    * 85 g butter, divided
    * 950 ml warm water
    * 1 g chicken bouillon
    * 3 g dried parsley
    * 7 g dried minced onion
    * 25 g seasoning salt

    * add to recipe box Add to Recipe Box
    My folders:
    * add to shopping list Add to Shopping List
    * add a personal note Add a Personal Note

    DIRECTIONS

    1. Preheat oven to 350 degrees F (175 degrees C). Rinse and wash turkey. Discard the giblets, or add to pan if they are anyone's favorites.
    2. Place turkey in a Dutch oven or roasting pan. Separate the skin over the breast to make little pockets. Put 3 tablespoons of the butter on both sides between the skin and breast meat. This makes for very juicy breast meat.
    3. In a medium bowl, combine the water with the bouillon. Sprinkle in the parsley and minced onion. Pour over the top of the turkey. Sprinkle seasoning salt over the turkey.
    4. Cover with foil, and bake in the preheated oven 3 1/2 to 4 hours, until the internal temperature of the turkey reaches 180 degrees F (80 degrees C). For the last 45 minutes or so, remove the foil so the turkey will brown nicely.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Solomoni
    Anėtarėsuar
    18-10-2008
    Postime
    134
    rm_renald

    As une nuk di mire anglisht, por kam nje fjalor Anglisht shqip ketu ne kompjuter dhe ai me ndihmoi shume. Kjo nuk dio te thote se eshte perkthim i sakte 100%, por besoj qe kjo te te ndihmoje. I lutem ndonje tjetri te me korrigjoje aty ku mund te kem gabime.

    Pėrkthimi:

    Pėrbėrėsit (ushqimor)

    1 (12 paund - pesha) gjeldeti i plotė
    85 g gjalpė, (se kuptoj)
    950 ml ujė i ngrohtė
    1 g supe pule
    3 g majdanoz i thate
    7 g qepe e thate e grire
    25 g ereza (kripe) ---> s'di ta perkthej

    Ato tre pikat me poshte s'kane lidhje me pregatitijen e ushqimit.


    Udhezimet:

    1 Ngrohe paraprakisht ne 350 Farad (d.m.th 175 grade C) Shpla dhe la gjelin e detit.Hiqi te brendshmet, ose shtoi ne tigan nese jane te preferuarat e ndonjerit.
    2. Vendose gjelin e detit ne nje furrė holandeze ose zgare. Hiqe mėnjanė lėkurėn mbi kraharor tė krijosh xhepa te vegjel (qe te futesh gjera brenda). Vendos 3 lugėgjelle tė gjalpit nė tė dyja anėt midis lėkurės dhe mishit te kraharorit (ajo qe sqarova pak me larte). Kjo behet per mish kraharori plot leng (ndoshta me kuptimin i shijshem)
    3. Ne nje tas mesatar, kombino ujin me supėn. Hidh majdanoz dhe qepė te grirė. Derdhe mbi gjelin e detit. Hidh kripen (ndoshta eshte keshtu) mbi gjeldetin.
    4. Mbuloje me leter alumini, dhe piqe paraprakisht ne furre 3 ore e gjysme deri 4 ore, derisa temperatura e brendhme e gjelit te detit te arrije 80 grade C. Andej nga 45 minutat e fundit hiqe letren e aluminit, keshtu qe gjeli i detit do te theket mire.

    Me leshoi goja leng!!!
    Shpresoj te jem i kuptushem ne te shumten e rasteve.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga Solomoni Lexo Postimin
    rm_renald

    As une nuk di mire anglisht, por kam nje fjalor Anglisht shqip ketu ne kompjuter dhe ai me ndihmoi shume. Kjo nuk dio te thote se eshte perkthim i sakte 100%, por besoj qe kjo te te ndihmoje. I lutem ndonje tjetri te me korrigjoje aty ku mund te kem gabime.

    Pėrkthimi:

    Pėrbėrėsit (ushqimor)

    1 (12 paund - 5.5kg pesha) gjeldeti i plotė
    85 g gjalpė, (se kuptoj) divided- e ndarė
    950 ml ujė i ngrohtė
    1 g supe pule-(melmesė ne form katrori me arom te mishit te pules. Ka me aroma te mishit te viēit-lopės dhe perimeve.(shih foton)
    3 g majdanoz i thate
    7 g qepe e thate e grire
    25 g ereza (kripe) ---> s'di ta perkthej-shumė mire e ke perkthyer, kripė me erėza te ndryshme, si psh me hudher pluhur, qepė pluhur, speca pluhur etj.(shih foton)

    Ato tre pikat me poshte s'kane lidhje me pregatitijen e ushqimit.


    Udhezimet:

    1 Ngrohe paraprakisht ne 350 Farad (d.m.th 175 grade C) Shpla dhe la gjelin e detit.Hiqi te brendshmet, ose shtoi ne tigan nese jane te preferuarat e ndonjerit.
    2. Vendose gjelin e detit ne nje furrė holandeze ose zgare. Hiqe mėnjanė lėkurėn mbi kraharor tė krijosh xhepa te vegjel (qe te futesh gjera brenda). Vendos 3 lugėgjelle tė gjalpit nė tė dyja anėt midis lėkurės dhe mishit te kraharorit (ajo qe sqarova pak me larte). Kjo behet per mish kraharori plot leng (ndoshta me kuptimin i shijshem)
    3. Ne nje tas mesatar, kombino ujin me supėn. Hidh majdanoz dhe qepė te grirė. Derdhe mbi gjelin e detit. Hidh kripen (ndoshta eshte keshtu) mbi gjeldetin.
    4. Mbuloje me leter alumini, dhe piqe paraprakisht ne furre 3 ore e gjysme deri 4 ore, derisa temperatura e brendhme e gjelit te detit te arrije 80 grade C. Andej nga 45 minutat e fundit hiqe letren e aluminit, keshtu qe gjeli i detit do te theket mire.

    Me leshoi goja leng!!!
    Shpresoj te jem i kuptushem ne te shumten e rasteve.
    Nėse keni pėrkthyer me vetėm fjalor elektronik atėherė te lumėt, se keni pėrkthyer shume mirė. Madje na trego ēfarė fjalori ėshtė .

    Njė pyetje qe dua te shtrojė, kam dashur te pyeti qe nje kohe te gjatė. Pse gjeli i detit? Ne nė Kosovė gjelin e detit e quajm bibė apo bibanė e ne disa vende qurrė dhe qurranė. Asnjehere nuk kam ndegjuar gjeli i detit me parė.
    Ndersa Gjelė/i i themi pules mashkull apo ne disa rajone quhet edhe kėnduesi/knusi, ai qe kėndon.

    A mundet dikush te me tregoj nga ka ardhur kjo gjeli i detit? Gjithashtu si i ndani ne mashkull e femer? Ne nė Kosovė, tregova me lart, Pulė dhe Gjelė, Bibė dhe Bibanė.

    Me nderime
    Flag

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin
    .
    Ndersa Gjelė/i i themi pules mashkull .
    Epo dhe pule mashkull s'kisha degjuar ndonjehere .


  5. #5
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    Epo dhe pule mashkull s'kisha degjuar ndonjehere .

    ppp
    Hahaha, jo as ne nuk i themi pule mashkull por kam dashur te them se pulės qe eshte mashkull i themi Gjelė apo Gjeli .

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Solomoni
    Anėtarėsuar
    18-10-2008
    Postime
    134
    flag

    Rrofsh per vleresimin! Fjalori quhet "LingvoSoft Talking Dictionary 2006 for Windows English <-> Albanian" Version 3.1.30. Me duket se eshte me pagese, por mua ma ka dhene njeri. Mund ta kerkosh te Google.
    Sa per gjelin e detit nuk e di pse quhet keshtu, ndoshta ngaqe ngjajne me njeri tjetrin nga ajo qe kane te gusha (si quhet te me ndihmoje ndonjerI).

  7. #7
    ILIR NĖ GEN Maska e flory80
    Anėtarėsuar
    03-12-2006
    Vendndodhja
    Buzė Vjosės Kaltėroshe
    Postime
    1,531
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin
    Njė pyetje qe dua te shtrojė, kam dashur te pyeti qe nje kohe te gjatė. Pse gjeli i detit? Ne nė Kosovė gjelin e detit e quajm bibė apo bibanė e ne disa vende qurrė dhe qurranė. Asnjehere nuk kam ndegjuar gjeli i detit me parė.
    Ndersa Gjelė/i i themi pules mashkull apo ne disa rajone quhet edhe kėnduesi/knusi, ai qe kėndon.

    A mundet dikush te me tregoj nga ka ardhur kjo gjeli i detit? Gjithashtu si i ndani ne mashkull e femer? Ne nė Kosovė, tregova me lart, Pulė dhe Gjelė, Bibė dhe Bibanė.

    Me nderime
    Flag
    Nuk e di nga e ka orgjinėn por nė zonėn e Pėrmetit nga jam unė ne i themi:
    Ēurrė - Ēurrak
    Bibė, nuk e di si i thonė mashkullit
    Gjel deti - Pulė deti
    Kėndes deti - Pulė deti
    Kaposh deti - Pulė deti
    Kokosh deti -pulė deti
    Mė e pėrdorura ėshtė Ēurrak dhe Kaposh deti, kuptohet qė kohėt e fundit pėrdoret mė shumė Gjel deti
    EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

  8. #8
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Kush festuaka Thanksgiving me vonese???

    Beje ate recete se eshte e mire...
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga flag Lexo Postimin

    Njė pyetje qe dua te shtrojė, kam dashur te pyeti qe nje kohe te gjatė. Pse gjeli i detit? Ne nė Kosovė gjelin e detit e quajm bibė apo bibanė e ne disa vende qurrė dhe qurranė. Asnjehere nuk kam ndegjuar gjeli i detit me parė.
    Ndersa Gjelė/i i themi pules mashkull apo ne disa rajone quhet edhe kėnduesi/knusi, ai qe kėndon.

    A mundet dikush te me tregoj nga ka ardhur kjo gjeli i detit? Gjithashtu si i ndani ne mashkull e femer? Ne nė Kosovė, tregova me lart, Pulė dhe Gjelė, Bibė dhe Bibanė.

    Me nderime
    Flag
    Quhet gjel deti se per here te pare qe andej e kane prure.Bibe nga ana jone perdoret ne kuptim tjeter.Te vegjlit e pates.

Tema tė Ngjashme

  1. Lufta III boterore dhe fundi i botes (1)
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 13-04-2018, 12:36
  2. Shqipėrime nga anglishtja
    Nga dodoni nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 12-03-2018, 21:31
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-04-2009, 04:03
  4. Dublimet, Anglishtja dhe Zhvillimi Ekonomik
    Nga liberal nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-09-2004, 05:38

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •