Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671

    Leukocitet - për ata që lodhin trurin.

    Leukocitet apo rruzat e bardha të gjakut, janë ato që hanë apo mbysin bakteret dhe mikorbe tjera të dëmshme për organizmin.

    Desha të bëj ca pyetje rreth natyrës së këtyre rruzave:

    1. Ku e dinë leukocitet të dallojnë një mikrob nga qelizat tjera të gjakut?

    2. A shohin leukocitet? Nëse jo, si arrinë gjer tek mikrobi?

    3. A janë leukocitet pjesë e organizmit, apo thjesht ameba që jetojnë në simbiozë me njeriun?

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Uauuuuuuuuu, cfare ceshtje per diskutim!!! Jam i mendimit se kete teme duhet ta kishe hapur tek forumi mjeksor ose tek mentori akademik fare.
    Se pari renditja e pyetjeve eshte e pasakte.
    Pyetja e 3 si fillim:
    Leukocidet jane pjese e sistemit imunitar te organizmit. Nuk e di cfare moshe ke ose ne keni mesuar ngonje gje ne biologjine e shkolles se mesme sepse mesa mbaj une mend qe atje i keni infot e nevojshme per te tilla ABC-ra.
    Limfocidet prodhojne antitrupat dhe pikerisht me kete lokalizojne mikroorganizmat patogjene. Me sakte perdorin lidhjen antitrup-antigjen. Pastaj ndodhin procese si ato qe permendet ju me lart, gllaberimi i patogjenit. Por per me shume kerko ndonje fjale ne Google dhe mos e rendo me teper kete forum kaq te renduar nga tema per kuriozitete budallejnsh qe nuk i nevojiten njeriu...
    Nuk mendoni se eshte e tepert te lodhet njeriu duke dhene mendime per dicka nga e cila nuk ka novacion. Mendoni se eshte e lehte qe te nisim te sqarojme ndarjet e leukocideve dhe funksionet e secilave. Keto jane gjera qe shume lehte mund ti merrni ne google.
    Po me habisni me pyetjen se a shohin leukocidet sikur te mos kishe qene kurre ne klasa te shkolles pale pastaj per auditore fakulteti. Gabim shume zoteri qe beni pyetje te ketij niveli.
    Shpresoj ta keni pasur kete teme thjeshte per te diskutuar kot dhe jo qe , largo zot, te mos i dini keto koncepte tashme te oksiduara.
    Faleminderit per mirekuptimin!

  3. #3
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Faleminderit per mirekuptimin!
    Çfarë mirëkuptimi, po ti qenke kafshë fare.

    Me të vërtetë totalisht kafshë qenke. Çka janë këto përgjigje budallenjsh kështu?

    Kush rrotë-k'ari je ti të më tregosh mu çfarë tema të hapi këtu?

    Ik more pederast i m'utit. Një bisedë nuk di me ba qysh duhet.

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Bravo, bravo. Faktikisht une nuk kam te njejtin status imun me ju brenda ketij forumi prandaj nuk mund te te kthej ndonje pergjigje me te njejten monedhe. Thjesht po mjaftohem duke ju treguar se nuk jam sic ju me pershkruat. Dukesh nje palo malok injorant. Megjithate me gjate do te bisedojme ne MP per te mos ndyer forumin me shprehje te pista.
    Sa i perket temes, ketu jam i mendimit se nuk ka vend per bisede. Kjo teme ka nivelin e disa te tjerave ketu qe jane mbushur me kuriozitete pa pike vlere.
    Ju deshiroj pasdite te """kendshme"""!

  5. #5
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Sa i perket temes, ketu jam i mendimit se nuk ka vend per bisede. Kjo teme ka nivelin e disa te tjerave ketu qe jane mbushur me kuriozitete pa pike vlere.
    Ngaqë nuk ka vend në trurin tënd.

    Nëse ke përgjigje urdhëro. Nëse jo ik.

    Poqese do të bë'hesh njeri duhet të kuptosh që ky nuk është forumi yt personal, nuk shkruajta asgjë në muret e shtëpisë tënde, nuk shrkuajta në fletoret tua. Shkruajta në një forum publik gjë që është e drejta ime si anëtar i këtij forumi. ;

    Nuk të pata absolutisht asnjë borxh të më ofendosh me fjalë bajate e të poshtërosh fjalët e mia:

    Leukocidet jane pjese e sistemit imunitar te organizmit. Nuk e di cfare moshe ke ose ne keni mesuar ngonje gje ne biologjine e shkolles se mesme sepse mesa mbaj une mend qe atje i keni infot e nevojshme per te tilla ABC-ra.
    kuriozitete budallejnsh
    Sidomos këtë të fundit, NUK KE QENË ABSOLUTISHT I DETYRUAR QË T'A THUASH.

    Çfarë m'ut krimbi ke në bythë, që nuk mund të flasësh pa poshtëruar të tjerët?

    Nuk të kam detyru që të marrësh pjesë në temë. Atëherë çka m'utin tem po don?

    SIÇ E THE EDHE VETË, KA MARRË FUND BISEDA, MUNDËSISHT LARGOHU, SE NUK PO SHOH PËR TY NDONJË ARSYE QË TË VISH KËTU.

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    ok, bravo, fitove dhe je i lire te vazhdosh me temen. Te me falesh per nderhyrjen!

Tema të Ngjashme

  1. Disa pyetje, për ata që e lodhin trurin :
    Nga Kryeplaku në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:17
  2. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-06-2009, 14:10
  3. Një makinë që lexon trurin
    Nga Apolloni31 në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 01-04-2009, 13:02
  4. RTV 21 - Të lodhin me filma spanjoll - unë dua ta shoh Kosovën
    Nga Agron_ca në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-02-2007, 10:14
  5. Mendoj shume gjera qe me lodhin.
    Nga xhilda në forumin Pyetni psikologun
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 06:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •