Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 64
  1. #41
    vlonjate moj ti Maska e bija_e_detit
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    ne zemren tende pa te cilen sjetoj dot
    Postime
    365
    nuk eshte vdekjeprurese, por nqs nuk mjekohet ne kohe sic e tha edhe parafolesja shkakton demtime ne melci, gjithashtu duhet te besh kujdes edhe te ritestohesh per te sepse shume here duket sikur ai zhduket por ne fakt te rishfaqet me vone, sidomos tek femijet e prekur ndaj tije . po ka vaksine qe behet kunder tij pyet ne poliklinike .
    ti gjithmone me thua jeta eshte e bukur ndaj te kam jete

  2. #42
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=31525

    Ja ku e ke nje teme me te hershme per hepatitet ne forum.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Tironci1
    Anėtarėsuar
    27-07-2005
    Postime
    10
    ishalla te kalo tironce te kalume.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Llojet e Hepatiteve nė gjak

    cfare eshte semundja e hepatitit ne gjak?
    ju lutem me jepni nje perghighe sa me shpejt.

  5. #45
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758

    Hepatiti

    Hepatiti eshte nje inflamacion i melcise , i cili mund te jete shume llojesh.Ajo tjetra"ne gjak" qe thua ti duhet te kete te beje me hepatitin viral?
    DP
    sereno

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-05-2006
    Postime
    26
    dhe duke vazhduar idene e diegos po te them qe ka hepatiti viral ,a,b,c .Nese te kujtohjet hepatiti qe inflamon menlcine eshte e njejta semundje si verdheza.Po duhet mos ta maresh me panik se eshte plotesisht e sherueshem me pak kujdes dhe vullnet

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    flm shume per informacionin .
    pres perghighet e analizave .

    a mos ndoshta ka te beje me vaksinimet qe benim kur ishim femije ?
    une nuk jam vaksinuar kunder hepatitit kur isha femije , por edhe nuk kam siptoma te kesaj semundje.
    kjo lloj semundje nghitet me maredheniet seksuale dhe nga ghaku apo jo ?

  8. #48
    Ere... Maska e bluemoon
    Anėtarėsuar
    17-11-2005
    Vendndodhja
    Ne nje pike te vockel vese mbi nje fije bari...
    Postime
    228
    Ka njerez qe megjithese jane te infektuar nga Hepatiti, jetojne normalisht por e mbartin virusin e mund te infektojne persona te tjere.
    Eshte e rendesishme ne keto raste kujdesi si psh te enet qe perdor, objektet e higjenes personale etj.

    Ja nja dy informacione qe gjeta online:

    Hepatiti A: Vjen nga ushqimi kryesisht apo nga kushte higjenike te dobeta. Zakonisht sherohet lehte. Ka vaksine.
    Hepatiti B: Transmetohet nga gjaku, maredheniet seksuale, kontakti me lengjet e trupit te nje personi te semure. Vaksina eshte e detyrueshme.
    Hepatit C: Transmetohet nga gjaku e rralle nga maredheniet seksuale. Ne gjysmen e rasteve te infektuara behet kronike. Nuk ka vaksine.
    Hepatiti D: Ndodhet ne trup vetem kur jemi te infektuar nga hepatiti B.
    Hepatiti E: I ngjan hepatitit A. Nuk ka vaksine.
    Hepatiti G: Njihet qe nga 1995. Nuk dihet shume per te. Mendohet te jete i ngjashem me Hepatitin C.


    Hepatiti B dhe C jane me te rrezikshmit.
    Per Hepatitin C di qe nuk sherohet asnjehere plotesisht, por ka ilace qe jane ne gjendje te izolojne virusin per t'i dhene kohe melcise qe te rigjenerohet si duhet. Per Hepatitin B ekziston vetem vaksina e per momentin nuk ka kure te sakte me sa di une.

    Shpresojme te mos kesh gje maratonomak...

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2005
    Postime
    3

    pershendetje te gjitheve:

    doja te dija dicka me shume rreth kures se hepatitit b,me sakte a ka te beje nje regjim shtrati dhe nje diete yndyrerash ne permiresimin e atributeve te melcise se zeze?

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-11-2006
    Postime
    2
    une kam pasur kontakte me nje te infektuar me hepatit B, por jo seksuale dhe as nuk e kam puthur ne buze pasi mori virusin.kryesisht e kam puthur ne qafe.
    ajo qe me ngelet fiksim eshte se kam pasur buzet e cara dhe ne nje moment ajo me puthi ne dore ku kisha nje plag te vogel.Doja te dija eshte e mundur qe mund ta kem mare H.B?

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-11-2006
    Postime
    2
    E po ne qe jemi te 1985 nuk kemi bere vaksine per hepatitin B se ca me thone po kurse ktu thone jo?
    Me thane qe paska dhe nje vaksine per rikujtese te ketij virusi a jane te verteta?

  12. #52
    Ne kete teme mund te gjesh informacione te ndryshme per llojet e hepatiteve. Eshte veshtire te thuash nje pergjigje nga situata qe pershkruan sepse varet nese sekrecionet kane depertuar ne gjak apo ne cilen faze infektuese mund te kete qene personi i semure me Hep B. Ka shume mundesi qe jo, me aq sa shkruan, por per te qene i sigurte e mira eshte te behen analizat perkatese.

    Pershendetje
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  13. #53
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120

    Exclamation Hepatiti B.Rreziqet,perhapja, kurimi.

    Semundja e hepatitit eshte nder me te perhapurat tek shqipetaret.Te gjithe ata qe dine dicka me teper te shkruajne ne kete teme per tu ardhur sado pak ne ndihme shqipetareve kudo qe ndodhen. Kjo sepse shumica ose nuk e dine qe jane te prekur nga ky virus, ose edhe kur e zbulojne e nenvleftesojne ate. Kjo sepse nuk kane njohurite e duhura per kete virus.

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga bluemoon Lexo Postimin
    Ka njerez qe megjithese jane te infektuar nga Hepatiti, jetojne normalisht por e mbartin virusin e mund te infektojne persona te tjere.
    Eshte e rendesishme ne keto raste kujdesi si psh te enet qe perdor, objektet e higjenes personale etj.

    Ja nja dy informacione qe gjeta online:

    Hepatiti A: Vjen nga ushqimi kryesisht apo nga kushte higjenike te dobeta. Zakonisht sherohet lehte. Ka vaksine.
    Hepatiti B: Transmetohet nga gjaku, maredheniet seksuale, kontakti me lengjet e trupit te nje personi te semure. Vaksina eshte e detyrueshme.
    Hepatit C: Transmetohet nga gjaku e rralle nga maredheniet seksuale. Ne gjysmen e rasteve te infektuara behet kronike. Nuk ka vaksine.
    Hepatiti D: Ndodhet ne trup vetem kur jemi te infektuar nga hepatiti B.
    Hepatiti E: I ngjan hepatitit A. Nuk ka vaksine.
    Hepatiti G: Njihet qe nga 1995. Nuk dihet shume per te. Mendohet te jete i ngjashem me Hepatitin C.


    Hepatiti B dhe C jane me te rrezikshmit.
    Per Hepatitin C di qe nuk sherohet asnjehere plotesisht, por ka ilace qe jane ne gjendje te izolojne virusin per t'i dhene kohe melcise qe te rigjenerohet si duhet. Per Hepatitin B ekziston vetem vaksina e per momentin nuk ka kure te sakte me sa di une.

    Shpresojme te mos kesh gje maratonomak...
    jam i interesuar te mesoj vetem rreth hepatitit B ;

    kjo puna e vaksines si eshte ?

    vaksina eshte per ta parandaluar apo per ta sheruar pacientin nga hepatit B ?

    nese kemi nje rast te nje pacienti i cili e ka virusin e hepatitit B por virusi ende nuk eshte aktiv dhe nuk ka demtuar melcine , dhe pyetja ime eshte , cfare duhet ti sugjeroje mjeku ketij pacienti ?

    ta beje vaksinen per tu sheruar plotesisht apo ta beje vaksinen per te mos e zgjuar virusin ?

    dua nje pergjigje te qarte pasi edhe pyetja eshte e qarte , dhe ju lutem nese nuk jemi mjek me pervoje i ketij specialiteti mjekesor , atere mos postoni kot se e di qe do i mirni te dhenat diku tjeter dhe ndoshta do jene informacione te gabuara .
    ju flm e ju uroj shendet te mire .

  15. #55
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    jam i interesuar te mesoj vetem rreth hepatitit B ;

    kjo puna e vaksines si eshte ?

    vaksina eshte per ta parandaluar apo per ta sheruar pacientin nga hepatit B ?

    nese kemi nje rast te nje pacienti i cili e ka virusin e hepatitit B por virusi ende nuk eshte aktiv dhe nuk ka demtuar melcine , dhe pyetja ime eshte , cfare duhet ti sugjeroje mjeku ketij pacienti ?

    ta beje vaksinen per tu sheruar plotesisht apo ta beje vaksinen per te mos e zgjuar virusin ?

    dua nje pergjigje te qarte pasi edhe pyetja eshte e qarte , dhe ju lutem nese nuk jemi mjek me pervoje i ketij specialiteti mjekesor , atere mos postoni kot se e di qe do i mirni te dhenat diku tjeter dhe ndoshta do jene informacione te gabuara .
    ju flm e ju uroj shendet te mire .
    pasi pacienti hyn ne kontakt me virusin, ekziston mundesia e vaksinimit (disa here) e asociuar me dhenie te antitrupave, por nuk te jep rezultate te garantuara dhe duhet bere ne faza kohore te caktuara. shko tek mjeku sepse nuk zgjidhet nepermjet forumit.
    nese pacienti ka kohe qe eshte infektuar duhen kontrolluar nivelet e antitrupave ne gjak, sepse keshtu nuk mund te flitet me hamendje. nje vizite tek mjeku eshte e domosdoshme

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    pasi pacienti hyn ne kontakt me virusin, ekziston mundesia e vaksinimit (disa here) e asociuar me dhenie te antitrupave, por nuk te jep rezultate te garantuara dhe duhet bere ne faza kohore te caktuara. shko tek mjeku sepse nuk zgjidhet nepermjet forumit.
    nese pacienti ka kohe qe eshte infektuar duhen kontrolluar nivelet e antitrupave ne gjak, sepse keshtu nuk mund te flitet me hamendje. nje vizite tek mjeku eshte e domosdoshme
    personi ne fjale shkon 2 here ne vit te mjeku perkates dhe i paraqet 5 lloje te ndryshme te analizave te gjakut dhe kjo ndodh qe prej 5 viteve por ;

    mjeku gjithmone flet ne gjuhe mjekesore dhe jo cdo here eshte e qarte se cfare ai thote pasi ;

    pacienti nuk shkon ne nje mjek dhe klinike private , por ne nje spital ku mjekohesh falas ne baze te sigurimeve shoqerore [por edhe atje paguan dicka ] dhe e keqja eshte se pacienti eshte emigrant dhe nuk u kupton mire qofte gjuhen vendase , por edhe gjuhen mjekesore , nga mjeku i cili nuk jep sherbimin e duhur mjekesor dhe vizita mjekesore nuk zgjat me shume se 10 minuta , ne nxitim e siper .


    deri tani , mjeku i ka thene qe virusi eshte ende jo aktiv , ose me sakte ,virusi po fle , dhe nese shohim qe virusi eshte aktiv atere do kryejme nje terapi me ilacet perkatese , por nuk ka thene kurre dicka rreth vaksinave , gjithashtu kam lezuar qe ne keto raste duhet bere nje biopsi ;

    meret kampion nga melcia dhe i behen analizat perkatese , por as kete mjeku nuk ia ka thene ;

    une e kam keshilluar te shkoje te nje mjek privat ose te shkoje ne shqiperi te kurohet atje .

    pacienti , nuk pi alkol , duhan dhe as lende narkotike , nuk ka dhimbje apo avari shendetesore ne lidhje me melcine ;

  17. #57
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    personi ne fjale shkon 2 here ne vit te mjeku perkates dhe i paraqet 5 lloje te ndryshme te analizave te gjakut dhe kjo ndodh qe prej 5 viteve por ;

    mjeku gjithmone flet ne gjuhe mjekesore dhe jo cdo here eshte e qarte se cfare ai thote pasi ;

    pacienti nuk shkon ne nje mjek dhe klinike private , por ne nje spital ku mjekohesh falas ne baze te sigurimeve shoqerore [por edhe atje paguan dicka ] dhe e keqja eshte se pacienti eshte emigrant dhe nuk u kupton mire qofte gjuhen vendase , por edhe gjuhen mjekesore , nga mjeku i cili nuk jep sherbimin e duhur mjekesor dhe vizita mjekesore nuk zgjat me shume se 10 minuta , ne nxitim e siper .


    deri tani , mjeku i ka thene qe virusi eshte ende jo aktiv , ose me sakte ,virusi po fle , dhe nese shohim qe virusi eshte aktiv atere do kryejme nje terapi me ilacet perkatese , por nuk ka thene kurre dicka rreth vaksinave , gjithashtu kam lezuar qe ne keto raste duhet bere nje biopsi ;

    meret kampion nga melcia dhe i behen analizat perkatese , por as kete mjeku nuk ia ka thene ;

    une e kam keshilluar te shkoje te nje mjek privat ose te shkoje ne shqiperi te kurohet atje .

    pacienti , nuk pi alkol , duhan dhe as lende narkotike , nuk ka dhimbje apo avari shendetesore ne lidhje me melcine ;
    atehere do te thote qe pacienti ka hepatit kronik. sipas asaj qe ti tregon i bie qe ai te kete antigjenet (HBeAg) negative, antitrupat (HBeAb) dhe HBsAg pozitive, por DNA neg. pra ne kete rast ai duhet vetem te beje kontrolle (analizat e gjakut) cdo 6-12 muaj. kjo sipas protokollit. nese virusi aktivohet prape, dhe kjo shihet me ane te analizave, fillohet terapia dhe biopsia sepse ka rrezik te shkaktoje cirroze dhe kancer. mjeku nuk ia ka thene ndoshta per te mos e shqetesuar me teper. mjeku e ka keshilluar drejte. vaksinat ne kete rast nuk sherbejne per asgje.

    nese nuk e kupton mjekun mund t'i kerkoje t'ia shpjegoje problemin me terminologji me te thjeshte, ose nese ka probleme me gjuhen mund ta shoqeroje nje person tjeter qe e kupton gjuhen me mire. s'ka asgje te keqe, shoqerueset lejohen. ama kini cik me besim tek mjeket aman se nuk bejne nga keto gabime trashanike
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 31-07-2012 mė 11:36

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    atehere do te thote qe pacienti ka hepatit kronik. sipas asaj qe ti tregon i bie qe ai te kete antigjenet (HBeAg) negative, antitrupat (HBeAb) dhe HBsAg pozitive, por DNA neg. pra ne kete rast ai duhet vetem te beje kontrolle (analizat e gjakut) cdo 6-12 muaj. kjo sipas protokollit. nese virusi aktivohet prape, dhe kjo shihet me ane te analizave, fillohet terapia dhe biopsia sepse ka rrezik te shkaktoje cirroze dhe kancer. mjeku nuk ia ka thene ndoshta per te mos e shqetesuar me teper. mjeku e ka keshilluar drejte. vaksinat ne kete rast nuk sherbejne per asgje.

    nese nuk e kupton mjekun mund t'i kerkoje t'ia shpjegoje problemin me terminologji me te thjeshte, ose nese ka probleme me gjuhen mund ta shoqeroje nje person tjeter qe e kupton gjuhen me mire. s'ka asgje te keqe, shoqerueset lejohen. ama kini cik me besim tek mjeket aman se nuk bejne nga keto gabime trashanike
    a je mjek ti ?


    sa % mundesi ka qe virusi te zgjohet ?

    dhe nese zgjohet dhe shkakton cirroze dhe kancer sa % mundesi per tu kuruar plotesisht ose per ta parandaluar kete semundje ka?

    sa% mundesi ka te vdese nga ky virus ?

  19. #59
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    a je mjek ti ?


    sa % mundesi ka qe virusi te zgjohet ?

    dhe nese zgjohet dhe shkakton cirroze dhe kancer sa % mundesi per tu kuruar plotesisht ose per ta parandaluar kete semundje ka?

    sa% mundesi ka te vdese nga ky virus ?
    jo, nuk jam akoma mjeke. do jem pas 1 viti.

    une mund te shkruaj ketu plot shifra qe dalin sipas statistikave apo te jap shpjegime te tjera me te hollesishme, por nuk do te sherbenin per asgje pervec se do te conin me shume konfuzion. pacienti po ben kontrollet qe duhen bere, eshte i ndjekur nga nje mjek dhe kjo ka rendesi. terapite ekzistojne dhe japin rezultat nese ndermerren ne kohe. thuaji te rri i qete
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 31-07-2012 mė 12:29

  20. #60
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: Hepatiti B.Rreziqet,perhapja, kurimi.

    Citim Postuar mė parė nga angeldust Lexo Postimin
    Pamela Anderson thote qe hepatiti C me te cilin u diagnostikua ne 2001 do ta vrase per nje dekade ose 15 vjet nqs. eshte me fat. "Eshte e trishte por megjithate ndjehem e gezuar. Per njefare arsyeje, melcia ime po behet pak me e shendetshme kohet e fundit" - i ka thene ajo US weekly.
    Qe prej 2001 kane kaluar mbi 12 vjet dhe Pamela Anderson eshte akoma shume e shendetshme. Ndonjehere me duket sikur behet publicitet dhe jo sensibilizim me disa lloje semundjesh.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Semundjet e Melcise Muhamet Spahiu
    Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 18-11-2009, 15:32
  2. Qumeshti I Devese
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
  3. Hepatiti C, 30 mijė njerėz nė shėnjestėr tė vdekjes
    Nga Humdinger nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-01-2007, 08:23
  4. Puērrat nė fytyrė dhe kurimi i tyre
    Nga StormAngel nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 28-09-2004, 12:42
  5. Semundjet seksualisht te transmetueshme (SST)
    Nga Bekim Ismaili nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 30-06-2003, 18:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •