Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 64
 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Llojet e hepatiteve dhe masat parandaluese

  Te nderuar prinder! Vaksinoni femijet dhe veten tuaj qe te mbroheni nga Hepatiti B (verdheza).

  Hepatiti B vjen si rrufeja dhe vepron me djallezi.
  Moto e FUSHATES IMUNIZUESE KOMBETARE eshte;
  "Si te mbrohemi nga Hepatiti B"

  Cfar eshte semundja e Hepatitit B?
  Hepatiti B eshte semundje virusale infektive, qe demton melcine e zeze.

  Cilat jane menyrat e transmetimit te virusit?
  -Nga nena, mbartese e virusit, ne femijen e porsalindur.
  -Ne kontakt te afert, ne familje, konvikt, ushtri, shkolla etj.
  -Infektimi eshte i mundshem kur perdoren nga shume njerez kreheri, furcja e dhembeve, makine-brisk rroje, gershere dhe pajisje te tjera qe demtojne qofte edhe minimalisht teresine e lekures.
  -Me kontakt seksual, tipike per te rinjte qe jane ne rritje.
  -Neprmjet rruges se gjakut, tatuazh, shpim veshesh, perdorim narkotikesh, manipulim me instrumenta jo sterile.

  Cilat jane pasojat?
  -Infeksion akut.
  -Mbartje kronike.
  -Hepatit aktiv kronik.
  -Cirroza.
  -Kancer i melcise se zeze.

  Cila eshte zgjidhja?
  Imunizim efektiv nepermjet vaksinimit qe te mbron nga semundja.

  Cfar perfaqson vaksina Engerix B?
  Vaksine e fituar me rruge geno-inxhinierike, pa grimca virusale, e cila nuk mund te infektoje.
  Aplikohen tre doza:
  -Doza e pare, dite e zgjedhur me deshire.
  -Doza e dyte, pas nje muaji.
  -Doza e trete, gjashte muaj pas marrjes se dozes se pare.
  Imunitet i qendrushem arrihet pas aplikimit te tri dozave.

  Kush eshte i vaksinuar?
  Te gjithe femijet e lindur pas qershor 1994, d.m.th. te gjithe femijet nen 8 vjec.

  Kush e merr vendimin per t'u vaksinuar?
  Ky eshte imunizim i rekomanduar- per rrjedhoje vendimin e merrni vete ju prinder.

  Kush e ben imunizimin (vaksinen)?
  Vaksina mund te behet prane cdo qendre shendetesore.

  Kush duhet te vaksinohet?
  Te gjithe mbi moshen 8 vjec.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  35
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ide e mire per sensibilizimin.
  Une praktikoj ne nje klinike dentare si pjese e studimeve te mia dhe shume here kam menduar se sa pak i9nformacion kemi pas per Hepatitin b
  Rrofsh, je flori per kete ide.
  E sotmja, mesim i se djeshmes:
  E nesermja, mesimi tjeter

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Llojet e Hepatiteve nė gjak

  Dje ne disa stacone televizive te Gjermanit, dha nje njoftim qe Shqiperia ,jugu i Italis jugu i Spanjes dhe disa shtete ne europe,ishin te prekur nga hepatitis B.Ju njoftoj se ata qe duan te vizitojn Shqiperin kete vit,duhen patjeter te vaksinohen,sepse ka shume rezik qe te preken nga kjo semundje.Ne menyre te pakuptueshme, disa tallen me mesazhin e nje afisheje ku shkruhet se "Hepatiti B sherohet po aq sa SIDA". Ne pergjithesi, njerezit shkojne te nje mjek vetem kur ndiejne dhimbje te forta dhe shume pak jane ata qe kontrollohen sistematikisht, per te parandaluar nje semundje qe mund te godase befasisht duhemi te vaksinohemi sa me pare,e megjithese kushton por ,do kushtente mijera here me shume sikur mos te vaksinohemi.

  Me respekt Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  mes jetes e vdekjes Maska e kristal
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  41
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Njoftim por cfare te njoftojme,nese nuk e dime te pyesim.

  E nderuar anetare e ketij forumi qe je munduar te njoftoshe dhe nga ana tjeter te hapesh panik, pa ditur se cfare do te thote hepatit B menyren se si merret e si trasmetohet nga nje person tek tjetri.

  E nderuara anetare forumi, hepatiti B nuk merret me frymemarrje te lutem, merret me ane te gjakut ose maredhenjeve seksuale.

  E dyta hapatiti B nuk eshte bakter por virus keshtu qe duhet te harrojme se nuk ka menyre parandaluese nga menyra se si e ke shprehur. Edhe njehere hepatiti B shkaketohet nga virusi me te njejtin emer.


  Me respekt kristali
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kristal : 01-07-2003 mė 07:43

 5. #5
  Student Maska e Artur_1985
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje

  Kristal!Perse mundohesh te ulesh ato qe ka then Alba.Ajo qe eshte dhen dje ne disa stacione televizive te Gjermanit eshte me se e vertet.Dhe Alba nuk po sjell panik,por po njofton njerzit te vaksinohet para se te marin rrugat per ne Atdhe.

  Ja cfar thot nje artikull ne gazeten" koha jone" per vaksinimin e popullsise ShqipetarePse nuk vaksinohemi

  Bluzat e bardha i gjejne shkaqet ne kulturen e manget mjekesore te popullsise, por edhe ne kujdesin e pamjaftueshem te shtetit. Ne Fier, si kudo ne Shqiperi, shume njerez nuk dine cfare eshte verdheza, cfare eshte Hepatiti B, cfare pasojash sjell. Ne pergjithesi, njerezit shkojne te nje mjek vetem kur ndiejne dhimbje te forta dhe shume pak jane ata qe kontrollohen sistematikisht, per te parandaluar nje semundje qe mund te godase befasisht. Pyesni nje mjek te infeksionit: sa paciente ka konsultuar per vaksinen kunder Hepatitit B. Pergjigjja e sinqerte e tij eshte: sa gishtat e nje dore. Nga ana tjeter, propaganda qe shteti ka bere per kete fushate vaksinimi kunder Hepatitit B eshte gati e vaket; disa here me shume eshte publikuar ndryshimi i prefiksit telefonik te disa qyteteve. Dhe arsyeja e ketij publikimi te manget duket se lidhet edhe me nje fakt: ndoshta per here te pare ne Shqiperi, nje vaksine nuk jepet falas. Nje farmaciste, ne qender te qytetit, tregon se disa njerez kane shkuar ta blejne vaksinen anti-hepatit, por jane terhequr kur kane mesuar per cmimin. Eshte e vertete: per nje familje me 5 anetare, cmimi i vaksines eshte i paperballueshem. Se pari, eshte e domosdoshme qe cdo person tu nenshtrohet analizave, te cilat ne nje laborator privat kushtojne 23 mije leke te vjetra. Analizat duhet te behen patjeter per te konstatuar nese je i prekur nga semundja e verdhezes (nese rezulton i prekur, ndalohet te besh vaksinen, por duhet te fillosh menjehere nje trajtim mjekesor te vecante dhe, per te thene te verteten, te nderlikuar). Mandej, nese e ke kapercyer testin laboratorik, drejtohesh ne farmaci. Jane 3 vaksinat anti-hepatit dhe vetem e fundit jepet falas. Cdonjera nga dy vaksinat e tjera kushton 27 mije leke te vjetra (e dyta behet nje muaj pas se pares dhe vaksina e trete gjashte muaj pas vaksines se pare). Pra, vetem nje personi do t'i kushtonte 60 mije leke deri ne 77 mije leke vaksinimi per mbrojtjen nga Hepatiti B. Me fjale te tjera, nje familje me 5 vete do te duhej te konsumonte te pakten 300 mije leke per te qene e sigurte ndaj nje fatkeqesie te se ardhmes. E dime te gjithe se shume familje mezi sigurojne buken e gojes, keshtu qe nuk mund ta cojne nder mend te vaksinohen ndonjehere me pagese. Ne keto kushte, qytetaret ne Fier, por jo vetem atje, jane te kercenuar seriozisht nga nje semundje vdekjeprurese. Dhe te lene ne meshire te fatit nga shteti i tyre, qe nuk merr persiper te pakten te mbuloje nje pjese te pageses se vaksines. Jo se do te vdesin te gjithe, por mjere kujt do t'i "trokase" fati i keq!

  Gentjan Ruko


  Pershendetje nga Arturi

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Alba D, hepatiti B eshte nje semundje qe ekziston prej dekadash nuk eshte se u shfaq sot, prandaj mos perhap panik te kote !

  Vaksina kunder Hepatit B keshillohet me shume per ata njerez qe duhet te udhetojne ne vendet ku ka iperendemi te Hepatitit B.
  Reality is wrong, dream is for real

 7. #7
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Llojet e Hepatiteve nė gjak

  Njohuri fillestare
  1. Hepatit = inflamacion i mėlēisė; shoqėrohet me vdekje tė hepatociteve.
  2. Zverdhja (ikteri) ėshtė njė nga shenjat e sėmundjes dhe ėshtė pasojė e kolestazės intrahepatike.
  3. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobėsi, mungesė oreksi, ethe.
  4. Transaminazat janė tė rritura. Transaminazat janė enzima tė citoplazmės qė ēlirohen nė gjak kur qelizat hepatike vdesin.


  Hepatiti fulminant (hepatiti i rrufeshėm)
  1. Hepatit fulminant = pamjaftueshmėri akute e mėlēisė.
  2. Hepatiti fulminant ėshtė komplikim i hepatitit akut, zhvillohet brenda 4 javėsh zakonisht. Mund tė paraprihet nga infeksioni me viruset e hepatitit, barnat (p.sh. izoniazidi), helmet, sėmundja Wilson.
  3. Diagnoza: vihet kur hepatiti komplikohet nga encefalopatia dhe nivelet e protrombinės ulen shumė.
  4. Trajtimi: transplant urgjent i mėlēisė.

  Hepatiti viral
  1. Viruset shkaktare janė viruset e hepatitit (HAV, HBV, HCV, delta-virusi, HEV), si dhe viruse tė tjera si CMV, EBV, HSV, etj.
  2. Diagnoza: Analiza serologjike + transaminaza tė rritura.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shkodrane82 : 27-10-2003 mė 16:52

 8. #8
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hepatiti A:
  a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit A, njė picornavirus i njohur si HAV (Hepatitis A Virus).
  b. Pėrhapet me rrugė fekalo-orale. d.m.th., infeksioni merret nėpėrmjet ngrėnies tė ushqimeve tė infektuara.
  c. Inkubacioni = 2 deri 6 javė; transaminazat rrinė tė rritura pėr rreth 4 javė.
  d. Hepatiti A ka vdekshmėri tė ulėt, rrallė pėrparon nė hepatit fulminant, dhe tek fėmijėt mund tė jetė krejt asimptomatik.
  e. Serologjia: Antikorpet IgM anti-HAV arrijnė kulmin nė javėn e parė tė sėmundjes, dhe niveli i tyre pastaj ulet brenda 3 - 6 muajsh; prania e IgM kundėr HAV vendos diagnozėn e hepatitit A akut. Antikorpet IgG anti-HAV rrinė tė rritura pėr shumė vjet dhe janė bartėse tė imunitetit.
  f. Trajtimi i hepatitit A: Ushqim normal, pa e tepruar. Pacienti nuk duhet tė pijė alkool, nuk duhet tė bėjė punė tė rėnda, dhe duhet tė shtrihet nė shtrat nėse dėshiron. Pacienti duhet vėzhguar pėr komplikime, si dehidrim, hepatit fulminant, etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shkodrane82 : 27-10-2003 mė 16:51

 9. #9
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hepatiti B:
  a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit B, njė hepadnavirus i njohur si HBV (Hepatitis B Virus).
  b. Pėrhapet nėpėrmjet seksit, shiringave, dhe nga nėna shtatzanė tek bebja (njėsoj si virusi HIV i SIDAs).
  c. Inkubacioni = 2 deri nė 6 muaj. Transaminazat janė mė tė larta se nė hepatitin A dhe rrinė tė rritura pėr rreth 3 muaj.
  d. 1-2% e tė sėmurėve bėhen bartės kronikė tė virusit; pėrqindja ėshtė mė e lartė nė tė sėmurėt me mangėsi imune dhe nė fėmijėt; deri nė 90% e bebeve tė lindura nga nėnat me hepatit B bėhen bartės kronikė. Bartėsit kronikė kanė rrezik tė shtuar pėr cirrozė dhe kancer tė mėlēisė. Mė pak se 1% e infeksioneve akute me HBV pėrparojnė nė hepatit fulminant (mortalitet 60%). Infeksioni me HBV mund tė shoqėrohet me artrit, glomerulonefrit, poliarterit nodoz.
  e. Serologjia: si antigjenet e virusit B ashtu dhe antitrupat e drejtuar ndaj tyre mund tė maten: (i) HBsAg ėshtė antigjen kapsular i virusit B (Hepatitis B surface Antigen); HBsAg shfaqet para rritjes tė transaminazave dhe qėndron i rritur gjatė kohės tė sėmundjes; prania e HBsAg pas zhdukjes tė simptomave do tė thotė qė i sėmuri po e bart virusin kronikisht. (ii) Anti-HBs ėshtė antitrup i drejtuar ndaj HBsAg. Antitrupat anti-HBs shfaqen pas zhdukjes tė antigjenit kapsular nga serumi; shfaqja e antitrupave anti-HBs do tė thotė qė infeksioni u mund. Anti-HBs gjithashtu ėshtė antitrupi qė shfaqet pas vaksinimit. (iii) Antigjeni HBcAg (antigjen jokapsular) nuk shihet nė serum por antitrupat anti-HBc fillojnė e rriten shpejt pas shfaqjes tė HBsAg. Prania e antitrupave IgM anti-HBc do tė thotė qė kemi tė bėjmė me hepatit B akut ose me keqėsim tė hepatitit kronik; niveli i antitrupave IgM anti-HBc qėndron i rritur pėr 3 deri 6 muaj. Antitrupat IgG anti-HBc qėndrojnė tė rritur pėr jetė pas infeksionit me virusin e hepatitit B. (iv) HBeAg ėshtė njė antigjen viral qė shihet vetėm nė serumet qė janė pozitivė pėr HBsAg; HBeAg ėshtė njė formė e sekretuar e antigjenit HBcAg dhe prania e HBeAg do tė thotė qė virusi po shumėzohet me shpejtėsi. Kur HBeAg qėndron i rritur pėr mė shumė se 3 muaj shanset e kthimit nė hepatit kronik rriten. Shfaqja e antitrupave anti-HBe shpesh pason zhdukjen e HBeAg. (v) HBV DNA: prania e materialit gjenetik tė virusit shkon paralel me praninė e HBeAg, porse prania e HBV DNA ėshtė mė sensitive dhe mė specifike sesa prania e HBeAg.
  f. Trajtimi i hepatitit B: Ushqim normal, pa e tepruar. Pacienti nuk duhet tė pijė alkool, nuk duhet tė bėjė punė tė rėnda, dhe duhet tė shtrihet nė shtrat nėse dėshiron. Pacienti duhet vėzhguar pėr komplikime, si dehidrim, hepatit fulminant, etj. Barnat qė mund tė pėrdoren pėr hepatitin B janė interferoni alfa dhe lamivudina.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hepatiti C:
  a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit C, njė virus i pėrbėrė nga njė fije acidi ribonukleik dhe i ngjashėm me flaviviruset.
  b. Pėrhapet me shiringa. Rreziku i transmetimit me rrugė seksuale ose nga nėna tek fetusi ėshtė i vogėl. Transmetimi nėpėrmjet gjirit nuk ėshtė i dokumentuar.
  c. Inkubacioni = 6 - 7 javė.
  d. Hepatiti C shpesh nuk ka shumė simptoma; transaminazat ulen dhe rriten herė pas here dhe 80% e rasteve pėrfundojnė me hepatit kronik.
  e. Serologjia: ELISA pėr antitrupat anti-HCV nuk ėshtė shumė sensitive dhe ka specicitet rreth 50%; RIBA (recombinant immunoblot assay) ka specificitet mė tė lartė; prania e antitrupave anti-HCV me RIBA do tė thotė infeksion aktiv por nganjėherė personat RIBA-pozitivė nuk kanė HCV RNA nė serum (HCV RNA matet me PCR); prania e antitrupave anti-HCV pa HCV RNA do tė thotė infeksion i pasuar me shėrim tė plotė.
  f. Trajtimi i hepatitit C: Interferon alfa + ribavirinė.
  Hepatiti D (agjenti delta):
  a. Virusi i hepatitit D ėshtė njė virus gjysmak prej acidi ribonukleik qė shkakton infeksion vetėm nė praninė e virusit tė hepatitit B; virusi D ka nevojė pėr kapsulėn e prodhuar nga virusi B.
  b. Kur tė sėmurėt me hepatit B kronik infektohen me virusin D sėmundja mund tė keqėsohet shpejt, me hepatit tė rrufeshėm ose me pėrparim tė shpejtė nė cirrozė.
  Hepatiti E:
  a. Virus prej RNA-je i ngjashėm me caliciviruset.
  b. Pėrhapet me rrugė fekalo-orale, dhe nėpėrmjet ujit tė pijshėm tė ndotur.
  c. Sėmundja e shkaktuar nga virusi E ėshtė e lehtė dhe nuk shkakton infekssion kronik.
  d. Tek gratė shtatzana mortaliteti i hepatitit E ėshtė i lartė (rreth 10-20%).

 11. #11
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hepatiti granulomatoz
  1. Shkaktohet nga tuberkulozi,
  2.funget (Coccidioides, Candida, Aspergillus), sarkoidoza, brucella, rickettsia, sifilizi, leptospiroza.
  3. Diagnoza: biopsi.
  4. Trajtimi: Sipas shkakut: antibiotikė ose antifungalė, ose prednizon pėr sarkoidozė.

  Hepatiti alkoolik
  1. Alkooli ėshtė shkaktari numėr 1 i sėmundjeve tė mėlēisė nė USA.
  2. Shenjat/simptomat: verdhėz, eritemė palmare, kontrakturė Dupuytren, teleangiektazi, gjinekomasti, etj.
  3. Diagnoza: shenjat klinike, rritja e transaminazave, AST (GOT) afėrsisht 2 herė sa ALT (GPT).
  4. Trajtimi: Ndalim i alkoolit; cirroza trajtohet me transplant.

  Hepatiti autoimun
  1. Tipi I prek gratė e reja, shoqėrohet ne antitrupa ANA, anti-muskulaturė e lėmuar.
  2. Tipi II prek fėmijėt, zakonisht ata me prejardhje mesdhetare; shoqėrohet me antitrupa anti-LKM (anti-liver-kidney-muscle, kundėr-mėlēisė- veshkės-muskulit).
  3. Shenjat dhe simptomat: verdhėz, etj., si nė hepatitet e tjera.
  4. Trajtimi: prednizon, azatioprinė.

 12. #12
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Tamam ne kohe... i kam ne test per nje jave keto hepatitet

  Sapo po lexoja dicka ne msn.com...

  Pamela Anderson thote qe hepatiti C me te cilin u diagnostikua ne 2001 do ta vrase per nje dekade ose 15 vjet nqs. eshte me fat. "Eshte e trishte por megjithate ndjehem e gezuar. Per njefare arsyeje, melcia ime po behet pak me e shendetshme kohet e fundit" - i ka thene ajo US weekly.

  Hepatiti C shkakton inflamacion te melcise, qe mund te sjelle cirroze, kancer te melcise, dhe deshtim te plote te saj. Rreth 3.9 milion Amerikane e kane kete semundje. Megjithate Pamela nuk po merr injeksionet me interferon, qe perdoren shpesh ne pacientet e hepatitit. Doktoresha e saj homeopathologe Wendy Hewland i thote revistes qe ka bere nje ilac te vecante posacerisht per Pamin te cilin ajo po e perdor si nje metode alternative mjekesore.

  Prandaj ndoshta aktorja e famshme 36-vjecare anulloi planet per t'u martuar me Kid Rock, dhe vendosi t'i kushtoje kohe maredhenies se saj me femijet dhe me ish-bashkeshortin Tommy Lee per te cilin thote se e do ende shume dhe mund te lere menjane gjithe rremujen qe ka ndodhur mes te dyve.

  Per me shume dhe me gjate mund te lexoni ketu:

  http://entertainment.msn.com/news/ar...px?news=138180
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 13. #13
  Brasil Pentacampeņn ! Maska e inter_forever
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Llojet e Hepatiteve nė gjak

  Pershendetje !
  Kam degjuar shpesh qe flitet per HEPATIT A , apo HEPATITET ne pergjithesi .
  A mund te me shpjegoje njeri se cfare semundjesh jane ?
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 14. #14
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Hepatiti A eshte semundje e lehte qe kalon ne me te shumten e rasteve ne menyre inaparente.Sherohet pa asnjelloj problemi.Shume shume rralle mund te shkaktoje komplikacione tek foshnjat dhe femijet.Ne AL mund te kene kaluar rreth 70-80% Hepatit A.Semundja transmetohet ne menyre fekal-orale.

  Hepatiti B eshte relativisht i rrezikshem.Ne 60-70% te rasteve infektiomi kalon ne menyre inaparente,ne pjesen tjeter shfaqet verdheza me simptomat e veta.90% e rasteve sherohen pa problem duke fituar imunitet per gjithe jeten.10% kalojne ne menyre kronike,keta paciente jane infektues.Nga ky 10% nje pjese e mire e hedh pa probleme,nje pjese me e vogel zhvillon cirroze te melcise me te gjitha pasojat e veta.Transmetohet nepermjet gjakut.Ne AL mund te jene rreth 10-20% te prekur nga virusi,sigurisht sipas shifrave me lart vetm 10% e tyre dmth 1-2% e popullsise jane infektues potenciale.Shifrat epidemiologjike jane pak a shume me hamendje dhe duke u nisur nga statistikat qe ka per Evropen juglindore.


  Hepatiti C eshte semundje m....
  shumica e kalojne ne menyre kronike dhe u shkaterrohet melcia.Zirroza qe zhvillohet tek 30-50% e te prekurve pervecse kufizon aftesite e melcise te kryeje funksionet e veta,ka rrezik te larte per te zhvilluar karcinome hepatocelulare.Transmetimi njelloj si B.

  Hepatiti B dhe C transmetohen 100 here me kollaj se virusi HIV.

  Hepatiti D ekziston vetem ne bashkejetese me Hep B.Infektimi prej te dyve ka prognoze me te keqe se vetem infektimi me B.


  Hep E e kam lexuar vetem ne shkolle por praktikisht eshte gje e rralle.Gjithashtu haset ne koekzistence me Hep B ose C me duket.


  Kjo eshte nje teme e rendesishme per shqiptaret per vete prevalencen qe kane keto semundje ne AL.

  Keshilloj cdo lexues te beje analizat serologjike per Hepatit dhe nese ato per A dhe B dalin negative,te vaksinohen sa me pare.Kundra Hep C fatkeqesisht nuk ka vaksine akoma.

  Sic e shikoni nuk duhet ruajtur vetem kundra HIV.Hepatitet jane nje rrezik i madh potencial per vete jeten e njeriut si dhe te njerezve qe e rrethojne.Beni kujdes.Tingellon si shprehje banale dhe propagande e Shoqates se planifikimit familjar,por perdorni profilaktike.

 15. #15
  Brasil Pentacampeņn ! Maska e inter_forever
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Faleminderit Zani per informacionin !|
  Eshte me te vertete e habitshme qe i kushtohet kaq pak rendesi HEPATITEVE .
  Kjo ndodh ndoshta ngaqe vemendja eshte perqendruar tekl AIDS .
  Pyetjen me lart e bera sepse nje darke ne mes miqsh , nje djale mjek italian ne muhabet e siper me tha qe pothuajse te gjithe ''LINDORET '' , pra emigrantet nga vendet e evropes lindore , kane kaluar ose e kane HEPATITIN A.
  Per momentin nuk e dhashe veten dhe bera sikur e dija se c'ishte Hepatiti . Tani jam i qarte .
  Pervec raporteve seksuale a mund te trasmetohet hepatiti A edhe nepermjet ujit te pijshem ?
  P.sh perzierja neper tubacionet e ujerave te zeza me ujerat e pijshem ne Shqiperi mund te ndikoje ne perhapjen e hepatitit A ?
  Te falenderoj edhe nje here Zani dhe te uroj gjithe te mirat .
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 16. #16
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Hep A transmetohet fekal oral kam shkrujt me siper.Mund ta marresh neper akshihone qoftesh Nga uji i pijshem nuk besoj.

 17. #17
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hmmm, s'kam shume per te thene pervec ca korrigjimeve.

  Sa per Hepatitin A, ka te drejte ai italiani qe te ka thene per Lindoret qe kane Hep A. Ky lloj hepatiti fitohet qe ne femijeri. Dmth. ne kopeshte dhe cerdhe. Po, transmetohet nepermjet oral-fecal route dhe si rezultat, perhapja nepermjet ujit te kontaminuar ESHTE nje mundesi shume e madhe.
  E mira e ketij hepatiti eshte se shumica e pacienteve formojne antitrupa dhe keshtu krijojne imunitet per gjithe jeten (dmth, nuk u shfaqet me).

  Persa i perket Hep B, menyra me kryesore nepermjet se ciles perhapet jane SHIRINGAT (dmth, kur dy drogaxhi perdorin te njejtat shiringa ose dhe kur infermjerja shpohet nga nje shiringe) por sigurisht dhe maredheniet seksuale etj. Dhe ky Hepatit mund te coje ne CANCER te melcise, jo Hep C. Faktikisht, ky eshte kanceri i vetem qe mund te kurohet me vaksine (dmth, vaksine kunder Hep B).

  Persa i perket Hep C, ky merret prape si Hep B, por menyra kryesore eshte nepermjet transfuzionit te gjakut.

  Hep E zakonisht eshte vene re ne grate shtatzena po s'dihet nga vjen. Por mendohet te transmetohet fecally-orally.

  me te mira!
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 18. #18
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ku ishte korrigjimi mis?Te puna e ujit?

 19. #19
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga Zani
  Ku ishte korrigjimi mis?Te puna e ujit?
  Zani, nga toni i zerit tend, e kuptoj se ndoshta te kam fyer me postimin tim. Megjithate, te garantoj qe s'ishte qellimi im. Ca here, i perkthej fjalet nga anglishtja ne shqip dhe gjate perkthimit ato mund ta humbin origjinalitetin. Une kur fola per ca korrigjime, e kisha fjalen per "clarifications" ok? Clarifications i bera vetem qe lexuesi te marre informacionin e sakte, e jo per ego apo per te te fyer ty.

  Ne mjekesi eshte veshtire te mbash mend gjithcka sepse eshte nje fushe teper e gjere dhe nese nuk i perserit rregullisht ato qe di, i harron. Dhe kjo me ndodh shpesh. Aresyeja qe i dija mire keto mbi Hepatitin eshte jo se di me shume se ti apo dikush tjeter por sepse kam provime ne fund te marsit dhe sapo e kisha perseritur the hepatitis panel.

  Tani, nese deshiron te dish se ku ishin korrigjimet, po te them:

  1) Hep A transmetohet nepermjet ujit te kontaminuar.
  2) Hep B dhe jo C eshte ai qe shkakton kancer.
  3) Shkaku kryesor i nje pacienti qe zhvillon Hep pas nje transfuzioni gjaku ose pas nje organ transplant eshte Hep C.
  4) Shkaku kryesor i transmetimit te Hep B eshte nepermjet shiringave sepse ka komunikim direct nepermjet dy gjaqeve.
  5) Hep E shikohet ne grate shtatzene.

  Pikat 3,4,5 jane clarifications dhe jo korrigjime. Ti kishe fol mjaft ne detaje per hepatitet, vecse une mendova t'i shtoj disa gjera klinike dhe konkrete.

  Dhe njehere, te kerkoj falje nese te kam fyer in any way.

  Me respekt,
  Miss Congeniality
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 20. #20
  Dr. Maska e Zani
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kur sme ke fyer perse te ndihem i fyer?
  Per pune saktesie te pyeta.
  1)Per punen e ujit te pijshem po e pranoj si mundesi,megjithese jam i mendimit se transmetohet me teper nepermjet zarzavateve e frutave te palara,ose ta palara mire.
  2)Per kete pike une mendoj qe Hep C shkakton me lehte cirroze te melcise dhe si pasoje rrezikshmeri me te larte per karcinome hepatocelulare sesa B.
  3)Kjo pike me duket e gabuar,te pakten per Shqiperine.Prevalenca e HepB eshte gati 2 here me e larte se ajo e Hep C.Keshtu qe ka me teper rrezik te marresh B sesa C.
  4)Une medoj se marredheniet seksuale jane rruga kryesore e transmetimit per vete faktin se jane shume me te shpeshta se transfuzionet apo cpimet me te njejten age ne kohen e sotme.Tek te droguarit eshte ashtu sic thua ti.
  5)Per Hep E nuk di gje.


  PS. Ne ketu diskutojme dhe shkembejme njohurite e nuk mburremi kush di me shume.Mire Mis?
  Shendet e te mira

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Semundjet e Melcise Muhamet Spahiu
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-11-2009, 14:32
 2. Qumeshti I Devese
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
 3. Hepatiti C, 30 mijė njerėz nė shėnjestėr tė vdekjes
  Nga Humdinger nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-01-2007, 07:23
 4. Puērrat nė fytyrė dhe kurimi i tyre
  Nga StormAngel nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 28-09-2004, 12:42
 5. Semundjet seksualisht te transmetueshme (SST)
  Nga Bekim Ismaili nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-06-2003, 18:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •