Close
Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 478
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Me alfabetin latin, që N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg


    DJELLOINA MATENA DHUKI ENESKI
    I PA MPELLA NE OISHU LLUNËTH
    DJA MPELLOI PENE OI E MËTAQ
    DJELLOINA AKILLUNE; MËKUNE
    DHEA DHUKI ENESKI AO UNNIK
    MË ASHUNA MË PENONA ANNA
    DJELLONA ASHUNA OURUNI
    E IN DHE RRIUNA
    KLLAOI LJË OUNËTHU LLOLJITHË
    KAKETHA DHITHUTHE.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Librat e botuar nga Niko
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Fototgrafi e Niko Stilos
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    gjithcka e vjeter flet shqip

    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Dori-ushtë/shtizë

    Ne shqip mund te shpjegohet me fjalën dorë
    ashtu si merr kuptim fjala Dorezë, Dorëz, Doracak, nga përdorimi i dorës në to

    Pra fjala "greke" dor-i nuk eshte gje tjeter vecse nje percjellje kuptimore e perdorimit te ushtës - Dor-a


    Shikoni tani edhe Përkrenaren / Kran-os
    Jo vetem forma e saj Dardane/trojane por edhe emrtimi i deformuar perqaet me gjuhen shqipe. Krenat (shumes) / kre(njejes) / Kræ / Kra

    Ne pikturen ku jepet vrasja e Akilit, Glauku mban pikerisht nje perkrenare te tille



    http://www.utexas.edu/courses/larrym...les_death1.jpg
    plus atyre qe the me lart i nderuar miku im barat dhe thoraks shpjegohet ne ane te shqipes si me posht;
    thoraks=thorakas=kraharor shqip sot: mire po fjala thorakas qe perdoret ne greqi sot qe eshte kraharoi eshte formuar nga rrenja e shqipe thur thura e thurura se koskat e kraharorit duken si thurje . une besoj se greqishtja e lashte ejo vetem nuk eshte me shum se vete shqipja e lasht.

  5. #65
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    bravo stilo

    vetem se fjalet e para jane fare te qarta shqipe

    TE URAT THANA LARZA UJ LA UTHEN VELOINAS

  6. #66
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Pershendetje dhe ty Iliria2
    Arsyeja jote mund te jete e ngjashme arsyen e shume te tjereve qe hedhin postime ne kete forum dhe ne forume te tjere.
    Po postoj dhe une nje shkrim tjeter, po ashtu ne vijim te temes.



    -----------------------------------------------------



    Intervista / Gjykimet


    Për shumë vite është marrë me studimet e shkrimeve të vjetra, ku ka nxjerrë edhe mendimet e tij se shqiptarët janë autokton në Greqinë e lashtë, se ata janë helenasit e vjetër dhe jo grekët e sotëm. Këto mendime ai i mbështet në mbishkrimet e shkruara nëpër gurët dhe thëniet e historianëve të lashtë si Herodoti.



    Shkrimet në gur na zbulojnë gjurmët më të hershme të shqipes




    ARBEN LLALLAgazeta Shqiptare

    Në përgjithësi për historinë e lashtë të popullit shqiptar kanë qenë të huajt që kanë shkruar dhe kanë sjellë vër tetime për lashtësinë tonë. Por, ka pasur edhe raste të studiuesve të huaj që këto vërtetime i kanë fshehur ose i kanë keqshpjeguar. Studiuesi grek me origjinë shqiptare, Niko Stilos para disa vitesh botoi në gjuhën shqipe librin HISTO-RIA E SHENJTË E ARVANITËVE, një libër që tregon për lashtësinë e gjuhës dhe shkrim-it shqip. Para një viti botoi FJALORIN e MARKO BOÇARIT dygjuhësh greqisht-shqip. Në moshën 19-vjeçare, më 1809, Markoja na solli fjalorin e parë greko-shqip (Fjalori dygjuhësh Greqisht dhe Shqipes së thjeshtë). Fjalori dygjuhësh përbëhej nga 111 faqe, 1494 fjalë shqipe, dhe 1701 fjalë greke. Origjinali i këtij fjalori gjendet sot në Muzeun Kombëtar të Parisit me kodin, Suplement Grec 251 numri 244 të faqes, dhe u dhurua në maj të vitit 1819 nga konsulli francez në Janinë, Pukëvilli. Studiuesi Niko Stilos është i lindur në një fshat të prefekturës të Prevezë nga prindër dygjuhësh, që flisnin gjuhën shqipe (arvanite) dhe greqisht. Ai ka rreth 30 vite që merret me studimet parahistorike rreth lashtësisë së gjuhëve të ndryshme europiane. Ai është i diplomuar në ekonomi, në universitetet italiane dhe më vonë emigroi në Gjermani ku ka mbi 35 vite atje. Për shumë vite është marrë me studimet e shkrimeve të vjetra, ku ka nxjerrë edhe mendimet e tij se shqiptarët janë autokton në Greqinë e lashtë, se ata janë helenasit e vjetër dhe jo grekët e sotëm. Këto mendime ai i mbështet në mbishkrimet e shkruara nëpër gurët dhe thëniet e historianëve të lashtë si Herodoti. Në këtë intervistë ai shpalos disa prej argumenteve të tij mbi lashtësinë e shqipes dhe faktin se shqiptarët janë autoktonë.

    Në përgjithësi shqiptarët nuk kanë shumë njohuri mbi faktin se gjuha e vjetër e kohës antike është gjuha shqipe dhe që ka shkrime të vjetra në gjuhën shqipe.
    Gjithmonë i është mëshuar faktit se gjuha dhe shkrimi i vjetër qe greqishtja. Ju çfarë mund të na thoni?


    Çmund tju them! Shqiptarët kudo, edhe në Shqipëri nuk dinë mirë as historinë që
    ishte përpara, le të themi 200, 300 apo 500 vite më parë. Në ato vite ka shumë libra të shkruar në gjuhën shqipe me shkronja toske, pra me shkronja greke. Kështu, propaganda antishqiptare nuk do që këto libra të dalin në dritë. Unë isha 25 vjeç dhe nuk e dija që shqiptarët kishin libra, kishin testament. Pra, nuk e dija që edhe Bibla ishte përkthyer në gjuhën shqipe dy herë. Një herë nga peshkop Grigori dhe njëherë nga Kostandin Kristoforidhi.


    Pra, ju mendoni se ka libra të shkruar në gjuhën shqipe më përpara se vitit 1555, që njihet MESHARI?


    Patjetër, mund të ketë libra edhe më përpara se MESHARI. Në Bibliotekën e Vatikanit p.sh, nuk lënë çdo njeri që të kërkojë këto libra. Mua p.sh., nuk mund të më lënë. Në Itali, rreth vitit 1200 një peshkop katolik nga Bari shkruan se shqiptarët kanë një tjetër gjuhë nga latinët, por librat e shqiptarëve janë të shkruar me shkronja latine. Këtë e thotë një peshkop katolik më 1200. Pra, ku shkuan ato libra?!
    Kush i prishi? Ato libra janë diku, por nuk dimë ku janë.

    Ka akademikë apo studiues në botë që po thonë se shqiptarët kanë ardhur nga Kaukazi...

    Po. Ka studiues që thonë, por e vërteta është se shqiptarët janë më të vjetër se ky dheu këtu. Shqiptarët janë pellazgë. Po të studiojmë se kush janë shqiptarët, do të mësojmë se janë njerëz që nuk erdhën nga mali, por janë ata që shkruan këto gjërat antike. Erdhi koha që ti mësojë bota.

    Kemi mësuar se grekët janë më të vjetrit, kanë Mitologjinë, vepra antike, Homerin etj. Do të rrëzohen këto mendime me shkencore ?



    Unë punoj që të thyhet kjo tabu. Në botën e sotme moderne nuk e kërkon puna që vetëm të flasim. Duhen fakte për ta vërtetuar. Unë kam punuar 10 vite që njerëzit të lexojnë këto tekste të vjetra. Pra. ka tekste të kohës antike që lexohen vetëm në gjuhën shqipe. Në Kretë është gjetur një tekst i vjetër Dorjan në gur. Këtë tekst unë e kam punuar që të lexohet dhe them që është në dialektin dorisht, pra në gjuhën e arvanitasve toskë. Dialekti i toskëve, I arvanitasve, ka shumë fjalë greke. Ky tekst tregon për perëndinë Dionis. Unë them që Dorjanët janë shqiptarët toskë, pra arvanitasit. Ndërsa Jonët janë shqiptarët gegë. Jonët ishin shumë në lashtësi. Pra, gjuha shqipe kishte dhe ka dy dialekte. Jonët, që janë gegët e shkruanin me shkronja latine gjuhën shqipe. Po të kem kohë, këtë tekst do ta botoj në një libër. Për këtë tekst grekët, duke mos e kuptuar, thonë që është në gjuhën e vjetër greke, në dorisht. Por, unë e lexoj këtë tekst në gjuhën shqipe. E kupton se çfarë bëhet...

    Mundet që studiuesit e tjerë tju kundërshtojnë?

    Unë punoj që njerëzit të më kuptojnë edhe ti kuptojnë këto tekste. Është një gur i vjetër i gjetur në Peruxhia të Italisë, që i thonë Toskanë. Toskanë do të thotë ana e toskëve dhe atje flisnin në gjuhën e toskëve. Gurin e Peruxhias unë e kam deshifruar në gjuhën shqipe, në alfabetin latin dhe grek. Kur botova studimet e para vajta në Greqi, sepse unë jam shqiptar i Greqisë edhe dua që këto që shkruaj ti lexojnë shqiptarët e Greqisë (arvanitasit, shën.A.Llalla) dhe të shohin cilët janë shqiptarët. Duhet që ta largojnë turpin nga vetja ata më të shumtit, të cilët nuk thonë që janë shqiptarë, por grekë. Sepse në Greqi thonë se shqiptarët nuk kishin kulturë.


    ************************************************** ***********


    KUSH ËSHTË NIKO STILOS?

    Niko Stilos është një shqiptar nga Preveza e Greqisë. Ka lindur më 1946, në një fshat me emrin Aidonta dhe prej më shumë se 35 vite jeton dhe punon në Gjermani. Prindërit e tij flisnin në gjuhën shqipe në familje. Gjuhën greke Niko e mësoi në një moshë pak të rritur, gjatë kohës që filloi të ndiqte shkollën fillore, shkollën e letrave, siç i thoshin shqiptarët e Greqisë, gjuhës zyrtare greke vite të shkuara. Në krahinën e tij, njëri fshat dallonte nga fshati tjetër në gjuhë. Diku flitej shqip, diku greqisht edhe me tutje vllahisht.
    Me idenë e një gjuhe të përbashkët, fanatikët të udhëhequr nga mësuesit e shkollave, gjetën terren për realizimin e qëllimeve të tyre. Mësuesit grekë numëronin fjalët e dëgjuara nga fëmijët që vinin nga familjet me origjinë shqiptare në gjuhën shqipe dhe i qëllonin me shkop në duar. Me gjithë kërkesat dhe metodat e rrepta për të mos folur gjuhën e prindërve, moshatarët e Niko Stilos e mësuan gjuhën e prindërve, shqipen dhe e flasim ende edhe sot. Sot fshati është prishur, jo në kuptimin e shkatërrimit, por është pothuajse i braktisur. Ikën të gjithë. Është një fshat malor dhe më të shumtit merreshin
    me bagëti, ishin çobenj. Edhe babai i tij çoban ishte me dhi. Fshati sot quhet Aidon
    ta, por më përpara quhej Ftin. Hahni dhe Kristoforidhi për fjalën Ftin thonë që ka
    kuptimin e ngushticës. Dhe vërtetë fshati është me rrugë të ngushta. Në fshat gjen rreth 50-60 pleq të cilët kuvendojnë në gjuhën shqipe. Ndërsa të rinjtë nuk flasin shqip... Kur ishte në gjimnaz e mundonte pyetja se, çjanë këta shqiptarët, këta arvanitasit. Me vite, njëra-tjetra, librat, ambienti i ndryshëm nga ai familjar dhe shkollor etj, dhanë një përgjigje. Gjeti shkrime 500, 800 vite para Krishtit. Mësoi se ajo gjuha e vjetër është shqipja. Duke lexuar gramatikat më të lashta greke të mbijetuara, i bëri përshtypje që në 12 vjetët e shkollës nuk kishte dëgjuar qoftë edhe një fjalë për to. Duke u angazhuar gjithnjë e më tepër me temën e arvanitasve (shqiptarëve), gjeti fjalorin më të vjetër të gjuhës shqipe të Frang Bardhit Dictionarium Latino-Epiroticum. Arriti në përfundimin se librat me të cilat ishte informuar në shkollë, jo vetëm nuk shkruanin të vërtetën, por përpiqeshin edhe ta mbulonin atë. U njoh me epigrame të palexuara të pellgut Mesdhetar të shkruara me alfabetin grek, prej atyre që perëndimorët i quajnë etruske, e vetëm një pakicë studiuesish i konsiderojnë ato se bëhet fjalë për gjuhën e shqiptarëve Në shtator të vitit 2004 mori pjesë në Simpoziumin shkencor për arvanitasit si dhe për të botuar librin e tij të parë në gjuhën shqipe Historia e shenjtë e arvanitasve. Libri flet për historinë e shqiptarëve në kohë antike. Në veçanti, në libër shkruhet për mumien e Egjiptit që ndodhet në muzeun Zagrebit. Gjatë vizitës në Kosovë ai u emocionua shumë dhe falënderoi Kosovën që mblodhi bashkë në një vend arbëreshët, arvanitasit dhe shqiptarët, tri degët e një trungu në një takim, që më shumë ishte një takim mallëngjyes e njohës me realitetin në Kosovë.



    Me alfabetin latin, që N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg



    E UNDA TË TANNA LA REDHYRR
    ANNE DJATHËRË LAU TËN DJELOINA.
    MEMËT LA ASHUNAM SLË ELEO CARRU
    TË DHAN SHUMË LE RITESËN MË TEIM
    RA MËNEM I PA ANNA VEN NË AP ERË
    XII DJELOI NË AO URA MARA MPERA
    MËKENNU LËNNËLË E SKULË DHUKI EN
    E PËLTUL ARU.
    A ULEMI DJELOINA NA MARDHËN AL
    KLENMI OP OI LË MËKUNA KENU
    E PLËQË SHELI KLAROA LËMASHUNEM
    KLE NOUN THULOE.
    SHALAMË THIENN SHUM LE DJELOINA
    VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
    PENDË MË NDAN KËDHËLOII SHALËMËT
    DJELOINA VUTË NË AP ER PENEDHËM
    NNASY AKNINA KLELË ASHUNA
    DJELOINA NNË LE RËDHINIA INËT
    ENNA NNERR KËNËLJ DJELOINA DHIAM
    TESËNE E KA DJELOI NË AO URA
    MË OA URA VELLUTESËN E NDAM NEKE
    TESËN MË TEIM NDA MNEMË THINNO
    MPELLOUTA MËKUNA ASHUNA NNENA
    VEN NË AP ER KIKNËLLË VAREUTYME:

    (Ne gjuhen dorike, nuk e postoj dot se ka karaktere te alfabetit grek-BARAT)

    une gezohem qe stilo e njeh mbishkrimin si mbishkrim shqip,por me qe kam punuar 10 vjet rresht mbi mbishkrime te tilla do me duhet te jap edhe nje version pak te ndryeshem nga stilo

    ne radhe te pare une i pranoj germat ashtu sikurse i ka njohur edhe pranuar gjithsia dijetare deri me sote edhe mbi kete baze nxjerre lexim pak te ndryeshem nga stilo,por kjo nuk do te thote se une po kritiko vepren e stilos,thjesht do te thote se po hidhet ne mendim me shume

    fjalia e pare sipas mendimit time ka kete rrjedh

    TEURATTANALARZAUJAMEVAHR

    e cila sipas mendimit time ndahet keshtu

    TE URAT TANA LARZA UJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME

  7. #67
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Pershendetje dhe ty Iliria2
    Arsyeja jote mund te jete e ngjashme arsyen e shume te tjereve qe hedhin postime ne kete forum dhe ne forume te tjere.
    Po postoj dhe une nje shkrim tjeter, po ashtu ne vijim te temes.



    -----------------------------------------------------



    Intervista / Gjykimet


    Për shumë vite është marrë me studimet e shkrimeve të vjetra, ku ka nxjerrë edhe mendimet e tij se shqiptarët janë autokton në Greqinë e lashtë, se ata janë helenasit e vjetër dhe jo grekët e sotëm. Këto mendime ai i mbështet në mbishkrimet e shkruara nëpër gurët dhe thëniet e historianëve të lashtë si Herodoti.



    Shkrimet në gur na zbulojnë gjurmët më të hershme të shqipes




    ARBEN LLALLAgazeta Shqiptare

    Në përgjithësi për historinë e lashtë të popullit shqiptar kanë qenë të huajt që kanë shkruar dhe kanë sjellë vër tetime për lashtësinë tonë. Por, ka pasur edhe raste të studiuesve të huaj që këto vërtetime i kanë fshehur ose i kanë keqshpjeguar. Studiuesi grek me origjinë shqiptare, Niko Stilos para disa vitesh botoi në gjuhën shqipe librin HISTO-RIA E SHENJTË E ARVANITËVE, një libër që tregon për lashtësinë e gjuhës dhe shkrim-it shqip. Para një viti botoi FJALORIN e MARKO BOÇARIT dygjuhësh greqisht-shqip. Në moshën 19-vjeçare, më 1809, Markoja na solli fjalorin e parë greko-shqip (Fjalori dygjuhësh Greqisht dhe Shqipes së thjeshtë). Fjalori dygjuhësh përbëhej nga 111 faqe, 1494 fjalë shqipe, dhe 1701 fjalë greke. Origjinali i këtij fjalori gjendet sot në Muzeun Kombëtar të Parisit me kodin, Suplement Grec 251 numri 244 të faqes, dhe u dhurua në maj të vitit 1819 nga konsulli francez në Janinë, Pukëvilli. Studiuesi Niko Stilos është i lindur në një fshat të prefekturës të Prevezë nga prindër dygjuhësh, që flisnin gjuhën shqipe (arvanite) dhe greqisht. Ai ka rreth 30 vite që merret me studimet parahistorike rreth lashtësisë së gjuhëve të ndryshme europiane. Ai është i diplomuar në ekonomi, në universitetet italiane dhe më vonë emigroi në Gjermani ku ka mbi 35 vite atje. Për shumë vite është marrë me studimet e shkrimeve të vjetra, ku ka nxjerrë edhe mendimet e tij se shqiptarët janë autokton në Greqinë e lashtë, se ata janë helenasit e vjetër dhe jo grekët e sotëm. Këto mendime ai i mbështet në mbishkrimet e shkruara nëpër gurët dhe thëniet e historianëve të lashtë si Herodoti. Në këtë intervistë ai shpalos disa prej argumenteve të tij mbi lashtësinë e shqipes dhe faktin se shqiptarët janë autoktonë.

    Në përgjithësi shqiptarët nuk kanë shumë njohuri mbi faktin se gjuha e vjetër e kohës antike është gjuha shqipe dhe që ka shkrime të vjetra në gjuhën shqipe.
    Gjithmonë i është mëshuar faktit se gjuha dhe shkrimi i vjetër qe greqishtja. Ju çfarë mund të na thoni?


    Çmund tju them! Shqiptarët kudo, edhe në Shqipëri nuk dinë mirë as historinë që
    ishte përpara, le të themi 200, 300 apo 500 vite më parë. Në ato vite ka shumë libra të shkruar në gjuhën shqipe me shkronja toske, pra me shkronja greke. Kështu, propaganda antishqiptare nuk do që këto libra të dalin në dritë. Unë isha 25 vjeç dhe nuk e dija që shqiptarët kishin libra, kishin testament. Pra, nuk e dija që edhe Bibla ishte përkthyer në gjuhën shqipe dy herë. Një herë nga peshkop Grigori dhe njëherë nga Kostandin Kristoforidhi.


    Pra, ju mendoni se ka libra të shkruar në gjuhën shqipe më përpara se vitit 1555, që njihet MESHARI?


    Patjetër, mund të ketë libra edhe më përpara se MESHARI. Në Bibliotekën e Vatikanit p.sh, nuk lënë çdo njeri që të kërkojë këto libra. Mua p.sh., nuk mund të më lënë. Në Itali, rreth vitit 1200 një peshkop katolik nga Bari shkruan se shqiptarët kanë një tjetër gjuhë nga latinët, por librat e shqiptarëve janë të shkruar me shkronja latine. Këtë e thotë një peshkop katolik më 1200. Pra, ku shkuan ato libra?!
    Kush i prishi? Ato libra janë diku, por nuk dimë ku janë.

    Ka akademikë apo studiues në botë që po thonë se shqiptarët kanë ardhur nga Kaukazi...

    Po. Ka studiues që thonë, por e vërteta është se shqiptarët janë më të vjetër se ky dheu këtu. Shqiptarët janë pellazgë. Po të studiojmë se kush janë shqiptarët, do të mësojmë se janë njerëz që nuk erdhën nga mali, por janë ata që shkruan këto gjërat antike. Erdhi koha që ti mësojë bota.

    Kemi mësuar se grekët janë më të vjetrit, kanë Mitologjinë, vepra antike, Homerin etj. Do të rrëzohen këto mendime me shkencore ?



    Unë punoj që të thyhet kjo tabu. Në botën e sotme moderne nuk e kërkon puna që vetëm të flasim. Duhen fakte për ta vërtetuar. Unë kam punuar 10 vite që njerëzit të lexojnë këto tekste të vjetra. Pra. ka tekste të kohës antike që lexohen vetëm në gjuhën shqipe. Në Kretë është gjetur një tekst i vjetër Dorjan në gur. Këtë tekst unë e kam punuar që të lexohet dhe them që është në dialektin dorisht, pra në gjuhën e arvanitasve toskë. Dialekti i toskëve, I arvanitasve, ka shumë fjalë greke. Ky tekst tregon për perëndinë Dionis. Unë them që Dorjanët janë shqiptarët toskë, pra arvanitasit. Ndërsa Jonët janë shqiptarët gegë. Jonët ishin shumë në lashtësi. Pra, gjuha shqipe kishte dhe ka dy dialekte. Jonët, që janë gegët e shkruanin me shkronja latine gjuhën shqipe. Po të kem kohë, këtë tekst do ta botoj në një libër. Për këtë tekst grekët, duke mos e kuptuar, thonë që është në gjuhën e vjetër greke, në dorisht. Por, unë e lexoj këtë tekst në gjuhën shqipe. E kupton se çfarë bëhet...

    Mundet që studiuesit e tjerë tju kundërshtojnë?

    Unë punoj që njerëzit të më kuptojnë edhe ti kuptojnë këto tekste. Është një gur i vjetër i gjetur në Peruxhia të Italisë, që i thonë Toskanë. Toskanë do të thotë ana e toskëve dhe atje flisnin në gjuhën e toskëve. Gurin e Peruxhias unë e kam deshifruar në gjuhën shqipe, në alfabetin latin dhe grek. Kur botova studimet e para vajta në Greqi, sepse unë jam shqiptar i Greqisë edhe dua që këto që shkruaj ti lexojnë shqiptarët e Greqisë (arvanitasit, shën.A.Llalla) dhe të shohin cilët janë shqiptarët. Duhet që ta largojnë turpin nga vetja ata më të shumtit, të cilët nuk thonë që janë shqiptarë, por grekë. Sepse në Greqi thonë se shqiptarët nuk kishin kulturë.


    ************************************************** ***********


    KUSH ËSHTË NIKO STILOS?

    Niko Stilos është një shqiptar nga Preveza e Greqisë. Ka lindur më 1946, në një fshat me emrin Aidonta dhe prej më shumë se 35 vite jeton dhe punon në Gjermani. Prindërit e tij flisnin në gjuhën shqipe në familje. Gjuhën greke Niko e mësoi në një moshë pak të rritur, gjatë kohës që filloi të ndiqte shkollën fillore, shkollën e letrave, siç i thoshin shqiptarët e Greqisë, gjuhës zyrtare greke vite të shkuara. Në krahinën e tij, njëri fshat dallonte nga fshati tjetër në gjuhë. Diku flitej shqip, diku greqisht edhe me tutje vllahisht.
    Me idenë e një gjuhe të përbashkët, fanatikët të udhëhequr nga mësuesit e shkollave, gjetën terren për realizimin e qëllimeve të tyre. Mësuesit grekë numëronin fjalët e dëgjuara nga fëmijët që vinin nga familjet me origjinë shqiptare në gjuhën shqipe dhe i qëllonin me shkop në duar. Me gjithë kërkesat dhe metodat e rrepta për të mos folur gjuhën e prindërve, moshatarët e Niko Stilos e mësuan gjuhën e prindërve, shqipen dhe e flasim ende edhe sot. Sot fshati është prishur, jo në kuptimin e shkatërrimit, por është pothuajse i braktisur. Ikën të gjithë. Është një fshat malor dhe më të shumtit merreshin
    me bagëti, ishin çobenj. Edhe babai i tij çoban ishte me dhi. Fshati sot quhet Aidon
    ta, por më përpara quhej Ftin. Hahni dhe Kristoforidhi për fjalën Ftin thonë që ka
    kuptimin e ngushticës. Dhe vërtetë fshati është me rrugë të ngushta. Në fshat gjen rreth 50-60 pleq të cilët kuvendojnë në gjuhën shqipe. Ndërsa të rinjtë nuk flasin shqip... Kur ishte në gjimnaz e mundonte pyetja se, çjanë këta shqiptarët, këta arvanitasit. Me vite, njëra-tjetra, librat, ambienti i ndryshëm nga ai familjar dhe shkollor etj, dhanë një përgjigje. Gjeti shkrime 500, 800 vite para Krishtit. Mësoi se ajo gjuha e vjetër është shqipja. Duke lexuar gramatikat më të lashta greke të mbijetuara, i bëri përshtypje që në 12 vjetët e shkollës nuk kishte dëgjuar qoftë edhe një fjalë për to. Duke u angazhuar gjithnjë e më tepër me temën e arvanitasve (shqiptarëve), gjeti fjalorin më të vjetër të gjuhës shqipe të Frang Bardhit Dictionarium Latino-Epiroticum. Arriti në përfundimin se librat me të cilat ishte informuar në shkollë, jo vetëm nuk shkruanin të vërtetën, por përpiqeshin edhe ta mbulonin atë. U njoh me epigrame të palexuara të pellgut Mesdhetar të shkruara me alfabetin grek, prej atyre që perëndimorët i quajnë etruske, e vetëm një pakicë studiuesish i konsiderojnë ato se bëhet fjalë për gjuhën e shqiptarëve Në shtator të vitit 2004 mori pjesë në Simpoziumin shkencor për arvanitasit si dhe për të botuar librin e tij të parë në gjuhën shqipe Historia e shenjtë e arvanitasve. Libri flet për historinë e shqiptarëve në kohë antike. Në veçanti, në libër shkruhet për mumien e Egjiptit që ndodhet në muzeun Zagrebit. Gjatë vizitës në Kosovë ai u emocionua shumë dhe falënderoi Kosovën që mblodhi bashkë në një vend arbëreshët, arvanitasit dhe shqiptarët, tri degët e një trungu në një takim, që më shumë ishte një takim mallëngjyes e njohës me realitetin në Kosovë.



    Me alfabetin latin, që N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg



    E UNDA TË TANNA LA REDHYRR
    ANNE DJATHËRË LAU TËN DJELOINA.
    MEMËT LA ASHUNAM SLË ELEO CARRU
    TË DHAN SHUMË LE RITESËN MË TEIM
    RA MËNEM I PA ANNA VEN NË AP ERË
    XII DJELOI NË AO URA MARA MPERA
    MËKENNU LËNNËLË E SKULË DHUKI EN
    E PËLTUL ARU.
    A ULEMI DJELOINA NA MARDHËN AL
    KLENMI OP OI LË MËKUNA KENU
    E PLËQË SHELI KLAROA LËMASHUNEM
    KLE NOUN THULOE.
    SHALAMË THIENN SHUM LE DJELOINA
    VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
    PENDË MË NDAN KËDHËLOII SHALËMËT
    DJELOINA VUTË NË AP ER PENEDHËM
    NNASY AKNINA KLELË ASHUNA
    DJELOINA NNË LE RËDHINIA INËT
    ENNA NNERR KËNËLJ DJELOINA DHIAM
    TESËNE E KA DJELOI NË AO URA
    MË OA URA VELLUTESËN E NDAM NEKE
    TESËN MË TEIM NDA MNEMË THINNO
    MPELLOUTA MËKUNA ASHUNA NNENA
    VEN NË AP ER KIKNËLLË VAREUTYME:

    (Ne gjuhen dorike, nuk e postoj dot se ka karaktere te alfabetit grek-BARAT)
    TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  8. #68
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME
    Mundet edhe kesthu te shkruhet !!!


    TE URA T TANN A LAR ZAU'A ME VAHR


    Tani tek ura Titan a lar Zeua ?

    apo.....

    Tek "ura(ni)" qe eshte titan ......... ZEUA !

    si mendoni !!!

  9. #69
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    po dodone e

    por ajo qe ka me shume rendesi eshte mundesia e shqipes per ta shpjeguar mbishkrimin,ndersa vulen e fundit do ta vendosi shkolla shqipe e ceshtjes qe shpresojm te hapet pas terheqies zvarre te Lubonjave te qelbura qe sulmojn hapjen e albanologjis

    per respekt te perkrahjes suaj une po hedhe dy rreshta me shume nga ky mbishkrim qe e njohe pre koheve -sipas versionit time,duke mos kembngulur se eshte vula e gjithckaje ,vule qe do ta vendosin shkolla shqipe e albanologjis

    TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR LA UTHEN VELLARA ,ESHTE LART AFUNAS SPELE O HARRU TE ZANE

    pra une bazohem tek leximi i pergjithshem edhe nuk kerkoj te ju binde se ky eshte mendimi perfundimtar,mendim te cilin une ja kam besuar albanologis kurdo qe te detyrohet te hapet,pasi flasim per detyrim edhe jo per zgjuarsi edhe largpamje kombetare ---per sa kohe qe rrojn e mbreterojn kelyshet e miloshevicit

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Pershendetje Alfeko,po jap edhe une mendimin tim per ;TE URAT TANNA LARZAUJ AME LA UTHEN VELLARA,ESHTE LART AFUNAS SPELE O HARRU TE ZANE''
    Per mua ''TE URAT TE GJITHE NE LARE VARRIN ME UJE ,LA UDHEN VELLAI,ESHTE LART,ESHTE FUNDOSUR NE SHPELLE ESHTE HARRUAR SE FOLURIT.....
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  11. #71
    Varet se ku eshte gjetur Mbishkrimi.......

    Per mua , Versionet qe Jap jane 2


    • Versioni 1re , nqs ka te bej me Vdekje nje te afermit..


    TE URA T TANNA LARZA UJA, ME VAHR LA UTHEN ,
    VELLA RA, ESHTE LART, A FUNAS SPELE , O HARRUT (vdekia greqisht os pelasgisht!!) E ZANE


    TEK URA (QE)TE GJITH LAHESHIN ME UJE , ME VARR(VAIT) LA UDHEN ,
    VELLAI RA, ISHTE LART , U FONDOS NE SHPELLE , VDEKIA E ZANE (ZURRI)


    • Versioni 2te , nqs ka te bej me mitologjine...


    TE URA T TANN
    A LAR ZAU'A ME VAHRLA U THEN,
    VELLA RAES HTE LART, AFU NAS
    SPELE O HARRU TE ZANE


    TEK URANI TITANI
    ESHTE LARGUAR ZEUSI ME VAIT U THA
    KUR VELLAI REAS ISTHE LART , AFER NESH
    SPELLA ESHTE HARRUAR TE FOLURIT (PUSHOI ZHURMEN)


    Mbase ka te bej me mitologjine , ku Rea e dergon djalin "Zeusin" ne nje
    shpell qe te rritej pa e mar vesh Vellai i Sai - dmth KRONI....


    RHEA = VAJZA E URANIT , MOTRA DHE GRUAJA E KRONIT , BABAIT TE ZEUSIT



    Ketu mund te perfytyrojme se H = E ose I , si prsh ne Hrakleis = Heraklis ose Iraklis...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Trojan_Dodoneus : 21-12-2008 më 14:03

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e eagle_black
    Anëtarësuar
    17-12-2008
    Vendndodhja
    LAGJIA E JOHANIT
    Postime
    357

    Thumbs down

    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    O cuna ky eshte mbishkrim Bizantin Grek (i shkruajtur me gjuhen greke te mesjetes...)


    Tek Rrjeshti i Dyte shkruan..

    EKKLISARXVN THC MONHC (ΕΚΚΛΗΣΙΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ) -- (Kishetareve te manastirit) ...........


    Tek i treti rrjesht...

    EKOIMH(-)H MARTIO ----- VDIQ NE MARS




    ................
    po ti ore djale per cfare je ketu per te fo per gjuhen tone apo te atyre legenave=me greke

  13. #73

    Pergjigjje

    Citim Postuar më parë nga eagle_black Lexo Postimin
    po ti ore djale per cfare je ketu per te fo per gjuhen tone apo te atyre legenave=me greke

    Po pse ore , nqs eshte greqisht nuk mund ta mohoj, duhet te them me doemos qe eshte shqip !!

    une jam realist , nuk fantazoj

    Ajo eshte shkruajtur ne Gjuhen Greke Bizantine , edhe kjo eshte fakt ... se edhe shqiperia ka qene e pushtuar nga Bizantinet , qe gjuhe zyrtare kishin gjuhen greke..

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    A di te rruash o trojan kete shkrimin qe e ke bere lesh mrike se per realitet faktet jan tjera postimi juaj e ben shkrimin ne fjale shum te ri nese ne mesjete eshte shkruar athere pse eshte shkruar nga e djathta ne te majt ,me trego prej kur kan shkruajtur greket nga ana e djatht une smund ta gjej askund me sa di une greket kan shkruar nga ana e majt ne te diatht thuaje te verrteten pasi je,, real'' ciles periudh i takon shkrimi ne kete gur dhe ku eshte gjetur.

  15. #75
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    A di te rruash o trojan kete shkrimin qe e ke bere lesh mrike se per realitet faktet jan tjera postimi juaj e ben shkrimin ne fjale shum te ri nese ne mesjete eshte shkruar athere pse eshte shkruar nga e djathta ne te majt ,me trego prej kur kan shkruajtur greket nga ana e djatht une smund ta gjej askund me sa di une greket kan shkruar nga ana e majt ne te diatht thuaje te verrteten pasi je,, real'' ciles periudh i takon shkrimi ne kete gur dhe ku eshte gjetur.


    o XH GASHI MOS JA FUT EDHE TI KOT PLAKO... PO FLISNIM PER SHKRIMIN MBI MURIN E KISHES, A MANASTIRIT NE APOLLONI .. ZGJOHU MOR BURRE.....


    PER SHKRIMIN E LASHTE DHASH INTERPRETIMIN TIM ME LARTE.........
    Ndryshuar për herë të fundit nga Trojan_Dodoneus : 21-12-2008 më 23:38

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Po mire ke mundesi te kjartesosh se ky termi me lart ce ke perdor greko bizantin eshte si nje lloj shpate me dy teha pse si ndan terminet sepse jan dy emra dhe perandori greke se besoj se eshte e njejt me perandorin bizante .
    Pra greqia ka ne tradit qe meritat e mbreterve,perandorve tjer jo grek ti pervetsoj siq kemi shume raste por me te rendesishmet po permendi dy tri psh .
    Kadmin ,Ahyllin,A Leken e madh ,asnjeni nuk ishte grek nga keta .
    Gjithashtu qyteti i Apollonis nuk ishte dhe si perkiste kurre Greqis kjo nuk don koment vete emri tregon se kultures se kuj i perket kush e ndertoj kete qytet kultures te se cilit popull i perkiste emri APHOLLON
    Kjo eshte rezultat i predikimit te religjionit qe predikohen ne gjuhe te huaja ne trojet tona - te banuara me Shqiptar si ne Shqiperi Kosov Maqedoni Malte zi Qameri .
    Ketu INTELEGJENCA duhet te nderhyj dhe ta stopoj kete luft sepse predikimi i ciles do fe ne gjuhe jo amtare eshte asimilim i kultures perkatse e me e kecja eshte se kjo kulture eshte kultura jone Shqiptare.
    Pra analizimi real i emrit Apollon na ben te kuptojm se apollonet ishin qytetaret e TROJES te ikur nga lufta apo ndonje permbytje-termet apo ndonje semundjeje qe i beri te migrojn trojanet ne Apollonin e sotme pra qytetin e Apollonis e ngriten Trojanet qe argumentohet me emrin e trasheguar nga TrojA Dardane .Po e them me plot te drejt sepse Greket ishin shkatrraqa plaqkitsa pra per te rrenuar e kan pas tradite per te ndertur as nje thark derri skan ditur ta ndertojn ishin lakragjinj berber te libis ,etiopis popull nomad sikur cergar nga edhe kan emri qerg=greq.
    Me e keqja e jone eshte qe ne lejojm te shtrembrohet identiteti i te parve tane per nje grusht euro apo per nje pasaport - leje qendrimi te grekut me nje emer greku apo dreci te mallkuar.
    Ti o trojan dodoneus lexo si te duash dhe shkruaj c'te duash por mos e mendo se te gjithe i bindemi mendimit tuaj .

  17. #77
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Po mire ke mundesi te kjartesosh se ky termi me lart ce ke perdor greko bizantin eshte si nje lloj shpate me dy teha pse si ndan terminet sepse jan dy emra dhe perandori greke se besoj se eshte e njejt me perandorin bizante .

    Kjo Qe kam thene me lart nuk eshte thike me dy presa.... sepse e kisha fjalen tek Gjuha greke e perandorise Bizantine



    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Gjithashtu qyteti i Apollonis nuk ishte dhe si perkiste kurre Greqis kjo nuk don koment vete emri tregon se kultures se kuj i perket kush e ndertoj kete qytet kultures te se cilit popull i perkiste emri APHOLLON
    Qyteti NUK i perkiste Greqise , por i perkiste Perandorise Bizantine.......

    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Ti o trojan dodoneus lexo si te duash dhe shkruaj c'te duash por mos e mendo se te gjithe i bindemi mendimit tuaj .

    Shiko se po ben ca pyetje koti , ta shpjegoj une pse eshte shkruar ne gjuhen greke...


    Sepse ne Kishat Orthodokse bibla ishte ne greqisht , mesha mbahej ne Greqisht..
    Prandaj FAN NOLI beri kishen autoqefale shqiptar... se po te ishen te gjitha keto Shqip ... skishte nevoj ta bente ate....

    Ti shiko , akoma ne gjuhen arabe jepet Kurani.. cdo te thote kjo qe ne jemi Arab !!

    Pra lexo mire njehere . pastaj.........

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    ne gjurme te germave dhe shkrimit Pellazgo-yllir

    Trojan .cfare shkronje eshte ajo qe i ngjason syzeve?
    Ndryshuar për herë të fundit nga ajzberg : 22-12-2008 më 12:43 Arsyeja: ortografik
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  19. #79
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    per mbishkrimin e Peruxhes

    TE URAT THANA LARZAUI LA UDHEN VELLARA,ESHTE LART SHPELLES SE AFUNAS TE CILEN E KA ZENE HARRU

    qellimi kryesore eshte qe te dalin nje mendim i plote edhe me kuptim ,pasi vetem keshtu drejtlexohen fjalet
    Vazhdimi

    FUSHLERI DESH TE ISH RASNES I PA AMA HENE NEPER HI-----

    sidoqoft lidhja mindis mbishkrimeve te Peruxhias edhe Kortones eshte AULI VELLARA ARZNAL CLENSI=VELLAI AULI DJALI I ARZNALIT

    VELLARA =edhe sote kemi vellazerira fetare--kete kuptim ka vellara

  20. #80
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    Kjo Qe kam thene me lart nuk eshte thike me dy presa.... sepse e kisha fjalen tek Gjuha greke e perandorise Bizantine





    Qyteti NUK i perkiste Greqise , por i perkiste Perandorise Bizantine.......




    Shiko se po ben ca pyetje koti , ta shpjegoj une pse eshte shkruar ne gjuhen greke...


    Sepse ne Kishat Orthodokse bibla ishte ne greqisht , mesha mbahej ne Greqisht..
    Prandaj FAN NOLI beri kishen autoqefale shqiptar... se po te ishen te gjitha keto Shqip ... skishte nevoj ta bente ate....

    Ti shiko , akoma ne gjuhen arabe jepet Kurani.. cdo te thote kjo qe ne jemi Arab !!

    Pra lexo mire njehere . pastaj.........
    si bilbili edhe hasani te dy antishqiptar jane ,bilua quhej ellinas ne epire,ndersa hasani turkoalvano ndersa gjuha e memes si e bilos edhe e hasanit ishte shqipja jone

    sa per biblen greke -ajo nuk gjante edhe nuk kuptohej nga greket---per me shume pyesni Dian 10 se ai i njeh me mire keto kohe

    respekte
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 23-12-2008 më 12:35

Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  2. Bolivi, zbulohen gjurmë dinosauri 144 milionë vjecare
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 09:09
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •