Close
Faqja 6 prej 24 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 478
  1. #101
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Figura e pare eshte kopertina e librit ,tani po sjell faqe nga libri..
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  2. #102
    Materiali më poshtë ( Punim i NIKO STYLOS ) është siguruar nga antari Ajzberg.
    Besoj se tani është më i qartë.
    __________________________________________________ _________________________________

    Faqe 8 - 9



    Faqe 10 - 11



    Faqe 12 - 13


  3. #103
    Faqe 14 -15



    Faqe 16 - 17 (mungon)

    Faqe 18 - 19



    Faqe 20 - 21


  4. #104
    Faqe 22 - 23



    Faqe 24 - 25



    Faqe 26 - 27


  5. #105
    Faqe 28 - 29



    Faqe 30 - 31



    Faqe 32 - 33


  6. #106
    Faqe 34 - 35


    Faqe 36 - 37


    Faqe 38 - 39

  7. #107
    Faqe 40 - 41


    Faqe 42 - 43


    . . .

  8. #108
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    ju lumte mendja djema

    edhe perse une i kam studjuar mbishkrimet edhe kame mendim pak me te ndryshem se ai i Stilos ,serishte vepra e tije eshte nje dacke per Tiranen memece

  9. #109
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    ana e mbasme e Peruxhes per mendimin time rreshti i pare lexohet keshtu

    FELOINAS ATENA ZUSI ENES KIJ=VELLOI NAS ATHINAJA E ZEUSIT HENES KA
    henes ka = e shenjta

    duke punuar mbi gjithe kuptimin e mbishkrimit nxjerre si perfundime se mbishkrimi ne fjale flete per FUSLERIN =te lindurin e fushes--- i cili donte te ishte RASENA-RASNES=AUTOKTON----gje qe sipas mbishkrimit nuk ja arrin te jete ,ndersa ATENA=ATHINAJHA ja arrine ne funde te mbishkrimit te quhet RASENA

    Mbishkrimi ne fjale eshte histori e gjalle edhe lere te shpresojm se albanologjia do ta lexoj nje dite te plote ----

    me Athinan ne kete mbishkrim edhe shek 2 p e s--vitet 99-1 p e s,na duhet te kujtojm ndikimin greke ne shkollimin latine tanime---por me qe latino edhe greqishtja jane gjuhe teknike edhe jo gjuhe te popullit,mbishkrimi shkruhet ne etruskishte --ashtu si mbishkrimi kortones ---ne menyre qe te kalohet ideja e duhur nga mbishkruajtsit

    tek mbishkrimi i kortones behet fjale per AULESEN LATINASE e cila vinte si fryme paqsore edhe vellazerore---ketu kemi Athinan si autoktone

    vete vitet 99-1 p e s flasin per zhdukje te etruskeve ,ndaj edhe mendoj se te dyja mbishkrimet jane nje tipe --propogande???----por per kete lere te flasin albanologjia kur te zgjuhet nga gjumi
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 16-01-2009 më 13:28

  10. #110
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Faqe 40 - 41


    Faqe 42 - 43


    . . .
    pervec pak fjaleve qe i lexoj ndryshe--me duhet ta pranoj se Stilo eshte shume i MADHE edhe e falenderoj perzemersisht

  11. #111
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Se me te vertet gjuha pellazgjishte eshte nje nga gjuhet me te vjetra kjo nuk vehet tash me ne dyshim nga askush,dhe gjuha shqipe eshte pasardhesja e saj e vetme eshte nje gje e pa mohushme

    Deti baltik apo shtetet Baltike si Letonia,Estoni dhe Lituania
    Po ta shikojme mire emri baltik rrjedhe nga Fjala shqipe Balte pra vend me balt.Perandoria e dikurshme Pellazge shtrihej gjere ne detin baltik
    (sipas nje shkrim te lexuar shume kohe me pare me titull "Perandoria Pellazgjiane" nese nuk gaboj)

  12. #112
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Faqe 20 - 21

    Nje citim shume pak i eksploruar ky i Herodotit.

    Sipas citimit, Herodot do kishte bere HerodotiS, BabeGjoni do kishte bere PapajoniS, Arvanit - ArvanitiS e me radhe.

    Ne PERSISHT.

  13. #113
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    ketu une do doja te kujtoja se germat karakteristike qe Stilo mbeshtet me larte njihen me tingellime te ndryeshme nga bota dijetare --me sa njohe tingellimi i tyre eshte nxjerre nga dhjetra punime shkencore si edhe nga gjendje dy alfabetore te cilat une personalishte i pranoj ashtu sikurse jane edhe ashtu sikurse i kam paraqitur ne alfabetin qe postoj ne faqe te pare te kesaj teme

    na duhet te marrim parasysh se jane qindra dokumente te cilat nuk munde ta bejne fare te lehte thyerjen e tingellimit te njohur p sh---kemi emra etruske qe shkruhen ne etruskisht edhe latinisht(mbishkrime dy gjuheshe) me germa te ndryeshme edhe me te njejtin tingellim gje qe dallohen lehte K-H-D-TH etje----kjo eshte e vetmja pike qe munde te vreja me sy kritike tek Stilo---
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 18-01-2009 më 09:27

  14. #114
    i/e regjistruar Maska e gjergani
    Anëtarësuar
    09-01-2009
    Postime
    132
    Ne radhe te pare ju uroj te gjitheve per arsye se per here te pare po futem ne forum dhe po me pelqen qe ka nje deshire kaq te madhe nga te gjithe anetaret per te kerkuar rrenjet.Alfeko do te ishte mire te lidheshe me NIKON, me sa di ja ke andresen,do ishte i nderuar ne qofte se dikush e ndimon me fonemat,problem qe i ka lindur me (Fjalorin e PANAJOT KUPIDORIT)i cili do te dale shume shpejt.Ndersa per librin ETRUSKIKA TOSKIKA eshte ne fazen e perkthimit dhe eshte nje punim me te vertete shkencor.

  15. #115
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    po , e kame ndermend te lidhem me niko stilon ,por ne keto momente po merrem me dicka tjeter edhe se shpejti do keme kohe edhe arsye qe te flase me te .Ardhja e Kupitorit ne shqip do jete temerr per shkencen e deritanishme shqiptare pasi flasim per nje dijetare i cili e njeh mire ceshtjen edhe di se c po thote.personalishte une njohe studimet shqipe te kupitorit edhe kame mbetur me goje hapur ,nga ana tjeter me ka ardhur turpe per diturin shqiptare pasi kame lexuar kupitorin.

  16. #116
    i/e regjistruar Maska e gjergani
    Anëtarësuar
    09-01-2009
    Postime
    132
    Alfeko, fjalori i Panajot Kupidorit eshte dorshkrim dhe gjendet ne arkiven e parlamentit te greqise dhe nuk lejohej te perdorej nga kurkush as sot flas per dorshkrimin jo per botimin qe eshte bere ne greqi.PR Dhimiter Pilika me thoshteur te dale ne drite fjalori i Kupidorit at'here do te merret vesh se cila gjuhe ka huazuar nga tjetra Shqipja nga Greqishtja apo kjo e fundit nga SHQIPJA,te njejten gje ma ka thene dhe Pr Petro Zhei.Nikua eshte i pari qe arriti ta mare nje kopje te origjinalit dhe jua ka dhene shume studjusve ne Tirane e Prishtine.Nuk besoj qe dalja e ketij botimi do te jete TMERR per shkencen SHQIPTARE per pseudoshkencen po

  17. #117
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    FELOINA= flakroi - shendritja
    M=SH
    V=U-O
    SC=X
    GJ-DH
    C=K

    FELOINA MATENA - dielloinash Athena
    DHVCI ENESCI - dhe ky Enea
    IPA MPELANE OI - epa spellen thi
    BUI - buj
    VMKE FA - um'ke da
    MPELOI - shpelloi
    FELOINA ACILVNE - dielloina Akilon
    TVRVNE - Trojanve
    MCVNE - shkuan
    DHEA ...
    DHUCI..........
    ENESCI........................
    AOMICM......................
    ABVNAM
    PENONA AMA GJEA INA.............
    ABVN OVRVNI....................
    EIN DHERI VNA CIA..............
    OI....................
    OVNK VLOL.......................
    IK.................
    KA................
    KEKA ........................
    DHIKVKE........................................... ...

    Me falni duhet nje skjarim s'pari do te lidhesha me kuptimin e mozaikut te mesaplikut .
    Kisha pas deshire nga i nderuari Niko Stylos te na e shpjegoi per germen q njeherit edhe te guri i Perugjas e kemi kete germ sidomos tek fjalet e fundit. Nese lexohet germa shigjet si f ather nuk perputhet me leximin tek mozaiku i mesaplikut si germ ke-qe .
    Une jam i mendimit se germa ne lexim eshte e njejte nuk ndryshon si te rasti i mozaikut Mesaplik dhe Guri Perugjas.

    Pershendetje

  18. #118
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga gjergani Lexo Postimin
    Alfeko, fjalori i Panajot Kupidorit eshte dorshkrim dhe gjendet ne arkiven e parlamentit te greqise dhe nuk lejohej te perdorej nga kurkush as sot flas per dorshkrimin jo per botimin qe eshte bere ne greqi.PR Dhimiter Pilika me thoshteur te dale ne drite fjalori i Kupidorit at'here do te merret vesh se cila gjuhe ka huazuar nga tjetra Shqipja nga Greqishtja apo kjo e fundit nga SHQIPJA,te njejten gje ma ka thene dhe Pr Petro Zhei.Nikua eshte i pari qe arriti ta mare nje kopje te origjinalit dhe jua ka dhene shume studjusve ne Tirane e Prishtine.Nuk besoj qe dalja e ketij botimi do te jete TMERR per shkencen SHQIPTARE per pseudoshkencen po

    HEMMMMMMM diku te njohe une ty????

    Po une jame shume ndakorte me ty,por po te botohet Camarda edhe Thomopulo e Blau ne shqip,atehere minjet e rjepur te tiranes nuk do gjejne vrime ku te futen --sidomos ata qe interrnuan te madhin

    [SIZE="4"DHIMITER PILIKA[/SIZE]

  19. #119
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    .

    Nga ato ckam studjuar une, shqipja e vjeter megjithese paraardhesja e modernes, ka perdorur ne mase te madhe fjale qe jane zhdukur nga perdorimi ose jane transformuar ne ate menyre qe eshte shume veshtire te heqesh paralele. Psh e ashtequajtura 'greqishte e vjeter atikase' eshte nje dialekt shqip por ngaqe jane shume te ndryshme ne paraqitje, pak veta do te guxonin ta pranonin pohimin tim si te drejte.
    gjergani

    ky eshte personi qe i duhet Stilos.Njohurit e tija ne kete fushe jane nga me te shkelqyerat qe kame lexuar ne shqipe.
    Dias10 te pershendes --ke humbur fare.

  20. #120
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Dias10 te pershendes --ke humbur fare.
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser Lexo Postimin
    K. Biri ne librin e tij Aρβανιτες, οι Δωριεις του Νεωτερου Ελληνισμου, Aθηνα, 1968 (Arvanitet, Dorianet e helenizmit Modern) argumenton dhe shprehet se arvanitet nuk jane gje tjeter vecse greke dhe shqiptaret e jugut (tosket) jane greke dhe ata. ...

    Jo thjesht po punoj nga pak dhe provoj te vertetat me gojen e tyre:

    http://www.youtube.com/watch?v=5JREN...ww.zeus10.com/

    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 23-01-2009 më 19:35
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

Faqja 6 prej 24 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  2. Bolivi, zbulohen gjurmë dinosauri 144 milionë vjecare
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 09:09
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •