Close
Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 478
 1. #61
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Me alfabetin latin, q N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg


  DJELLOINA MATENA DHUKI ENESKI
  I PA MPELLA NE OISHU LLUNTH
  DJA MPELLOI PENE OI E MTAQ
  DJELLOINA AKILLUNE; MKUNE
  DHEA DHUKI ENESKI AO UNNIK
  M ASHUNA M PENONA ANNA
  DJELLONA ASHUNA OURUNI
  E IN DHE RRIUNA
  KLLAOI LJ OUNTHU LLOLJITH
  KAKETHA DHITHUTHE.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 2. #62
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Librat e botuar nga Niko
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 3. #63
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Fototgrafi e Niko Stilos
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #64
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  gjithcka e vjeter flet shqip

  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  Dori-usht/shtiz

  Ne shqip mund te shpjegohet me fjaln dor
  ashtu si merr kuptim fjala Dorez, Dorz, Doracak, nga prdorimi i dors n to

  Pra fjala "greke" dor-i nuk eshte gje tjeter vecse nje percjellje kuptimore e perdorimit te ushts - Dor-a


  Shikoni tani edhe Prkrenaren / Kran-os
  Jo vetem forma e saj Dardane/trojane por edhe emrtimi i deformuar perqaet me gjuhen shqipe. Krenat (shumes) / kre(njejes) / Kr / Kra

  Ne pikturen ku jepet vrasja e Akilit, Glauku mban pikerisht nje perkrenare te tille  http://www.utexas.edu/courses/larrym...les_death1.jpg
  plus atyre qe the me lart i nderuar miku im barat dhe thoraks shpjegohet ne ane te shqipes si me posht;
  thoraks=thorakas=kraharor shqip sot: mire po fjala thorakas qe perdoret ne greqi sot qe eshte kraharoi eshte formuar nga rrenja e shqipe thur thura e thurura se koskat e kraharorit duken si thurje . une besoj se greqishtja e lashte ejo vetem nuk eshte me shum se vete shqipja e lasht.

 5. #65
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  bravo stilo

  vetem se fjalet e para jane fare te qarta shqipe

  TE URAT THANA LARZA UJ LA UTHEN VELOINAS

 6. #66
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  Pershendetje dhe ty Iliria2
  Arsyeja jote mund te jete e ngjashme arsyen e shume te tjereve qe hedhin postime ne kete forum dhe ne forume te tjere.
  Po postoj dhe une nje shkrim tjeter, po ashtu ne vijim te temes.  -----------------------------------------------------  Intervista / Gjykimet


  Pr shum vite sht marr me studimet e shkrimeve t vjetra, ku ka nxjerr edhe mendimet e tij se shqiptart jan autokton n Greqin e lasht, se ata jan helenasit e vjetr dhe jo grekt e sotm. Kto mendime ai i mbshtet n mbishkrimet e shkruara npr gurt dhe thniet e historianve t lasht si Herodoti.  Shkrimet n gur na zbulojn gjurmt m t hershme t shqipes
  ARBEN LLALLAgazeta Shqiptare

  N prgjithsi pr historin e lasht t popullit shqiptar kan qen t huajt q kan shkruar dhe kan sjell vr tetime pr lashtsin ton. Por, ka pasur edhe raste t studiuesve t huaj q kto vrtetime i kan fshehur ose i kan keqshpjeguar. Studiuesi grek me origjin shqiptare, Niko Stilos para disa vitesh botoi n gjuhn shqipe librin HISTO-RIA E SHENJT E ARVANITVE, nj libr q tregon pr lashtsin e gjuhs dhe shkrim-it shqip. Para nj viti botoi FJALORIN e MARKO BOARIT dygjuhsh greqisht-shqip. N moshn 19-vjeare, m 1809, Markoja na solli fjalorin e par greko-shqip (Fjalori dygjuhsh Greqisht dhe Shqipes s thjesht). Fjalori dygjuhsh prbhej nga 111 faqe, 1494 fjal shqipe, dhe 1701 fjal greke. Origjinali i ktij fjalori gjendet sot n Muzeun Kombtar t Parisit me kodin, Suplement Grec 251 numri 244 t faqes, dhe u dhurua n maj t vitit 1819 nga konsulli francez n Janin, Pukvilli. Studiuesi Niko Stilos sht i lindur n nj fshat t prefekturs t Prevez nga prindr dygjuhsh, q flisnin gjuhn shqipe (arvanite) dhe greqisht. Ai ka rreth 30 vite q merret me studimet parahistorike rreth lashtsis s gjuhve t ndryshme europiane. Ai sht i diplomuar n ekonomi, n universitetet italiane dhe m von emigroi n Gjermani ku ka mbi 35 vite atje. Pr shum vite sht marr me studimet e shkrimeve t vjetra, ku ka nxjerr edhe mendimet e tij se shqiptart jan autokton n Greqin e lasht, se ata jan helenasit e vjetr dhe jo grekt e sotm. Kto mendime ai i mbshtet n mbishkrimet e shkruara npr gurt dhe thniet e historianve t lasht si Herodoti. N kt intervist ai shpalos disa prej argumenteve t tij mbi lashtsin e shqipes dhe faktin se shqiptart jan autokton.

  N prgjithsi shqiptart nuk kan shum njohuri mbi faktin se gjuha e vjetr e kohs antike sht gjuha shqipe dhe q ka shkrime t vjetra n gjuhn shqipe.
  Gjithmon i sht mshuar faktit se gjuha dhe shkrimi i vjetr qe greqishtja. Ju far mund t na thoni?


  mund tju them! Shqiptart kudo, edhe n Shqipri nuk din mir as historin q
  ishte prpara, le t themi 200, 300 apo 500 vite m par. N ato vite ka shum libra t shkruar n gjuhn shqipe me shkronja toske, pra me shkronja greke. Kshtu, propaganda antishqiptare nuk do q kto libra t dalin n drit. Un isha 25 vje dhe nuk e dija q shqiptart kishin libra, kishin testament. Pra, nuk e dija q edhe Bibla ishte prkthyer n gjuhn shqipe dy her. Nj her nga peshkop Grigori dhe njher nga Kostandin Kristoforidhi.


  Pra, ju mendoni se ka libra t shkruar n gjuhn shqipe m prpara se vitit 1555, q njihet MESHARI?


  Patjetr, mund t ket libra edhe m prpara se MESHARI. N Bibliotekn e Vatikanit p.sh, nuk ln do njeri q t krkoj kto libra. Mua p.sh., nuk mund t m ln. N Itali, rreth vitit 1200 nj peshkop katolik nga Bari shkruan se shqiptart kan nj tjetr gjuh nga latint, por librat e shqiptarve jan t shkruar me shkronja latine. Kt e thot nj peshkop katolik m 1200. Pra, ku shkuan ato libra?!
  Kush i prishi? Ato libra jan diku, por nuk dim ku jan.

  Ka akademik apo studiues n bot q po thon se shqiptart kan ardhur nga Kaukazi...

  Po. Ka studiues q thon, por e vrteta sht se shqiptart jan m t vjetr se ky dheu ktu. Shqiptart jan pellazg. Po t studiojm se kush jan shqiptart, do t msojm se jan njerz q nuk erdhn nga mali, por jan ata q shkruan kto gjrat antike. Erdhi koha q ti msoj bota.

  Kemi msuar se grekt jan m t vjetrit, kan Mitologjin, vepra antike, Homerin etj. Do t rrzohen kto mendime me shkencore ?  Un punoj q t thyhet kjo tabu. N botn e sotme moderne nuk e krkon puna q vetm t flasim. Duhen fakte pr ta vrtetuar. Un kam punuar 10 vite q njerzit t lexojn kto tekste t vjetra. Pra. ka tekste t kohs antike q lexohen vetm n gjuhn shqipe. N Kret sht gjetur nj tekst i vjetr Dorjan n gur. Kt tekst un e kam punuar q t lexohet dhe them q sht n dialektin dorisht, pra n gjuhn e arvanitasve tosk. Dialekti i toskve, I arvanitasve, ka shum fjal greke. Ky tekst tregon pr perndin Dionis. Un them q Dorjant jan shqiptart tosk, pra arvanitasit. Ndrsa Jont jan shqiptart geg. Jont ishin shum n lashtsi. Pra, gjuha shqipe kishte dhe ka dy dialekte. Jont, q jan gegt e shkruanin me shkronja latine gjuhn shqipe. Po t kem koh, kt tekst do ta botoj n nj libr. Pr kt tekst grekt, duke mos e kuptuar, thon q sht n gjuhn e vjetr greke, n dorisht. Por, un e lexoj kt tekst n gjuhn shqipe. E kupton se far bhet...

  Mundet q studiuesit e tjer tju kundrshtojn?

  Un punoj q njerzit t m kuptojn edhe ti kuptojn kto tekste. sht nj gur i vjetr i gjetur n Peruxhia t Italis, q i thon Toskan. Toskan do t thot ana e toskve dhe atje flisnin n gjuhn e toskve. Gurin e Peruxhias un e kam deshifruar n gjuhn shqipe, n alfabetin latin dhe grek. Kur botova studimet e para vajta n Greqi, sepse un jam shqiptar i Greqis edhe dua q kto q shkruaj ti lexojn shqiptart e Greqis (arvanitasit, shn.A.Llalla) dhe t shohin cilt jan shqiptart. Duhet q ta largojn turpin nga vetja ata m t shumtit, t cilt nuk thon q jan shqiptar, por grek. Sepse n Greqi thon se shqiptart nuk kishin kultur.


  ************************************************** ***********


  KUSH SHT NIKO STILOS?

  Niko Stilos sht nj shqiptar nga Preveza e Greqis. Ka lindur m 1946, n nj fshat me emrin Aidonta dhe prej m shum se 35 vite jeton dhe punon n Gjermani. Prindrit e tij flisnin n gjuhn shqipe n familje. Gjuhn greke Niko e msoi n nj mosh pak t rritur, gjat kohs q filloi t ndiqte shkolln fillore, shkolln e letrave, si i thoshin shqiptart e Greqis, gjuhs zyrtare greke vite t shkuara. N krahinn e tij, njri fshat dallonte nga fshati tjetr n gjuh. Diku flitej shqip, diku greqisht edhe me tutje vllahisht.
  Me iden e nj gjuhe t prbashkt, fanatikt t udhhequr nga msuesit e shkollave, gjetn terren pr realizimin e qllimeve t tyre. Msuesit grek numronin fjalt e dgjuara nga fmijt q vinin nga familjet me origjin shqiptare n gjuhn shqipe dhe i qllonin me shkop n duar. Me gjith krkesat dhe metodat e rrepta pr t mos folur gjuhn e prindrve, moshatart e Niko Stilos e msuan gjuhn e prindrve, shqipen dhe e flasim ende edhe sot. Sot fshati sht prishur, jo n kuptimin e shkatrrimit, por sht pothuajse i braktisur. Ikn t gjith. sht nj fshat malor dhe m t shumtit merreshin
  me bagti, ishin obenj. Edhe babai i tij oban ishte me dhi. Fshati sot quhet Aidon
  ta, por m prpara quhej Ftin. Hahni dhe Kristoforidhi pr fjaln Ftin thon q ka
  kuptimin e ngushtics. Dhe vrtet fshati sht me rrug t ngushta. N fshat gjen rreth 50-60 pleq t cilt kuvendojn n gjuhn shqipe. Ndrsa t rinjt nuk flasin shqip... Kur ishte n gjimnaz e mundonte pyetja se, jan kta shqiptart, kta arvanitasit. Me vite, njra-tjetra, librat, ambienti i ndryshm nga ai familjar dhe shkollor etj, dhan nj prgjigje. Gjeti shkrime 500, 800 vite para Krishtit. Msoi se ajo gjuha e vjetr sht shqipja. Duke lexuar gramatikat m t lashta greke t mbijetuara, i bri prshtypje q n 12 vjett e shkolls nuk kishte dgjuar qoft edhe nj fjal pr to. Duke u angazhuar gjithnj e m tepr me temn e arvanitasve (shqiptarve), gjeti fjalorin m t vjetr t gjuhs shqipe t Frang Bardhit Dictionarium Latino-Epiroticum. Arriti n prfundimin se librat me t cilat ishte informuar n shkoll, jo vetm nuk shkruanin t vrtetn, por prpiqeshin edhe ta mbulonin at. U njoh me epigrame t palexuara t pellgut Mesdhetar t shkruara me alfabetin grek, prej atyre q perndimort i quajn etruske, e vetm nj pakic studiuesish i konsiderojn ato se bhet fjal pr gjuhn e shqiptarve N shtator t vitit 2004 mori pjes n Simpoziumin shkencor pr arvanitasit si dhe pr t botuar librin e tij t par n gjuhn shqipe Historia e shenjt e arvanitasve. Libri flet pr historin e shqiptarve n koh antike. N veanti, n libr shkruhet pr mumien e Egjiptit q ndodhet n muzeun Zagrebit. Gjat vizits n Kosov ai u emocionua shum dhe falnderoi Kosovn q mblodhi bashk n nj vend arbresht, arvanitasit dhe shqiptart, tri degt e nj trungu n nj takim, q m shum ishte nj takim mallngjyes e njohs me realitetin n Kosov.  Me alfabetin latin, q N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg  E UNDA T TANNA LA REDHYRR
  ANNE DJATHR LAU TN DJELOINA.
  MEMT LA ASHUNAM SL ELEO CARRU
  T DHAN SHUM LE RITESN M TEIM
  RA MNEM I PA ANNA VEN N AP ER
  XII DJELOI N AO URA MARA MPERA
  MKENNU LNNL E SKUL DHUKI EN
  E PLTUL ARU.
  A ULEMI DJELOINA NA MARDHN AL
  KLENMI OP OI L MKUNA KENU
  E PLQ SHELI KLAROA LMASHUNEM
  KLE NOUN THULOE.
  SHALAM THIENN SHUM LE DJELOINA
  VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
  PEND M NDAN KDHLOII SHALMT
  DJELOINA VUT N AP ER PENEDHM
  NNASY AKNINA KLEL ASHUNA
  DJELOINA NN LE RDHINIA INT
  ENNA NNERR KNLJ DJELOINA DHIAM
  TESNE E KA DJELOI N AO URA
  M OA URA VELLUTESN E NDAM NEKE
  TESN M TEIM NDA MNEM THINNO
  MPELLOUTA MKUNA ASHUNA NNENA
  VEN N AP ER KIKNLL VAREUTYME:

  (Ne gjuhen dorike, nuk e postoj dot se ka karaktere te alfabetit grek-BARAT)

  une gezohem qe stilo e njeh mbishkrimin si mbishkrim shqip,por me qe kam punuar 10 vjet rresht mbi mbishkrime te tilla do me duhet te jap edhe nje version pak te ndryeshem nga stilo

  ne radhe te pare une i pranoj germat ashtu sikurse i ka njohur edhe pranuar gjithsia dijetare deri me sote edhe mbi kete baze nxjerre lexim pak te ndryeshem nga stilo,por kjo nuk do te thote se une po kritiko vepren e stilos,thjesht do te thote se po hidhet ne mendim me shume

  fjalia e pare sipas mendimit time ka kete rrjedh

  TEURATTANALARZAUJAMEVAHR

  e cila sipas mendimit time ndahet keshtu

  TE URAT TANA LARZA UJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME

 7. #67
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  Pershendetje dhe ty Iliria2
  Arsyeja jote mund te jete e ngjashme arsyen e shume te tjereve qe hedhin postime ne kete forum dhe ne forume te tjere.
  Po postoj dhe une nje shkrim tjeter, po ashtu ne vijim te temes.  -----------------------------------------------------  Intervista / Gjykimet


  Pr shum vite sht marr me studimet e shkrimeve t vjetra, ku ka nxjerr edhe mendimet e tij se shqiptart jan autokton n Greqin e lasht, se ata jan helenasit e vjetr dhe jo grekt e sotm. Kto mendime ai i mbshtet n mbishkrimet e shkruara npr gurt dhe thniet e historianve t lasht si Herodoti.  Shkrimet n gur na zbulojn gjurmt m t hershme t shqipes
  ARBEN LLALLAgazeta Shqiptare

  N prgjithsi pr historin e lasht t popullit shqiptar kan qen t huajt q kan shkruar dhe kan sjell vr tetime pr lashtsin ton. Por, ka pasur edhe raste t studiuesve t huaj q kto vrtetime i kan fshehur ose i kan keqshpjeguar. Studiuesi grek me origjin shqiptare, Niko Stilos para disa vitesh botoi n gjuhn shqipe librin HISTO-RIA E SHENJT E ARVANITVE, nj libr q tregon pr lashtsin e gjuhs dhe shkrim-it shqip. Para nj viti botoi FJALORIN e MARKO BOARIT dygjuhsh greqisht-shqip. N moshn 19-vjeare, m 1809, Markoja na solli fjalorin e par greko-shqip (Fjalori dygjuhsh Greqisht dhe Shqipes s thjesht). Fjalori dygjuhsh prbhej nga 111 faqe, 1494 fjal shqipe, dhe 1701 fjal greke. Origjinali i ktij fjalori gjendet sot n Muzeun Kombtar t Parisit me kodin, Suplement Grec 251 numri 244 t faqes, dhe u dhurua n maj t vitit 1819 nga konsulli francez n Janin, Pukvilli. Studiuesi Niko Stilos sht i lindur n nj fshat t prefekturs t Prevez nga prindr dygjuhsh, q flisnin gjuhn shqipe (arvanite) dhe greqisht. Ai ka rreth 30 vite q merret me studimet parahistorike rreth lashtsis s gjuhve t ndryshme europiane. Ai sht i diplomuar n ekonomi, n universitetet italiane dhe m von emigroi n Gjermani ku ka mbi 35 vite atje. Pr shum vite sht marr me studimet e shkrimeve t vjetra, ku ka nxjerr edhe mendimet e tij se shqiptart jan autokton n Greqin e lasht, se ata jan helenasit e vjetr dhe jo grekt e sotm. Kto mendime ai i mbshtet n mbishkrimet e shkruara npr gurt dhe thniet e historianve t lasht si Herodoti. N kt intervist ai shpalos disa prej argumenteve t tij mbi lashtsin e shqipes dhe faktin se shqiptart jan autokton.

  N prgjithsi shqiptart nuk kan shum njohuri mbi faktin se gjuha e vjetr e kohs antike sht gjuha shqipe dhe q ka shkrime t vjetra n gjuhn shqipe.
  Gjithmon i sht mshuar faktit se gjuha dhe shkrimi i vjetr qe greqishtja. Ju far mund t na thoni?


  mund tju them! Shqiptart kudo, edhe n Shqipri nuk din mir as historin q
  ishte prpara, le t themi 200, 300 apo 500 vite m par. N ato vite ka shum libra t shkruar n gjuhn shqipe me shkronja toske, pra me shkronja greke. Kshtu, propaganda antishqiptare nuk do q kto libra t dalin n drit. Un isha 25 vje dhe nuk e dija q shqiptart kishin libra, kishin testament. Pra, nuk e dija q edhe Bibla ishte prkthyer n gjuhn shqipe dy her. Nj her nga peshkop Grigori dhe njher nga Kostandin Kristoforidhi.


  Pra, ju mendoni se ka libra t shkruar n gjuhn shqipe m prpara se vitit 1555, q njihet MESHARI?


  Patjetr, mund t ket libra edhe m prpara se MESHARI. N Bibliotekn e Vatikanit p.sh, nuk ln do njeri q t krkoj kto libra. Mua p.sh., nuk mund t m ln. N Itali, rreth vitit 1200 nj peshkop katolik nga Bari shkruan se shqiptart kan nj tjetr gjuh nga latint, por librat e shqiptarve jan t shkruar me shkronja latine. Kt e thot nj peshkop katolik m 1200. Pra, ku shkuan ato libra?!
  Kush i prishi? Ato libra jan diku, por nuk dim ku jan.

  Ka akademik apo studiues n bot q po thon se shqiptart kan ardhur nga Kaukazi...

  Po. Ka studiues q thon, por e vrteta sht se shqiptart jan m t vjetr se ky dheu ktu. Shqiptart jan pellazg. Po t studiojm se kush jan shqiptart, do t msojm se jan njerz q nuk erdhn nga mali, por jan ata q shkruan kto gjrat antike. Erdhi koha q ti msoj bota.

  Kemi msuar se grekt jan m t vjetrit, kan Mitologjin, vepra antike, Homerin etj. Do t rrzohen kto mendime me shkencore ?  Un punoj q t thyhet kjo tabu. N botn e sotme moderne nuk e krkon puna q vetm t flasim. Duhen fakte pr ta vrtetuar. Un kam punuar 10 vite q njerzit t lexojn kto tekste t vjetra. Pra. ka tekste t kohs antike q lexohen vetm n gjuhn shqipe. N Kret sht gjetur nj tekst i vjetr Dorjan n gur. Kt tekst un e kam punuar q t lexohet dhe them q sht n dialektin dorisht, pra n gjuhn e arvanitasve tosk. Dialekti i toskve, I arvanitasve, ka shum fjal greke. Ky tekst tregon pr perndin Dionis. Un them q Dorjant jan shqiptart tosk, pra arvanitasit. Ndrsa Jont jan shqiptart geg. Jont ishin shum n lashtsi. Pra, gjuha shqipe kishte dhe ka dy dialekte. Jont, q jan gegt e shkruanin me shkronja latine gjuhn shqipe. Po t kem koh, kt tekst do ta botoj n nj libr. Pr kt tekst grekt, duke mos e kuptuar, thon q sht n gjuhn e vjetr greke, n dorisht. Por, un e lexoj kt tekst n gjuhn shqipe. E kupton se far bhet...

  Mundet q studiuesit e tjer tju kundrshtojn?

  Un punoj q njerzit t m kuptojn edhe ti kuptojn kto tekste. sht nj gur i vjetr i gjetur n Peruxhia t Italis, q i thon Toskan. Toskan do t thot ana e toskve dhe atje flisnin n gjuhn e toskve. Gurin e Peruxhias un e kam deshifruar n gjuhn shqipe, n alfabetin latin dhe grek. Kur botova studimet e para vajta n Greqi, sepse un jam shqiptar i Greqis edhe dua q kto q shkruaj ti lexojn shqiptart e Greqis (arvanitasit, shn.A.Llalla) dhe t shohin cilt jan shqiptart. Duhet q ta largojn turpin nga vetja ata m t shumtit, t cilt nuk thon q jan shqiptar, por grek. Sepse n Greqi thon se shqiptart nuk kishin kultur.


  ************************************************** ***********


  KUSH SHT NIKO STILOS?

  Niko Stilos sht nj shqiptar nga Preveza e Greqis. Ka lindur m 1946, n nj fshat me emrin Aidonta dhe prej m shum se 35 vite jeton dhe punon n Gjermani. Prindrit e tij flisnin n gjuhn shqipe n familje. Gjuhn greke Niko e msoi n nj mosh pak t rritur, gjat kohs q filloi t ndiqte shkolln fillore, shkolln e letrave, si i thoshin shqiptart e Greqis, gjuhs zyrtare greke vite t shkuara. N krahinn e tij, njri fshat dallonte nga fshati tjetr n gjuh. Diku flitej shqip, diku greqisht edhe me tutje vllahisht.
  Me iden e nj gjuhe t prbashkt, fanatikt t udhhequr nga msuesit e shkollave, gjetn terren pr realizimin e qllimeve t tyre. Msuesit grek numronin fjalt e dgjuara nga fmijt q vinin nga familjet me origjin shqiptare n gjuhn shqipe dhe i qllonin me shkop n duar. Me gjith krkesat dhe metodat e rrepta pr t mos folur gjuhn e prindrve, moshatart e Niko Stilos e msuan gjuhn e prindrve, shqipen dhe e flasim ende edhe sot. Sot fshati sht prishur, jo n kuptimin e shkatrrimit, por sht pothuajse i braktisur. Ikn t gjith. sht nj fshat malor dhe m t shumtit merreshin
  me bagti, ishin obenj. Edhe babai i tij oban ishte me dhi. Fshati sot quhet Aidon
  ta, por m prpara quhej Ftin. Hahni dhe Kristoforidhi pr fjaln Ftin thon q ka
  kuptimin e ngushtics. Dhe vrtet fshati sht me rrug t ngushta. N fshat gjen rreth 50-60 pleq t cilt kuvendojn n gjuhn shqipe. Ndrsa t rinjt nuk flasin shqip... Kur ishte n gjimnaz e mundonte pyetja se, jan kta shqiptart, kta arvanitasit. Me vite, njra-tjetra, librat, ambienti i ndryshm nga ai familjar dhe shkollor etj, dhan nj prgjigje. Gjeti shkrime 500, 800 vite para Krishtit. Msoi se ajo gjuha e vjetr sht shqipja. Duke lexuar gramatikat m t lashta greke t mbijetuara, i bri prshtypje q n 12 vjett e shkolls nuk kishte dgjuar qoft edhe nj fjal pr to. Duke u angazhuar gjithnj e m tepr me temn e arvanitasve (shqiptarve), gjeti fjalorin m t vjetr t gjuhs shqipe t Frang Bardhit Dictionarium Latino-Epiroticum. Arriti n prfundimin se librat me t cilat ishte informuar n shkoll, jo vetm nuk shkruanin t vrtetn, por prpiqeshin edhe ta mbulonin at. U njoh me epigrame t palexuara t pellgut Mesdhetar t shkruara me alfabetin grek, prej atyre q perndimort i quajn etruske, e vetm nj pakic studiuesish i konsiderojn ato se bhet fjal pr gjuhn e shqiptarve N shtator t vitit 2004 mori pjes n Simpoziumin shkencor pr arvanitasit si dhe pr t botuar librin e tij t par n gjuhn shqipe Historia e shenjt e arvanitasve. Libri flet pr historin e shqiptarve n koh antike. N veanti, n libr shkruhet pr mumien e Egjiptit q ndodhet n muzeun Zagrebit. Gjat vizits n Kosov ai u emocionua shum dhe falnderoi Kosovn q mblodhi bashk n nj vend arbresht, arvanitasit dhe shqiptart, tri degt e nj trungu n nj takim, q m shum ishte nj takim mallngjyes e njohs me realitetin n Kosov.  Me alfabetin latin, q N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg  E UNDA T TANNA LA REDHYRR
  ANNE DJATHR LAU TN DJELOINA.
  MEMT LA ASHUNAM SL ELEO CARRU
  T DHAN SHUM LE RITESN M TEIM
  RA MNEM I PA ANNA VEN N AP ER
  XII DJELOI N AO URA MARA MPERA
  MKENNU LNNL E SKUL DHUKI EN
  E PLTUL ARU.
  A ULEMI DJELOINA NA MARDHN AL
  KLENMI OP OI L MKUNA KENU
  E PLQ SHELI KLAROA LMASHUNEM
  KLE NOUN THULOE.
  SHALAM THIENN SHUM LE DJELOINA
  VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
  PEND M NDAN KDHLOII SHALMT
  DJELOINA VUT N AP ER PENEDHM
  NNASY AKNINA KLEL ASHUNA
  DJELOINA NN LE RDHINIA INT
  ENNA NNERR KNLJ DJELOINA DHIAM
  TESNE E KA DJELOI N AO URA
  M OA URA VELLUTESN E NDAM NEKE
  TESN M TEIM NDA MNEM THINNO
  MPELLOUTA MKUNA ASHUNA NNENA
  VEN N AP ER KIKNLL VAREUTYME:

  (Ne gjuhen dorike, nuk e postoj dot se ka karaktere te alfabetit grek-BARAT)
  TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Trojan_Dodoneus
  Antarsuar
  03-12-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR=TEK URAT THENA LARZAUJ VARRI AME
  Mundet edhe kesthu te shkruhet !!!


  TE URA T TANN A LAR ZAU'A ME VAHR


  Tani tek ura Titan a lar Zeua ?

  apo.....

  Tek "ura(ni)" qe eshte titan ......... ZEUA !

  si mendoni !!!

 9. #69
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po dodone e

  por ajo qe ka me shume rendesi eshte mundesia e shqipes per ta shpjeguar mbishkrimin,ndersa vulen e fundit do ta vendosi shkolla shqipe e ceshtjes qe shpresojm te hapet pas terheqies zvarre te Lubonjave te qelbura qe sulmojn hapjen e albanologjis

  per respekt te perkrahjes suaj une po hedhe dy rreshta me shume nga ky mbishkrim qe e njohe pre koheve -sipas versionit time,duke mos kembngulur se eshte vula e gjithckaje ,vule qe do ta vendosin shkolla shqipe e albanologjis

  TE URAT TANNA LARZAUJ AME VAHR LA UTHEN VELLARA ,ESHTE LART AFUNAS SPELE O HARRU TE ZANE

  pra une bazohem tek leximi i pergjithshem edhe nuk kerkoj te ju binde se ky eshte mendimi perfundimtar,mendim te cilin une ja kam besuar albanologis kurdo qe te detyrohet te hapet,pasi flasim per detyrim edhe jo per zgjuarsi edhe largpamje kombetare ---per sa kohe qe rrojn e mbreterojn kelyshet e miloshevicit

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Pershendetje Alfeko,po jap edhe une mendimin tim per ;TE URAT TANNA LARZAUJ AME LA UTHEN VELLARA,ESHTE LART AFUNAS SPELE O HARRU TE ZANE''
  Per mua ''TE URAT TE GJITHE NE LARE VARRIN ME UJE ,LA UDHEN VELLAI,ESHTE LART,ESHTE FUNDOSUR NE SHPELLE ESHTE HARRUAR SE FOLURIT.....
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Trojan_Dodoneus
  Antarsuar
  03-12-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Varet se ku eshte gjetur Mbishkrimi.......

  Per mua , Versionet qe Jap jane 2


  • Versioni 1re , nqs ka te bej me Vdekje nje te afermit..


  TE URA T TANNA LARZA UJA, ME VAHR LA UTHEN ,
  VELLA RA, ESHTE LART, A FUNAS SPELE , O HARRUT (vdekia greqisht os pelasgisht!!) E ZANE


  TEK URA (QE)TE GJITH LAHESHIN ME UJE , ME VARR(VAIT) LA UDHEN ,
  VELLAI RA, ISHTE LART , U FONDOS NE SHPELLE , VDEKIA E ZANE (ZURRI)


  • Versioni 2te , nqs ka te bej me mitologjine...


  TE URA T TANN
  A LAR ZAU'A ME VAHRLA U THEN,
  VELLA RAES HTE LART, AFU NAS
  SPELE O HARRU TE ZANE


  TEK URANI TITANI
  ESHTE LARGUAR ZEUSI ME VAIT U THA
  KUR VELLAI REAS ISTHE LART , AFER NESH
  SPELLA ESHTE HARRUAR TE FOLURIT (PUSHOI ZHURMEN)


  Mbase ka te bej me mitologjine , ku Rea e dergon djalin "Zeusin" ne nje
  shpell qe te rritej pa e mar vesh Vellai i Sai - dmth KRONI....


  RHEA = VAJZA E URANIT , MOTRA DHE GRUAJA E KRONIT , BABAIT TE ZEUSIT  Ketu mund te perfytyrojme se H = E ose I , si prsh ne Hrakleis = Heraklis ose Iraklis...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Trojan_Dodoneus : 21-12-2008 m 13:03

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e eagle_black
  Antarsuar
  17-12-2008
  Vendndodhja
  LAGJIA E JOHANIT
  Postime
  357
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs down

  Citim Postuar m par nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
  O cuna ky eshte mbishkrim Bizantin Grek (i shkruajtur me gjuhen greke te mesjetes...)


  Tek Rrjeshti i Dyte shkruan..

  EKKLISARXVN THC MONHC (ΕΚΚΛΗΣΙΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ) -- (Kishetareve te manastirit) ...........


  Tek i treti rrjesht...

  EKOIMH(-)H MARTIO ----- VDIQ NE MARS
  ................
  po ti ore djale per cfare je ketu per te fo per gjuhen tone apo te atyre legenave=me greke

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Trojan_Dodoneus
  Antarsuar
  03-12-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pergjigjje

  Citim Postuar m par nga eagle_black Lexo Postimin
  po ti ore djale per cfare je ketu per te fo per gjuhen tone apo te atyre legenave=me greke

  Po pse ore , nqs eshte greqisht nuk mund ta mohoj, duhet te them me doemos qe eshte shqip !!

  une jam realist , nuk fantazoj

  Ajo eshte shkruajtur ne Gjuhen Greke Bizantine , edhe kjo eshte fakt ... se edhe shqiperia ka qene e pushtuar nga Bizantinet , qe gjuhe zyrtare kishin gjuhen greke..

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  A di te rruash o trojan kete shkrimin qe e ke bere lesh mrike se per realitet faktet jan tjera postimi juaj e ben shkrimin ne fjale shum te ri nese ne mesjete eshte shkruar athere pse eshte shkruar nga e djathta ne te majt ,me trego prej kur kan shkruajtur greket nga ana e djatht une smund ta gjej askund me sa di une greket kan shkruar nga ana e majt ne te diatht thuaje te verrteten pasi je,, real'' ciles periudh i takon shkrimi ne kete gur dhe ku eshte gjetur.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Trojan_Dodoneus
  Antarsuar
  03-12-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  A di te rruash o trojan kete shkrimin qe e ke bere lesh mrike se per realitet faktet jan tjera postimi juaj e ben shkrimin ne fjale shum te ri nese ne mesjete eshte shkruar athere pse eshte shkruar nga e djathta ne te majt ,me trego prej kur kan shkruajtur greket nga ana e djatht une smund ta gjej askund me sa di une greket kan shkruar nga ana e majt ne te diatht thuaje te verrteten pasi je,, real'' ciles periudh i takon shkrimi ne kete gur dhe ku eshte gjetur.


  o XH GASHI MOS JA FUT EDHE TI KOT PLAKO... PO FLISNIM PER SHKRIMIN MBI MURIN E KISHES, A MANASTIRIT NE APOLLONI .. ZGJOHU MOR BURRE.....


  PER SHKRIMIN E LASHTE DHASH INTERPRETIMIN TIM ME LARTE.........
  Ndryshuar pr her t fundit nga Trojan_Dodoneus : 21-12-2008 m 22:38

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Po mire ke mundesi te kjartesosh se ky termi me lart ce ke perdor greko bizantin eshte si nje lloj shpate me dy teha pse si ndan terminet sepse jan dy emra dhe perandori greke se besoj se eshte e njejt me perandorin bizante .
  Pra greqia ka ne tradit qe meritat e mbreterve,perandorve tjer jo grek ti pervetsoj siq kemi shume raste por me te rendesishmet po permendi dy tri psh .
  Kadmin ,Ahyllin,A Leken e madh ,asnjeni nuk ishte grek nga keta .
  Gjithashtu qyteti i Apollonis nuk ishte dhe si perkiste kurre Greqis kjo nuk don koment vete emri tregon se kultures se kuj i perket kush e ndertoj kete qytet kultures te se cilit popull i perkiste emri APHOLLON
  Kjo eshte rezultat i predikimit te religjionit qe predikohen ne gjuhe te huaja ne trojet tona - te banuara me Shqiptar si ne Shqiperi Kosov Maqedoni Malte zi Qameri .
  Ketu INTELEGJENCA duhet te nderhyj dhe ta stopoj kete luft sepse predikimi i ciles do fe ne gjuhe jo amtare eshte asimilim i kultures perkatse e me e kecja eshte se kjo kulture eshte kultura jone Shqiptare.
  Pra analizimi real i emrit Apollon na ben te kuptojm se apollonet ishin qytetaret e TROJES te ikur nga lufta apo ndonje permbytje-termet apo ndonje semundjeje qe i beri te migrojn trojanet ne Apollonin e sotme pra qytetin e Apollonis e ngriten Trojanet qe argumentohet me emrin e trasheguar nga TrojA Dardane .Po e them me plot te drejt sepse Greket ishin shkatrraqa plaqkitsa pra per te rrenuar e kan pas tradite per te ndertur as nje thark derri skan ditur ta ndertojn ishin lakragjinj berber te libis ,etiopis popull nomad sikur cergar nga edhe kan emri qerg=greq.
  Me e keqja e jone eshte qe ne lejojm te shtrembrohet identiteti i te parve tane per nje grusht euro apo per nje pasaport - leje qendrimi te grekut me nje emer greku apo dreci te mallkuar.
  Ti o trojan dodoneus lexo si te duash dhe shkruaj c'te duash por mos e mendo se te gjithe i bindemi mendimit tuaj .

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Trojan_Dodoneus
  Antarsuar
  03-12-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  Po mire ke mundesi te kjartesosh se ky termi me lart ce ke perdor greko bizantin eshte si nje lloj shpate me dy teha pse si ndan terminet sepse jan dy emra dhe perandori greke se besoj se eshte e njejt me perandorin bizante .

  Kjo Qe kam thene me lart nuk eshte thike me dy presa.... sepse e kisha fjalen tek Gjuha greke e perandorise Bizantine  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  Gjithashtu qyteti i Apollonis nuk ishte dhe si perkiste kurre Greqis kjo nuk don koment vete emri tregon se kultures se kuj i perket kush e ndertoj kete qytet kultures te se cilit popull i perkiste emri APHOLLON
  Qyteti NUK i perkiste Greqise , por i perkiste Perandorise Bizantine.......

  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  Ti o trojan dodoneus lexo si te duash dhe shkruaj c'te duash por mos e mendo se te gjithe i bindemi mendimit tuaj .

  Shiko se po ben ca pyetje koti , ta shpjegoj une pse eshte shkruar ne gjuhen greke...


  Sepse ne Kishat Orthodokse bibla ishte ne greqisht , mesha mbahej ne Greqisht..
  Prandaj FAN NOLI beri kishen autoqefale shqiptar... se po te ishen te gjitha keto Shqip ... skishte nevoj ta bente ate....

  Ti shiko , akoma ne gjuhen arabe jepet Kurani.. cdo te thote kjo qe ne jemi Arab !!

  Pra lexo mire njehere . pastaj.........

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime

  ne gjurme te germave dhe shkrimit Pellazgo-yllir

  Trojan .cfare shkronje eshte ajo qe i ngjason syzeve?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ajzberg : 22-12-2008 m 11:43 Arsyeja: ortografik
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 19. #79
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per mbishkrimin e Peruxhes

  TE URAT THANA LARZAUI LA UDHEN VELLARA,ESHTE LART SHPELLES SE AFUNAS TE CILEN E KA ZENE HARRU

  qellimi kryesore eshte qe te dalin nje mendim i plote edhe me kuptim ,pasi vetem keshtu drejtlexohen fjalet
  Vazhdimi

  FUSHLERI DESH TE ISH RASNES I PA AMA HENE NEPER HI-----

  sidoqoft lidhja mindis mbishkrimeve te Peruxhias edhe Kortones eshte AULI VELLARA ARZNAL CLENSI=VELLAI AULI DJALI I ARZNALIT

  VELLARA =edhe sote kemi vellazerira fetare--kete kuptim ka vellara

 20. #80
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
  Kjo Qe kam thene me lart nuk eshte thike me dy presa.... sepse e kisha fjalen tek Gjuha greke e perandorise Bizantine

  Qyteti NUK i perkiste Greqise , por i perkiste Perandorise Bizantine.......
  Shiko se po ben ca pyetje koti , ta shpjegoj une pse eshte shkruar ne gjuhen greke...


  Sepse ne Kishat Orthodokse bibla ishte ne greqisht , mesha mbahej ne Greqisht..
  Prandaj FAN NOLI beri kishen autoqefale shqiptar... se po te ishen te gjitha keto Shqip ... skishte nevoj ta bente ate....

  Ti shiko , akoma ne gjuhen arabe jepet Kurani.. cdo te thote kjo qe ne jemi Arab !!

  Pra lexo mire njehere . pastaj.........
  si bilbili edhe hasani te dy antishqiptar jane ,bilua quhej ellinas ne epire,ndersa hasani turkoalvano ndersa gjuha e memes si e bilos edhe e hasanit ishte shqipja jone

  sa per biblen greke -ajo nuk gjante edhe nuk kuptohej nga greket---per me shume pyesni Dian 10 se ai i njeh me mire keto kohe

  respekte
  Ndryshuar pr her t fundit nga alfeko sukaraku : 23-12-2008 m 11:35

Faqja 4 prej 24 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sola Scriptura
  Nga berat96 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
 2. Bolivi, zbulohen gjurm dinosauri 144 milion vjecare
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 08:09
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56
 4. Makina e shkrimit
  Nga elvisi80 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 02:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •