Close
Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 478
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-11-2008
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    sepse ne mbishkrimet e lashta fjalet shkrueshin te ngjitura....shenja pikesimi nuk perdornin fare,ok????



    zotrote,na gjej ti nje gjuhe tjeter dhe spjegoje!!!!!eeeeeeeeeeeee si thua,ke bithe???sillna iher greqishten dhe spjegoje
    Une s'thashe qe nuk eshte shqip pak a shume une desha te thosha ate qe tha Dias por nuk u shpreha mire. Nuk thashe as qe eshte greqisht sepse mesa di une greket vete e kane pranuar qe seshte greqisht.

  2. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga ATREU Lexo Postimin
    Une s'thashe qe nuk eshte shqip pak a shume une desha te thosha ate qe tha Dias por nuk u shpreha mire. Nuk thashe as qe eshte greqisht sepse mesa di une greket vete e kane pranuar qe seshte greqisht.

    bukur shume

    por pikerisht kjo ishte arsyea qe e hapa kete teme-qe te vijme me prane drejtkuptimit te mbishkrimeve te lashta

    me kete lloje menyre shkrimore eshte shkruajtur ne lashtes,biles kemi edhe mbishkrime greke qe shkruhen me fjalet bashke.

    ndaj nuk po perdhunoj mbishkrimet qe te nxjerre fjale shqipe,por po mundohem te jap nje version te leximit te tyre ---jo me hamendje por i bazuar ne fakte te botuara ketu e 100 vete me pare ---edhe te ndaluara per njohsin e shqipes fale injorances-tradhetis-a pederastis se akademis se Tiranes e cila ndoqi rrugen e Serbit Miklosic te shprehur me ane te nje idioti te ceshtjes edhe nje mosnjohsi te shqipes : Gustavo Meyer.

    Ata qe folen per lidhjet e lashta te shqipes me pellazgjishten-u helmuan ne Athine-aristidh Kollja,edhe u interrnua u bastarduan ne tirane ,e vdiqen pastaj ja bastarduan vepren e jetes edhe j a botuan-rasti i dhimiter pilikes.

    pikerisht mos njohja e asgjeje, per lashtesin tone, ka sjelle paditurin edhe shprehje si ajo e juja qe flasin per perdhunime.

    do ju lutesha qe te mos na sillnit ndermend karagjozin Aleks Buda me "ha mer iken" e tije injorante edhe tradhetare,ndersa si njohes i greqishtes qe jeni po ju dretoj te lexoni ndarjen(jo dhunimin) e faleve nga iakovo thomopulo 1912 ,i cili u bazua ne dijetaret bashkekohore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 26-11-2008 më 12:59

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Z. Alfeko,
    Pasioni yt ne deshifrimin e shkrimeve etruske eshte per tu pershendetur.
    Do te lutesha qe te mos deshifroje shkrimet me fjale te pashkeputura por shkrimet ku autori i ka ndare fjalet ne menyre te dukshme.
    Une personalisht duke mos qene ekspert deshifrimi(megjithese njohurite tek une jane shume me teper se modeste) do te kerkoja nje drejtim prej teje te kesaj pune.
    Le ta fillojme me kete:



    me poshte ke dhe shkronjet e perdorura:




    nese ke ndonje korrigjim le ti diskutojme. Keshtu me duket se behet nje debat i ndershem , korrekt dhe larg spekullimive dhe pozimeve.

    sorry man

    nuk e pata vene re dyreshteshin ne fund--

    C qe shfaqet si G ,mendoj se eshte gabim,ose munde te jete perdorur ne nje dialekt keshtu-

    une mendoj se po ta pershtasnim C me leximin e shqipes se sotme, ateher C do lexohej "c=s=k=sh=c"

    persa i perket te artave te Pirgut -varianti qe keni nuk eshte fare i qarte

    sigurisht qe O ne kete mbishkrim lexohet si O edhe o Th.e verteton e ngurta tjeter ne te cilen kemi emrin e AMUSE edhe jo THAMUSE ashtu sikur e paraqesin---o para Amushe sherben si"o amushe"

    pak me vones---por te kuptova me duket

    mire se erdhe ketu.

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    ANTIBUDIZEM

    po marim nje fraze greke edhe po e vendosim ne vazhdim pa nderprerje ne menyre qe te sqarojm "jodhunimin"

    THALASSAEINAIHZOIMOY

    Ne se do mundoheshim ta perdhunonim serisht nuk do kishim nje perfundim te qarte per gjith shkrimin

    THA LASSA EINAI?? HZO?HZOI?HZOIM?

    pra nuk do kishim nje perfundim te qarte per gjithe leximin ne se do donim ta perdhunonim kete shkrim grekeTHALASSA EINAI H ZOH MOY=DETI ESHTE JETA IMA.

    Po keshtu edhe Esat Pash Buda me pederastin e tije antishqiptare ironizonte ndarjet e fjaleve te pellazgjishte me frazen "ha mer ik"

    ne asnje menyre nuk po theme qe eshte i thjesht leximi i mbishkrimeve,perkundrazi eshte shume i nderlikuar ,edhe kane per te kaluar shekuj te tere edhe me shkollim apostafat per ceshtJen ne menyre qe te jepet nje perfundim i drejt.Duhet qe personat qe merren me studimin e mbishkrimeve te kene njohuri te mira te shqipes-greqishtes-latinishtes---te pakten,pasi keshtu do dallojn me se qarti fjalet.Askush nuk munde te me bindi se THALASSA EINAI H ZOH MOY munde te jete fraze shqipe --pasi une e kame shume te lehte qe ne fjalen e pare te dalloj fjalen greke "thallassa"----diskutoJ te tanishmen edhe jo te shkuaren e fjales--THETI----------THALL-THELL-THELSINA

    idiotsira edhe qellime keqdashese serbogreke DINAMOTIJEBOTA apo HAMERIK do vazhdojn te villen nga antishqiptaret per sa kohe qe te mbreteroj idiotsia tradhetare e Aleks Budes e compani.Urojm te hapet nje shkolle albanologjie ne menyre qe te dijesohemi edhe te mos bjeme preh e pisave me qellime antishqiptare

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    shkojm tek nje tjeter mbishkrim etrusk

    botohet nga thomopulo 1912

    gure varri

    me pare se te botojm mbishkrimin, po paraqesim nje varre etruske ne radhe te pare.

    varret etruske ndertoheshin ne formen e rrumbullakt kryesisht edhe ishin ndertesa me nje arkitekture te mahnitshme ------qe do emerohej arkitekture grekolatine menjeher sa po ti hedhin nje sy pjeprat e akitektures shqiptare

    gjane me varret Mikenase-kane formen e nje bunkieri te dulles--ndersa brenda jane mahnites edhe me matrial te pafundem AUTOKTON PARAGREKOLATIN=PELLAZGE

    Vreni ne vazhdime varreze etruske

    muret e medha qe e rrethojn si edhe pasuria e brendeshme patjeter qe kerkonin arkitekture edhe mjeshter te medhenj

    emrat e mjeshtrave te medhenj duhet te shkruheshin diku--ashtu sikurse njohim per shume emra te mbishkruajtesve te lashte
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    vreni edhe anen e jashtme
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    si u njohem me varret etruske---shkojm te njihemi edhe me nje gurre varri
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    me ndihmen e alfabetit etrusk qe kame postuar ne faqen e pare, lexoni :

    MI MURS ARNTHAL VETES=

    MBI MURIN E ARNTHAL VETES=


    MBI VARRIN E ARNTHAL VETES
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    vazhdimi

    NUVRES LARIS VETE MULUNE=

    NUVRESI I LARIS VETES MULOJ=

    NUVRESI I LARIS VETES PUNOJ--E NDERTOJ
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  10. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    perfundon

    LATHIA PETRUNI MULUNE=

    LATHIA PETRUNI MULOJ=

    LETHIA PETRUNI PUNOJ
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    VARRIN E ARNTHAL VETES E NDERTOJ NUVRES LARIS VETE EDHE LATHIA PETRUNI

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    anekdot e kohes

    të flasesh per autoktonin tonë edhe te mbroshe rrugen e gustavo mejerit është njësoj sikur të thuash se po bie dëborë e akullt edhe njërzit po bëjne plazh pranë detit


    është më se i qartë Mejer kur flete për gjuhen tone te cilen e nxjerre si gjuhë mesjetare te huazuar nga sllavo greket-----ndersa dijetaret tanë mbrojn studimet e Mëjerit edhe thone se ne jemi autokton--

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anëtarësuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorë
    Postime
    1,938
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    nuk kemi teme drejtshkrimi ketu miku ime ,po kerkon naze edhe edhe bukurira-kridhu ne ndonje teme tjeter edhe mos na prish pune-
    i shenjti alfeko sukaraku nuk te kerkoi njeri drejtshkrim, naze dhe bukuri.
    por meqe vazhdon te shruash e te besh monologje i vetem pa shpjeguar
    njeriut ato drejteshkrimet e tua atehere preferoj te kridhem ne tema te tjera.

    keshille: kur beson te kesh arritur fundin dhe mendon se s'ke cfare te besh me
    vecse te ngjitesh, kujtohu: vazhdo te germosh akoma!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Alfeko shikoje kete shkrim ne kete mozaik
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Ja edhe nje tjeter mozaik
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  16. #36
    Numeroj peshqit Maska e peshkaqeni33
    Anëtarësuar
    31-12-2005
    Vendndodhja
    Ce pyesni kot, as vet se di ku eshte.
    Postime
    584
    Alfeko, nje bravo te madhe nga une.

    Sinqerisht!
    Proletar te te gjitha vendeve bashkohuni

    Nisuni ju para, sa te therras Saliun

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Elian70 Lexo Postimin
    i shenjti alfeko sukaraku nuk te kerkoi njeri drejtshkrim, naze dhe bukuri.
    por meqe vazhdon te shruash e te besh monologje i vetem pa shpjeguar
    njeriut ato drejteshkrimet e tua atehere preferoj te kridhem ne tema te tjera.

    keshille: kur beson te kesh arritur fundin dhe mendon se s'ke cfare te besh me
    vecse te ngjitesh, kujtohu: vazhdo te germosh akoma!

    fort i nderuar madheri


    i kame dhene nje pergjigie saures tek tema e Apollonis----vendosni edhe emrin tuaj atije qe te merrni pergigien qe doni

    per injorancen tuaj po u kujtoj se nuk kam postuar asnje shkrime personal ,por kame postuar mbishkrime te botuara nga Thomopulo 1912 ,edhe ashtu sikurse i paraqet ai

    fakte qe nuk i ka lene te vinin ne drite bordellua e Tiranes

    Ajzberg

    te kam shkruajtur ne privat

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Ajzberg

    per mozaikun me emrin e "KRISIT" nuk munde të flase shume pasi nuk njohe shume gjera-kohe-ku -kur.

    sa per emrin e KRISIT di të theme se është emër i permendur nga Homeri si emri i një prifti-ijeris..vajzen e të cilit KRISIDEN e kishte rrëmbyer Aga mem noni


    me ve në pozita të vështira---nuk di më.

    sa për COTIPIA=SOTIRIA ---është emër grekë me prejardhje pellazge ---shoj-shojti-shpëtoj.

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Ajzberg

    per mozaikun me emrin e "KRISIT" nuk munde të flase shume pasi nuk njohe shume gjera-kohe-ku -kur.

    sa per emrin e KRISIT di të theme se është emër i permendur nga Homeri si emri i një prifti-ijeris..vajzen e të cilit KRISIDEN e kishte rrëmbyer Aga mem noni


    me ve në pozita të vështira---nuk di më.

    sa për COTIPIA=SOTIRIA ---është emër grekë me prejardhje pellazge ---shoj-shojti-shpëtoj.
    Alfeko dhe une dua te te falenderoj per zellin dhe perkushtimin tend ne favor te leximit te rrenjeve tona. Me dashamiresi te falenderoj.

    Kam mendimin dhe mund ta mbroj kete mendim qe fjala e lashte """greke""" Σωτήρ sotër eshte fjala shqipe zotër. Zotat per te lashtin qe fliste gjuhen tone ishin burimi, miresia, shpetimi, mbrojtja.
    Soter ishte nje titull qe ijepej vetem perendive me te forta dhe mbreteve me te medhenj psh:

    soter Zeus
    soter Poseidon
    soter Echemus

    Kjo fjale ne studimet filologjike moderne kerkonte nje perkthim. Studjuesit vune re se kuptimi greko-bizantin si shpetues ishte shume i kufizuar.
    Prandaj ata i dhane shpjegimin qe une permenda me lart nisur dhe nga zbulimet arkeologjike

    1. as a title of God: Poseidon Soter
    2. any heroized leaders of Hellenistic dynasties, see hero cult
    3. as a title of liberators




    i cili perputhet me kuptimin shqip per

    1. zot(perendi)
    2. zoteri(nivel i larte shoqeror, dikur mbret)
    3. zot(zoterues)
    4. zot(clirues, mbrojtes)
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 06-12-2008 më 01:02
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Alfeko ,ky shkrim eshte ne anen jugore te kishes se Apollonise ,mundet ta deshifrosh?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Dija eshte injorance e mesuar.....

Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  2. Bolivi, zbulohen gjurmë dinosauri 144 milionë vjecare
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 09:09
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •