Close
Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 478 prej 478
  1. #461
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2009
    Postime
    280
    ose mund te jete dhe buk pjekes (Buko Pss)

  2. #462
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Mvaret se si lexon germat aty ku mendoni se kemi th ne fakt ashte germa o ndersa germa o me kryq identifikon germen th ndersa ajo germa qe ju mendoni se lexohet s asht germa i
    dhe mendimi im do te ishte
    Bukoriz
    Ndersa te fjala vertikale ne te majt identifikojm menyren e sakt se si ashte leximi sakte dhe i drejt i germave njeherit na jep kuptimin e sotem te qytetit Korinth
    korithioz-t

  3. #463
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2009
    Postime
    280
    Gash kete germen s ( spirale nuk e kam hasur ne alfabetet antike si germe i )

  4. #464
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2009
    Postime
    280
    Gash aty ku thote o me ke pa heret po sme beson ,cys moren krodh skam me a lane as 10 leshkat ( deshet) .Shikoje dhe njehere kete shkrim.

  5. #465
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Rastesisht kur po lexoja nje teme per etimologjine dhe origjinen e fjales "diell" , rastesisht mendja , ne menyre intuitive , me shkoi tek germa Y (qe shqiptohet y, epsilon, ypsilon dhe ispisilon ) . Nuk e di perse mendja me shkoi tek "kembet" qe perbejne kete shkronje te cilat te vendosura me 120 grade kundrejt njera tjetres (praktika e te shkrojturit i ka dhene formen qe ka sot) , japin pamjen e "yllit" . Po keshtu nga ky interesim , kapa se ne permbajtjen e emertimit -ypsilon-epsilon - ipsilon (ep-s-yllon, ip-s-yllon , ip-s-yllon ) ndodhet fjala "yll" .

    Atehere ne rast se kjo eshte racionale apo e vertete (sepse nuk jam i fushes) , dhe mua ashtu me duket (pra racionale), dalin menjehere dy konkluzione :

    1-germat jane ndertuar me kuptime te posacme dhe nuk jane ndertime rastesore , por me to jane shprehur objekte apo permbajtje dukurish ne forme kodi apo simboli .
    2-Nga alfabeti origjinar dhe me i vjeter dhe emertimi i germave , mundet te gjejme gjuhen qe i ka konceptuar .

    Ndoshta jam gabim , por sa me shume e mendoj aq me shume e besoj kete teze !
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 01-06-2010 më 06:40

  6. #466
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga P.Q Lexo Postimin
    Femija hyjneron ne ajer . Pra femija ron si hyj ne ajer ! (ndoshta ?)

  7. #467
    fanatik i së vërtetës Maska e tomaras
    Anëtarësuar
    09-07-2008
    Postime
    343
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Rastesisht kur po lexoja nje teme per etimologjine dhe origjinen e fjales "diell" , rastesisht mendja , ne menyre intuitive , me shkoi tek germa Y (qe shqiptohet y, epsilon, ypsilon dhe ispisilon ) . Nuk e di perse mendja me shkoi tek "kembet" qe perbejne kete shkronje te cilat te vendosura me 120 grade kundrejt njera tjetres (praktika e te shkrojturit i ka dhene formen qe ka sot) , japin pamjen e "yllit" . Po keshtu nga ky interesim , kapa se ne permbajtjen e emertimit -ypsilon-epsilon - ipsilon (ep-s-yllon, ip-s-yllon , ip-s-yllon ) ndodhet fjala "yll" .

    Atehere ne rast se kjo eshte racionale apo e vertete (sepse nuk jam i fushes) , dhe mua ashtu me duket (pra racionale), dalin menjehere dy konkluzione :

    1-germat jane ndertuar me kuptime te posacme dhe nuk jane ndertime rastesore , por me to jane shprehur objekte apo permbajtje dukurish ne forme kodi apo simboli .
    2-Nga alfabeti origjinar dhe me i vjeter dhe emertimi i germave , mundet te gjejme gjuhen qe i ka konceptuar .

    Ndoshta jam gabim , por sa me shume e mendoj aq me shume e besoj kete teze !
    Bamatat, në librin etij "Thoti fliste shqip", Gjuzepe Katapano rreket t'i shpjegojë hieroglifet egjiptiane me anë të gjuhës shqipe. Dhe sado e pabesueshme që të duket teoria e tij, të jesh i sigurt që kur ta lexosh do të të bëjë të mendohesh thellë. Po qe se e lexon këtë temë nga fillimi, por edhe ndonjë tjetër që lidhet me shkrimet pellazge do ta krijosh një pasqyrë më të plotë për sa të thash.

  8. #468
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga tomaras Lexo Postimin
    Bamatat, në librin etij "Thoti fliste shqip", Gjuzepe Katapano rreket t'i shpjegojë hieroglifet egjiptiane me anë të gjuhës shqipe. Dhe sado e pabesueshme që të duket teoria e tij, të jesh i sigurt që kur ta lexosh do të të bëjë të mendohesh thellë. Po qe se e lexon këtë temë nga fillimi, por edhe ndonjë tjetër që lidhet me shkrimet pellazge do ta krijosh një pasqyrë më të plotë për sa të thash.
    E di , e kam marre si informacion dhe i kam hedhur nje sy te siperfaqeshem pa u thelluar dhe perpjekur ta pervetesoj (mbaj mend) . Eshte bindes dhe konkret ne sa thote !

    Por une kur vura re sa thashe me siper , mendova se edhe alfabeti (apo germat) qe jane perdorur ne kohet e lashta dhe qe kane mberritur deri ne ditet tona (alfabeti "latin" apo ai "grek") pjese e te cilit eshte dhe Y-ep s iloni , apo -ip s iloni , qe mundet te na jape fakte te tilla dhe nga analiza mundet te konfirmohet e njejta gje .

    Kete nuk e them kot , por edhe duke pare edhe nje here sa konstatova tek Y , nga analiza e kesaj germe ep-s-iloni , duket sikur thuhet shqip "si ylli siper ", pra forma e yllit siper , pra yjeve te mbremjes ka mundesi .

    Ky lloj mendimi me erdhi edhe sepse , disa kohe me pare , kur po lexoja gjithashtu disa komente mbi lashtesine e hershme (tani nuk e mbaj mend se ku ) kam ndeshur pohimin se X-si , ne shkrimet e lashta perfaqesonte simbolin e zinxhirit te ADN-se. Ai gjithashtu ne lashtesine parahelene quhej "KI" dhe jo "IKS" (greqishtja e falsifikuar) . Mirepo ne ne shqip (dhe vetem ne shqip) kemi foljen "Q.I" ose "KI" , qe nenkupton nderzimin , pikerisht bashkimin e ADN-ve, pra procesin e perfaqesuar nga X-si . Dhe nga kjo per mua edhe vete X-si nuk duhet te jete simboli i ADN-se , por procesi i bashkimit te ADN-ve (kjo del nga kuptimi ne shqip ) pra procesi i shumimit ose i krijimit te jetes .

    Gjithashtu tani qe po shkruaj keto rreshta , me lindi ideja se dhe vete alfabeti , nuk eshte krijim i rastit por nje sere simbolesh (germat) qe duhet te permbajne nje kod , ka mundesi per historine e jetes ne toke ! Duke pare te dy keto simbole tani (dhe sigurisht duke mos u thelluar por keshtu empirikisht) , pra Y dhe X (i pari qe mundet te perfaqesoje yjet dhe i dyti qe perfaqeson procesin e bashkimit te ADN-ve), dhe qe keto germa ndodhen ne fund te alfabetit (kur ne fakt jane proceset e para te krijimit te jetes ne toke) , ka mundesi qe dhe ky mesazh -kod i quajtur alfabet te jete "shkruajtur" nga e djathta ne te majte ! A nuk ishte kjo edhe menyra e shkrojturit ne lashtesi ?

    Dikush mundet te tallet me kete ide , pasi normal nuk i takon nje studimi te hollesishem (pavaresisht sa faktet qe permenda jane reale) , por nje vezhgimi empirik dhe siperfaqesor duke konstatuar instiktivisht dhe intuitivisht keto fakte !

    E thene shkurt , mollet qe binin nga pema i kishin pare miliona dhe miliona njerez para Njutonit , por Njutonit i qelloi qe intuitivisht ai te kapte "cilesine" qe e bente mollen te binte dhe jo te fluturonte ! Kete intuite ai e zbertheu ne shkence , ndersa une nuk e kam nje mundesi te tille , pasi nuk kam formimin e fushes .

    Qellimi pse i hedh si mendime ne forum eshte se dikush nga anetaret e forumit qe ka njohurite e duhura dhe bisturine per te operuar me thelle , mundet te te marre shkas nga kjo .

    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 02-06-2010 më 04:10

  9. #469
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga tomaras Lexo Postimin
    Bamatat, në librin etij "Thoti fliste shqip", Gjuzepe Katapano rreket t'i shpjegojë hieroglifet egjiptiane me anë të gjuhës shqipe. Dhe sado e pabesueshme që të duket teoria e tij, të jesh i sigurt që kur ta lexosh do të të bëjë të mendohesh thellë. Po qe se e lexon këtë temë nga fillimi, por edhe ndonjë tjetër që lidhet me shkrimet pellazge do ta krijosh një pasqyrë më të plotë për sa të thash.
    Mos e harroni prof Skender Rizen kontributi i tij ne kete drejtim eshte shume i madh.
    Bam-at-at shume cka kemi ba por jemi ne start te temes .

    Megjithe mundin e anetarve ne kete teme gjithe ato perkthime lexime transliterime na bajn te kuptojm me bindje se verrtet Albanologjia-gjuha shqipe eshte celsi kodi i nje germe si e vetme dhe alfabet si dhe teksteve ,si atyre te vinqes,zatriqit,maliqit, mumies se zagrebit 10000 teksteve etrure atyre ne azi te vogel lemnos greqi dhe kudo qe jane .
    Nuk kem te zotet perpos qasjeve te perkthimit te identifikojm ekzistimin e nje ALFABETi UNIK PEELLASG paragrekoromak edhe pse ai ka ekzistue kete e deshmon gjuha qe perkthen shkrimet me te lashta.

  10. #470
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 11-06-2010 më 03:41

  11. #471
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    XH.GASHI vendosja e atyre germave ne ato pozicione eshte jotja dhe ne rast se po, cila eshte teoria jote per kete ?

    Ky alfabet apo keto germa cfare kohe i takojne ?
    Kendin e drejte me katete 3 dhe 4 , perse e ke vendosur ?

    Te me falesh se ndoshta do te te detyroj te perserisesh gjera qe i ke thene me pare por mundet te me referosh ne ato shkrime dhe nuk ka nevoje te lodhesh .

    Por sa ke paraqitur me duket shume interesante dhe e vuri ne levizje mendjen time !

  12. #472
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    XH.GASHI vendosja e atyre germave ne ato pozicione eshte jotja dhe ne rast se po, cila eshte teoria jote per kete ?

    Ky alfabet apo keto germa cfare kohe i takojne ?
    Kendin e drejte me katete 3 dhe 4 , perse e ke vendosur ?

    Te me falesh se ndoshta do te te detyroj te perserisesh gjera qe i ke thene me pare por mundet te me referosh ne ato shkrime dhe nuk ka nevoje te lodhesh .

    Por sa ke paraqitur me duket shume interesante dhe e vuri ne levizje mendjen time !
    Bamatat germat i kam radhit ne baze te shenjave prirse eshte germa A e cila paraqet shqiponjen apo syrin e piramides emri lasht i shqiponjes ne dialektin geg ishte ATMAQ pra edhe forma e saj eshte e njejt mehieroglifin eshqiponjes pra germa A paraqet edhe emrin e personit te pare Atit te njerzimit pra germa a eshte ne te verrtet drita e syrit ,te asirianet kjo germ paraqet kuptimin e kokes se lopes-alop gjithashtu te hebrejt kjo germ eshte pernga forma nje shqiponje.
    Pra te ne shqiptaret kjo germ ka shume dmth pra me vie keq qe shume pak eshte spjegue kuptimi i saj nga studius te albanologjis.
    Pra e kupton pse germa a eshte vendos prijese e germave pellasge dhe e kupton arena pernga forma eshte vete germa a A-logu i trimeris pra arena si objekt si vend e ka kuptimin e ketyre trekandsheve dhe po si mos te gershetohej edhe emri Aresit te ky kuptim nuk pesoj se do te quhej aren pra ne shume vizatime kemi syt te cilet i perciellin luftat pra analizoj fjalet emrat e lasht te cilet fillojn me kte germ dhe besoj se do ta kesh nje njohuri me te gjane te kuptimit te
    germes prirse te alfabetit.
    Kujto logun e burrenis me njezet e kater pleq pra e njezet e pestaa germ eshte A
    kujto kanunin e lekes ka 24 ndarje
    Kujto diten ne 24 ore
    Kujto 6ore te rruzullit te tokes qe tejkalojn 365 diteshin 6x4 24 kemi te gjitha ANET e simbolit pellasg te svastikes kjo nuk eshte rastesisht edhe ne gjuhen italiane AN eshte emri vitit .
    Pra une do ta quaja diten e 29 shkurtit dita e alfabetit pellazg dita e simbolit te dijes simbolin e suastikes Kama Di Ani .
    Pra te sumeret germa A paraqitet me shtat pyka dhe paraqet formen e kokes se njeriut ka shume per tu analizuar pikrisht kjo germ ka shenjat ne perkrenare te gjergj kastiotit 4 13 4x13=52 x7 puka =364 pra mund te themi viti .
    Bamatate me duhet shkoj per gjdo germ do te mundohem te skjaroj aq sa di .
    Me fal se harrova te potencoj per 3,4,5 trekendshin kand drejt ne te verrtet forma komplete e ksaj figure gjeometrike ehste njeherit forma e germes A.
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 12-06-2010 më 04:27

  13. #473
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    XH.GASHI vendosja e atyre germave ne ato pozicione eshte jotja dhe ne rast se po, cila eshte teoria jote per kete ?

    Ky alfabet apo keto germa cfare kohe i takojne ?
    Kendin e drejte me katete 3 dhe 4 , perse e ke vendosur ?

    Te me falesh se ndoshta do te te detyroj te perserisesh gjera qe i ke thene me pare por mundet te me referosh ne ato shkrime dhe nuk ka nevoje te lodhesh .

    Por sa ke paraqitur me duket shume interesante dhe e vuri ne levizje mendjen time !
    Bamatat germat i kam radhit ne baze te shenjave prirse eshte germa A e cila paraqet shqiponjen apo syrin e piramides emri lasht i shqiponjes ne dialektin geg ishte ATMAQ pra edhe forma e saj eshte e njejt mehieroglifin eshqiponjes pra germa A paraqet edhe emrin e personit te pare Atit te njerzimit pra germa a eshte ne te verrtet drita e syrit ,te asirianet kjo germ paraqet kuptimin e kokes se lopes-alop gjithashtu te hebrejt kjo germ eshte pernga forma nje shqiponje.
    Pra te ne shqiptaret kjo germ ka shume dmth pra me vie keq qe shume pak eshte spjegue kuptimi i saj nga studius te albanologjis.
    Pra e kupton pse germa a eshte vendos prijese e germave pellasge dhe e kupton arena pernga forma eshte vete germa a A-logu i trimeris pra arena si objekt si vend e ka kuptimin e ketyre trekandsheve dhe po si mos te gershetohej edhe emri Aresit te ky kuptim nuk pesoj se do te quhej aren pra ne shume vizatime kemi syt te cilet i perciellin luftat pra analizoj fjalet emrat e lasht te cilet fillojn me kte germ dhe besoj se do ta kesh nje njohuri me te gjane te kuptimit te
    germes prirse te alfabetit.
    Kujto logun e burrenis me njezet e kater pleq pra e njezet e pestaa germ eshte A
    kujto kanunin e lekes ka 24 ndarje
    Kujto diten ne 24 ore
    Kujto 6ore te rruzullit te tokes qe tejkalojn 365 diteshin 6x4 24 kemi te gjitha ANET e simbolit pellasg te svastikes kjo nuk eshte rastesisht edhe ne gjuhen italiane AN eshte emri vitit .
    Pra une do ta quaja diten e 29 shkurtit dita e alfabetit pellazg dita e simbolit te dijes simbolin e suastikes Kama Di Ani .
    Pra te sumeret germa A paraqitet me shtat pyka dhe paraqet formen e kokes se njeriut ka shume per tu analizuar pikrisht kjo germ ka shenjat ne perkrenare te gjergj kastiotit 4 13 4x13=52 x7 puka =364 pra mund te themi viti .
    Bamatate me duhet shkoj per gjdo germ do te mundohem te skjaroj aq sa di .

  14. #474
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Bamatat ja ku une e identifikoj germen A te disku i faistit,dhe gjuha shqipe eshte ajo qe ruan akoma kuptimin origjinal te ketyre hieroglifeve.

    Germa A ne vizatim tek disku perputhet me emrin e Anijes, nje para apo monedh Maltase e cila i takon epokes se lasht me emrin ANN emron anijen . Te femrat organi mitra vendi ku rritet dhe zhvillohet femiu-fetusi tek ne ne Kosove akoma ne popull perdoret emri An dhe rralle her miter . Shiqoje muajin e pest ku kemi hieroglifin e peshkut pra pse ngjajne mes vete emrat; pes , peshk,peshoj,pjes-tim etj . Kjo eshte pasuria e gjuhes shqipe .

    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 23-06-2010 më 15:21

  15. #475
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123

  16. #476
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Per te gjithe ata,qe meren me deshifrime po sjell kete kame me shkrim te vjeter.
    Mundohuni ta deshifroni....
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  17. #477
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 13-07-2010 më 14:32

  18. #478
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Mbram kam postuar nje foto nje vazo gjeometrike etrure dhe nje kreteane e qe ne fakt te dyja keto permbajn ne vete trashegimenin pellasge me vje keq qe fotoja nuk del nuk di pse,megjithate do te provoj dhe nje her ta postoj kete foto ku shume thjesht identifikohet ngjajshmeria e tyre .
    Nese del fotoja kisha pas deshir te di per mendimin e te tjerve per kete numer simbolik dhe mundesisht mendimet tuaj per rendesin e ketij numri.
    Pse pikerisht numrit njezet e pes i eshte kushtuar kjo rendesi cka paraqiste tek pellasget ky numer?
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 14-07-2010 më 04:41

Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324

Tema të Ngjashme

  1. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  2. Bolivi, zbulohen gjurmë dinosauri 144 milionë vjecare
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 09:09
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •