Close
Faqja 14 prej 24 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 478
  1. #261
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Sot lexova nje lajm disi te cuditshem qe titullohej: Zbulohet Nje Gjuhe E Lashte Simbolesh Universale dhe qe i referohet disa simboleve qe kane te perbashket karakterin e tyre por aspak shperndarjen gjeografike. Pra gjehen ne gjithe boten. Ne foton e paraqitur ka dhe disa nga simbolet qe jane hedhur ne kete teme. Lajm shume i interesant. Ja foto e simboleve:



    Ndersa lajmi eshte ketu: Ancient Language of Universal Symbols Discovered
    simbolet vertet gjenden te perhapura ne boten e njohur...por cuditem me shumllojshmerin e tyre pasi ka simbole te perdorura qe nga 2500 p e s edhe simbole qe jan perdorur deri ne mijvjecarin e pare para eres sone.Kjo do te thote persosjen e te njejtit lloji shkrimore..gje qe na intereson per te zbardhur erresirat e koheve me te vjetra.

  2. #262
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123


    Nese ka ndonjeni komplet tekstin nga kjo tabel ne vija origjinale te germave sikur te rasti i stelles se lemnosit, le ta postoj sepse nuk mund te has .

    Falemnderit

  3. #263
    qenie njerezore
    Anëtarësuar
    14-12-2008
    Postime
    31
    Nuk e di nese jeni ne dijeni te nje popullsie qe banon ne afganstan te cilet ne dallim nga vendasit jane ndryshe... ne ç kuptim do te thoni? Ne te tera!
    Thuhet se ata jane pasardhesit e luftetareve te aleksanderit te madh! Paraqitja e tyre eshte krejt ndryshe nga vendasit,ata jane bjond dhe lekure bardh ,kane shtat te gjat dhe veshin fustanella!..Gjejeni se çfare gjuhe flasin?... Shqip!

    Te pakten keshtu e permend burimi qe une e kam lexuar dhe aresyen pse ndodhen atje.. Ndoshta kjo eshte diçka e ditur per shumicen prej jush por nqs jeni te interesuar mund te kerkoj materialin qe kam gjetur per kete gje dhe mund ta perkthej ...

    Ndoshta jam krejtesisht jasht teme apo kjo gje dihet por une nuk banoj ne shqiperi dhe nuk eshte se jam shume ne dijeni te gjerave qe ndodhin...

  4. #264

  5. #265
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-01-2009
    Postime
    280
    ne lidhje me kodikun qe ju pata postuar para disa kohesh ne gazeten Mapo eshte botuar nje shkrim ku tregohet qe ky kodik eshte deshifruar nga poligloti Zef Simoni.
    Nga ana e tij jane perkthyer dy kapituj nga 16 kapituj qe jane gjithsej ..
    Sipas tij ne nje nga keto kapituj flitet per tekste antike te shkruara nga Dion Krizostoni.
    Dioni eshte filozof pagan i qarkut te sofisteve dhe ka jetuar ne shek e 2-te.
    pas krishtit.
    Kapitulli i dyte tregon per filozofin libanez te Antiokese ku komentohet kenga e dyte e Iliades.
    Kapitujt kane tituj frazeologjike me germa kapitale te nderthurura sipas nje sistemi mesjetar te greqishtes bizantine, ku nje germe ne forme monogrami ka disa germa.

  6. #266
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-09-2002
    Vendndodhja
    ZVICER
    Postime
    27

    ja dicka mbi gjuhet e vjetra te evropes

    .....DHE ANIJA MBET PA DET POR DHE DETI PA TE MBET.......

  7. #267
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Ky autor apo ky studim qenka alergjike ndaj shqiptareve..;nuk e di pse ?
    Une nuk e njoh anglishten por ata qe e njohin i kisha lutur te nxjerrin te pakten nje permbajtje.
    shendet
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #268
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #269
    Përshëndetje !

    Po sjell një pjesë mbishkrimi, dhe do të doja mendimin tuaj mbi domethënien e tij.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  10. #270
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Une do sherbej si kurban, dhashte Zoti e tjeret shpetojn, ku rafsha mos u vrafsha;

    PE LARGI ARDH JAN ?
    ose: PELARGIT JAN ?
    = do thote, mos behet fjala per ardhejen e pelasgve nga largë ?

    Edhe nje gje, eshte i qpikur ky alfabete apo egziston me te vertete diku ?

    Me falni per keto tri pykepytje, kurreshtar jam por dije nuk kam...me shumë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 07-06-2009 më 18:23
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #271
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Une do sherbej si kurban, dhashte Zoti e tjeret shpetojn, ku rafsha mos u vrafsha;

    PE LARGI ARDH JAN ?
    ose: PELARGIT JAN ?
    = do thote, mos behet fjala per ardhejen e pelasgve nga largë ?

    Edhe nje gje, eshte i qpikur ky alfabete apo egziston me te vertete diku ?

    Me falni per keto tri pykepytje, kurreshtar jam por dije nuk kam...me shumë.
    Për pyetjet e para nuk kam njohuritë dhe kompetencën për t'u përgjigjur.
    Për të fundit, të siguroj që mbishkrimi është i kataloguar në një studim e nuk është shpikje.
    Do të ftoja edhe Dias10 dhe Alfekon të jepnin mendimin e tyre.

  12. #272
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Phlargir * Atian

    Kështu shkruan. Ku është gjetur mbishkrimi.

  13. #273
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Phlargir * Atian

    Kështu shkruan. Ku është gjetur mbishkrimi.
    EPIR
    Saktësisht se mbi cfarë objekti, vendodhjen etj nuk e kuptoj dot se studimi është në gjermanisht.
    Pasi t'i saktësoj këto detaje do t'i sjell.
    Faleminderit !

  14. #274
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Përshëndetje !

    Po sjell një pjesë mbishkrimi, dhe do të doja mendimin tuaj mbi domethënien e tij.
    E verte, ky lloj mbishkrimesh eshte nga te Epirit.
    Permbajtja e ketij lloji mbishkrimesh eshte ¹shumeshtresore.
    Fatmiresisht kuptimi i pare i tyre eshte zakonisht me transparent se anagramizmi i tyre i brendshem.

    Pothuaj rregullisht -kutpimi i pare, i tyre eshte: emer fisi dhe vendi; e qe me se shpeshti jane komutative.

    Por kesaj radhe kemi nje anagram pak me kompozit se c'pritej.
    Emri i ketij vendi/fisi, pra leximi (i dorese se pare) te saj del se eshte:


    [ I ]
    kuptimi i pare:
    emer vendi: PELARGIRDATIAN.
    Nuk me kujtohet sakte por une mbaj mend qe nga femijeria e hereshme manine kur doja te dija gjithe emrat e fiseve ilire permendesh, dhe si ne mjegull kujtoj se ka ekzistuar edhe nje fis ilir me emrin Irdetet apo Irredet~o/i. //gje per te cilen nuk mu dha rasti te sigurohem kete radhe.

    Kete emer e gjej ne kete pllake poashtu:


    [II]
    kuptimi i dyte:
    P[HE]L'ARGIRDATIAN
    [nga] Pellargoirdetet
    >>Prej ²argut te Irdatianeve [qe jemi] Me origjine Pellasge<<


    [III]
    kuptimi i trete:
    AT-IAN
    {te fisshmit; te fishem, ateror}
    D-ATIAN; DATIAN
    {[qe] jane pjese / pjestar te; pjesetareve}
    IR-DATIAN; IRDATIAN
    {veneruesve [te hyut], dhe dhuruesve; ia/e dhurojme}

    ARG IR-DATIAN
    {[te/nga/prej] shtrirjes, barkut, gjinise; te lashte; kete arke }

    PHEL-ARG IR-DATIAN
    {te birit[?] \ bij te [perendise] pellumbit orakullor, shpalles.. }
    Ky zberthim i dhene nga fundi ne fillim mund te lexohet edhe nga fillimi ne fund sepse ka te njejtin kuptim.
    2. Me c'rast kuptimi i dyte perfundon si firme perkushitmi:
    nga Pellasgoirdetet

    1. Kurse objekti eshte: (nga kuptimi i pare)
    Pelargoirdetian


    Te mos harroj me kryesoren: Dedikimi i kesaj dhurate / dhurata i adresohet DODONES [shumegjuheshe].

    oroe:
    Ky eshte zberthimi dhe rekonstrukcioni me i guximshem qe kam bere ndonjehere, marre parasysh se per te qene valid, ky rekonstruktim kerkon qe ky mbishkrim fisizkisht ti takoje nje pllake qe varet siper thesareve te dhuruara ndaj orakullit ose kapak qe vihet drejtperdrejte mbi arken e thesarit te dhuruar per ta mbyllur ate. Ndersa per mbishkrimi mendoj te jete bere nga vet sherbyesit e "Dodones ³shume-gjuheshe"

    --------------
    1]arg; [hark]; - krahines, rrethit, 'barkut'.
    2]shumeshtresore; -shumekuptimese.
    3]shume-gjuheshe; - atributi antik "shumegjuheshja" si mbiemer cilesor i Dodones eshte nje shprehje figurative qe iliustron nocionin: "me shume kuptime"; qe flet nje fjale me shume kuptime; "dodona polisemantike".

    B.B. Troy III. p.a.e.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 08-06-2009 më 03:13
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #275
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1244410292





    phlarg Ir>atian

    Ph=f

    Flarg Ir<>atian ?

    Flarg Ri <> Atian

    Ph=prej

    Larg= Largut

    Ri = Rri(në) (këtu)

    Atian = Ati (jonë) = Etnit (tanë)



    Prej S'largu Erdhen Këtu Etnit Tanë - Atian





  16. #276
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    phlarg Ri <> Atian

    P-h = Prej

    Larg = S'largu

    Ri = Rri (në) (këtu)

    Atian = Ati-jonë, Etnit Tanë - Atian


    Prej S'largu Erdhen Këtu Etnit Tanë


    Prej Larg Rri(në) (këtu) Atnit-etnit Tanë - Atian



    Prej S'largu Erdhen Këtu Etnit Tanë

  17. #277
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    mbishkrimi është i renovuar, t'i qendroj kohës

    nuk ka asgjë të bëj me Epirin


    spjegimi im:


    PREJ LARG ERDHI (KËTU) ATI YNË
    Ndryshuar për herë të fundit nga ZANOR : 08-06-2009 më 05:13 Arsyeja: fakultative

  18. #278
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Pasi qe dihet se pellazget dhe egjiptasit e ndanin mesdheun njeri ne veri tjetri ne Jug...

    Me siguri se ne ato kohera edhe kane bere tregti mes veti ose ka patur lufte;
    A egziston mundesia e gjetjes se ndonje mbishkrimi te perbashket ne mes ketyre dy popujve dhe se shkrimi i ne tri gjuhe qe eshte gjetur ne Rozet, a jane studiuar mire edhe dy shkrimet tjera si ai greke dhe tjetri qe sypozohet te jete aramenien apo çfare ishte alfabeti tjeter dhe ciles gjuhe i takonte ?
    Desha te dija nje gjë; a ka ende mundesi te hasim ne tekste te plota dhe me te gjata pelazge ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  19. #279
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Pasi qe dihet se pellazget dhe egjiptasit e ndanin mesdheun njeri ne veri tjetri ne Jug...

    Me siguri se ne ato kohera edhe kane bere tregti mes veti ose ka patur lufte;
    A egziston mundesia e gjetjes se ndonje mbishkrimi te perbashket ne mes ketyre dy popujve dhe se shkrimi i ne tri gjuhe qe eshte gjetur ne Rozet, a jane studiuar mire edhe dy shkrimet tjera si ai greke dhe tjetri qe sypozohet te jete aramenien apo çfare ishte alfabeti tjeter dhe ciles gjuhe i takonte ?
    Desha te dija nje gjë; a ka ende mundesi te hasim ne tekste te plota dhe me te gjata pelazge ?


    Në kohërat pellgase, nuk kishte egjyptas as emër të tillë. Pellgasit kishin dy brigjet e detit Mesdhe dhe egjyptasit janë të vonë, ku edhe vet zotin RA e përvehtësuan nga illirët RA DIELLI - PRARIMI I DIELLIT - e pas përhapjeve pellgase në të gjitha drejtimet dolen gjypsit, egjyptianët në skenë, sepse edhe të gjitha ato piramida, që sot njihen si egjyptase, janë ndërtuar nga pellgasët hyjnorë, kurse fuqinë punëtore e kishin nga robërit gjypsi me mijëra, sepse nuk ka mundësi që egjyptasit të kishin ndërtuar e projektuar aso piramidash e aso formash ndërtimi të ndërlikuar me lartësi 140 m, e me projekte labirinthesh marramendëse. Janë ata pellgasit që ndërtuan piramidat në Egjypt e deri tek Akropolin në Ethanë (Athinë, sipas linguistëve tanë

  20. #280
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Dalan Lexo Postimin
    Përshëndetje !

    Po sjell një pjesë mbishkrimi, dhe do të doja mendimin tuaj mbi domethënien e tij.
    Dalan dy germat e para jane "monograme"...po keshtu edhe germa e fundit e fjales se pare eshte monogram=r+i.

    monogrami i pare i fjales se pare ka keto germa sipas mendimit time"H+P+L" ndersa monogrami i pare i fjales se dyte ka keto dy germa"A+T"


    per fjalen e dyte do ju thoja se munde te lexohet edhe AT IAN=ATE JANE.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 08-06-2009 më 05:59

Faqja 14 prej 24 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  2. Bolivi, zbulohen gjurmë dinosauri 144 milionë vjecare
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 09:09
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •