Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 144 prej 144
  1. #141
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Brooklyn, nuk eshte se kerkoj te te mbush mendjen, por e kam theksuar dhe vazhdoj te t'a theksoj se procesi i trajtimit te mendjes se njeriut eshte mjaft kompleks, pasi kemi te bejme me nje "te keqe" nese do mund t'a quanim keshtu qe nuk duket me sy. Nga ana tjeter kompleksiteti i semundjeve apo çrregullimeve psikike i ben ato akoma edhe me te veshtira per t'u kuruar me nje nderhyrje.

    Identifikimi i semundjes/çrregullimit eshte i realizueshem si ne mjekesi ashtu edhe ne psikologji. Mirepo kemi nje ndryshim thelbesor ne nderhyjre, e ketu ndahen keto dy disiplina. Ne mjekesi, mbasi eshte identifikuar problemi nderhyrja eshte automatike e ne menyre te drejteperdrejte, natyrisht per semundje te ndryshme vihen ne zbatim teknika te ndryshme, por nderhyrja ne trupin e njeriut nuk eshte e njejte me nderhyrjen ne mendjen e njeriut. Pra sikunder e kam perseritur edhe here te tjera, nuk kemi te bejme me nje organ te semure, e as me nje shpirt te semure, por kemi te bejme me nje trurin/mendje, e cila ne nje moment te caktuar (si rezultat i nje ngjarje apo episodi, apo diçkaje tjeter) ka pesuar nje krisje, nje demtim, prandaj çeshtja eshte komplekse.

    Te gjitha teknikat standarte qe perdoren ne trajtimin e çrregullimeve psikike kane pasur sukses, pikerisht per kete fakt ato jane afirmuar si te tilla, sepse kane dhene rezultate pozitive.
    Diçka tjeter shume me rendesi ne psikologji eshte ndarja ne kategori, grupe, nivele, te problemeve dhe çrregullimeve psikike, e mbi bazen e te gjitha ketyre, vleresohet nderhyrja e duhur, ne te cilen perfshihen ne te shumten e rasteve nje bashkeveprim i sinkronizuar, i terapise dhe mjekimit, i psikologut dhe psikiatrit.

    Problemi i trurit te njeriut ndahet ne dhoma, e paradhoma, çrregullimi mund te jete neurotik apo psikotik, i nje niveli fillestar apo te renduar, e mbas shqyrtimit te te gjitha ketyre hallkave, vleresohet edhe metoda e nderhyrjes dhe teknika/t qe do te perdoren.

    Ne mjaft raste, kur problemi kapet qe ne "paradhome" nderhyrja e psikologut mund te jete efiçente (thjesht dhe vetem nepermjet terapise).
    Ne rastet kur problemi ka avancuar, atehere vetem terapia nuk do te jepte rezultat, keshtu qe ketu futet psikiatri i cili nderthur terapine dhe mjekimin per te arritur rezultate.

    Nuk po vazhdoj me tej sepse kam pershtypjen se do behem perserites.
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  2. #142
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anëtarësuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Në Pejë
    Postime
    1,005

    Respekt për mendimin e Juaj

    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Psikologjia nuk mendoj se eshte aktiviteti i duhur ne sherbim te shendetit mendor, madje do te thoja i demshem. Psikologjia ka deshtuar ne menyre te turpshme per te ndihmuar njerezit. Fakti qe sot ka gjithnje e me shume njerez me shqetesime mendore e verteton kete gje. Eshte nje pseudoshkence dhe kur ajo kthehet ne biznes behet dicka jo shume me ndryshe se nje aktivitet i rendomte mashtrues. Profesioni qe te ofron zero garanci dhe mban zero pergjegjesi. Nje aktivitet qe e trajton pacientin si nje objekt statistikor dhe eksperimental. Ne rastin me te mire do ta shikoja Psikologjine si nje ilac ende ne faze eksperimentale, por qe ka marre OK per tu testuar tek njerezit.
    Do tu rekomandoja kujdo qe ilaci me i mire i mendjes duhet pare ne drejtime te tjera. Aktiviteti fizik, joga, ushqime te caktuar qe permbajne minerale dhe vitamina te ndryshme (Sidomos vitaminat kompleks B), muzika qetesuese, optimizmi per jeten, shoqerimi me njerez pozitiv etj. Ne raste me te veshtira do te rekomandoja neuropsikiatrin pasi te pakten ky ka mbaruar dhe shkolle per kete gje. Psikologun do ta "rekomandoja" te fundit. Ne rast se vertet e shikoni te nevojshme te shkoni ne psikolog, mos shkoni thjesht ne nje psikolog, por gjeni nje njeri qe vertet ka ndihmuar njerez. Psikolog ka shume sot, por jane te pakte shume ato qe vertet i ndihmojne njerezit ne menyre permanente. Psikologu eshte si ai fisheku i fundit qe ne rast se nuk qellon mire deshtimi kthehet si nje bumerang per pacientin. Prandaj ndoshta nuk mund te theksohet aq sa duhet rendesia qe nese vertet vendoset per te shkuar ne psikolog duhet gjendur patjeter dikush qe e di se cfare ben dhe ka arritur rezultate te kenaqshme me paciente te tjere.
    I nderuar Brooklyn! Shumë qartë e kam kuptuar këtë shkrim qe Ju e keni postuar në këtë faqe. Mirëpo, kam pasur ca probleme objektive dhe nuk kam pasur mundësi qe tu përgjigjem menjëherë. Vërejta qe nuk keni lexuar shkrimet e mia të më hershme në këtë temë, atëherë nuk kishte pasur nevojë qe të Ju them ca gjëra.
    Do e citoi Kurt Tepewen-in: “Do vjen koha kur pasardhësit tonë do tallen me neve se si shërohemi me medikamente, kur njëzetepesë përçin të sëmundjeve burojnë nga natyra biologjike, të cilat duhet trajtuar me medikamente! Ndërsa, shtatëdhjetepesë përçin të sëmundjeve burojnë nga natyra psikologjike të cilat duhet trajtuar me metoda psikologjike”.
    Unë shkruaj vetëm ato gjëra qe i kam lexuar dhe provuar vet në organizmin tim, andaj asgjë nuk shkruaj me logjikë apo hamendje. Nuk kam dëshirë qe askujt të ja mbushi mendjen, por shkruaj atë qe ma merr mendja se është pozitive për qenin njerëzore. Në shkrimet e më parme, kam shkruar se cilët faktor janë ata qe ndikonin në shëndetin e njeriut në mënyrë më të përkryer. Këta Faktor janë të ndarë në dy grupe: faktorët e botës materiale qe shërbejnë për ushqimin e trupit, dhe ato psikologjike për ushqimin e shpirtit...
    Jo ma pak as më shumë por fiks dymbëdhjetë libra psikologjike i lexoi, analizoi dhe provoi atë çfarë mund të aplikoi për shëndetin tim. Kam pasur kërkesë qe të mbaj seanca psikologjike, por kurrë at nuk e kam provuar e as dëshiruar. Emil Coue thotë: “as qe jam mjek e as profet, por ju sugjeroi qe të kujdeseni për shëndetin e juaj vetëm përmes autosugjestioneve, atëherë do me kujtoni për të mirë!”Librin të cilin unë shumë e vlerësoi është: “Psikologjia”, autori Terry F. Pettijohne, Një hyrje koncize, botimi II.
    Shkrimi i Juaj me la përshtypje se, bëhet fjalë për shërim me hajmali, e gjëra si ato, ku në skenë paraqitën kuazipsokolog të ndryshëm për përfitime materiale në kurriz të njeriut të vuajtur. Do gjesh edhe shkrime të tilla në shkrimet e mia, por të vlerësuar ashtu siç i kam përjetuar vet e jo sipas thash e thënave.
    Respekt shkrimeve të J@mes! Ju përshëndes

  3. #143
    Citim Postuar më parë nga salihaj Lexo Postimin
    I nderuar Brooklyn! Shumë qartë e kam kuptuar këtë shkrim qe Ju e keni postuar në këtë faqe. Mirëpo, kam pasur ca probleme objektive dhe nuk kam pasur mundësi qe tu përgjigjem menjëherë. Vërejta qe nuk keni lexuar shkrimet e mia të më hershme në këtë temë, atëherë nuk kishte pasur nevojë qe të Ju them ca gjëra.
    Do e citoi Kurt Tepewen-in: “Do vjen koha kur pasardhësit tonë do tallen me neve se si shërohemi me medikamente, kur njëzetepesë përçin të sëmundjeve burojnë nga natyra biologjike, të cilat duhet trajtuar me medikamente! Ndërsa, shtatëdhjetepesë përçin të sëmundjeve burojnë nga natyra psikologjike të cilat duhet trajtuar me metoda psikologjike”.
    Unë shkruaj vetëm ato gjëra qe i kam lexuar dhe provuar vet në organizmin tim, andaj asgjë nuk shkruaj me logjikë apo hamendje. Nuk kam dëshirë qe askujt të ja mbushi mendjen, por shkruaj atë qe ma merr mendja se është pozitive për qenin njerëzore. Në shkrimet e më parme, kam shkruar se cilët faktor janë ata qe ndikonin në shëndetin e njeriut në mënyrë më të përkryer. Këta Faktor janë të ndarë në dy grupe: faktorët e botës materiale qe shërbejnë për ushqimin e trupit, dhe ato psikologjike për ushqimin e shpirtit...
    Jo ma pak as më shumë por fiks dymbëdhjetë libra psikologjike i lexoi, analizoi dhe provoi atë çfarë mund të aplikoi për shëndetin tim. Kam pasur kërkesë qe të mbaj seanca psikologjike, por kurrë at nuk e kam provuar e as dëshiruar. Emil Coue thotë: “as qe jam mjek e as profet, por ju sugjeroi qe të kujdeseni për shëndetin e juaj vetëm përmes autosugjestioneve, atëherë do me kujtoni për të mirë!”Librin të cilin unë shumë e vlerësoi është: “Psikologjia”, autori Terry F. Pettijohne, Një hyrje koncize, botimi II.
    Shkrimi i Juaj me la përshtypje se, bëhet fjalë për shërim me hajmali, e gjëra si ato, ku në skenë paraqitën kuazipsokolog të ndryshëm për përfitime materiale në kurriz të njeriut të vuajtur. Do gjesh edhe shkrime të tilla në shkrimet e mia, por të vlerësuar ashtu siç i kam përjetuar vet e jo sipas thash e thënave.
    Respekt shkrimeve të J@mes! Ju përshëndes

    Degjo, une psikologjine e shoh si dicka te pasigurte, tentative. Metodat qe ajo perdor per mua jane te pamjaftueshme. Nje nga taktikat me te perdorura eshte dhe ajo qe permend ti me lart qe eshte Autosugjestioni. Pra "mbushja" e mendjes tende ne menyre artificiale se ti je ne rregull dhe nuk ke asnje problem. Per mua kjo eshte iluzion, shkeputje totale nga bota reale qe e rrethon njeriun. Shoqerise sot i duhen ato shkenca qe e mbajne njeriun me kembe ne toke dhe jo ta coje ne nje surrealitet qe kur te kthehen ne boten reale te "digjen". Per pjesen tjeter te gjerave i kam kapur ne postimet e meparshme me detaje arsyet pse jam kunder psikologjise duke funksionuar si e vetme.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  4. #144
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anëtarësuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Në Pejë
    Postime
    1,005

    "Vet e vet e bën si din vet!"

    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Degjo, une psikologjine e shoh si dicka te pasigurte, tentative. Metodat qe ajo perdor per mua jane te pamjaftueshme. Nje nga taktikat me te perdorura eshte dhe ajo qe permend ti me lart qe eshte Autosugjestioni. Pra "mbushja" e mendjes tende ne menyre artificiale se ti je ne rregull dhe nuk ke asnje problem. Per mua kjo eshte iluzion, shkeputje totale nga bota reale qe e rrethon njeriun. Shoqerise sot i duhen ato shkenca qe e mbajne njeriun me kembe ne toke dhe jo ta coje ne nje surrealitet qe kur te kthehen ne boten reale te "digjen". Per pjesen tjeter te gjerave i kam kapur ne postimet e meparshme me detaje arsyet pse jam kunder psikologjise duke funksionuar si e vetme.
    Brooklyn 2007
    Sa i përket psikologjisë, me plot gojën po them se psikologjia është promotor i terë jetës së njeriut. Sikur mos të ekzistonte psikologjia të cilën të njeriu e mbështetë shpirti (psico – shpirt), kur del shpirti s’ka qenie të gjallë po edhe at njerëzore. Nuk ka shtet në botë që ka universitete e nuk ka institute psikologjike. Por po ta them një të vërtet; edhe unë jam pjesë e këtij universi, i përbërë nga rreth 17 elemente kimike (organike) si tërë bota e gjallë. Por për dallim nga shumë e shumë shqiptar qe, aq sa e di historinë e gjenetikës s’ime i gjashti brez jam qe kemi vepruar vetëm e vetëm me intelekt dhe për intelekt, ajo është qe me dallon nga shumë të tjerë (se ka pasur kush të më mësoi dhe çfarë të trashëgoi). Asnjë brez i paraardhësve të mi nuk ka qenë bujk i thjeshtë i arës apo i lopës. Andaj, përveç anës materiale me këmbë në tokë, dhe me duar në “qiell” me ka mbajtur psikologjia. Ajo me ka mësuar si duhet të ushqehem edhe për trup edhe për shpirte, si duhet mbajtur pastërtinë trupore dhe atë shpirtëror, si duhet mbajtur kondicionin fizik dhe atë shpirtëror dhe si duhet ti përballoi sfidave gjatë jetës s’ime 67 vjeçe etj. Me vjen keq qe po e shkruaj, por është e vërtetë, qe unë si Salihaj po edhe familja ime e ngushtë është e ngarkuar vetëm me energji pozitive e, cila rrezaton anë e këndë aty ku jetojmë dhe veprojmë, shkurt nuk merrem me punët e të tjerëve!

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Dita Botërore e shëndetit
    Nga Florim07 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-04-2009, 05:50
  3. Trojet shqiptare,një fidanishte njerëzore në shërbim ndërkombtar
    Nga bnik në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-02-2009, 06:38
  4. Urbanistika e Tiranës, në shërbim të … portofolit
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:06
  5. Profesor Hamit Beqja tregon se si ...
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-02-2004, 14:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •