Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 144 prej 144
 1. #141
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Brooklyn, nuk eshte se kerkoj te te mbush mendjen, por e kam theksuar dhe vazhdoj te t'a theksoj se procesi i trajtimit te mendjes se njeriut eshte mjaft kompleks, pasi kemi te bejme me nje "te keqe" nese do mund t'a quanim keshtu qe nuk duket me sy. Nga ana tjeter kompleksiteti i semundjeve apo rregullimeve psikike i ben ato akoma edhe me te veshtira per t'u kuruar me nje nderhyrje.

  Identifikimi i semundjes/rregullimit eshte i realizueshem si ne mjekesi ashtu edhe ne psikologji. Mirepo kemi nje ndryshim thelbesor ne nderhyjre, e ketu ndahen keto dy disiplina. Ne mjekesi, mbasi eshte identifikuar problemi nderhyrja eshte automatike e ne menyre te drejteperdrejte, natyrisht per semundje te ndryshme vihen ne zbatim teknika te ndryshme, por nderhyrja ne trupin e njeriut nuk eshte e njejte me nderhyrjen ne mendjen e njeriut. Pra sikunder e kam perseritur edhe here te tjera, nuk kemi te bejme me nje organ te semure, e as me nje shpirt te semure, por kemi te bejme me nje trurin/mendje, e cila ne nje moment te caktuar (si rezultat i nje ngjarje apo episodi, apo dikaje tjeter) ka pesuar nje krisje, nje demtim, prandaj eshtja eshte komplekse.

  Te gjitha teknikat standarte qe perdoren ne trajtimin e rregullimeve psikike kane pasur sukses, pikerisht per kete fakt ato jane afirmuar si te tilla, sepse kane dhene rezultate pozitive.
  Dika tjeter shume me rendesi ne psikologji eshte ndarja ne kategori, grupe, nivele, te problemeve dhe rregullimeve psikike, e mbi bazen e te gjitha ketyre, vleresohet nderhyrja e duhur, ne te cilen perfshihen ne te shumten e rasteve nje bashkeveprim i sinkronizuar, i terapise dhe mjekimit, i psikologut dhe psikiatrit.

  Problemi i trurit te njeriut ndahet ne dhoma, e paradhoma, rregullimi mund te jete neurotik apo psikotik, i nje niveli fillestar apo te renduar, e mbas shqyrtimit te te gjitha ketyre hallkave, vleresohet edhe metoda e nderhyrjes dhe teknika/t qe do te perdoren.

  Ne mjaft raste, kur problemi kapet qe ne "paradhome" nderhyrja e psikologut mund te jete efiente (thjesht dhe vetem nepermjet terapise).
  Ne rastet kur problemi ka avancuar, atehere vetem terapia nuk do te jepte rezultat, keshtu qe ketu futet psikiatri i cili nderthur terapine dhe mjekimin per te arritur rezultate.

  Nuk po vazhdoj me tej sepse kam pershtypjen se do behem perserites.

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Respekt pr mendimin e Juaj

  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Psikologjia nuk mendoj se eshte aktiviteti i duhur ne sherbim te shendetit mendor, madje do te thoja i demshem. Psikologjia ka deshtuar ne menyre te turpshme per te ndihmuar njerezit. Fakti qe sot ka gjithnje e me shume njerez me shqetesime mendore e verteton kete gje. Eshte nje pseudoshkence dhe kur ajo kthehet ne biznes behet dicka jo shume me ndryshe se nje aktivitet i rendomte mashtrues. Profesioni qe te ofron zero garanci dhe mban zero pergjegjesi. Nje aktivitet qe e trajton pacientin si nje objekt statistikor dhe eksperimental. Ne rastin me te mire do ta shikoja Psikologjine si nje ilac ende ne faze eksperimentale, por qe ka marre OK per tu testuar tek njerezit.
  Do tu rekomandoja kujdo qe ilaci me i mire i mendjes duhet pare ne drejtime te tjera. Aktiviteti fizik, joga, ushqime te caktuar qe permbajne minerale dhe vitamina te ndryshme (Sidomos vitaminat kompleks B), muzika qetesuese, optimizmi per jeten, shoqerimi me njerez pozitiv etj. Ne raste me te veshtira do te rekomandoja neuropsikiatrin pasi te pakten ky ka mbaruar dhe shkolle per kete gje. Psikologun do ta "rekomandoja" te fundit. Ne rast se vertet e shikoni te nevojshme te shkoni ne psikolog, mos shkoni thjesht ne nje psikolog, por gjeni nje njeri qe vertet ka ndihmuar njerez. Psikolog ka shume sot, por jane te pakte shume ato qe vertet i ndihmojne njerezit ne menyre permanente. Psikologu eshte si ai fisheku i fundit qe ne rast se nuk qellon mire deshtimi kthehet si nje bumerang per pacientin. Prandaj ndoshta nuk mund te theksohet aq sa duhet rendesia qe nese vertet vendoset per te shkuar ne psikolog duhet gjendur patjeter dikush qe e di se cfare ben dhe ka arritur rezultate te kenaqshme me paciente te tjere.
  I nderuar Brooklyn! Shum qart e kam kuptuar kt shkrim qe Ju e keni postuar n kt faqe. Mirpo, kam pasur ca probleme objektive dhe nuk kam pasur mundsi qe tu prgjigjem menjher. Vrejta qe nuk keni lexuar shkrimet e mia t m hershme n kt tem, ather nuk kishte pasur nevoj qe t Ju them ca gjra.
  Do e citoi Kurt Tepewen-in: Do vjen koha kur pasardhsit ton do tallen me neve se si shrohemi me medikamente, kur njzetepes prin t smundjeve burojn nga natyra biologjike, t cilat duhet trajtuar me medikamente! Ndrsa, shtatdhjetepes prin t smundjeve burojn nga natyra psikologjike t cilat duhet trajtuar me metoda psikologjike.
  Un shkruaj vetm ato gjra qe i kam lexuar dhe provuar vet n organizmin tim, andaj asgj nuk shkruaj me logjik apo hamendje. Nuk kam dshir qe askujt t ja mbushi mendjen, por shkruaj at qe ma merr mendja se sht pozitive pr qenin njerzore. N shkrimet e m parme, kam shkruar se cilt faktor jan ata qe ndikonin n shndetin e njeriut n mnyr m t prkryer. Kta Faktor jan t ndar n dy grupe: faktort e bots materiale qe shrbejn pr ushqimin e trupit, dhe ato psikologjike pr ushqimin e shpirtit...
  Jo ma pak as m shum por fiks dymbdhjet libra psikologjike i lexoi, analizoi dhe provoi at far mund t aplikoi pr shndetin tim. Kam pasur krkes qe t mbaj seanca psikologjike, por kurr at nuk e kam provuar e as dshiruar. Emil Coue thot: as qe jam mjek e as profet, por ju sugjeroi qe t kujdeseni pr shndetin e juaj vetm prmes autosugjestioneve, ather do me kujtoni pr t mir!Librin t cilin un shum e vlersoi sht: Psikologjia, autori Terry F. Pettijohne, Nj hyrje koncize, botimi II.
  Shkrimi i Juaj me la prshtypje se, bhet fjal pr shrim me hajmali, e gjra si ato, ku n sken paraqitn kuazipsokolog t ndryshm pr prfitime materiale n kurriz t njeriut t vuajtur. Do gjesh edhe shkrime t tilla n shkrimet e mia, por t vlersuar ashtu si i kam prjetuar vet e jo sipas thash e thnave.
  Respekt shkrimeve t J@mes! Ju prshndes

 3. #143
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga salihaj Lexo Postimin
  I nderuar Brooklyn! Shum qart e kam kuptuar kt shkrim qe Ju e keni postuar n kt faqe. Mirpo, kam pasur ca probleme objektive dhe nuk kam pasur mundsi qe tu prgjigjem menjher. Vrejta qe nuk keni lexuar shkrimet e mia t m hershme n kt tem, ather nuk kishte pasur nevoj qe t Ju them ca gjra.
  Do e citoi Kurt Tepewen-in: “Do vjen koha kur pasardhsit ton do tallen me neve se si shrohemi me medikamente, kur njzetepes prin t smundjeve burojn nga natyra biologjike, t cilat duhet trajtuar me medikamente! Ndrsa, shtatdhjetepes prin t smundjeve burojn nga natyra psikologjike t cilat duhet trajtuar me metoda psikologjike”.
  Un shkruaj vetm ato gjra qe i kam lexuar dhe provuar vet n organizmin tim, andaj asgj nuk shkruaj me logjik apo hamendje. Nuk kam dshir qe askujt t ja mbushi mendjen, por shkruaj at qe ma merr mendja se sht pozitive pr qenin njerzore. N shkrimet e m parme, kam shkruar se cilt faktor jan ata qe ndikonin n shndetin e njeriut n mnyr m t prkryer. Kta Faktor jan t ndar n dy grupe: faktort e bots materiale qe shrbejn pr ushqimin e trupit, dhe ato psikologjike pr ushqimin e shpirtit...
  Jo ma pak as m shum por fiks dymbdhjet libra psikologjike i lexoi, analizoi dhe provoi at far mund t aplikoi pr shndetin tim. Kam pasur krkes qe t mbaj seanca psikologjike, por kurr at nuk e kam provuar e as dshiruar. Emil Coue thot: “as qe jam mjek e as profet, por ju sugjeroi qe t kujdeseni pr shndetin e juaj vetm prmes autosugjestioneve, ather do me kujtoni pr t mir!”Librin t cilin un shum e vlersoi sht: “Psikologjia”, autori Terry F. Pettijohne, Nj hyrje koncize, botimi II.
  Shkrimi i Juaj me la prshtypje se, bhet fjal pr shrim me hajmali, e gjra si ato, ku n sken paraqitn kuazipsokolog t ndryshm pr prfitime materiale n kurriz t njeriut t vuajtur. Do gjesh edhe shkrime t tilla n shkrimet e mia, por t vlersuar ashtu si i kam prjetuar vet e jo sipas thash e thnave.
  Respekt shkrimeve t J@mes! Ju prshndes

  Degjo, une psikologjine e shoh si dicka te pasigurte, tentative. Metodat qe ajo perdor per mua jane te pamjaftueshme. Nje nga taktikat me te perdorura eshte dhe ajo qe permend ti me lart qe eshte Autosugjestioni. Pra "mbushja" e mendjes tende ne menyre artificiale se ti je ne rregull dhe nuk ke asnje problem. Per mua kjo eshte iluzion, shkeputje totale nga bota reale qe e rrethon njeriun. Shoqerise sot i duhen ato shkenca qe e mbajne njeriun me kembe ne toke dhe jo ta coje ne nje surrealitet qe kur te kthehen ne boten reale te "digjen". Per pjesen tjeter te gjerave i kam kapur ne postimet e meparshme me detaje arsyet pse jam kunder psikologjise duke funksionuar si e vetme.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 4. #144
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  "Vet e vet e bn si din vet!"

  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Degjo, une psikologjine e shoh si dicka te pasigurte, tentative. Metodat qe ajo perdor per mua jane te pamjaftueshme. Nje nga taktikat me te perdorura eshte dhe ajo qe permend ti me lart qe eshte Autosugjestioni. Pra "mbushja" e mendjes tende ne menyre artificiale se ti je ne rregull dhe nuk ke asnje problem. Per mua kjo eshte iluzion, shkeputje totale nga bota reale qe e rrethon njeriun. Shoqerise sot i duhen ato shkenca qe e mbajne njeriun me kembe ne toke dhe jo ta coje ne nje surrealitet qe kur te kthehen ne boten reale te "digjen". Per pjesen tjeter te gjerave i kam kapur ne postimet e meparshme me detaje arsyet pse jam kunder psikologjise duke funksionuar si e vetme.
  Brooklyn 2007
  Sa i prket psikologjis, me plot gojn po them se psikologjia sht promotor i ter jets s njeriut. Sikur mos t ekzistonte psikologjia t ciln t njeriu e mbshtet shpirti (psico – shpirt), kur del shpirti s’ka qenie t gjall po edhe at njerzore. Nuk ka shtet n bot q ka universitete e nuk ka institute psikologjike. Por po ta them nj t vrtet; edhe un jam pjes e ktij universi, i prbr nga rreth 17 elemente kimike (organike) si tr bota e gjall. Por pr dallim nga shum e shum shqiptar qe, aq sa e di historin e gjenetiks s’ime i gjashti brez jam qe kemi vepruar vetm e vetm me intelekt dhe pr intelekt, ajo sht qe me dallon nga shum t tjer (se ka pasur kush t m msoi dhe far t trashgoi). Asnj brez i paraardhsve t mi nuk ka qen bujk i thjesht i ars apo i lops. Andaj, prve ans materiale me kmb n tok, dhe me duar n “qiell” me ka mbajtur psikologjia. Ajo me ka msuar si duhet t ushqehem edhe pr trup edhe pr shpirte, si duhet mbajtur pastrtin trupore dhe at shpirtror, si duhet mbajtur kondicionin fizik dhe at shpirtror dhe si duhet ti prballoi sfidave gjat jets s’ime 67 vjee etj. Me vjen keq qe po e shkruaj, por sht e vrtet, qe un si Salihaj po edhe familja ime e ngusht sht e ngarkuar vetm me energji pozitive e, cila rrezaton an e knd aty ku jetojm dhe veprojm, shkurt nuk merrem me punt e t tjerve!

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 2. Dita Botrore e shndetit
  Nga Florim07 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 05:50
 3. Trojet shqiptare,nj fidanishte njerzore n shrbim ndrkombtar
  Nga bnik n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-02-2009, 05:38
 4. Urbanistika e Tirans, n shrbim t portofolit
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:06
 5. Profesor Hamit Beqja tregon se si ...
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-02-2004, 13:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •