Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54
 1. #1
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime

  Teuta-Mbreteresha Ilire  Teuta mekembesoi te shoqin,Agronin, ne vitin 231 p.e.s. Duke qene gruaja e pare dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit te rritur te Agronit (qe e kishte me gruan e dyte-Triteuten),ajo u vu ne krye te shtetit ilir e te ushtrise,duke mbreteruar e komanduar ne vitet 230-228 p.e.s.
  Teuta ishte nje personalitet me ze ne historine e Ilirise,pas Bardhylit e Glaukias,Klitit e Agronit.Jane vetem tre vjet sundimi,por vepra dhe lavdia e kesaj gruaje ka triumfuar ne shekuj.Per kohen qe udhehoqi ajo rivalizoiperandorine dhe perandoret e medhenj romake. Vertete Teuta e mori drejtimin e shtetit ne nje periudhe te lulezuar,por do te duhej edhe mendja dhe dora e saj e sigurt per ta ruajtur dhe per ta cuar me perpara kete zhvillim. Ajo vijoi me planet dhe synimet e Agronit.Perforcoi me tej rendin shteteror,duke i dhene perparesi pushtetit qendror.U dha impuls te ri zhvillimit ekonomiko-kulturor te qyteteve,si baze themelore per nje stabilitet dhe fuqizim ne fushen ushtarake.U be kujdes qe te mos cenoheshin kufijte e meparshem te mbreterise (qe shtriheshin nga Vjosa ne Naron,pervec Durresit,Apollonise dhe Lezhes,qe ende mbaheshin si koloni nga romaket). Vemendjen kryesore ia kushtroi ushtrise dhe,sidomos,flotes se fuqishme detare,jo me te vogel sesa ajo para saj.Dhe per kete Teuta urdheroi : "Prijesit ta quanin si armike gjithe anedetjen".Keshtu,liburnet e flotes ilire benin ligjin ne Adriatik.Nje shtet i qendrueshem dhe me pretendimet e veta te drejta,me nje fuqi detare qe sfidonte deri ne hyrje te Mesdheut,nuk mund te pranohej,qofte edhe ne heshtje,nga shtetet qe e kufizonin Ilirine. Teuta,si nje grua e zgjuar qe nuhaste se c'ngjiste rreth e qark,i parandjente rreziqet.Prandaj,ndermori dhe realizoi nje veprimtari te gjithaneshme politike,ushtarake e diplomatike.Ajo u perpoq per te afruar aleate (sic ishte formimi i marredhenieve me Maqedonine) per te perballuar opoziten e brendshme dhe kercenimet e jashtme.Nderkohe edhe strategjikisht,ajo punoi per te zbutur armiqesite e mbreterve te vecuar dhe,pergjithesisht, per te shuar rivalitetet e grupeve shoqerore te aramatosura brenda mbreterise.Me kete vije dinamike dhe elastike,mbreteresha-stratege e rriti prestigjin,shendoshi pozita ne gadishull e Adriatik dhe pergatiti terrenin e opinionin per hapa dhe aksione te reja. Per te ndaluar marrjen e territoreve te Ilirise dhe tkurrjen e shtetit ilit ne nje hapesire te cunguar,Teuta e shkallezoi fushaten ushtarake.Me shpine te sigurte dhe krahun lindor aleat,ajo u vu ne krye te ekspedites se dyte ushtarake ilire (230 p.e.s.) kunder Lidhjes Epirote ne jug si rreziku me imediat.Ajo frymezoi dhe komandoi me sukses ushtrine e floten.Kryeqyteti epirot,Foinika (Finiqi i sotem),qe dallohej si me i pasuri midis qyteteve te Epirit,ra ne duart e ushtrise ilire.Republika e Epirit u mund politikisht dhe ushtarakisht,sepse nga pikepamja strategjike u izolua dhe u mbajt e shkeputur nga Maqedonia.Epiri,me pas,braktisi aleatet,etolet dhe u lidh me mbreterine e Teutes. Pasi theu frontin kryesor,mbreteresha i shpernguli forcat dhe zmbrapsi mesymjen e ushtrise dardane nga Lindja,aleatit te dyte te Epirit,te cilet llogarisnin me egoizem se mund te mashtronin "gruan-stratege",duke e futur ne gogtije ne dy fronte.Mirepo,Teuta u tregua me e shkathet.Ajo perfundoi armepushimin me epirotet,ku siguroi njeheresh nje aleance me ta kunder ahejve dhe etoleve,duke zbutur rrezikun dardan.Me keto fitore ushtarake te rendesishme dhe disa aleanca ushtarake te njekoheshme,si psh. edhe me Lidhjen Arkanane,ajo e shtriu sundimin ne trojet etnike, duke vendosur nje kufi te drejteperdrejte te shtetit te saj me ate te botes greke.

  I ktheu vemendjen dhe fuqite ne Perendim,drejt qyteteve bregdetare qe te largonte kercenimin me te madh (pranine romake).Keshtu,ne pranveren e vitit 229 ndertoi anije te tjera dhe i dergoi ne viset e Hellades (Greqise).Pjesa me e madhe u nisen per ne Korkyre,kurse te tjerat qendruan ne limanin e Epidamnit gjoja per furnizim,por ne fakt,per ta marre ate me dredhi. Banoret e besuan,vecse kur pane kapjen e mureve te qytetit vrapuan dhe luftuan derisa i debuan detaret e Teutes.Atehere,kjo priti derisa erdhi ne ndihme flota e Etolise dhe e Akaise,te cilat,se bashku,i dolen perpara flotes ilire.Beteja u zhvillua ne afersi te ishullit Paksos.Ketu detaret ilire u versulen me anijet e tyre te lidhura nga kater dhe u perleshen me armiqte.Kundershtaret,te futur ne mes te sqepave te anijeve te lidhura bashke mezi leviznin,derisa ne saje te shpejtesise ne te lundruar dhe te nje ere te favorshme,u larguan.Pra,grupimi detar grek u shpartallua.Ishulli me rendesi strategjike ne detin Jon (qe mbyllte hyrje-daljet ne Mesdhe-Adriatik e anasjelltas),ra ne zoterimin e Teutes se Ilirise. Ne planin diplomatik e ne fushen ushtarake, Teuta u be shpejt objekt interesimi dhe diskutimi ne shtetet perreth,posacerisht ne Rome,ambicia e se ciles tashme ishte hedhur ne Lindje.A mund ta duronte perandoria e re dhe e madhe mesdhetare rivalitetin e diplomacise se nje gruaje?Kjo do te ishte nje fyerje per superfuqine e asaj kohe.Qe te thyente epersine e flotes ilire,te fuste ne kontroll Adriatikun dhe te dobesonte Mbreterine Ilire,senati romak nisi nje aksion te bashkerenduar politiko-diplomatik,te shoqeruar me provokime ushtarake.Keshtu,kur disa anije romake u sulmuan ne Adriatik nga anije ilire dhe disa tregtare italike u preken nga iliret ne Foinike,Roma nisi dy delegate (Gain e L. Korongain) ne Shkoder, te cilet i kerkuan Teutes te nderpriste sulmet ne det.Si diplomate,ajo premtoi se do te kujdesej qe romaket te mos pesonin ndonje padrejtesi ne detin e perbashket,por nuk mund te ndalonte lundrimin privat te nenshtetasve jashte Ilirise.Delegati me i ri,qe s'i pershtatej kohes,guxoi: "Romaket,o Teute kane nje zakon shume te mire qe padrejtesite private i ndjekin publikisht dhe i ndihmojne atyre qe demtohen padrejtesisht.Dhe do te perpiqemi qe per se shpejti te te detyrojme qe te ndreqesh zakonet mbreterore te ilireve".Teuta u fye dhe u ndez aq shume,sa coi qe ta vrisnin delegatin kercenues.Duke mos qene te mesuar ne ate epoke me pranine e grave si mbreteruese dhe per rolin e strategut (sic ishte rasti me Teutes e Ilirise),ate e portretizojne nje sundimtare krenare nga natyra si grua dhe nga fuqia si shtet,por me dobesi (frike dhe paqendrueshmeri) posa merrte vesh kercenimet romake per lufte.Por,ta,shtojne se po ajo grua,porsa shihte se rreziku ende nuk ishte afruar,i perbuzte dhe dergonte ushtri atje ku donte.Atehere del se kjo mbretereshe-stratege ilire qendronte ne lartesine e strategeve te kohes,te cilet dine te cmojne situata e te shfrytezojne rrethanat.Atehere,Romes i duhej nje shkak.Ky u "gjet" shpejt te "pirateria",e posacerisht te "vrasja" nga Teuta e ambasadorit romak,qe kthehej ne Rome.Teuta perdoi mjaft taktika kundervenie dhe njeheresh toleruese per ta perkedhelur senatin e Romes,qe te menjanonte nje konflikt te armatosur me te.Ajo paralel mori masa te rendesishme per t'i paraprire cdo mundesie,duke angazhuar ushtrine dhe floten per mbrojtjen e vijes bregdetare duke bllokuar bregdetin.

  Romaket,me rreth 20 mije veta dhe 200 anije,lundruan ne dy drejtime dhe zbarkuan ne tre rajone: ne Korfuz,ne Apoloni dhe ne Durres. Flota ilire u ndesh me kundershtarin epersor,realizoi beteja te vogla dhe u shkaktoi humbje te cilat romaket nuk i prisnin.Por fati i Luftes se Pare iliro-romake (229-228 p.e.s.) nuk u percaktua nga veprimet luftarake,sic ndosh rregullisht,por nga disa shkaqe te prejardhura..Tre qytetet bregdetare ilire te permendura me sundimtare romake ishin thike ne shpine per te.Komandanti i saj ne Korfuz,Dhimiter Fari,i predispozuar per t'i zene frontin Teutes,ua dorezoi vete floten ilire dhe ishullin romakeve.Ushtria romake ndeshi ne rezistence kryesisht ne viset e ardianeve,sodomos ne qytetin Nutria (qytet ilir ne qytetin e Dalmatise),ku pesoi humbje te renda.Kjo ndeshje e pjeshsme nuk mund ta permbyste situaten e pergjithshme luftarake,qe po anonte nga romaket. Teuta e drejtoi shtetin dhe ushtrine ne lufte per afro 6 muaj,por duke qene objektive se ishte dobesuar nga tradhetite e brendshme,e mbetur pa fuqine ushtarako-detare dhe pa perkrahje nga fqinji lindor,u terhoq me forcat e pakta ne qytetin e fortifikuar te Ruzonit. Ne pranveren e vitit 228,mbreteresha ilire dergoi perfaqesuesit e saj ne Rome.Gjate bisedimeve u manovrua me disa leshime,por ne fund nuk iu shmang shtrengates se nenshtrimit me senatin,te nje paqeje me kushte shume te renda.Sipas saj "Mbreteria e Ilirise u detyrua te hiqte dore nga viset jugore,te mos prekte me tre qytetet bregdetare (Lezhen,Durresin,Apolonine),t'i paguante Romes nje tribut vjetor,te njihte sundimtar ne viset veriore Dhimiter Farin dhe mos i lejonte te lundronin ne Adriatikun e poshtem,ne jug te Lezhes,me teper se dy anije te armatosura se bashku".Ne historine e marredhenieve shteterore-ushtarake iliro-romake keto ishin ta parat marreveshje dhe traktate. Por keto kufizime,me permbajtjen e nje bllokade detare,e dobesuan me tej Mbreterine Ilire,sidomos ushtarakisht,si nje fuqi e madhe tokesore dhe detare qe kishte qene.Roma fitoi epersine mbi Adriatik.Iliria u kthye e tera ne province romake.Pas kesaj paqe,ushtrite romake u larguan. Teuta hoqi dore nga pushteti mbreteror dhe ate e mori Dh.Fari.Nga kjo kohe del nga skena politiko-ushtarake.Per sa kohe qe mbreteroi e komandoi,ajo luajti nje rol te rendesishem historik ne bashkimin dhe konsolidimin politiko-shteteror,ne perparimin ekonomiko-kulturor dhe ne fuqishmerine ushtarake te Ilirise.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white-knight : 12-11-2008 mė 09:49

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Edhepse ky postim askundi nuk citohet si burim i ndonje autori apo libri ka shumė mangesi. Se paku duhej te leshohej si njė sprov e re e e figurave te njohura shqiptare nga Fjalori Enciklopedikė Shqiptar i botimit te vitit 1985 si rrjedhe e ketij shkrimi qe injoron krejtesishte mundin e autorit.
  Ky shkrim pra eshte pakez me i persosur ne krahasim me te dhenat e meparshme enciklopedike edhepse mungojne shume burime te autorve te kesj kohe, mungon edhe spjegimi kyq qe vetem kalimthi kapercehet ne rastin ne mes dardaneve dhe ilirve, mungon ky spjegim per lexuesin qe asgjė nuk do kuptoje perse dardant te versuleshin kunder ilirve, cili ishte shkaku i ketij manevrimi politikė romakė qe ushtronte mbi iliret qe ti perqaje mes veti. Mungojne pra shume e shume spjegime edhe pse teksti eshtė i shkruar pa gabime gjuhesore e ne menyre te perfilelt akademike por mjerishte pa emer te autorit, nuk e di pse, huazimet e perkthimeve njera mbi tjetren qojne nganjehere deri ketu tek mos kujdesja e rrefimit te njė ngjarje historike qe po te kishte marrur edhe me shumė kujdes autori i ketij teksti ndoshta do ia arrinte qellimit qe te nxirrte ne dritė edeh gjurme tjera rrethė ketyre tri viteve te sundimit te regjentes Teuta.
  Mirepo siē e kemi tradite neve, nuk qajmi shumė hallin qe te shkojmi edhe metej per te zbuluar arsyet e humbjes se mbretrise ilire ndaj romakve ne shkojmi e izolohemi vete duke u mbeshtjellur rrethe njė personaliteti qe me disa fraza terthore autori i ketij teksti nxjerre faktin se pakujdesija apo mos pergjegjesia e Teutes ndaj kerkesave romake dhe sidomos vrasja e ambasadorve ne nje kurthe tinzake derisa keta ktheheheshine per ne Romė, Teuta fshiu te gjitha shpresat e njė marrveshje iliro-romake.
  Kujt i sherbeu mė se shumti ky incident i ambasadorve qe ndodhi ne detin Mare Nostrum(Adriatikė me vonė...) ?
  kuptohet se romakve, ata mezi pritnin njė incident te tillė per te filluar Imperializmin romakė qe filloi ketu mu ne iliri e perfundoi ne spanjė derisa Hanibali ne anen tjeter mundohej se koti qe ta zhduki qysh ne veze zhvillimimin e nje perandorije te tillė.
  Prandaj me njė fjalė si pefundim mund te themi se pirateria ilire u bė edhe si shkas i imperializmit romakė ne tere mesdheun.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #3
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Edhepse ky postim askundi nuk citohet si burim i ndonje autori apo libri ka shumė mangesi
  Burimi eshte ketu.Lapsus i i imi megjithse as atje nuk ka autor.

 4. #4
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Prandaj me njė fjalė si pefundim mund te themi se pirateria ilire u bė edhe si shkas i imperializmit romakė ne tere mesdheun.
  Lexo pak diēka pėr historinė romake, mė nė detaje, ose thjesht pėr tė drejtėn romake. Do tė shohėsh qė pirateria ka qenė e lejuar dhe ka pas tė njėjtin prestigj sikurse tek ilirėt.

  Me ligjin e hershėm romak, (gjė qė nuk ndryshoi deri vonė), romaku kishte tė drejtė tė zinte rob njė njeri tė huaj qė e shihte nė teritorin e vet, sepse njeriu i huaj shihej si njė kafshė e egėr, e gatshme pėr gjah. Fakti tjetėr ėshtė qė anijet romake sulmonin nėpėr det njėsoj sikurse anijet ilire, dhe i sillnin skllevėrit nė Romė ku i shisnin.

  Pirateria ishte vetėm shkas (nė gjuhėn pedofile: pretekst). Shkas tjetėr ishte sulmi i ilirėve nė koloninė e dorikėvet Isa qė gjendej mu ke hunda e mbretėriė ilire nė Adriatik, nė bregdetin e sotėm kroat. Teuta deshi t'a pushtojė. Isi e thirri Romėn nė ndihmė. Prandaj nuk ėshtė e ēuditshme qė nė delegacionin romak sė bashku me romakėt vje edhe Klemporosi pėrfaqėsues i polisit helen tė Isit. Duke e kthyer delegacioni nga Iliria, sulmohet nga disa ilirė nė njė pritė. Kėshtu bahen tri shkase pėr fillim lufte, pirateria, thirrja e Isit pėr ndihmė, dhe sulmi kundėr delegacionit heleno-romak.

  Njė ēėshtje e mprehtė ėshtė: Ku mbetėn gjithė ata piratė kur Roma sulmoi Ilirinė?

  Aleksandėr Stipēeviqi thotė qė Agroni u mundua tė frenojė aktivitetet pirate tė fiseve autonome, dhe tė forcojė autoritetin e shtetit, por me vdekjen e Agronit dhe me ardhjen e Teutės nė pushtet pirateria shpeshtohet. Kėtė e shpjegon se kjo ka qenė kompromis i Teutės me prijėsit e fiseve detare qė ata tė pranojnė njė sundimtare femėr.

  Shkaqet e rėnies sė Ilirisė janė tė qarta, Iliria ishte shumė mė e vogėl si nė sipėrfaqe ashtu edhe nė popullėsi kundrejt Romės. Pra mbretėria ilire ishte e tillė, por Iliria nė pėrgjithėsi, ishte rajon i gjerė, siē thotė Plini qė nga burimi i Danubit atje nė Gjermaninė jugore e deri tek Deti i zi qė tė gjithė ishin ilirė. Por kėta nuk ishin tė bashkuar. Maqedonia, Iliria, Dardania, Dalmatėt, Liburnėt, Dakia, qė tė gjitha mė vete.

  Fakti tjetėr ėshtė qė romakėt tashmė ishin specializuar nė dy drejtime: art luftarak dhe udhėheqje e shtetit. Kjo ka qenė pėrparėsia e tyre ndaj ēdo shteti tjetėr. As Iliria nuk bėn pėrjashtim kėtu.

 5. #5
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Pirateria si preteks per pushtimin e Ilirise nga Roma eshte njelloj me preteksin qe Gjermania naziste pushtoi Polonine ne 1939 se gjoja polaket sulmuan postat kufitare gjermane.
  Preteksi i luftes ishte i qarte.Fuqizimi i Mbreterise Ilire nen sundimin e Mbretereshes Teute.

 6. #6
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Fuqizimi i Mbreterise Ilire nen sundimin e Mbretereshes Teute.
  Sigurisht. Kafshata mė e madhe pasi mundėn Hanibalin, ishte Iliria. Por nuk mund tė fajėsojmė asnjė ilir se pse humbėn luftėn. E humbė luftėn dhe lirinė tėrė Europa. Vetėm moēalet gjermane e sllave atje nė veri nuk i pushtoi Roma se nuk i duheshin gjė.

  Roma kishte ushtarė tė pėrgatitur pėr tė gjitha stinėt, jo vetėm pėr stinėn e verės. Ajo pėrdorte trojet dhe popujt qė pushtonte pėr tė pushtuar edhe mė shumė troje tjera. Njė mbretėri e pushtuar do tė thoshte shumė tokė, shumė skllevėr, shumė rekrutė, shumė haraē, e tė gjitha kėto ia forconin ushtrinė.

  Edhe makinat e luftės, i huazuan nga Aleksandri por i pėrsosėn edhe shumė mė tepėr. Kishin makina qė hedhin gurė, qė hedhin shtiza, kulla me rrotė pėr tė hipur nė kėshtjellat e kundėrshtarit.

  Roma sikur tė luftonte vetėm me ata pak qytetarė romakė s'do tė bėnte gjė. Ajo rekrutonte popujt tjerė pėr tė pushtu, mė shumė vende. Ishte njė rreth virtuoz i tyre, sa mė shumė pushtonin aq mė shumė kishin mundėsi tė pushtonin sėrish.

  Dolėm pak nga tema. Megjithatė Mbretresha Teutė, ishte jashtėzakonisht e aftė pėr pozitėn qė zuri.

  Por gabimet e saj janė qė humbi kohė ma ca ishuj tė vegjėl koloni helene. Pėr menim tem ėshtė dashur qė menjėherė pas pushtimit tė Epirit, t'iu kthehet Dalmatėve, tė pėrfshijė tėrė fisin e tyre brenda Mbretėrisė sė vet. Kjo do t'a forconte mė shumė se ishte Roma e fortė. Si shembull Dalmatėt luftuan plot 150 vite kundėr Romės, dhe sikur tė ishin pjesė e Mbretėrisė ilire, lufta do shkonte nė favor tė Teutės.

  Gabimi tjetėr ėshtė besimi i tepėrt nė Dhemetrin e Farit, qė ishte helen pėrfaqėsues i Farit.

  Teuta realisht nuk ishte mbretėreshė, ajo ishte njė regjente, tutore e Pinit. Dhe kėtė detyrė them se e ka krye me plot nder dhe pėrgjegjėsi, gjė qė ėshtė pėr t'u admiruar sepse ajo ishte njerka e tij. Vetėm pas rėnies sė Teutės, dhe shumė vite mė vonė, nė moshėn 15 vjeēare Pini do tė vdesė. Deri nė kėtė ēast Pini kishte luftu kundėr Dhemetrit tė Farit dhe kundėr Skerdilaidit, pėr pushtet.

 7. #7
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Ja psh lufta me Epirin.E ka shkruajtur King_Arthur ne nje forum tjeter

  Vdekja e Pirros ishte nje fatkeqesi e paimagjinueshme per boten Ilire. Ai
  u varros me madheshti si nje hero i Epirit dhe si nje Aleksander i dyte.
  Menjehere pas vdekjes se tij Perandoria epirotase u shemb. Shume Greke,
  perpiqen ta helenizojne figuren e Pirros, por kjo genjeshter eshte e kote
  sepse ai kurre nuk ju bashkua ceshtjes greke, por gjithmone luftoi kunder
  tyre duke pushtuar Greqine.
  Mbas Vdekjes se Pirros, Nje force e re u shfaq ne veri te Epirit. kesaj
  rradhe ishte mbreti Ilir Agron i cili ngriti flamurin mbi kryeqytetin e
  mbreterise se vet Shkodres. Agroni e deklaroi mbreterine e vet dhe shfaqi
  deshiren per te vazhduar rrugen e Pirros. Mbasi perforcoi lidhjen me
  Dardanet, Agroni e ktheu vemendjen drejt jugut. Ai aneksoi territoret e
  Molosseve te cilet i kerkuan ndihme Agronit kundrejt aleancave Greke te cilat
  u perpoqen te perfitonin nga vdekja e Pirros per te pushtuar territor ne
  Epir. Agroni dergoi floten e vet e cila zmbrapsi dhe shkaterroi forcat greke.
  Suksesi i arritur ne Epir i dha Agronit zemer per te zhvilluar pushtimet ne
  Greqi. Mbas disa fitoresh te shpejta te Flotes, Agroni dergoi ushtrine
  tokesore nen komanden e Skerdilaidit e cila mposhti keqazi forcen me te madhe
  Greke te derguar kundrejt tyre. Mbas kesaj fitore Greket filluan ti
  trembeshin jo vetem humbjes se kolonive te tyre si ato te Apollonise dhe
  Durresit te cilat ishin tashme ne duart e Ilireve, por gjithashtu humbjen
  perfundimtare te Greqise. Ata derguan nje seri ankesash drejtuar senatit
  Romak, duke u ankuar se Iliret po kercenonin tregtine Greko-Romake, mirepo
  Romaket nuk shfaqen interes per fatin e Greqise pasi ishin te zene me luftrat
  e tyre Kunder Kartagjenes.
  Nderkohe lajmi i fitores se madhe arriti Agronin i cili u gezua aq shume
  sa shtroi nje banket te madh ne te cilin piu aq shume vere sa mbas tri ditesh
  vdiq. Vdekja e mbretit Agron ishte humbja e dyte e njembasnjeshme mbas
  vdekjes se Pirros e cila edhe njehere paralizoi fuqizimin e rrufeshem te
  Ilireve. Por kjo humbje ishte me e madhe se sa ajo e Pirros pasi Agroni nuk
  kishte asnje mashkull i cili mund te merrte frenat e mbreterise. Pushteti i
  kaloi automatikisht gruas se tij, mbretereshes Teuta.
  Fitoret e njembasnjeshme te ushtrise Ilire vazhduan ne greqi nen
  Mbretereshen Teuta e emertuar mbreteresha e detrave. Flota Ilire paralizoi
  cdo levizje te cdo force qe perpiqej te kalonte adriatikun, tregetia
  greko-Romake filloi te paralizohej. Ne keto rrethana Romaket, te cilet ishin
  duke perfunduar kapitullimin e Kartagjenes ndjene nje detyrim te dergonin nje
  delegacion tek Mbreteresha Ilire per ti kerkuar asaj te ndalonte piraterine
  Ilire ndaj anijeve Romake. Dy konsuj u derguan ne Shkoder me detyren qe te
  transferonin kete mesazh. Por Teuta u tregua nje diplomate e pa-zote per te
  shmangur nje konflikt me Romen e cila ishte gjithashtu nje force ne rritje
  duke u fuqizuar cdo dite e me teper. Qendrimi i matur i mbreterve te
  meparshem Ilire te cilet preferuan nje Aleance me Romen, nuk u mor parasysh
  nga Teuta, e cila ishte e fryre nga fitoret e njepasnjeshme, fitore te cilat
  ishin merita e mbretit te vdekur Agron.
  Por Agroni nuk mund te ngrihej nga
  varri per te kerkuar llogari. Konsujt Romake kerkuan prej Teutes vetem qe ajo
  te ndalonte piraterine Ilire ndaj anijeve Romake. Kjo ne cdo rrethane ishte
  nje kerkese e arsyeshme. Teuta pa fshehuar ironine u pergjigj se ajo do te
  bente cmos te ndalonte floten perandorake qe te plackiste anijet romake, por
  ajo nuk kishte mundesi qe ti jepte fund tradites pirate te Ilireve.
  Kjo
  pergjigje shkaktoi nje nervozizem nga ana e romakeve te cilet premtuan se
  Mbretet Ilire do te mesonin qe te permiresonin mardhenjet me shtetasit e
  tyre. Mbas kesaj pergjigje Teuta dhe obortaret e saj fyen dhe nxorren jashte
  konsujt Romake. Ky gabim fatal diplomatik i Tutes u perforcua nga dergimi i
  saj i dy anijeve te cilat interceptuan anijet e konsujve Romake duke i mbytur
  ato dhe duke vrare te gjithe romaket. Mbas ketij veprimi Senati Romak
  unanimisht deklaroi lufte kundrejt Perandorise Ilire..

  Megjitheqe deri ketu sjellja e Teutes mund te admirohej disi duke u
  cilesuar si nje shprehje krenarie, sjellja e saj e mepasme nuk mund te
  vleresohet ne asnje pikepamje.

 8. #8
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ata derguan nje seri ankesash drejtuar senatit
  Romak, duke u ankuar se Iliret po kercenonin tregtine Greko-Romake, mirepo
  Romaket nuk shfaqen interes per fatin e Greqise pasi ishin te zene me luftrat
  e tyre Kunder Kartagjenes.
  Teuta ėshtė dashur t'i ndalojė veprimtaritė pirate kundrejt helenėve, nė mėnyrė qė t'i kthejė nga vetja, dhe mė pas t'i pushtojė. Veprimtaria pirate u ka sjellė fitime tė mėdha edhe fiseve detare dhe Teutės, por mė i madh do tė ishte fitimi sikur t'i pushtonte fare kolonitė. Pėr t'a bėrė kėtė do tė duhej qė piratėt e pavarur, tė ktheheshin nė ushtri tė rregullt siē ishte ajo romake. Por kėtė nuk mund t'a bėnte, sip dklaron edhe vetė para delegacionit romak, "ajo nuk mund tė ndėrhyjė nė ēėshtjet private tė nėnshtetasve tė saj"

  Pra ajo pranoi njė liri mė tė madhe pėr fiset kusare, nė llogari tė marrjes sė fronit.

  Ajo njihet si mbretėreshė, se ashtu veproi, por de jure ishte vetėm tutore e Pinit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 13-11-2008 mė 11:18

 9. #9
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pėr menim tem Teuta e ka dashtė Pinin me gjithė zemėr porsi birin e saj. Me vdekjen e Teutės (??? p.e.s.), Pini humb atė mbrojtjen e fortė qė kishte. Vetė nėna e tij Triteuta pa dashje e ēon drejt varrit. Triteuta martohet me Dhimitėr Farin atė qė tradhėtoi Teutėn. Mė pas Roma sulmon Dhimitėr Farin se ky filloi tė pavarėsohej. Tash tradhėton Skerdilaidi, gjyshi i Gentit tė ardhshėm. Si shpėrblim romakėt e emėruan Skerdilaidin tutor tė Pinit.

  Nė moshėn 15 vjeēare 217, Pini vdes. Pushtetin tash e merr Skerdilaidi.

  Pėrse vdiq dhe si vdiq Pini nė moshėn 15 vjeēe?

  Faktet po i marr nga libri Ilirėt - Aleksandėr Stipqeviē.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  si pefundim mund te themi se pirateria ilire u bė edhe si shkas i imperializmit romakė ne tere mesdheun.
  Asht nji emision teper i mirź ne france 3 ku i kam pa piraterit rromake dhe belge dhe porti i tyre i ndertuar per te bart mallera...keto emisione duhet te blehen nga kanalet shqiptare te mesojnź me mirź historin e tyre dhe te botes sa blejn seriala spanjol....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 11. #11
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vetė nėna e tij Triteuta pa dashje e ēon drejt varrit. Triteuta martohet me Dhimitėr Farin atė qė tradhėtoi Teutėn.
  Menjėherė pas rėnies sė Teutės, Triteuta ėshtė dashur qė tė marrė djalin e saj Pinin, dhe tė ikė nė ndonjpė mbretėri fqinje, ose Dardani ose Maqedoni, se siē e pamė kjo gjė do tė ishte e gatshme, duke qenė Teuta veē kishte fillu tė forcojė marrėdhėniet me dardanė e maqedonė.

  Rreziku qė tė tė vrasin pėr pushtet gjendet nė familjen e farefisin tėnd, e jo tek fqiu i largėt.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Eh ! Po tash hipotezat e dhena pas mija vitesh qojne ne drejtime te ndryshme por edhe ne ate kohe ka patur konkurrenc o alibaba,
  Imagjinoje njehere ballkanin si nje popullsesi kompakte, imagjinoje pastaj intrigat roake, gjoja se krejte mbrenda e ilirisė tek dardanet romaket do gjejne mbeshtetjen e tyre te duhur, gjoja se dartdanet dhe romaket jane i te njejtit brum= me origjine Trojane.....
  Ketu pra qendron misteri i kesaj ngjarje; pse athua dardanet ishin kunder mbretresghes Teuta ?
  Po flasim me kete fjalor tanikrejt ndryshe, pa patur hidheriume ne sferat tjera por edhe kjo qeshtje duhet studiuar apo se paku duhet hulumtuar siē e kam analizuar une qysh me dekada se del ket nje mospajtim ne mes te dy kiompozenteve ilire, dardaneve dhe ilirve te tjere.
  Duke ditur se me ēdo kushte romaket ngulnin kembe se raca e tyre rrjidhte nga trojanet ku ne te njejten kohe keta kishin bere politike te tille sa qe ti bindenin edhe dardanet se edhe fisi i tyre rrjedhete nga e njejta origjine si e romakeve e qe ne nje menyre apo tjeter menjanote popujt tjere te ilirise qe te mblidheshin rrethe nje trungi, ne nje menyre ky blasfem quhet edhe investigation, pra romaket kishin investuar ne keto manevrime qe prej kohesh se si te perqanin fiset ilire duke filluar me liburnet, ardianet, taulanet, d
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Eh ! Po tash hipotezat e dhena pas mija vitesh qojne ne drejtime te ndryshme por edhe ne ate kohe ka patur konkurrenc o alibaba,
  Imagjinoje njehere ballkanin si nje popullsesi kompakte, imagjinoje pastaj intrigat roake, gjoja se krejte mbrenda e ilirisė tek dardanet romaket do gjejne mbeshtetjen e tyre te duhur, gjoja se dartdanet dhe romaket jane i te njejtit brum= me origjine Trojane.....
  Ketu pra qendron misteri i kesaj ngjarje; pse athua dardanet ishin kunder mbretresghes Teuta ?
  Po flasim me kete fjalor tanikrejt ndryshe, pa patur hidheriume ne sferat tjera por edhe kjo qeshtje duhet studiuar apo se paku duhet hulumtuar siē e kam analizuar une qysh me dekada se del ket nje mospajtim ne mes te dy kiompozenteve ilire, dardaneve dhe ilirve te tjere.
  Duke ditur se me ēdo kushte romaket ngulnin kembe se raca e tyre rrjidhte nga trojanet ku ne te njejten kohe keta kishin bere politike te tille sa qe ti bindenin edhe dardanet se edhe fisi i tyre rrjedhete nga e njejta origjine si e romakeve e qe ne nje menyre apo tjeter menjanote popujt tjere te ilirise qe te mblidheshin rrethe nje trungi, ne nje menyre ky blasfem quhet edhe investigation, pra romaket kishin investuar ne keto manevrime qe prej kohesh se si te perqanin fiset ilire duke filluar me liburnet, ardianet, taulanet...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #14
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Imagjinoje njehere ballkanin si nje popullsesi kompakte, imagjinoje pastaj intrigat roake, gjoja se krejte mbrenda e ilirisė tek dardanet romaket do gjejne mbeshtetjen e tyre te duhur, gjoja se dartdanet dhe romaket jane i te njejtit brum= me origjine Trojane.....
  Nuk ka kėtu kurrėfarė "gjoja".

  Romakėt ishin dardanė, as mė pak as mė shumė. Sikur tė ishte kjo gjenealogji e falsifikuar pėr arsye mburrjeje, romakėt mė mirė do t'a kishin shpallė veten akej, meqė akejt e fituan luftėn kishin arsye tė mburreshin. Por me gjithė humbjen e Trojės e tė Dardanisė, romakėt mbajtėn atė qė ishte e tyre: Identitetin ilir.

  Nė anėn tjetėr, ata kishin njė farė xhelozie ndaj dardanėve tė Dardanisė, pėr dy arsye:
  1.Sepse mėsuan se nė botė ekziston njė fis tjetėr me afėrsi gjaku me trojanėt, nuk ishn vetėm romakėt.
  2. Dhe se Dardanėt kishin ushtri tė fortė, qė nuk e mundje aq lehtė. Aq i madh ishte tmerri i romakėve kur deshėn tė pushtojnė Dardaninė, sa njėri nga 5 legjonet dezertoi. Vetėm dhuna shtetėrore i detyroi luftėtarėt romakė qė luftojnė. Por Roma asnjėherė nuk mundi tė vendosė pushtet tė plotė mbi Dardaninė.

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ketu pra qendron misteri i kesaj ngjarje; pse athua dardanet ishin kunder mbretresghes Teuta ?
  Sepse ishin shtet mė vete, dhe shtete antike luftonin kundėr njėri tjetrit. S'ka ndonjė filozofi. Mirėpo Teuta veē kishte fillu me i rregullue marrėdhanjet me dardanėt.

 16. #16
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime nė 8 postime

  Ja dhe Liburnia ,barca Ilire te asaj kohe

  Kete foto e kam mare nga nje sit Italian,ku deshmon qe kjo bark Fantastike me emrin Liburna eshte barca qe e kishin inventuar Iliret .
  Liburna shpjegohet qe ishte nje barke lufte e lehte dhe shum e manuvrushme,dhe qe ishte ideale per ndjekje te shpejta.
  Per kete qe kjo barke lufte perhapet dhe ne Imperin romak ne gjusmen e shekullit te pare A.K.
  Romaket tregojne haptaz qe kjo barke eshte invenzion i "Pirateve te bregdetit ilir"
  Kjo barke njifet si barke legjendare qe ka bere histori dhe deri ne ditet tona eshte percjell ky emer dhe barkave me vela me te cmuara qe ndertohen sot ne kantieret e Ocidentes,e qe bin emrin e saj.
  E mbyll duke komentuar qe mbretresha Teuta nuk ishte aq dipllomate sa Agroni,me pakujdesin e saj vuri iliret kunder nje Rome qe ishte potence ne ate kohe,gabim fatal.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altint71 : 17-11-2008 mė 16:02

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  I nderuari Altini, kjo eshte nje bark e thjeshte e peshkatarve kurse anijet e gusarve apo piratve te ilirise ishin anije te medhaja qe vetem liburnet kishin njohurine e persosur te ndertimit te ketyre anijeve te medha dhe me te shpejta se ato romake dhe me te famshmet ne mesdhe sepse kishin drurin lenden e pare me te pasur.

  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #18
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Liburna ishte anije vetėm e liburnėve. Ilirėt e Teutės pėrdornin Lembin (Lembos).

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Liburna ishte anije vetėm e liburnėve. Ilirėt e Teutės pėrdornin Lembin (Lembos).
  ...prite alibaba prite, bani lesh temat bani....dy rreshta dhe nje pike ne fund , une po i qes nga tri....
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 20. #20
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  mos ishte kjo arsyeja qe iliria u pushtua per nja 6 shekuj nga romaket , deri sa arriten perafersisht ne nje asimilim te plote ne kulturen romake?
  ishte kjo mbretereshe arsyeja e zhdukjes se emrit iliri ?

  kjo me perngjan me shume me mbretereshen Botika te britanise , ku me inkompetencen e saj humbi betejen e watling st. . edhe pse me nje force mbi 200 mije ushtaresh , nuk mundi te mposhte nje legjion romak me 10 mije ushtaresh ,duke u masakruar mbi 80 mije britanez ne ate beteje. me ate beteje ajo i dha fund njefare autonomie qe i kishte dhene roma ca principatave britaneze , duke i pushtuar komplet per nja 400 vjet te mira.

  teuta ishte mbreteresha me deshtake e historise ilire.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •