Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1

    A kanë kafshët memorie? Nëse po, cilat janë ato?!

    nje debat kam zhvilluar me shoqerin per memorien e kafsheve dhe pas shum perplasjeve qe kemi pasur askush nuk ka mundur te arrij ne nje perfundim.
    ndoshta po habiteni por sinqerisht po kerkoj nga gjithe antaret e forumit te me ndihmoni me kete pyetje?
    ju kisha lute qe pergjigjet te mi jepni te bazuara ne fakte.

  2. #2
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Nese thjesht pyesim se a ka x kafsha memorie, ateher pergjigja ime eshte PO, ja nje fakt: Kur isha femije, dilja dhe ruaja bagetine (lopet), dhe zakonisht rruges per ne shtepi ato i njihnin kthesat dhe gjithmon e dinin se te cila dere duhet te ndaleshin. Kjo na lere te kuptojme se edhe ato kane nje memorie sado e kufizuar te jete ajo apo ndoshta eshte nje menyre tjeter e mbamendjes ne krahasim me memorien qe e kemi tek njerezit.

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga master2006 Lexo Postimin
    Nese thjesht pyesim se a ka x kafsha memorie, ateher pergjigja ime eshte PO, ja nje fakt: Kur isha femije, dilja dhe ruaja bagetine (lopet), dhe zakonisht rruges per ne shtepi ato i njihnin kthesat dhe gjithmon e dinin se te cila dere duhet te ndaleshin. Kjo na lere te kuptojme se edhe ato kane nje memorie sado e kufizuar te jete ajo apo ndoshta eshte nje menyre tjeter e mbamendjes ne krahasim me memorien qe e kemi tek njerezit.
    faleminderit per pergjigjen mirpo kjo mua me aludon me shume ne instikt se sa ne memorie.Megjitheate i mirepres pergjigjet e juaja dhe ju falenderoj per pergjigjet e thena

  4. #4
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga sinavere Lexo Postimin
    nje debat kam zhvilluar me shoqerin per memorien e kafsheve dhe pas shum perplasjeve qe kemi pasur askush nuk ka mundur te arrij ne nje perfundim.
    ndoshta po habiteni por sinqerisht po kerkoj nga gjithe antaret e forumit te me ndihmoni me kete pyetje?
    ju kisha lute qe pergjigjet te mi jepni te bazuara ne fakte.
    Nje pyetje vetem - ne lidhje me pergjegjen:
    -Cka ta merr mendja ty - bleta kur del nga zgjoi dhe fluturon disa kilometra larg lule me lule - si arrine te kthehet ne zgjoin e vet. Apo - si nuk harron per se ka dalur fare?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Nje pyetje vetem - ne lidhje me pergjegjen:
    -Cka ta merr mendja ty - bleta kur del nga zgjoi dhe fluturon disa kilometra larg lule me lule - si arrine te kthehet ne zgjoin e vet. Apo - si nuk harron per se ka dalur fare?
    eshte shume e thjeshte edhe lopa kthehet tek pronari i vet mirpo sakt eshte vertetuar qe nuk posedon memorie.Ne baze te shume studimeve eshte vertetuar qe shimpanza ka memorie vizive qe dmth se nje vetem sato qe she per nje kohe te caktuar kurse kafshet qdo veprime e kryejn ne baze te instikteve ku vlen te theksohet qe instikti i amësis dhe ai i mbijeteses jane shume te theksuar.
    Qe dini ju ndnje studim te bere ne kete drejrtim se kafshet kane memorie ateher tregoni por mundesisht edhe cilat kafshe ja ato

  6. #6
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga sinavere Lexo Postimin
    eshte shume e thjeshte edhe lopa kthehet tek pronari i vet mirpo sakt eshte vertetuar qe nuk posedon memorie.Ne baze te shume studimeve eshte vertetuar qe shimpanza ka memorie vizive qe dmth se nje vetem sato qe she per nje kohe te caktuar kurse kafshet qdo veprime e kryejn ne baze te instikteve ku vlen te theksohet qe instikti i amësis dhe ai i mbijeteses jane shume te theksuar.
    Qe dini ju ndnje studim te bere ne kete drejrtim se kafshet kane memorie ateher tregoni por mundesisht edhe cilat kafshe ja ato
    Cka je kah pshtjell o sinaver?!!
    E e di ti cka quajme memorie (kujtese) xhanem?
    Ose a je ti normal???
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #7
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    eshte shume e thjeshte edhe lopa kthehet tek pronari i vet mirpo sakt eshte vertetuar qe nuk posedon memorie.Ne baze te shume studimeve eshte vertetuar qe shimpanza ka memorie vizive qe dmth se nje vetem sato qe she per nje kohe te caktuar kurse kafshet qdo veprime e kryejn ne baze te instikteve ku vlen te theksohet qe instikti i amësis dhe ai i mbijeteses jane shume te theksuar.
    Mos me pas memorie nuk ka shanca mu kthye në shpi.

  8. #8
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    Po qeni si e njef te zotin pas shum vjetesh , apo edhe kjo instikt eshte ?
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga elsaa Lexo Postimin
    Po qeni si e njef te zotin pas shum vjetesh , apo edhe kjo instikt eshte ?
    te gjitha keto une i bazoj ne hulumtimet qe jane bere dhe ende nuk kemi nje studim i cili ka vertetuar se kafshet kane memorie,pos studimit qe ceka me lart se shimpanza ka nje mas te vogel te memorie vizuele.
    po qe se jeni te sigurt qe kafshet kane memorie ateher me jepni fakte per kete qe thuani sepse eshte shum absurde pergjigja juaj dhe sdi pse ne shqipetaret vuajm nga shum komplekse dhe asesi nuk mund te mirremi vesh.tendecat po mu doken shum te nivelit te ulet

  10. #10
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga sinavere Lexo Postimin
    nje debat kam zhvilluar me shoqerin per memorien e kafsheve dhe pas shum perplasjeve qe kemi pasur askush nuk ka mundur te arrij ne nje perfundim.
    ndoshta po habiteni por sinqerisht po kerkoj nga gjithe antaret e forumit te me ndihmoni me kete pyetje?
    ju kisha lute qe pergjigjet te mi jepni te bazuara ne fakte.
    Elefanti!!!
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  11. #11
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    eshte shume e thjeshte edhe lopa kthehet tek pronari i vet mirpo sakt eshte vertetuar qe nuk posedon memorie.
    Pra edhe ti mban mend pasvordin tënd, dhe herë pas here kthehesh këtu në forum, por qenka vërtetuar që ti nuk përmban memorie? Apo Barako Obama e din se ku është WC, e din se ku është Shtëpia e Bardhë, por e tërë kjo qenka vetëm një instikt??

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga anthem Lexo Postimin
    Pra edhe ti mban mend pasvordin tënd, dhe herë pas here kthehesh këtu në forum, por qenka vërtetuar që ti nuk përmban memorie? Apo Barako Obama e din se ku është WC, e din se ku është Shtëpia e Bardhë, por e tërë kjo qenka vetëm një instikt??
    ajo qe na dallon neve nga kafshet eshte se ne posedojm logjiken si procesi me i lart i psikikes dhe ne baze te saj ne zhvillojm jeten dhe ndryshojm boten kurse kafshet jetojn ne baze te instiktit,tek njeriu este vertetuar memoria kurse tek kafshet nje gje e till nuk eshte vertetuar ende.

  13. #13
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    ajo qe na dallon neve nga kafshet eshte se ne posedojm logjiken si procesi me i lart i psikikes dhe ne baze te saj ne zhvillojm jeten dhe ndryshojm boten kurse kafshet jetojn ne baze te instiktit,tek njeriu este vertetuar memoria kurse tek kafshet nje gje e till nuk eshte vertetuar ende.
    A di dikush të më tregojë se ça po zihet në këtë temë, unë nuk po marr vesh ça bohet ktu. A po flet për memorie a për instikt a për logjikë? Janë koncepte të ndryshme. Kur nuk harron dmth ke memorie, memoria është me kujtu diçka. Për ç'arsye e ngatërron muhabetin? Edhe ajo lopa që nuk harron se ku e ka shpinë, kjo dmth memorie. Me instikt nuk mbahet mend asgjë.

  14. #14
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Kjo tema i shpjegon disa ceshtje ne lidhje me kafshet dhe materialin qe ti kerkon


    http://mjekesia-profetike.com/forum/...read.php?t=318
    "Shoku Mjekesise"

Tema të Ngjashme

  1. Mirë se të urdhëroni në sofrën e Dibrës së madhe e të vogël
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  2. Kush janë Dibranët ?
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
  3. Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake
    Nga DYDRINAS në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 17-01-2009, 00:53
  4. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe të 1913 në Dibër
    Nga Apollyon në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
  5. Times prezanton dhjetë kafshët më të pasura në botë
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 20-11-2008, 11:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •