Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 122
 1. #61
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  ...te dalesh kunder shumices se parlamentit qe rrjedhimisht eshte edhe shumica e popullsise.

  ...
  ja edhe nje xhevahir tjeter ... nga nuk e prisja ... prej qyfyres !?!

 2. #62
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  duhet me patjeter te behet nje marrveshje me kta grevistet......nuk eshte e drejte qe vota e tyre te mos numrohet.....ama kta ne vend qe te ken nga nje komisioner cdo parti me nga 12 vota, te ken nje numrus per gjith grevistat...


  pretendimet e LSI dhe PDK qe PS dhe PDja rrespektivisht jau vjedhin votat, mund te ket cdo parti ne shqiperi, dhe gjithsej parti ne shqiperi behen me shum se 90 parti.

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Ka Vetem DINAMO
  Anėtarėsuar
  18-07-2008
  Vendndodhja
  Stadiumi "DINAMO"
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Deputetėt grevistė po banalizojnė vlerėn e jetės sė tyre

  Mė vjen keq qė nė grevėn e urisė,
  e cila zhvillohet nė mjediset e
  Kuvendit tė Shqipėrisė, nuk janė
  futur mė shumė deputetė. Jam i
  bindur, Kuvendi ka edhe shumė
  deputetė tė tjerė po kaq tė gatshėm
  pėr tė diskredituar veten dhe
  Shqipėrinė, por qė nuk ndodhen
  aty pėr arsye teknike (sepse i shefi
  i partisė sė tyre ėshtė pozicionuar
  kundėr grevės).
  Kjo grevė urie ėshtė njė banalitet
  ekstrem.
  Ėshtė e rėndė tė shprehesh nė
  kėtė mėnyrė, kur ata njerėz vuajnė
  fizikisht (nė qoftė se nuk kanė
  ngrėnė asgjė gjithė kėto ditė; nuk
  dua t’i fyej, por nė Shqipėri ka
  humbur besimi thuajse pėr ēdo
  gjė), por ėshtė akoma mė e rėndė,
  kur mendon se fatet e vendit u
  janė lėnė nė dorė njerėzve, mendja
  e tė cilėve gjeneron vetėm vulgaritet.
  Arsyeja e grevės ėshtė banale.
  Deputetėt nuk mund tė bėjnė
  grevė, pėr shkak se janė kundėr
  njė projektligji. Dihet, minoranca
  ėshtė nė shumicėn e rasteve kundėr
  projektligjeve tė mazhorancės.
  Nėse minoranca do tė futej nė
  grevė urie pėr ēdo pakėnaqėsi,
  atėherė ose deputetėt e saj do tė
  vdisnin pėr shkak tė mostėrheqjes
  sė mazhorancės, ose nuk do tė
  kishim demokraci, sepse ligjet nuk
  do tė ishin as vullneti i shumicės
  sė votuesve, as rezultat i konsensusit
  .
  Greva e urisė ėshtė veprim i
  skajshėm, aty luhet me ekstremin:
  ose fiton gjithēka, ose vdes.
  Kjo nuk ėshtė greva e urisė e
  parė nė botė dhe qytetarėt (qė nė
  disa artikuj cilėsoheshin si indiferentė),
  nuk dinė se ē’bėjnė.
  Greva e urisė ėshtė njė formė
  proteste kundėr njė gjendjeje ekzistuese.
  Nė rastin nė fjalė, kjo gjendje
  nuk ekziston. Edhe miratimi i ligjit
  pėr komisionerėt e KQZ dhe gjithė
  komisioneve tė tjera, krijimi i tyre
  dhe numėrimi i votave nga komisionerėt
  nuk janė “gjendje ekzistuese”,
  por ēėshtje teknike. Deputetėt
  nė fjalė kanė gjithė tė drejtėn
  e Zotit tė respektojnė Kushtetutėn
  e Shqipėrisė dhe gjithė ligjet e
  tjera qė vetė i kanė miratuar pėr tė
  rregulluar atė ēfarė ata mendojnė
  se duhet patjetėr tė bėhet ndryshe.
  Ata mund tė ēojnė nė gjykatė edhe
  ligjin, edhe komisionerėt, edhe
  gjithė procesin zgjedhor mė vonė.
  Kėtu nuk ka njė “gjendje ekzistuese”
  tė padurueshme qė e detyron
  njė deputet tė kėrkojė ose ndryshimin
  e saj, ose vdekjen.
  Deri tani gjithė protesta e deputetėve
  ėshtė ngritur mbi njė situatė
  tė paragjykuar. Paragjykohet projektligji,
  paragjykohen kolegėt e
  tyre, paragjykohen komisionerėt,
  paragjykohen gjykatat, paragjykohen
  gjithė ligjet ekzistuese dhe
  paragjykohen edhe vetė deputetėt
  grevistė. Sjellja e tyre tė bėn tė
  dyshosh se diēka ēalon seriozisht
  nė gjykimin e tyre.
  Grevat bėhen pėr gjėra themelore
  dhe arsyeja e grevės sė deputetėve
  nuk rezultonte nė asnjė nga
  pikat e Deklaratės sė tė Drejtave
  Themelore tė Njeriut. Njeriu
  mund tė vendosė tė vdesė ose tė
  fitojė tė drejtėn tė jetė i lirė, tė drejtėn
  e besimit, tė pronės, tė krijimit
  tė familjes, tė mosdiskriminimit
  racor, gjinor etj., por nuk mund
  tė vetėsakrifikohet, nėse nuk i
  pėlqen numri i personave qė do tė
  numėrojnė votat, sepse numri i komisionerėve
  edhe mund tė shtohet
  e sėrish numėrimi i votave mund
  tė paragjykohet.
  Shenjat e joseriozitetit tė grevės
  sė urisė janė tė dukshme. Po tė
  ishte ndryshe, greva nuk kishte
  pse zhvillohej nė sallėn e seancės
  plenare. Greva e urisė mund tė
  zhvillohej nė mjedise tė tjera – nė
  selitė e partive tė deputetėve, pėr
  shembull. Duke qėndruar nė sallėn
  e seancave plenare tė Kuvendit,
  greva ėshtė kthyer nė veprimtari
  politike me elementė anarkizmi.
  Veē publicitetit, nuk shikoj asnjė
  arsye tjetėr pėrse ata njerėz ndodhen
  nė grevė urie.
  Deri kėtu kam folur nė parim,
  por, po t’u hyjmė mė me hollėsi
  gjėrave, greva e urisė mund tė na
  nxisė gjithė ne tė tjerėve qė tė
  hyjmė nė grevė urie, ku tė kėrkojmė
  mosplotėsimin e kėrkesave tė
  deputetėve grevistė.
  Ata nuk janė njerėz qė erdhėn
  sot nė Shqipėri dhe po vetėsakrifikohen
  pėr tė vendosur rregull nė
  kaosin e mosbesimit ku janė zhytur
  institucionet shqiptare. Njė ishkryeministėr
  dhe disa ish-deputetė
  nuk mund tė ankohen mė pėr situatėn
  e mosbesimit, sepse ata kanė
  pasur mundėsi t’i bėnin ndryshe
  gjėrat dhe nuk i kanė bėrė. E
  shkuara e tyre nuk jep asnjė garanci
  se ata nesėr do tė jenė ndryshe nga
  ē’ishin. Greva e urisė po ndihmon
  qė ata tė bėhen qesharakė.
  Nėse ka njė ēėshtje qė vėrtet ia
  vlen tė futesh nė grevė urie nė Shqipėri,
  kjo ėshtė hapja e dosjeve, por
  unė kurrė nuk do tė futesha dhe
  nuk do t’ua sugjeroja tė tjerėve. Ajo
  nuk ėshtė njė e drejtė themelore e
  imja apo e ndonjė tjetri dhe nuk e
  justifikon vetėflijimin.
  Nė demokraci punohet me durim,
  mund tė mos fitosh, por nuk
  je kurrė i humbur. Pėr shembull,
  Mid’hat Frashėri ka vdekur, por
  duan apo s’duan kundėrshtarėt
  e tij historikė, idetė e tij kanė
  triumfuar.

  Celo Hoxha, gazeta "Tema".
  DINAMO KAMPIONE

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,270
  Faleminderit
  44
  30 falenderime nė 25 postime
  Ja cfare eshte pushteti.
  O pushtet o vdes.
  TURP!
  Po ata nuk kane patur asnjehere frike nga turpi.

 5. #65
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime

  Intervista/ Doris Pack: Greva e urisė, lojė politikė pėr interesa personale

  Kryetarja e delegacionit Europarlamentar pėr Ballkanin Doris Pak, vlerėson se situata politike nė lidhje me Kodin zgjedhor ėshtė njė ēėshtje teknike, e cila nuk zgjidhet me grevė urie. Nė njė intervistė tė posaēme pėr Televizionin Klan, eurodeputetja thekson se ajo qė po bėn qeveria me partinė mė tė madhe opozitare nuk ėshtė ilegale dhe se marrėveshja mes tyre ėshtė nė vijimėsi tė sistemit proporcional.

  Si e shihni grevėn e urisė qė po mbahet nga disa deputet, prej mbrėmjes tė sė hėnės?
  Kam dėgjuar pėr tė, por mė duhet tė them se njė grevė urie ėshtė njė mėnyrė reagimi qė zgjidhet nga njerėz tė vuajtur. Nė fakt ėshtė njė lojė politike pėr interesa personale tė cilat i kuptoi, por nuk mendoi se ėshtė mėnyra e duhur pėr tė trajtuar njė ēėshtje tė tillė. Nėse kjo dėshmon pėr nivelin e lartė tė mos besimit tė partive politike ata janė tashmė nė grevė urie dhe nė kėtė mėnyrė ata i tregojnė tė gjithėve se do tė kontestojnė zgjedhjet. Nė kėtė rast i bėhet njė dėm i madh Shqipėrisė dhe jo Partisė Demokratike dhe as Partisė Socialiste, pasi Shqipėria pėr tė parėn herė bėri njė ligj elektoral i cili mbėshtetet nga njė shumicė e konsiderueshme parlamentare. Kėsaj radhe shqiptarėt do tė kenė karta identiteti dhe lista tė rregullta, dhe pėr tė parėn herė gjėrat do tė rregullohen nė kėtė vend. Ndėrsa disa parti tė vogla ngrenė probleme tė tilla pasi janė tė pakėnaqur me bisedimet me partitė e mėdha. Unė e kuptoj qė ato nuk mund tė pėlqejnė kėto negociata, port tė hysh nė grevė urie pėr njė ēėshtje kaq teknike mendoi se ėshtė njė nervozizėm i tepėrt. Nuk mė duket formė e zgjuar nuk tregohet pjekuri ku pėr njė ēėshtje tė tillė pėrdoret grevė urie. Kjo ėshtė behet e zgjidhshme nėse i lėshohet kėtyre partive njė anėtarė dhe kėto forca politike shpresoi se duhet gjejnė zgjidhjen. Por gjithsesi mendoi se nuk ėshtė arsye pėr tė kontestuar zgjedhjet e ardhshme, sepse tė gjithė dhe unė kėtu presim njė proces zgjedhor me standardet e BE-sė. Ju e dini qė kam qenė gjithnjė e pranishme nė zgjedhje dhe kam kritikuar pavarėsisht se kush parti ka qenė nė pushtet. Tani qė vendi ėshtė duke e arritur njė proces tė mirė zgjedhor dhe pėr njė gjė tė papėrfillshme tė bėsh grevė urie duke vėnė nė rrezik dhe atė raport tė mirė pėr Shqipėrinė, progres raportin qė u paraqit javėn e kaluar. Nėse do tė isha anėtare e njė partie tė vogėl shqiptare nuk do tė veproja siē po vepron Meta dhe Ndoka.

  Ē’pėrgjegjėsi mbajnė Partia Demokratike nga njėra anė dhe Partia Socialiste nga ana tjetėr sipas kėndvėshtrimit tuaj, por edhe vetė deputetėt qė kanė hyrė nė kėtė grevė urie dhe si mund tė shmanget kjo situatė?
  Aq sa kam dėgjuar gjatė kėtij viti, ēėshtja bazohet te sistemi proporcional, kėshtu nė se partia mė e madhe nė pushtet ka tė drejtė pėr tre anėtarė nė komisionin qendrorė tė zgjedhjeve, opozita ka tė drejtė pėr tre anėtarė po ashtu, parlamenti voton dhe presidenti zgjedh ekstra. Nga kjo situatė mund tė dilej nėse njėra parti opozitare heq dorė nga njė anėtarė duke ja lėnė vendin partisė tjetėr opozitare qė po e kėrkon kėtė. Kjo mendoi se ėshtė e mundur, por nuk mund ti detyrojmė sepse nga ana tjetėr nuk ėshtė ilegale ajo qė po bėn qeveria me partinė mė tė madhe tė opozitės. Marrėveshja midis tyre ėshtė vijueshmėri e sistemit proporcional. Po nėse fillohet njė fushatė para zgjedhore se zgjedhjet do tė manipulohen kjo nuk ėshtė korrekte. Sepse ajo qė po thuhet se nėse nuk do tė ketė pėrfaqėsues tė tyre, zgjedhjet do tė manipulohen apo do tė falsifikohen. Ky nuk mendoi se do tė jetė imazhi i duhur i Shqipėrisė. Nė progres raportin e fundit kemi njė pasqyrė pozitive dhe kjo ėshtė nė interes tė partive politike si dhe tė gjithė shqiptarėve. Tė bėsh njė rrėmujė tė madhe pėr njė ēėshtje kaq teknike nuk mund ta mbėshtes, nuk ėshtė nė dorėn time tu them atyre ta mbyllin grevėn, ėshtė nė dorėn e tyre qė ta kuptojnė kėtė.

  A mendoni se statusi kandidat i Shqipėrisė mund tė ndikohet nėse njė parti konteston pranverėn e ardhshme rezultatin zgjedhor?
  Mendoi se kontestimi i zgjedhjeve mund tė bėhet vetėm nė fakte dhe jo me ide. Po nuk patėn fakte nuk mund tė kontestohet. Ose nuk mund tė kontestohet mbi thashetheme. Nė njė qendėr votimi do tė kenė pėrfaqėsuesin e tyre vėzhgues dhe ato duhet tė tregojnė shumė kujdes kur tė vendosin firmėn e tyre qė tė vėrejnė se ēfarė ėshtė bėrė. Nė kėtė mėnyrė nuk mund tė ketė mundėsi pėr tė falsifikuar rezultatin. Jam e sigurt se asnjė anėtarė tė opozitės, pozitės apo tė ashtuquajturit neutral nė komisionin qendrorė tė zgjedhjeve nuk do tė dėshirojnė tė falsifikojnė zgjedhjet sepse tė gjitha palėt humbasin diēka. Shqipėria humbet imazh dhe fituesi humbet po ashtu nuk ka rėndėsi nėse ėshtė socialist apo demokrat. Shpresoj se tė gjithė vėzhguesit do ta marrin mė seriozisht punėn e tyre siē e kanė marrė deri tani.

  Gazeta 55

 6. #66
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime

  SHBA: Te zgjidhet kriza me konsensus

  SHBA kane bere thirrje per nje zgjidhje te drejte dhe konsensuale te krizes me te fundit politike ne Shqiperi, ku, si pasoje e saj 10 deputete jane ngujuar prej gjashte ditesh ne greve urie.

  Me ane te nje deklarate per “Shqip”, ka reaguar zedhenesi i ambasades amerikane ne Tirane. Pyetjes se a ka pasur kontakte me greven e urise se 10 deputeteve, zedhenesi i ambasades se SHBA-se, iu pergjigj: “E ndjekim situaten nga afer dhe nxisim nje zgjidhje nepermjet konsensusit”.

  Nderkaq, ne lidhje me komentin per ceshtjen e Kodit Zgjedhor, zedhenesi i ambasades deklaroi se rregullat, rregulloret dhe aspektet teknike te zgjedhjeve dhe procesit zgjedhor kane nevoje per nje diskutim nepermjet mjeteve te hapura dhe bashkepunuese.

  Gjithashtu, selia diplomatike e Uashingtonit ne Tirane, ka theksuar qendrimin zyrtar qe “zgjedhjet e ardhshme ne Shqiperi, do te jene nje prove e vertete e nivelit te demokracise se saj, nderkohe qe Shqiperia vazhdon rrugen e saj per nje integrim te plote euroatlantik”.

  Deklarata, edhe pse ka qene qendrimi i pare i ambasades amerikane pas nisjes se greves se urise, perben nje deklarim konstant te Uashingtonit zyrtar, i cili ka kerkuar nga Shqiperia qe te ece ne rrugen e integrimit, duke zbatuar te gjitha standardet nderkombetare ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

  T-CH

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Ja ku na doli perseri Ilir trimi ,po a ka turp ky koke lope ?A ju kujtohet kur nga nje gjendje ''qetesie '' mesyri drejt podiumit te kuvendit duke shkaterruar pastaj gjithe sallen.A ishte ky politikan ,qe Tosi e shkarkoi nga te gjitha funksionet dhe shkoi ne Beograd?C fare detyre ka mare tani?C eshte kjo LSI qe na i mbushi muret me emblemen e saj?Po Nard Noka care m... do ?
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 8. #68
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
  ... nxisim nje zgjidhje nepermjet konsensusit”.

  Nderkaq, ne lidhje me komentin per ceshtjen e Kodit Zgjedhor, zedhenesi i ambasades deklaroi se rregullat, rregulloret dhe aspektet teknike te zgjedhjeve dhe procesit zgjedhor kane nevoje per nje diskutim nepermjet mjeteve te hapura dhe bashkepunuese.

  Gjithashtu, selia diplomatike e Uashingtonit ne Tirane, ka theksuar qendrimin zyrtar qe “zgjedhjet e ardhshme ne Shqiperi, do te jene nje prove e vertete e nivelit te demokracise se saj ...
  konsensusi - e fitue davan liri, nardi, taku ...

  konsensusi eshte gjeja e fundit qe deshen sal-edi ...

  duhet nji qeveri teknike per zgjedhje ...

  thenk mue ...

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  BalkanWeb.com


  URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=29614

  LSI: Japim dy variante pėr tė dalė nga greva


  (Dėrguar mė: 16/11/08) Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka konkretizuar kėrkesat e saj pėr atė qė e quan zgjidhjen e situatės. Administrim nga teknikė tė pavarur pėr zgjedhjet ose pėrfaqėsim tė tė gjitha partive parlamentare, janė dy opsionet e propozuara nga kjo parti nė adresė tė PS-PD. Ekipi mjekėsor qė qėndron non-stop pranė tyre raporton se Frrok Gjini, Spartak Braho dhe Ymer Tola janė nė gjendjen shėndetėsore mė tė rėndė. Mes tyre, Gjini ėshtė deputeti qė ka vendosur ta pėrshkallėzojė grevėn, duke mos pranuar tashmė tė pijė as ujė

  TIRANE-Nė ditėn e gjashtė tė grevės sė urisė pėr lirinė e votės, tė gjithė deputetėt e ngujuar nė Kuvend kanė pasur komplikacione. Ekipi mjekėsor qė qėndron non-stop pranė tyre raportoi dje se Frrok Gjini, Spartak Braho dhe Ymer Tola janė nė gjendjen shėndetėsore mė tė rėndė. Mes tyre, Gjini ėshtė deputeti qė ka vendosur ta pėrshkallėzojė grevėn, duke mos pranuar tashmė tė pijė as ujė dhe as t’i nėnshtrohet njė kure me ilaēe. Ndėrkaq, rreth orės 21:00, ligjvėnėsi Tola ėshtė ēuar me urgjencė nė spital pėr shkak tė gjendjes sė rėnduar shėndetėsore, edhe pse gjatė ditėve tė ngujimit ai ka ndjekur rregullisht kėshillat e bluzave tė bardha. Personeli mjekėsor raportoi dje nė mbrėmje se dėrgimi i Tolės nė spital erdhi pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė sėmundjes sė diabetit, debolesės sė theksuar dhe luhatjeve tė shpeshta tė tensionit. Ndėrkohė, pas bėrjes sė analizave dhe marrjes sė ndihmės sė duhur mjekėsore, Tola ėshtė rikthyer sėrish nė ambientet e grevės sė urisė, tek salla e seancave plenare.
  Apeli
  Deputetėt grevistė janė vizituar gjatė paradites sė djeshme nga kolegu i tyre me profesionin mjek, Sabit Brokaj, i cili pas disa ekzaminimeve mjekėsore konfirmoi se gjendja shėndetėsore e grevistėve ėshtė mjaft e rėnduar, duke veēuar si mė tė rėndė gjendjen e deputetit Gjini. “Mospėrfillja e kėsaj greve po merr karakter kriminal dhe zbehet aspekti politik e ngrihet ai njerėzor. Kėrcėnohet jeta e deputetėve dhe nė kėtė pike, ata qė nuk realizojnė zgjidhjen mbajnė pėrgjegjėsi”, - u shpreh Brokaj. Deputeti i LSI-sė, Dritan Prifti qė shoqėronte Brokajn ne ambientet e grevės, bėri tė ditur gjithashtu se ėshtė hartuar njė peticion qė pėrmban thirrjen pėr konsensus pėr daljen nga kriza, qė ėshtė firmosur nga intelektualė tė ndryshėm e qė do t’i pėrcillet Presidentit Topi dhe trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė, Kryeministrit, kryetares sė Kuvendit dhe kryetarit tė PS-sė.
  Zgjidhja
  Lėvizja Socialiste pėr Integrim ndėrkohė ka konkretizuar kėrkesat e saj pėr atė qė e quan zgjidhjen e situatės. Administrim nga teknikė tė pavarur pėr zgjedhjet ose pėrfaqėsim tė tė gjitha partive parlamentare, janė dy opsionet e propozuara nga kjo parti nė adresė tė PS-PD. Sekretari i pėrgjithshėm i LSI-sė, Petrit Vasili tha mė konkretisht nė njė konferencė tė posaēme pėr shtyp, se komisionet e qendrave tė votimit, ato zonale, tė grupeve tė numėrimit, si dhe KQZ, mund tė ndėrtohen duke marrė pėr bazė dy alternativa, tė cilat LSI-ja i hedh pėr negocim. Si mundėsi e parė ėshtė qė kėto komisione tė jenė nė tė gjitha nivelet me pėrbėrje teknike dhe si mundėsi tė dytė, atė tė gjithėpėrfshirjes nė komisione nė nivel parlamentar. Vasili e cilėsoi tė papėrgjegjshme deklaratėn e Kryeministrit Berisha, se pėr ēėshtje tė reformės zgjedhore, negocion vetėm me Partinė Socialiste. Sipas tij, ky ėshtė vetėm njė pretekst pėr tė prishur standardet e zgjedhjeve.
  Kosova
  Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi i ka dėrguar dje njė mesazh autoriteteve mė tė larta tė shtetit e klasės politike shqiptare, nė lidhje me grevėn e urisė sė 10 deputetėve. “Kosova ėshtė duke kaluar ēastet vendimtare nė procesin e ndėrtimit tė shtetit tė ri dhe ballafaqohet me njė sėrė vėshtirėsish tė imponuara nga qarqet antishqiptare nė botė. Greva e urisė, e sidomos degradimi i gjendjes sė tyre shėndetėsore zhvendos vėmendjen e opinionit shqiptar. Ju lus, miq tė nderuar, qė tė ushtroni influencėn Tuaj pėr gjetjen e njė zgjidhje qė do t’i jepte fund grevės sė urisė dhe sė bashku tė kontribuojmė nė avancimin e njohjes sė shtetit tė Kosovės”, - shprehet mes tė tjerash Krasniqi.

  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 10. #70
  ***
  Anėtarėsuar
  03-07-2008
  Postime
  846
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Deputeti Ymer Tola dėrgohet me urgjencė nė spital

  Orėt e vona tė mbrėmjes nuk kanė qenė tė qeta pėr deputetėt grevistė. Shėndeti i tyre ėshtė rėnduar sė tepėrmi, po nė gjendje mė kritike ka qenė deputeti i PDK-sė, Ymer Tola, tė cilit i kanė rezultuar me probleme analizat qė ekipi mjekėsor u ka bėrė paraditen e djeshme. Pėr ta pasur situatėn nėn kontroll, ekipi mjekėsor ėshtė detyruar ta dėrgojė me urgjencė nė qendrėn spitalore "Nėnė Tereza", rreth orės 21:00 tė mbrėmjes, pėr t‘i dhėnė njė ndihmė mė tė specializuar. Deputetėt grevistė bėjnė tė ditur pėr "Shqip" se pas realizmit tė disa analizave deputeti Ymer Tola ka rezultuar me probleme shėndetėsore dhe mjekėt, tė cilėt mbajnė nėn mbikėqyrje dhjetė deputetėt e grevės sė urisė, kanė vendosur ta dėrgojnė nė urgjencėn e spitalit, pėr tė mos i rrezikuar jetėn. Deputeti Tola ka pasur probleme me tensionin dhe ka kaluar nė gjendje tė fikti. Por, pavarėsisht pėrkeqėsimit tė shėndetit tė tij, deputetėt bėjnė tė ditur se ai do tė rikthehet sėrish nė ambientet e grevės pėr ta vijuar atė. Pas ditės sė gjashtė tė grevės sė urisė nė gjendje tė rėndė janė edhe deputetėt e tjerė si Braho, i cili vuan nga diabeti, Koēi dhe Frrok Gjini, qė ka hequr dorė nga pirja e ujit dhe marrja e serumeve. Megjithėse gjendja e tyre ėshtė rėnduar dhe nga dita nė ditė thekson problemet shėndetėsore, deputetėt grevistė bėjnė tė ditur pėr gazetėn se nuk kanė ndėrmend tė heqin dorė nga greva e tyre pa u arritur njė zgjidhje pozitive pėr kėrkesėn qė ata kanė.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin

  ... “Kosova ėshtė duke kaluar ēastet vendimtare nė procesin e ndėrtimit tė shtetit tė ri dhe ballafaqohet me njė sėrė vėshtirėsish tė imponuara nga qarqet antishqiptare nė botė. Greva e urisė, e sidomos degradimi i gjendjes sė tyre shėndetėsore zhvendos vėmendjen e opinionit shqiptar. Ju lus, miq tė nderuar, qė tė ushtroni influencėn Tuaj pėr gjetjen e njė zgjidhje qė do t’i jepte fund grevės sė urisė dhe sė bashku tė kontribuojmė nė avancimin e njohjes sė shtetit tė Kosovės”, - shprehet mes tė tjerash Krasniqi.

  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Krasniqi me Qeverine e tij, kur dipllomacia dhe politika Serbe e benin naten dite duke punuar kunder Republikes se Kosoves, e kalonin kohen me festime per 100-vjetorin e Enver Hoxhes.

  Tani qe ju doli gjumi (shpresoj qe tu kete dale) hedhin syte rreth e rotull ne hapesiren shqiptare dhe mundohen te gjejne ndonje fajtor.

  Sheeeeeeeeeeeeeetttttttttt!!!!!

  Shqiptaret kudo qe jane, te mos marin fryme me. Se venosi Kupi dhe Thaēi me punu per Kosoven dhe ēdo shqetsim i nxjerr tema.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  panorama

  --

  Dy presidentė letėr Topit: Ne i mbėshtesim,ndėrhy pėr grevėn
  » Vendosur: 16/11/2008 - 12:31  •

  Aristir Lumezi

  Njė grup i gjerė intelektualėsh kėrkojnė ndėrhyrjen e Presidentit tė Republikės pėr zgjidhjen e krizės politike.
  Pėrmes njė letre tė hapur, drejtuar krerėve tė shtetit, Presidentit Topi, Kryeministrit Berisha, Kryetares sė Parlamentit Topalli, kreut socialist Edi Rama dhe ambasadorėve tė SHBA, KE dhe OSBE nė Tiranė, 162 intelektualė, pedagogė, gazetarė, artistė, njerėz tė kulturės e letrave kėrkojnė gjetjen e njė zgjidhje pėr grevėn e urisė sė 10 deputetėve, tė cilėt prej 6 ditėsh janė ngujuar nė ambientet e Kuvendit tė Shqipėrisė. "Ju kėrkojmė Ju, zoti President, si pėrfaqėsues mbipartiak i Unitetit tė Popullit dhe si garantues i zbatimit tė Kushtetutės sė kėtij vendi, tė angazhoheni pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr kėtė krizė politike, nė pėrputhje me frymėn e lirive e tė drejtave tė sanksionuara nė Ligjin Themelor tė Shtetit", thuhet nė letrėn e intelektualėve. Ndėr tė tjera, ata i kėrkojnė "partive politike, veēanėrisht PD e PS, tė tregohen tė pėrgjegjshme se garantimi i tė drejtės, vlerės dhe barazisė sė votės sė qytetarėve ėshtė detyrim i tyre ndaj qytetarėve, dhe jo privilegj qė e administron politika". Gjithashtu pėrmes letrės sė tyre, grupi i intelektualėve i drejtohet dhe ambasadorėve tė huaj nė Tiranė, ku i kėrkojnė tė shprehen qartė pėr pozicionin e tyre. "I drejtohemi komunitetit ndėrkombėtar, pėrfaqėsuesve tė OSBE/ODIHR-rit, BE-sė dhe SHBA-sė, duke i kėrkuar tė mbajnė qėndrime tė qarta e parimore nė drejtim tė garantimit tė vlerave tė gjithpėrfshirjes dhe konkurrimit tė barabartė politik, si njė e drejtė, vlerė dhe standard themelor pėr vendet e qytetėruara e demokratike", shprehen ata nė letrėn e tyre. Nėnshkruesit e letrės sė hapur, e para e kėtij lloji me pėrfshirjen e njė numri kaq tė madhe tė njerėzve tė shquar tė fushave tė ndryshme, mbėshtesin grevėn dhe qėllimet e saj. "Mbėshtesim sot qėllimin e grevės sė urisė sė 10 deputetėve tė parlamentit shqiptar, pėr tė hartuar njė Kod Zgjedhor tė gjithpėrfshirjes dhe tė mundėsive tė barabarta tė partive politike nė konkurrimet zgjedhore, tė sanksionuar edhe nė dokumente themelore tė OSBE-sė, konkretisht nė dokumentin pėr Konferencėn e Kopenhagenit pėr dimensionin njerėzor tė OSBE-sė, neni 7.6", shprehen intelektualėt nė letrėn e tyre. Intelektualėt e njohur pėrmes letrės sė tyre kėrkojnė tė japin ndihmesėn qytetare nė zhvillimet demokratike tė vendit. "Me pėrgjegjėsi tė lartė qytetare si shtetas tė pėrgjegjshėm ndaj zhvillimeve themelore politike nė vend; tė ndėrgjegjshėm se sakrifica sublime e deputetėve ka tė bėjė me liritė themelore njerėzore tė ēdo qytetari pėr tė zgjedhur e pėr t'u zgjedhur; se, si intelektualė, pėr ne liria ėshtė nė themelin e integritetit tonė njerėzor e profesional dhe se lirinė tonė e administrojmė me vullnetin tonė tė lirė, kėrkojmė ndėrhyrjen tuaj pėr zgjidhjen e njė krize tė paprecedentė nė historinė shqiptare tė pluralizmit", vazhdojnė me tej intelektualėt e njohur nė letrėn e hapur. Sipas tyre, "duke vlerėsuar se kėrkesat e vazhdueshme tė komunitetit ndėrkombėtar, tė OSBE/ODIHR-it, tė BE-sė dhe partnerėve tė tjerė ndėrkombėtarė pėr tė realizuar njė reformė gjithpėrfshirėse e transparente zgjedhore, qė njeh realitetet politike dhe qė garanton zgjedhje tė lira e tė ndershme, duhet tė merren parasysh nga partitė PD-sė e PS-sė hartuese tė Kodit tė ri zgjedhor".


  Topi nė VOA mbrojti grevistėt

  Gjatė njė interviste nė "Zėrin e Amerikės", Presidenti Topi e cilėsoi grevėn e urisė si rezultat tė mungesės sė dialogut pėr Kodin Zgjedhor. "Nė progres-raport thuhet qė mungon kultura e dialogut politik midis partive politike, gjė qė po vėrehet edhe nė momentet e reformimit tė Kodit Zgjedhor, qė ka imponuar qė edhe njė pjesė e deputetėve t'i mbrojnė interesat e tyre nė kėtė formė tė protestės, qė po konsiderohet njė protestė demokratike, por ėshtė nė tė drejtėn, nė vizionin, nė perceptimin dhe nė pozicionin e ēdo partie politike dhe ēdo deputeti qė do tė protestojė pikėrisht pėr arritjen e standardit qė ka tė bėjė me marrjen nė konsideratė edhe tė interesave tė tyre", tha Topi.

  PDK: Berisha tė marrė pėrgjegjėsi pėr krizėn

  Partia Demokristiane i kėrkon Kryeministrit Sali Berisha qė tė ndėrhyjė nė zgjidhjen e krizės sė krijuar pėr ēėshtjen e ligjit zgjedhor. Sekretari politik i PDK-sė, Lazėr Stani ka kėrkuar qė kryeministri tė marrė pėrgjegjėsi nė zgjidhjen e situatės sė krijuar. "Nėse z.Edi Rama ka vendosur tė hartojė njė Kod Zgjedhor pėrjashtues, qė legjitimon vjedhjen e votės sė shqiptarėve, z. Berisha, nuk ka pse tė bėhet palė me tė keqen, palė me shkatėrruesit e procesit zgjedhor, sepse pėrgjegjėsia kryesore do tė jetė e tij dhe vetėm e tij", deklaroi Stani. Sipas tij, "Berisha, nėpėrmjet pėrjashtimit tė PDK-sė nga procesi i administrimit tė zgjedhjeve, kėrkon tė tjetėrsojė edhe votėn e elektoratit demokristian". "Asnjė parti serioze nė botė nuk mund tė pranojė qė vota e elektoratit tė saj tė tjetėrsohet, tė vidhet, tė plaēkitet. Kėtė tezė politike e ka pėrsėritur Berisha shumė e shumė herė me tė drejtė, kur ishte nė opozitė dhe votat e elektoratit demokrat dhunoheshin dhe vidheshin nga socialistėt nė pushtet, sot fatkeqėsisht aleatė tė tij nė hartimin e njė kodi qė legjitimon vjedhjen e votės", deklaroi zėdhėnėsi politik Stani. PDK i bėri thirrje Kryeministrit Berisha, tė ndalė luftėn e tij tė paprinciptė kundėr demokristianėve shqiptarė dhe pėrfaqėsuesve tė tyre legjitimė. Pėr PDK kjo grevė nuk bėhet pėr partitė e deputetėve qė janė futur nė grevė urie, por pėr tė siguruar votėn e lirė dhe mirė funksionimin e demokracisė.

  ZMQ: Kodi tė bėhet publik
  Zyra pėr Mbrojtjen e Qytetarėve kritikon Kodin e ri Zgjedhor, i cili ka shumė gjasa qė tė miratohet tė hėnėn nė seancėn plenare tė Kuvendit. Sipas pėrfaqėsuesve tė ZMQ-se, Kodi ėshtė i padeshifrueshėm, i njėjtė me "Kodin e Da Vincit". Duke kėrkuar qė Kodi tė bėhet publik, pasi ka mungesė transparence, ZMQ thekson se "zgjedhjet e vitit 2009 janė me rėndėsi tė madhe pėr integrimin e vendit". "ZMQ kėrkon bėrjen publike tė kodit nė mėnyrė qė grupet e interesuara tė kenė mundėsi tė njihen dhe tė kenė kohėn e mjaftueshme pėr tė dhėnė sugjerimet e tyre. ZMQ ka hulumtuar tė gjitha Web sitet e qeverisė apo Kuvendit dhe ende nuk e gjen tė zbardhur apo tė publikuar projekt Kodin Zgjedhor. Nė kėtė procedurė Zyra pėr Mbrojtjen e Qytetarėve vėren me shqetėsim se nuk janė garantuar asnjė nga format e pėrfshirjes sė publikut dhe informimit tė tij pėr kėtė proces tė rėndėsishėm", thuhet nė deklaratėn pėr median.  Meidani telefonon grevistėt: Kauza juaj ėshtė parimore

  Aristir Lumezi

  Ish-presidenti Rexhep Meidani ka pėrshėndetur deputetėt e ngujuar nė grevė urie. Ai i ka telefonuar kreut tė LSI-sė Ilir Meta dhe ėshtė interesuar pėr shėndetin e tė gjithė deputetėve pjesėmarrės nė tė. Meidani ka mbėshtetur dhe i ka inkurajuar ata pėr kurajėn dhe guximin e ndėrmarrjes sė njė veprimi tė tillė pėr njė ēėshtje kaq parimore. Ish-presidenti i Republikės, nė pamundėsi pėr t'i vizituar nga afėr deputetėt e grevės sė urisė, vetėm u ka telefonuar atyre. Ai ėshtė kthyer vetėm njė natė mė parė nga Parisi, ku iu nėnshtrua njė ndėrhyrjeje kirurgjikale. Deputetėt grevistė kanė marrė mjaft mbėshtetje gjatė kėtyre ditėve nga personalitete tė njohura brenda dhe jashtė vendit. Ish-presidenti i vendit Alfred Moisiu, edhe pse nuk ėshtė lejuar t'i takojė deputetėt grevistė, ka mbėshtetur veprimin e tyre dhe ka kėrkuar gjetjen e zgjidhjes. Nė gazetėn "Panorama" zoti Moisiu e cilėsoi grevėn e urisė dhe kushtet nė tė si njė situatė aspak normale. "Duke parė deputetėt e ngujuar nė parlamentin e vendit, mendoj se kjo nuk ėshtė njė gjė normale. Pėrgjegjėsia, sipas mendimit tim, bie mbi klasėn politike qė gjėrat tė shkojnė deri nė kėtė pikė", tha Moisiu. Si njeriu qė gjatė gjithė kohės sė tij si president u mundua tė qėndronte mbi palėt, Moisiu shprehet se duhej tė ishte gjetur njė zgjidhje. "Duhej tė ishte gjetur njė zgjidhje dhe besoj se zgjidhja do gjendet, pėr njė gjithėpėrfshirje tė forcave politike nė administratėn zgjedhore", tha Moisiu. Por deputetėt e grevės sė urisė janė mbėshtetur edhe nga shkrimtari i njohur Dritėro Agolli. Patriarku i socialistėve i telefonoi kreut tė LSI-sė Ilir Meta dhe pėrmes tij pėrshėndeti dhe mbėshteti tė gjithė deputetėt e ngujuar nė grevė. Agolli i cilėsoi deputetėt grevistė revolucionarė. Duke komentuar kushtet brenda sallės sė parlamentit nė tė cilėn po zhvillohet greva, nė mungesė tė kushteve minimale, Agolli i cilėsoi ato jo njerėzore. Sipas tij, greva ėshtė pjesė e demokracisė dhe si e tillė ajo duhet tė respektohet. Ish-deputeti i PS, shkrimtari i mirėnjohur, mendon se Partia Socialiste dhe Edi Rama nuk do qėndrojnė nė heshtje ndaj kėsaj greve. "Mendoj se PS do tė bėjė diēka", shprehet Agolli.


  personalitetet qe firmosen

  1. Alfred Moisiu
  2. Prof.Dr Rexhep Meidani
  3. Dritėro Agolli
  4. Prof.Dr. Sabit Brokaj
  5. Prof. Dr. Limoz Dizdari
  6. Prof. Dr. Ylli Popa
  7. Tinka Kurti
  8. Drita Pelingu
  9. Kujtim Ēashku
  10. Frrok Ēupi
  11. Andrea Stefani
  12. Mark Marku
  13. Shaqir Vukaj
  14. Remzi Lani
  15. Albert Rakipi
  16. Artur Zheji
  17. Besa Imami
  18. Mero Baze
  19. Kim Mehmeti
  20. Lutfi Dervishi
  21. Baton Haxhiu
  22. Armand Shkullaku
  23. Prof. Dr. Shezai Rrokaj
  24. Prof. Dr. Luan Omari
  25. Agim Isaku
  26. Elsa Ballauri
  27. Ardit Gjebrea
  28. Aleksander Cipa
  29. Arban Hasani
  30. Andi Bushati
  31. Andi Tela
  32. Fatos Lubonja
  33. PhD Mentor Nazarko
  34. PhD Zef Preēi
  35. Ardit Gjebrea
  36. Vera Grabocka
  37. Andri Nurellari
  38. Ilva Tare
  39. Zana Ēela
  40. Vera Isaku
  41. Ylli Rakipi
  42. Prof. Dr. Artan Godo
  43. Prof.Dr. Anesti Kondili
  44. Prof.Dr. Mihal Tase
  45. Prof. Ass. Petrit Nathanaili
  46. Prof. Agim Popa
  47. Prof. Dr. Defrim Shkupi
  48. Prof. Dr. Gazmend Shpuza
  49. Prof Dr. Remzi Pernaska
  50. Prof. Dr. Ali Xhiku
  51. Prof. Dr. Pandeli Ēina
  52. Prof. Ymer Ciraku
  53. Prof. Dr. Gjovalin Gruda
  54. Prof. Dr. Edmond Dragoti
  55. Prof. Dr. Adem Mezini
  56. Prof. Dr. Llazar Haxhinasto
  57. Prof Genc Burazeri
  58. Prof. Artan Duka
  59. Prof. Lavdosh Ferruni
  60. Prof Ass. Dr. Gjergj Titani
  61. Prof. Dr. Ajli Ajlushani
  62. Prof. Dr. Jorgo Bulo
  63. Prof.Dr Gjergj Sinani
  64. Prof. Dr. Isa Gorica
  65. Prof Dr. Thanas Dhimarko
  66. Prof. Ilir Gjylbegaj
  67. Dr. Hasan Hoxha
  68. Dr. Selim Belortaja
  69. Dr. Zamira Ēavo
  70. Petraq Risto
  71. Frano Kulli
  72. Rexhep Celiku
  73. Aldo Shala
  74. Enada At' Nikolla
  75. Marko Bitraku
  76. Ilir Sofroni
  77. Sami Neza
  78. Juli Xhokaxhi
  79. Rubina Kola
  80. Gerti Shella
  81. Agron Cobani
  82. Artur Zonja
  83. Gjergj Buxhuku
  84. Adrian Hila
  85. Dr. Eva Hiskaj
  86. Arjan Bregu
  87. Altin Driza
  88. Petrit Ymeri
  89. Tonin Ēobani
  90. Gaqo Bushaka
  91. Lindita Fortuzi
  92. Koēi Petriti
  93. Fatmir Toēi
  94. Kujtim Gjonaj
  95. Lili Cingu
  96. Nasho Jorgaqi
  97. Xhevahir Spahiu
  98. Ylli Ziēishti
  99. Genc Imeraj
  100. Parashqevi Ylli
  101. Ilir Gedeshi
  102. Mihal Tase
  103. Aldon Lipe
  104. Leontiev Ēuci
  105. Eno Birko
  106. Henri Ēili
  107. Rober Rakipllari
  108. Roland Qafoku
  109. Mirela Muēa
  110. Vilma Kolpeja
  111. Irena Dono
  112. Shefqet Dizdari
  113. Zef Kovaēi
  114. Hektor Ulqini
  115. Erkand Qerimaj
  116. Leonard Tase
  117. Ymer Pampuri
  118. Nikolla Buneci
  119. Neptun Bajko
  120. Dritan Lundra
  121. Seit Fishta
  122. Robert Papa
  123. Sokol Morina
  124. Sokol Kushta
  125. Koco Mekrezi
  126. Edmond Xhediku
  127. Klement Kolaneci
  128. Ylli Dylgjeri
  129. Spartak Poēi
  130. Detar Hysi
  131. Arian Sukniqi
  132. Xhevdet Mahila
  133. Sadri Fetahu
  134. Besim Boci
  135. Loni Ndoni
  136. Ramazan Isufi
  137. Myzafer Kaci
  138. Endrit Shehi
  139. Agron Gjoka
  140. Gani Kadiu
  141. Doni Pengili
  142. Dritan Rehovica
  143. Gerond Hysi
  144. Artur Toto
  145. Matilda Kelmendi
  146. Argjend Tafaj
  147. Elona Brocaj
  148. Nevila Caushi
  149. Juxhin Profini
  150. Moza Cuedari
  151. Osa Metaj
  152. Monika Fida
  153. Ergys Cani
  154. Dolores Bardhyli
  155. Vjollca Larti
  156. Din Abazaj
  157. Sokol Morina
  158. Artan Shyti
  159. Luftar Petoshati
  160. Tomor Zani
  161. Kimete Grabocka
  162. Ilir Progri

  --
  ne kete liste cfaqen hijet enveriste.. ne tera qoshet e shoqerise shqiptare.. por mungonte per cudi nexhmija hekurani altin arapi orik shyti zani caushi e imellde tasho me shoqen lenke..e luize..

  ka nje te mire qo greva..
  psh taku kupton cdo te thote uri.. etje..pagjumesi etj.. 3 arme me te cilat thyente armikun ne biruca te enverit.. ish gjykatsi enverist tako brahu..
  po ki imer tola nga eshte?

 13. #73
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pėrse nuk kanė tė drejtė dhe kėto parti parlamentare tė kenė njė pėrfaqėsues nė numėrimin e votave?
  Pėr mendimin tim ata kanė shumė tė drejtė, por kėta bishat e partive tė mėdha janė mėsuar tani ta ndajnė pushtetin ndėrmjet tyre.
  Njė herė Sali Bisha, e njė herė kėta komunistėt e tjerė.
  Ėshtė turp qė tė kontrollohet politika nga kėto figura komuniste tė pandreqshme
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ne zgjedhjet e para te lira kam qene zv kryetar i nje qendre zgjedhore ne kryeqytet me sakt i lagjes ku banoj.

  Prandaj mesa kam lexuar e kuptuar une neqoftese ky kod perjashton pjesmarrjen ne vleresim dhe numerim e votave te partive ashtuquajtura te vogla eshte i gabuar .
  Pse ?
  Sepse antaret e tjere te komisionit votat e partive te tjera ( te vogla )i nxjerrin si te pa vlefshme per arsye banale.

  Dhe nese deputetet kane hyre ne greve qe te ken perfaqsues ne te gjitha qendrat zgjedhore me duket shume e drejte .

  Prandaj mendoj se perjashtimi i tyre eshte i qellimshem dhe votimet e vitit te ardhshem nuk do jene te lira gje qe do sjelle nje tjeter 97.

  Lexojeni mire dhe kujtoheni kete postim mbas zgjedhjeve te vitit tjeter.
  larguar forever

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Rrespekt e ndere per cdo personalitet qe shprehe mendimin rreth nje ligji,por nese jemi per shtet ligjor(qe nenkupton rrespektimin rigoroz te Kushtetutes dhe Ligjit),duhet nenshtruar vendimit te shumices ,ne kete rast shumices me mbi 2/3 te votave te deputeteve te zgjedhur nga eloktorati i Shqiperise ne Kuvendin Popullor te R. se Shqiperise.

  Kam drone se nese kete radhe Kuvendi leshon pe,athere nuk do t`i dihet fundi grevave te ketilla te grupeve te ndryshme politike dhe jo- politike qe jane te shumta ne shoqerine tone.

  Demokracia eshte procedure ligjore,na pelqeu ose jo...

 16. #76
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  po ēere demokracie thua ti mole ne shqiperi,nuku e sheh se ēfar behet!!!e shoh une qe keteza nga talia, ca ēakalle thajne zoren per buke se duan te rrezojne ca ēakalle te tjere nga pushteti.


  ptu,race e qelbur ēakallesh.

 17. #77
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni

  16/11/2008 11:35


  Jakup Krasniqi

  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni
  Ne nje moment kur ne veri te Kosoves gjendja nuk eshte e qendrueshme dhe mes qeverise e nderkombetareve ka pasur perplasje per planin e OKB-se, nga Prishtina vjen nje thirrje drejt Tiranes per Bashkim.

  Nepermjet nje letre zyrtare qe kreu i Kuvendit te Kosoves, Jakup Krasniqi u ka derguar presidentit Topi, kryeparlamentares Topalli, kryeministrit Berisha dhe kreut te opozites Rama, ai ben thirrje qe palet te ulen ne bisedime per te gjetur nje zgjidhje rreth greves se urise dhe mosmarreveshjeve per kodin e ri zgjedhor.

  “Kosova eshte duke kaluar castet vendimtare ne procesin e ndertimit te shtetit te ri dhe ballafaqohet me nje sere veshtiresish te imponuara nga qarqet antishqiptare ne bote. Greva e urise e dhjete deputeteve ne Kuvendin e Shqiperise dhe sidomos degradimi i gjendjes se tyre shendetesore, zhvendos vemendjen e opinionit shqiptar dhe me gjere ne probleme brendashqiptare”, nenvizohet ne letren e Krasniqit.

  Me tej ai kerkon qe politikanet e Tiranes te gjejne nje zgjidhje sa me te shpejte per kete problem. “Duke percjelle me shqetesim te madh greven e urise ju lus, miq te nderuar qe te ushtroni influencen tuaj per gjetjen e nje zgjidhje qe do t'i jepte fund greves se urise dhe se bashku te kontribojme ne avancimin e njohjes se shtetit te Kosoves”, perfundon letra.

 18. #78
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Loriku11 Lexo Postimin
  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni

  16/11/2008 11:35


  Jakup Krasniqi

  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni
  Ne nje moment kur ne veri te Kosoves gjendja nuk eshte e qendrueshme dhe mes qeverise e nderkombetareve ka pasur perplasje per planin e OKB-se, nga Prishtina vjen nje thirrje drejt Tiranes per Bashkim.

  Nepermjet nje letre zyrtare qe kreu i Kuvendit te Kosoves, Jakup Krasniqi u ka derguar presidentit Topi, kryeparlamentares Topalli, kryeministrit Berisha dhe kreut te opozites Rama, ai ben thirrje qe palet te ulen ne bisedime per te gjetur nje zgjidhje rreth greves se urise dhe mosmarreveshjeve per kodin e ri zgjedhor.

  “Kosova eshte duke kaluar castet vendimtare ne procesin e ndertimit te shtetit te ri dhe ballafaqohet me nje sere veshtiresish te imponuara nga qarqet antishqiptare ne bote. Greva e urise e dhjete deputeteve ne Kuvendin e Shqiperise dhe sidomos degradimi i gjendjes se tyre shendetesore, zhvendos vemendjen e opinionit shqiptar dhe me gjere ne probleme brendashqiptare”, nenvizohet ne letren e Krasniqit.

  Me tej ai kerkon qe politikanet e Tiranes te gjejne nje zgjidhje sa me te shpejte per kete problem. “Duke percjelle me shqetesim te madh greven e urise ju lus, miq te nderuar qe te ushtroni influencen tuaj per gjetjen e nje zgjidhje qe do t'i jepte fund greves se urise dhe se bashku te kontribojme ne avancimin e njohjes se shtetit te Kosoves”, perfundon letra.
  jakup, mer jakup!

  po me vjen ēudi e madhe qe ende nuk e paske marre vesh se ky parlament e kjo qeveri, ashtu si ato te perparshmet - deri edhe te enveri yt i dashur, nuk e kane prishur terezine per problemet e Kosoves ... prandaj:

  ose kerkoni mebshtetjen e fuqive perendimore, e kopsitini mire gjerat, ose ndiq mesimet e enverit - mbeshtetu ne forcat e veta ...

  shkruaji ramizit apo nexhit ndonji leter, se ata mbase nderhyjne per ndonje zgjidhje ... djallezore siē u ka hije, dhe ia japin sales ne dore per zbatim ...

 19. #79
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  Rrespekt e ndere per cdo personalitet qe shprehe mendimin rreth nje ligji,por nese jemi per shtet ligjor(qe nenkupton rrespektimin rigoroz te Kushtetutes dhe Ligjit),duhet nenshtruar vendimit te shumices ,ne kete rast shumices me mbi 2/3 te votave te deputeteve te zgjedhur nga eloktorati i Shqiperise ne Kuvendin Popullor te R. se Shqiperise.

  Kam drone se nese kete radhe Kuvendi leshon pe,athere nuk do t`i dihet fundi grevave te ketilla te grupeve te ndryshme politike dhe jo- politike qe jane te shumta ne shoqerine tone.

  Demokracia eshte procedure ligjore,na pelqeu ose jo...

  Ju keni shumė tė drejtė kur thoni se ky ėshtė njė vendim i marė nga 2/3 e deputetėve tė parlamentit Shqiptar, pėrfaqėsues tė elektoratit Shqiptar sipas jush por kėtu fillon problemi sepse ndoshta ju nuk i dini ose i keni harruar historit e "Dushkut" njė komunė e harruar e Lushnjes ku u zgjodhėn ēereku i kėtyre dordolecave qė marin vendime tė tilla.
  Kodi elektoral vendoset njė herė dhe krijohet nė njė mėnyrė tė atillė qė ti rezistojė kohės.
  Tani nė qoftė se ju doni qė nė parlamentin Shqiptar tė bėjnė ligjin Komunista tė pandreqshėm si Sali Berisha dhe Skėnder Gjinushi atėherė ju keni shumė tė drejtė, por nė qoftė se dhe ti ndjen se ka ardhur koha qė kjo klasė e lodhur politike tė ndryshojė dhe interesat e Shqiptarėve ti marin nė dorė njė brez i ri me ide tė reja dhe mė patriot atėherė dhe ti duhet tė pranosh se kjo ėshtė njė levizje e drejtė dhe tė gjithė ne pa dallime partiake duhet ta mbėshtesim
  Respekte
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Loriku11 Lexo Postimin
  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni

  16/11/2008 11:35


  Jakup Krasniqi

  Krasniqi leter Tiranes: Momente kritike, bashkohuni
  Ne nje moment kur ne veri te Kosoves gjendja nuk eshte e qendrueshme dhe mes qeverise e nderkombetareve ka pasur perplasje per planin e OKB-se, nga Prishtina vjen nje thirrje drejt Tiranes per Bashkim.

  Nepermjet nje letre zyrtare qe kreu i Kuvendit te Kosoves, Jakup Krasniqi u ka derguar presidentit Topi, kryeparlamentares Topalli, kryeministrit Berisha dhe kreut te opozites Rama, ai ben thirrje qe palet te ulen ne bisedime per te gjetur nje zgjidhje rreth greves se urise dhe mosmarreveshjeve per kodin e ri zgjedhor.

  “Kosova eshte duke kaluar castet vendimtare ne procesin e ndertimit te shtetit te ri dhe ballafaqohet me nje sere veshtiresish te imponuara nga qarqet antishqiptare ne bote. Greva e urise e dhjete deputeteve ne Kuvendin e Shqiperise dhe sidomos degradimi i gjendjes se tyre shendetesore, zhvendos vemendjen e opinionit shqiptar dhe me gjere ne probleme brendashqiptare”, nenvizohet ne letren e Krasniqit.

  Me tej ai kerkon qe politikanet e Tiranes te gjejne nje zgjidhje sa me te shpejte per kete problem. “Duke percjelle me shqetesim te madh greven e urise ju lus, miq te nderuar qe te ushtroni influencen tuaj per gjetjen e nje zgjidhje qe do t'i jepte fund greves se urise dhe se bashku te kontribojme ne avancimin e njohjes se shtetit te Kosoves”, perfundon letra.

  Ky Krasniqi a asht ai qe kishte fotografine e Enver Hoxhes ne biblioteke?

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 14:33
 2. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 3. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •