Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e andrida
  Anėtarėsuar
  31-08-2005
  Mosha
  41
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shkaqet dhe pasojat e cisteve nė vezore

  E di qe kjo mund te jete nje teme shume e gjere se ka te beje me crregullimet hormonale, por a mund te me thoni se cilat jane disa nga shkaqet e ketyre crregullimeve dhe cilat jane pasojat e kisteve ne vezore. A jane te rrezikshme kistet ne vezore. A jane masa kancerogjene????

 2. #2
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Cistet nė tė shumtėn e rasteve janė tė parrezikshme

  Cistet nė vezore krijohen nė procesin e evoluimit dhe quhen ciste funksionale, sepse gjenden nė kuadėr tė funksionit tė vezoreve, ndėrsa ndahen nė ato gjėndra dhe luteale

  Cistet nė vezore shpesh shkaktojnė panik tė madh nga frika pėr tumor, edhe pse shumica prej tyre janė plotėsisht tė parrezikshme. Cistet mund tė paraqiten nė cilėndo moshė, por mė sė shpeshti janė nė periudhėn e riprodhimit dhe janė tė rralla pas menopauzės. Cistet nė vezore paraqiten gati tek tė gjitha femrat nė periudhėn e riprodhimit. Shumica e kėtyre cisteve janė funksionale dhe tė parrezikshme.

  Ēfare janė cistet?

  Cistet nė vezore janė tė mbushura me lėng apo pėrmbajtje gjysmė tė lėngshme qė krijohen nė vezore. Numri i diagnozave tė cisteve ėshtė rritur me zgjerimin e pėrdorimit tė kontrolleve fizikale dhe ultrazėrit. Ēdo muaj, vezoret normale krijojnė ciste tė vogla qė quhen gjėndra Graf, nga tė cilat njėra nė mesin e cikleve ėshtė dominues dhe arrin madhėsinė deri nė 2.4 cm dhe nga ai lėshohen qeliza tė pjekura vezore gjatė evoluimit. Kur gjėndra shpėrthen bėhet njė trup i verdhė, i cili ėshtė i madhėsisė prek 1.2 deri nė 2 cm kur ėshtė e pjekur dhe ka mes ciste. Nėse nuk ndodh pllenimi, ajo zvogėlohet dhe zhduket, ndėrsa nė rast tė pllenimit sė pari rritet dhe pastaj zvogėlohet gjatė shtatzanisė.

  Llojet
  Cistet nė vezore krijohen nė procesin e evoluimit dhe quhen ciste funksionale, sepse gjenden nė kuadėr tė funksionit tė vezoreve, ndėrsa ndahen nė ato gjėndra dhe luteale. Cistet funksionale tė shumėfishta krijohen si rezultat i rritjes sė stimulimit hormonal apo ndjeshmėrisė sė tepėrt. P.sh paraqiten gjatė procesit tė kurimit tė jopjellorisė kur vezoret stimulohen me ilaēe tė caktuara. Kėshtu, nėse nuk rregullohet doza e duhur dhe vjen deri te stimulimi i tepėrt, atėherė krijohet ciste.

  Simptomat
  Simptomat tek cistet e parrezikshme janė kryesisht tė njėjta. Paraqitet dhimbje nė stomak dhe ndjejnė e pakėndshme e presionit nė zorrėn e trashė, apo fshikėz. Po ashtu, paraqitet edhe ērregullimi i ciklit menstrual, si dhe ndjenja e fryrjes dhe ērregullime nė tretje.

  Diagnoza
  Sė pari bėhet ultrazėri, i cili tregon karakteristikat morfologjike tė cistes. Cistet e thjeshta kanė njė gropė dhe njė muri tė hollė pėrreth saj dhe tek ato ka shumė pak gjasa qė tė jenė tė rrezikshme. Cistet komplekse kanė disa pjesė, trashja e murit, ndarje dhe ērregullim nė pėrmbajtjen e cistes. Tek kėto ekziston dyshimi pėr tumore tė rrezikshėm. Pas kontrollit tė parė, mundeni lirisht tė bėni ultrazėrin trans-vagjinal, i cili nė detaje tregon strukturėn e mitrės, ndėrsa ultrazėri trans-vagjinal ėshtė zgjidhje edhe mė e mirė, sepse tregon masa tė mėdha dhe mundėson kontrollin e strukturė nė gropėn e stomakut (veshkat, mėlēinė, lėngjet e lira).

  Kurimi
  Kurimi tek cistet e thjeshta nuk ėshtė i nevojshėm. Tek paraqitja e cistes tek femrat qė janė nė menopauzė ėshtė e nevojshme tė bėhet CA125 (tumor-shėnuesi pėr mitėr dhe vezorė). Natyrisht, kurimi kryhet sipas shkaktarit. Cistet qė janė paraqitur qysh moti dhe pas gjashtė muajsh terapie ende qėndrojnė, ndėrsa janė mė tė mėdha se 5 deri 10 centimetra, duhet tė hiqen nė mėnyrė kirurgjike. E njėjta vlen edhe pėr cistet komplekse. Operimet kryhen me metodė kirurgjike laparaskopike dhe klasike.

  Shtatzėnėsia

  Gjatė shtatzėnėsisė, pėr shkak tė kontrolleve tė ultrazėrit, cistet nė vezore shpesh vėrehen. Kurimi i cisteve tek shtatzėnat ėshtė e njėjtė tek tė gjitha femrat: ciste e parrezikshme, vetėm pėrcillen dhe kryesisht tėrhiqen nė mėnyrė spontane. Cistet e tjera qė janė aty mė shumė se gjashtė muaj dhe janė tė madhėsisė mes 5 dhe 10 centimetra, apo ato qė janė shenja tė dyshimta se janė tė rrezikshme, duhet tė hiqen nė mėnyrė kirurgjikale. Me rastin e heqjes sė cisteve, fėmija nuk ėshtė nė kurrfarė rreziku.

  Kosovasot
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Tema tė Ngjashme

 1. AIDS dhe pasojat e saj!
  Nga PLaku-i-Detit nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 24-09-2009, 12:13
 2. Gjumi i pamjaftueshėm: Cilat janė shkaqet dhe pasojat?
  Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-02-2008, 17:20
 3. Shkaqet e lumturisė
  Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-02-2007, 14:01
 4. Shkaqet aktuale tė divorcit nė Kosovė
  Nga Davius nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2006, 18:29
 5. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
  Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 17:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •