Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime

  Nevoja pr prkthime t ndryshme n dhe nga gjuha Gjermane

  Pr t gjith ata antar q kan nevoj t cfardoshme n lidhje me gjuhn gjermane, si prkthime tesktesh, fjalesh, dokumentarsh, mund t paraqiten n kt tem, do tju ndihmoj deri sa t mundem reth ksaj cshtje.

  Pra nse ndokush ka ndonj interesim ose m saktsisht nevoj pr ndonj gj q ka t bj me gjuhn Gjermane, ather mund t krkoni ktu ndihmn e nevojshme.

  Ju flm.
  Sui generis

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  E pse e ke fut temen te gjuha shqipe ?!
  Coje andej nga ndihmoni njeri tjetrin lol.

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  E pse e ke fut temen te gjuha shqipe ?!
  Coje andej nga ndihmoni njeri tjetrin lol.
  Subjekti ose qllimi i tems sht i lidhur drejprdrejt me gjuhn ton shqipe, edhe pse ajo fillon n kt rast nga gjuha gjermane, por mbaron me gjuhn ton Shqipe, andaj po pate dicka sille ktu, nse jo ather lexo dhe mso.

  Kalofsh bukur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga RaPSouL : 06-11-2008 m 19:24
  Sui generis

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Subjekti ose qllimi i tems sht i lidhur drejprdrejt me gjuhn ton shqipe, edhe pse ajo fillon n kt rast nga gjuha gjermane, por mbaron me gjun ton Shqipe, andaj po pate dicka sille ktu, nse jo ather lexo dhe mso.

  Kalofsh bukur.
  Shikoje dhe njehere shkrimin dhe bej ndonje korrigjim te vogel ne gramatik ,pastaj hajde me jep mua leksione ne gjuhe shqipe .
  Po ku te kane gjet ty moderator mor aman

  Bukur do kaloj nuk diskutohet se nje verejtje te vogel dhe ju ngriten qimet perpjet moderatorit .

 5. #5
  USAlbania
  Antarsuar
  27-05-2008
  Vendndodhja
  With money you can buy a bed, but not sleep.
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ide e mire RapSoul ndoshta do ti nevojitet dikujt kjo mirepo me intereson nje gje: Sa eshte njohja jote e gjuhes gjermane dhe prej nga e din ?

 6. #6
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Tani e rendesishme eshte qe dikush ofron ndihmen dhe kete menyre jep kohe nga kohe e vet per te miren e dickaje.Te merresh me detaje pastaj me duket e kote.

  Te pergezoj RapSoul per iniciativen.Nqs je me i mire se une ne gjermanisht do te te besdis ndonjehere me ndonje pyetje
  Ne te kundert,nqs me lejon,deklarohem edhe une e gatshme te ndihmoj ndonje qe ka nje nevoje te tille
  Elegance is an attitude.

 7. #7
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Coca-Cola Lexo Postimin
  Ide e mire RapSoul ndoshta do ti nevojitet dikujt kjo mirepo me intereson nje gje: Sa eshte njohja jote e gjuhes gjermane dhe prej nga e din ?
  Gjuha Gjermane ka qen, sht dhe do t jet gjithmon profesioni im i dyt, me gjuhn Gjermane merem q nga fmijria sht dshira ime e fsheht q ka egzistuar gjithmon tek un, ndihmes e vrtet ka qen edhe aventurat e shumta q kam pasur rastin ti shijoj n vendet ku flitet kjo gjuh.
  Sui generis

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-04-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question

  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Pr t gjith ata antar q kan nevoj t cfardoshme n lidhje me gjuhn gjermane, si prkthime tesktesh, fjalesh, dokumentarsh, mund t paraqiten n kt tem, do tju ndihmoj deri sa t mundem reth ksaj cshtje.

  Pra nse ndokush ka ndonj interesim ose m saktsisht nevoj pr ndonj gj q ka t bj me gjuhn Gjermane, ather mund t krkoni ktu ndihmn e nevojshme.

  Ju flm.
  kerkoj fjalor te gjuhes gjermane dhe te gjitha kohet e gjuhes gjermane

 9. #9
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga niku-vl Lexo Postimin
  kerkoj fjalor te gjuhes gjermane dhe te gjitha kohet e gjuhes gjermane
  Kero ne google " Intein fjalor 5 gjuhesh "
  ose www.fjalor.de


  si dhe translate.google.com


  ps: Rapsoul, si i thon ne shqip asaj pjess ku i ndrron marshet te makina. Gjermanisht Getriebe. Kurr se kam dgjuar nj fjale te bukur shqipe pr ket.


  http://www.jaguar-club.de/szene/getr...treparatur.jpg
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Sa i prket fjalorit fjalorin free sbesoj se t ndihmon dika pasi ka shum mundsi t prkufizuar n numrin e fjalve q ka brenda n kundrshtim me versioni full q sht me pages. Por un do t sygjeroja Google si fjalorin tnd nga gjuha gjermane ose nga ndonj gjuh tjetr e huaj n gjuhn shqipe, sht shum e thjesht shko www.google.com/translate dhe przgjidh gjuht dhe fillo t krkosh fjalt.

  Ndrsa sa i prket krkess s dyt t lutem t jesh pak m i qart, me koht cilt koh gramatikore, historike t gjuhs apo dika tjetr?

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga MmEeTtIi Lexo Postimin
  Kero ne google " Intein fjalor 5 gjuhesh "
  ose www.fjalor.de


  si dhe translate.google.com


  ps: Rapsoul, si i thon ne shqip asaj pjess ku i ndrron marshet te makina. Gjermanisht Getriebe. Kurr se kam dgjuar nj fjale te bukur shqipe pr ket.


  http://www.jaguar-club.de/szene/getr...treparatur.jpg
  Meti shiqo, jo do fjal n gjuhn gjermane ka edhe nj t till ekzakt t prcaktuar n gjuhn shqipe jo vetm nga gjuha gjermane por edhe nga gjuht tjera t bots.

  At fjal mund ta prkufizojm si mekanizm p.sh ose pajijsje mekanike etj, mund ti bjm prshkrime t ndryshme mirpo nj fjal konkrete nuk kam hasur deri sot.

 12. #12
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Meti shiqo, jo do fjal n gjuhn gjermane ka edhe nj t till ekzakt t prcaktuar n gjuhn shqipe jo vetm nga gjuha gjermane por edhe nga gjuht tjera t bots.

  At fjal mund ta prkufizojm si mekanizm p.sh ose pajijsje mekanike etj, mund ti bjm prshkrime t ndryshme mirpo nj fjal konkrete nuk kam hasur deri sot.

  At thash dhe un se skam dgjuar ndonjher. Nejse te falnderoj pr mundimin, kalofsh mire.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga strange Lexo Postimin

  ps: Rapsoul, si i thon ne shqip asaj pjess ku i ndrron marshet te makina. Gjermanisht Getriebe. Kurr se kam dgjuar nj fjale te bukur shqipe pr ket.


  [
  Fjala "getriebe" rrjedh nga fjalet e gjermanishtes Treiber= shtyres,nxites dhe Ge (geh`, gehen, etj.)= me ec.
  Pra, ne nje fare mynyre, une do ta perktheja "ecjeshtyresi" ose "ikshtyres".
  Dikush tjeter mund te kete ndonje fjale me te bukur ne gjuhen shqipe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sami Hyseni : 26-10-2012 m 10:56

 14. #14
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Fjala "getriebe" rrjedh nga fjalet e gjermanishtes Treiber= shtyres,nxites dhe Ge (geh`, gehen, etj.)= me ec.
  Pra, ne nje fare mynyre, une do ta perktheja "ecjeshtyresi" ose "ikshtyres".
  Dikush tjeter mund te kete ndonje fjale me te bukur ne gjuhen shqipe.
  Nse nisesh bukfalisht ta prkthesh at kuptim ka, por ndonj fjal adekuate ende nuk kam hasur deri sot n lidhje me kt shtje. Po ta provosh me google translate do t del opcioni "transmetues" q sipas mendimit tim nuk prshtatet fare me fjaln q po krkojm.
  Sui generis

 15. #15
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Shikoje dhe njehere shkrimin dhe bej ndonje korrigjim te vogel ne gramatik ,pastaj hajde me jep mua leksione ne gjuhe shqipe .
  Po ku te kane gjet ty moderator mor aman

  Bukur do kaloj nuk diskutohet se nje verejtje te vogel dhe ju ngriten qimet perpjet moderatorit .
  pse grricesh me mikun tim?

  sprichts du deutsch? NEIN

 16. #16
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Nse nisesh bukfalisht ta prkthesh at kuptim ka, por ndonj fjal adekuate ende nuk kam hasur deri sot n lidhje me kt shtje. Po ta provosh me google translate do t del opcioni "transmetues" q sipas mendimit tim nuk prshtatet fare me fjaln q po krkojm.
  gjuha shqipe eshte pak e varfer.

  kur ne europe shetisnin me makine shqiptaret i hypshin kalit.

  ne ne shqiperi getribes i themi kamio(italisht)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Nse nisesh bukfalisht ta prkthesh at kuptim ka, por ndonj fjal adekuate ende nuk kam hasur deri sot n lidhje me kt shtje. Po ta provosh me google translate do t del opcioni "transmetues" q sipas mendimit tim nuk prshtatet fare me fjaln q po krkojm.
  Transmision (nga anglishtja)
  P.Sh.
  transmision automatik, transmision mekanik...
  Edhe pse nuk eshte shqip, do te ishte me e pershtatshme se Getriebe.

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Prgjigje: 348
  Postimi i Fundit: 21-01-2012, 07:10
 3. Shkenca ne Islam
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 4. Skandal me vizat ne Ambasaden Gjermane
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-07-2004, 17:09
 5. Prkthime (t ndryshme)
  Nga ^VJOSA^ n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 11-05-2004, 11:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •