Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Tremben donatort, qeveria vendos TVSH pr grantet e OJF


  Me synim rregullimin e sektorin dhe prfshirjen e tij n pjesn formale t ekonomis s vendit, Ministria e Financave ka br disa ndryshime n ligjin "Pr TVSH-n". Rishikimi i ligjit, nuk solli kundrshti nga grupet e interesit, ndrsa udhzimi pr zbatimin e tij, ka alarmuar organizatat jofitimprurse. Udhzimi i nxjerr pr zbatim m 22 korrik, me firm t drejtorit t Prgjithshm t Tatim-Taksave, detyron OJF-t t paguajn TVSH 20 pr qind pr grantin q do t marrin nga donatori. T njjtn detyrim ka dhe donatori, i cili, edhe pse po dhuron dika, i duhet t paguaj taksn e TVSH-s. Nisur nga ky udhzim (n kokn e saj shnohet "qarkore"), tatimort kan nisur kontrollet npr zyrat e OJF-ve, duke krkuar zbatimin e aplikimit t TVSH-s. Sipas piks t 3 t udhzimit, i cili kundrshtohet me t madhe nga organizatat OJF, thuhet se, "n rast se do fond apo grant i dhn kushtzohet q t marr si kmbim nj furnizim me para, mall apo shrbim, ather ky fond sht si do furnizim tjetr i tatueshm dhe po ashtu dhe furnizimi i br nga OJF-ja n kmbim t vlers s fondit ose grantit. T dy furnizimet tatohen t ndara me shkalla tatimore 20 pr qind". Juliana Hoxha, drejtuese e nj OJF-je, e konsideron udhzimin e tatimorve tepr abuziv dhe i palogjikshm. Duke folur pr "Shqip", n emr t OJF-ve, q kan shprehur shqetsimin, Hoxha thot se do t krkohet me an t nj letre, drejtuar t gjitha instancave, rishikimi i udhzimit pr zbatimin e TVSH-s. "Qarkorja l shum pr t dshiruar pr sa i prket profesionalizmit n interpretimin ligjor, duke krijuar nj seri kontradiktash me legjislacionin n fuqi (p.sh., TVSH e dyfisht) dhe keqinterpretim t koncepteve baz q jan subjekt i ligjit. Por, ajo q ka alarmuar m shum sektorin dhe komunitetin donator, ka t bj me interpretimin e dyshimt t vendosjes s TVSH n vlern 20 pr qind mbi grantet dhe sponsorizimet", shprehet Hoxha. Ndonse udhzimi i brendshm ka dal n korrik t 2008-s, n zbatim t udhzimit mbi TVSH, maj 2008 nuk sht br asnj informim nga ana e zyrs s taksave, megjithse OJF-t vizitojn kt zyr do muaj pr t depozituar format mujore t detyrimeve. "U desh nj kontroll i ditve t fundit nga ana e Zyrs s Tatim Taksave n disa OJF t Tirans q kjo gj t bhej e njohur. Aplikimi i TVSH pr grantet dhe dhurimet do t shkaktonte nj anomali t plot n veprimtarin e prditshme t organizatave jofitimprurse, duke e rnduar pa asnj arsye buxhetin e tyre me 20%, n nj koh kur sduhet t harrojm q aktiviteti i tyre sht jofitimprurs. Qarkorja udhzon vendosjen e TVSH mbi totalin e grantit, duke e konsideruar kt si nj pages pr marrjen e shrbimit nga donatori prej OJF-s, sqaron Hoxha.
  Gazeta Shqip

  Me kete po i jepet goditja perfundimtare shoqerise civile, per te shuar cdo ze alternativ dhe mendim ndryshe...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Gomeret nuk kane te sosur. Me gomar eshte "sovrani".
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Tatim mbi fitimin per fonde jofitimprurese! Jologjike, absurde, idiote dhe djallezore!
  Pse qeveria e ve kete dhe pse disa OJF nuk protestojne? Sepse disa jane thjesht zgjatime te politikaneve, kjo rregullore e re synon asfiksimin e OJF-ve qe nuk jane ne klanet bythelepirese ose nuk jane te varura nga politika. Me kete goditje fatale, shoqeria civile ne shqiperi shkon drejt fundit, do te mbeten vetem pseudo OJF qe jane krijime aritificiale te politikaneve. Pse synohet shkaterrimi i shoqerise civile? Sepse eshte nje hallke e fundit ne kapjen totale te shtetit, shoqerise--shkurt diktature mafioze. Nuk ka me kundershtare, thjesht ortake biznesi...Mjere Shqiperia ne c'gjendje eshte!

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Demokracia ka 7 shtylla--zgjedhjet e lira, tolerance politike, zbatimi i ligjit, liria e shprehjes e fjales se lire, transparenca dhe pergjegjshmeria, decentralizimi, dhe shoqeria civile.
  Nga kjo liste ne shtetin tone shqiptar gati te gjitha shtyllat ose nuk funksionojne ose kane mangesi te medha. Me vendosjen e TVSH mbi OJF, shteti synon paralizimin e OJF-ve, paralazimin dhe eliminimin e shoqerise civile, duke hequr keshtu nje shtylle te sistemit demokratik. Ne fund te fundit c'duhet kjo shtylle kur synohet diktatura?

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  OJF pa taksa me firmn Bodes
  Eltion Hoxha | 25/01/2009]

  Shekulli

  Kto organizata duhet marrin firmn e ministrit t Financave, pr t marr statusin e "prfitimit publik"

  Hyn n fuqi vendimi pr futjen n skemn e TVSH-s t organizatave jofitimprurse


  Organizatat jofitimprurse jan prfshir n skemn e pagimit t TVSH-s dhe prjashtimi nga ky tatim do t jet n dor t ministrit t Financave. Nj vendim i fundvitit dhe i botuar tani n Fletoren Zyrtare, parashikon aplikimin e tatimit prej 20 pr qind mbi fondet e organizatave jofitimprurse, t cilat sipas rregullave t reja, duhet t prmbushin disa kushte pr t'u prjashtuar nga ky rregull.


  N vendimin e ri t qeveris sht prfshir termi "prfitim publik", si status i ri pr t gjith organizatat q nuk duhet t paguajn kt tatim. Sipas vendimit, organizatat duhet t aplikojn pr statusin e prfitimit publik, kur ofrojn mallra dhe shrbime me mime 50 pr qind m t ulta se ato t tregut, ose me mime zero.


  Organizatat jofitimprurse duhet t paraqesin nj sr dokumentesh pran Drejtoris s Prgjithshme t Tatimeve, e cila pas pranimit t tyre ngarkohet t ngrej nj frup prej 2-3 punonjsish pr verifikimin e tyre. Pas verifikimit, kjo drejtori i drgon ministrit t Financave dokumentacionin me sugjerimet e saj dhe sht ky i fundit, i cili firmos prjashtimin nga tatimi prej 20 prqindsh OJF-n.


  Por, aplikimi i ktij tatimi sht pritur me reagime nga organizatat jofitimprurse n vend, t cilat e kan konsideruar absurd barazimin e tyre me bizneset e mdha, q jan n skemn e TVSH-s.


  Nj grup prej afro 50 organizatash jofitimprurse, i ka drguar nj letr kryeministrit Berisha dhe ministrit t Financave Bode, ku krkojn shfuqizimin e vendimit. "Me kt vendim sht e pamundur t merren financime, pasi donatort nuk duan t japin para pr shtetin, por pr shoqrin civile", - thot drejtoresha e Politikave n Lvizjen "Mjaft", Elisa Spiropali.


  Ndrsa n letrn drguar kryeministrit, prfaqsuesit e organizatave jofitimprurse thon se OJF-t e paguajn kt tatim si t gjith konsumatort e tjer, si pjes e mimit pr t gjitha mallrat q blejn.


  "Por, ndryshimet ligjore prcaktojn tani q OJF-t t ngarkojn TVSH-n pr t gjitha shrbimet me pages q ofrojn, pavarsisht se ky aktivitet ekonomik sht brenda misionit dhe mundsohet nga ligji "Pr Organizatat Jofitimprurse",- thuhet n letrn e tyre.


  Nj numr organizatash jofitimprurse jan angazhuar n aksione civile kundr vendimeve dhe ligjeve t ndryshme t qeveris. N disa raste ato kan protestuar ndaj fenomeneve dhe aferave korruptive, pr t cilat jan akuzuar disa qeveritar.


  "Nse drejtuesit e qeveris nuk kthejn prgjigje, ather ky konsiderohet si vendim i qllimshm pr t dmtuar kto organizata", - thot Spiropali. Prfaqsues t qeveris e kan argumentuar vendimin si t rndsishm, pasi disa organizata, nn statusin "jofitimprurse", kan zhvilluar aktivitete fitimprurse, duke iu shmangur detyrimeve fiskale.


  Spiropali: Taks e paprecedent mbi shoqrin civile


  Aplikimi i TVSH-s prej 20% mbi OJF-t, sht vendim absurd, pasi ky tatim aplikohet mbi bizneset dhe jo mbi shoqrin civile. Me kt vendim ne e kemi t pamundur t marrim financime, pasi donatort nuk japin para pr shtetin, por pr shoqrin civile.


  Nj numr i madh shoqatash jofitimprurse i ka drguar nj letr kryeministrit Berisha dhe ministrit t Financave Bode, po akoma nuk kemi marr prgjigje.


  Kjo taks sht e paprecedent dhe nuk ka ndodhur n asnj vend demokratik, prkundrazi bhen lehtsime pr shoqrin civile. Ajo ka nevoj t konsolidohet, por me kt vendim asaj i jepet nj goditje shkatrruese. Nse kryeministri Berisha nuk kthen prgjigje, ather kjo l t mendosh se vendimi sht marr n mnyr t qllimshme.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  690
  Faleminderit
  4
  7 falenderime n 7 postime
  Zoti Edvin 83 na trego cilat jane keto organizata "jofitimpruse" dhe cfare aktiviteti kryejn

  Ne perendim pagun takse (bashkie)edhe KISHA sipas meter katrorit

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne perendim pagun takse (bashkie)edhe KISHA sipas meter katrorit
  Varet per cilin "perendim" e ke ti fjalen...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  Varet per cilin "perendim" e ke ti fjalen...
  E ka fjalen per "wild West"

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuta e Kaanikut, themelet e shtetit shqiptar n Kosov
  Nga SkyThinks n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-05-2016, 15:32
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •