Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 133
 1. #101
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  po ti vet po pyet vet po pergjigjesh
  dhe vet po thua se i din te gjitha
  brari te tregoi si shokut se per zotin per bes gabim je dhe dikund rreth 99% qka ke than deri sot per ushtaret dhe komandantet e UĒK-se gabim i ke than
  nuk je kah i din apo nuk po don mei dit
  nuk je kah i thua apo nuk po don me i than te vertetat
  mos brari se ato prralla qe nuk u luftue nuk te pin uji ma jo
  po edhe femijet e din qe mos te ish lufta qe e beri UĒK-ja ende do te ishim nen qizmen serbe
  po mos te ishte UĒK-ja NATO nuk do te lvizte vendi
  mos te ishte lufta e UĒK-se nuk do te kishte pavarsi
  mos te ishte lufta e UĒK-se nuk do te kishim njohje te shtetit nga Amerika Anglia Japonia Franca Italia Kanada Turqia Gjermania etj
  po mos te ishte lufta e UĒK-se bota nuk e dinte as ku dhe kah i bjen Kosova
  etj pra mos u mundo kot me ja fut se hin ne gjynah more brari se shume e gjaku eshte derdh shume e burgu eshte mbajt shum e dhuna eshte ber te keta njerz dhe familjet e tyre qe e organizuan ket ushtri more brari po ti le qe i din keto e nuk don ti thuash por ti i quan edhe si bashkpuntor te serbis
  a eshte apsurd brari a jo e din edhe ti mire
  e shum e shum te tiera
  dhe kam nji pyetje a do te vie ajo dit qe do te lexoim shkrime tujat ashtu si duhej drejt e pa dredhi e laika
  ashtu si eshte ashtu si u luftua ashtu si u ēlirue Kosova etj.

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e RRyma
  Anėtarėsuar
  14-10-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  50
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  LLap-er urime 6 pikshi se me te vertet e kthyet shperblimin per ate qe u shperblyet per pushtet montazhen,
  pra urime 6 pikshin se me sa duket naj keni q.i. nanen edhe nje her .

  posht fundrrina jugosllaviste marksist leniniste sllaviste serboiste nanoiste rusiste

  rrnofshin anti marksistat dhe te gjith dashamiret e kosoves
  Ma mir neser se dje

 3. #103
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Citim Postuar mė parė nga RRyma Lexo Postimin
  LLap-er urime 6 pikshi se me te vertet e kthyet shperblimin per ate qe u shperblyet per pushtet montazhen,
  pra urime 6 pikshin se me sa duket naj keni q.i. nanen edhe nje her .

  posht fundrrina jugosllaviste marksist leniniste sllaviste serboiste nanoiste rusiste

  rrnofshin anti marksistat dhe te gjith dashamiret e kosoves
  urime ty jugosllav se me ju ka bisedue i derguari i okb-es
  veq ini therr keq edhe ju se e pranuat euleksin ne krejt teritorin e kosoves edhe ne veri qka do te thot se ne mnyr terthorazi e keni pranue pavarsin e kosoves

 4. #104
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga RRyma Lexo Postimin
  LLap-er urime 6 pikshi se me te vertet e kthyet shperblimin per ate qe u shperblyet per pushtet montazhen,
  pra urime 6 pikshin se me sa duket naj keni q.i. nanen edhe nje her .

  posht fundrrina jugosllaviste marksist leniniste sllaviste serboiste nanoiste rusiste

  rrnofshin anti marksistat dhe te gjith dashamiret e kosoves


  kta qysh po i quan ti Thaqin e tjeret te ta perkujtoj ti rryma se nuk q... sene palidhje hehe thuj nones ri shlir se AGA THAQI OSH KTU
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 5. #105
  i/e regjistruar Maska e RRyma
  Anėtarėsuar
  14-10-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  50
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  po ti qka ke

  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  kta qysh po i quan ti Thaqin e tjeret te ta perkujtoj ti rryma se nuk q... sene palidhje hehe thuj nones ri shlir se AGA THAQI OSH KTU
  un se pata me ty , spo te kuptoj, kush je ti prej kahit je , kurr spaskam ni per ty
  ste ngjof, kshtu qe rri anash
  e saper te qimete mos hin anena se un e llap-eri kena tjera llafe

  llap-er aty ku zduhet

  hahhaaaaaaaaaaaaa

  POSHT FUNDRRINA MARKSIST LENINISTE SERBISTE NANOISTE RUSISTE ENVERISTE

  ZOTI NANEN JA HANKT ATY KU ZDYHET AI QE HIDHEROHET QE I SHAJTA SERBISTAT, VETEM LLAP-ERI KA DREJT ME U HIDHRU SE ESHTE ME BABGJYSH E ME BAB RANKOVIC
  Ma mir neser se dje

 6. #106
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Citim Postuar mė parė nga RRyma Lexo Postimin
  un se pata me ty
  prishtinase ky jugosllavi RRyma don ta ket me mua e deshiron me ja vu ne rend faren e shqiptarizmit
  por kot me lut se nuk do ta bej ate kurr sepse p... i im nuk eshte vul e komitetlive jugosllave per ta vulos qfar do dokumenti qe i sillet per para haaaa

 7. #107
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Arrestohet kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku  Ėshtė arrestuar kryetari i Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku, nga ana e policisė sė EULEX-it, me urdhėresė speciale tė prokurorisė. Bashkė me tė janė arrestuar edhe dy persona tė tjerė nė Kaēanik.  Lajmin e ka konfirmuar pėr Kohavision Policia e Kosovės dhe ajo e EULEX-it.  Zėdhėnėsja e EULEX-it, ***** Limdal, tha se Zharku akuzohet pėr kėrcėnim ndaj dėshmitarėve. Ajo ka shtuar se aksioni ėshtė realizuar nga policia e EULEX-it, bashkė me atė tė Kosovės.  Kjo nuk ėshtė hera e parė qė kryetari i radhėve tė PDK-sė mbahet nga Policia. Ai i ishte dorėzuar Policisė sė Kosovės nė nėntor nėn akuza tė njėjta, mirėpo ishte liruar me kusht. /KTV/

 8. #108
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-01-2009
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nice_Boy Lexo Postimin
  Arrestohet kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku  Ėshtė arrestuar kryetari i Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku, nga ana e policisė sė EULEX-it, me urdhėresė speciale tė prokurorisė. Bashkė me tė janė arrestuar edhe dy persona tė tjerė nė Kaēanik.  Lajmin e ka konfirmuar pėr Kohavision Policia e Kosovės dhe ajo e EULEX-it.  Zėdhėnėsja e EULEX-it, ***** Limdal, tha se Zharku akuzohet pėr kėrcėnim ndaj dėshmitarėve. Ajo ka shtuar se aksioni ėshtė realizuar nga policia e EULEX-it, bashkė me atė tė Kosovės.  Kjo nuk ėshtė hera e parė qė kryetari i radhėve tė PDK-sė mbahet nga Policia. Ai i ishte dorėzuar Policisė sė Kosovės nė nėntor nėn akuza tė njėjta, mirėpo ishte liruar me kusht. /KTV/
  Arrestohet dhe pastaj lirohet Kryetari i Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku

  Ėshtė arrestuar pėr herė tė dytė Kryetari i Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku (PDK) pėr shkak se ka kėrcėnuar dėshmitarėt e procesit tė tij gjyqėsor. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga Policia e Kosovės, e cila ka asistuar Policisė sė EULEX-it pėr arrestimin e Zharkut.
  Urdhri pėr arrestimin e kreut tė Komunės sė Kacanikut ka ardhur nga Gjykata Supreme e Kosovės, e cila ėshtė duke e hetuar veprat penale tė Zharkut. Ky i fundit ishte arrestuar para disa muajsh nėn dyshimin se ka kryer vepra penale tė rrėmbimit dhe detyrimit.

  ‘Policia e Kosovės i ka asistu policisė sė EULEX`it pėr tė realizuar njė urdhėresė tė lėshuar nga Prokuroria Speciale e Kosovės. Tre persona tė dyshuar janė arrestuar, njėri prej tyre ėshtė kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku”, ka thėnė pėr Zėdhėnėsi i Policisė, Arbėr Beka.

  Ndėrkohė, Zharku ėshtė liruar, duke quajtur motivet e arrestimit si "politike".

  rtk 08 korrik 2009 - 19:48:25

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2008
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sa Po Ju Paguajne Per Kujdestari?

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  8 vjet e 4 muaj burgim pėr Zharkun & Co. edhe xhabir zharku i pdk-se!
  21-04-2011 15:32 CET

  Njė trup gjykues i EULEX-it, tė enjten nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė e ka shpallur fajtor dhe e ka dėnuar me 3 vjet burgim, kryetarin e Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharkun.

  Veē Zharkut, gjykata ia ka shqiptuar dėnimin po ashtu prej tri vitesh edhe Arsim Kolshit, kurse Besnik Hasani dhe Nysret Cena janė dėnuar me nga njė vit e dy muaj burgim.

  Tė katėr tė dėnuarit kėtė dėnim e kanė marrė pėr veprėn penale tė detyrimit.

  Xhabir Zharku dhe Arsim Kolshi janė dėnuar edhe pėr njė vepėr tjetėr atė tė armėmbajtjes pa leje.

  Pėr kėtė vepėr ata do tė detyrohen tė paguajnė gjobė nė vlerė prej 1500 eurosh.

  Gjykata nuk ka marrė vendim se kur do tė fillojė vuajtja e dėnimit dhe kjo do tė bėhet e ditur brenda njė periudhe tė shkurtėr.

 11. #111
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kryetari i Kaēanikut, Xhabir Zharku u dėnua me 3 vjet burg tė rėndė

  http://www.botasot.info/mesme/22xhabir-zharku-1.jpg

  Kryetari i Kaēanikut, Zhabir Zharku, ėshtė shpallur sot fajtor nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr veprėn penale, zhvatje dhe detyrim. Ai ėshtė dėnuar me tre vjet burgim, ndėrsa ėshtė gjobitur edhe me 1500 euro pėr armėmbajtje pa leje.
  Po me tre vjet ėshtė dėnuar edhe bashkėpunėtori i tij, Arsim Kolshi, ndėrsa me nga njė vit e dy muaj janė dėnuar Besnik Hasani dhe Nysret Cena.
  Trupi gjykues, nė arsyetimin e vendimit, ka thėnė se kėta katėr, nė vitin 2006, pėr pėrfitime personale kanė kėrcėnuar viktimat Shefket Luri, Xhelil Suma dhe Azem Suma pėr t’u tėrhequr nga njė tender qė e kishin fituar pėr blerjen e njė ferme kafshėsh nė fshatin Rakaj tė Ferizajt.
  Derisa Besnik Hasani ndodhet nė burg, tre tė tjerėt nuk do tė nisin vuajtjen e dėnimin para se vendimi tė bėhet i plotfuqishėm.
  Zharku dhe Kolshi janė gjobitur edhe me nga 1500 euro pėr armėmbajtje pa leje. Kryetarit tė Kaēanikut, gjatė bastisjes sė shtėpisė, policia ia kishte gjetur tre kallashnikovė, municion dhe lėndė shpėrthyese.
  Bota Sot
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

 12. #112
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Askush mbi ligjin ka than Kryeēlirimtari e Kryministri Hashim Thaēi

 13. #113
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  urime ty jugosllav se me ju ka bisedue i derguari i okb-es
  veq ini therr keq edhe ju se e pranuat euleksin ne krejt teritorin e kosoves edhe ne veri qka do te thot se ne mnyr terthorazi e keni pranue pavarsin e kosoves
  LLap e kishit perpilu edhe nje strategji te re per veriun,a ben me dit qka u ba me qato strategjit e vjetra,ket strategji a e perpiluat ne bullgari tu ju hyp skijave apo e keni ber ketu ne kosove,marre per bes mir e ka pas aji studenti qe i tha gjorgj vashingtonit se ju ka hyp skijave
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drenicaku : 22-04-2011 mė 06:44

 14. #114
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  LLap e kishit perpilu edhe nje strategji te re per veriun,a ben me dit qka u ba me qato strategjit e vjetra,ket strategji a e perpiluat ne bullgari tu ju hyp skijave apo e keni ber ketu ne kosove,marre per bes mir e ka pas aji studenti qe i tha gjorgj vashingtonit se ju ka hyp skijave:^lulja3
  jo kesaj radhe ne vend te skijave u kemi hyp tjeter kuj besoi se pe din ti kuj

 15. #115
  i/e regjistruar Maska e dijetari
  Anėtarėsuar
  30-03-2009
  Postime
  1,251
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  LLap e kishit perpilu edhe nje strategji te re per veriun,a ben me dit qka u ba me qato strategjit e vjetra,ket strategji a e perpiluat ne bullgari tu ju hyp skijave apo e keni ber ketu ne kosove,marre per bes mir e ka pas aji studenti qe i tha gjorgj vashingtonit se ju ka hyp skijave
  Po ber bes strategjija qe esht ber nuk ju tregohet femive lol,sepse ata jan ende te vegjel dhe nuk e kuptojn ,por te rriturit aha e kuptojn ,e sa per skija atyre ju hyp vetevendosja ,dhe te tjeret sepse ne jo ,ne xhipavee lol hahah.
  [COLOR="Blue"][/COLO

  Duart e plakes, jan duar te arta.

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  hashim taci doti mshel te gjith kundershtaret e tije e ka obligim ket obligim e ka nga EULEXI

 17. #117
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Hetohen dy ministri dhe vrasja e gazetarit
  Selvije Bajrami | 28-04-2011 09:27 CET

  http://www.zeri.info/fotot/26505/mar...lex---l.h..jpg

  Prokurorja e Prokurorisė Speciale tė Kosovės, britanikja Maria Bamieh deklaron se ėshtė duke hetuar dy dikastere tė Qeverisė sė Kosovės, Ministrinė e Shėndetėsisė dhe atė tė Kthimit dhe Komuniteteve, ndėrsa ekskluzivisht pėr gazetėn “Zėri” thotė se ėshtė duke pėrgatitur njė aktakuzė ndaj disa personave tė dyshuar pėr pjesėmarrje nė vrasjen e njė gazetari kosovar, qė ka ndodhė pas luftės.

  Bamieh e cila bėnė pjesė nė Task-forcės kundėr korrupsionit, nė njė intervistė dhėnė “Zėrit” thotė se ėshtė e pėrkushtuar pėr t’i qitė nė pah tė gjitha parregullsitė, ndėrsa me theks tė veēantė ajo pėrmend luftimin e korrupsionit dhe krimet financiare. Por, ajo thotė se pėrkushtim aktual ka edhe mbrojtjen e lirisė sė medieve nė Kosovė.

  “Jam duke hetuar kėrcėnimet ndaj gazetarėve sepse shumė prej tyre janė vrarė nė Kosovė. Mendoj se liria e medies duhet tė ekzistoj pavarėsisht pse dikujt nuk i pėlqen ēfarė thonė ata, megjithatė gazetarėt duhet tė punojnė pa qenė tė kėrcėnuar dhe tė vrarė”, thotė Bamieh, e cila nuk dėshiron tė flas me emėr se pėr vrasjen e cilit gazetar janė zhvilluar hetimet, por thotė se aktakuza do tė ngritėt shumė shpejt.

  Hetimet nė kėtė rast janė sekrete, dhe sipas saj, nuk mund tė thuhet asgjė mė tepėr para se tė ngritėt aktakuza. Prokurorja britanike qė punėn nė Kosovė thotė se ėshtė duke hetuar edhe dikastere qeveritare qė janė tė dyshuara pėr korrupsion.

  Gjatė hetimeve ajo thotė ka intervistuar persona tė profileve tė larta. E nė kėtė mes ajo rangon ministrat dhe sekretarėt permanentė, pėr tė cilėt pretendon se kanė kryer veprėn penale tė korrupsionit.

  “Jam duke e hetuar ministrinė e Shėndetėsisė lidhur me disa tenderė dhe siē e thash edhe Ministrinė pėr Kthim dhe Komunitete ku aktakuza veē ekziston. Merrem kryesisht me krimet financiare dhe korrupsionin”, thotė Bamieh e cila ndihet mirė qė i takon Task-Forcės kundėr korrupsionit.

  “Kam shumė raste tė vėshtira dhe tė gjitha janė duke u hetuar. Tashmė veē jam duke intervistuar persona. Jam e bllokuar me intervistime tė pėrditshme”, thotė Bamieh e cila shton se nė disa raste ka bashkėpunuar me prokurorėt vendor tė cilėt i vlerėson si profesional dhe tė matur.

  Pėrkundėr insistimit, Bamieh nuk jep detaje se cilėt zyrtarė ka pasur “privilegjin” qė t’i dėgjojė. “Nuk mund tė them nė kėtė moment. Kam intervistuar persona tė profileve tė larta, ministra, por edhe disa tė tjerė tė niveleve tė larta po ashtu, jam nė pritje tė shoh se si po shkojnė hetimet”, thotė Bamieh.

  Populli duhet tė ndaloj korrupsionin

  Sikurse kolegėt e saj prokuror, edhe Bamieh rikujton se pėr hetime tė mira duhet kohė. EULEX ka mė shumė se dy vite nė Kosovė dhe mandatin e ka tė caktuar deri nė mesin e vitit tjetėr. Kėtė periudhė, Bamieh e vlerėson tė shkurtėr pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin.

  “Duhet kohė pėr tė kryer hetimet. EULEX ėshtė nė Kosovė qe dy vite dhe nuk mund tė hetojmė qė ta pastrojmė Kosovėn nga korrupsioni pėr njė periudhė kaq tė shkurtėr kohore”, thotė Bamieh.

  Ajo thotė se tashmė disa hetime kanė nisur dhe, sipas saj, prokurorėt e EULEX-it janė tė gatshėm tė hetojnė persona qė janė tė korruptuar, pavarėsisht pozitave qė mbajnė. Por ndryshimi i vėrtet, sipas saj, duhet tė vij nga populli i Kosovės.

  “Populli duhet tė thotė ‘nuk lejojmė vjedhjen e parave tona. Paratė tona duhet tė shkojnė nė shkolla e spitale e jo nė xhepat tuaj”, thotė Bamieh.

  Prokurorja me prejardhje nga Anglia ka rreth dy vite qė punon nė EULEX. Ajo ka hetuar rastin e shpėrthimit nė lagjen “Dardania” ku objekt kishte qenė lokali Sekiraqa. Po ashtu thotė se ka hetuar edhe nė Mitrovicė, por edhe raste tė tjera ku tė dyshuar kanė qenė shqiptarė e serbė. Sė fundi ajo ka hetuar edhe lėndėn kundėr kryetarit tė Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku.

  Prokurorja Bamieh shpjegon se hetimi pėr kryetarin e komunės sė Kaēanikut ka zgjatur shumė, madje ėshtė trashėguar nga UNMIK-u. Bashkė me disa persona tė tjerė prokurorja ka shpjeguar se Zharku, ėshtė akuzuar dhe tashmė nė fund edhe ėshtė shpallur fajtor pėr veprėn penale tė detyrimit dhe tė armėmbajtjes pa leje.

  Prokurorja thotė tė ketė pasur prova tė mjaftueshme dhe shton se nuk ka pasur ndikim politik, por edhe rasti thotė se nuk ka qenė politik, ani pse Zharku e ka cilėsuar si tė tillė nė ditėn kur nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė ėshtė dėnuar me tri vite burgim.

  “Zharku e ka quajtur kėtė rast politik qė nga koha kur ėshtė arrestuar. Nėse dikush vjen dhe thotė qė dikush ka bėrė krim ndaj meje, duhet ta hetojmė atė dhe s’ka rėndėsi kush ėshtė personi qė ka kryer krimin”, thotė ajo. “Por ai ėshtė dashur tė thotė diēka”, thotė prokurorja lidhur me cilėsimet e Zharkut se rasti ka qenė politik.

  Zharku i pasjellshėm

  Prokurorja si palė nė procedurė, thotė tė jetė e kėnaqur me vendimin ngase shton se janė vėrtetuar provat qė ajo ia ka ofruar gjykatės. Avokatėt e pakėnaqur, sipas saj, mund tė apelojnė vendimin ngase “ėshtė e drejtė e tyre ligjore”.

  Bamieh ėshtė e njoftuar se ka akuzuar njė politikan i cili edhe nė kohėn e hetimeve, por edhe tashmė mban pozitėn e kryetarit tė Komunės sė Kaēanikut.

  “Fakti qė ai ėshtė kryetar komune apo nuk ėshtė nuk ndikon nė vendimin dhe procedurat. Do ta ndiqja penalisht secilin qė bėn krime tė tilla”, thotė mė tej Bamieh.

  Por, kryetari i komunės jo vetėm qė ėshtė sjellė keq me viktimat e kėtij rasti, por ajo tha se ka pasur sjellje tė pahijshme edhe nė gjykatė, “sjellje kjo qė nuk i kanė ndihmuar pėr tė mirė nė procedurė”.

  Por pėr zharkun, ndonėse ėshtė dėnuar me tri vite burg, ende nuk ekziston aktgjykimi i formės sė prerė. Ajo thotė se nuk ėshtė ēėshtje e saj nėse Zharku ndonėse i dėnuar nga shkalla e parė, vazhdon tė jetė kryetarė komune. Kjo sipas saj i takon politikės kosovare dhe qeverisė. Por nė Angli, nė shtetin prej nga vjen Bamieh, njė gjė e tillė nuk do lejohej.

  “Kjo ėshtė njė ēėshtje qė duhet ta adresojnė njerėzit nė Kosovė. Nuk ėshtė pėr mua si njė ndėrkombėtare tė komentoj nėse ai do tė duhet tė vazhdoj si kryetar apo jo. Por, nuk duket mirė nė aspektin ndėrkombėtar pėr njė vend qė ka synim standardet evropiane, qė tė lejoj njerėzit qė janė tė dėnuar tė vazhdojnė punėn nė poste qeverisėse. Kjo ėshtė e tėra qė mund tė them, por nuk mund t’u them njerėzve se ēfarė tė bėjnė apo ēfarė tė mos bėjnė”, thotė Bamieh.

  Viktimave, raportojeni krimin

  Viktimat nė Kosovė, sipas prokurores speciale, nuk janė tė sigurta dhe nuk kanė mbėshtetje tė mjaftueshme.

  “Viktimat e krimit vuajnė nė heshtje. Ata nuk i raportojnė krimet kundėr tyre. Do tė isha e befasuar nė qoftė se vetėm 10 pėr qind e krimit ėshtė raportuar nė polici”, thotė Bamieh. Pėr kėtė, ajo thotė se ka nevojė tė ketė fushatė pėr t’iu treguar viktimave tė krimit qė duhet ta raportojnė krimin.
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

 18. #118
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  bukur e ka thene Anglezja..

  --

  “Viktimat e krimit vuajnė nė heshtje. Ata nuk i raportojnė krimet kundėr tyre. Do tė isha e befasuar nė qoftė se vetėm 10 pėr qind e krimit ėshtė raportuar nė polici”, thotė Bamieh. Pėr kėtė, ajo thotė se ka nevojė tė ketė fushatė pėr t’iu treguar viktimave tė krimit qė duhet ta raportojnė krimin.

  ---

 19. #119
  Mire ėshte puna mire Maska e PLAKU
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Tė gjitha veprimet e kundėrligjshme tė Xhabir Zharkut
  Besnik Lajēi: Unė dėshmoj kundėr Xhabir Zharkut (1)

  http://www.botasot.info/mesme/7Besnik%20Laji.jpg

  Njė dosje pėr veprimet e Xhabir Zharku kryetar i komunės sė Kaēanikut ėshtė dėrguar nė Prokurorinė Speciale tė EUELX-it. Kjo dosje ėshtė shkruar dhe dėrguar nga Besnik Lajēi, njė ish mik shtėpie i Xhabir Zharkut. Besnik Lajēi, i-sh dhėndėr i Zharkut (i martuar me motrėn e Zharkut por i ndarė mė vitin 2007) ka dėrguar njė dosje “tė trashė” nė EULEX, pjesė tė sė cilės i ka dėrguar edhe redaksisė sė gazetės tonė.
  Kryetari i Kaēanikut, Zhabir Zharku ėshtė shpallur fajtor tė enjten nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr veprėn penale tė detyrimit. Pėr kėtė vepėr penale ai ėshtė dėnuar me tre vjet burgim, ndėrsa ėshtė gjobitur edhe me 1500 euro pėr armėmbajtje pa leje.
  Akuzat ndaj Zharkut
  Besnik Lajēi, shqiptar nga Peja me vendbanim nė Danimarkė ka pėrgatitur kėtė dėshmi tė cilėn e ka dorėzuar nė Prokurorinė Speciale tė EULEX-it e nė tė cilėn nxjerr nė pah disa veprime qė bien ndesh me ligjin nga ana e Xhabir Zharku, kryetar i komunės sė Kaēanikut. Sipas Besnik Lajēit me veprimet e tij Xhabir Zharku ka kryer ”Vepra penale kundėr tė drejtės ndėrkombėtare ; Krime kundėr njerėzimit, sipas nenit (117) dhe (128) tė KPK, Pėrgjegjėsia e komandės, neni (129) KPK, Terrorizėm, neni (129), Vepra penale kundėr sigurisė sė pėrgjithshme tė njerėzve dhe tė pasurisė; Vepra penale kundėr martesės dhe familjes.
  Duke u bazuar nė veprat penale tė lart cekura e tė kryera nga ana e ish komandantit tė brigadės (162) "Agim Bajrami" zona e Nerodimes Xhabir Zharkut, unė Besnik Lajqi nė cilėsinė e dėshmitarit okular ju ofroj informata tė mė poshtme dhe po ashtu jam nė gjendje tė informoj, tė ju ndihmoj, t'ju ofroj edhe prova materiale qė dėshmojnė mbi pėrgjegjėsin penale tė tij , nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment kur ju e kėrkoni nga unė, vetėm e vetėm qė personat e tillė tė dalin para drejtėsisė dhe tė marrin dėnimin e merituar .
  Biografia ime dėshmitarit Besnik Lajēi
  Quhem Besnik Bajram Lajqi i lindur me 11 09 1965 ne Pejė.
  Nga prindit baba Bajrami nėna Shake prejardhjen nga Rugova e Pejės fshati Malaj. I larguar nga Kosova nga viti 1981 me vendbanim nė Danimarkė. Baba i 3 fėmijėve; Flamurit lindur ne 1988, Korabi 1991 dhe Fisniku 1993. I ndarė nga viti nga bashkėshortja me 2007. Kam jetuar me 3 djemtė deri para pak muajve. Flamuri jeton tani i pavarur. Korabi jeton me mua. Fisniku nga shtatori i vitit 2008 banon tek nėna e vet. Pronar i njė lokali tip restoranti pizerie.
  Me ketė letėr ju drejtona prokurorisė tė EUELX- it Kosovė, ne lidhje me Xhabir Nezir Zharkun nga Kaēaniku i lindur ne Shkup tash kryetar i komunės te Kaēanikut,. Xhabir Zharku ishte vėllai i ish-bashkėshortes time.
  Qė nga viti 1998 e kam pėrcjell aktivitetin e Xhabir Zharkut ku jemi ra shume herė ne kundėrshtime me idetė dhe planet e tij.
  Xhabir Zharku ka lindur nė Shkup, nė vitin 1963, nė lagjen Dizhonska. Shtetas suedez, kurse tash shtetas i Kosovės me banim nė Kaēanik. Qėndrimit i tij nė Suedi dhe nė USA e pėrbėn njė histori tė zezė pėr vetė Zharkun. Kėtė mė sė miri e dinė institucionet suedeze, komuniteti shqiptar nė Suedi dhe nė USA. Dhe, herėt a vonė do tė informohen edhe vetė qytetarėt kosovarė pėr veprat e tij tė paligjshme qė ka bėrė nė kėto dy vende. Kurse unė po prezantoj disa nga kėto vepra qė ka bėrė nė Kosovė dhe Shqipėri gjatė kohės se luftės dhe pas luftės.
  Takimi nė Tiranė me Xhabir Zharkun
  Gjatė luftės nė muajin shkurt vitin 1999, me ra rasti ta takoj tek miku im R.Sh. nė Tiranė. Xhabiri kishte marre titullin komandat “Qorri” pėr zonėn e Kaēanikut. Tek R. Sh kam banuar disa herė nga viti 1989. Ramadani kishte telefon ne shtėpi dhe nga telefoni i tij folshim me familje. Nė shkurt te vitit 1999 isha duke ndej te Ramadani kur theret dikush ne telefon dhe lyp te bisedon me komandant “Qorrin”- Xhabir Zharkun, thotė se jemi nga shtabi i UĒK-ės nga Kaēaniku. Pas disa minutave erdh Xhabiri me kushėrini e tij Xhafer Zharkun. Pas disa minutave ata thirren prapė dhe nisi biseda. Ata qė thirren thanė se popullata ka nis me ikė dhe si te veprojmė. Ky ju thotė se duhet me e ndalu ikjen e tyre pėr ne Maqedoni. Xhabiri ju thotė ata qe nuk ju binden urdhrave duhet me i arrestua. Tė nesėrmen ata thirren prapė ku than se kemi arrestua 10 vetė qė janė njerėz qė nuk ju binden urdhrave e janė njerėz te dyshuar qe kanė bė biznese te ndryshme para lufte. Ky i lypi emrat e tyre dhe i shkroi ne njė letėr dhe ju tha te thirrini pas njė ore se me duhet te bisedoj me shefin time. Ne atė bisedė ishte edhe kushėrini i tij Xhafer Zharku ku ky i shikoj kėta emra. Xhaferi i njihte kėta njerėz sepse ishte nga ajo pjesė. Xhabiri nuk i njihte sepse ky ishte lindur e rritur ne Shkup dhe nuk i njihte njerėzit nga ajo anė. Duke e shkrua emrat e tyre mua me ra ne vesh njė mbiemėr Kiki. Unė kisha njė shok timin te mirė ne Danimarkė me ketė mbiemėr. Xhabiri dhe Xhaferi dolėn ne qytet dhe pas disa orėve u kthyen. Ata nga shtabi i Kaēanikut kishin thirrur prapė sipas orarit qe aje jua kishte dhanė. Xhabiri ju tha “filanin fistekun” te lėshoni. Kurse “filanin e filanin” ku ne atė bisedė u pėrmend edhe i personi me mbiemėr “Kiki”, t’i afroni afėr pozicioneve serbe dhe t’i vrani. Kur tha kėshtu unė u habita dhe i them Xhaferit te keni kujdes se ēka bėni!!?
  Xhaferi tha unė nuk di se ēka bėn ky ėshtė puna e tij se ky ėshtė komandant. Pas bisedės qė beri Xhabiri unė e kundėrshtova rreptėsisht duke thėne se po e bėni njė gabim shumeė tė madh. I thash se ti nuk i njeh njerėzit dhe mos bėn aso gabime me fatet e njerėzve. Ky mu pėrgjigj: “Ky ėshtė problemi im, ti je dhėndėr dhe mos u pėrziej ne punėt e mia”. Ne ato moment shkova deri poshtė te njė kafe dhe i tregova R.Sh. pėr ketė bisedė qe e dėgjova nga Xhabiri ne telefon. R.Sh.i erdh keq shumė dhe e takoi Xhabirin dhe ia tėrhoqi vėrejtjen se po bėn gjėra se nuk janė tė mira pėr situatėn qe ėshtė popullata ne Kosovė. R. i tha se nuk kam dėshirė qė tė pėrdoret telefoni im pėr kėso gjerave. Pas dy ditėve dikush tregoj se babėn e Xhaferit dhe vėllanė ia kishin vrarė serbet. Pas disa ditėve dėgjova se janė vrarė edhe disa persona nga ata qe ky u kishte dhėnė urdhėr dhe njė kishte shpejtua nga ata. E pash se i kishte kap njė shqetėsim Xhabirin.
  Eksploziv nė Malmo tė Suedisė kundėr R.N, personit qė ishte kundėr fondit “Vendlindja thėrret!”
  Gjatė dimrit te viti 1999, Xhabiri erdh kėtu ne Danimarkė me 2 persona tjerė. Njeri nga ata ishte nga Suedia me prejardhje nga Kaēaniku kurse i tjetri nga Maqedonia. Ky i fundit banonte ne Danimarkė. Ketė nuk e kam pa as njėherė nga ajo kohe. Xhabiri kishte qenė nė Suedi dhe aty kishte bėrė njė prove me eksplozive me telekomandė nė njė park neė Malmo. Kėtė bisedė me tregoi ish gruaja dhe motra e tij qė banonte nė Kanada. Vėllai i ti Zylfiu e kishte kundėrshtua atė vepėr qe e kishte bėrė Xhabiri nė atė park. Xhabiri erdh me njė makinė volvo tė bardh qe ia kishte marre vėllait tė vet Skėnderit. Duke pa unė se diēka nuk ėshtė puna ne rregull, e marr Xhabirin dhe i them se diēka nuk ėshtė puna nė rregull dhe e lus tė mė tregojė se ēfarė problemi kishte. Xhabiri mė tha se “kėsaj pune ke me ja dėgjuar krismėn”. Unė i them duhesh me mė tregua sepse kėtu plane po i bėn ne shtėpi time dhe nė lokal timin. Mua me dėnon ligji dhe mirė ėshtė me dite. Ky tha se jemi ardhur me e vra njė person qe po na pengon shume pėr mbledhjen e parave pėr “Vendlindja Thėrret”.
  Pas njė presioni tim e detyroi tė me tregojė.
  Thotė jemi ardhur me vra “R.N.”. Unė ju thashė se po gaboni shumė, sepse nuk vrahet njeriu qė ju kundėrshton sepse ėshtė bindja e tij politike. Ju thashė se ju nuk guxoni tė bėni njė vepėr tė tille sepse unė hy e dal familjarisht me personin R.N.. Nėse ju bėni ketė vepėr unė do ju lajmėroj nė polici. Pas kėsaj Xhabiri u kthye nė Shqipėri pa u pėrshėndetur fare me mua.
  (Vijon)
  Nesėr do tė lexoni: Cilat uzurpime i ka kryer Xhabir Zhakru pas lufte nė Kosovė? Si pėrgatiti atentatin ndaj vetvetes mė vitin 2011? Si ia vuri eksplozivin kushėririn tė tij Lutfi Zharkut nė shtėpinė e tij njė ditė para se tė vizitonte Kaēanikun presidenti Ibrahim Rugova?
  Pas luftės kam dėgjua se janė arrestua disa persona pėr kėto vrasje.
  1. Zharku pas luftės ka uzurpuar prona tė ndryshme nė Komunėn e Kaēanikut dhe tė Ferizajt. Ka uzurpuar tė vetmen pompė karburanti qė ishte nė Kaēanik, duke vjelė prej saj shuma tė majme parash. Uzurpoi njė ndėrtesė nė qendėr tė Kaēanikut, duke u dhėnė me qira, sipas dėshirės shumė qytetarėve, Aty njė kohė ka banuar edhe vetė. Nė katin e lartė tė ndėrtesės hapi njė radio, ndėrsa nė banesėn ku jetoi, kur doli prej saj, i vuri zjarrin.
  2. Nė vitin 2001, Zharkut i ndodhi njė fatkeqėsi, gjoja dikush ia futi masė shpėrthyese nėn makinėn e tij, parkuar nė oborrin e shtėpisė sė vet. Por, e vėrteta ėshtė tjetėr. Ky e pėrgatiti vetė kėtė “atentat”. Kishte kėto qėllimi: Tė behej i njohur dhe tė fitojė njė armė me leje nga KFOR-i. Policia e UNMIK-ut nuk kishte gjetur gjurmė se “atentati: kundėr Zharkut ishte montuar. Por, faktin mė sė miri e dinė vetė KFOR-i dhe polica e UNMIK-ut dhe SHPK-sė.
  Pa Kosovė e Ēamėri nuk ka Shqipėri

 20. #120
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Te vjen nga nuk e pret ..thot populli..

  ja portreti i nje rogner-isti..

  tmerr..

  --

  Tė gjitha veprimet e kundėrligjshme tė Xhabir Zharkut
  Besnik Lajēi: Unė dėshmoj kundėr Xhabir Zharkut (1)
  Njė dosje pėr veprimet e Xhabir Zharku kryetar i komunės sė Kaēanikut ėshtė dėrguar nė Prokurorinė Speciale tė EUELX-it. Kjo dosje ėshtė shkruar dhe dėrguar nga Besnik Lajēi, njė ish mik shtėpie i Xhabir Zharkut. Besnik Lajēi, i-sh dhėndėr i Zharkut (i martuar me motrėn e Zharkut por i ndarė mė vitin 2007) ka dėrguar njė dosje “tė trashė” nė EULEX, pjesė tė sė cilės i ka dėrguar edhe redaksisė sė gazetės tonė.

  Kryetari i Kaēanikut, Zhabir Zharku ėshtė shpallur fajtor tė enjten nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr veprėn penale tė detyrimit. Pėr kėtė vepėr penale ai ėshtė dėnuar me tre vjet burgim, ndėrsa ėshtė gjobitur edhe me 1500 euro pėr armėmbajtje pa leje.

  Akuzat ndaj Zharkut

  Besnik Lajēi, shqiptar nga Peja me vendbanim nė Danimarkė ka pėrgatitur kėtė dėshmi tė cilėn e ka dorėzuar nė Prokurorinė Speciale tė EULEX-it e nė tė cilėn nxjerr nė pah disa veprime qė bien ndesh me ligjin nga ana e Xhabir Zharku, kryetar i komunės sė Kaēanikut. Sipas Besnik Lajēit me veprimet e tij Xhabir Zharku ka kryer ”Vepra penale kundėr tė drejtės ndėrkombėtare ; Krime kundėr njerėzimit, sipas nenit (117) dhe (128) tė KPK, Pėrgjegjėsia e komandės, neni (129) KPK, Terrorizėm, neni (129), Vepra penale kundėr sigurisė sė pėrgjithshme tė njerėzve dhe tė pasurisė; Vepra penale kundėr martesės dhe familjes.

  Duke u bazuar nė veprat penale tė lart cekura e tė kryera nga ana e ish komandantit tė brigadės (162) "Agim Bajrami" zona e Nerodimes Xhabir Zharkut, unė Besnik Lajqi nė cilėsinė e dėshmitarit okular ju ofroj informata tė mė poshtme dhe po ashtu jam nė gjendje tė informoj, tė ju ndihmoj, t'ju ofroj edhe prova materiale qė dėshmojnė mbi pėrgjegjėsin penale tė tij , nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment kur ju e kėrkoni nga unė, vetėm e vetėm qė personat e tillė tė dalin para drejtėsisė dhe tė marrin dėnimin e merituar .


  Biografia ime dėshmitarit Besnik Lajēi

  Quhem Besnik Bajram Lajqi i lindur me 11 09 1965 ne Pejė.

  Nga prindit baba Bajrami nėna Shake prejardhjen nga Rugova e Pejės fshati Malaj. I larguar nga Kosova nga viti 1981 me vendbanim nė Danimarkė. Baba i 3 fėmijėve; Flamurit lindur ne 1988, Korabi 1991 dhe Fisniku 1993. I ndarė nga viti nga bashkėshortja me 2007. Kam jetuar me 3 djemtė deri para pak muajve. Flamuri jeton tani i pavarur. Korabi jeton me mua. Fisniku nga shtatori i vitit 2008 banon tek nėna e vet. Pronar i njė lokali tip restoranti pizerie.

  Me ketė letėr ju drejtona prokurorisė tė EUELX- it Kosovė, ne lidhje me Xhabir Nezir Zharkun nga Kaēaniku i lindur ne Shkup tash kryetar i komunės te Kaēanikut,. Xhabir Zharku ishte vėllai i ish-bashkėshortes time.

  Qė nga viti 1998 e kam pėrcjell aktivitetin e Xhabir Zharkut ku jemi ra shume herė ne kundėrshtime me idetė dhe planet e tij.

  Xhabir Zharku ka lindur nė Shkup, nė vitin 1963, nė lagjen Dizhonska. Shtetas suedez, kurse tash shtetas i Kosovės me banim nė Kaēanik. Qėndrimit i tij nė Suedi dhe nė USA e pėrbėn njė histori tė zezė pėr vetė Zharkun. Kėtė mė sė miri e dinė institucionet suedeze, komuniteti shqiptar nė Suedi dhe nė USA. Dhe, herėt a vonė do tė informohen edhe vetė qytetarėt kosovarė pėr veprat e tij tė paligjshme qė ka bėrė nė kėto dy vende. Kurse unė po prezantoj disa nga kėto vepra qė ka bėrė nė Kosovė dhe Shqipėri gjatė kohės se luftės dhe pas luftės.

  Takimi nė Tiranė me Xhabir Zharkun

  Gjatė luftės nė muajin shkurt vitin 1999, me ra rasti ta takoj tek miku im R.Sh. nė Tiranė. Xhabiri kishte marre titullin komandat “Qorri” pėr zonėn e Kaēanikut. Tek R. Sh kam banuar disa herė nga viti 1989. Ramadani kishte telefon ne shtėpi dhe nga telefoni i tij folshim me familje. Nė shkurt te vitit 1999 isha duke ndej te Ramadani kur theret dikush ne telefon dhe lyp te bisedon me komandant “Qorrin”- Xhabir Zharkun, thotė se jemi nga shtabi i UĒK-ės nga Kaēaniku. Pas disa minutave erdh Xhabiri me kushėrini e tij Xhafer Zharkun. Pas disa minutave ata thirren prapė dhe nisi biseda. Ata qė thirren thanė se popullata ka nis me ikė dhe si te veprojmė. Ky ju thotė se duhet me e ndalu ikjen e tyre pėr ne Maqedoni. Xhabiri ju thotė ata qe nuk ju binden urdhrave duhet me i arrestua. Tė nesėrmen ata thirren prapė ku than se kemi arrestua 10 vetė qė janė njerėz qė nuk ju binden urdhrave e janė njerėz te dyshuar qe kanė bė biznese te ndryshme para lufte. Ky i lypi emrat e tyre dhe i shkroi ne njė letėr dhe ju tha te thirrini pas njė ore se me duhet te bisedoj me shefin time. Ne atė bisedė ishte edhe kushėrini i tij Xhafer Zharku ku ky i shikoj kėta emra. Xhaferi i njihte kėta njerėz sepse ishte nga ajo pjesė. Xhabiri nuk i njihte sepse ky ishte lindur e rritur ne Shkup dhe nuk i njihte njerėzit nga ajo anė. Duke e shkrua emrat e tyre mua me ra ne vesh njė mbiemėr Kiki. Unė kisha njė shok timin te mirė ne Danimarkė me ketė mbiemėr. Xhabiri dhe Xhaferi dolėn ne qytet dhe pas disa orėve u kthyen. Ata nga shtabi i Kaēanikut kishin thirrur prapė sipas orarit qe aje jua kishte dhanė. Xhabiri ju tha “filanin fistekun” te lėshoni. Kurse “filanin e filanin” ku ne atė bisedė u pėrmend edhe i personi me mbiemėr “Kiki”, t’i afroni afėr pozicioneve serbe dhe t’i vrani. Kur tha kėshtu unė u habita dhe i them Xhaferit te keni kujdes se ēka bėni!!?

  Xhaferi tha unė nuk di se ēka bėn ky ėshtė puna e tij se ky ėshtė komandant. Pas bisedės qė beri Xhabiri unė e kundėrshtova rreptėsisht duke thėne se po e bėni njė gabim shumeė tė madh. I thash se ti nuk i njeh njerėzit dhe mos bėn aso gabime me fatet e njerėzve. Ky mu pėrgjigj: “Ky ėshtė problemi im, ti je dhėndėr dhe mos u pėrziej ne punėt e mia”. Ne ato moment shkova deri poshtė te njė kafe dhe i tregova R.Sh. pėr ketė bisedė qe e dėgjova nga Xhabiri ne telefon. R.Sh.i erdh keq shumė dhe e takoi Xhabirin dhe ia tėrhoqi vėrejtjen se po bėn gjėra se nuk janė tė mira pėr situatėn qe ėshtė popullata ne Kosovė. R. i tha se nuk kam dėshirė qė tė pėrdoret telefoni im pėr kėso gjerave. Pas dy ditėve dikush tregoj se babėn e Xhaferit dhe vėllanė ia kishin vrarė serbet. Pas disa ditėve dėgjova se janė vrarė edhe disa persona nga ata qe ky u kishte dhėnė urdhėr dhe njė kishte shpejtua nga ata. E pash se i kishte kap njė shqetėsim Xhabirin.

  Eksploziv nė Malmo tė Suedisė kundėr R.N, personit qė ishte kundėr fondit “Vendlindja thėrret!”

  Gjatė dimrit te viti 1999, Xhabiri erdh kėtu ne Danimarkė me 2 persona tjerė. Njeri nga ata ishte nga Suedia me prejardhje nga Kaēaniku kurse i tjetri nga Maqedonia. Ky i fundit banonte ne Danimarkė. Ketė nuk e kam pa as njėherė nga ajo kohe. Xhabiri kishte qenė nė Suedi dhe aty kishte bėrė njė prove me eksplozive me telekomandė nė njė park neė Malmo. Kėtė bisedė me tregoi ish gruaja dhe motra e tij qė banonte nė Kanada. Vėllai i ti Zylfiu e kishte kundėrshtua atė vepėr qe e kishte bėrė Xhabiri nė atė park. Xhabiri erdh me njė makinė volvo tė bardh qe ia kishte marre vėllait tė vet Skėnderit. Duke pa unė se diēka nuk ėshtė puna ne rregull, e marr Xhabirin dhe i them se diēka nuk ėshtė puna nė rregull dhe e lus tė mė tregojė se ēfarė problemi kishte. Xhabiri mė tha se “kėsaj pune ke me ja dėgjuar krismėn”. Unė i them duhesh me mė tregua sepse kėtu plane po i bėn ne shtėpi time dhe nė lokal timin. Mua me dėnon ligji dhe mirė ėshtė me dite. Ky tha se jemi ardhur me e vra njė person qe po na pengon shume pėr mbledhjen e parave pėr “Vendlindja Thėrret”.

  Pas njė presioni tim e detyroi tė me tregojė.

  Thotė jemi ardhur me vra “R.N.”. Unė ju thashė se po gaboni shumė, sepse nuk vrahet njeriu qė ju kundėrshton sepse ėshtė bindja e tij politike. Ju thashė se ju nuk guxoni tė bėni njė vepėr tė tille sepse unė hy e dal familjarisht me personin R.N.. Nėse ju bėni ketė vepėr unė do ju lajmėroj nė polici. Pas kėsaj Xhabiri u kthye nė Shqipėri pa u pėrshėndetur fare me mua.

  (Vijon)

  Nesėr do tė lexoni: Cilat uzurpime i ka kryer Xhabir Zhakru pas lufte nė Kosovė? Si pėrgatiti atentatin ndaj vetvetes mė vitin 2011? Si ia vuri eksplozivin kushėririn tė tij Lutfi Zharkut nė shtėpinė e tij njė ditė para se tė vizitonte Kaēanikun presidenti Ibrahim Rugova?

  Pas luftės kam dėgjua se janė arrestua disa persona pėr kėto vrasje.

  1. Zharku pas luftės ka uzurpuar prona tė ndryshme nė Komunėn e Kaēanikut dhe tė Ferizajt. Ka uzurpuar tė vetmen pompė karburanti qė ishte nė Kaēanik, duke vjelė prej saj shuma tė majme parash. Uzurpoi njė ndėrtesė nė qendėr tė Kaēanikut, duke u dhėnė me qira, sipas dėshirės shumė qytetarėve, Aty njė kohė ka banuar edhe vetė. Nė katin e lartė tė ndėrtesės hapi njė radio, ndėrsa nė banesėn ku jetoi, kur doli prej saj, i vuri zjarrin.

  2. Nė vitin 2001, Zharkut i ndodhi njė fatkeqėsi, gjoja dikush ia futi masė shpėrthyese nėn makinėn e tij, parkuar nė oborrin e shtėpisė sė vet. Por, e vėrteta ėshtė tjetėr. Ky e pėrgatiti vetė kėtė “atentat”. Kishte kėto qėllimi: Tė behej i njohur dhe tė fitojė njė armė me leje nga KFOR-i. Policia e UNMIK-ut nuk kishte gjetur gjurmė se “atentati: kundėr Zharkut ishte montuar. Por, faktin mė sė miri e dinė vetė KFOR-i dhe polica e UNMIK-ut dhe SHPK-sė.

  Shpėrndaje Kthehu | 07.05.2011
  Zakonisht nukmerrem me polemike por dua qe te i pergjigjem UKEs.Eshte e vertete se Nato-ja ishte ajo qe idha grushtin perfundimtare Millosheviqit dhe tradhetareve shqipfoles,Por ka qene puna jone shyme vjecare ne SHBA,DEMONSTRATAT e njepasnjeshme,LOBIMI,kurre disa jane meshefur nen fustanin e grave,ne kemi qene ato te cilet kemi punuar nga 12 ore e me shume e nga puna kemi shkuar te i perkrahim minatoret e levdishem te TREPCES kurre disa \'\'ANTIENVERISTA\'\' lexo PATRIOTE TE LUGES E SAHINT OSE SAHANELEPIRSA kane be propaganden e shkijeve se JUGOSLLAVIA e shenjte e TITES NUK ka gja qe e shkatron.Vellezer filloni te mendoni me mendje te shendoshe duani te juajin me shume se shkaun dhe zoti do te ju bekoje perndryshe historia do te perseritet dhe SERBI do tju behet PATRONe .perseri

  shkkupjani 08.05

  Kjo qka ban ky zotria asht vetem probleme familjare po don nepermejt thashe themeve me ba publike dhe ta poshtroi luftetaret e lirise !! Shokut nuk ke mujt me majt graun tande tash mundohesh me shti popullin ne kundershti nepermjet veti gabim e kie nese je ashtu trimi deshmitar PSE nuk shkon personalisht mu perball me Xhabirin ne Gjykate po ban keshtu neper gazeta !!! EDHE UNE PERSONALISHT MENDOJ SE JU JENI NGA RAZHAJA ME MBIEMRIN LAJQI OSE LJAJQI SI KENI JU NGA ROZHAJA JENI GJYMSEM BASHNJAK ME SA E DI UN KESHTU QE MOS MUNDOHENI MU SHIT FORT PATRIOT !!!

  Bashkimi V. 08.05

  Kerkoj falje per te gjith ata shqiptar qe jan te paster nga ndergjegjija,e per ata qe me te vertet sakrifikuan e tani del nje laper si ky far zotnija qe merret e osht marr me piza e tash nuk po i hec puna mir po kqyr me fitue diku tjeter para.Po ju more mergimtar pse nuk po na e leni punt e problemet neve qe po jetojm e jetuam gjithmon ne kosov.Po ne i dime me mir punt e tona se ju qe mundohi me i treguar.Po maro piza ti se i dim ne ma mir faktet e deshmit.Per punet e juaja ne diaspor merreni ju vet e neve na leni me qeto te mira shka i kemi fituar me luft.E ti me u pas kon burr kishe me e pas ren ne familje ,e po kqyr me i rekomandue te tjeret.Po merri hapat e vazhdoje jeten tonde me piza se per tjeter gjo nuk je.

  luto fukaraja 08.05

  Bravo Besnik qe po e tregon te vertetat e bera prej kti manjaku te shikut qe vrane njerz per interesa te veta personale e jo per qlirimin e kosoves kta tradhtar e shkatrruan kosoven dhe jemi aty ku jemi tash marre me i thane dikujt qe jemi shqiptar.Po kpmandant Bardhin e vrane qe pastaj ki qorri te vjen komandant. Se ndryshe nuk munte te vinte ne at post. Lavdi Bardhit E posht kta tradhtart tinzar.

  Uck-ja 08.05

  ky pe meritojka per ta vjerrur ne litar me thaqoviqat tjer..YNDYRAT SERBO SLAVE QETNIKE

  KOBRA 08.05

  O BESNIK LAJCI TREGO SE SI XHABIR ZHARKU ME RAMIZ ZENUNIN E KAN VRA QAMIL ILAZIN KOMANDANT BARDHIN VETEM SE ISHTE ISHKOLLUAR. SOT KETA HAJNA KRIMINEL JETOJNE SI BOSA ME PALLATE E ME VETURA LUKSOZE ME PARET E GJAKUT TE DESHMOREVE. TĖ LUMTĖ O BESNIK LAJCI PĖR GUXIMIN QĖ KE MARRĖ DHE KE PĖRKRAHJEN E POPULLIT TĖ NDERSHĖM . MĖ MIRĖ VONĖ SE KURRĖ.

  KAQANIKU 08.05

  Neve Diaspores pikerisht keta Pissssa na e rrenun imazhin si dhe kontributin ton te shenjt! Shkun posht kinse per me e qliru vendin e perkundrazi vran Trima shqiptar vodhen e sen nuk lan pa vepru vetem me vetem me u pasunu e me ba emen.Shum mire eshte me i tregu te gjitha keto qe i dime per keta tradhtar \"Azilanta\" e Hjna si xhavit haliti thaqi e shum tradhtar te tjer qe ishin ne diaspor qe me ndjersen ton u pasunun e vran njerz te pa fajshem. Te lumt o Trim Lajqi

  Posht Hajnat 08.05

  Per nofken ,,Rudi““ : Ty zoteri nuk po ta merr mendja se Besnik Lajci nuk qenka Shqiptar, kurse ne baze te emrit mbiemrit dhe te shkruarit ai e verteton se eshte Shqiptar. Emri Besnik eshte vetem Shqiptar dhe nuk e gjen tek asnje komb tjeter, kurse mbiemri Lajci gjithashtu. E, sa i perket emrit tend dhe emrit e mbiemrit te atij qe ti po e mbrone, aty ka dyshime te medha, por edhe veprat qe i ka bere ky Pis Zharku ndaj kombit Shqiptar te bejne me dyshu se ai dhe ti i takoni kombit Shqiptar .

  Bac, na zune tu vjedhe. 08.05

  Po sa i perket krimeve une skam njohori ,por nje e di se ky njeri eshte njeri nder njerzit ma te poshter qe ka pase nje komune e kosoves sepse vjedhjet ,kercnimet ,qe i ka bere jane te medha por edhe hajnit qe e bien deri te nje pasuri e cila sdo ti shkoje gjat qe nje dite do ta mere nje lule ne balle sepse e meriton sepse facen e ka si me qene zoge i shkaut,e ju qe e mbroni mereni e qone ne shtepi se ndoshta ju ndihmon ,po ky as PDK sdon ta shohe me te lire ore papaka se e din mir se qka do te dele nga ai,por edhe nese e lirojne ata vete do te ja hekin flamen sepse eshte i zhytur ne krime e hajni qe ka bere me komandantet e bllaces ,dhe une e kisha qujtur me mire ,,komandant Pleshti,,sepse si morr facen e ka

  mergimtari 08.05

  SHKUPJANIT- A ja paske nis me msu gjuhen shqipe ti a?Deri dje ke fol maqedonisht e tash mshitesh ktu shqiptar.Per pula e per shpi e dim na. po na edhe e dim sa fondet i keni ba ju e sa paren e keni marr kur njerzt kan vdek per buk, kur njerzt skan pas arm me luftu e ju thoni qe keni mledh pare e keni pru nKosov.Nese se ke perjetu edhe nuk je tu e perjetu ather mos fol per ta.Z.Lajqi rrespektin me te madh per ty o burr,ke fillu me naj hap syt.

  agim 08.05

  Ky far lajqi me siguri duhet te jete shka se hiq sma merr mendja qe eshte shiptare se me pas qen shiptare menjiher mbas lufte eshte ken dashte me i lajmru organet e drejtesis nderkombetare per keto krime qe pretendon se i ka bere ai far zharku.

  rudi 08.05

  brravo besnik se ashtu ashte krejt te verteta jane keto qe po i tregon mirpo nuk ke kuna sepse dalin tashe hajnat e xhabirit dhe e perkrahin kete bandt por ky spaska qene ne lufte por ne danimark dhe suedi qfare komandanti more kur ky paska qene ne danimark dhe suedi poa lufta ka qene ne skandinavi apo ne kosove kjo ashte qesharaka komandant qorri apo komandant skandinavie ne burg kete sepse paska qene i korroptum pershendetje bota sot jeni ma te miret

  prishtinalia 08.05

  Vertete ketyne kriminelve si ky xhabirri hashimi xhaviti,etj duhet si ne Rumeni mi pushkatu...Kush i jepe edhe at 5% te votave ketyne kriminelve ju thafshin duert...

  FARK.GL 07.05

  Besnik me duket harrove ti cekish edhe dy patriot tjer Nasim Haradinajn e Milaim Zeken ,edh kta me nji bagazh te rend kriminaliteti e imoraliteti,durt deri ne brryla ne gjak et shqiptarve,tash mbajn tituj gjeneralash e komandantash .

  z.vitaku 07.05

  Ja kush udheheq me Komunat e Kosoves.Nuk ėshtė ky i vetmi kriminel qe udhėheq me vota tė vjedhura. Fatėkeqsisht edhe ne pushtetin qendror kemi kriminel te rangut tė lartė qė janė tė inkuandruar nė strukturat e Shtetit. Kėto janė merita te Thaqit dhe Xh. Halitit me banden e tyre, sepse kjo u shkon pershtati atyre. Kjo ėshtė mėnyra qe ata sa ma gjatė te jenė ne pushtet.

  Sharraehekurit 07.05

  Shkupjan, na tregon perralla lpk-istash ketu?!Dhe ate naj tregon nga Amerika!O Shkupjan si ha me keto pallavera enveristash kerkush perpos disave qe ju ka shpela truni dhe sjau kape fare.Krimi ne Kosove e Ylliride e ka nje emen, Enveristat te ndihemua nga mbeturina e makineris vrasetare ishe sigurimit enverist, klosito-nanoist i prin krimit per fitime politike. N ekete banede bejen pjese edhe Ali Ahmeti, bardhyl Mahmuti, Fazli Veliu e disa tjere enverist... Shkupjan NATO e cliroj kosoven nga shkiet, shqyptaret duhet te clirohen vete nga mbeturina kriminele titisto-enveriste. Zharku ashete nje nder banditet e Xhavit Halitit, Aem Syles, Ibrahim kelmendit, Kadri veselit e tjere kriminel vrases shqyptaresh.

  Uka L. 07.05

  eshte dicka qe ose nuk kam informata ose jam duke jetuar ne nje univerz paralel ku mendojme e veprojme krejt ndryshe nga kosovaret e pas luftes ,si duket shume nga ju ju ka kapur semundja e PARKINSONIT keni harru se cfare peripetrishe kaluat gjate luftes ,JU perzuan nga shtepite me gjithe pulat qe i kishit.Veprimet e Z XHabir ZHARAKU jane te vetmet te mundshme ne kohen e luftes,kurr nje njeri pengon fondin VENDLINDJA THERET \' Ai nuk eshte qe ka bindje tjeter politike por eshte TRADHETAR,vendlindja theret ka patur vetem dhe vetem nje POLITIKE clirimin e trojeve te pushtuara nga ARMIQTE shekullor.Per veprimet pas lufte nuk do te komentoje se nuk kam ide por para lufte XHABIRI ka vepru si e ka kerkuar koha .Respektoj te gjithe shqiptaret perveq TRADHETAREVE, pershendetje SHKUPJANI nga AMERIKA

  SHKUPJANI 07.05

  o zhark po duhet me qen shka ti me prejardhje se edhe keta xh.haliti e rrugaqi thaqi , k.veseli etj keta jan shkije po ore kosovare a po ja bejem si ne egjipt apo si ne rumani .

  shefqeti bruksel 07.05

  te lumt besnik lajqi se keto gjera jan me se te verteta per qka ju deshmoni kunder kti morrit xhabir \"!trimit\".se ju jeni nje burr qe ke trimeri dhe jeni shum njeri i drejt.pra allahu te ndihmoft ty dhe djemve te tu.

  tllaci 07.05

  Kesi lloje hajnashe si Xhabiri kemi mjafte ne radhet e PDK dhe AAK te cileve duhet tju konfiskohet pasurija te cilen e kane bere njilloje si ky harku qe nga viti 1999 deri me sot.

  QUNI 07.05

  Xh. Zharku, A.Syla, Xh. Haliti, S. Veseli, H. Thaqi e shumė bandit tė tjerė , me urdhėrin e Xh. Halitit dhe H. Thaqit , pėrveq shumė figurave tė shquara shqiptare i vranė edhe vėllėzerit Nikqi(Brahim Nikqi me vėllėzrit e tij) nė hyrje tė Kukėsit pasi qė forcat e Kforit hynė nė Kosovė.Vrasja ndodhi pėr ti fshehur gjurmėt e parave tė plaqkitura nga\" fondi vendlindja thėrrėt \" nga kriminelet e lartpėrmendur. Brahim Nikqin e vranė sepse ai u kerkonte llogari tė miliona markav gjermane qė tė lart pėrmendurit i plaqkitėn nga fondi pa gjurmė.

  Dimri_ipanjohur 07.05

  e falenderoj nga zemra besnik lajqin per keto deshmi te sakta qe i paska dhene permes gazetes bota sot per ket kriminel e qe nuk eshte i vetem sepse kosova ka edhe shum e shum kriminel si ky por te gjithve ka me ju ardhe radha

  brahimi 07.05

  Te lumte z Lajqi kesi njerez guximtar i duhen Kosoves, ka ardhur koha tju ndalim hovin ketyre korbave te zi si lan shum femi pa prinde . Keto qelbesira si na vrane para lufte ne lufte dhe mbas lufte eshte koha te ju japim denimin e meritur , posht vrasesit hajnat vagabandat, I nderuari Z Lajqi te deshiroj te gjitha te mirat ne jet ty dhe femijeve tu pershendetje ...

  Shabani.CH 07.05

  ZOTRI LAJQI TE LUMTE QE IA QITE TE ZEZAT E KETI KOMANDANTI KRIMINEL. pO ME E MIRA ESHTE SE NUK PASKE ME ASGJE ME TA.

  LYRA 07.05

  Ka aredhe koha qe shqyptaret te mos iu tuten kriminelve te llojit Xhabir Zharku, Bardhyl Mahmuti e tjere, ne krye me kryebanditet si xhavit haliti e azem syla. Banda enveriste me duar te pergjakuna em gjak shqyptari duhet te jap llogari.

  Uka L. 07.05

  T LUMT BESNIK EDHE UN BESOJ QE BESNIKU PE FLET T VERTETEN E PER KET MININ MULLACAK XHABIRIN MARRE I KOFT SE JA KA FLLIQ EMRIN UQKse E BESNIKU MIR QE I KA DHON FAKTETEDHE PSE U DASHT MA HERET E JO ME PRIT KAQ SHUM TUNG

  billi ger pr 07.05

  XHabir ZHarku dhe Nasim Haradinaj kan mledh lek ne skandinavi per vendlindja thrret,Zharku ku i ka lan leket ish dasht te merret nji prokuror,dhe me ja konfiskue te gjitha te hollat keti krimineli, qe ka vra shqiptar,ka lan nana pa djal, ka lan femi jetima,ky bashkpuntor i serrbis-rankoviq-milosheviq.

  suedi 07.05

  Po me vjen vertet mire qe njerezit kan fillu te flasin per te kqijat dhe te padrejtat qe iu jane bere popullit gjate dhe pas luftes. Une nuk i njoh asnjerin, por jam shume e bindur qe ky njeri flet me fakte, sepse ka deshire te fleje me ndergjegje te qete. Ju lumte Besnik Lajqi.

  Ʈsh policja 07.05

  keti i paska djeg qe ja ka nal motren xhabiri e tash qet prralla po rri urt se po te shkon kryt si leper

  sakica 07.05

  ka shume burra Kosova qe nuk iakan pas friken as Batalioneve serbe e lere me ndonje individi,prandaj jam i bindur se kesi lloj njerzish dote dalin perdite e me shume qe dote tregojn te verteten,se thone \"gjaku nuk humbet\" e verteta dote del heret a vone ne sheshe po mjer ato familje qe i kane humbe mete dashurit e tyre e kjo mas se keqi te vrare nga dora e shqiptarit!!!!!

  xheki 07.05

  me te vertet shume e quditshme se nji njeri i ban te gjitha kto vepra e denohet 3 vjet absurde une nuk e njoh as te akuzuerin as ket deshmitarin por asht per gjdo rrespekt guximi i tij nese asht e tera e vertet nji guxim i pa par apo pa ndegjueshem deri sod nese ka shum kesi guximtaresh dhe folin te vertetat per qa din gjdo gja do te shkonte ma let per gjygjsorin kosovar por do i them keti deshmitari le te ruhet pak se e paska shti veten kogja ngusht e dhe nji her po them nese asht e vertet ishalla zoti e ruen ket deshmitarin

  ramiz 07

  -

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Albtelecom
  Nga Dita nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
 2. Nikoll Lesi rreth vetes dhe Mafies socialiste
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 13-01-2016, 15:09
 3. Shteti dhe Individi ne Islam.
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 07:55
 4. Kuvendi qė na la trashėgim ADN-nė e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. "Nano Ik", protesta sėrrisht nė Bruksel
  Nga Asteroid nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •