Botohet libri i par i cili prmban emrat e t gjith dshmorve t kombit gjat luftrave pr lirim t dekads s fundit.

Autori i librit " Bardhsit e Atdheut" gazetari Afrim Mustafa i cili ka qen prezent n shum ngjarje gjat ktyre luftrave, eksperiencn e tij ka dashur q ta qet n letr dhe ta dokumentoj me nj libr.
"Ideja ishte q t gjith lexuesit, t gjith ata q dshirojn t nderojn dshmort dhe familjart e tyre dhe q t ken informacione pr biografit e dshmorve q u flijuan pr lirin e Kosovs, pr pavarsin e Kosovs dhe t ken informacione n nj botim, n nj publikim t vetm si sht ky publikim i imi", thot autori i librit Afrim Mustafa.
N kt libr jan t prfshir t gjith dshmort q kan rn n tri luftrat, s n Kosov, Lugin t Preshevs dhe s fundi n Maqedoni.
"Jan t prezantuar gjithsejt dshmort e t tre luftrave lirimtare: e UK-s n Kosov, t UPMB-s n Luginn e Preshevs dhe t Ushtris lirimtare Kombtare n Maqedoni. Gjithsejt jan 2073 dshmor t tri luftrave lirimtare", shtoi Mustafa.
Edhe pse Mustafa ka krkuarnga institucionet qeveritare, prkatsisht nga Ministria e Arsimit q kjo iniciativ t mbshtett dhe q ky libr t botohet n versionin tjetr me ngjyra, mirpo prve prkrahjes morale nuk ka pasur asnj ndihmes tjetr financiare.


Alsat