Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
  1. #1
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326

    Shqiptaret qe flasin anglisht midis tyre

    Pershendejte,

    Ka vite qe nuk kam hapur asnje teme ketu, po nuk me rrihet pa marur mendimet e te tjereve ne kete teme.

    Ka kohe qe kur ndodhen midis shqiptareve te tjere (mosha ima, rreth te 20-ve), me flasin anglisht dhe jo shqip. Po flasim per njerez qe kane jetuar 20 vjet ne Shqiperi dhe 4-8 vjet ne USA. Problemi eshte qe mua me ve ne siklet sepse nuk flas do anglish me nje person qe flet gjuhen time. Keshtuqe njera pale flet anglisht, un ia kthej ne shqip, ai/ajo anglisht....

    Si ndiheni ju te tjeret kur viheni ne situatash te tilla? A ju vejne ne siklet? Po ? Jo?
    A mendoni qe justifikohet kjo me faktin qe jetojme ne nje vend te huaj prej vitesh? Un nuk e kam bere ndonjehere vete, po them se si mendojne te tjeret?
    NeverAgainVolunteerYourself

  2. #2
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    Si ndiheni ju te tjeret kur viheni ne situatash te tilla? A ju vejne ne siklet? Po ? Jo?
    Ne siklet nqs nuk do dija anglisht?Jo

    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    A mendoni qe justifikohet kjo me faktin qe jetojme ne nje vend te huaj prej vitesh? Un nuk e kam bere ndonjehere vete, po them se si mendojne te tjeret?
    Jo per mua eshte e pajustifikueshme.Shqiptari flet vetem gjuhen qe edhe Zoti vet flet.Shqip
    Rradhen tjeter ketyre kudrave qe flasin anglisht ne vend te shqipes recitoi keto vargje

    Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
    qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
    trashigim, qė na la i Pari,
    trashigim s'ia len ai fmis;
    edhe atij iu thaftė, po, goja,
    qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
    qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
    flet e t'veten e lčn mbas dore

  3. #3
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    ja ta thot daja ty. fol inglisht sepse kshu mso gjuhen. po fole shqyp se me mesu kurr anglisht.

    kur me vin mu plaku me plaken ene ata shtrohen per 6 muj ktu ke un hahahahahahahaha ngaqe te shtun ene te djel flas vetem shqip me ta te honen mezi e kthej gjuhen.
    no glove no love

  4. #4
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    White night, rrofsh lale, se ato vargjet i kisha harru fare, (vetem 2 te parat me kujtoheshin) Duhet me i shkrujt diku. Fishta e ka shkruar?

    Me duket se nuk e sqarova mire. Doja te thoja qe vihem ne siklet mgjs flas anglishen mire dhe shqipen akoma me mire. Ashtu sic bejne dhe bashkebiseduesit e mi. Sikleti vjen kur nje shqiptar me flet ne anglish dhe un i kthej ne shqip :P
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FTN_2004 : 28-10-2008 mė 11:39
    NeverAgainVolunteerYourself

  5. #5
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Po cfare pushtash jane! Une kam takuar me dhjetera te huaj ne Tirane qe pasi kishin qendruar nja 6 muaj ne Shqiperi, me flisnin ne gjuhen shqipe dhe bile te nje niveli sa per te bere nje bisede pa gabime. KEta birbo me 4 vjet ne Amerike na a harrokan shqipen! Ptu, kopila ka kudo!

  6. #6
    Dhe mua me bezdisin ata qe flasin anglisht. Un per vete e flas mire dhe se nuk kam problem te komunikoj ne anglisht, po kur kam shqiptar perpara nuk me behet tu flas anglisht. Biles dhe ne Shqiperi vura re qe perdornin me shume anglisht se une persona qe nuk kishin qene fare ne Angli apo Amerike apo qe vetem kishin bere vizita disa javore.

  7. #7
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Po ne Shqiperi vdesin te bejne dicka qe bejne dhe jashte. Psh, sheh pleq qe dalin me peshore dhe mbi to shkruhet-"peshore angleze" a thua se peshoret angleze peshojne me sakte se ato italiane a turke

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Po ne Shqiperi vdesin te bejne dicka qe bejne dhe jashte. Psh, sheh pleq qe dalin me peshore dhe mbi to shkruhet-"peshore angleze" a thua se peshoret angleze peshojne me sakte se ato italiane a turke
    haha e madhe kjo. Se kisha pa ndonjehere.

  9. #9
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Dhe mua me bezdisin ata qe flasin anglisht. Un per vete e flas mire dhe se nuk kam problem te komunikoj ne anglisht, po kur kam shqiptar perpara nuk me behet tu flas anglisht. Biles dhe ne Shqiperi vura re qe perdornin me shume anglisht se une persona qe nuk kishin qene fare ne Angli apo Amerike apo qe vetem kishin bere vizita disa javore.
    Qyfyre ndonje llaf tek tuk anglish i'ua fal si psh. inshurence or sigurim, but te bashkebisedosh ne anglish me nje bashkemoshatar eshte shume turp, per mu te pakten.

    Me behet qefi qe nuk jam i vetmi qe ndihem keshtu te pakten!
    NeverAgainVolunteerYourself

  10. #10
    lepurushe Maska e bebushja
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Po ne Shqiperi vdesin te bejne dicka qe bejne dhe jashte. Psh, sheh pleq qe dalin me peshore dhe mbi to shkruhet-"peshore angleze" a thua se peshoret angleze peshojne me sakte se ato italiane a turke
    ahahahaha kam qen ne nje plazh aty ne alb dhe nje burr ter diten bertiste "peshore anglezeeeeeeeeeeeeeeee ,dije sapo ka ardhur" ne qeshnim me lote se ne fakte peshorja ishte nga ato £1(lol)



    Sa per kete te foljes anglisht mes shqiptarve ndodh me shume kur personat jane nga krahina te ndryshem te shqiperise,,,, zakonisht e bej dialogun me ta ne shqip dhe pse ata vazhdojn ne anglisht.Ketu ku jetoj une me ben pershtypje se shqiptaret e kosoves kudo qe punojn ne sherbime te ndryshme me te mar vesh qe je shqiptar te flasin shqip(kam shume respekt per kosovaret din te vlersojn shume me teper se ne shqiptaret e shqiperise te foluren shqip ) ,kurse te shqiperise mazalla se flasin ,perkundrazi bejn me indiferentin po morem vesh se je shqiptar.
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  11. #11
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Ne Austri qe 4 vite i bana, shume shqiptare njoh, sa shoke qe kam vetėm shqip flasin, e femrat jo, ato janė mendjemadhja, dhe ju duket se pale cfare bejn po te folin gjermanisht. Ende skam pa dy shqiptare femra qe flasin shqip mes veti. Kjo me ve ne siklet, se sdi cka ju duket vetja.
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  12. #12
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    ja ta thot daja ty. fol inglisht sepse kshu mso gjuhen. po fole shqyp se me mesu kurr anglisht.
    Anglishten e meson duke nejt me amerikanet mer daj jo me shqiptaret.Pastaj ai e di anglishten s eshte problemi ketu.

    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    Fishta e ka shkruar?
    Po normal kujt tjeter do i vini ndermend ato vargje hyjnore.

    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    Sikleti vjen kur nje shqiptar me flet ne anglish dhe un i kthej ne shqip :P
    S ka pse te vije vare siklet.Mua me duket e pakuptimte.Nuk je ti tradhtari i gjuhes meme eshte nje tjeter.Psh kur me erdhi nje kusherire qe kishte 12 vjet ne SHBA dhe kishte pak probleme me shqipen,kerkonte ta kthente ne anglisht biseden dhe pergjigjja ime ishte vargjet e Fishtes

  13. #13
    cmitizuese Maska e zerbina
    Anėtarėsuar
    16-01-2008
    Vendndodhja
    S`e di me thane
    Postime
    129
    S`me duket gje e keqe qe flasin anglisht apo ndonje gjuhe tjeter njerezit midis tyre per tu sqaruar me mire. Ju ndoshta nuk e dini por shqipja eshte gjuha me e varfer ne bote.

  14. #14
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    White knight, ketej e tutje do insistoj te flas ne shqip, kur me flasin anglish. S'duhet te ndihem keq un, po ata qe harrojne shqipen, mire e ke ti :P

    Zerbina, nuk e di qe shqipja eshte gjuhe e varfer, mua me duket shume e pasur, 36 shkronja ne alfabet, krijon me shume fjale sesa nje gjuhe me alfabet 26 shkronja.

    Anglishtja pershembull, ka nje fjale per teze dhe halle, hajde merre vesh ti se per ke po flet.
    NeverAgainVolunteerYourself

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e s138942
    Anėtarėsuar
    24-06-2007
    Vendndodhja
    Torino
    Postime
    172
    Nese je me nje shqiptar po bashke me ty eshte nje i huaj qe nuk kupton aspak shqip eshte mese normale qe te flasish ne gjuhen ku je, edhe pse i huaji ndoshta nuk po bisedon aspak me juve per mendimin tim eshte mungese respekti, qe te bisedojshe ne nje gjuhe qe personi i trete nuk te kupton.
    Ne ambjente shkolle dhe pune me shqiptaret flas gjithmone Italisht, pasi eshte mese normale qe nje Italian/e do mbese paksa e ofenduar kur skupto asgje nga dy ose me shum persona qe i ka perkrah.
    Gjithsesi kur jam vetem me shoke e shoqe shqiptare ose ne shtepi flas gjithmone shqip dhe do thoja qe jan injoranta ata qe te flasin ne nje gjuh te huaj kur je vetem me te.

    S`me duket gje e keqe qe flasin anglisht apo ndonje gjuhe tjeter njerezit midis tyre per tu sqaruar me mire. Ju ndoshta nuk e dini por shqipja eshte gjuha me e varfer ne bote.
    Ps: Zerbina eshte e vertet qe shpesh jan disa fjal apo terma qe eshte e veshtire ti thuash apo shpjegojshe shqip, por nuk eshte e then qe te flasi gjith biseden ne gjuhe te huaj, te pakten mua me vjen shum me mar te flas Shqip....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s138942 : 29-10-2008 mė 10:54
    URL .net http:// .com www. .it ftp:// .al https:// . . . . . . . . .

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    ashtu e don propaganda , kan ardh me na shpetu
    per ta me shekuj kem andrru
    ishalla skem mu deshpru....

    ne jemi popull papagall
    sa ke turku folen turqisht
    sa ke serbi folen serbisht
    tash flasim gjuhen e Zotit...

    e gjuha jon ne cilin vend vje ?
    askush se din as politikanet se din
    bile sjau jan palla atyre vetem te kan jeten luksoze

    keng me qiteli anglisht
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  17. #17
    Ragnald
    Anėtarėsuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    White knight, ketej e tutje do insistoj te flas ne shqip, kur me flasin anglish. S'duhet te ndihem keq un, po ata qe harrojne shqipen, mire e ke ti :P

    Zerbina, nuk e di qe shqipja eshte gjuhe e varfer, mua me duket shume e pasur, 36 shkronja ne alfabet, krijon me shume fjale sesa nje gjuhe me alfabet 26 shkronja.

    Anglishtja pershembull, ka nje fjale per teze dhe halle, hajde merre vesh ti se per ke po flet.
    e di ca fjale permban gjuha angleze ne krahesim me ate shqipe?

    aferisht 10-fishin me shume .
    shkronjat nuk tregojne aspak pasurine e nje gjuhe. edhe gjuha kamborxhiane mo duket se ka mbi 50 shkronja , por nuk mbahet si gjuhe e pasur ama .

    qashtu

  18. #18
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Sumush me c fare kriteresh e krahason gjuhen shqipe me ate angleze.Gjuha angleze eshte gjuhe e sajuar sumush e di kete ti?
    Anglishtja eshte vetem nje gjethe e pemes te gjuheve indo-europiane sumush.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  19. #19
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga FTN_2004 Lexo Postimin
    Pershendejte,

    Ka vite qe nuk kam hapur asnje teme ketu, po nuk me rrihet pa marur mendimet e te tjereve ne kete teme.

    Ka kohe qe kur ndodhen midis shqiptareve te tjere (mosha ima, rreth te 20-ve), me flasin anglisht dhe jo shqip. Po flasim per njerez qe kane jetuar 20 vjet ne Shqiperi dhe 4-8 vjet ne USA. Problemi eshte qe mua me ve ne siklet sepse nuk flas do anglish me nje person qe flet gjuhen time. Keshtuqe njera pale flet anglisht, un ia kthej ne shqip, ai/ajo anglisht....

    Si ndiheni ju te tjeret kur viheni ne situatash te tilla? A ju vejne ne siklet? Po ? Jo?
    A mendoni qe justifikohet kjo me faktin qe jetojme ne nje vend te huaj prej vitesh? Un nuk e kam bere ndonjehere vete, po them se si mendojne te tjeret?

    nuk e di sme ka ndodh ndonjehere kjo gje . Psh te takoj shqiptare dhe une te flas shqip dhe ato te vazhdojne ne anglisht . Ndonje fjale tek tuk dhe e themi , po pjesa me e madhe e muhabetit eshte ne shqip .

    Pastaj , kot me shume kuriozitet ... a ke provuar tu thuash ketyre tipave qe " pse nuk flet shqip me mire se me bezdis " ? Dhe kshu merr nje pergjigje te drejteperdrejte nga ato qe e bejne , pikerisht . lool

    Se dhe ne kot bejme moral ketu (ne te gjithe shqip flasim) , kur ato atje te ty vazhdojne te flasin po anglisht . Futi ne forum me mire . Silli ketu tua rregullojme qefin !! lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 30-10-2008 mė 14:49
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  20. #20
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    nuk e di sme ka ndodh ndonjehere kjo gje . Psh te takoj shqiptare dhe une te flas shqip dhe ato te vazhdojne ne anglisht . Ndonje fjale tek tuk dhe e themi , po pjesa me e madhe e muhabetit eshte ne shqip .

    Pastaj , kot me shume kuriozitet ... a ke provuar tu thuash ketyre tipave qe " pse nuk flet shqip me mire se me bezdis " ? Dhe kshu merr nje pergjigje te drejteperdrejte nga ato qe e bejne , pikerisht . lool

    Se dhe ne kot bejme moral ketu (ne te gjithe shqip flasim) , kur ato atje te ty vazhdojne te flasin po anglisht . Futi ne forum me mire . Silli ketu tua rregullojme qefin !! lol
    Ti le nom tu fol anglisht ktu ne forum.E lejm ate punen e makines.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
    Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  3. Debimi dhe gjenocidi serb ndaj shqiptarve ne sanxhakun e Nishit
    Nga bela70 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 09-03-2009, 12:35
  4. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51
  5. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeēarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
    Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •