Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 58
  1. #21
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anėtarėsuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    ahahahah..o shoku mu me cun ne karate per te kontrollu nervat e miaja se plasja shum shpejt nga gjerat e jetes time!aty mesova dishiplinen dhe respektin per veten time..per mua nervozizmi ishte se skisha besim ke vetvetja dhe ngaqe sja dilja as me llafe as me asgje te tjerve,me hypshin kot..po ma shum me vetveten..
    ta prej shkurt:sot jam per marshalla,dynjaja me ka inat,jam i realizuar per cdo gje sme mungon asgje!nervat i kam ala,po kuptoj kur eshte kot dhe 5 minutat me behen 30 sekonda..edhe se veshtir qe te kaloj njeri me shum se 30 sekonda ne kemb me mua..
    per cdo gje tjeter,me veten tende i ke punet perpara dhe me asnjeri tjeter!bej pytje vetes pse shperthen kaq shpejt,ca te mungon,si ndihesh ne ata momente dhe avash avash do rrugullohesh..
    shpresoj te kem ndimuar me experiencen time..hajt ciao

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
    Anėtarėsuar
    09-07-2008
    Vendndodhja
    Freie Hansestadt Hamburg
    Postime
    157
    O ti cuni shko e vizitohu se mos ke probleme me gjendrat teroide. Mbase ke mbifunksion dhe teprice tyroksine.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
    Nje gje skuptoj une. Kur nuk jeni psikolog, ca dreqin (spo them ate fjalen tjeter) doni qe jepni keshilla kot me se koti ne temen: Pyetni psikologun.
    C'jemi ne shqiptaret per te vjedh zanatin, do dalim te tere si Zeqo Pilafi. Sa per ty lale qe ke hall me nervat; une them shko e shiko nje psikolog (qe ka mbaru per psikologji e kam fjalen) mos u merr me ne se ne muhabet duam. Hajt shnet e mos u nxeh shume.
    Mire e ke ti ,por psikologu nuk jep keshilla falas se e ka pune ,ne e kemi per qejf.Pastaj ku i dihet mbase ndonjeri ketu ka qene te psikologu per te njejten arsye dhe mund te japi keshilla te vlefshme.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Or daje !
    E para , ty te pelqen vete te nervozohesh.
    E dyta, reagimet emocionale jane pjese e vetdijes dhe jo e pavetdijes, keshtu qe; Ti mund te thuash vetes nese do apo s`do te nervozohesh.
    E treta....nervozohesh atje ku te degjojne dhe terhiqen, se atje ku nuk terhiqen ata, terhiqesh ti.
    Dhe finalja, po mendove per nervat e tua, nervoz do te jesh.

    Une nga nervat, kam humbur punen, parat, kam djegur librat, jam zene me drejtorin e bankes se nuk me dha kredi e plot ngaterresa te tjera qe dhe sot me vret ndergjegja per situatat qe kam krijuar apo qe kane pasuar, por per tre minuta, kur kam shpetuar gjalle nga konflkti, i them me fal personit tjeter dhe e them vetes shume gjera.
    Une mendoj se nervozizmi eshte shprehje e nje presoni te brendshem , e lidhur kjo me ndonje fobi apo ankth te pashprehur.
    Diku e ka nje lidhje te cilen duhet ta hetosh brenda vetes dhe duhet bindesh veten qe Ti , je ky qe je, dhe jo dikush tjeter.
    Nese pushimet dhe seksi te ben mire , tregon qe s`qenka problem i pasherueshem dhe ēelesi nuk ka humbur.

    Ti mendo per funksonimin e mire te sistemit nervor dhe jo per keqmenazhimn e situatave .

    Im ate me thoshte shpesh. pac jeten e gjate me keto tru qe ke e me keto nerva pa shkak.
    Por sot jam me dy femije dhe presionin e moshes e perballova mire, e tash punoj me nxenes gjimnazizste, jap mesim ne kater klassa me nga 30 nxenes cdo dite, e ata te nxjerrin nga trute e kokes me zilet e celulart e lere pastaj me te tjerat, por , ate mengjes qe une e ndjej se une nuk jam mire emocionalish , apo nga streset familjare, nuk flas dhe per me teper rri i terhequr per te mos shkaktuar konflikte dhe ngjarje.Dometthene , jo qe s`jam nervoz, por ruaj dhe keshlloj nxenest qe marrin zjarr menjehere dhe jane te vriten nga sedra e moshes dhe nervat.Pra , UNE DUA TE MOS JEM NERVOZ.

    Pra; perfundimi i dashur "maturanti"; reagimet emocionale jane pjese e vetdijes dhe jo e pavetdijes, keshtu qe; Ti mund te thuash vetes nese do apo s`do te nervozohesh.
    Me respekt, Genti.
    Ps. Frojd thote, problemi psikologjik nuk eshte me nje problem apo nje pathologji nese i semuri ndergjejgesohet per tė.(pese leksione per psikoanalizen, Frojd, 1905)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 22-11-2008 mė 17:01

  5. #25
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Behu" tape" dhe te bien vete nervat.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-05-2005
    Postime
    288
    Numro deri ne 10 e te kalon

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    hala me nerva ti mo ,bo sa nervika....qeke.

  8. #28
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Te duhet ca kohe te reflektosh me veten dhe te analizosh shkaqet e nervozizmit, ti je psikologu me i mire i vetes, mjafton pak kohe dhe sinqeritet me veten.
    merru me sport te ndihmon ne heqen e energjive te teperta


    kur te nervozojne te jap te drejt

    por kur nervozohesh duke u pa ne pasqyr merru me sport
    mbushe diten me aktivitete qe te mos kesh kohe me mendu shume
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509
    Citim Postuar mė parė nga maturanti Lexo Postimin
    Tungatjeta, si po kaloni , jam pak i ri ndoshta se besoni per cka do ju them..
    Psikolog,jam pak si i tepert ne nervoze, nje dy me hyp nervoza, po kallem me 1 fjale Shpejt, nervezohem shpejt,a me vjet jam i ri 19 vjecare, sdi cka me ka kap , cka une prej kete kohe me Nervoze, spo kam fmi e gajle te mdhaja, po thjesht jam Single , jam i shoqeruar, nervoza mir keq me hyp, nese kishte pat mundesi me ndihmosh sben keq,
    pres pergjigje nga ju??
    Ne per kete pune jemi.
    E mira do ishte ta veje trurin ne aste,po meqe asta nuk do ket sukses,provoje me terapin e gjuhes shqipe.
    Ne fillim zgjedho foljen nervozohem.
    un nervozohem.etj
    Pastaj vazhdo me kercet.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Selami2006
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Te ?
    Postime
    367
    Citim Postuar mė parė nga maturanti Lexo Postimin
    Tungatjeta, si po kaloni , jam pak i ri ndoshta se besoni per cka do ju them..
    Psikolog,jam pak si i tepert ne nervoze, nje dy me hyp nervoza, po kallem me 1 fjale Shpejt, nervezohem shpejt,a me vjet jam i ri 19 vjecare, sdi cka me ka kap , cka une prej kete kohe me Nervoze, spo kam fmi e gajle te mdhaja, po thjesht jam Single , jam i shoqeruar, nervoza mir keq me hyp, nese kishte pat mundesi me ndihmosh sben keq,
    pres pergjigje nga ju??
    kur te nervozohesh pije do uj te ftoft

  11. #31
    tHeKtHi MaMa :P
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    dil vrapo mos paq tjeter pun dhe kur lodhesh haron nervozen
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Solomoni
    Anėtarėsuar
    18-10-2008
    Postime
    134
    Po ta besh zakon sa here qe nervozohesh ti biesh murit me koke e jo tu qahesh te tjereve apo ku di une cfare, ke per ta harruar kete dreq zakoni. Keshtu ndodh kur te vjen vete veza ...., e do ta kuptosh qe truni yt e do fort koken, e jo me te shkallohet.
    Ndaj djale i mbare permbahu!!!

  13. #33
    .. Maska e km92
    Anėtarėsuar
    24-08-2005
    Vendndodhja
    Kumanovė
    Postime
    4,210
    Citim Postuar mė parė nga shiu2008 Lexo Postimin
    Mundohu te mos i thuash vetes qe ke gjithmone te drejte.
    I bashkohem ketij mendimi.

  14. #34
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    ...maturant , gjerat qe te ndodhin gjat dites (gjat jetes se perditshme)mos i merr shum afer zemeres , po ashtu merri siperfaqesisht pak si serioz pak si ne hajgare , tani mos e lejo vehten mu nervozu me lloj lloj fjale apo lloj lloj gjesti ose me lloj lloj njeri , merri gjerat shtrut ...

  15. #35
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    pi kamomil te qetesohesh , Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar mė parė nga Ereza Lexo Postimin
    Numro deri ne 10 e te kalon
    ereza

    cuni mos u merzit se shqiptari e ka ne gjak nevrikllekun...
    them se me kohe do behesh me mire...
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  17. #37
    Kjo rubrike eshte qe te pergjigjet psikologu nese ka te tille ketu,e jo kujt tja marrin mendja te jap psikoanalizen e vet.Kaloni mire

  18. #38
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    mos ki merak e ke na mosha lol .. pune hormonesh ..

    po ama duhet te kesh kujdes e ta kontrollosh , dhe kjo behet duke e stervitur veten

  19. #39
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga maturanti Lexo Postimin
    Tungatjeta, si po kaloni , jam pak i ri ndoshta se besoni per cka do ju them..
    Psikolog,jam pak si i tepert ne nervoze, nje dy me hyp nervoza, po kallem me 1 fjale Shpejt, nervezohem shpejt,a me vjet jam i ri 19 vjecare, sdi cka me ka kap , cka une prej kete kohe me Nervoze, spo kam fmi e gajle te mdhaja, po thjesht jam Single , jam i shoqeruar, nervoza mir keq me hyp, nese kishte pat mundesi me ndihmosh sben keq,
    pres pergjigje nga ju??
    Ska problem vetem paramendo se je nervoz dhe fillo ta luejsh ROLIN e nji NERVOZ NJERIU,TRI HERE NE DITE,neqofse nuke ju kalon atehere 5 here ne dite,te SHTUNEVE dhe te DIELEVE nga 5 here lueni rolin ne shtepi,kurse te tjerave dita 3 here ne dite,neqofse nuke ju kalon,lueni prape rolin e njeriut nervoz,mirepo kesaj here vetem,kure i vishni teshat dhe mbathjen,ato janepara dite e perseritni ne mbramje,dhe kure vjene koha te FLENI ju FLENI dhe KURRE JU MER GJUMI do ta HARONI qe keni qenun NERVOZ,kure zgjohuni prej gjumit ne MENGJES,atehere paramendoni qe ashte mbramje,dhe nervozohuni qe ashte mbramje,dhe pernjihere ju bahet dite,te njejten gja e perseritni ne mbramje ,NERVOZOHUNI QE ASHTE DITA ,dhe pernjiher dita ju bahet NATA dhe shkoni me flejt,dhe kure ju bie ndermend KJO REQETA IME,ATEHER MOSE QESHNI PORE NERVOZOHUNI,dhe nuke do ta dini se kush ashte tue shkrue,ndonji hajvan a budalla prej ketyre te dyjave njeni jame,po cili po te PYETI UNE TY.pernjihere.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-10-2009
    Postime
    58
    i pergjigjem maturantit

    bej sa me shum shetitje ne natyr ne breg te detit lumit apo liqenit


    mer nje fletore bej anlisen personale ditar personal per nervositetin

    gjej kush ta shkakton

    e kaluara apo histori te vjetra apo studjon shumm,

    same shum dashuri dhe same pak filma me lufte

    beju vet psiokolog ndimo veten


    zoti me ty
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga janar : 16-11-2009 mė 19:27 Arsyeja: germa gabim

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. me ndihmoni shpejt ju lutem
    Nga MoskoSoft nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-06-2009, 12:49
  2. Klosi: Levizjet e qeverisë, shumë shpejt revoltë popullore
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 13:24
  3. Shpejt do vdes
    Nga kulla nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 23-09-2004, 12:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •