Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188

    Teatri i kukullave dhe mendimi juaj

    Dua te di , s e gjykoni ju, antarete forumit, teatrin e kukullave .

    Ato tashme kane vetem rol komercial apo dhe edukativ ?

    Po ngre nje teater kukullash dhe kam deshiren te di mendimet tuaja , si duhet te jete nje teater kukullash, qe te jete edukativ dhe terheqes.

    Do te respektoj mendimet tuaja dhe do te me jene ndihme ne edukimin e nje brezi femijesh, qe neser do te reflektojne kulturen e perfitur ne femijeri, si baza e procesit ne krijimin e subkoshiences se tyre.


    Idete jane te hapura ne te gjitha drejtimet, darmaticitet, regjisure, aktrim, kompozicion , mesazh, dhe se fundi, spektakel.


    Me respekt, Genti.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 19-10-2008 mė 08:23

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    U paskan shterur mendimet , apo jeni te gjithe te rritur dhe keni kohe qe e keni mohuar femijerine.
    Une pres te di vullnetin dhe shijet tuaja, qe te kem mundesi te krijoj nje tablo moderne dhe udukative njekohesisht

  3. #3
    Histori e thjeshte, jo shume e komplikuar. Personazhe terheqese per femijet...pra qe ti bejne per vete...te kene ndonje gje te vecante, dalluese si i miri dhe i keqi. Mendoj se gjerat do te vijne vete pastaj duke punuar.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
    Histori e thjeshte, jo shume e komplikuar. Personazhe terheqese per femijet...pra qe ti bejne per vete...te kene ndonje gje te vecante, dalluese si i miri dhe i keqi. Mendoj se gjerat do te vijne vete pastaj duke punuar.
    Faleminderit Bamba !
    Me erdhi pikerisht ne kohe kjo keshille.
    Po shkruaja nje perralle dhe zeri yt me ktheu ne udhe. E kisha mpleksur kaq shume subjektin, por nuk me dukej bindes, deri sa lexova kete postim, dhe pas pak minutash e perfundova ate qe kisha tre dite qe s`po e perfundoja dot.
    Falemindert, Genti.

  5. #5
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    do te duhen perrallat-historite .. librat.
    po skenat duku ju pershtatur historise
    po ta kesh parasysh qe perralla ne fund te kete moralin e saj .
    Po do te duhen kukullat , varet si do jete e organizuar perralla ne skene apo me kostumet per aktoret qe do i luajne ato.

    ja keto pak a shume . good luck . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #6
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Teatri i kukllave ??????????Apo selia ROZE?????Mire qe nuk e bon bordello.

  7. #7
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    Teatri i kukllave ??????????Apo selia ROZE?????Mire qe nuk e bon bordello.
    ore me respekt per kukullat ti . Ske pare ndonjehere perralla ti ? lool
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    Teatri i kukllave ??????????Apo selia ROZE?????Mire qe nuk e bon bordello.
    O drague, o selia roze.....mus fut ner kete teme kur sdi sec thua .......ooooo karagjoz.

    Temen se ke per te habitur !
    Tema eshte per te ndryshuar varferine e teatrit tradicional, per ti dhene atij nje imazh te ri....kurse keto selia roze e bordellot jane pa lidhje.... or tunxh
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 02-11-2008 mė 12:48

  9. #9
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anėtarėsuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Mirembrema GeoF. Te pergezoj per inisiativen qe ke marre. per mendimin tim ne Shqiptaret kemi te pa degjuar EPOSIN ndaj mundohu fillimisht ta orientosh ne kete drejtim.Sepse eshte edhe edukativ edhe terrheqes. Te uroj sinqerisht suksese.
    Me rrespekt per JU Kujtim Cami.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga KUJTIM CAMI Lexo Postimin
    Mirembrema GeoF. Te pergezoj per inisiativen qe ke marre. per mendimin tim ne Shqiptaret kemi te pa degjuar EPOSIN ndaj mundohu fillimisht ta orientosh ne kete drejtim.Sepse eshte edhe edukativ edhe terrheqes. Te uroj sinqerisht suksese.
    Me rrespekt per JU Kujtim Cami.
    Faleminderit Kujtim.
    Ishte nje keshille e mire e cila me mungonte dhe ju jam mirenjohes.
    Sidomos sot e kisha te nevojshme nje keshille ne kete teme , pasi me prishi gjithwe gjendjen emocionale ky tipi qe hedh terma pa lidhje.

    Eshte me te vertet nje ide qe po te thjeshtohet e modernizohet kryen njekohesisht funksionin historik dhe ate teatral e terheqes .Ju cmoj mik.
    Falenderime te perzemerta.
    Genti.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    do te duhen perrallat-historite .. librat.
    po skenat duku ju pershtatur historise
    po ta kesh parasysh qe perralla ne fund te kete moralin e saj .
    Po do te duhen kukullat , varet si do jete e organizuar perralla ne skene apo me kostumet per aktoret qe do i luajne ato.

    ja keto pak a shume . good luck . lol


    Faleminderit Pink !
    Ju falenderoj per thjeshtesine e mendimit tuaj dhe pjesemarrjen ne teme.
    Nje keshille e mire e zbatuar ne vendin e duhur , eshte nje jete e shpetuar, thote perrala popullore.Dhe une Kam ngriutr trupen dhe kam shfaqur nje perralle te sukseshme te shkruar nga une, por kerkoj me teper prej vetes qe te kem mundesi te percjell me shume vlera tek femijet, dhe keto vlera te jene dobi per jeten dhe edukaten e tyre.
    E nisa dhe e bej kete duke marr shkaa nga puna e palodhur e edukatoreve te femijes sim, dhe edukata e tij eshte lumturia ime si prind.
    Keshtu, me nje keshille terheqese mund te transmetosh vlere tek nje grup i madh ne te njeten kohe.E ndoshta ata prinder do te kene mundesi te me falenderojne dhe femijet te kene nje keshille me shume ne jete.
    Me respekt , Genti

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga GeoF Lexo Postimin
    Faleminderit Pink !
    Ju falenderoj per thjeshtesine e mendimit tuaj dhe pjesemarrjen ne teme.
    Nje keshille e mire e zbatuar ne vendin e duhur , eshte nje jete e shpetuar, thote perrala popullore.Dhe une Kam ngriutr trupen dhe kam shfaqur nje perralle te sukseshme te shkruar nga une, por kerkoj me teper prej vetes qe te kem mundesi te percjell me shume vlera tek femijet, dhe keto vlera te jene dobi per jeten dhe edukaten e tyre.
    E nisa dhe e bej kete duke marr shkaa nga puna e palodhur e edukatoreve te femijes sim, dhe edukata e tij eshte lumturia ime si prind.
    Keshtu, me nje keshille terheqese mund te transmetosh vlere tek nje grup i madh ne te njeten kohe.E ndoshta ata prinder do te kene mundesi te me falenderojne dhe femijet te kene nje keshille me shume ne jete.
    Me respekt , Genti
    Iniciativė shume e mirė...

    Momentalisht jam shumė e mbingarkuar me punime. Nė ditėt apo javėt e ardhshme do gjej kohė tė shkėmbej mė detajisht mbi kėtė temė. Kam ndjekur para dy vitesh njė formacion pėr pregatitjen dhe pezantimin e njė tregimi "Kamishibai" (teatėr druri japonez). Aktualisht po ndjek njė atelier clown ( palaēo). Sa tė gjej pak kohė do sqaroj mė shumė.

    Pėrgėzime pėr idenė.

    Elna.

  13. #13
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga GeoF Lexo Postimin
    O drague, o selia roze.....mus fut ner kete teme kur sdi sec thua .......ooooo karagjoz.

    Temen se ke per te habitur !
    Tema eshte per te ndryshuar varferine e teatrit tradicional, per ti dhene atij nje imazh te ri....kurse keto selia roze e bordellot jane pa lidhje.... or tunxh
    O karafil birbilush a e di ti ku ka qene teatri i kukllave?
    Nqs nuk e di mos i msho gojes.

  14. #14
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga GeoF Lexo Postimin
    Faleminderit Pink !
    Ju falenderoj per thjeshtesine e mendimit tuaj dhe pjesemarrjen ne teme.
    Nje keshille e mire e zbatuar ne vendin e duhur , eshte nje jete e shpetuar, thote perrala popullore.Dhe une Kam ngriutr trupen dhe kam shfaqur nje perralle te sukseshme te shkruar nga une, por kerkoj me teper prej vetes qe te kem mundesi te percjell me shume vlera tek femijet, dhe keto vlera te jene dobi per jeten dhe edukaten e tyre.
    E nisa dhe e bej kete duke marr shkaa nga puna e palodhur e edukatoreve te femijes sim, dhe edukata e tij eshte lumturia ime si prind.
    Keshtu, me nje keshille terheqese mund te transmetosh vlere tek nje grup i madh ne te njeten kohe.E ndoshta ata prinder do te kene mundesi te me falenderojne dhe femijet te kene nje keshille me shume ne jete.
    Me respekt , Genti
    Ideja eshte e bukur . Si per femijet dhe per prinderit. Une po te isha atje vete , do ta coja cunin tim neper teatre kukullash , cirqe , etc . Sic njehere e nje kohe na kane dhene ne vete kenaqesine e nje historie perralle te pare nga afer , skene ashtu do transmetohet dhe po ajo kenaqesi tek femijet sot. Eshte ndryshe ta shikosh nga ekrani i nje tv me ate qe kenaqesi qe te fal skena nga afer .

    Te uroj fat dhe suksese me kete inisiative qe ke marre. Femijet do ta vlersojne shume. Te hysh ne boten e nje femije ska gje me te bukur se perrallat vete , gje qe sa po vjen po zhduket sot . Une akoma i kam te fiksuara disa skena ketu e vite vite me pare , ne teatrin e kukullave . Ja qe si harroj dot .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  15. #15
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anėtarėsuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Mirmbrema Genti. Vazhdo te punosh pa lere c thone te tjeret. Na ke ne krahe. Edhe pse mund te jemi pak larg (banoj ne Prrenjas) jam i gatshem te vi te te ndihmoj kur dhe n.q.s te nevoitet ndihma ime.Edhe une kam luajtur disa role ne teater kukllash.
    RESPEKTE PER ATA QE PUNOJNE

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
    Iniciativė shume e mirė...

    Momentalisht jam shumė e mbingarkuar me punime. Nė ditėt apo javėt e ardhshme do gjej kohė tė shkėmbej mė detajisht mbi kėtė temė. Kam ndjekur para dy vitesh njė formacion pėr pregatitjen dhe pezantimin e njė tregimi "Kamishibai" (teatėr druri japonez). Aktualisht po ndjek njė atelier clown ( palaēo). Sa tė gjej pak kohė do sqaroj mė shumė.

    Pėrgėzime pėr idenė.

    Elna.


    Faleminderit Elna !
    E ka te domosdoshme njeriu nje keshille, sidomos kur behet fjale per krijime dhe pune artistike.
    Me dha force dhe shprese fjala juaj dhe do t`ju isha mirenjohes me ndihmen tuaj, aq me teper qe ju keni ndjekur dhe jeni e informuar ne kete hulli me eksperiencat jashte vendit.Seminaret dhe simpoziumet jane emetim i mire i diturise dhe i ecurise se nje profili.Une i adhuroj dhe kur me jepet rasti shkoj me qejf dhe rri me ore te tera.I ndjek aktoret ne teater, me gjithese jam aktor amator, qendroj me ore te tera ne veprimtarine tyre dhe perpiqem ta luaj vete njekohesisht te njejtin rol ne mendjen time.U zgjata shume, por me entuziazmoi prania juaj .
    Me respekt , Genti.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Ideja eshte e bukur . Si per femijet dhe per prinderit. Une po te isha atje vete , do ta coja cunin tim neper teatre kukullash , cirqe , etc . Sic njehere e nje kohe na kane dhene ne vete kenaqesine e nje historie perralle te pare nga afer , skene ashtu do transmetohet dhe po ajo kenaqesi tek femijet sot. Eshte ndryshe ta shikosh nga ekrani i nje tv me ate qe kenaqesi qe te fal skena nga afer .

    Te uroj fat dhe suksese me kete inisiative qe ke marre. Femijet do ta vlersojne shume. Te hysh ne boten e nje femije ska gje me te bukur se perrallat vete , gje qe sa po vjen po zhduket sot . Une akoma i kam te fiksuara disa skena ketu e vite vite me pare , ne teatrin e kukullave . Ja qe si harroj dot .
    Falemiderit Pink !
    ato skena te mrekullueshme te dites se diel, mbeten oret e lumturise dhe te femijerise sone.Une di perralla te tare, permendesh dhe i luaj me veten time , ose me djalin ne shtepi dhe dhoma jone shnderrohet ne nje teater me kukulla ku une kaloj mbremjen i kenaqur me 2 femijet e mi.
    Bota e tyre eshte e mrekullueshme dhe e lire, dhe po citoj nje thenie te dikensit "NJeriu ndjehet i lire kur luan.Kur luan ai eshte femije , dhe femija e jep te vetmin emer si qenie ,NJERI"
    Ju falenderoj dhe undjeva me miq e me krah, ne keto caste kur me duket se po eksperimentoj me nje forme te re , me kukullat prej druri e me skene te kufizuar ekrani.
    Ju pershendes, Genti

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e GeoF
    Anėtarėsuar
    01-07-2008
    Vendndodhja
    Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga KUJTIM CAMI Lexo Postimin
    Mirmbrema Genti. Vazhdo te punosh pa lere c thone te tjeret. Na ke ne krahe. Edhe pse mund te jemi pak larg (banoj ne Prrenjas) jam i gatshem te vi te te ndihmoj kur dhe n.q.s te nevoitet ndihma ime.Edhe une kam luajtur disa role ne teater kukllash.
    RESPEKTE PER ATA QE PUNOJNE



    Falemiderit KUjtim !
    Je me te vertete nje mik i mire dhe i pakursyer.
    Me vjen mire qe ke luajtur ne skene dhe ne teater kukullash dhe mund te shkembejme informacion.
    Une kam pasur me shume eksperience si aktor komik.KAm luajtiur ne skena profesioniste ne Fier (kuptohet , role te gjymtuar ose copeza), kam vene ne skene me nxenesit 3 komedi shqiptare dhe kam pasur sukses ne auditor dhe nga aktor profesionist i vezhguar.Kam drejtuar nje grup nxenesish per tre vjet me krijime te miat, me skece, pamflete, por me nxoren se jam pa bindje partiake dhe nuk i perkas askujt.
    Kam shkruar nje komedi per femije me 5 akte dhe s`po mundem ta ve ne skene per arsyet qe dihen sot ne shqiperi.
    Kam ndjekur teatrin e kukullave hap-pas -hapi te ndretuar ketu ne Fier nga artistet e vjeter dhe me pervoje qe jane ketu, si dhe kam keshillen e nje miku tim nga Shkodra, i cili mu lut te merrja pjese ne trupen e tij per pak kohe dhe une nuk e ndoqa per asrsye ngarkese.
    Gjeta kete rruge, si me te shkurter dhe ku mund te jem i pavarur te eci, nese do te mund te jem prodhimtar dhe i pranueshem per femijet.
    Kam luajtur me kukullat e dores dhe kam qene i pelqyer, por ne rrethe te ngushta, pasi nuk mund te dilja hapur dhe ne shfaqje te gjata.
    Tash mendova ta materializoj te gjithe deshiren time, pas nje kohe te gjate qe merrem me poezine dhe prozen ,kuptova qe mrekullia dhe investimi duhet te jete tek femijet.Ata meritojne vemendje dhe te japin kenaqesi te qeshurat e tyre ende te panjerezuara e te pa pajisur me "urine e cmendur" njerezore.
    Ju merzita duke shkruajtur kaq gjate, por kisha nevoje te bisedoja dhe te ndjeva per mik me pjesemarrjen tende dhe me formen si me mbeshtete.
    Me respekt, Genti
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 03-11-2008 mė 17:22

  19. #19
    kujtimi Maska e KUJTIM CAMI
    Anėtarėsuar
    24-10-2008
    Vendndodhja
    prrenjas
    Postime
    463
    Citim Postuar mė parė nga GeoF Lexo Postimin
    Falemiderit KUjtim !
    Je me te vertete nje mik i mire dhe i pakursyer.
    Me vjen mire qe ke luajtur ne skene dhe ne teater kukullash dhe mund te shkembejme informacion.
    Une kam pasur me shume eksperience si aktor komik.KAm luajtiur ne skena profesioniste ne Fier (kuptohet , role te gjymtuar ose copeza), kam vene ne skene me nxenesit 3 komedi shqiptare dhe kam pasur sukses ne auditor dhe nga aktor profesionist i vezhguar.Kam drejtuar nje grup nxenesish per tre vjet me krijime te miat, me skece, pamflete, por me nxoren se jam pa bindje partiake dhe nuk i perkas askujt.
    Kam shkruar nje komedi per femije me 5 akte dhe s`po mundem ta ve ne skene per arsyet qe dihen sot ne shqiperi.
    Kam ndjekur teatrin e kukullave hap-pas -hapi te ndretuar ketu ne Fier nga artistet e vjeter dhe me pervoje qe jane ketu, si dhe kam keshillen e nje miku tim nga Shkodra, i cili mu lut te merrja pjese ne trupen e tij per pak kohe dhe une nuk e ndoqa per asrsye ngarkese.
    Gjeta kete rruge, si me te shkurter dhe ku mund te jem i pavarur te eci, nese do te mund te jem prodhimtar dhe i pranueshem per femijet.
    Kam luajtur me kukullat e dores dhe kam qene i pelqyer, por ne rrethe te ngushta, pasi nuk mund te dilja hapur dhe ne shfaqje te gjata.
    Tash mendova ta materializoj te gjithe deshiren time, pas nje kohe te gjate qe merrem me poezine dhe prozen ,kuptova qe mrekullia dhe investimi duhet te jete tek femijet.Ata meritojne vemendje dhe te japin kenaqesi te qeshurat e tyre ende te panjerezuara e te pa pajisur me "urine e cmendur" njerezore.
    Ju merzita duke shkruajtur kaq gjate, por kisha nevoje te bisedoja dhe te ndjeva per mik me pjesemarrjen tende dhe me formen si me mbeshtete.
    Me respekt, Genti
    Mirmbrema Genti
    Tani po lexoj c`me ke shkruar.Jo qe s`me merzite por me c`lodhe.Te falenderoj qe kishe lexuar ato qe une kisha shkruar. Sinqerisht n.q.s. te bie rruga per ne Prrenjas do me mbetet hatri ne se s`kthehesh.
    Me rrespekt Kujtim cami

Tema tė Ngjashme

  1. Medh'hebet ne Islam.
    Nga ERIKSON nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2009, 17:07
  2. Teatri i kukullave
    Nga Arbushi nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-09-2007, 06:57
  3. Teatri
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2005, 15:21
  4. Teatri i kukullave
    Nga marsela nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-05-2005, 19:18
  5. Ēfare eshte teatri per te madhin Pellumb Kulla
    Nga Darius nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-10-2004, 23:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •