Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Feja dhe statistikat fetare n Shqipri (shtyp)

  Feja dhe statistikat fetare n Shqipri
  Pjesa m e madhe shqiptarve sot n Shqipri i prkasin nj konglomerati jo-fetar dhe ateist q kap rreth 75% t popullsis.
  Historiku i shkurtr
  N lashtsi duke filluar q me pellazgt e mes ilirve deri n krijimin e Bizantit nga Konstandini i Madh, dy kultet kryesore t adhurimit t natyrs kan qen Kulti i Gjarprit dhe Kulti i Diellit. Me vendosjen dhunshme t kristianizmit si fe t regjimit arrijm n mesjet, vitet 1300-1400, kur gjysma e popullsis s Arbrit ishte ende pagane, ndrsa gjysma tjetr ndahej, sipas terminologjis venedikase, mes latinve (katolikve) dhe skizmatikve (ortodoksve).
  Paganizmi burimor dhe kristianizmi i importuar u gjendn atbot prball zvendsimit t udhheqjes kristiane armenosiriane t Bizantit, me udhheqjen dhe fen e re myslimane turko-arabe q vinte t zgjaste sundimin e Azis n Ballkan dhe 500 vjet t tjera. Jo m kot dhe populli e quajti ushtrin turke si ushtri bizantine, pasi nuk shihej ndonj dallim mes tyre.
  Vlen t theksohet dhe se n mesjet myslimanizmi konsiderohej nga bizantint si herezi kristiane.
  Sundimi fetar bizantino-osman do t prfundoj zyrtarisht pr ne n vitin 1912 me shpalljen e pavarsis duke sjell n pah nj popullsi pagane, kristiane e myslimane n Shqipri. Ktu fillon dhe puna e shtetit modern shqiptar, q jo rastsisht, duke nisur q me prpjekjet e Rilindjes mishruar n shprehjen e mirnjohur t Pashko Vass, q prej 1912 ka punuar pr
  dobsimin e feve dhe shfetarizimin e vendit duke i identifikuar fet aziatike si importe t padshiruara kulturore.
  Qndrimet e Nolit me jehonn e shum intelektualve t tjer pr pavarsimin e institucioneve fetare nga Stambolli, Fanari e Vatikani, me ngritjen e shtetit modern do t bhen realitet.
  Programi i qeveris s Zogut sht ai q pr her t par mes t tjerash bnte fjal dhe pr "reforma fetare".
  Por 'ishin kto reforma?
  N 1923 me drejtimin e qeveris mblidhet n Tiran Kongresi i Myslimanve Shqiptar ku vendoset asgj m pak se: shkputja nga Kalifati, heqja e ferexhes, kryerja e lutjes n kmb dhe abrogimi i poligamis, pra nj myslimanizim i myslimanizmit, zhveshje nga thelbi i vet ritual. N vazhdim m 1929 qeveria e shpall Kishn Ortodokse Shqiptare si autoqefale, gj q ratifikohet nga Patriarkana vetm pas 8 vjet mallkimesh e anatemash, n vitin 1937. Ndrkoh, po n kt periudh, do t kryhet dhe i vetmi census mbi prkatsin fetare t popullsis n Shqipri. sht viti 1930, kur, duke ripohuar "statistikat" e administrats turke, me vetm tre opsione t mundshme n mnyr konvencionale popullsia e asaj kohe do t caktohet si 70% myslimane (sunit dhe bektashinj) dhe 30% kristiane (ortodoks 20% dhe katolik 10%), duke kapur nj numr 100% besimtarsh! Kto numra jan dhe numrat prgjegjse pr propagandn e sotme fetare.
  N shtetin e Zogut do t shnohen dhe prplasjet e para midis dshirs pr pushtet t klerit dhe fuqis s vet shtetit q pr ballafaqim do t zbatoj kombtarizimin e tyre.
  Rruga e shkelur nga qeveria e Zogut do t arrij n ekstrem me vendosjen e diktaturs duke dhn sot nj shumic drrmuese jo-fetare brenda shtetit shqiptar. Reforma agrare e gushtit 1945, shtetzon krejt 2'169 kishat, xhamit e teqet e vendit duke i kthyer n qendra kulture pr rinin. Priftrinjt dhe hoxhallart shtrngohen t braktisin t "kaluarn e tyre parazitare", dhe rreth 200 prej tyre do t burgosen e internohen madje dhjetra do t vriten. Ateizmi militant i shfytyruar nga totalitarizmi komunist arrin n antiteizmn ekstrem shtetror pr her t par n histori. N vitin 1967 nga radht e rinis nis shembja e objekteve t kultit, duke ln n kmb vetm ato me vler historike, dhe Shqipria shpallet zyrtarisht shteti i par ateist n bot. Q prej atij asti ushtrimi i fes do t ndalohet me ligj.
  Me zhbrjen e feve semite, kjo diktatur ndihmoi jo pak dhe n zhdukjen e disa pjesve t tradits burimore pagane shqiptare, pasi fet, me prjashtim t sunitve, n pamundsi pr t rrnjosur paganizmin, kishin trupzuar mjaft elemente t theksuara pagane n ritet e tyre, si festat, praktikat, apo p.sh. dhe pelegrinazhi drejt vendeve ku m par zhvillohej Kulti pagan i Diellit, mbi apo n t cilat ishin ndrtuar qllimisht kisha e teqe. Popullsia vazhdon t kmbngul dhe sot n vizitn e ktyre vendeve t strlashta t kultit diellor, q qoft nga injoranca, qoft nga synime t tjera kan nisur srish t keqinterpretohen nga neofetart. Sidoqoft vlen ktu t prmendet rrethi i Elbasanit pr ruajtjen e vendosur t festivalit pagan t Dits s Vers, m dat 14 mars, q tashm sht shpallur dhe fest kombtare n Shqipri.
  Gjendja sot
  Sot Shqipria sht shtet pa fe zyrtare dhe me liri besimi t garantuar me kushtetut. Dy besimet semite (myslimanizmi dhe kristianizmi) me katr sektet e tyre (bektashizmin, sunizmin, ortodoksizmin dhe katolicizmin) kan festa fetare t caktuara si festa kombtare pr shkak t prezencs historike n vend. Arsimi publik sht jofetar dhe indoktrinimi fetar n to ndalohet me ligj. N dallim nga shum vende t tjera feja n Shqipri nuk prfshihet si lnd msimore. Sipas t dhnave t Departamentit Amerikan t Shtetit n vend ka 14 shkolla private fetare me 2'600 student. Q prej 1991 shnohet nj ardhje e madhe misionarsh kristian nga SHBA e cila filloi t dobsohej pas trazirave n vend n 1997. Bashk me ta vijn dhe misionar mysliman nga Arabia Saudite. N vitin 2002 do t shnohen 31 shoqata kristiane, q prfaqsojn 45 organizma t ndryshme dhe 17 shoqata e grupe islamike. Qershia n tortn fetare jan dhe 500-600 misionar t pavarur fesh t ndryshme.
  Pas 50 vjet ateizmi formal dhe informal n vitin 1992 t dhnat japin nj pamje popullsie me 74% jo-fetar. 2 Pas vitit 1993 e deri n 2004 sipas sondazheve t t huajve n vend rreth 50-65% e shqiptarve deklarohen po ashtu jo-fetar. 3 N vitet 2005-2006 vlersimet konkretizohen srish tek 72%-75% jo-fetar. 1 4
  Propaganda fetare
  Institucionet fetare n Shqipri dhe vegla t ndryshme t tyre n instanca shtetrore, gjat ktyre dy dhjetvjearve kan propaganduar majtas e djathtas statistikat e vitit 1930 duke i marr si t mirqena me marrveshje, saq sht kthyer n shabllon deklarimi i rrem se Shqipria ka 70% mysliman (qllimshm pa caktuar dhe prqindjen n bektashinj dhe sunit) dhe 30% kristian (20% ortodoks, 10% katolik). Problemi kryesor i karakterit matematik me kto "statistika" sht se tregojn dhe popullsi 100% besimtare, gj q sht t paktn komike. Neomysliman t caktuar, n pozicione kye shtetrore, pa marr plqimin e popullit, e radhitn Shqiprin n Konferencn Islamike n vitin 1992, nj lajm q ra si bomb atyre ditve n Shqipri, por q u hesht e mblsua me subvencionime t majme arabo-saudite.
  Q prej vitit 1993 n Shqipri veprojn dy fraksione t rrezikshme asimilimi, fraksioni ortodoks nga Greqia dhe fraksioni islamik nga Arabia Saudite i cili n Kosov dhe Maqedoni ka marr dhe variantin ekstrem vehabist. Duke shfrytzuar varfrin n zona t ndryshme t vendit jan ndrtuar pa kriter kisha ortodokse dhe xhami sunite n vende ku rndom nuk ka as besimtar dhe t cilat as nuk frekuentohen as nuk pasqyrojn realitetin. Pr shkak t ktyre lvizjeve t njanshme dhe tendencioze ka patur dhe incidente kundr bektashinjve nga shtetas jo-shqiptar. Zonat rurale u pushtuan pr rreth 6
  vjet me program t hollsishm pr larjen e trurit t fmijve parashkollor dhe indoktrinimin e tyre n myslimanizm.
  T gjitha kto lejoheshin nga shteti, por fatkeqsisht dhe nga prindrit injorant t ktyre fmijve. Megjithat pr shkaqe t mirnjohura dhe pr arsye pragmatizmi numri i ateistve dhe jofetarve ndonse pati nj rnie sidomos n vitet e para pas diktaturs sht normalizuar srish pak a shum n t njjtat nivele.
  Vlersimet sot jan se rreth 25% e popullsis jan fetar prej t cilve myslimant dhe kristiant ndajn afrsisht t njjtat prqindje, me numr "fetarsh t vrtet" tek 4-5%, por ku jan m t dukshm kristiant ortodoks dhe myslimant sunit.
  Duhet prmendur fakti se ky realitet i cili mund t konstatohet mjaft leht nse jeton n Shqipri, luftohet nga dy degzimet e msiprme asimiluese po aq fort sa dhe serbt e grekt npr shtyp dhe internet. Qllimi pr t dy palt sht i nj karakteri t ndryshm propagandistik, por me zbatim t njjt. Pr prhapjen e mitit ka ndihmuar fuqishm dhe injoranca dhe paprgjegjsia e gazetarve vendas dhe atyre t huaj, ku kta t fundit sa her q prmendin Shqiprin i bashkngjisin pa t keq dhe epitetin "myslimane" apo togun "shumic myslimane". Kto ndodhin kur Ministria e Jashtme dhe prfaqsit e shtetit shqiptar n dh t huaj nuk ndrmarrin asnj veprim pr ruajtjen dhe paraqitjen e sakt t imazhit t vendit, saq gjithsecili mund t thot 't doj pa asnj lloj pasoje.
  Ilustrim t ksaj dukurie prbn dhe nj hollsi me vizitn e presidentit Bush. Dy dit prpara vizits Xhorxh Bushi do t shprehet n shtyp pr Shqiprin si "vend mysliman", por gjat dhe pas vizits togu n fjal u zvendsua shprehimisht me "vend me toleranc fetare". Gjasat jan q dikush paska ndrmarr hapa saktsimi, por problemi qndron se shtypi i huaj e riprodhoi masivisht rastin e par sidomos pr t theksuar iden se ja "nj vend mysliman q e do Perndimin". Rasti m flagrant syresh i ditve t fundit ishte dhe ky gazetar q e on myslimanizmin n Shqipri n cakun e 95%-it. Vetm se ka nj problem, Shqipria jo vetm q nuk sht vend mysliman, jo vetm q nuk ka shumic myslimane, por nuk sht as vend me shumic fetare!

  ateistet.org
  __________________

 2. #2
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga Bujar Dragaj Lexo Postimin
  kjo eshte e verteta po
  tek ky sondazh perseri

  http://www.scribd.com/doc/15738681/Feja-ne-Shqiperi1

  Asnje lloj besimi 70%


  Katolike 8%


  Ortodokse 10%


  Muslimane9%


  Bektashinjte1%


  Protestante1%  tjeter 1%

  Por 81% e Shqiptareve nuk kane frekuentuar kurre asnje objekt kulti,xhami apo kishe
  Ndryshuar pr her t fundit nga Scion : 20-06-2011 m 08:31 Arsyeja: Estetike

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Val9
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Buddy Lexo Postimin
  Por 81% e Shqiptareve nuk kane frekuentuar kurre asnje objekt kulti,xhami apo kishe
  Pajtohem, po esht interesant se gjith keta i festojn festat e fejave te tyre. Prsh. une kurr sjam kan ne xhami, edhe nuk e kam lexu Kurnanin, po e festoj Bajramin etj...

 4. #4
  gazetar
  Antarsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Q prej vitit 1993 n Shqipri veprojn dy fraksione t rrezikshme asimilimi, fraksioni ortodoks nga Greqia dhe fraksioni islamik nga Arabia Saudite i cili n Kosov dhe Maqedoni ka marr dhe variantin ekstrem vehabist. Duke shfrytzuar varfrin n zona t ndryshme t vendit jan ndrtuar pa kriter kisha ortodokse dhe xhami sunite n vende ku rndom nuk ka as besimtar dhe t cilat as nuk frekuentohen as nuk pasqyrojn realitetin. Pr shkak t ktyre lvizjeve t njanshme dhe tendencioze ka patur dhe incidente kundr bektashinjve nga shtetas jo-shqiptar.

  Te gjitha jane te verteta 70% e shqiptareve ne Shqiperi jane jo besimtar ne asnje fe dhe nuk kane frekuentuar asnjehere snje institucion fetar. Ndersa 30% te tjere te mbetur mund t'i ndajme ne propocione te barabarta. Une dua te marr nje shembull mbi ate qe thuhet me lart, ne Shkoder ne vitet 90 ne mesin e qytetit duke shkaterruar nje lulishte, te vetmen lulishte te nje qyteti fantazem, u ndertua nje Xhami shume e madhe. Dhe si te thuash, edhe mund te pranohej me qe te krishteret kishin Kishen e Madhe te ndertuar shume shekuj me pare bile. Dhe tani u mendua te krishteret kane Kishen e tyre dhe muslimanet Xhamine e tyre. Pamvarsisht se ne kyte Xhami nuk hynte askush brenda perve ndonje plaku diteve te premte, pamvarsisht kesaje jo shume me larg se 500 metra u ndertua nje Xhami tjeter edhe me madhe se e para. Dhe ketu lind pyetja; duke pare se e parja mjaftonte dhe e tepronte pse duhej ndertuar edhe nje tjeter?? Natyrisht qe kjo nuk u be per te mbushur epshet e shqiptareve per fe, kjo u be per te islamizuar nje qytet si Shkodra qe natyrisht bota e njeh si djepin e krishterimit ne Shqiperi, si qytetin qe i dha kombit intelektualet e vertete ku shume prej tyre ishin edhe prifterinje.
  Vitet 90-97 Shqiperia praktikisht kaloi periudhen me te zymte te historise se saje. Gjate ketyre viteve vendi shkoi aq prapa sa ne 20 vjet te rregjimit komunist. Vendi u shkaterrua, u prishen fabrikat dhe uzinat, u demolua 'do gje qe ishte bere ne 50 vjet, u prene edhe pemet anas rrugeve ne emer te shkaterrimit te se kaluares sone komuniste. Gjate kesaje anarshie dhe regresi perfituan edhe disa organizate pak a shume misterioze pak a shume kriminale. Filloi nje dyndje hoxhallaresh nga Arabia Saudite apo vende te tjera islamike, duke investuar para ne Shqiperi, por vetem per ndertimin e Xhamiave, si gjithmone ne histori. Dhe po te shikojme me kujdes, te gjitha kultet fetare u ndertuan gjate viteve 92-97, me fonde qe askujt nuk i interesonte te pyeste se nga vinin. Ne ndryshim me ditet e sotme qe fonde te tilla nu mund te hyjne me pa u marre vesh prejardhja dhe destinacioni.
  Natyrisht e gjithe kjo nuk sherbeu per te shendrruar shqiptaret ne besimtar, jo vetem qe nuk ndodhi, por ne ndryshim me vitin 2002 ne Shqiperi kemi me pak besimtar.
  Te gjitha keto Xhami qe u ndertuan sot kane mbetur bosh, dhe ne nje pjese te madhe te tyre ka filluar t'u dale edhe bari mbi ati. Po te kujtojme me kujdes te shkuaren tone, u tentua te ndjeket e njejta politike e perendorise osmane, "peraj dhe sundo". Kjo politike nuk mund te ishte efikase per faktin se shqiptaret nuk ishin ata te shekullit te XV. Sot ne Shqiperi 70% e te rinjeve mbarojne Universitetin dhe nje pjese e made ne perendim. Sot ne Itali shqiptaret perbejne numerin me te madh te studenteve te huaj.
  Te gjitha keto kulte fetare do te vije dita qe do te shendrrohen ne Muzeume, edhe se ne Muzeume te asgjeje.

 5. #5
  Albanian Maska e OROSHI
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Asht ma se e vertete qe ne Shqiperi 70% e popullsise jane ateiste.
  Le te diskutojme ne menyre asnjanese.
  Perqindjet e katolikeve dhe ortodokseve nuk kane luajtur shume,sepse kane shekuj qe nuk lozin.
  Levizshmeria e perbindeshme eshte ba tek muslimanet,te gjith e dime!
  Shqumica e tyne jane ateiste,biles kane nje alergji per islamin(megjithese nuk e njohin),jane faktore te ndryshem qe i bejne ata alergjike ndaj fese islame,ne rradhe te pare eshte pozicioni i Shqiperise afer evropes(mendesisht),ne rradhe te dyte eshte intoleranca,aktet terroriste,pamjet prej shpellare te aarabeve,pamjet e frikeshme te imameve!
  Ka shume intelektuale shqiptare qe shprehen haptas kunder islamit dhe menyrave te tij!
  gjithashtu eshte edhe eshtja kombetare e cila eshte direkt e mvarun nga Evropa dhe Amerika!
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 6. #6
  gazetar
  Antarsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Eshte nje artikull mjaft interesant por qe nuk thote asgje te re. Si 100 vjet me pare ashtu edhe sot, kemi nje konkurence per te shkomtarizuar kombin shqiptar. Ndonse kane ndryshuar koherat dhe gjeneratat, aktoret jane gjithmone te njejtit. Ne jug eshte Kisha Ortodokse greke qe nderton Kisha pa kriter pamvarsisht nga numeri i besimtareve. Ne Kosove dhe Maqedoni jane petroldollaret arab qe bejne konkurencen fqinjeve tane jugor. Edhe atje investohen me qindra-mijera dollar per te ndertuar Xhamija, sikur Kosova ti kete zgjidhur te gjitha problemet e tjera.
  Por ekziston nje rregull i pashkruar qe perjashton rregullin se, shume objekte fetare = shume besimtar. Sidoqofte si ne 'do shoqeri edhe ne ate shqiptare nuk mungojne injorantet dhe prindrit injorant. Ne vend qe femijet t'i shkollojne neper shkollat shqiptare qe te kene kulturen minimale(te dine te shkruajne dhe lexojne shqip), i shpien neper shkolla fetare ku ne shumicen e rasteve predikohet ne gjuhe te huaja.

  Ne artikullin me lart shkruan se: "N 1923 me drejtimin e qeveris mblidhet n Tiran Kongresi i Myslimanve Shqiptar ku vendoset asgj m pak se: shkputja nga Kalifati, heqja e ferexhes, kryerja e lutjes n kmb dhe abrogimi i poligamis, pra nj myslimanizim i myslimanizmit, zhveshje nga thelbi i vet ritual. N vazhdim m 1929 qeveria e shpall Kishn Ortodokse Shqiptare si autoqefale, gj q ratifikohet nga Patriarkana vetm pas 8 vjet mallkimesh e anatemash, n vitin 1937".
  Ne vitin 1923 muslimanet shqiptare ishin me te moderuar se shqiptaro-besimtaret musliman te diteve te sotme. Ndersa Kisha Ortodokse vendoste te shkeputej nga Kisha Greke.
  Sot eshte duke ndodhur krejtesisht e kunderta, kombi eshte duke shkuar prapa, nje shekull prapa.
  Politika. Politika ben sehir, si ne Kosove ashtu ne Shqiperi. Pamvarsisht nga linja qe ndjekin, ajo e moderuar, nuk kane as forcen dhe as vullnetin te mbyllin me qindra shkolla fetare, qe ne shumicen e rasteve predikojne dhune dhe urrejte nderfetare. Eshte e vertete qe ekziston liria e besimit dhe e predikimit, por nje shtet me struktura te verteta shteterore e juridike, duhet te pakten te informohet per prejardhjen e fondeve qe kontribojne ne ndertimin e qindra shkollave qe te tille kane vetem emrin.

 7. #7
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nuk e di sa Ateist ka Shqiperia . Por FISERISHT jemi ATEIST . Edhe miqte qe kam ateist . Shoh keta deputetet ne parlament ATEIST . Degjoj njerez ne rruge ATEIST . Gazetar ATEIST . Historian ATEIST . Tani ka ngel edhe hoxha me priftin te thone qe jane ateist , se skam pare ndonje tjeter qe te mos ta beje kete .


  99,99% ATEIST .

 8. #8
  Only god can judge me Maska e Anarchist
  Antarsuar
  01-01-2010
  Mosha
  26
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  Por 81% e Shqiptareve nuk kane frekuentuar kurre asnje objekt kulti,xhami apo kishe
  Ee kjo mjaft e qelluar, ka shum njerez qe e quajn veften krishtere apo musliman por nuk kane asnje njohuri mbi kta.

 9. #9
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po kjo eshte e vertete. Nuk do thoja 99 po 90 perqind e shqiptareve rrine vetem me ateistat prandaj u duket se te gjithe jane ateiste.
  -

 10. #10
  Inxhinier Maska e albani1
  Antarsuar
  16-08-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  842
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Disa statistika per fene

  Te marra nga statistike qe eshte bere ne vitin 2006
  I kam lexuar diku por nuk e mbaj mend se ku do te perpiqem qe ta gje burimin por e kam lexuar ne ate vit , pra 2006 dhe kane kaluar reth 4 vjet, nuk eshte e lehte te gjej burimin.

  Myslimane Suni--- 44 %
  Orthodhokse--- 25 %
  Ateiste dhe Agnostike --- 15 %
  Bektashij --- 9 %
  Katolike --- 5%
  Protestante 0, 6 %
  te tjere --- 1.4 %

  megjithate kur te behet regjistrimi i popullsise do te merret vesh realisht perqindja fetare.

  Por ne lidhje me Te tjere mund te them se aty futen : Deshmitaret e Jehovajt, Mormonet, Adventistet, bahai, Budistet, Masonet dhe freemasonet, sekte satanike dhe okulstiste, dhe te tjera qe nuk me kujtohen por nese ju dini me teper sekte me thoni.
  Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per Katoliket kisha ka ba censusin e saj preciz qe te huejt e kane : ne famullite katolike, perqindja katolike esht 14,8% e popullsise shqiptare me te dhanat e 2009.

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  he mo dolet ju landorosh copy-paste se i keni qejf keto tema thoni me mir 99% ne shqipri jan QAFIRA se spo e vret mendjen njeri a ka lek se pede behet hyn direkt ne bigbrother, ka pun spiun menjeher, ka femra vrases, perderisa te jene hunderperpjet si disa ketu pa i permend emrat se na thartohen pastaj nese s`ecin sipas Atij qe eshte Lart ne Qiell
  mos u merzisni se gjithandej keshtu eshte se nje specie eshte, njeri i thon, edhe pse mund te jete me poshte se kafsha me keto qe bejne por edhe e kunderta nese jane te perulur Fquiplotit Suprem

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga vitae Lexo Postimin
  Per Katoliket kisha ka ba censusin e saj preciz qe te huejt e kane : ne famullite katolike, perqindja katolike esht 14,8% e popullsise shqiptare me te dhanat e 2009.
  Une mendoj se eshte disi me e larte.

Tema t Ngjashme

 1. Historia e lindjes se komuniteteve fetare kombtare
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-01-2015, 11:32
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. Feja n shrbim te kombit
  Nga RaPSouL n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-04-2009, 19:52
 4. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 5. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •