Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 187
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  954
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robben Lexo Postimin
  Ti je shum i Prapambetur shoki..

  ēfre ka liidhje a esht Musliman apo Katolik kryesore jemi shqiptar nuk do te thot asgje qe ka qen ne kish Rugova apo ka per foto me at..

  Une personalisht jam Musliman po kam qen edhe ne Kish nuk do te thot asgje..
  Shum intersant eshte saqe nganjeher kur bisedojme per rugoven plasi tu qesh si nuk e ka ditur populli qe i ndjeri eshte katolik dhe nen stop foton me papen e ka mbajur dhe birrat nen jastek e se ka ditur hahahahaaaaaa

  po kur vdiq e kuptuan !

 2. #142
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime
  Rugova: Halt to NATO bombings


  PRISTINA, Yugoslavia, April 5 (AFP) - Moderate Kosovo Albanian
  leader Ibrahim Rugova said Monday that NATO "bombings should be
  halted" in Yugoslavia and called on Belgrade to be "more cooperative
  with the international community."
  Rugova was speaking with reporters after a meeting with the
  Russian ambassador to Belgrade Yuri Kotov in his house in the Kosovo
  capital Pristina.
  "There should be an end to the situation in Kosovo, the bombing
  should be stopped and monitoring put in," Rugova said in French,
  without elaborating further.
  "I hope this will be discussed on the international level. This
  is not a question just for me. I am here without my people," he
  stressed.
  Already last Wednesday, during a brief meeting with journalists
  in his house in Pristina, Rugova had called on NATO to stop the air
  raids and asked Belgrade to "cooperate."
  Rugova said he had asked the Belgrade authorities to allow him
  to go abroad.
  "I told Kotov that I am interested in leaving Pristina to go to
  Skopje (Macedonia) and other countries to contribute to the process
  and stop the actual situation, because I am here without my
  associates," Rugova said.
  "I cannot work and contribute here in Pristina. I can do more
  outside Kosovo ... I told Serbian authorities of this request. I am
  waiting for a response," Rugova said.
  Kotov said he had raised the issue with Yugoslav deputy premier
  Nikola Sainovic.
  "Sainovic confirmed to me that your movements are free and that
  they (the Yugoslav authorities) are concerned about your personal
  security. I believe this situation will be solved," Kotov told
  Rugova.
  Asked whether he actually met with Yugoslav President Slobodan
  Milosevic in Belgrade last Thursday -- a meeting shown on Serb
  television and whose authenticity has been questioned -- Rugova
  simply said, in English: "This is speculation. I was in Belgrade."
  NATO officials had doubted that Rugova was at the meeting,
  saying that the footage shown by the Serbian state television may
  have been "two years old."
  After Thurday's meeting, Milosevic and Rugova signed a joint
  statement in which they committed themselve to solving the problem
  in Kosovo by "political means," Serbian state television reported.
  Rugova thanked the Russian ambassador for his "engagement on the
  Kosovo issue" in the current circumstances which "are very
  difficult."
  "A solution should be found to this situation. It is very
  serious and I ask Belgrade to be more cooperative with the
  international community," Rugova said.
  He reiterated that the problem should be tackled politically,
  adding: "Everything should be done to find a solution for all people
  in the Balkans region and Kosovo."
  Kotov said that the "Russian position is well-known."
  "The bombing should be stopped immediately and (one should)
  return to the political track, because ... the problem in Kosovo is
  too complicated and cannot be resolved, except by political means,"
  Kotov said.
  "I am very satisfied that Mr Rugova shares this opinion," he
  said.
  The Russian government, Kotov said, "has made an official
  decision to organise humanitarian aid to all the regions of
  Yugoslavia, to send a hundred trucks with purely humanitarian aid."
  "We are positive that Kosovo inhabitants should return," he
  said, "but I also believe that returning under bombs, demands lot of
  courage."
  Kotov expresssed admiration for Rugova's courage in choosing to
  remain in Kosovo.
  Rugova's and Kotov's brief meeting with journalists was
  organised by the Serb Information center in Pristina. Some 15
  reporters, among them Greek, Turkish and Serbian television
  journalists, were present.
  Serbian television broadcast footage of the meeting, with a
  brief report saying the Russian ambassador reaffirmed Moscow's
  position that "the bombing should stop immediately and political
  dialogue should be relaunched."
  Kotov said "he was satisfied that Doctor Ibrahim Rugova has the
  same view," the TV reported.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Une mendoj qe rugova para se gjithash ishte shqipetar
  Ne qoftse ai ka doktorrua pjeter bogdanin dhe me ket edhe kohen e tij,me siguri ka kuptua shume me mire se disa forumista qe enden neper forume si pordh ne tlina, dhe pa pik turpi mundohen ta etiketoin kete personalitet qe me ka hyr thell ne historin kombetare.
  Sigurishte qe ka mbajt papen ne rezidencen e tij,sepse me ket ka dashte ti tregoi botes se aty i kemi rrenjet dhe aty ka qen qelsi i zgjitdhjes son kombetare,por ca analfabet politik qe rasti i solli ne politik jan munduar ta zhvlersoin vepren e tij te ndritur.
  Te jemi te sinqert sepse vizioni i tij kombetar ishte shume i drejt dhe se eshte merit e tij e madhe qe ne sot jemi ketu ku jemi.
  Me kujtohet mire kur te gjith u radhitem ne partin e rugoves bile me kujtohet edhe thaqi qe ne ate koh u be kryetar i ldk-es per rinin e skenderajit e qe sot e kemi kryeminister por me nje parti tjeter,pra te gjith ata qe sot lehin kunder rugoves nje dit ishin argat e tij.
  Rugova ishte i vendosur jo arrogant,edhe ateher kur e shanin ai ishte i urt nuk hynte ne konflikte siq ishte rasti me bukoshin,pasta demaqin e mandej qosiqin e keshtu me radh.
  Kishte par me koh rrezikun qe i vinte nga miqet e armiqve tan pra socialistve te asaj kohe ne shqiperi dhe po thuaj i refuzoi totalisht.
  Sot kur politikajt tan kan reflektua nuk hezitoin ta vizitoin varrin e rugoves dhe te perkulen para varrit te tij siq e ben hashimi shpesh,jep shpres se te pakten do ta kopioi politiken e te madhit rugov sepse rrug tjeter per shqiptaret e kosoves nuk ka,por nxensi i keq qdo her nuk ka aftesi as te kopioi sepse nuk ja lejon intelekti.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga drenicaku : 07-06-2009 mė 03:08

 4. #144
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  ...rugova ka qen vegel e serbis....
  - pra rugova ishte vegele e serbis ashtu siq e deshironin serbet rugoven e perdornin si vegel per ta perqar pop[ullin shqiptar.
  rugova ishte nji njeri qe edhe arriti ta perqar ket popull ne dysh .
  e perqau , vllaun me vlla , motren me vlla , baben me djal , dajen me nip .etj...etj...
  pra ky popull u perqa nga vegla e serbis ose bashkpuntori i serbis siq ishte rugova , ishte nji klysh i serbis.
  - me ngordhjen e ketij pisi me ne Kosove asnji lider politik nuk eshte vrar.
  - me ngordhjen e ketij demagogi ne Kosove filloj pajtimi ne mes te popullit qe ishin te perqar nga ky klysh serb.
  - me ngordhjen e ketij tradhtari , Kosova u kthy ne tjeter rrug , pra u kthye ne rrugen e pavarsis .
  - pra me ket udheheqes qe kishte kosova per 18 vite me radh kosoven ishte total ne nji terr , ne nji rrug per serbi.
  - ne at janar kur ngordhi ndytesira , zoti e donte Kosoven dhe njerzit e saj .

  Posht Tradhtart dhe te gjith nejrzt e tradhtarve .
  Vdekje Tradhtarve.

 5. #145
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,381
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Or ti Hard,
  Shko mor djal meso dic, se je per t`a cajte hallin...
  Ti nuk di gja,pervec propagades se disa mbeturinave enveriste kosovare qe po na turperojne per dite ne kete Forum....
  Mjere Kosova kush flet ne emer te saj...ca mbeturina enveriste qe fale rrethanave,sot qeverisin me te....
  Zot, ruaje Kosoven nga ju "patriotet"...!
  Ajo nuk e meriton kete perbaltje te identitetit te saj...

 6. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  [QUOTE=Hard_Style;2290132]...rugova ka qen vegel e serbis....
  - pra rugova ishte vegele e serbis ashtu siq e deshironin serbet rugoven e perdornin si vegel per ta perqar pop[ullin shqiptar.
  rugova ishte nji njeri qe edhe arriti ta perqar ket popull ne dysh .
  e perqau , vllaun me vlla , motren me vlla , baben me djal , dajen me nip .etj...etj...
  pra ky popull u perqa nga vegla e serbis ose bashkpuntori i serbis siq ishte rugova , ishte nji klysh i serbis.
  - me ngordhjen e ketij pisi me ne Kosove asnji lider politik nuk eshte vrar.
  - me ngordhjen e ketij demagogi ne Kosove filloj pajtimi ne mes te popullit qe ishin te perqar nga ky klysh serb.
  - me ngordhjen e ketij tradhtari , Kosova u kthy ne tjeter rrug , pra u kthye ne rrugen e pavarsis .
  - pra me ket udheheqes qe kishte kosova per 18 vite me radh kosoven ishte total ne nji terr , ne nji rrug per serbi.
  - ne at janar kur ngordhi ndytesira , zoti e donte Kosoven dhe njerzit e saj .
  Posht Tradhtart dhe te gjith nejrzt e tradhtarve .
  __________________________________________________ _______________________________________

  Ti Hard Style (qė shqip dmth. Stil i rėndė), kėshtu i paske edhe fjalėt e rėnda, por edhe qehrėn e rėndė e paske, tėra kėto shpifje dhe akuza qė i ke cituar mė lartė i ke marrė nga ata tė cilėt kurrė nuk do ta kuptojnė rolin dhe politikėn kombėtare tė Ibrahim Rugovės, liderit historik tė shqiptarėve. Pra, i ke kopjuar fjalė pėr fjalė ata tė cilėt qe dy dekada shpėrndajnė urrejtje dhe pėrēajnė kombin shqiptar me injorancėn e tyre pėrplot me zili tė inspiruar nga ruso-stalinistėt tė konvertuar mė vonė nė enveristė, tė cilėt pėr tė ardhur, gjegjėsisht pėr tė mbetur nė pushtet shitėn Kosovėn dhe Ēamėrinė. Ndaj, mos shit mė pallavra kėtu nė kėtė forum se nuk t'i han mė pazari, djalo...!

 7. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,381
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  LDK-ja duhet t’i kthehet Rugovizmit


  Donik Sallova

  Qė nga vdekja e Presidentit historik tė Kosovės Ibrahim Rugova, themeluesit tė shtetit tė Kosovės, Lidhja Demokratike e Kosovės, partia tė cilėn ai e kishte themeluar e udhėhequr pėr rreth 16 vjet, ėshtė futur nė njė proces tė ashtuquajtur tė “reformimit”. Ky proces i reformimit, i inicuar nga njeriu qė gati as formalisht nuk kontaktonte me Rugovėn, Eqrem Kryeziu, do tė duhej tė kishte synimin pėr ta “rehabilituar” LDK-nė pas vdekjes sė prijėsit tė saj historik.

  Megjithatė, procesi na doli tė ishte fushatė spastruese nė LDK, e inicuar nga njerėzit qė Rugova ka kohė qė nuk i mbante afėr. Fatmir Sejdiu nuk mund tė konsiderohej bashkėpuntor i afėrt i Rugovės, nė krahasim me Dacin, ku ky i fundit edhe pse nuk ishte nė pozitė udhėheqėse nė LDK apo edhe pse ishte profesor i kimisė (nė krahasim me Sejdiun si profesor i drejtėsisė dhe shkencave politike), u emrua dy herė radhazi nga Presidenti Rugova, si kandidat i LDK-sė pėr postin e kryeparlamentarit.

  Nė kėtė kontekst, ky grup “reformues” qė erdhi nė krye tė LDK-sė, mund tė themi qė e pėrbente grupin e njerėzve qė janė ndjerė tė “diskriminuar” politikisht e profesionalisht nė kohėn e Rugovės. Kjo madje ėshtė shprehur haptazi nga “kryereformatori” Kryeziu, i cili me gjithė delikatesėn e tij nė tė shprehur, nuk e fshehė papajtueshmėrinė e tij me epokėn e udhėheqjes sė LDK-sė nga Rugova. Madje, vetė emėrtimi i kėtyre reformave nga ana e Kryeziut, si “reforma demokratike”, le tė kuptohet qė nė koncepcionin e Kryeziut LDK-ja nuk ishte demokratike nė kohėn e Rugovės.

  Ky proces i “reformimit” i inicuar nga ky grup i tė zhgėnjyerve me udhėheqjen “jodemokratike” tė LDK-sė nga Rugova, ēoi nė pasoja fatale pėr LDK-nė dhe cilėsinė e statusit politik tė Kosovės. Ky proces i “reformimit demokratik”, qė nė fakt ishte proces i deformimit politik tė LDK-sė dhe synimeve politike tė Kosovės, ēoi nė ndarjen e LDK-sė dhe humbjen e turpshme tė zgjedhjeve nga ana e saj, si dhe ardhjen e tė majtės nė pushtet (PDK-sė) dhe “multietnifikimin” politik tė shtetit tė Kosovės.

  Nė tė gjitha pasojat (dėmet) e kėtij procesi deformues, definohet qartė ēasja antirugoviste e “reformatorėve”. Ta pėrēash partinė, t’i humbasėsh zgjedhjet nė emėr tė saj (madje edhe nė emėr tė Rugovės) dhe t’i devijosh synimet nacionale/politike tė Rugovės/Kosovės nė procesin e negociatave, duke pranuar krijimin e shtetit multietnik ekzkluzivisht jo-shqipar, do tė thotė tė veprosh nė kundėrshtim tė plotė me filozofinė politike/nacionale tė Rugovės, Rugovizmin. Madje, ėshtė poshtėrues fakti kur zyrtarė tė lartė tė LDK-sė, nė deklratat e tyre publike, kur flasin pėr Rugovizmin si filozofi politike tė Ibrahim Rugovės, e reduktojnč atė nė cilėsinė tolerante tė natyrės personale tė Rugovės.

  Nė fakt kur flitet pėr tolerencėn e Rugovės, duhet kuptuar atė si cilėsi tė njeriut humanist siē ishte Rugova, por asesi si tolerancė tė Rugovės nė kontekstin politik. Nė kėtė aspekt Rugova nuk ishte hiē tolerat, sepse ai nuk toleronte “kompromise tė dhimbshme”, siē toleruan “reformatorėt” e LDK-sė e majtistėt e PDK-sė, gjatė negociatave pėr statusin final, me ē’rast e themeluan shtetin multietnik, nė kundėrshtim me tė gjitha aktet politike/nacionale tė shqiptarėve tė Kosovės (Rezolutėn pėr luftėn ēlirimtare tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi, 15 maj 2003, rezoluta pėr rikonfirmimin e vullnetit politik tė popullit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran, 17 nentor 2005, si dhe aktet politike/historike/nacionale tė viteve ’90, tė cilat Rugova i rikonfirmoi nė rezolutėn e sipėrme).

  Pra, veprimtaria politike e LDK-sė pas vdekjes sė Rugovės, bie nė kundėrshtim tė theksuar me filozofinė politike tė prijėsit tė tyre historik, me tė cilėn Kosova udhėhiqej qė nga fillimet e luftės pėr pavarėsi, si filozofi politike nacionale dhe demokratike.

  Ky devijim i LDK-sė nga Rugovizmi, qė ēoi nė pėrēarjen e partisė, nė humbjen gati shkatrruese tė zgjedhjeve, nė pranimin e njė propozim-statusi pėr Kosovėn “multietnike”, qė ishte nė kundėrshtim me proeksionet e Rugovės dhe etėrve themelues tė idesė sė Kosovės sė pavarur si shtet i dytė shqiptar nė Ballkan ( apo si kompromis ndaj kėrkesės pėr bashkim kombėtar, thoshte Rugova), si dhe akte tė tjera antirugoviste, e kanė katandisur sot LDK-nė nė parti gati pa identitet.

  Krejt kjo katandisje ka ardhur si pasojė e mos-pranimit tė pėrgjegjėsisė sė “reformatorėve” se de-format e tyre ishin shkatrruese pėr LDK-nė dhe Kosovėn, si dhe insistimin e tyre pėr ta vazhduar kėtė deformim me qėllim tė betonimit tė pushtetit tė tyre, qė nė esencė nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Rugovizmin. Goditja e fundit shkatrruese qė “reformatorėt” ia dhanė LDK-sė ėshtė hyrja nė bashkėqeverisje me tė majtėn, pėrkatėsisht qeverisjen nėn diktatin e PDK-sė. Madje, me demagogji disa zyrtarė tė LDK-sė shprehen se ky koalicion ėshtė bėrė pėr interes tė Kosovės, duke mos kuptuar se vetė devijimin antirugovist i LDK-sė i ka sjellč dhe do t’i sjellė dėme Kosovės.

  Lidhja Demokratike e Kosovės, e ndodhur nė kėtė gjendje tė shpėrfytyruar politike dhe e distancuar totalisht nga parimet politike/nacionale tė Rugovizmit, do ta ketė tė pamundur t’i mbijetoj agresionit politik tė Partisė Demokratike tė Kosovės, e cila duke qenė nė pushtet realisht, ka vėnė nė dispozicion tė saj tė gjithė mekanizmat shtetėror e financiar pėr tė garantuar qeverisjen e vet jodemokratike. Nė kėtė situatė, LDK-sė i mbetet shansi i vetėm, rikthimi masiv i elektoratit rugovist, tė cilėt e abstenuan mbėshtetjen ndaj LDK-sė nė zgjedhjet e fundit, pikėrishtė si shenjė revolte ndaj veprimeve antirugoviste tė “reformatorėve demokratė” tė kryesisė sė kėsaj partie.

  Duhet rikujtuar gjithashtu se, pjesa e aktivistėve dhe elektoratit qė formuan Lidhjen Demokratike tė Dardanisė, pėrbėn njė pjesė tė rėndėsishme tė elektoratit tė pėrgjithshėm mbėshtetės tė Rugovizmit, kjo edhe pėr faktin se disa nga aktivistėt e LDK-sė qė kaluan nė LDD, ishin liderė lokal nė komunat qė Rugovėn e votinin nė shumicė absolute, apo disa nga kėta aktivistė ishin tė degėve tė diasporės qė e mbėshtesin financiarisht aktivitetin politik/diplomatik tė Rugovės gjatė e pas viteve ’90-tė.

  Pėrfundimisht, duhet kuptuar se mundėsia e vetme qė i ka mbetur LDK-sė pėr tė shpėtuar vetveten dhe pėr ta rikthyer namin e saj, ėshtė rikthimi i domosdoshėm nė identitet, ose rikthimi kah Rugovizmi. Vetėm nė kėtė mėnyrė Lidhja Demokratike e Kosovės mund tė pretendoi ta rikthejė elektoratin e saj tė dikurshėm, i cili e votonte atė pėr shkak tė Rugovės dhe filozofisė sė tij politike, Rugovizmit. Njė gjė tė tillė LDK-ja mund ta bėj jo duke vazhduar me “reformat demokratike” tė Kryeziut, nė emėr tė Sejdiut, por duke synuar kthimin e vet nė formė dhe nė origjinė.

  LDK-ja nuk duhet tė frigohet qė ta pėrshėndes fitoren e Sali Berishės nė zgjedhjet e 2009, nuk duhet tė frigohet tė marrė pjesė nė inaugurimin e autostradės Durrės-Kukės, nuk duhet tė frigohet tė shkėputet nga koalicioni me PDK-nė, nuk duhet tė frigohet tė denoncoi situatėn e pėrkeqėsuar politike tė shkaktur nga njė marrėveshje e keqe pėr statusin e Kosovės dhe nga keqqeverisja politike e saj nga e majta.

  LDK-ja nuk duhet tė frigohet t’i ndėrmarrė kėto dhe veprime tė tjera qė do t’ia rikthenin dinjitetin asaj dhe Kosovės, edhe nėse tė gjitha kėto veprime bien nė kundėrshtim me aspiratėn e Hashim Thaēit pėr ta betonuar pushtetin e tij jodemokratik nė Kosovėn multietnike.

  Postuar: 12:19 / 20 Korrik 2009 | RSS

 8. #148
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Anėtarėsuar
  18-05-2009
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ldk duhet te profilizohet nese don qe ta vazhdoj garen e pushtetit pa mare parasysh te kaluaren tani koha i therret per binare politike

 9. #149
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,184
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime


  auuuuuu a jan ringjall apo jan que dhampira
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #150
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Anėtarėsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mendojmė
  se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
  ( Marin Barleti)

  Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

  Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
  Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

  2.

  Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
  Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

  3.

  Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
  Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
  Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


  4.
  Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

  Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
  Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
  Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
  Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
  Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
  I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....

 11. #151
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Etniku Lexo Postimin
  Kemi mbaruar tė gjithė nė qoftė se mendojmė
  se secili prej nesh ka lindur vetėm pėr vehte
  ( Marin Barleti)

  Ēėshtja shqiptare,pėr ne shqiptarėt ka njė karakter krejt tė veēantė; vonesa historike, zgjidhje e gabuar e hierarkisė diplomatike, pra atė nderkombėtare e mė shumė atė kombėtare... Shpeshė herė na ka ndodhė qė Tradhtarin ta bėjmė Hero dhe heroin tradhtarė. Nė mungesė ndoshta tė guximit individual karshi hipnotizimeve kolektive...

  Njė prej figurave mė enigmatike,padyshim qė ka qenė dhe ėshtė Ibrahim Rugova. Nė kohėn kur populli i tij pėrjetonte katrahuren, fyrjen, humbjen e dinjitetit, Ky bėri ngritjen e tij, namin e tij, emrin e tij karshi popullit tė shum vujtur. E, dihet qė nė kėso kushte,kur populli pėrjeton shtypje dhe robėri,vetėm ai qė ėshtė vazal i shtypėsve mund tė dehet nėn mjerimin e tė tjerėve...
  Me njė fjalė, Ky ishte njeri nder personalitetet mė enigmatike ashtu siq mbeti enigmatike edhe vrasja apo mė mirė me thana porositsit e vrasjes sė Fehmi Aganit...

  2.

  Dihet qė Fehmi Agani dhe Ibrahim Rugova,ishin nė mardhenja zero pas Kuvendit tė trete tė LDk-ės, Kuvend nė tė cilin Fehmi Agani kishte ofruar dorėheqjen e tij. Dhe qė nga kėtu ai kishte nderprerė ēdo komunikim me Ibrahim Rugoven. Vetėm edhe njė herė gjatė konferences Rambujes kishin biseduar me njeri tjetrin por atė me tonė shumė-shumė tė ashpėra sa qė profesori i kishte thėnė: Ty vetėm pushteti tė intereson dhe asgjė tjetėr...
  Gjatė sulmeve tė natos u pėrjetua edhe Golgota shqiptare.Shumė veta kėrkonin shpėtimin drejtė Blacės e disa edhe drejt Kukėsit teksa Ibrahim Rugova drejt Beogradit... Prej atyre qė e kishin zgjedhur shpėtimin e tyre drejt Bllaces ishte edhe Fehmi Agani e i cili kurrė nuk e arriti atė kufi, aq shumė tė dėshiruar ani pse shumė afėr e kishte pasur.. Ja se pse:

  3.

  Kristofer Hill aso kohe kishte biseduar me telefon me Adnan Merovcin( aso kohe ishte sekretar teknik i Ibrahim Rugovės) i cili i kishte thėnė Hillit se ekziston mundėsia qė sė bashku me Rugoven tė shkonin pėr nė Beograd dhe se Ibrahim Rugova kishte kėrkuar nga Sigurimi serbė qė t'i gjenin se ku janė tė fshehur bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, si Fehmi Aganin, Edita Tahirin por edhe Hydajet Hysenin dhe Mehmet Hajrizin.
  Gjatė asaj kohe nė Han tė Elezit,autoritetet serbe e kishin hetuar dhe arrestuar edhe Blerim Shalėn si njeri nder pjesmarresit nė konferencen e Rambujes.. Kur e kishin zėnė Blerimin autoritetet serbe ishin konsultuar me Ibrahim RUgovėn dhe Merovcin ( ky i dyti dėshmon pėr kėtė) duke propozuar qė ta kthenin Blerim Shalen mbrapa nė Prishtinė.Rugova e kishte refuzuar kėtė ofertė, duke thėnė se nuk kishte nevojė pėr tė. Tani, pas kėtij refuzimi tė Rugovės policėt serbė nga paraburgimi ku e mbanin Blerimin nė Han tė Elezit e kishin liruar dhe ēak i kishin ndihmuar qė tė kalojė matanė...
  Nga kjo del qė, policėt serbė ndėgjonin dhe zbatonin urdhrat e Ibrahim Rugovės. Ai kishte kerkuar qartė qė t'ja gjenin Fehmi Aganin...


  4.
  Prof fehmi Agani disa ditė ishte fshehur nėpėR Prishtinė ngaqė e dinte qė ishte nė kėrkim...Pasi qė gjetja e bashkėpunėtorėve tė Rugovės po rrezulltonte me mos-sukses Rugova nga Beogradi dėrgon Adnan Merovcin nė Shkup( ngaqė tani mendohej qė ata do tė duhej tė jenė atje) me motivacion t"kėrkimit tė bashkėpunėtoreve tė I. Rugovės.Atje Hilli informohet nga Merovci,se sherbimi sekret serbė,paska informata tė cilat konfirmojnė se UĒK-ja qenka duke pergaditur vrasjen e Rugovės prandaj forcat serbe kishin vendosur pėr ta mbrojtė atė...Por atje nė Shkup Merovci arriti tė kuptojė megjithatė qė Fehmi Agani qenka akoma dikund nė Kosovė,se nuk paska arritur tė dalė fare atje...

  Pas gjashtė javė fshehjeje nėpėr Prishtinė,Fehmi Agani sė bashku me gruan Sadijen dhe djalin Mentorin, do t'ia mėsyjė kufirit tė Maqedonisė. Ai kishte dronė se do "mund tė zihej nga Sigurimi serBĖ PĖR T'U SJELLUR NĖ SHTĖPINĖ E RUGOVĖS ku duhej tė inkuadrohej natyrisht nė lojėn, e Rugovės e tė Millosheviqit.
  Pasi fytyren e kishte ruajtur gjerė mė atėherė mėtonte daljen si gjithė tė tjerėt nė shtetin fqinjė.Kur Treni kishte arritur nė han tė Elezit, ishte urdheruar qė tė kthehej pėr nė Fushė Kosovė e qė nuk mund tė vazhdonte mė tutje...
  Edhe mė herėt ishte proklamuar se ishte vra Fehmi Agani... pOR kėsaj radhe me tė vėrtet ai u vra mė 10 maj tė vitit 1999. menjeherė sipas marreveshjes Rugova - Millosheviq, TANJUGU u ngut tė lėshojė njė komunikatė tjeter nė tė cilėn do tė akuzojė UĒK-ėn pėr kėtė... Fatmirsisht kur ėshtė vra Agani me tė kanė qenė edhe gruaja dhe I biri kėshtu qė kėtė argument tė TANJUGUT Ibrahim Rugova nuk do tė mund ta pėrdorte pėr hesape tė veta.....
  Fill pas Lufte vrasjet enigmatike tė Xhemail Mustafes, Racit, Popoves etj Rugova u mundua sipas mėsimeve tė Tanjugut t'ua adresojė Luftetarėve tė Lirisė dhe kėtė akuzė e bėnte njeriu qė sipas mendjes sime ka qendruar prapa tė gjitha vrasjeve tė bashkė-punėtorėve tė tij mė tė ngushtė... Edhe tentim vrasja e Sabri hamitit shkon nė adresė tė Rogoves dhe Co...
  Njė ditė para se tė vritet fehmi Agani serbet ishin marrė vesh qė Ibrahim Rugoven ta transferonin pėr nė Itali. As qė nga atje ai nuk denjoi tė pėrkrahte Luften e popullit shqiptarė pėr Liri dhe bashkim kombėtar...
  I mbetet drejtsis shqiptare qė tė hetojė kėto vrasje dhe rolin e Rugoves nė to.....
  Etnik, shkrimi qė ke sjellur mė lartė, nėse e lexon me kujdes, del dhe qartė kuptohet se ėshtė fund e krye formulim dhe gjuhė e raportit qė kanė dhėnė pėr opinion disa herė deri mė tash anėtarėt e SHIK-ut pėr liderin historik tė popullit shqiptar tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugovėn. Pra, nuk ke thėnė asgjė tė re nė raport me atė qė ke dashur ta thuash pėr Dr. Rugovėn. Po tė sjellish edhe njėmijė argumente kundėr Ibrahim Rugovės, ti, por askush nga shqiptarėt kurrė nuk do arrij t'ia zhbėn punėn dhe meritat e tij tė mėdha pėr ēlirimin dhe pavarėsinė e Kosovės. Ndaj, mos humb kohė kot me analiza tė falsifikuara ndaj Rugovės, tė cilat i ngjajnė asaj fjalės popullore; si me rreh ujė nė havan....
  Fehmi Aganin kriminelėt serbė nuk e kanė vrarė se ai i kishte prishur marrėdhėniet me Ibrahim Rugovėn, por pėr shkakun se ai ishte ideologu dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė i Dr. Rugovės. Kjė ėshtė e vėrteta e jo ajo qė ti aludon. Rugova i zėnė peng nga policia kriminale serbe nė Beograd ka qenė bashkė me Fehmi Aganin te Millosheviqi, apo jo, zotrote?! Dhe po tė mos ndėrhynte Masimo Dalema, ministri i jashtėm italian vrasjes nuk do t'i shpėtonte as Dr. Rugova, prandaj mos u beso trillimeve tė antirugovistėve se janė shumė banale karshi realitetit tė ngjarjeve tė asaj kohe....
  T'ia mveshish akuzėn Rugovės se qėndron pas vrasjeve tė bashkėpunėtorėve tė tij, ėshtė rrena dhe shpifja mė e madhe politike qė ėshtė dėgjuar nė fund tė shekullit 20-tė....

 12. #152
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Anėtarėsuar
  25-12-2008
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Duket se ju djeg disave ketu, se ju dalin leckat po ja qe realiteti i hidhur nuk i ike dot

  Tashti nuk mundė t'i kuptojė tė gjithė ata tė cilėt bėhen tė shurdhėt dhe tė verbėr dhe nuk duan tė shohin ato qė tė gjithė i dinė... Serbėt vranė e masakruan popullsin e pafajshme ngaqė nuk mundė tė pėrballeshin me luftėtarėt trima tė UĒK-ės nė luftė ball pėr ballė...
  Tema ėshtė diēka krejtė tjetėr...
  Vetė Blerim Shala deklaron dhe kėtė deklaratė tė tij e ka botuar nė libėr ku thotė: pasi u arrestova nė Han tė Elezit dhe pasi qė eprori i policis serbe bisedoi me Ibrahim Rugoven ky u tha qė tė mė lirojnė ngaqė Rugova se kishte kėrkuar qė t'ja qonin atė por bashkė-punėtorėt e tjerė...

  Faktet flasin vet i pėlqeu apo edhe si pėlqeu ndonjerit. Vrasja e Fehmi Aganit ėshtė bėrė % me dijenin dhe aprovimin e Rugovės.Asnjė nga pjestarėt e Familjes Agani pas lufte nuk ėshtė bėrė pjestarė i LDK-ės. Edhe i biri i Prof Aganit i ka dyshimet e tija dhe tjeter gjė ėshtė ajo qė" ai se ka guximin t'i bėjė publike kėto dyshime".
  Po ashtu ėshtė shumė enigmatike tentim vrasja e Sabri Hamitit me tė birin e sidomos vrasja e Enver Malokut vetėm pak metra largė nga rezidenca e ZOTNI rugovės...
  Unė thashė mė lartė: TANJUGU menjeher ishte ngutur dhe kishte dhėnė alarmin se Agani u vra nga UĒK-ja por duke e ditur se aty kishte pas dhe tė tjerė po e njejta agjensi ishte ngutur tė demantonte kėtė gjė...Nė shumicėn e rasteve serbet nė Kosovė kanė vra me kėrkesen e shqiptarėve vetė dhe atė: mė 1945 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės, mė 1981 me kėrkesėn e Fadil Hoxhės dhe Azem Vllasit dhe nė vitet e 90-ta me bekimet e Ibrahim Rugovės...
  Dihet boterisht qė tė gjitha vrasjet e pas lufte mė sė miri i pat shfrytetuar Rugova: Pra mjafton vetėm tė shikohet se kush pėrfitojė nga ato dhe shkaku dihet. Tek e fundit ėshtė shumė interesante se si u bė e mundur tė vriteshin vetėm ca kolegė tė Rugoves. tashti po dihet se kush ishin urdhėr-dhėnėsit dhe kush ekzekutuesit...
  Tashti, kėto tė dhėna nuk janė paushalle por janė tė dalura nga vet njerzit mė tė afėrtė tė Ibrahim Rugovės. Kjo mua edhe nuk mė befason fortė ngaqė, kur kihet parasysh qė Rugova gjimnazin nė Pejė e ka krye nė gjuhėn serbe ( e ju mund ta merrni me mendė se ēfarė ndjenjash mund tė ketė pas njė i tillė- kombėtare e kam fjalėn) aherė Ai ka qenė i gatshėm t"bėjė ēdo gjė nė tė mirė tė vet-vetes dhe nė tė mirė tė atyre qė kanė qenė tek e fundit promotoret e ngritjes sė tij...

  Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri...

  Me rastin e vrasjes sė F.Aganit dhe se kur do tė bėhet ajo e themė katerciperisht: qė Ibrahim Rugova ka qenė nė dijeni dhe se nė momentin kur ai ka hyrė nė vilen e tij nė Itali po nė atė moment ka qenė ekzekutuar prof. Agani...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Etniku : 22-10-2009 mė 08:00

 13. #153
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2007
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hard_Style Lexo Postimin
  ...rugova ka qen vegel e serbis....
  - pra rugova ishte vegele e serbis ashtu siq e deshironin serbet rugoven e perdornin si vegel per ta perqar pop[ullin shqiptar.
  rugova ishte nji njeri qe edhe arriti ta perqar ket popull ne dysh .
  e perqau , vllaun me vlla , motren me vlla , baben me djal , dajen me nip .etj...etj...
  pra ky popull u perqa nga vegla e serbis ose bashkpuntori i serbis siq ishte rugova , ishte nji klysh i serbis.
  - me ngordhjen e ketij pisi me ne Kosove asnji lider politik nuk eshte vrar.
  - me ngordhjen e ketij demagogi ne Kosove filloj pajtimi ne mes te popullit qe ishin te perqar nga ky klysh serb.
  - me ngordhjen e ketij tradhtari , Kosova u kthy ne tjeter rrug , pra u kthye ne rrugen e pavarsis .
  - pra me ket udheheqes qe kishte kosova per 18 vite me radh kosoven ishte total ne nji terr , ne nji rrug per serbi.
  - ne at janar kur ngordhi ndytesira , zoti e donte Kosoven dhe njerzit e saj .

  Posht Tradhtart dhe te gjith nejrzt e tradhtarve .
  Vdekje Tradhtarve.
  dhe te njejten kohen vdiqen edhe shum koleg te tij millosheviqi ai qetniku i serbve te kroacis ja harova emnin,coftina ma e madhe eshte ibrahim rugoviqi,po populli prapambetur e votoi jo se e deshi po per shkak te prapambeturis dhe inatave qe mesjetare qe kemi,se nje ithtar i rugoviqit me shum e don millosheviqin apo rahman morinen se Skenderbeun e dyte Adem jasharin

 14. #154
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,872
  Faleminderit
  0
  35 falenderime nė 35 postime
  Citim Postuar mė parė nga daja shneq Lexo Postimin
  dhe te njejten kohen vdiqen edhe shum koleg te tij millosheviqi ai qetniku i serbve te kroacis ja harova emnin,coftina ma e madhe eshte ibrahim rugoviqi,po populli prapambetur e votoi jo se e deshi po per shkak te prapambeturis dhe inatave qe mesjetare qe kemi,se nje ithtar i rugoviqit me shum e don millosheviqin apo rahman morinen se Skenderbeun e dyte Adem jasharin
  Pse esht ma i mir hashim tadiqi dhe xhavit rankoviqi A

 15. #155
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Hard_Style

  Ju e kishit cekur qe gjate masakrave qe beheshin ne popullin shqiptarRugova ngrente gotat me Milloshin!!!!??


  Eh more burr sot per me kane i dashtuni i shqiptareve duhet si Rugova e Thaqi i tij me ja bere popullit shqiptar dhe beso edhe voten ta japin e nese nuk e ke dite edhe pordhen populli shqiptar ta thithe!Pa ua q.... nanat kerkush nuk te thote babe!

 16. #156
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Etniku
  i/e regjistruar

  Anėtarėsuar: 25-12-2008
  Postime: 104


  Njė faktė: Nė vitin 1994 pasi qė mė arrestuan nė prishtinė gjatė hetuesis udbashėt mė pyeten se a " jam anėtar i LDK-ės?" dhe natyrisht qė pėrgjigja ime ishte " Jo nuk jam". Por pėr befasin time nga kjo pėrgjigje e imja ata u tmerruan edhe mė shumė duke mė shqelmuar e duke mė sharė me nėnė e babė e duke mė thėnė" se ti demek koke kunder Ibrahim Rugoves"... Edhe sot e kėsaj dite nuk e kam fortė " tė qartė" se pėrse ata e mbronin Rugoven me aq dashuri.

  Kjo sipas teje kush u kone LDK e PDK qe u nda nga kjo e tjerat parti po dalin qetnika ska komente ma tutje,keshtu ka qen dhe eshte topi se lune!

 17. #157
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ata qe e mbrojne me aq dashuri Rogoven e kancerogjenit,jane servilat e shkjaut!

  Logjike analitike

 18. #158
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  03-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  Or ti Hard,
  Shko mor djal meso dic, se je per t`a cajte hallin...
  Ti nuk di gja,pervec propagades se disa mbeturinave enveriste kosovare qe po na turperojne per dite ne kete Forum....
  Mjere Kosova kush flet ne emer te saj...ca mbeturina enveriste qe fale rrethanave,sot qeverisin me te....
  Zot, ruaje Kosoven nga ju "patriotet"...!
  Ajo nuk e meriton kete perbaltje te identitetit te saj...
  Ja nje dokument zyrtar i Bundestagut gjerman. Ne vitin1991 ne Beograd ne ambasaden gjermane, Ibrahim Rugova ishte takuar me disa perfaqesues te Bundstagut dhe kishte deklaruar keshtu-lexone dokumnetin:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 19. #159
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  3,074
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  I brahim Rugova qmohet me shume nga Bill Klintoni sesa nga Hashim Thaqi.Kjo nuke do koment per nji njeri qe ka percjell pak lajme ose mediat e shkruara. Rugova skishte popull si Gandi andaj se ralizoi politiken e tije se ne donim me ishpraz 1 ukfire fishek e pastaj ja ne male ja ne Shqiperi. Drejtsia sdo mjeshtri, po rri shtremt e fole drejt thon ni fjal e popuulit. SE nuke ishim per luft flasin faktet vetem rreth 30,000 njerz i kishim ne UQK ky esht tregues se ne skishim munsi ti shpallim luft nji armiku qe njihej si forca e 6 et ese e shtata me arsenal luftarak dhe nji armat me mbi 100,ooo ushtare aktiv pluse 250,000 rezerv tashe me si te kritikohet Rugova Ashtu keq enjashtu keq ,.Pyka e nxjer pyken nji thenje popullore .Rugova i nxirte tjert e te dytet nuke e nxirnin dote ,po e quanin tradhtare ,frikacak e ngjashem.Uqk ska mund me luftu me serbin ky eshte nji fakt qe jom ne gjendje te ballafaqohem me ke do qe flet me fakte e argumente. UQK ka luftu po asnji teritor ska mund me kontrollu ma teper se 3 muje te shumten po e them .90 perqinde e popullates ka kalu afer kembve te asaj ushtrie qe vrau dogji po dhe fali fale zotit fame larte.Une per 3 dite rruge per ne Shqiperi kom hase se paku 50 poste blloqe serbe e as nji te UQKes fakte nuk genjej. Kom has rruges te vrare te mbyture me dru te dhunuar te plaqkitur .Une se harroj kurre ate tmerr edhe nese jetoj 100,000 vjet pike. Une i rrahure me jon mare rruges ne gjdo blloke duke i bindure tuj qajte se kto 30 e her 20 marka i kom e pash se jeta e shqiptarit vlente 10 deri25 marka. As kush smeka mbrojte prej UQK fakte te pa anim ose hidhrim E dine shum qe perjetuan si une . FAl zotit u hape rruga per shqipri e maq e mal i zi se kishim dek urie, pike ......, Ushtria skish per veti ku me u mshef e shpesh vinte nate e marke pak buke e NMALE pa ju ni zani e her her u perzijke me popuull i rruem ntethat. Rugova ishte vizionare strateg po filloj lufta dikure si vone poplli yne harro shpejt e e harroj rugoven bili ja shtuen prapeshtesen viq dikur thane eshte malazez e her dalmatin se ka marak ne KOnjak raki shkau. NJI histori do deshiroja qe brezav qe vine tu lem Ne poplli i kosoves ishim nji her popull idiot e donim SErbin e ai na vrau na dogj e poqe , Ne poplli i kosoves mendonim se ishim trima e 3 shkie te kqi naj danin grat vajzat na rrihnin e na poshtronin si zbe me keq Ne pop[lli idiot thoshim para bote se kemi armatim me rreze veprimi 2000klm Citoj ISH zedhens i UQK Jakup krasniqi i cili skishte llovaqka mej gju leprat e mobilzonte UQK en GJAJA HEHEHEHE pre 18-65 vjeq vallahi uje skish pase me ju qit e lere me ARME kom qen vet pjese e UQK deri me 14 prill1999 qe nga koha kure mendova se poplli po bashkohet ne lufte jom lajmru per te dhen pak kontribute po mose ishte Zoti dhe un nenen e verber baban te pa levizshem dhe gruan me 5 femi do vdisshin urie e sa per uqk sote sishin lete tregon nji eprore i UQK_ES sa ka mbajte nji teritore qe kontrollu.me kohe mendoj ,KU te rrinin pleqt te smuret etj Une e di se trimat tan dhane gjdo gje po pushka sesht e barabarte me topin .Une se fajsoj UQK ase pak po pse disa ish luftetar e kritikojn RUGOVEN se sju ka bashkangjit O plake ishte ai ska mujt me ik ose me nga si thonin do ne UQK . DEri sa historin se rrefejm drejte kurre ska per me qen popull i lire poplli yne .Shume kushe harroj qe thoshte se me mujt nji her me u kthy nene nji tend ne kosove si me u ba dynjaja ime po tani na dalin vizionare te mdhej >ATA qe e kritikonin rugoven leht e kishin se ishin her ne zvicer her shqipri veq thoshin se gjenden her nobiliq e her mavriq her nbatahir her noshlan her nafgan se poplli si shihte zdo koment LOP BISHT PA LAMJA I ZHYTE SHOQET klm.

 20. #160
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
  Ata qe e mbrojne me aq dashuri Rogoven e kancerogjenit,jane servilat e shkjaut!

  Logjike analitike
  Zotėri, siē thua ti, se "ata qė e mbrojnė Rugovėn janė servilat e shkjaut", na del se i tillė, pra servil i shkijeve na qenka edhe Bill Klintoni, i cili dje (01. 11. 2009) nė Parlamentin e Kosovės dhe nė tribinėn para bustės sė tij nė Prishtinė, njė pjesė tė madhe tė fjalimit tė tij ia kushtoi Presidentit historik tė Kosovės Dr. I. Rugovės!?

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 20:51
 2. Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 04-01-2010, 19:08
 3. Realpolitika e Ibrahim Rugovės
  Nga biligoa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 06-11-2008, 10:01
 4. Nexhat Daci formon parti tė re
  Nga Davius nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 30-04-2007, 08:38
 5. Ndėron jetė presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova
  Nga Veshtrusja nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 220
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 20:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •