Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Kam nje dicka per te thene per Islamin

    Une nuk besoj se Islami eshte nje fe per te gjithe boten sepse ne afersi te arktikut banojne njerez dhe aty nuk ka asnjehere nate keshtu qe ata nuk mund te mbajne ramazan, apo mos valle Allahu nuk mori parasysh anen gjeografike kur i dha Muhamedid ligjin per mbajtjen e ramazanit.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  2. #2
    Ragnald
    Anėtarėsuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    ramazanit nuk i eshte vene ndonje rregull absolut ne mbajtjen e tij.
    nqs je udhetar ti se mban (po te duash) ramazanin.
    nqs je semur po e njejta gje.
    e nqs jeton ne ato , atehere mund te ecesh me nje orar fiks sic ecin hanefite e botes.

    ramazani eshte nje rit qe te stervit ty ne aspektin moral. ai qe e ka mundesine eshte i detyruar ta mbaje ate . ai qe se ka mundesine , nuk eshte se do denohet per ate gje,sepse nuk eshte ligj universal. edhe namazi seshte i atille. edhe haxh-i .

    profeti ka thene ''une skam ardhur per tjeter gje , vecse te perfeksionoje moralin e njeriut'' . pra me kete gje kuptojme qe shumica e riteve eshte per te improve-ur ti ne moral , e si pasoje shoqeria behet me koshente ne veprimet e saja dhe me frutdhenese ne shume dikastere .

    jo cdo gje esht prere me thike .

    vetem kjo eshte deklarate absolute ''la ilahe il-Allah'' ....''ska Zot tjeter pervec Allahut'' .

    te tjerat me te pare e me te bere.

  3. #3
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anėtarėsuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327
    Ata tė cilėt jetojnė nė vendet skandinave apo nė ato vende ku gjatė verės dita ėshtė e vazhdueshme kurse dimrit nata ėshtė e vazhdueshme, apo ku gjashtė muaj ėshtė ditė e gjashtė muaj ėshtė natė, atėherė si pėr kohėt e namazit ashtu edhe pėr agjėrim ėshtė e obliguar qė ata tė pėrcaktojnė kohėt e tyre nė bazė tė njė vendi mė tė afėrt ku nata dhe dita janė normale. Kjo ėshtė pėr arsye se Allahu i madhėrishėm na ka obliguar qė tė falim pesė kohėt e namazit brenda njė dite, e qė kjo zakonisht ėshtė 24 orė, prandaj nė kėto raste lindja dhe perėndimi i diellit nuk mirren pėr bazė, por kohėt duhet pėrcaktuar me normalen ashtu siē ndodh lindja e diellit dhe perėndimi i tij normalisht e kėtė e bėjmė pra duke u bazuar nė atė vend qė e kemi mė sė afėrmi e qė nė tė dita dhe nata janė tė zakonshme si dimrit ashtu edhe verės. Tregohet se Pejgamberi alejhi selam u ka treguar sahabėve pėr Dexhallin, dhe ėshtė pyetur se sa do tė qėndrojė nė tokė? Pejgamberi alejhi selam tha: “Dyzet ditė, njė ditė do tė jetė e gjatė sa njė vit, njė ditė do tė jetė sa njė muaj, njė ditė sa njė javė (xhuma), dhe ditėt tjera do tė jenė sikur ditėt tuaja.” O i Dėrguari i Allahut, dita qė do tė jetė sa njė vit, a na mjafton ne qė tė falim nė tė vetėm namazet e njė dite? Tha: Jo, pėrcaktoni kohėn pėr to.”
    Ky hadith na argumenton se Pejgamberi a.s. nuk e ka llogarit ditėn, e cila do tė zgjasė sa njė vit si ditė tė rėndomtė, por ka urdhėruar qė kohėt e namazit tė bėhen brenda 24 orėshit dhe atyre t’u pėrcaktohen kohėt e tyre nė bazė tė largėsive kohore mes tyre nė ditėt e zakonshme nė vendin e tyre. Allahu e di mė sė miri!

    Rexhep Lushta

  4. #4
    MusLiman El-Hamduli-Lah
    Anėtarėsuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
    Postime
    111
    Rexhep Lushta eshte nje Hoxh shume i mire nga Mitrovica eshte Kryetar i Bashkesis Islame te Mitrovices edhe eshte nje hoxh shume i mire.

    Pra Postimi me Lart eshte Shume me Vend... All-llahu te shperblefte
    Jezusi:
    "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anėtarėsuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148
    Vertet nuk po mundem me kuptue kete xhelozi ndaj ISLAMIT qe e kan disa shqipfoles,me duket se as naten spo flen duke menduar dhe duke trumbetuar se gjoja ISLAMI seshte ashtu sic po na paraqesin MUSLIMANET.Te nderuar,kot e keni me gjepurat tuaja mos ju versulni ISLAMIT shikoni pak prapa,une po ju shoh se jeni te humbur.ALLAHU ESHTE ME I MADHI
    Experience is the best teacher...

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-12-2006
    Postime
    180
    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    Une nuk besoj se Islami eshte nje fe per te gjithe boten sepse ne afersi te arktikut banojne njerez dhe aty nuk ka asnjehere nate keshtu qe ata nuk mund te mbajne ramazan, apo mos valle Allahu nuk mori parasysh anen gjeografike kur i dha Muhamedid ligjin per mbajtjen e ramazanit.

    islami eshte fe per te gjith kategorit e njerzve edhe per krejt njerzit qe jetojne mbi tok

    edhe lidhje me temen po te tregoje qe nuk ke than kurgja tem e pa kuptimt ok haver mos hajde me qit genjeshtra tua edhe te tjerve qe jan kunder fes islame se kurgja nuk jeni tu ba veq jeni te damtu vetveten tuaj se neve kurgja nuk jeni tu na be

  7. #7
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    Une nuk besoj se Islami eshte nje fe per te gjithe boten sepse ne afersi te arktikut banojne njerez dhe aty nuk ka asnjehere nate keshtu qe ata nuk mund te mbajne ramazan, apo mos valle Allahu nuk mori parasysh anen gjeografike kur i dha Muhamedid ligjin per mbajtjen e ramazanit.
    po vetem se ne vendet nordike psh nuk agjerohet tere dita por caktohet nje pjese e dites e keshtu qe nuk qenke informuar

  8. #8
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    o drini dhe stentori me te vertet nuk po muj edhe une me kuptu kete ofenziv nga keta forumistat tane te nderuar ateist te cilet ne cdo menyre po mundohen ta njellosin Islamin

Tema tė Ngjashme

  1. E vėrteta dhe paragjykimet pėr Islamin
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 26-11-2012, 08:11
  2. Mary Watson - Mėsuese e teologjisė pranon Islamin
    Nga ILyrium nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-04-2007, 13:09
  3. Feja e vertete
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-04-2007, 16:39
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  5. Analize e nje muslimani
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •