Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te futet mesimbesimi fetar ne shkolla ?

Votues
91. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    37 40.66%
  • Jo

    51 56.04%
  • Nuk e di

    3 3.30%
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 98 prej 98
  1. #81
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga Arpos Lexo Postimin
    Lenden e mesimbesimit duhet IMPONUAR !
    Ok, edhe qeveria Sllavomaqedone ate beri, jua/ua imponoi. Be happy!

    Citim Postuar më parë nga Arpos Lexo Postimin
    Nuk eshte ne drejten e prindit te caktoj se qfar duhet te mesoj femiu i tij.
    Po e kujt?

    Citim Postuar më parë nga Arpos Lexo Postimin
    Turp per qeveritaret shqiptar te cilet jan ber klysh i te huajve "!
    Me fal 1 sec. Sllavomaqedonet (te huajt, dmth) ju vendosin femijeve shqiptare mesimin e islamit ne shkolla (sepse jane shume te ndjeshem ndaj indentitetit tend islam dhe nuk duan te humbase [All'llahu na ruajt!!!] ne brezat e ardhshem). Qeveria e RSH (dmth shqiptare) as nuk e con neper mend nje gje te tille, dhe per rrjedhoje eshte "klysh i te huajve"?!
    Kemi nje qark te shkurter llogjik apo me duket mua? Mos duhet te perkufizosh serish cfare quan "te huaj" dhe cfare quan "shqiptare"?
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  2. #82
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Lenden e mesimbesimit duhet IMPONUAR !
    Nuk eshte ne drejten e prindit te caktoj se qfar duhet te mesoj femiu i tij.
    Ke te drejte. Allahu xh.sh e din me se miri se c'fare lendesh duhen bere ne shkolla. Vetem Kur'an.

    S'jam kunder mirebesimit ne shkollat maqedone. Ndersa tek ato shqiptaret ndryshon puna si nata me diten. E kam thene, aq me shume ti dhjehet shteti sllavit aq me mire. Ti futet islami edhe femijve maqedone.

    p.s Dikush ka lene Carmina Buranen per nacionalizmin...
    Ndryshuar për herë të fundit nga white-knight : 17-02-2009 më 20:55

  3. #83
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    Postime
    597
    Citim Postuar më parë nga D@mian Lexo Postimin
    Ok, edhe qeveria Sllavomaqedone ate beri, jua/ua imponoi. Be happy!
    Qeveria Sllavomaqedonase e beri kete per tu dalluar shqiptaret nga maqedonet. E beri kete per ta ruajtur identitetin e saj, e jo te shqiptareve.


    Po e kujt?
    E qeverisë ! Sikurse qe nuk pyetet prindi se a te mesoi ai histori, gjeografi, shqip, matematik apo edhe lenden seksuale, nuk duhet pyetur as per fejën. Nëse femiut i pelqen, mund ta mbaj besimin, po qe jo, ai prap eshte i lir.

    Per qka po frigohesh ?... nese thua qe feja nuk eshte e fuqishme, at here s'ke qka te frigsohesh, ??

    Me fal 1 sec. Sllavomaqedonet (te huajt, dmth) ju vendosin femijeve shqiptare mesimin e islamit ne shkolla (sepse jane shume te ndjeshem ndaj indentitetit tend islam dhe nuk duan te humbase [All'llahu na ruajt!!!] ne brezat e ardhshem). Qeveria e RSH (dmth shqiptare) as nuk e con neper mend nje gje te tille, dhe per rrjedhoje eshte "klysh i te huajve"?!
    Kemi nje qark te shkurter llogjik apo me duket mua? Mos duhet te perkufizosh serish cfare quan "te huaj" dhe cfare quan "shqiptare"?
    Un te fali, s'ka gje. Sllavoomaqedonet (te huajt) jetojn ne nje shtet me shqiptaret, dhe rreziku qe shqiptaret te behen mazhorant dhe te marin pushtetin ne dor eshte mese alarmante, (me percjell deri ketu ?), dhe nese sllavomaqedonasit do te ishin te ndjeshem sikurse injoranca yte na ben me dije, ata do te beheshin musliman, dhe nuk do ti kishin shenuar muret e xhamiva me kryqa te krishter ! Kapish ?
    Qeveria Shqiptare eshte ne fakt, sahanlipires i shteteve perendimore. Ata po than, luftoni shqiptaret, keta te fundit do te jen te gatshem, besom qe jan te gatshem e te behen koalicion me ta per ti luftuar vet shqiptaret ! E kuptove llogjiken e RSH ?
    Per kete edhe duhet tua impunohet MESIMBESIMI neper shkolla shqiptare qe nje dit, te nxjerrim nje dirigjues te drejt per te gjithe, dhe ky dirigjues nuk mund te jet ndryshe pos nje Musliman !

  4. #84
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    Postime
    597
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Ke te drejte. Allahu xh.sh e din me se miri se c'fare lendesh duhen bere ne shkolla. Vetem Kur'an.

    S'jam kunder mirebesimit ne shkollat maqedone. Ndersa tek ato shqiptaret ndryshon puna si nata me diten. E kam thene, aq me shume ti dhjehet shteti sllavit aq me mire. Ti futet islami edhe femijve maqedone.

    p.s Dikush ka lene Carmina Buranen per nacionalizmin...
    O white, how are you ? Ka kaluar koh qe s'te kam cituar

    Shiqo, muslimani do te mesone dhe per krishterimin, por jo aq sa meson per islamin. Sikurse i krishteri qe do t'meson per islamin, por aq sa do t'mesoj per Krishterimin.

    Kjo sigurisht qe kontribuon per te miren e Kombit ! Komb i cili ka 3 fe te cilet nuk i mohon ! Eshte turp, nese ndokush nuk din gje per islamin, orthodoksin, apo edhe katolicizmin nder shqiptaret !

  5. #85
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Ore akoma vazhdon kjo teme. Paskeni qene domethenes ju arabomagjypet. Si nuk shof ndonje ortodoks apo te krishter te thote mire eshte te behet e detyruar mesimi I besimeve fetare ne shkolle vetem ju arabomagjypet e maqedonise e kosoves. Shkolla eshte per tjeter gje o arabe. Shkolle eshte per te pergatitur femijet per jeten e gjate qe duhet te bejne balle jo tu mesojme fene. Fene e meson ne familje, kishe, xhami jo ne shkolle. Ca do I mesoje feja femijes per jete apo te shkoje ne interviste pune me kuran ne dore?

    White knight e tha maqedonsit te bejne si te duan shqiperi eshte tjeter pune.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #86
    Jo dhe jo.
    Po vetem nqs do vij BEHARI te japi leksione .
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  7. #87
    besimi eshte nje bindje personale,
    ne vendet demokratike liria e besimit si shume te tjera perfshihet tek lirite dhe te drejtat themelore te njeriut e garantuar dhe e mbrojtur nga ligji themeltar por edhe nga karta e te drejtave te njeriut.
    per shkak te natyres se tij, "mesimbesimi" duke u futur ne sistemin arsimor, u imponohet edhe individeve qe nuk e kane ate bindje personale, mund ta kene diku tjeter, ose nuk e kane fare.
    dhe kjo eshte e drejta e tyre, e garantuar dhe e mbrojtur si nje nga te drejtat themelore te njeriut.
    rrjedhimisht, "mesimbesimi" dhunon ne menyre flagrante te drejten e atyre individeve qe besojne ne forma te tjera nga me te larmishmet, ndjekin praktika nga me te cuditshme, ose nuk jane teresisht mosperfilles ndaj besimit.
    ligji eshte nje per te gjithe

  8. #88
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Shiqo, muslimani do te mesone dhe per krishterimin, por jo aq sa meson per islamin. Sikurse i krishteri qe do t'meson per islamin, por aq sa do t'mesoj per Krishterimin.
    Q'far te shiqoj? Po sikur te them qe ne Shqiperi keto krishteret dhe muslimanet s'duan te mesojne per fene e vet e jo me te tjetrit, si i behet puna?

    Kjo sigurisht qe kontribuon per te miren e Kombit ! Komb i cili ka 3 fe te cilet nuk i mohon ! Eshte turp, nese ndokush nuk din gje per islamin, orthodoksin, apo edhe katolicizmin nder shqiptaret !
    Turp qe s'di per fete? Do te thoja turp qe s'dine per shqiptari por per fe? C'fare logjike po ndjek zotrote?
    Do ndikoj per te miren e kombit? Do te thoja te kunderten sepse do shtonte ekstremizmin fetar.
    Indoktrinimin e femijve qe ne fillore me budalliqe, dhe do ndikonte te e ashtequajtura tolerance fetare ndaj njeri tjetrit, qe me saktesish eshte menefregizem total fetar.

    Sic te thashe nga Maqoja beni c'te doni, eshte shteti juaj. Ketej jemi Zot vete ne dhe mos flisni me me terma pergjithsues sepse s'ben pune.

  9. #89
    Citim Postuar më parë nga Arpos Lexo Postimin
    O white, how are you ? Ka kaluar koh qe s'te kam cituar

    Shiqo, muslimani do te mesone dhe per krishterimin, por jo aq sa meson per islamin. Sikurse i krishteri qe do t'meson per islamin, por aq sa do t'mesoj per Krishterimin.

    Kjo sigurisht qe kontribuon per te miren e Kombit ! Komb i cili ka 3 fe te cilet nuk i mohon ! Eshte turp, nese ndokush nuk din gje per islamin, orthodoksin, apo edhe katolicizmin nder shqiptaret !
    fete jane armiqte e kombeve
    fete jane miqte e te ashtequajtura kombe, atyre ne krize identiteti ose pa identitet fare

  10. #90
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anëtarësuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327
    Citim Postuar më parë nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Si nuk shof ndonje ortodoks apo te krishter te thote mire eshte te behet e detyruar mesimi I besimeve fetare ne shkolle vetem ju arabomagjypet e maqedonise e kosoves.

    Ardi
    Kjo qe nuk shofim te krishter qe mbeshtesin mesimbesimin fetar , tregon edhe njeher gjendjen e rend te krishterimin nder shqiptaret , tregon mos interesimin per krishterim e atyre qe me par ishin 30% krishter , ndersa sot dyshoj se jan 10% krishter.

  11. #91
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Forca-Z Lexo Postimin
    Kjo qe nuk shofim te krishter qe mbeshtesin mesimbesimin fetar , tregon edhe njeher gjendjen e rend te krishterimin nder shqiptaret , tregon mos interesimin per krishterim e atyre qe me par ishin 30% krishter , ndersa sot dyshoj se jan 10% krishter.
    Ose tregon qe s`jane aq te fantaksur si puna juaj. Qe u mjafton te lexojne Biblen dhe te jene ne rregull per veten e tyre.

  12. #92
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    "mesimbesimin fetar"


    s'po ia gjejnë anën ksaj. kshu si e ka thon fruti tropikal i radhës dmth "besim fetar i mësimit". ku e msoni shqipen mër jau? n'ça shkolle sllave?

  13. #93
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Citim Postuar më parë nga Forca-Z Lexo Postimin
    Kjo qe nuk shofim te krishter qe mbeshtesin mesimbesimin fetar , tregon edhe njeher gjendjen e rend te krishterimin nder shqiptaret , tregon mos interesimin per krishterim e atyre qe me par ishin 30% krishter , ndersa sot dyshoj se jan 10% krishter.
    Kjo do te thote qe shqiptaret I perkushtojne me shume interes shkolles e jetes se tyre se sa fese si puna jote. Jane me racionale ne lidhje me cfare eshte prioriteti se ke mijra te rinj shqptare pa pune se ska vende pune.

    Citim Postuar më parë nga pryll Lexo Postimin
    "mesimbesimin fetar"


    s'po ia gjejnë anën ksaj. kshu si e ka thon fruti tropikal i radhës dmth "besim fetar i mësimit". ku e msoni shqipen mër jau? n'ça shkolle sllave?
    Ama me qafsh mua ku dine shqip keta. Me mire flasin arabishten si gjuhen e allahut se sa flasin shqipen si gjuhen e te pareve. Nuk e di nese do e mesonin shqipen tamam nese shqipja ishte gjuha e kuranit. Me mire e flasin shqipen te huajt qe kane ardhur ne shqiperi per bisnes se sa keta qe jane pjeserisht shqiptare.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  14. #94
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    Postime
    597
    E folura e gjuhes shqipe nuk te ben "shqiptar" o kastravec, a ke lexuar ndonjehere Fishtën ?

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Forca-Z Lexo Postimin
    Kjo qe nuk shofim te krishter qe mbeshtesin mesimbesimin fetar , tregon edhe njeher gjendjen e rend te krishterimin nder shqiptaret , tregon mos interesimin per krishterim e atyre qe me par ishin 30% krishter , ndersa sot dyshoj se jan 10% krishter.
    Jo tregon qe nuk jane te fiksimosur pas fese si puna juaj.Po musliman ne Shqiperi sa ka?Mbase mbi 70% e popullsise ku hyj dhe une,por sa perqind e praktikojne a e di?Shume pak.Lere c'thone besoj te Hallau kur se kane lexuar asnjehere Kuranin apo shkuar njehere ne Xhami.Edhe tek ata qe e praktikojne ,nuk ndodh e njejta gje me femijet e tyre.Femijet e tyre s'duan t'ja dine fare per fe.Shumica e shqiptareve nuk duan t'ja dine per fe.Ne nuk e gjykojme tjetrin nga besimi fetar ,por nga vlerat qe ka secili.Boll i bete qejfin vetes kot.

  16. #96
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    s'po ia gjejnë anën ksaj. kshu si e ka thon fruti tropikal i radhës dmth "besim fetar i mësimit". ku e msoni shqipen mër jau? n'ça shkolle sllave?
    Po tani e more vesh ti qe eshte loja e sllavit? E serbit me sakte, por a hajne pyke keto igraçicat se?

    Une jam edhe per mirebesim islam ne shkollat e Beogradit.

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-07-2008
    Postime
    285
    Po lere fare ku edhe ne shkolle do me be kso praalla te kuranit a…
    Most e lutem nje budallallek te tille mos e thuaj farew…

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Jo qe nuk duhet te futet.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
  2. Shkolla e parë shqipe në Labovë, jo në Korçë
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
  3. Shkolla shqipe ne Kosove ne 420 vjetorin e saje
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:50
  4. Pranimet ne universitet per 2006-2007
    Nga helene në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 31-01-2006, 04:18
  5. Ministria e Arsimit luan vetem rrolin e gazetes
    Nga Vinny_T në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-08-2002, 15:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •