Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te futet mesimbesimi fetar ne shkolla ?

Votues
91. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    37 40.66%
  • Jo

    51 56.04%
  • Nuk e di

    3 3.30%
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 98
  1. #61
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    jam per ...Po

  2. #62
    SHQIPTARE Maska e h_one_y
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    189
    Patjeter qe po,bile eshte dashur qe me heret te behen kesi lloj reformash ne arsim
    Rrahjet e zemrës nuk janë asgjë tjetër pos hapa që të çojnë drejt një vdekje të sigurtë!!

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    JO kurqysh hiq sbon kish me kon gjeja me e errët qe kish me i ndodh arsimit ton .
    We are all Aliens

  4. #64
    i/e larguar Maska e bklyn_kid
    Anëtarësuar
    28-01-2008
    Vendndodhja
    Brooklyn
    Postime
    202
    JO...ne kemi besime te ndryshme. Programi shteteror nuk ka kurrsesi mundesi te fuse meesimbesim ne shkolla , se ajo do te thot ti ndash shkollat (segregation) ne shkolla musliamnesh krsihteresh etj, nje mini aparteid per tekat e disa rretheve te ndryshme

    Kush eshte besimtar i mire mund te angazhohet vete ne programe private, disa edhe ju paguajne te mesoni per fe.

    Gjithmone flas per RSH Republiken e Shqiperise

  5. #65
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    o zot o zot kurr ne skemi me perparuy kurr , zoti nuk ka per me na falur neve asgje , shikoni sondazhin shumica jan epr JO ncncnc
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  6. #66
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Historia ka treguar se sa here eshte tentuar me u bashkuar keto dy fusha, ka pasur probleme, aq me shume ku ne trojet shqiptare ka me X fe!

    O duhet futur 4-5 apo 6 lend te reja fetare ose po e le nje atehere duhet ti nxjerrim shpatat! Ti futesh 4-5 lend te reja mesimire eshte jashte mundesive, prandaj, le te shkojm neper objektet perkatese fetare.
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  7. #67
    Besimtar Musliman
    Anëtarësuar
    01-01-2009
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    60
    Jam per pro, ky hap madje eshte nje hap drejt Be-se kete duhet ta din enveristat e forumit.
    Mund të jemi më të zgjuar se dikush, por jo më të zgjuar se gjithkush.

  8. #68
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Meqe hapesi i temes eshte me pushine ne Guantanamo Bay,a ma shpjegon ndonjeri se per cilin shtet behet fjale ne teme?Republiken e Shqiperise?Republiken e Kosves?Apo Ish Republiken Jugosllave te Maqedonise?

  9. #69
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Ose lejeni lejeni se e gjeta...

    Thote ne fillim te artikullit...
    Dita ditës afrohet inkorporimi i mësimbesimit në shkollat shtetërore në Maqedoni. Gjë për të cilën nuk dyshojmë, kurse shpresën e bazojmë në faktin se mësimbesimi është standard Evropjanë, a Maqedonia evrointegrimet i ka qëllim finalë.
    Per mua ok...qe t'ia dhjesim shtetin sllavit sa me shume.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e murat_j
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Postime
    30
    Në republikën ish jugosllave të maqedonisë në kalsët e 5 të shkollës fillore veç është mësim besimi i detyrueshëm.
    Këtu jepet mundësia që prindërit dhe nxënësit të zgjedhin mësimbesimin e një feje apo historinë e religjioneve dhe për bukuri mbi 95% e nxënësve shqiptar kanë zgjedhur mësim besimin e fesë islame.
    Kurse qeveria është në bisedime me qeverinë që vitin e arrdhëshëm që mësimbesimi të futet edhe nëpër shkolla të mesme.
    e pra me siguri tash pyetja parashtrohet që në kosovë apo në shqipëri a do të futet mësimbesimi nëpër shkolla, a ndoshte këto kanë arritur në mars e nuk kanë nevoj më për fenë?

  11. #71
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga murat_j Lexo Postimin
    Këtu jepet mundësia që prindërit dhe nxënësit të zgjedhin mësimbesimin e një feje apo historinë e religjioneve dhe për bukuri mbi 95% e nxënësve shqiptar kanë zgjedhur mësim besimin e fesë islame.
    Të shkretët fëmijë për trutë e prindërve.

    Kurse qeveria është në bisedime me qeverinë që vitin e arrdhëshëm që mësimbesimi të futet edhe nëpër shkolla të mesme.
    e pra me siguri tash pyetja parashtrohet që në kosovë apo në shqipëri a do të futet mësimbesimi nëpër shkolla, a ndoshte këto kanë arritur në mars e nuk kanë nevoj më për fenë?
    Jo zotëri, ne në Tokë e pa-zot jemi por ti qenke megjithmend 'qeveri më vete' që nuk qenke as i qartë në formulim mendimi..

    kush qeveri bisedon me cilën qeveri se nuk e kuptova?
    Prektora

  12. #72
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Jo zotëri, ne në Tokë e pa-zot jemi por ti qenke megjithmend 'qeveri më vete' që nuk qenke as i qartë në formulim mendimi..
    "Formulimi i mendimit" dhe "mesimbesimi" jane kontradikte termash.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  13. #73
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga geezer Lexo Postimin
    o zot o zot kurr ne skemi me perparuy kurr , zoti nuk ka per me na falur neve asgje , shikoni sondazhin shumica jan epr JO ncncnc

    Si s'kemi perparuar mo? Edhe kemi perparuar edhe do perparojme. Ne tash nja 2 shekuj kemi perqafuar islamin, i njohur gjithashtu si feja e Paqes, feja e Dijes dhe feja e Perparimit. Si rrjedhim, ne te gjitha sferat e shoqerise shqiptare mbizoteron Paqja, arsyeja dhe mosdhuna; shqiptaret njihen ne bote si njeres te Dijes, shkencetare dhe inovatore teknologjike te nderthurur me shije te holla artistike. Gjithe kjo ka rezultuar ne Perparim te madh shoqeror, me perfundim trysnine e madhe te emigranteve nga bota e pa-perparuar qe perdorin te gjitha menyrat per te ardhur dhe jetuar ne trojet tona.

    Cfare tjeter bekimi te na fale zoti? Le te mos jemi bukeshkale....

    Ji optimist pra, edhe mesimbesimi do lejohet nje dite, inshallah.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  14. #74
    Erara humanum est Maska e kærlighed
    Anëtarësuar
    28-05-2005
    Vendndodhja
    Skandinavi
    Postime
    146
    Mendimi im (sikur edhe i disa postuesve tjere) absolutisht jo.

    Argumenti im:
    Se pari, truri i nje femije 7,8,9,....nuk ka kapacitet te mjaftueshem per te kuptuar besimin ne menyre te duhur.
    Po te mbeshtetemi ne fazat e ndarjes se zhvillimit te femijeve sipas Jean Piaget (shkencetar zviceran brenda psikologjise, biologjise dhe filozofise), do te kuptonim se mesimbesimi per femijet nuk do te ishte gje tjeter pos perdhunim i trurit te tyre.(Mund t`i pershkruaj fazat me vone po qe se e shihni te nevojshme, per moment nuk me premton koha).
    Pastaj, besimin ne fe,Zot, femija e thith nga jeta e perditshme. Eshte pagezimi apo venia e emrit(ceremonial fetar), kremtimi i festave te shenjta, diskutimet rreth te mirave dhe te keqijave, etj, etj,...te gjitha keto permbajne deridiku ne vete frymen fetare, prezencen e Zotit. Se ne cfare niveli do te jene keto-jane prinderit dhe interesi i femjeve qe percaktojne.

    Shpresoj ne mirekuptim.
    Pershendetje.

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e murat_j
    Anëtarësuar
    01-04-2008
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Të shkretët fëmijë për trutë e prindërve.



    Jo zotëri, ne në Tokë e pa-zot jemi por ti qenke megjithmend 'qeveri më vete' që nuk qenke as i qartë në formulim mendimi..

    kush qeveri bisedon me cilën qeveri se nuk e kuptova?
    JJaaa e tash po keq përdor gabimet që bëhen në shtyp ( pa dashje)
    Fjala ishte që qeveria është në bisedime me bashkësitë fetare të R.M-së.
    E mos e u kap për gabime të shtypit që bëhen këtu.
    E nëse e paske aq të dobët kapacitetin e të të kuptuarit për atë që ti nuk e ke kuptuar do të thotë në bisedime me bashkësitë fetare.ok????

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    - Një fëmij 5 vjeç shkon me mamanë për dore në kishë,në një ditë feste fetare.Atje shikon se të gjithë njerzit shkonin dhe puthnin portretin e Jezu Krishtit.
    -Mami!Pse e puthin fotografin e atij burrit këta njerzit?
    - Ai ka qënë i dërguari i zotit mor bir....
    - Po zoti ku është? Pse nuk çojnë fotografin e Zotit?
    -Zoti nuk duket me sy...Nuk e ka parë asnjeri!
    -Po kur nuk duket me sy,nga e dinë se qënka gjallë zoti?
    .................................................. ...
    Një fragment i shkëputur nga një bashkëbisedim i një fëmije me prindin.Ky fëmijë ishte në gjëndje të reflektonte realitetin,para se të shkonte në shkollë dhe të molepsej me ideollogjinë; "Beso,mos kontrollo",siç thotë bibla.
    Më tej sqarojeni ju.

  17. #77
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Une votova per Jo po u pendova. Mendoj se duhet te jete se me thene te drejten bejme gafa pastaj. Psh mbaj mend vjet a parvjet per Krishtlindjet ortodokse, gazetarja pyet besimtaret e devotshem se cfare urimi bejne per Krishtlindjet:
    Begati, lumturi dhe paqe per te gjithe ishallah - u pergjigj besimtari me qiri ne dore.

  18. #78
    srbe na vrbe Maska e pryll
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ke prroi palpoçit
    Postime
    573
    un po e sjell dhe i herë atë që kisha thon anej ka fillimi, sepse nuk mund të lihen arabët e sllavët me ndërtu fjalë shqip për ne se masnej shpikin fjalë si "mësimbesimi"

    ---
    "mësimbesimi" në shkolla? ju msoni i herë shqip mër daj, se sa herë e shof kët titullin e arabve shqipfolës më vje me u tall me paaftësinë e tyne me kuptu si ndërtohen fjalët në shqip

    ene i herë: kena vetëbesim, mirëbesim, pabesim dhe besimplotë. mësimbesim osh joshqip, strukturalisht e semantikisht. sepse s'qet kuptim ndërtimi me dy emra në atë farë feje. edhe sikur me dash me e ndërtu në një fjalë do duhet të shkonte besimmësim, o analfabetë arabie se lat nom pai at zotin tuj ka lagja Brrakës
    ---

    qeveria sllavomaqedone ka ana tjetër është sponsorizusi më i modh i kolerës islamike në maqedoni, dhe kto nisma vijn faktikisht ka qeveria. maj men që ishte opozita ajo që kundërshtoi "mësimbesimin" e jevgjve të ballkanit në shkolla

  19. #79
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    Postime
    597
    Lenden e mesimbesimit duhet IMPONUAR !

    Nuk eshte ne drejten e prindit te caktoj se qfar duhet te mesoj femiu i tij.

    Turp per qeveritaret shqiptar te cilet jan ber klysh i te huajve "!

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga Arpos Lexo Postimin
    Lenden e mesimbesimit duhet IMPONUAR !

    Nuk eshte ne drejten e prindit te caktoj se qfar duhet te mesoj femiu i tij.

    Turp per qeveritaret shqiptar te cilet jan ber klysh i te huajve "!
    ahahah po e dreit e kujna osht qysh don me kulturu e me msuu femiun e vet e dreit e arabis saudite aa
    We are all Aliens

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
  2. Shkolla e parë shqipe në Labovë, jo në Korçë
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
  3. Shkolla shqipe ne Kosove ne 420 vjetorin e saje
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:50
  4. Pranimet ne universitet per 2006-2007
    Nga helene në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 31-01-2006, 04:18
  5. Ministria e Arsimit luan vetem rrolin e gazetes
    Nga Vinny_T në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-08-2002, 15:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •