Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te futet mesimbesimi fetar ne shkolla ?

Votues
91. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po

  37 40.66%
 • Jo

  51 56.04%
 • Nuk e di

  3 3.30%
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 98
 1. #41
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Une jua garantoj, se ne jo me shume se 10 vjet "shqiptaret" ne Maqedoni do jene kaq te tjetersuar dhe orientalizuar, saqe do kthehen ne brengen dhe problemin me te madh kombetar per ne si komb.

  Standartet e tyre dhe botekuptimi i tyre i jetes do jete kaq i huaj per shqiptaret ne Kosove e sidomos ne Shqiperi saqe keta te fundit nuk do kene apo ndiejne asnje lloj lidhje kulturore me ta.

  Lejimi i mesimit te islamit, vecanerisht te islamit nder shqiptar eshte goditja me perfundimtare qe i japim vetes si komb europian dhe shtet modern. Futja ne shkolla e nje filozofie qe propagandon hapur shtetit fetar, qe ka nje tradite te qarte ne ndertimin e shtetit fetar, qe i meson shqiptareve klulturen arabe duhet, ne thelb jo vetem te nxirret jashte ligjit por edhe te trajtohet nen kodin penal si krim.

  Magjypet mjekermykur mund tua mesojne kulturen e talibaneve aziatikeve, por aspak shqiptareve europiane qe kane kulturen e vet dhe normat e veta.

  Shqiperia ka nevoje urgjente per nje Ahmet Zogu ose nje Enver Hoxhe anti-islamik, p[er ta zhdukur nga ato troje kete kulture te ndyre pedofile.

 2. #42
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  38
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime n 10 postime
  Futja e nje lende mesimore fetare ne shkolle eshte gabimi me imadh qe mund te behet nga shteti shqiptar. Edukimi I femijes bazohet ne dy trungje te forte qe jane shkolla edhe familja. Shkolla eshte ajo qe I meson femijet si ti bejne balle jetes reale duke mare edukumin e mjaftushem per te gjetur pune e te krijoje baza ndersa familja eshte ajo qe I jep femijes edukimin moral, shoqeror, fetar. Shkolla duhet te jete matematike, histori, letersi, gjuhe "qe femijet tuaj te dine te shkruajne shqipen mire sakte jo si ju anadollake magjypo-arabe qe sdini te lidhni dy llafe". Me keto I behet balle jetes reale jo me kuran ne dore se nuk do vesh para nje kompanie me kuran ne dore e ti thuash pronarit qe me mer mua ne pune se kam bere klasat e kuranit. Eshte deshira ose zgjedhja e familjes qe tu jape edukim fetar femijeve derisa ata te behen ne moshe te zgjedhin vete ne djall te vene le te ikin si puna e disa shokeve te mi qe iken ne pakistan per shkolle e kur u kthyen u kishin bere lavazh truri. Shqiperia ka sistemin shkollor laik sic thane shume veta me siper prandaj seshte e nevojshme nje gje e tille. Po beheni me keq se obama qe do te vendose klasa edukimi seksual ne klase te pare ku atyre nuk u ka dale as pushi. Drinushi e ty titi e shume te tjere mos mundoni te shkatroni e shqiperine sic keni shkatruar vendin tuaj. Flisni per maqedonine e kosoven mos flisni per shqiperine na leni ne shqiptaret ,"se per mu ju jeni kosovare e maqedonas qe mundoheni te flisni shqip jo shqiptare", te meremi me kete pune se I dalim zot vendit tone per mbrekulli


  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 3. #43
  srbe na vrbe Maska e pryll
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ke prroi palpoit
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Zarathustra. Lexo Postimin
  Standartet e tyre dhe botekuptimi i tyre i jetes do jete kaq i huaj per shqiptaret ne Kosove e sidomos ne Shqiperi saqe keta te fundit nuk do kene apo ndiejne asnje lloj lidhje kulturore me ta.
  Problemi i par sht q nuk marrin vesh shqip. Kam folur me shqiptar t Maqedonis dhe kuptojn shum mir, por arabt e Maqedonis kan probleme t ndryshme n kuptimin e asaj q shkruan tjetri. Nuk ndodh vetm n Maqedoni fenomeni, me thn at q sht. Ka t bj me myslimanizmin kjo, sepse duket q ata q jan m t prekur nga feja arabe kan dhe problemin m t madh me shqipen.

  Psh ti shkru "t dhjefsha grekun (pra turkun ortodoks)" dhe arabi i Maqedonis kujton se ti the se je grek. sht interesante me studiu se a zonash t trunit prek myslimanizmi q ndrhy n funksione mekanike t shqipes saq i ndrysho kuptimin fjalive. Arabt e maqedonis kan dhe ca ide fikse q i ka fut sllavi n kaptin. Se po s'ishe myslimon, nuk je shqiptar. Kjo sht aksioma par q sllavi instalo n trunin e jevgjve t Ballkanit, para se t'i msoj jevgjve se jan shqiptar n mnyr q t na ndyj ne racn, duke qen se tash njimij vjet s'ia doli dot me na shkul nga gadishulli.

 4. #44
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne Maqedoni esht ber kombinimi ma i mir , vetdijsim i popullit per rendesin e shkollimit dhe per rendesin fetare , prandaaaaj , ne vitin 2006 fakultetin e vazhdonin 42% te nxansve te shkollave te mesme , ne vitin 2007/08 arriti ne 85% . Kjo esht per marshallah.
  Le te plasin kvazi patriotet.
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 5. #45
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Msimbesimi Islam n shkollat e Mynihut

  Ajo q u miratua n vitin 2001 nuk e pa dritn deri n kt vit, kur zyrtarisht n disa shkolla t Mynihut filloi t jepej landa e Msimbesimit Islam.

  E mrkur, 29 Tetor 2008 14:35

  Edhepse lnda e Etiks me prmbajtjen e saj iu ishte dedikuar fmijve q nuk i prkasin asnj grupacioni fetar, por n t kaluarn fmijt musliman kan qen t obliguar q ta ndjekin dhe ta msojn kt land. Ata nuk kan pas zgjedhje m t madhe, n dispozicion t tyre ka qen landa e Etiks ose Religjioni i Krishter.

  N vitin 2001 u miratua ligji n nivel shtetror t Gjermanis dhe t krahins s Bajernit q fmijt musliman mund t zgjedhin t msojn edhe landn Religjioni Islam. Ajo q u miratua n vitin 2001 nuk e pa dritn deri n kt vit, kur zyrtarisht n disa shkolla t Mynihut filloi t jepej landa e Msimbesimit Islam.

  Javn e kaluar, n nj or msimi t Msimbesimit Islam, kan marr pjes edhe prfaqsuesit e qeveris si dhe nj numr i madh i mediave gjermane. Pas prfundimit t ors msimore dhe pas biseds me msuesin fetar n Mynih, me Mirsad Nikshiqin, prfaqsuesit e qeveris plotsisht e prkrahn kt projekt duke theksuar se kjo sht njra nga rrugt themelore t integrimit t muslimanve n Gjermani.

  Pr tu br msuesi i par i Msimbesimit Islam, nderi i takoi nj muslimani shum aktiv dhe ambicioz nga Sanxhaku, Mirsad Nikshiq.

  Mirsad Nikshiqi pr televizionin shtetror gjerman prmendi se sht shum i knaqur q u startua me Msimbesimin Islam dhe me kt rast iu falenderua prfaqsuesve t qeveris dhe t gjith atyre q e mbshtetn kt projekt.

  Msimbesimi Islam tani sht trsisht i barabart me Msimbesimin Katolik. Kjo land do t notohet dhe nota do t mblidhet pr t fituar notn mesatare dhe prqindjen e kalueshmris n fund t vitit, si t gjitha notat e landve tjera.

  bh muslim monitor
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 6. #46
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Drinush arabet ne Gjermani jane emigrante dhe kjo eshte nje privilegj qe i behet atyre duke i futur fe ne shkolle.Po ju emigrante jeni qe doni fe arabe neper shkolla shqipe?lol
  Pastaj ka nje dallim themeltar.Shqiptaret e Shqiperise jane europiane e jo arab sic mundohen te behen shqipet nga Maqoja.Harroi shkollat me mirebesim ketej.Ne Kumanove bej c te duash ti,luaj edhe rolin e Muhamedit po deshe.

 7. #47
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pse msimbesimi problem?!

  Dr. Naser Ramadani

  Zbatimi i msim-besimit q ka filluar prej sivjet n Maqedoni, pr fat t keq ka hedhur edhe njher n pah hullin e thell q ekziston n mes atyre q me animozitet shohin do progres t fes dhe atyre q te feja shohin nj mundsi plus pr edukimin e qytetarit. N vazhdn e ksaj tematike koh m par u botua nj shkrim me titull "Kultura religjioze dhe religjioziteti n kultur", ku autori hapur shfaq tendenca skeptike ndaj leverdis q ka msim-besimi. Ai alarmon pa nevoj se "opinioni m i gjer, duke prfshir nxnsit, arsimtart dhe prindrit, jan shastisur" edhe pse si sociolog nuk ofron asnj sondazh t hartuar mbi baza t metodologjis sociologjike pr ta konfirmuar kt. Prkundrazi, n anketimet tona q kemi br me nxns, arsimtar dhe prindr (shih: revistn "Vizione", nr.9, f.225) si dhe anketimet e Ministris s Arsimit, shihet qart se opinioni i gjer krkon me kmbngulje msimbesimin fetar n shkoll. Andaj, autori kur flet me hamendje, ather ia fut kot.


  Gabimi i materializmit vulgar

  Tjetr ai thot se 'deri m tani me asnj argument nuk sht verifikuar ekzistenca e Zotit: askush nuk e ka par Zotin, me asgj t kapshme' nuk provohet ekzistenca e tij'. Zotri Abdylnaser Sinani, mund t ket prshtypjen se me kt fjali ka artikuluar ndonj alamet diturie, por ia bj me dije se asgj nuk ka thn m tepr se pararendsi i tij Karl Marksi (se feja sht opium). Zaten gabimi i materializmit vulgar sht se pretendon ta shoh Zotin me teleskop. Mirpo, Zoti q do t mund t ishte i kapshm pr shqisat do ta humbiste atributin hyjnor, kshtu q si theksonte Hegeli te 'Fenomenologjia...' e tij, do t zhbhej kufiri mes t kufishmes dhe t pakufishmes, materiales dhe hyjnores etj. Pra, ngrihet nj problem i rnd filozofik, i paprballueshm pr t'u shtjelluar nga do kndvshtrim qoft gnoseologjik, qoft epistemologjik, qoft ontologjik etj.
  Prve ksaj, autori i shkrimit, t drejtn e zgjedhjes mes 'Historis se Religjioneve' dhe 'Msimbesimit Fetar', e konsideron se krijon tollovi n arsim. Duhet ditur se kudo n bot, ekzistojn lnd zgjedhore, ku nxnsi mund t prcaktohet pr ndonjrn nga lndt e ofruara. Autori duhet t dij se n mesin e shqiptarve, mbi 95 % jan prcaktuar pr lndn e msimbesimit. Autori, si problem e paraqet edhe veshjen e arsimtarve t fes. I gjith opinioni e ka t qart se teologt bashkkohor, e n kt kontekst arsimtart e fes pr nga pamja e tyre dhe veshja jan n mesin e m pedantve mes arsimtarve n prgjithsi. Le t urdhroj zotriu dhe le t shkoj npr shkolla ku sigurisht se do t vrtetohet vet.
  Autori n fjal si problematik i paraqet edhe prmbajtjet msimore q do t msohen n shkoll n kt lnd. I bj me dije ktij autori se un isha nj antar i komisionit pr prgatitjen e planprogramit, i cili sht miratuar nga ekspert n Byron pr Zhvillimin e Arsimit, si dhe sht nnshkruar nga Ministri i arsimit. N kt planprogram dhe n prpilimin e tekstit shkollor pr kt lnd jan marr parasysh t gjitha parimet didaktiko-metodike, si dhe jan prfshir t gjitha metodat, t cilat duhet t zbatohen gjat realizimit t tij. Autori krahas tjerash, parashtron edhe pyetjen se "a thua arsimimi religjioz, do t promovoj mirkuptim e toleranc ndrmjet religjioneve"? I bjm me dije autorit se n mes shtat njsive tematike t prfshira n programin msimor sht edhe tema: "Feja sht ajo q na bashkon t gjithve", n t ciln flitet pr tolerancn dhe mirkuptimin mes ithtarve t feve t ndryshme. Kt njsi tematike e msojn nxnsit e gjitha feve. Duhet ditur se prve Shqipris dhe Kosovs, Maqedonia sht vendi i fundit q zbaton msimbesimin fetar npr shkolla. Pra, t gjitha shtetet perndimore qysh hert zbatojn nj gj t till. Si e komenton autori rastin se n Austri, Belgjik, Norvegji dhe shum shpejt n vende e tjera t Evrops, msohet msimi fetar n mesin e t cilve edhe misimbesimi islam dhe at me financim t shtetit. Autori i shkrimit, po ashtu paraqet dilemn se n shkoll do t msohet islami tradicional a ai radikal. S pari i themi atij se nuk ka islam tradicional e as radikal, nga fakti se islami sht ai q bazohet n Kuran dhe sunet, por megjithat, i tr procesi sht n mbikqyrje nga ana e Bashksis Islame, i cili ka propozuar arsimtar pr realizimin e lnds s msimbesimit. I gjith ky proces kryhet n koordinim mes Ministris s Arsimit dhe bashksive fetare.

  far do t ndodh me nxnsin?

  Autori i shkrimit po ashtu sht n ankth se far do t ndodh me nxnsin, i cili n orn fetare mson se njeriu e ka prejardhjen nga Ademi (se at e ka krijuar Zoti), kurse n orn e biologjis mson se ai e ka prejardhjen nga majmuni, se strgjysh e ka majmunin e vet sht strnip i tij (i krijuar rastsisht). Un them se pikrisht kjo sht gj shum e mir: q t shihet bardh e zi: e vrteta nga gnjeshtra...dhe kjo sht tamam gjja m e mir e mundshme pr momentin. Pedagogu universitar thelbin e ides e ka se msim-besimi "m shum do t mund t krijoj konfuzion, ndarje dhe rritje t intolerancs religjioze". Prov t konfirmimit pr dyshimin e tij sjell mendimin e sociologut gjerman Jrgen Habermans dhe pikrisht kjo dshmon se ai sht peng i ideve t prvetsuara prej t tjerve q n syt e tij jan "t mdhenj". Mirpo idet epigoniste sado t'i duken atij t mdha nuk kan baza empirike, andaj pr m tepr jan paragjykime dhe si t tilla t dnueshme pr t'u gjykuar. M vije mir q Abdylnaseri e kupton se m shum ka precizitet n ligjet kozmike sesa n ligjet q rregullojn shoqrin, por n t njjtn koh m vije keq se ai nuk e kupton se kjo ndodh kshtu pr faktin se n gjithsi mbretrojn ligjet e Zotit, ndrsa n tok ligjet e njerzve. Po ashtu m vie keq se ai nuk jep prgjigje pr faktin e dshtimit t intelektualizmit dhe optimizmit etik (Sokrati: se dija sht vler prej s cils buron morali). Shum e shum fakte dshmojn se krimet m makabre, dhunimet m t pandershme dhe sjelljet m idioteske i bjn pikrisht ata q kan inteligjenc t lart dhe sfond t pasur dijesh. Pra ia bj me dije pedagogut n fjal se ai njher e prgjithmon duhet t bj distinkcion n mes dijes si shkenc empirike-ekzakte dhe besimit t shndosh. Nse besimi sipas Kantit nuk prthekohet nga mendja-logjikisht, ai ather konfirmohet psikologjikisht. Fuqia e besimit vije n shprehje ather kur pushon fuqia e shkencs. Shkenca mund t na plotsoj nevojat materiale, por kurr ato shpirtrore. Besimi e mbush at boshllk q e l t zbrazt shkenca. Besimi i jep vler shkencs. Vlerat nuk dedukohen nga shkencat empirike. N librin "The elementary forms of religions life" (New York, 1962, f. 431) autori J.W. Swain prcjell mendimin e sociologut Emil Durkemit: "Shkenca sht fragmentare dhe jokomplete, ajo prparon, por ngadal dhe kurr nuk ka t sosur, por jeta nuk mund t pres. Pr kt arsye teorit q i jan dedikuar jets dhe puns s njeriut detyrimisht duhen t lidhen me shkencn dhe ta kompletojn at para kohe". N kohn kur arritjet shkencore jan t mdha dhe n saje t tyre mirqenia luksoze e njeriut ka mbrritur n kulminacion, gjithnj e m shum ndihet si theksonte Herbert Markuze te "njeriu njdimensional" dshira 'pr nevoja t kota' dhe kjo eufori fatkeqe si e quan ai, e ka sjell njeriun n at pik t vlimit, t cilin fort mir e prkufizon Maks Horkmajer se racionaliteti prkitazi me mjetet teknike ka sjell gjer tek iracionaliteti i ekzistencs njerzore. Pra progresi i madh material vetm sa e ka prkeqsuar gjendjen psiko-emocionale t njeriut. Kt nuk po e them me hamendje, por t gjitha faktet sociologjike e statistikore flasin se aty ku sht standardi m i lart i jetess, mu atje edhe numri i vetvrasjeve sht m i madh. Pr kt shkak sht i domosdoshm msim-besimi, sepse aty ku pushon fuqia shpjeguese e shkencs, fillon fuqia ngushlluese e religjionit. S ktejmi pas gjith ksaj, t shfaqsh rezerva pr msim-besimin n shkolla m duket si thirrja e e intelektualit pr antiintelektualizm.

  Autori ka doktoruar n Universitetin e
  Prishtins n drejtimin e pedagogjis.
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 8. #48
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Msimi fetar n shkolla PO (ose JO)

  Nesim Abdije Mustafi

  Procesi i globalizimit tashm e ka prfshir botn dhe at dshiron ta orientoj se n `drejtim duhet t ec n mileniumin e tret. Hartuesit e globalizmit premtojn shoqri t pasura, n t cilat vlerat tradicionale e kulturore dhe fet, n nj mnyr, nivelizojn dhe kshtu fitohet nj lloj surogati botror, kulturor dhe politik, bot n t ciln shoqrit do t jen opcione qytetare, bot e cila do t ket karakter shekullar ku shkenca do ta bj t lumtur secilin individ, bot e pasurive materiale dhe e lumturis. Mendojm se globalizmi si proces, nuk ka qasje adekuate strategjike ndaj disa shtjeve shum t rndsishme. Globalizmi ka ln pas dore kulturat tradicionale e fet, dhe ndaj tyre ka shfaqur qndrim jo t mir. Ky qndrim mund t jet pengesa m e madhe pr arritjen e qllimit t procesit t globalizmit. Hartuesit e ktij procesi thjesht lan pas dore t drejtat dhe lirit qytetare n aspektin e msimit dhe praktiks fetare dhe kulturore.

  Krkesat e disa shoqrive pr ta futur msimin fetar n shkolla si lnd zyrtare n procesin msimor, has n moskuptim t plot n institucionet dhe individt q jan kompetent pr futjen e msimit fetar. N kt mnyr q n start shkelen t drejtat dhe lirit qytetare me gjith faktin se globalizmi paraqitet formalisht pr afirmimin e ktyre t drejtave. Kto krkesa reale t besimtarve i refuzojn disa individ, t cilt me alergjin e tyre kamuflojn gjendjen e tyre t smur duke u fshehur pas perdes a n mbrojtje t shoqris shekullariste si "garantues" t barazis, t drejtave dhe lirive qytetare e vlerave t tjera njerzore. Kt mosprmbushje t krkesave ata e cilsojn si dm kolateral. Nse bjm nj vshtrim n teorin dhe n praktikn e t drejtave njerzore, msojm se kta t "kujdesshmit", jan patriot t mdhenj n krahasim me ata t cilve u shkelen t drejtat e njerzve.

  Vshtrim mbi statusin e msimit fetar n dokumentet ndrkombtare mbi t drejtat e njeriut
  Deklarata mbi eliminimin e t gjitha formave t jotolerancs dhe diskriminimet mbi baza religjioze ose besimet (Rezuluta e OKB-s, 36/1955) n nenin 5 definon se fmija mund t marr arsimim fetar n harmoni me dshirn e prindrve, respektivisht me mundsi pr mosdetyrim pr nj gj t till, test ky i aftsimit pr t mbrojtur nga mostoleranca dhe diskriminimi. E drejta pr arsimim fetar dhe promovimin e identitetit fetar t pakicave sht theksuar edhe n listn e t drejtave dhe lirive t garantuara n Dokumentin prfundimtar t OSBE-s t Vjens n vitin 1989. (Neni 16-17, 19). Deklarata e prgjithshme mbi t drejtat e njeriut e Kombeve t Bashkuara n nenin 18, pos t tjerash, thot: "Secili ka t drejtn e mendimit t lir, vetdijes dhe besimit, e kjo e drejt nnkupton edhe lirin e manifestimit, si individualisht ashtu edhe n bashksi me t tjert, t besimit apo msimit fetar, kryerjen dhe mbajtjen e riteve fetare". Prfundimisht, neni m kryesor, ai 2 i s drejts protokollare t Konvents europiane mbi t drejtat e njeriut, i detyron shtetet q t respektojn t drejtn e prindrve q fmijve t tyre t`u sigurojn arsimim n harmoni me besimet dhe bindjet e tyre fetare dhe filozofike. Me rndsi t posame sht se ky nen i s Drejts protokollare, ndr t tjera, fmijve t fetarve u ofron mbrojtje nga indoktrinimi edhe t drejtn e msimit fetar (mirpo nuk i mbron nga msimi n t cilin ofrohen informacione n kundrshtim me fmijt dhe prindrit besimtar.). Dokumentet e cekura nxjerrin n shesh t drejtat e njeriut lidhur me msimin fetar n shkollat shtetrore, edhe pse shum qytetar besimtar nuk jan t njohur me t drejtat e tyre t garantuara dhe t rezervuara.

  Shum shtete evropiane msimit fetar ia hapn dyert n shkollat shtetrore

  Gati n t gjitha vendet evropiane msimi fetar sht pjes prbrse e planprogramit msimor n shkollat fillore dhe t mesme. Praktikisht, n kt aspekt nuk ka dallime ndrmjet vendeve ish-komuniste dhe shteteve t tjera t Evrops. Prjashtim bn Franca, n t ciln nuk ka msim fetar n shkollat shtetrore, por ka nj numr shum t madh t shkollave katolike, t cilat jan jashtzakonisht t suksesshme. Tentimi i socialistve t Miteranit q n fillim t viteve tetdhjet t`i mbyll shkollat katolike, provokoi nj numr shum t madh (afr 2 milion) n historin e Parisit dhe pas s cils u trhoqn nga ky tentim.

  N Austri u sht mundsuar mbajtja e msimit fetar t gjitha bashksive fetare t pranuara, por me kusht q t ken nj numr t caktuar t nxnsve. Feja islame sht nj prej atyre bashksive dhe msim-besimi islam mbahet pr vite npr shkollat austriake.

  N Gjermani kushtetuta e garanton msimin fetar n shkollat shtetrore si lnd "normale". Prjashtim bn nj shtet federal n perndim t Gjermanis, krahina e Branderburgut, parlamenti i t cilit vendosi pr lndn shekullariste mbi etikn e religjionit. Shumica n parlament jan socialdemokratt ish-komunist. Lnda sht dorzuar pr shqyrtim n gjykatn kushtetuese. Prfundimi nuk sht i njohur.

  N Kroaci, gjithashtu, msimi fetar sht lnd obligative n t gjitha shkollat kroate, n harmoni me dispozitat e Marrveshjes ndrmjet Vatikanit dhe Republiks Kroate mbi bashkpunimin n sfern e edukimit dhe kulturs, i nnshkruar n Zagreb m 18 dhjetor 1996.

  N Angli, msimi fetar sht pjes e planprogramit msimor, me kusht q prindrit q kan rezerv ndaj lnds, mund t`i largojn fmijt e tyre. Prindrit kan mundsin q t`i largojn fmijt e tyre edhe nga lnda e muziks, e cila ka prmbajtje fetare si dhe nga lnda e notimit. Ata edhe mund t krkojn q fmijt e tyre n ort e edukats fizike t mbajn veshjen q ua mbulon tr trupin, si dhe – t ken zhveshtore (kabina) t posame e t ndara.

  N Spanj, msimi fetar, n rend t par ai katolik, n shkollat shtetrore sht lnd fakultative (lnda notohet, mirpo nota nuk merret pr baz me rastin e regjistrimit n shkolla). N Spanj dhe Gjermani n pushtet jan socialdemokratt, mirpo ata msimin fetar e mendojn si shtje themelore t t drejtave t njeriut e jo si politik t dits.

  N Greqi, si antare e Unionit Evropian, ende sht n fuqi ligji i vitit 1930, i cili favorizon fen ortodokse, kurse n mnyr flagrante shkelen t drejtat e pakicave fetare. Msimi fetar sht i obliguar pr nxnsit q deklarohen si ortodoks. Grekt prkatsin fetare e shnojn edhe n letrnjoftim. Krkojn q ikonat dhe simbolet fetare t`i eksponojn n institucionet shtetrore (shkolla, gjyqe, spitale, n lokalet e shrbimeve publike etj.). Msimdhnsit e lnds fetare paguhen si npuns shtetror, ndrsa msimdhnsit e lnds fetare joortodokse vihen n pozit poshtruese.

  N Irland, kushtetuta garanton t drejtn e prindrve q fmijt e tyre t arrijn jo vetm njohuri fetare, po edhe edukat fetare. Msimi fetar sht i obliguar edhe n Finland, e cila ka dy kisha shtetrore nacionale. Gjithashtu edhe Danimarka, e cila ka nj kish shtetrore. Norvegjia e ka kishn shtetrore si dhe obligueshmrin e mbajtjes s msimit fetar. Npr shkolla ku ka numr t konsiderueshm t pakicave fetare, mund t organizohet mbajtja e msimit fetar. Shteti i pranon dhe i paguan msimdhnsit e lnds fetare t tyre. E njjta situat sht edhe n shtetet e tjera skandinave.

  N Hungari, msimi fetar sht lnd fakultative dhe nuk sht e prfshir n planprogramet shkollore; msimdhnsi fetar nuk sht antar i kshillit msimor por npuns kishtar q e paguan shteti.

  Msimi fetar katolik n Poloni sht i obliguar dhe sht n kuadr t planprogramit shkollor. M se 20.000 msimdhns fetar e kan statusin e msimdhnsve t rregullt q prej vitit 1997. Pr rrogat e tyre vjetore shteti ndan afro 85 milion dollar.

  N Itali prej vitit 1985, pas nnshkrimit t marrveshjes (konkordatit) me Vatikanin, msimi fetar sht lnd sipas dshirs. N Lituani, gjithashtu msimi fetar sht lnd sipas dshirs.

  E drejt demokratike e fmijve dhe prindrve fetar sht q msimbesimit fetar t`i hapen dyert n shkollat zyrtare n Kosov, q edhe fmijt kosovar, sikurse edhe fmijt e Evrops, ta gzojn kt t drejt dhe n kt mnyr t arrijn dituri mbi fen s cils i takojn, dhe kshtu t formojn bindjen e tyre filozofike mbi botn. Kosova ktu nuk humb asgj, vese prfiton shum. Dhe vetm n kt mnyr Kosova mund t jet pjes e Evrops s lir e kurrsesi rob i saj. Fmijve t Kosovs duhet t`u mundsohet financimi i ktij projekti nga tatimet q i paguajn shoqris prindrit e tyre. T mos hutohemi m me mashtrime t thjeshta spektakulare t tipit dogmatik: Shihni se `na bri przierja e fes n politik n kta dhjet vjett e fundit! E keqja q na ndodhi, sht kulmi i proceseve t tjera pikrisht pr shkak t ateizmit. Pr bashkjetes, n Kosov sht e nevojshme m tepr se nj mohim i thjesht i t drejtave dhe lirive t fetarve, dhe ky mohim nuk sht i domosdoshm e as parakusht real pr bashkjetesn e bashksive t ndryshme fetare dhe etnike. N t kundrtn, mohimi i fes bashkjetesn e bn t pamundur. Fet thon se jemi pasardhs t Adamit dhe Evs. Nse npr shkolla do t kishte religjion t vrtet, ather nuk do t kishte vend pr pseudoreligjione, t cilat nganjher paraqiten si fe zyrtare. Fet e vrteta din t ndrtojn ura ndrlidhse, kurse pseudoreligjionet i rrnojn ato. Fet e vrteta i respektojn dhe i ruajn objektet e veta fetare e t feve t tjera, kurse pseudo-fet i shkatrrojn. Varfria e cila mbuloi Kosovn nuk sht rezultat i besimit ton, por mosbesimit. Muhammedi a.s., kur e tha mendimin e vet mbi gjendjen n shoqri, ai prcaktoi se gjendja sociale dhe statusi i individit n shoqri jan t ndrlidhura ngusht me gjendjen e besimit. Feja sht nevoj universale e njeriut dhe vetm nga ky knd duhet ta vzhgojm. Largimi nga feja dhe degradimi moral si dhe vrsulja nga katastrofa q e kemi pasur n t kaluarn, na kan ln hendeqe t thella t urrejtjes q duhet ta tejkalojm sa m par.

  Ateizmi n Kosov ka humbur primatin e paprekshmris si dhe t prkujdesjes e mbrojtjes shoqrore-shtetrore. Mirpo ai ende nuk e ka humbur popullaritetin dhe as masivitetin. Ateizmi gjat 50 vjetve ka pasur monopol ndaj fes dhe shkencs, ai ngulfati fen dhe caktoi trendet n shkenc e filozofi duke e riformuluar tr shkencn n kahje t pushtetit dhe ideologjis ateiste marksiste. Ato gjenarata intelektualsh q qen n pushtet, u formuan nn ombrelln ateiste. Ata sot jan ende t fort dhe persona me ndikim. Religjionin ata e treguan dhe dshiruan t tregonin si barr, dhe her-her si t rrezikshme.

  Pas gjith ktyre, fes iu dhurua liria, e cila sipas natyrs edhe i takoi, si e drejt elementare njerzore e vetdijes dhe ndrgjegjes si dhe prezantim i papenguar i rrugs s vet shptimtare, prandja duhet prkujdesur q pengesat ateiste t eliminohen prfundimisht.

  Shtrohet pyetja se cili sht ai asociacion dhe autoritet i cili mund dhe duhet ta shtroj kt t drejt demokratike, n mnyr q msimbesimi n Kosov t bhet lnd e detyrueshme n kuadr t planprogramit unik msimor t quajtur "Kurrikul". Ne mendojm se duhet t jet nj grup ndrfetar q t hyj n bisedime n nivel t Kosovs dhe pastaj t zgjerohet me njerz t cilt munden dhe dshirojn t japin kuntributin e tyre autoritativ n afirmimin e t drejtave dhe lirive njerzore, pr realizimin e lirive fetare dhe futjen e msimbesim n shkollat zyrtare (shtetrore).

  Integriteti biblik, talmudian dhe kuranor shpie n sipas principit "Ne dhe t tjert me ne!", gjithmon duke i ln hapsir t mjaftueshme pr t tjert, nse jo t barabart me vetveten, por t lir dhe t respektuar q t`i lihet vetvetes n mnyrn e vet t jetess me ndjenjat dhe besimet. Kjo rrug sht e vshtir, por rezultatet e saj jan tejet t mdha, sepse kjo sht t jesh n pajtim me Zotin dhe i bashkuar n t mirn.

  Nj ajet kuranor thot: "O ju njerz, vrtet Ne ju krijuam ju prej nj mashkulli dhe nj femre, ju bm popuj e fise q t njiheni ndrmjet vetes, e s`ka dyshim se tek Allahu m i ndershmi ndr ju sht ai q m tepr sht ruajtur (nga t kqijat) e Allahu sht shum i dijshm dhe hollsisht i njohur pr do gj". (Kaptina 49, ajeti 13)
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 9. #49
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  6.N statusin e msimbesimit n Spanj dhe Gjermani aspak nuk ndikon fakti q n kto shtete qeverisin socijaldemokratt ngase ata msimbesimin e konsiderojn shtje e t drejtave elementare njerzore e jo t politiks s prditshme.

  une votova per po
  Ndryshuar pr her t fundit nga Izadora : 13-01-2009 m 08:34 Arsyeja: eh
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e murat_j
  Antarsuar
  01-04-2008
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne maqedoni sht futur npr shkolla msimbesim edhe at je se kan dasht shqiptart (sepse udhheqsit ton jan ateista, b.th palar), por ishin maqedont ata q e futn msimbesimin npr shkolla, dhe kjo sht pozitive, e sa i prket kosovs dhe shqipris le t marin npr shkolla lndn e prejardhjes s njeriut, le t studijojn pak se ende kan nevoj pr tu bindur se njeriu nuk sht majmun ( prejardhja e njeriut sipas tyre sht prej majmunit), kshtu q ne nuk kemi nevoj t merremi me majmuna, pra do t jemi nj hap para.

 11. #51
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga murat_j Lexo Postimin
  Ne maqedoni sht futur npr shkolla msimbesim edhe at je se kan dasht shqiptart (sepse udhheqsit ton jan ateista, b.th palar), por ishin maqedont ata q e futn msimbesimin npr shkolla, dhe kjo sht pozitive, e sa i prket kosovs dhe shqipris le t marin npr shkolla lndn e prejardhjes s njeriut, le t studijojn pak se ende kan nevoj pr tu bindur se njeriu nuk sht majmun ( prejardhja e njeriut sipas tyre sht prej majmunit), kshtu q ne nuk kemi nevoj t merremi me majmuna, pra do t jemi nj hap para.
  Po ky asht problemi ,se politika jon asht diktatoriale , ata nuk shikojn vullnetin e popullit , shumica e shqiptarve dojn qe mesimbesimi fetar te futet ne shkolla.
  Ne Maqedoni 95% e nxensve kan zgjedh te mesojn Islamin , pra askush nuk friksohet prej Islamit , ata qe friksohen jan politikanet karierist ateista.
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 12. #52
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Nuk e di se pse nuk duan ta kuptojne disa "njerez" ketu qe njeriu nuk e ka prejardhjen nga mamjmunet e sodit( ne perjashtim te disave ketu qe nuk kan evuluar)? Ai lloj nuk ishte si majmunet e sodit o njerez, ose o m......! Pse nuk lexoni?Ne shkolle nuk duhet te mesohet "mesimbesimi", por historia e religjionit.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 13. #53
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Akoma su mbyll kjo teme?

  Shkollat jane laike dhe te tilla do mbetet.Nga Maqoja dhijani shtetin sllavit po deshet (kuptohet po ju la).

 14. #54
  Besimtar Musliman
  Antarsuar
  01-01-2009
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Drinush arabet ne Gjermani jane emigrante dhe kjo eshte nje privilegj qe i behet atyre duke i futur fe ne shkolle.Po ju emigrante jeni qe doni fe arabe neper shkolla shqipe?lol
  Pastaj ka nje dallim themeltar.Shqiptaret e Shqiperise jane europiane e jo arab sic mundohen te behen shqipet nga Maqoja.Harroi shkollat me mirebesim ketej.Ne Kumanove bej c te duash ti,luaj edhe rolin e Muhamedit po deshe.
  Po ti dhe gjith ideologjia juaj nuk keni asgje te perbashket me Europen, ju keni idologji komuniste te bllokut te lindjes, ju duhet te beni marrveshje me rusin, sepse ideologjia e juaj eshte shum larg europes. Edhe mos merrni me shembuj europian, sepse ju nuk keni asgje te perbashket me europen. Eshte ndryshe te deshirosh por realiteti eshte tjeter. Me ideologji te djegura komuniste dhe me shovenizem, racizem ne gjak europa kurr nuk do ju pranoj. Pas ramjes se sistemit te enverit, juve ju mundesua qe sepaku ta dini apo te njiheni gjeografikisht me europen, ndersa fatkeqsia me e madhe eshte se ju ende nuk e keni kuptu sistemin shoqror dhe civil te europes, ju ende nuk keni ide per demokracin e europes, sado qe merrni shembuj ketu per zhvillimet e prendimit me qellim te ofendimit te shqiptarve musliman, ju vet nuk e keni ide se ca eshte demokracia europjane, cfar eshte jeta e europes, cfar idelogjie kan europaianet etj etj. Ju ter diten e ter naten mund te pallitni ketu se e doni perendimin dhe jeni perendimor dhe europian, kjo eshte vetem e then. E nga e thena ne te ber eshte nje bot e ter.

 15. #55
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Bjeri kapakut se i bi bukur.

  Fe ne shkolla s'ka deri ne fundin e boteve.Ne shkolla matematika,biologjia,kimia,historia...

  Ne institucionet fetare ik e meso fene edhe bej c'fare te doje qejfi.I keni me shume se shkollat shqipe dhe s'keni pse qaheni.

  Pse i mesojne europianet ne shkolla fillore femijet per Biblen?

  Per femijet emigrante nga Pakistani,Arabia e leshi ka shkolla te vecanta per te gjithe komunitetin,ku ka edhe mirebesim,ndersa ne shkollat jashte komunitetit jo.Doni komunitet me vete edhe ju me status emigranti tani?Se vec ju te semuret fetare jeni kunder sistemit arsimor.

  Do merret parasysh kerkesa e minorances tani?Kjo eshte anti-demokratike.Pjesa me e madhe s'do dhe keshtu mbyllet edhe ky muhabet.

  Shtetet Europiane jane shtete laike sic eshte Shqiperia,dhe kjo eshte rruga e drejte.

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  JO;femijete duhet te mesojne me pare historin se sa nje religjinon te caktuar.e do ishte e mire qe kure te ken mbushur moshen e pjekuris te zgjedhin nje feh ose mos te zgjedhin gje fare.

 17. #57
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Ja realiteti fetar shqiptar...

  Sot Shqipria sht shtet pa fe zyrtare dhe me liri besimi t garantuar me kushtetut. Dy besimet semite (myslimanizmi dhe kristianizmi) me katr sektet e tyre (bektashizmin, sunizmin, ortodoksizmin dhe katolicizmin) kan festa fetare t caktuara si festa kombtare pr shkak t prezencs historike n vend. Arsimi publik sht jofetar dhe indoktrinimi fetar n to ndalohet me ligj. N dallim nga shum vende t tjera feja n Shqipri nuk prfshihet si lnd msimore. Sipas t dhnave t Departamentit Amerikan t Shtetit n vend ka 14 shkolla private fetare me 2'600 student. Q prej 1991 shnohet nj ardhje e madhe misionarsh kristian nga SHBA e cila filloi t dobsohej pas trazirave n vend n 1997. Bashk me ta vijn dhe misionar mysliman nga Arabia Saudite. N vitin 2002 do t shnohen 31 shoqata kristiane, q prfaqsojn 45 organizma t ndryshme dhe 17 shoqata e grupe islamike. Qershia n tortn fetare jan dhe 500-600 misionar t pavarur fesh t ndryshme.

  Pas 50 vjet ateizmi formal dhe informal n vitin 1992 t dhnat japin nj pamje popullsie me 74% jo-fetar. 2 Pas vitit 1993 e deri n 2004 sipas sondazheve t t huajve n vend rreth 50-65% e shqiptarve deklarohen po ashtu jo-fetar. 3 N vitet 2005-2006 vlersimet konkretizohen srish tek 72%-75% jo-fetar. 1 4


  Propaganda fetare

  Institucionet fetare n Shqipri dhe vegla t ndryshme t tyre n instanca shtetrore, gjat ktyre dy dhjetvjearve kan propaganduar majtas e djathtas statistikat e vitit 1930 duke i marr si t mirqena me marrveshje, saq sht kthyer n shabllon deklarimi i rrem se Shqipria ka 70% mysliman (qllimshm pa caktuar dhe prqindjen n bektashinj dhe sunit) dhe 30% kristian (20% ortodoks, 10% katolik). Problemi kryesor i karakterit matematik me kto "statistika" sht se tregojn dhe popullsi 100% besimtare, gj q sht t paktn komike. Neomysliman t caktuar, n pozicione kye shtetrore, pa marr plqimin e popullit, e radhitn Shqiprin n Konferencn Islamike n vitin 1992, nj lajm q ra si bomb atyre ditve n Shqipri, por q u hesht e mblsua me subvencionime t majme arabo-saudite.

  Q prej vitit 1993 n Shqipri veprojn dy fraksione t rrezikshme asimilimi, fraksioni ortodoks nga Greqia dhe fraksioni islamik nga Arabia Saudite i cili n Kosov dhe Maqedoni ka marr dhe variantin ekstrem vehabist. Duke shfrytzuar varfrin n zona t ndryshme t vendit jan ndrtuar pa kriter kisha ortodokse dhe xhami sunite n vende ku rndom nuk ka as besimtar dhe t cilat as nuk frekuentohen as nuk pasqyrojn realitetin. Pr shkak t ktyre lvizjeve t njanshme dhe tendencioze ka patur dhe incidente kundr bektashinjve nga shtetas jo-shqiptar. Zonat rurale u pushtuan pr rreth 6 vjet me program t hollsishm pr larjen e trurit t fmijve parashkollor dhe indoktrinimin e tyre n myslimanizm. T gjitha kto lejoheshin nga shteti, por fatkeqsisht dhe nga prindrit injorant t ktyre fmijve. Megjithat pr shkaqe t mirnjohura dhe pr arsye pragmatizmi numri i ateistve dhe jofetarve ndonse pati nj rnie sidomos n vitet e para pas diktaturs sht normalizuar srish pak a shum n t njjtat nivele.

  Vlersimet sot jan se rreth 25% e popullsis jan fetar prej t cilve myslimant dhe kristiant ndajn afrsisht t njjtat prqindje, me numr "fetarsh t vrtet" tek 4-5%, por ku jan m t dukshm kristiant ortodoks dhe myslimant sunit.

  Duhet prmendur fakti se ky realitet i cili mund t konstatohet mjaft leht nse jeton n Shqipri, luftohet nga dy degzimet e msiprme asimiluese po aq fort sa dhe serbt e grekt npr shtyp dhe internet. Qllimi pr t dy palt sht i nj karakteri t ndryshm propagandistik, por me zbatim t njjt. Pr prhapjen e mitit ka ndihmuar fuqishm dhe injoranca dhe paprgjegjsia e gazetarve vendas dhe atyre t huaj, ku kta t fundit sa her q prmendin Shqiprin i bashkngjisin pa t keq dhe epitetin "myslimane" apo togun "shumic myslimane". Kto ndodhin kur Ministria e Jashtme dhe prfaqsit e shtetit shqiptar n dh t huaj nuk ndrmarrin asnj veprim pr ruajtjen dhe paraqitjen e sakt t imazhit t vendit, saq gjithsecili mund t thot 't doj pa asnj lloj pasoje.

  Ilustrim t ksaj dukurie prbn dhe nj hollsi me vizitn e presidentit Bush. Dy dit prpara vizits Xhorxh Bushi do t shprehet n shtyp pr Shqiprin si "vend mysliman", por gjat dhe pas vizits togu n fjal u zvendsua shprehimisht me "vend me toleranc fetare". Gjasat jan q dikush paska ndrmarr hapa saktsimi, por problemi qndron se shtypi i huaj e riprodhoi masivisht rastin e par sidomos pr t theksuar iden se ja "nj vend mysliman q e do Perndimin". Rasti m flagrant syresh i ditve t fundit ishte dhe ky gazetar q e on myslimanizmin n Shqipri n cakun e 95%-it. Vetm se ka nj problem, Shqipria jo vetm q nuk sht vend mysliman, jo vetm q nuk ka shumic myslimane, por nuk sht as vend me shumic fetare!
  Per ca duhet mirebesimi ne kete mes?

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e freluar
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  Korce
  Mosha
  69
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jam ne kundeshtim me futjen e besimit fetar ne shkolla per disa arsye.
  1- Nxenesit kane besime te ndryshme fetare ose nuk besojne.
  2- Ata qe predikojne nuk jane plotesisht te besushem dhe te bindur per ate qe bejne.
  3- Predikuesit e feve shpesh hyjne edhe ne politike gje qe nuk e lejon feja.
  4- Fete e ndryshme shpesh here jane ne kontradikta me njera tjetren dhe mund te
  nxisin percarje ne komunitete me fe te ndryshme.
  Pra mesimi i fese ne shkolla do sillte probleme.
  Freluar

 19. #59
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ajajajaj...po nganjehere mesa duket paska shpetuar fshehurazi....
  Ndryshuar pr her t fundit nga bklyn_kid : 16-01-2009 m 22:34

 20. #60
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,434
  Faleminderit
  3
  38 falenderime n 36 postime
  Ja far sht feja dhe klerikt,shthurje degjenerim i indetitetit dhe karakterit njerzor.

  ARQIMANDRITI UDHHEQ PORNOGRAFIN.

  Sipas lajmeve t publikuara m dat29-30 Janar 2009, nga televizioni ANT1,nga gazetari i njohur Jorgos Papadhaqis n ort e mngjesit,njofton se sht br i mundur zbulimi dh kapja n flagranc e nj grupi shum t madh deri m sot,nga policia kriminalistike e internetit,e cila,sipas gazetarit n fjal,kishte mbi nj vit q ishte n mbikqyrje.Mosha eantarve t grupit ishte nga 30 deri n 45 vje.Koka e ktij grupi kriminal u cilsua nj klerik i lart i kishs Ortodokse Greke,me gradn Arqimandrit dhe q ishte n list pr tu graduar Dhespot,s shpejti nga ana e kishs.
  Ktij grupi ju kapn dhe ju konfiskuan nj sasi e madhe vidiosh pornografgike kryesisht me fmij t mitur.Gjithsej ishin 5 antar ndrmjet tyre edhe nj mjek gjinekollog.
  Policia mori n shqyrtim 20.000 vidio pornografike me 10.000 or xhirimi dhe 107.572 figura pornografike, t hedhura n internet t cilat ishin ndjekur nga 1000.000 shikuesdhe q kishin sjell nj fiitm disa milionsh euro.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
 2. Shkolla e par shqipe n Labov, jo n Kor
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
 3. Shkolla shqipe ne Kosove ne 420 vjetorin e saje
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:50
 4. Pranimet ne universitet per 2006-2007
  Nga helene n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 03:18
 5. Ministria e Arsimit luan vetem rrolin e gazetes
  Nga Vinny_T n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •