Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te futet mesimbesimi fetar ne shkolla ?

Votues
91. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po

  37 40.66%
 • Jo

  51 56.04%
 • Nuk e di

  3 3.30%
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 98
 1. #21
  ***
  Antarsuar
  03-07-2008
  Postime
  846
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne Shqiperi qe ka shume fe, mesimbesimi nuk eshte shume i vlefshem pasi mund te shkaktoje intolerance fetare tek femijet. Nje edukim te mire ata mund ta marrin me ane te edukimit shoqeror qe ekziston si lende ne shkolla, vetem se nga vete profesoret lihet shume pas dore , dhe bejne shume gabim.
  Pastaj shkolla nuk eshte qender rekrutimi femijesh per objektet e kultit. do familje mund ti edukoje femijet persa i perket aspektit fetar. Kultura shoqerore merret nga shkolla.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Conquistador : 13-10-2008 m 04:37

 2. #22
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  FADIL BAJRAMI  ...
  4.N Gjermani kushtetuta garanton msimbesimin npr shkollat shtetrore si lnd “normale”, dmth.lnd e detyrueshme pr t gjith me mundsi nga trheqja (neni 7, parag 2 dhe 3 i kushtetuts federale. I vetmi shtet federal i cili nuk e ka respektu kt dispozit deri m 1996 sht krahina lindoregjermane e Brandenburg, e t cilit parlament e vendosi pr lndn sekulare pr etikn dhe fetare. Shumicn n parlament gjat miratimit t ligjit e kan prbr socijaldemokratt dhe ish komunistt. Lnda i sht paraqitur n shqyrtim gjykats konstitucionale. (rezulltatet e rastit nuk jan t njohura)

  ...
  6.N statusin e msimbesimit n Spanj dhe Gjermani aspak nuk ndikon fakti q n kto shtete qeverisin socijaldemokratt ngase ata msimbesimin e konsiderojn shtje e t drejtave elementare njerzore e jo t politiks s prditshme.
  ...
  Ne Gjermani praktikohet mesimbesimi. Nr. 5 i artikullit eshte per mua i sakte. Poashtu i sakte eshte nr. 6: eshte e vertete se mesimbesimi ska te bej me politiken qeveritare, por me Kushtetuten, saktesisht te drejtat e njeriut.

  Mirepo cka me duket patjeter interesante per te u cekur ne kete aspekt, eshte, se ne Gjermani ne shkolla poashtu mesohet per problemet ekzistenciale qe mund te sjelle feja si dhe per iluministe me renome boterore sic jane Kant, Heine, De Sade, Voltaire, Nietsche, e tjere e tjere, te cilet me mendimet e tyre kane bere qe religjioni sot ne Gjermani te jete nje religjion i arsyeshem dhe i debuar teresisht nga jeta publike e politike.

  Keshtu qe nese autori don te marri shembull Gjermanine, atehere ai eshte deshur te kerkoj poashtu mesimin e teksteve te ketyre iluministeve qe i permenda. Se nese kombinohen te dyja mesimet, pra ai i mesimbesimit dhe ai i filozofise te nivelit perendimor (sigurisht: pa e harruar ate te rilindaseve tane), atehere ska kush pse ti trembet mesimit te Islamit apo Krishterimit neper shkolla tona, edhe nese vijne Muhamedi dhe Krishti personalisht te mbajne ligjermine ne mesimbesim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga chino : 13-10-2008 m 09:18

 3. #23
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Ne Gjermani praktikohet mesimbesimi. Nr. 5 i artikullit eshte per mua i sakte. Poashtu i sakte eshte nr. 6: eshte e vertete se mesimbesimi ska te bej me politiken qeveritare, por me Kushtetuten, saktesisht te drejtat e njeriut.

  Mirepo cka me duket patjeter interesante per te u cekur ne kete aspekt, eshte, se ne Gjermani ne shkolla poashtu mesohet per problemet ekzistenciale qe mund te sjelle feja si dhe per iluministe me renome boterore sic jane Kant, Heine, De Sade, Voltaire, Nietsche, e tjere e tjere, te cilet me mendimet e tyre kane bere qe religjioni sot ne Gjermani te jete nje religjion i arsyeshem dhe i debuar teresisht nga jeta publike e politike.

  Keshtu qe nese autori don te marri shembull Gjermanine, atehere ai eshte deshur te kerkoj poashtu mesimin e teksteve te ketyre iluministeve qe i permenda. Se nese kombinohen te dyja mesimet, pra ai i mesimbesimit dhe ai i filozofise te nivelit perendimor (sigurisht: pa e harruar ate te rilindaseve tane), atehere ska kush pse ti trembet mesimit te Islamit apo Krishterimit neper shkolla tona, edhe nese vijne Muhamedi dhe Krishti personalisht te mbajne ligjermine ne mesimbesim.
  Kurse te na filozofia vetem eshte prezente ne shkolla , edhe per rilindasit mesohet andaj qfare kerkoni ju ?
  KOSOVA E MADHE

 4. #24
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga eldonel Lexo Postimin
  Kurse te na filozofia vetem eshte prezente ne shkolla , edhe per rilindasit mesohet andaj qfare kerkoni ju ?
  Cfare kerkoj e shkrova: Krahasimi i autorit me Gjermanine apo referimi i tij ne Gjermanine eshte jo i plote. (Autori) E merr faktin qe ne Gjermani mesohet per religjionet dhe mundohet ta "mbjelli" kete praktike ne Kosove, pa cekur askund se ne Gjermani ekzistojne mekanizma kunder infiltrimit religjioz. Pasi te kemi kyqur keso mekanizmash ne Kosove, atehere e kisha lejuar mesimbesimin. Gjermania ka tradite 300-400vjeqare ne iluminizem. Kurse ne 700vjeqare ne infiltrim islam. Raste te pakrahasueshme.

 5. #25
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Cfare kerkoj e shkrova: Krahasimi i autorit me Gjermanine apo referimi i tij ne Gjermanine eshte jo i plote. (Autori) E merr faktin qe ne Gjermani mesohet per religjionet dhe mundohet ta "mbjelli" kete praktike ne Kosove, pa cekur askund se ne Gjermani ekzistojne mekanizma kunder infiltrimit religjioz. Pasi te kemi kyqur keso mekanizmash ne Kosove, atehere e kisha lejuar mesimbesimin. Gjermania ka tradite 300-400vjeqare ne iluminizem. Kurse ne 700vjeqare ne infiltrim islam. Raste te pakrahasueshme.
  Dhe pretendimet tuaja jane qe popullata ne fund te mos jete fetare .
  Urime i nderuar keni deshtuar . Nuk jane vetem ateistet ata qe pyeten por eshte i tere populli , nese populli deshirojne te behen fetar eshte zgjedhja e tyre sido qe te jete . Secili le te zgjedh per vete , po e deshiron nje gje te tille populli s mund ta ndalni andaj te kot e keni .
  Te pershendes
  KOSOVA E MADHE

 6. #26
  srbe na vrbe Maska e pryll
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ke prroi palpoit
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  "msimbesimi" n shkolla? ju msoni i her shqip mr daj, se sa her e shof kt titullin e arabve shqipfols m vje me u tall me paaftsin e tyne me kuptu si ndrtohen fjalt n shqip

  ene i her: kena vetbesim, mirbesim, pabesim dhe besimplot. msimbesim osh joshqip, strukturalisht e semantikisht. sepse sqet kuptim ndrtimi me dy emra n at far feje. edhe sikur me dash me e ndrtu n nj fjal do duhet t shkonte besimmsim, o analfabet arabie se lat nom pai at zotin tuj ka lagja Brraks

 7. #27
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga pryll Lexo Postimin
  "msimbesimi" n shkolla? ju msoni i her shqip mr daj, se sa her e shof kt titullin e arabve shqipfols m vje me u tall me paaftsin e tyne me kuptu si ndrtohen fjalt n shqip

  ene i her: kena vetbesim, mirbesim, pabesim dhe besimplot. msimbesim osh joshqip, strukturalisht e semantikisht. sepse sqet kuptim ndrtimi me dy emra n at far feje. edhe sikur me dash me e ndrtu n nj fjal do duhet t shkonte besimmsim, o analfabet arabie se lat nom pai at zotin tuj ka lagja Brraks
  Shif njeher shkrimin tend , para se te mirrsh guximin me kundershtu dicka. Un kshtu e di , kshtu e kam shkrujt , nese ka dikush me i menqur le ta ndryshoj , e qe esht i sigurt se duhet ndryshe lirisht le ta ndryshoj , mendoj se mir u kuptuam deri tash.

 8. #28
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Po, por m me nje kusht qe te gjitha objeket fetare dhe shkollat fetare te rrenohen dhe te zhduken. Perndrueshe ata qe duan te mesojne per keto lami, le te shkojne ne shkolla fetare dhe ne xhami/kishe. Tragjike eshte kur njerzit sot kerkojne te mesojne per utopi dhe iluzione.
  Kur ti mbushin nxenseit 18 vjet, atehere te zgjedhin vet se cka duan te mesojne. Imponimi eshte i keq.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #29
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po, por m me nje kusht qe te gjitha objeket fetare dhe shkollat fetare te rrenohen dhe te zhduken. Perndrueshe ata qe duan te mesojne per keto lami, le te shkojne ne shkolla fetare dhe ne xhami/kishe. Tragjike eshte kur njerzit sot kerkojne te mesojne per utopi dhe iluzione.
  Kur ti mbushin nxenseit 18 vjet, atehere te zgjedhin vet se cka duan te mesojne. Imponimi eshte i keq.
  Sa spo perputhen kto dy fjali, kjo po tregon gjendjen tuaj mendore
  Ndryshuar pr her t fundit nga Drini_i_Zi : 16-10-2008 m 13:46

 10. #30
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shkolla shqiptare esht laike! Per mesimbesim ka shkolla te vecanta ku fmijet paguhen qe ti ndjekin, nuk paguajn po paguhen.

 11. #31
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Korbi i zi! Mue mos mu drejto. Aq hajvan je sa as cka shkruaj nuk kupton. Po thash nese rrenohen, perndryshe te shkojne ne keto ku mesohet feja. A eshte veshtire te kuptohet?

  Besom kur shoh qe ka njerz si ty, me vjen turp qe jam shqiptar.
  Besoj qe e kuptove dhe shko atje lart ne katin e larte te minares dhe me le rehat.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 12. #32
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime
  Po .
  Si si mbare evropa.

 13. #33
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Korbi i zi! Mue mos mu drejto. Aq hajvan je sa as cka shkruaj nuk kupton. Po thash nese rrenohen, perndryshe te shkojne ne keto ku mesohet feja. A eshte veshtire te kuptohet?

  Besom kur shoh qe ka njerz si ty, me vjen turp qe jam shqiptar.
  Besoj qe e kuptove dhe shko atje lart ne katin e larte te minares dhe me le rehat.
  Jo mor kakavan , por shiko ti cka shkrun , pranon me u msu religjioni ne shkoll , por kerkon shkatrrimin e objekteve fetare , cka te duhet mesimi i fes nese shkatrrohet kishat e xhamijat ?
  Muslimanet kan te rregullume deri ne nje nivel qe sa do kudo i plotson nevojat e muslimaneve , femijet mbajn or fetare , pa kurfar kompenzimi material , ne xhami ose ne objekte tjera te bashkesis Islame ose ndonje kurs qe finansohet nga organizata muslimane te brendshme e te jashtme. Kshtu tek ne msohet Islami , ne maqedoni tani edhe ne shkolla po mesohet , e me erdhi interesant nje nxans i klases 5 , kur filloj te me tregoje cka po mesonin ata ne shkoll , e tregonte se gjith nxansit mezi presin te vij ora e mesimit te Islamit . Ne Kosov besoj se shpejti do ta vendosin mesimbesimin fetar , kshtu esht vullneti i shumices.

 14. #34
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Votova po , por dua te qartesoj veten time se jam kunder nje mesimi fetar qe sot ndjeket neper shkolla.
  Per mendimin tim nxenesit duhet te kene njohuri fetare, por keto njohuri duhet te kontrollohen nga njerez te ditur , te cilet do te zgjedhin mesimet e duhura dhe jo budallalleqet fetare tua predikojne nxenesve.
  Ka ardhe koha qe mesimet fetare te jene te pastra dhe cdo gje e prish ate pasterti te largohen , te mbyllen ne dhoma tinaniumi me 1000000 dry, qe kur drite te mos shikojne.
  Feja ka favoret e veta kur ua meson kete nxenesve ne menyre te mire, por nga ana tjeter feja mund te perdoret poashtu per te krijuar kriminelet me te medhej ne bote!
  Pra , nuk eshte problemi tek feja, por problemi eshte tek njerezimi se si e perdor fene.

  Pra sa i perket temes jam pro mesimit fetar neper shkolla, por ne menyre te kontrollume nga ndonje komision i posacem.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 15. #35
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  287
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mendoj se kjo nuk varet nga ne se ado hyje mesimbesimi ne shkolla a jo,se pari duhet te pastrohen enveristat nga parlamenti te cilet kan veshur petkun e demokracis,deshirojn te shkoj ne Europ dhe nuk i ndjekin hapat e saj......

  [U]eshte e drejt ligjore e secilit qe deshiron te njoh nje religjion te cilit i perket......[U]
  Natyrisht se PO
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 16. #36
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ARSIMI FETAR N SISTEMIN SHKOLLOR

  Shkruan: Prof. Dr. Avzi Mustafa  Kohve t fundit ka marr udh diskutimi rreth arsimit fetar, gjegjsisht po rrehen mendimet rreth shtjes s msim-besimit. A duhet t marrin fmijt arsim fetar?; A duhet q ky msim t garantohet me kushtetut?; Kush do t jap msim?; Kush do ta financoj?; Kush duhet ti prgatit plan-programet?; Si do t emrtohet lnda? etj.
  Jemi t mendimit se sht mir t diskutohet q t merren opinione nga ma t ndryshmet duke prfshir: prindr, arsimtar, nxns, punonjs shkencor, besimtar e teolog, organizata joqeveritare, institucione t ndryshme arsimore shkencore etj.


  Duke menduar pr kt problem dshiroj q edhe un t inkuadrohem n kt dhe t paraqes disa mendime, dilema dhe sugjerime rreth ksaj shtje.


  Jemi t mendimit se ksaj shtje duhet ti rrekemi me seriozitet pa pretendime skajshmrie dhe pa ngutje, por duke ven n plan t par efektet e saj. T gjitha mendimet me shkrim ose me debate do t japin ndihmesn e madhe pr tiu qasur ksaj shtje q duket paksa delikate n kushtet tona. Msim-besimi ose msimi fetar nuk sht shtje q diskutohet pr her t par n R. E Maqedonis. Ky msim ka ekzistuar n vendin ton qysh para 60 viteve n arsimin fillor. Edhe pse shteti ishte i ndar nga religjioni me kushtetut, Ministria e Arsimit t athershm kishte lejuar q ky msim t organizohej pran mejtepeve dhe xhamive nse ato i plotsonin kushtet kadrovike, pedagogjike dhe higjienike. Msimi organizohej jasht orarit t shkolls n dit caktuara dhe ishte ln n vullnetin e vet prindrve. Megjithat kjo ide shum shpejt ra, sepse sistemi i athershm krkonte q rinia t edukohej n frymn ateiste. Pastaj msimi n sistemin socialist ishte konceptuar ashtu q gjeneratat e reja ti edukoj n frymn e dgjueshmris s sistemit, kurse fen e shikonte si nj nga rreziqet kryesore q e sfidonte prparimin e sistemit socialist dhe si shtrembrim t realitetit, si opium pr popullin. Andaj 50 vjet nga goja e do komunisti dilte helm e vrer duke ofenduar edhe Krijuesin e gjithsis. Nj nobelist asokohe nj intervist pat thn se shekulli XX do t mbahet mend vetm me sharjet e mdha ndaj Zotit. Shekulli q shkoi do t mburret me zhvillimin e teknologjis, por do t turprohet pr t kqijat q i solli dhe do t mbetet prgjithmon me ndrgjegje t lnduar pr t kqijat n jet.


  Sistemi i athershm socialist kt lloj msimi e ndaloi edhe me ligj. Tash von u pa se ata nuk ishin t vetdijshm se edukimi fetar ruhej n vetdijen dhe praktikn e besimtarve n familjet e tyre. Edhe prkundr masave, presioneve t ndryshme, ai realizohej n mnyra t ndryshme. Ajo q e ruante at ishte familja e cila n rrjedhat e socializmit e bartte edukimin fetar dhe sjelljet rituale gjenerat pas gjenerate.


  Me shembjen e diktaturave socialiste, sidomos n fillim t shekullit XXI gjeneratave t reja u ofrohet q n sistemin shkollor t marrin edukim dhe arsimim fetar. N vitet e 90-ta t shekullit t kaluar kemi nj prirje q shum njerz po u ktheheshin bashksive fetare. Kjo shihet nga pjesmarrja e tyre npr xhamia e kisha si dhe n ritualet e ndryshme fetare n festimin e festave fetare etj.


  Me prmbysjen e sistemit socialist dhe me ardhjen e demokracis punt ndrruan: u demokratizua shoqria, u largua frika, erdhi n shprehje liria fetare etj. Kjo liri fetare si nj liri shpirtrore dita-dits po rritet edhe sot. Edhe pse hprh nuk kemi ndonj hulumtim konkret, prsri jam i bindur se shum njerz edhe ne republikn ton pa marr parasysh prkatsin fetare po drejtohen kah besimi n Zot. Nga gjith ky hov duket se besimi religjioz nuk e on njerzimin n dekadenc, porse religjioni i jep shoqris efekte pozitive duke ndikuar n prsosurin e shpirtit te do njeri dhe i vjen n ndihm aprovimit t demokracis, liris, tolerancs, flakjes s anve negative, stabilizimit t familjes e m gjer etj.

  Cili model sht m i prshtatshm n Maqedoni?
  Maqedonia sht shtet multietnik dhe multikonfesional. shtja pr t cilin diskutohet mund t jap diskutime t ndryshme, mund t bhen pyetje nga m t ndryshmet, si p.sh.: Pse po bhet ndarje konfesionale mes nxnsve?; Si do t msojn ata nxns q nuk jan n klas t pastra etnike?; ka krkon shteti aty kur feja sht e ndar, pse i ngarkojn nxnsit edhe me nj lnd t re?; Ku do t zhvillohet kjo lnd?; A do ti msojn nxnsit e prkatsive fetare t gjitha religjionet dhe besimet fetare q jan t pranishme n Maqedoni?, e shum pyetje t tjera.
  N bot ka shum modele q i kan prcaktuar raportet ndrmjet shtetit dhe religjionit, si dhe raportet ndrmjet religjioneve dhe shkolls.

  S pari, shteti si shtet duhet t ket raport t drejt ndaj religjioneve dhe besimeve fetare. Nse kjo mungon, jam m se i bindur se ather do t ket mospajtime, jotoleranc, nuk do t ket shkollim demokratik etj. Nse arsimi sht e drejt demokratike, ather lejomni ta msoj at q e dua un. Pr m s miri sht shprehur Volteri i cili thot se multikonfesionaliteti duhet t shihet si nj dig e liris. Nse n nj shtet dominon nj religjion do t thot despotizm, dy religjione - luft, kurse m tepr - paqe dhe liri .

  Si sht zgjedhur religjioni dhe msimi fetar n shtetet e ndryshme, kjo varet varet nga kushtetuta e tyre. N vijim do t jap disa shembuj pr t par se si sht zgjedhur msimi i religjionit n shkollat publike.
  Ekzistojn disa modele n bot ku shteti shum pak merr pjes n kt lloj msimi, si p.sh. Franca e SHBA,. ku msimi fetar rregullohet me ndonj marrveshje ndrmjet shtetit dhe bashksive fetare. Ka edhe t atill shtete, si Gjermania, Belgjika, Lihteshtajni, Malta ku msimi konfesional sht i garantuar me kushtetut. Megjithat nuk duhet t harrohen edhe shtetet e atill, si Austria e Italia, ku kisha ka kompetenca shum t mdha n planifikimin e prmbajtjeve t msimit fetar n shkollat publike. Tani vetvetiu del pyetja se cili model sht m i prshtatshmi n kt moment. Maqedonia tani pr tani me Kushtetut dhe me ligje paraqet nj ndarje ndrmjet shtetit dhe bashksive fetare dhe n lidhje me rregullimin e msim-besimit q un kushtimisht do ta prdor si term n shkollat shtetrore (publike). Jam i mendimit se duhet t fillohet me marrveshje t ndrsjell dhe punt e tjera t kryhen n hapa t ardhshm derisa nuk krkohet t ndryshohen disa nene n Kushtetut dhe deri sa nuk sillen aktet e ndryshme q i takojn raportit t shtetit me religjionet, gjegjsisht msim-besimit ose arsimit fetar n shkollat publike.

  Si do t emrtohet lnda dhe n ciln mosh duhet t msohet ajo?
  Edhe n emrtimin e lnds sigurisht do t ket mospajtime. Prandaj jam i mendimit se sht nj prej probleme q duhet t diskutohet. Prandaj do ti jap disa shembuj t emrtimit t ksaj lnd npr disa shtete: n Baden Venterburg lnda emrtohet si Religjion me nga dy or n jav n arsimin fillor. N Greqi po ashtu emrtohet Religjion dhe fillon prej klass III t shkolls fillore dhe zgjat deri n kl. VI me nga dy or n jav. N Turqi lnda emrtohet Hyrje n etik dhe religjion dhe fillon prej kl. IV VIII me nga dy or n jav. N Portugali emrtohet Arsim religjioz dhe moral, n Hungari (njra nga shtetet e ish bllokut socialist) lnda emrtohet Arsim moral me nga nj or n jav n shkoll fillore, n Gjermani si Religjion me nga dy or n jav e kshtu me radh.
  Te ne n Maqedoni ende nuk sht marr ndonj qndrim konkret. Deri tani m s shumti prmendet emrtimi msim-besim, por ka edhe zra t atill q krkojn t emrtohet si: etik, moral, kultur qytetare, bazat e arsimit fetar, msim besim, religjion etj. Nse nuk definohet mir, sigurisht m von do t ket probleme. Problemet do t dalin se kush do ta mbaj kt lnd, sepse emrtimi n nj mnyr e prcakton edhe ligjruesin. Ka mendime edhe t tilla se msim-besimi duhet t msohet si kultur qytetare dhe n programet e ksaj lnde t integrohen edhe disa prmbajtje me karakter fetaro-moral.


  Mendimi yn sht se ky lloj msimi duhet t emrtohet si Msim-besim apo Arsim fetar. Nse n kt lloj msimi prfshihen fmijt parashkollor ose, si quhet me ndryshimet e reja, viti zero, ather do t jet e udhs q ky lloj msimi t emrtohet si Edukim fetar. Ndrkaq kur t msohet n shkoll fillore, t quhet Arsim fetar (msim besim)
  Fillimi i ktij msimi n shkollat publike gjithashtu po paraqet problem m vete. Kur duhet t filloj ky msim. Pedagogt dhe psikologt jan t mendimit se ky lloj msimi mund t filloj edhe n institucionet parashkollore dhe kt msim e llogarisim si nj nga lmenjt edukativ, sepse pedagogt dhe psikologt njerzimin dhe ndershmrin e matin jo me sasin e diturive, por me virtytet njerzore. Edukimi fetar sht nj lnd q nuk mund t barazohet me arsimin, sepse fmijt e vegjl nuk jan n gjendje t prvetsojn apstrakcione t ndrlikuara, nuk jan t aft t prfaqsojn qndrime, sjellje q nuk jan n prputhje me parimin e fuqive psiko-fizike t tyre.


  Sipas mendimit ton, msim besimi ose arsimi fetar duhet t filloj prej klass IV ose n klasn V-VI t shkolls fillore me nga dy or n jav. Arsyet jan t shumta. Nxnsit n kt mosh din t lexojn, din t marrin shnime, din ti kuptojn prmbajtjet e shkoqitura dhe t prezantuara n libr, i kuptojn disa nocione fetare, mund ta prdorin fjalorin etj.

  Ku do t mbahet msimi

  Ktu nuk duhet t ket dilema, sepse at msim q e krkon, ai duhet t mbahet n shkoll. Nse shkollat jan t prziera, duhet t caktohet vend i posam pr t gjitha besimet fetare. Megjithat n klas nuk duhet t ekspozohen simbolet fetare. Ditt e mbajtjes s ktij msimi duhen t jen caktuara, sepse ky lloj msimi tani pr tani mbetet msim zgjedhs dhe ort e msimit zgjedhs duhet t caktohen me orar t caktuar. Nse shkollat jan me numr t vogl t nxnsve, mund t caktohet q nj shkoll dhe kt or ta ndjekin disa nxns t shkollave t tjera.

  Kush mundet t mbaj msim dhe kush do ta financoj kt msim?
  Edhe ktu si duket mund t ket probleme. Bashksit fetare mendojn se ata jan kompetent pr kt lloj msimi. Megjithat shtrohet pyetja a jan ata t prgatitur ata edhe n aspektin pedagogjiko-metodik. Nga prvoja e dim se shumica e tyre nuk kan prgatitje t ktill. Nga ana tjetr, arsimtarve q kan prgatitje metodike, u mungon arsimi fetar.

  Sipas mendimit ton, msimdhns duhet t jen punonjsit e fes, por ata duhet t ndjekin seminar pr prgatitje pedagogjike-psikologjike-metodike. Nprmjet seminareve ose formave t tjera, sa m par duhet t filloj kjo prgatitje. Edhe pse shum profesor t fes kan prgatitje didaktike e pedagogjike, prsri msimdhnia si art i ka disa karakteristika q duhet t njihen e t prvetsohen. Kjo do t thot se nuk mundet secili qe ka kryer fakultetet e fes t jet i aft pr dhnien e msimit. Msimdhnia sht art, ajo krkon frymzim, intuit, talent e kreativitet. Dhnia e msimit duhet t jet e njjt si q japin msim edhe profesori i biologjis, i kimis, i gjuhs etj. Kjo e detyron ligjruesin q t prdor mjete ose teknika bashkkohore t msimdhnies, msim aktiv dhe interaktiv, krijim t klims n klas etj. Prandaj, pa nj prgatitje paraprake, nuk mund t arrihen objektivat e ktij msimi. (Kjo shtje duhet t rregullohet me normativ)

  Sa i prket financimit, ai duhet t financohen nga buxheti i shtetit. Msimi mund t mbahet vetm ather kur arsimtari i ka n klas 10 nxns. Nse ka m pak, mund t bashkohen dy a tre klas ose nse prsri ka pak nxns, ather msimin mbahet n shkolln m t afrt (kjo rregullohet me rregullore).

  Kush e prgatit plan-programin msimor dhe cili sht qllimi?
  Nse shteti ka vullnet t mir, ather prgatitjen e plan-programeve duhet ta bj shteti n koordinim me bashksit e feve. Qllimin e msimit e prcakton shteti dhe shteti e mban prgjegjsin e ksaj lnde. Programet msimore duhet ta ken formn e njjt me programet e tjera shkollore. S pari duhet t prcaktohet qllimi, pastaj prmbajtjet msimore t ndara n tema msimore dhe n njsi msimore. Gjithashtu n plan-programin e ksaj lnde duhet t prfshihen edhe disa rekomandime metodike pr realizimin e programit. Programin e ksaj lnde arsimtari i arsimit fetar duhet ta dorzoj n drejtorin e shkolls (drejtorit)

  Cili sht qllimi i arsimit fetar?
  do program i bashksive fetare duhet t ket t njjtin qllim dhe t njjtat detyra. Nj nga qllimet kryesore sht q msimi fetar t zhvilloj dhe t kultivoj prgjegjsi, jet t prbashkt me njerzit e tjer t popullit t vet, t bashksis s tij fetare, si dhe me njerzit e tjer pr t gjetur barazi ndrmjet bashksive dhe personalitetit t vet n prball bots, natyrs dhe Zotit. Me fjal t tjera kjo do t thot se qllimi i arsimit fetar sht q fmijve tu msojm mbi t gjitha se njerzit pr rreth tij jan vepr madhshtore e All-llahut, ndrsa besimi fetar duhet ta udhzoj fmijn n prsosurin e shpirtit. Arsimi fetar duhet t ket pr qllim ngjalljen e ndjenjs s afris e t lumturis. Ai do ta bashkoj paqen shpirtrore me at mendore. T gjith njerzit duhet t jetojn n paqe e harmoni. Dhe, nse e arrin kt jemi m se t bindur se atyre q jetojn n paqe e harmoni me Krijuesin e tyre nuk do tu mungoj lumturia, ata q jetojn n paqe e harmoni me vetveten, nuk do t ken nevoj pr pije narkotike, ata q jetojn n paqe e harmoni me fmijt e tyre nuk do t kez jaz ndrmjet prindrve dhe fmijve, ata q jetojn n paqe e harmoni me pjestart tjer t shoqris, do t jen t nderuar, ata q jetojn paqe e harmoni me mjedisin, nuk do t krijojn ndotje t natyrs etj.

  Botimin e librave dhe doracakve
  Botimi i librave dhe doracakve t tjer pr msim fetar duhet t bhet me konkurs t shpallur nga Ministria e Arsimit. N konkurs duhet t paraqitet secili qe e sheh veten se sht i aft t prgatis libr pr kt lloj msimi. N kt rast mund t prdoren 2 ose 3 libra nga autor t ndryshm.

  N fund, mbetem me shpres se n kt frym, me maturi dhe seriozitet, edhe autor t tjer do t kontribuojn n kt debat q kshtu t arrijm n prfundim sa m cilsor pr inkuadrimin e ksaj lnde n msimin e saj t rregullt shkollor.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  34
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Korbi i zi! Mue mos mu drejto. Aq hajvan je sa as cka shkruaj nuk kupton. Po thash nese rrenohen, perndryshe te shkojne ne keto ku mesohet feja. A eshte veshtire te kuptohet?

  Besom kur shoh qe ka njerz si ty, me vjen turp qe jam shqiptar.
  Besoj qe e kuptove dhe shko atje lart ne katin e larte te minares dhe me le rehat.
  No coment
  Po dalin kepurdaht mbi tok !
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 18. #38
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Duhet te jete si lende zgjedhore, apo ore zgjedhore - kush deshiron qendron, kush jo - nuk sanksionohet...
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 19. #39
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Jo more plak.C fare lende zgjedhore apo jo zgjedhore?Ne nje shtet laik asnje lloj feje ne asnje lloj shkolle qe mban emrin laike.
  Nejse pergjigjja per kete teme e ka dhen dikush mjaft qarte
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  Veq edhe kjo na paska mbet!! Po far mesimbesimi ore? Mesimbesimi le te mbahet ne bashksi fetare e jo ne shkolla, ne shkolla matematika.
  Pra kush do te mesoje rreth fese ka institucione fetare per kete pune qe jane me shume se shkollat shqipe.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Solomoni
  Antarsuar
  18-10-2008
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  urime me gjithe mend per nje fjale te re qe ke krijuar

  Ne shkollat ateiste msimbesimi (urime me gjithe mend per nje fjale te re qe ke krijuar se nuk e kam hasur ndonjehere) nuk duhet te futet por vetem ne shkolla te veanta fetare.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
 2. Shkolla e par shqipe n Labov, jo n Kor
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
 3. Shkolla shqipe ne Kosove ne 420 vjetorin e saje
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:50
 4. Pranimet ne universitet per 2006-2007
  Nga helene n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 03:18
 5. Ministria e Arsimit luan vetem rrolin e gazetes
  Nga Vinny_T n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •