Close
Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 346
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  ,Durres, zbulohen dy monedha tė rralla tė shekullit tė XIII  DURRĖS- Dy monedha tė zbuluara sė fundi, gjatė ekspeditės italo-shqiptare nė amfiteatrin antik tė Durrėsit, i pėrkasin mesit tė shekullit tė 13-tė dhe mund tė jenė derdhur nė qytetin bregdetar.
  Lajmin e bėnė tė ditur specialistėt e misionit tė gjashtė arkeologjik italo-shqiptar qė dy ditė mė parė kanė filluar njė ekspeditė nė qytetin bregdetar.
  Numizmati italian, Paolo Bobio tha se "monedhat, krejt tė ndryshme nga ato tė zbuluara gjatė ekspeditave tė para nė pjesėn jugore tė amfiteatrit, kanė njė diametėr prej 22 mm, me njė pėrzierje tė lehtė argjendi. Ato janė gjetur nė tė njėjtin shtresėzim tė rrėnojave tė godinės mesjetare, ku misionet e kaluar zbuluan dhe skeletet e viktimave tė tėrmetit tė vitit 1273".
  "Nė kėtė monedha mund tė lexosh se ato i pėrkasin Manfredit, sundimtarit tė fundit tė Bizantit nga dinastia Svevo. Nė anėn e pėrparme ato kanė simbolin e shqiponjės, qė i pėrket dinastisė Svevo, ndėrsa nga ana tjetėr njė kryq me katėr yje", tha Bobio.
  Sipas literaturės profesionale monedhat janė "prerė" nė Durrės ose nė Korfuz, pikėrisht nė vitet 1259-1279, shton eksperti italian i monedhave tė vjetra.
  Bobio shprehet se Manfredi, i njohur edhe si zotėrues i Siēilisė dhe Puljas kishte marrė Durrėsin si prikė nga gruaja e tij, vajzė nga familja shqiptare e Isak Engjėll Komnenit. Pas vdekjes sė tij, qyteti bregdetar ra nė duart e anzhuinėve.
  Kėto dy monedha tė zbuluara nė godinėn madhėshtore tė ndėrtuar nė periudhėn mesjetare mbi rrėnojat e amfiteatrit, megjithėse pjesėrisht tė dėmtuara, ndriēojnė njė pjesė tė panjohur tė historisė sė Durrėsit, thanė specialistėt e misionit italo-shqiptar.
  Tre vjet mė parė, gjatė gėrmimeve u zbulua njė enė balte e mbushur me monedha tė njėllojta tė Raguzės (Dubrovniku i sotėm). "Ēdo vit janė gjetur mesatarisht 50 monedha dhe ato i pėrkasin periudhave tė shekujve 9-10 e mė sė shumti tė shekujve 11-13", thanė specialistėt.
  Gjatė misionit qė ka nisur dy ditė mė parė dhe qė do tė vazhdojė tre javė, arkeologė, specialistė dhe studentė shqiptarė dhe italianė nga Universiteti i Tiranės dhe Parmės do tė pėrqėndrohen nė thellėsi tė amfiteatrit, nė pjesėn jugore tė tij, pranė mureve tė kalasė mesjetare.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  kete linkun me zmadhime...http://img697.imageshack.us/img697/1246/skanna0006.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-09-2010 mė 07:55

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  kete linkun me zmadhime..http://img185.imageshack.us/img185/8097/skanna0001.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Monedhe e bronzite te mbretit ilir Baleja (Ndoshta ky emer lidhet me mbiemrin e sotum Bala te fisit Gashi) te shekullit 2 p.e.sone.
  2.Monedhe e bronzite te shtetit Isse te shekullin e 4 p.e.son
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 04-09-2010 mė 06:54

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  30 mijė monedha antike nė mėshirė tė fatit


  Nga rreth 50 mijė monedha antike qė trashėgojmė deri mė sot, frut i gėrmimeve arkeologjike tė bėra pėr dekada tė tėra nė qytetet e lashta tė paraardhėsve tė shqiptarėve, vetėm 20 mijė prej tyre janė restauruar, ndėrkohė qė pjesa tjetėr (30 mijė monedha) ēdo ditė e mė tepėr, po shkatėrrohet pasi ėshtė lėnė nė mėshirė tė fatit. Sipas specialistit tė restaurimit, Frederik Stamati, qė kėto monedha tė mos prishen nė mėnyrė tė pariparueshme dhe qė korozioni e mineralizimi i tyre tė shmanget, duhet tė bėhet sa mė parė restaurimi dhe ndalja e proceseve kimike qė kanė nisur t’i dėmtojnė monedhat e bakrit e tė bronzit gjatė gjithė kėtyre viteve. “Kėtė vit, pritet qė tė restaurohen rreth 850-900 monedha tė zbuluara sivjet por edhe kohė mė parė, qė nga vitet ’60.” –thotė Stamati pėr gazetėn “Albania”. Ai vijon mė tej se “Ndokush mund tė thotė se ėshtė njė shifėr e kėnaqshme, por nėse do t’i futemi nė brendėsi problemit, kjo ėshtė njė shifėr e kėnaqshme vetėm pėr ata qė nuk e njohin problemin. Gjatė viteve, arkeologjia shqiptare ka zbuluar rreth 50 mijė monedha qė nga shek. III deri nė Mesjetė. Nga kėto monedha, njė pjesė e tyre ndodhen nė ruajtje pranė Qendrės sė Studimeve Arkeologjike, ndėrsa tė tjerat janė nėpėr muze, nė Bankėn e Shtetit, apo pranė koleksioneve private. Qė tė ruhen monedhat, kanė nevojė pėr njė trajtim konservues laboratorik dhe njė trajtim restaurues. Kjo qė tė marrim vesh se ēfarė ato janė, pasi kur dalin nga toka, monedhat janė tė mbuluara nga balta e materiale tė tjera.”

  Per me shume .
  nga forumi Linku.http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=115090

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Numri i artefakteve dhe i monedhave qė rrezikohen tė zhduken ėshtė i madh. Dėmi do tė jetė tepėr i madh nėse marrim parasysh pėrvojat e tilla qė na kujtojnė edhe kėtė fakt: nė vitet e mėhershme, tregtarėt e Janjevės kanė mbledhur shumė monedha antike, tė cilat janė shitur apo janė dėrguar nė muze tė tjerė. Gojko Kraljeviq pėrmend nė buletinin e Muzeut tė Kosovės tė vitit 1984, qė lidhet edhe me Muzeun e Sarajevės. Po ashtu, edhe nė buletinin e Muzeut tė Kosovės tė vitit 1959/60, R. Galoviq shkruan se nė vitin 1934 nė Janjevė u zbulua njė depo e periudhės sė halshtatit, ku rėndėsi tė madhe kanė byzylykėt e zbuluar, qė lidhen me zbulimet nė territorin e Maqedonisė dhe pėrfaqėsojnė kulturėn ilire mjaft tė zhvilluar. Shumė gjetje tė rėndėsishme nga Janjeva mė parė ishin dėrguar edhe nė Muzeun e Beogradit, fakt ky qė dėshmohet edhe me dokumentin nr. 53/1, i datės 28.1.1999, ku drejtori i Muzeut tė Prishtinės, Branko Jokiq, i lutet drejtorit tė Muzeut popullor nė Beograd, mr. Bojana Boriq Breshkoviq, qė thesari i Janjevės t’i bashkėngjitet materialit tjetėr nga Kosova, pėr t’u ekspozuar nė ekspozitėn “Arheolosko Blago Kosova i Metohije”.

  Katėr kg monedha argjendi vetėm pėr 400 euro!

  Nė vitin 2005, njė qytetar nga Janjeva i kishte shitur katėr kilogramė monedha tė argjendit nė qytetin e Prizrenit vetėm pėr 400 euro. Artefakte nga territori i Kosovės pothuaj gjenden nė tė gjitha muzetė nė territorin e ish-Jugosllavisė, sidomos nė Beograd, Shkup, Vranjė, Sarajevė, Nish, Leskoc, Arangjelovc etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 05-09-2010 mė 07:13

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedhe ilire
  Drachme 250-229 v.Chr. 1,4 g. Kopf de...Drachm 250-229 BC. 1,4 g. Head of .. Drachme 250-229 v.C
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 05-09-2010 mė 14:25

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Illyria - Stater Illyria - Anaktorion (ca. 300-250 BC
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedha nga Durresi(Durrhachiumi)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedha Greko-ilire ne Shkudljivac,Hvar,330-320
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Gjetjet ne Lukavca monedhe drahma Iliro-Epire te shek.IV p.e.son. Damastion
  Monedhe nga Apolonia me pamje te mbretit Baleja.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 18-09-2010 mė 13:56

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Nga forumi linku
  me teper.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=7850
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Monedha te Ilirise

  Ne librin qe vijon, ne fletet nr. 155, 6, 7, ... flitet per monedha antike, te njejta me ato qe shihen ne fotot e kesaj teme:

  http://books.google.ca/books?id=sVMG...gbs_navlinks_s

  Ku mund te lexojme ndonje perkthim te ketij teksti ?

  --------------- Libri -------------------
  Title
  Doctrina numorum veterum: Continens reliquas Europae regiones cum parte Asiae Minoris
  Volume 2 of Doctrina numorum veterum, Joseph Hilarius von Eckhel
  Authors
  Joseph Hilarius von Eckhel, Emerich Thomas Hohler, Anton von Steinbüchel, Aubin Louis Millin
  Publisher
  Sumptibus Iosephi Vincentii Degen, impressit Ignatius Alberti, 1839
  Subjects: Coins
  -------------------------------------------
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedha te fisit ilir te Daorsve
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedha te Qyetit Demastion icili ka filluar ne shekullin 13 p.e.sone me elemente urbane akropole
  Damastion ishte njė qytet i lashtė qė ishte nė veprat e tij tė pėrmendur nga Straboni,
  Ka disa Supozime rrethe pozicionit te ketij qyteti.
  Damastium vendbanim ilir ndoshta prane Kosoves,i njohur per minjerat e arit dhe argjendit.Qyteti Damastion ishte e banuar nga fisi ilir / Dardan fisi Dardane.
  Demastioni ne shekullin 4 p.e.s. e ka ndertuar mbreti ilir Bardhyli.
  Por edhe sot nuke dihet ku ka qen.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 23-11-2010 mė 10:41

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  The city of Byzantium (later known as Constantinople in Byzantine Empire) adopted the crescent moon as its symbol. According to some reports, they chose it in honor of the goddess Diana. Others indicate that it dates back to a battle in which the Romans defeated the Goths on the first day of a lunar month. In any event, the crescent moon was featured on the city's flag even before the birth of Christ.

  The crescent moon including the depiction of a star was quite common among roman coins as well. Here is one example of a coin with Hadrian and the crescent moon on the reverse:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

 18. #58
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Anėtarėsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  te gjitha interesante
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Shumica e monedhave te vjetra te gjetura ne vitin 1935 ne vendin quajtur Qetura afer Kopra jane gjetur 3.378 monedha te bronzite gjer te kohes Diokletianit,MAksimiljanit,Konstandinit etj. te shekullit 3 gjer 4 .prej 2.195 ruhen ne muzeun e Pules ISTER
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 23-11-2010 mė 16:15

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Monedhe e perandorit romake Domicijanit(icili ka sunduar prej vitit 81 gjer 96 te eres sone.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. A mund tė deshifroni kėto skica tė vjetra?
  Nga nikas nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-04-2007, 09:49
 3. 7 dorėshkrimet mė tė vjetra nė botė tė Besėlidhjes sė Re !
  Nga Lexuesja nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-04-2005, 04:35
 4. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:16
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •