Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 87
 1. #61
  Plejad Maska e ocean
  Anėtarėsuar
  28-08-2006
  Postime
  274
  Faleminderit
  6
  3 falenderime nė 2 postime
  Urime festa e Fitr Bajramit. InshaAllah me te mira dhe lutem qe ne zemren e njeriut te lulezoje Paqja, Meshira dhe Dashuria e Zotit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 30-09-2008 mė 14:45
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 2. #62
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bajrami ne Kosove  Ne Shqiperi


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 02-10-2008 mė 12:52

 3. #63
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Besimtarėt myslimanė sot po festojnė Fitėr Bajramin


  Nė Shkup, Tiranė dhe Prishtinė janė organizuar manifestime madhėshtore.  Besimtarėt myslimanė sot nė mbarė botėn po festojnė Fitėr Bajramin, qė pason pas mbarimit tė muajit tė shenjtė tė Ramazanit. Mbi 1.5 miliardė myslimanė tė botės, janė tė lumtur dhe solidarė mes tyre, duke shprehur mirėqenie dhe tolerancė midis tyre. Nė Shkup, Tiranė dhe Prishtinė janė organizuar manifestime madhėshtore.

  Nė Maqedoni falja e namazit tė Fitėr Bajramit u bė nė mėnyrė madhėshtore nė xhaminė e Sulltan Muratit nė Shkup, ku ishin tė pranishėm personalitete tė larta fetare dhe shtetėrore.

  Kryetari i Bashkėsisė Fetare Islame nė Maqedoni, Sulejman Rexhepi uroi sot besimtarėt musliman me rastin e festės sė Fitėr Bajramit. "Ky Bajram ėshtė festė e cila e shėnon fundin e muajit tė Ramazanit, muajit qė paraqet periudhėn mė tė ndritshme nė kalendarin islamik gjatė tė cilit tė gjithė ne me ibadetet tona bėmė pėrpjekje qė ti afrohemi sa mė shumė Krijuesit tonė.", theksoi Reisul Ulema hafiz Sulejman efendi Rexhepi.

  Nė Kosovė besimtarėt myslimanė kremtuan dhe falėn Fitėr Bajramin nė xhaminė e madhe "Sulltan Mehmet Fatih" nė Prishtinė, ku kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava kėrkoi nga populli unitet, solidaritet me tė varfėrit dhe mirėqenie dhe harmoni nė kėtė ditė tė shenjtė.

  Muftiu Tėrnava u kėrkoi besimtarėve qė tė angazhohen pėr njė shoqėri tė shėndoshė e mė humane nė Kosovė.

  Besimtarėt mysliman nė Tiranė u tubuan pėr tė falur namazin e Fitėr Bajramit nė xhaminė kryesore tė "Et`hem Beut" nė sheshin e kryeqytetit.

  Kryetari i Komunitetit Musliman shqiptar haxhi Selim Muēa ka uruar tė gjithė besimtarėt myslimanė shqiptarė brenda dhe jashtė Shqipėrisė, festėn e Fitėr Bajramit. Nė mesazhin e urimit, Muēa uron qė kjo festė tė sjellė me ndihmėn e Zotit gėzim, devotshmėri dhe harmoni midis njerėzve.

  Festa e Fitėr Bajramit po festohet nė tėrė botėn islame, ku nuk kanė munguar ceremonitė, solidariteti dhe humanizmi midis besimtarėve myslimanė.

  Fitėr Bajrami quhet dita e parė e muajit Shevval, hėna e tė cilit lind pas pėrfundimit tė muajit tė Ramazanit. Mesazhe urimi me rastin e kėsaj feste kanė bėrė edhe personalitetet e larta politike dhe fetare nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, trevat tjera shqiptare si dhe nė diasporė. (INA)

 4. #64
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bajrami nė burgun e Peqinit


  "Fitėr Bajrami" festohet edhe nga tė burgosurit e Peqinit


  Tė burgosurit e Peqinit, midis tyre edhe anėtarė tė bandės sė Elbasanit si Tan Kateshi e tė tjerė, luten pėr falje pėr "Fiter Bajram" nč Xhamine e burgut tė sigurisė sė lartė. Falja e madhe ėshtė mbajtur nga myftiu Behhaudin Gashi, ku duket se interesimi i tč dėnuarve tč besimit mysliman qé vuajnė dėnimin nč kčtč burg pėr tė marrė pjesė nė faljen e Bajramit tė Madh, ka qenė mjaft i lartė. Tč paktėn 200 tė dėnuar, shumica prej tė cilėve tė dėnuar pėr krime tė rėnda. Kanė ndjekur pėr rreth dy orč nė sheshin para Xhamisė sė burgut, ligjėratėn e mbajtur nga myftiu Behhaudin Gashi, ku mėsohet se disa prej tyre kanė mbajtur edhe agjėrim gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit.
  Tč dėnuarit me burgim tė pėrjetshėm si, Taulant Balliu dhe Dritan Kateshi, duke pėrshėndetur gjatė kėsaj ceremonie kanė lėshuar mesazhe pėr paqen, harmoninė, solidaritetin, mirėsinė, dashurinė, tolerancėn. /balkanweb/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  941
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Urime festaa , shume e mire eshte kjo feste vetem per embelsira

 6. #66
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  “Dhurata e Bajramit” i gėzoi 4500 fėmijė


  Edhe nė kėtė Bajram organizata AKEA dhuroi pako me ėmbėlsira pėr fėmijėt tė cilėt patėn dalė ta falin namazin e Bajramit.

  Fėmijėt tė cilėt sė bashku me prindėrit e tyre patėn dalė pėr ta falur namazin e Bajramit nėpėr xhamitė e Prishtinės, Podujevės dhe tė Prizrenit, u ndanė tė kėnaqur nga xhamitė duke fituar nga njė pako tė "Dhuratės sė Bajramit" tė cilat u dhuruan nga organizata joqeveritare AKEA. "Dhurata e Bajramit" pėrmban ėmbėlsira dhe sheqerka tė ndryshme tė cilat janė dhuruar nga shumė firma private, donatorė tė kėtij aksioni. Falė ndihmės sė kėtyre donatorėve dhe tė punės sė palodhshme tė aktivistėve tė organizatės AKEA, ky aksion tani mė ėshtė bėrė tradicional.

  Aktivistėt e degės sė AKEA-s nė Prishtinė, pakot e dhuratės sė Bajramit i shpėrndanė nėpėr disa xhami tė qytetit si dhe njė pjesė tjetėr tė pakove i shpėrndanė nė qendėr tė qytetit. Organizata AKEA nuk harroi edhe pėr fėmijėt e fshatit Jezercė ku ndanė 100 pako "Dhurata e Bajramit" dhe 50 torta.

  Nė Podujevė AKEA shpėrndau 500 pako tė dhuratės sė Bajramit pas faljes sė namazit tė Bajramit nė xhaminė qendrore tė qytetit.

  Edhe nė Prizren aktivistėt e AKEA-s ishin shpėrndarė gati nė tė gjitha xhamitė e qytetit ku pas faljes sė namazit tė Bajramit ata i gėzuan fėmijėt me nga njė pako tė dhuratės sė Bajramit. /mesazhi/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #67
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fishekzjarrėt e Bajramit nė Medinėn e Ballkanit


  Forumi Rinor Islam dhe Shoqata Vllaznija organizuan njė koncert tė madh me ilahi dhe kaside nė qytetin e Kumanovės.

  Hamdi NUHIJU, Kumanovė

  Forumi Rinor Islam dega nė Kumanovė nė bashkėpunim me Shoqatėn Edukative Vllaznija pėr tė dytėn herė me radhė kurorėzojnė aktivitetet e tyre madhėshtore tė Ramazanit me njė koncert tė madh me ilahi dhe kaside nė qytetin e Kumanovės. Kėto organizata qė veprojnė nė qytetin e Kumanovės janė shndėrruar nė lapidar dhe bartės tė ringjalljes sė ndjenjave fetare kryesisht tek tė rinjtė e pastaj edhe deri tek tė gjithė qytetarėt e kėtij vendi me rrethinė. Forumi Rinor Islam dega nė Kumanovė ėshtė organizatė e cila si synim kryesor ka ringjalljen e ndjenjave fetare dhe arsimimin e rinisė sė qytetit tonė, ndėrsa shoqata edukative Vllaznija njihet me aktivitetin e saj bazė kujdesin pėr jetimėt dhe tė varfrit. Pėrvoja e kėtyre organizatave nė organizimin e aktiviteteve dhe manifestimeve tė kėtilla dėshmon lartė pėr kujdesin qė i kushtojnė kėto organizata organizimit tė jetės fetare nė Kumanovė. Manifestimi i kėtillė ėshtė i dyti me radhė dhe sivjet u realizua nė prezencėn e mbi 10.000 qytetarėve tė qytetit tė Kumanovės me rrethinė.
  Manifestimin e hapi moderatori i mbrėmjes Visar Rrustemi i cili bėri njė pėrshkrim tė shkurtėr tė dy organizatave qė u kujdesėn pėr organizimin e kėtij manifestimi.

  Mėpastaj mbrėmjen e begatoi leximi i ajeteve kur`anore nga hafizi mjaft i njohur nė trevat shqiptare e qė na vjen nga qyteti i Shkupit hafiz Xhemail Nuhiju i cili pėrmes njė leximi mjaft elokuent dhe me njė emocion tė rrallė na pėrkujtoi lidhjen tonė mė Allahun e Plotfuqishėm. Ai pėrmes leximit tė kėtyre ajeteve kur`anore na zbuti zemrat dhe na rrėqethi lėkurat duke na mėsuar se si duhet tė jetojmė me fjalėt e Allahut tė Madhėrishėm.

  Fidush Aliu nga Shkupi na u prezantua me ilahitė e tij tė mirėnjohura "Kaside pėr Pejgamberin a.s." dhe " Tė thėrrasim ne", ku pėrmes pėrēimit tė mesazheve tė kėtyre ilahive pėrkujtoi tė pranishmit me mė tė dashurin e Allahut, Muhammedin a.s., dhe me adhurimin e formėn e adhurimit mė tė mirė tė besimtarit pėrmes sexhdes.

  Hafizi i njohur nga Kumanova Abdullah Shaqiri na u prezantua me dy ilahitė mjaft tė dashura dhe prekėse pėr publikun "Qabja e bekuar" dhe " Vetėm Ty tė lutėm". Nga prezentimi i kėtyre ilahive tė pranishmit i mori malli pėr qaben e bekuar, pėr haxhin, kushtin e pestė tė Islamit, pėr nismat e kėsaj feje, ndėrsa pėrmes ilahisė sė dytė secili nė vete i lutej Allahut tė Plotėfuqishėm pėr mbarėsi nė familjet e tyre dhe nė mesin e krejt muslimanėve tė botės e nė veēanti pėr muslimanėt nė: Irak, Ceēeni, Palestinė, Afganistan, Somali e gjetiu.

  Pėr herė tė parė para publikut tė Kumanovės u prezantuan ilahi-kėnduesit nga Shkupi Miftar Islami dhe Avni Asani me tre ilahi tė tyre prej repertorit tė gjerė "Drita e tėrė Ummetit", " O Muhammed o i Dėrguar" dhe " Kul ja Adhim". Kėto ilahi tė prezantuara nė formė maestrale nga kėnduesit e tyre e lidhėn shpirtin e besimtarit pėr Allahun xh.sh. dhe zemrėn e tij e bėnė pėrkujtuese tė vlerave tė njėpasnjėshme qė pastrojnė nga papastėrtitė e shėndėrrisin si nur nė gjithėsi.

  Hafizat e mirėnjohur dhe mjaft tė dashur nga Shkupi, Xhemail dhe Sabahudin Nuhiju na u prezantuan me ilahitė " Esmaul Husna" dhe " Zotit lutu dhe beso". Besimtarėt filluan qė tė meditojnė mbi emrat e Allahut xh.sh. dhe tė pėrkujtojnė urtėsitė e mėsimit tė tyre. Edhe njėherė pėrmes ilahisė Zotit lutju dhe beso doli nė pah rėndėsia e lutjes pėr besimtarin qė ėshtė e lidhur ngusht me besimin ose imanin. Sa ma shumė qė t`i lutemi Allahut aq mė nė prani tė Tij jemi, sa mė shumė qė harrojmė lutjet tona drejtuar Allahut, aq mė larg gjendemi me shpirt dhe trup nė rrugėn e Tij.

  Kjo mbrėmje u kurorėzua me kėndimin e ilahisė " himn" i Bajramit, "Nė kėto ēaste tė Bajramit" e prezantuar nga hafizi i mirėnjohur i Kumanovės Abdullah Shaqiri i cili ngrohi zemrat e mijėra muslimanėve tė qytetit tė Kumanovės.
  Pas kėndimit tė kėsaj ilahije tė bukur dhe mjaft prekėse pasuan tekbiret dhe fishezjarret qė pushtuan nėnqiellin e Medines sė Ballkanit, Kumanovės.
  Qytetarėt e qytetit tė Kumanovės qė asnjė nė shtėpi nuk kishin lėnė duke iu bashkangjitur kėtij aktiviteti u ndanė edhe njėherė tė kėnaqur prej kėtij organizimi madhėshtor tė Forumit Rinor Islam dega nė Kumanovė dhe Shoqatės Edukative Vllaznija. Dhe tė gjithė me lotė nė sy duke iu gėzuar festės sė Fitėr Bajramit, por edhe duke pritur edhe shumė risi tjera nga kėto organizata nė vete pyetshin :" Kur do tė jenė organizimet e radhės tė Forumit Rinor Islam?". Edhe ne parashtrojmė tė njėjtėn pyetje.

  E deri atėherė pėr hajr ju qoftė festa e Fitėr Bajramit.Gzuar! /mesazhi/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #68
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Enever Idrizi ndan dhurata jetimėve pėr Bajram


  Ish-kampioni botėror nė karate Enver Idrizi, ka treguar shprtin e tij human me rastin e festės sė Fitėr Bajramit. Ai ka vizituar fėmijėt jetim duke iu ndarė atyre dhurata simbolike.


  Ish-kampioni i botės nė karate, Enver Idrizi, me rastin e festės sė Fitėr Bajramit vizitoi fėmijėt pa prind nė Shkup dhe me kėtė rast ndau dhurata simbolike. Idrizi fillimisht ndau dhurata nė vendlindjen e tij, nė Saraj, e pastaj u drejtua nė "Fshatin e Fėmijėve" nė Hasanbeg.

  "Humanizmi bie nė ata tre aspektet arsim, kulturė dhe sport. Pa kėta tre segmente nuk ka edhe ardhmėri pėr fėmijėt tanė. ....Kėta gjėra i kam dėshirė sepse edhe babain e kam pasur humanist dhe jam shumė i lumtur, sepse jap dhurata sepse ka njerėz mė tė pasur dhe mė tė mirė se unė , por unė dua me tė jap njė fjalė tė mirė dhe t'i bashkoj tė gjithė. ", tha ish kampioni nė karate Enver Idrizi.

  Shefki Abdullahu, zyrtarė i lartė nė Kosovė tha se me Enver Idrizin kėto vizita i bėnė pėr ēdo vit. "Tani kemi ardhur prej Kosove, gjetėm kohė qė me kėnaqėsi me ardhė edhe nė kėto 12-tė shtėpi jetimore nė Shkup qė ti vizitojmė. Dhe kjo ėshtė traditė nga e ndjera Nėna Terezė qė populli shqiptar gjithmonė ka qenė human dhe nuk njef kufij ", shtoi Abdullahu.

  Vizita e Idrizit, u cilėsua 'surprizė e bukur' nga drejtuesit e "Fshatit tė Fėmijėve". Ata vlerėsuan iniciativėn, e cila i ka bėrė mė tė gėzuar fėmijėt jetimė.

  "Nė emėr tė fėmijėve tė vendosur nė jetimoren "fshati i fėmijėve" nė Shkup, mundem vetėm tė shprehė falėnderime pėr Idrizin, si njė ikonė nė sport qė e vizitoi jetimoren tonė. E falėnderoj edhe personalisht, pasi fėmijėve ua zbukuroi kėtė ditė dhe gjithashtu atyre qė e festojnė kėtė festė, ua bėri edhe mė tė bukur.", tha zėvendės drejtoresha e jetimores, Maja Andonovska.

  Me kėtė gjest Enver Idrizi ka vazhduar traditėn e tij qė pėr ēdo vit t'u kushtojė vėmendje fėmijėve jetimė, duke vėrtetuar edhe njė herė se pėrveē se njė sportist i madh, ėshtė edhe edhe njė human modest.

  Faton Zylbehari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #69
  Baba Albanian -ne- FB Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Vlorė. RaKi_BMW@hotmail.com www.youtube.com/TigriElbasanit
  Mosha
  30
  Postime
  4,034
  Faleminderit
  60
  10 falenderime nė 9 postime
  Gezuar Bajramin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BaBa : 30-09-2008 mė 17:17
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. {Fjal e Urte Elbasani}

 10. #70
  shqiptari Maska e faruk_01
  Anėtarėsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  591
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga tmk Lexo Postimin
  COPY........PASTE
  nuk dua ne kete tem te hyj ne debat me ty, andaj do ta tergoj vetem tjetren: kjo nuk eshte copy-paste e imja por e moderatorve pasi qe une ksiha hapur nje teme me ate permbajtje dhe ata e kane transferuar bashk me urimin ketu ne kete teme, andaj nese nuk i din gjerat mos u perzij shume Ok,,mirmbetsh..........( ju anatere te tjeter me falni por u desht tja sqaroj pak punen ketij )
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 11. #71
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po ju prezentoj disa sms te bukura qe me kan arritur sot nga familjaret e miqt qe ma uronin Bajramin , mund ti merrni nese sja keni uru dikujt ehehh Nese keni ju dicka ndryshe kisha pas deshir me i lexu ktu.  - Jeta pa besim nuk ka kuptim , fjala e bukur dhe vepra e mir jan i vetmi shpetim, kjo dit per ty qofte plot gezim, Xheneti vendbanimi yt deri ne amshim. ME FAT BAJRAMIN.

  - Mengjesi agoi , agjerimi mbaroi , Allahu i madherueshem per shperblim Fiter Bajramin na dhuroi, le te shfrytezojm kete dit me Kuran e me ibadet qe te na na letsohet ne ahiret , te plasim shejtanin Me Fat Fiter Bajramin dhe per shum vjet , juve dhe familjes tuaj...

  - Si freski e drites ,te ardht lumturia , si pellumb i bardh te ardht dashuria , me gezim e hare te kaloft kjo jet , endrra me e bukur tu boft realitet , urime Fiter Bajramin.


  - Ibadetet e muajit te Ramazanit le ta rendojne ne te djatht peshoren ne Diten e Gjykimit , gezimin e dites se Bajramit ua plotesoft kenaqsia e Xhenetit.

  - Sot esht dita ku pikon loti , sonte esht dita ku permendet Zoti , sonte esht dita e muslimanit te them nga zemra urime festa e Bajramit
  .


  Kam edhe disa tjera , do ti shkrujt tjera her , uroni Bajramin njeri tjetrit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 30-09-2008 mė 20:39

 12. #72
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,122
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te gjithe besimtarve muslimane ju uroj gezuar festen e fiter bajramit!

 13. #73
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Behari urime edhe ty , e mire se u ktheve


  Muslimanėt bashkohen pėr namaz dhe pėr festim tė Bajramit


  Me mijėra musliman po festojnė fundin e muajit tė Ramazanit.

  Kryeministri Nathan Rees tė mėrkurėn nė mėngjes ju bashkua 3000 muslimanėve pėr lutje nė xhaminė e Lakembas, nė veriperėndim te Sidnejit, pėr tė shėnuar ditėn e Fitėr Bajramit.

  Mijėra tė tjerė morėn pjesė nė namazin e Bajramit nė xhamitė tjera ne perėndim tė Sidnejit.

  Bajrami, qė do tė thotė "gėzim" ose "festė" nė gjuhėn arabe, ėshtė prej datave mė mė rėndėsi nė kalendarin Islam.

  E mėrkura pėr shumė Australian do tė jetė ditė feste, ditė e shkėmbimeve tė dhuratave nė mes familjeve dhe shokėve.

  "Ēdo xhami nė Australi ėshtė pėrplot me adhurues duke festuar Fitėr Bajramin," tha pėr AFP nė mėngjesin e sotėm nėn kryetari i Bashkėsisė Islame Ali Rudi.

  "Ėshtė ngjarje e rėndėsishme, njė ngjarje e gėzimit pėr familjet, shokėt pėrqafojnė njėri tjetrin duke uruar tė mira pėr tė ardhmen."

  Gjėja mė e mirė pėr Bajramin ėshtė se i gjithė komuniteti bashkohet nė festim sė bashku./ news.theage.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 01-10-2008 mė 12:13

 14. #74
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Elhamdulilah numer i madh i shqiptarve musliman qe falen namazin e Bajramit ne Gjermani (Ludwigshafen).


 15. #75
  shqiptari Maska e faruk_01
  Anėtarėsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  591
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  Po ju prezentoj disa sms te bukura qe me kan arritur sot nga familjaret e miqt qe ma uronin Bajramin , mund ti merrni nese sja keni uru dikujt ehehh Nese keni ju dicka ndryshe kisha pas deshir me i lexu ktu.  - Jeta pa besim nuk ka kuptim , fjala e bukur dhe vepra e mir jan i vetmi shpetim, kjo dit per ty qofte plot gezim, Xheneti vendbanimi yt deri ne amshim. ME FAT BAJRAMIN.

  - Mengjesi agoi , agjerimi mbaroi , Allahu i madherueshem per shperblim Fiter Bajramin na dhuroi, le te shfrytezojm kete dit me Kuran e me ibadet qe te na na letsohet ne ahiret , te plasim shejtanin Me Fat Fiter Bajramin dhe per shum vjet , juve dhe familjes tuaj...

  - Si freski e drites ,te ardht lumturia , si pellumb i bardh te ardht dashuria , me gezim e hare te kaloft kjo jet , endrra me e bukur tu boft realitet , urime Fiter Bajramin.


  - Ibadetet e muajit te Ramazanit le ta rendojne ne te djatht peshoren ne Diten e Gjykimit , gezimin e dites se Bajramit ua plotesoft kenaqsia e Xhenetit.

  - Sot esht dita ku pikon loti , sonte esht dita ku permendet Zoti , sonte esht dita e muslimanit te them nga zemra urime festa e Bajramit
  .


  Kam edhe disa tjera , do ti shkrujt tjera her , uroni Bajramin njeri tjetrit
  shume te mira... ja disa edhe nga une:

  te gjith besimtaret sot po festojne, sot ne kete dit madheshtore te gjithe po urojne,le te jete e bekuar kjo dite edhe per ty,cdo here te ju sjell fat e lumturi......

  nje deshire nga zemra ime ju vjen, inshalla kjo fest vec lumturi ju bjen, uroj qe lutjet tuaja Allahu ti ndegjoj dhe cdo deshire tu plotsoj....

  cdo musliman sot gezohet, cdo i vdekur sot ringjallet, cdo i hidhruar sot pajtohet, cdo gabim i bere sot falet,,me fat Fiter Bajrami...

  kjo dite dielli ndricon , dita shkelqen, muslimani i vertet gezim ndjen,Ky gezim nuk gjendet cdo dite vetem dy here ne vit, prandaj gezuarbajramin per shume vite
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Kosovar2006
  Anėtarėsuar
  23-11-2005
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te Gjithve Me fat Bajramin
  Emri: Me fat Bajrami.jpg

Shikime: 14517

Madhėsia: 40.2 KB

 17. #77
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shum e fort kjo Kosovar

 18. #78
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndihmohen familjet e dėshmorėve


  Kumanovė 1 tetor - Janė ndarė gjithsej 65 ēanta me pajisje shkollore si dhe 34 mijė denarė si zeqat dhe fitre pėr fėmijėt e familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės sė UĒK-sė nė rajonin e Kumanovės e Likovės. Ndihmat janė ndarė nė fshatrat Runicė, Ēerkez, Vaksincė, Llopat, Sllupēan, Goshincė dhe nė qytetin e Kumanovė. Forumi Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat dhe Lirit e Njeriut (FNDLNJ), dega nė Kumanovė, ka vazhduar traditėn pėr t'u dalė nė ndihmė shtresave tė varfra tė popullsisė shqiptare gjatė muajit tė Ramazanit. Nė bashkėpunim me Lidhjen e Arsimtarėve Shqiptarė "Naim Frashėri" Kumanovė- Likovė, ditėt e fundit tė Ramazanit realizoi njė aktivitet humanitar, i cili ishte i mbėshtetur edhe nga Ndėrmarrja "Donika". Ndarja e mjeteve u bė nga donatori si dhe kryetari i Forumi Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat dhe Lirit e Njeriut, Sekcioni- Kumanovė, Idriz Sinani, nė bashkėpunim me Lidhjen e Arsimtarėve Shqiptar "Naim Frashėri" Kumanovė- Likovė tė kryesuar nga Etem Xheladini. FNDLNJ ka falėnderuar donatorėt qė kanė kontribuar qė nxėnėsve dhe prindėrve tė tyre t'u bėhet mė i lehtė viti shkollor dhe festė e Bajramit. (N.K) )

  koha.com.mk

 19. #79
  User Maska e bklyn_kid
  Anėtarėsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tirane per Bajram

 20. #80
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Muslimanėt festojnė Bajramin, dhe luten pėr paqe ne Kashmir


  Me dhjetėra mijėra musliman falėn namazin e Bajramit, nė qytetin e Xhamuas si dhe nė Srinagar te Kashmirit.

  E enjte, 02 Tetor 2008 11:38
  "Ne u lutėm pėr paqe dhe harmoni ndėrmjet komuniteteve si dhe pėr vėllazėri pėr tė gjithė. Pėrpjekjet e fundit pėr tė bėrė ndasi nė mes komuniteteve duhet tė harrohen. Ne tė gjithė duhet tė ecim sė bashku." thotė njė anėtar i tubimit.

  "Falja e Bajramit kaloi me qetėsi nė kėtė anė tė vendit dhe pa asnjė aksident," thonė zyrtarėt e policisė.

  Policia dhe administrata civile kanė mbajtur sigurinė nė vende tė ndryshme pas protestave dhe konflikteve tė vonshme nė vend.

  Pas faljes sė namazit, me mijėra protestuan nė paqe me sloganet e tyre pėr liri.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 20:51
 2. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 3. 10 ditët e para të Dhulhixhës filluan më 1 janar
  Nga mjeshtria nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2006, 01:58
 4. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 12:36
 5. Profesor Ramazan Bogdani
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2004, 23:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •