Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2007
    Postime
    16

    Toleranca ndëretnike në Ballkan

    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante" do me thone, nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???

  2. #2
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar më parë nga AAde
    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante" do me thone, nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???
    E PARA,JAM KURIOS SE SI MUND TA QUASH VEHTEN MUSAFIR NE NJE FORUM SERB?
    E DYTA ,ME HABIT PRFEKSIONIMI I GJUHES SERBE QE TI ZOTROKE?
    TRETA,PO TE KESH NE LOGON TENDE FLAMURIN SHQIPTAR NE FORUME SERBE,DO TE PERJASHTONIN AUTOMATIKISHT EDHE SIKUR TE DEBATOJE NE FAVORIN E TYRE!
    E KATERTA,ME LE SHUM PER TE DESHUAR QE PIKERISHT TI QE JE KUNDRA LEVIZJES
    VETVENDOSJA PER PAMVARSI,MERR GUXIMIN DUKE QUAJTUR VEHTEN TENDE MUSAFIR NE NJE FORUM SERB!!
    AQ ME KEQ QE TI BEN NJE PERSUBUZIM,SE CFAR DO BENIN MODERATORET TANE,NE QOFTE SE DIKUSH
    DO U PARAQITJ ME LOGON E SLLOBOS!!
    DHE PYETJA JOTE ISHTE SE SA TOLERANT DO ISHIM NE SHQIPTARET!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga BEHARI : 10-02-2007 më 08:59

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga AAde
    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante" do me thone, nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???
    Varet se me kë ke te bësh nëpër forume, por në përgjithësi njerëzit janë ndryshe në botën reale nga ajo virtuale.
    Ballkanasit në përgjithësi nuk janë tolerantë, sepse historia i ka bërë ata njerëz të tillë.
    Ballkanasit në përgjithësi kanë mentalitet skllavi, sepse për mijëra vjet ata kanë qenë nën sundime te ndryshme, nën sisteme të ndryshme, nën besime të ndryshme.
    Ballkanasit janë njerëz që ende bëjnë një jetë tradicionale, ku cdo familje apo cdo fshat e konsideron veten si një qeveri në vete dhe për rrjedhoje shtetet ballkanase kanë qenë historikisht të ndërtuara mbi interesa klanore apo krahinore e thuajse asnjëherë mbi interesa politike të mirëfillta.
    Për më tepër ballkanasit kanë jetuar të shumtën e jetës së tyre nën sisteme diktatoriale dhe ata nuk kanë patur rast të mësohen me tolerancë në shoqëri dhe familje, bashkëjetesë në kundërshti me të tjerë që kane bindje apo besime të tjera etj.
    Për fatin tonë të keq, shqiptarët ndoshta ishin populli më i shtypur në Ballkan, populli më i shtrenguar që të mbijetojë duke u lidhur fort pas së vjetrës tradicionale, e vjetër që po e pengon dhe në kohën e sotme që të eci me hapin e të tjerëve.
    Konfliktet e mizotërojnë jetën e cdo individi, cdo familje e thuajse të të gjithë shoqërisë sonë.
    Kjo duket si jonormale, por në të vërtetë është mëse normale dhe do kohë deri sa të krijohet një shoqëri më tolerante e për këtë duhet nisur nga gjithësecili e për të kaluar më pas tek familja e tek gjithë shoqëria jonë.
    Familja, shkolla dhe shteti i së drejtës krijojnë individë dhe shoqëri tolerante!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga AAde
    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante" do me thone, nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???
    Ne shqiptaret aktualisht jemi populli me intolerant ne ballkan dhe europe....
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2007
    Postime
    16
    E PARA,JAM KURIOS SE SI MUND TA QUASH VEHTEN MUSAFIR NE NJE FORUM SERB?
    pasi nuk jam nikoqir athere...TRETA,PO TE KESH NE LOGON TENDE FLAMURIN SHQIPTAR NE FORUME SERBE,DO TE PERJASHTONIN AUTOMATIKISHT EDHE SIKUR TE DEBATOJE NE FAVORIN E TYRE!
    nuk eshte e vertete
    E KATERTA,ME LE SHUM PER TE DESHUAR QE PIKERISHT TI QE JE KUNDRA LEVIZJES
    VETVENDOSJA PER PAMVARSI,
    e drejta ime eshte te jem kunder [ demokraci eshte ajo]
    dhe lexo se si mendon Akili-A ka te drejt apo jo?

  6. #6
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar më parë nga AAde
    E PARA,JAM KURIOS SE SI MUND TA QUASH VEHTEN MUSAFIR NE NJE FORUM SERB?
    pasi nuk jam nikoqir athere...TRETA,PO TE KESH NE LOGON TENDE FLAMURIN SHQIPTAR NE FORUME SERBE,DO TE PERJASHTONIN AUTOMATIKISHT EDHE SIKUR TE DEBATOJE NE FAVORIN E TYRE!
    nuk eshte e vertete
    E KATERTA,ME LE SHUM PER TE DESHUAR QE PIKERISHT TI QE JE KUNDRA LEVIZJES
    VETVENDOSJA PER PAMVARSI,
    e drejta ime eshte te jem kunder [ demokraci eshte ajo]
    dhe lexo se si mendon Akili-A ka te drejt apo jo?
    per ty mendoj dhe besoj se je shqiptar!
    kurse AKILI-A,ka kohe qe ka pranuar se i perket nacionalitetit Grek,por me shtetesi shqiptare!!!mjafton tu hedhesh nje sy te gjitha citimeve ne te gjitha tetemat qe Akili-A ka shkruar dhe do bindesh dhe ti!
    prandaj Akili-A shprehet se shqiptaret jane intolerant!!
    edhe une pajtohem se ne pergjisi popujt ballkanik jan te ngutshem,por ne shqiptaret jemi me tolerant se fqinjet tane!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2007
    Postime
    16
    shiko,"atje" i "mbroj" shqiptaret [neve] ... dhe ka me shume tema dhe persona LIVE, d m th. eshte me "interesant" ma "nxehte". kete nuk besoj qe duhet ti mbroj... dhe nuk di si??? dhe pak tema [persona] por behet me mire...

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga BEHARI
    per ty mendoj dhe besoj se je shqiptar!
    kurse AKILI-A,ka kohe qe ka pranuar se i perket nacionalitetit Grek,por me shtetesi shqiptare!!!mjafton tu hedhesh nje sy te gjitha citimeve ne te gjitha tetemat qe Akili-A ka shkruar dhe do bindesh dhe ti!
    prandaj Akili-A shprehet se shqiptaret jane intolerant!!
    edhe une pajtohem se ne pergjisi popujt ballkanik jan te ngutshem,por ne shqiptaret jemi me tolerant se fqinjet tane!

    Duket intoleranca jote qe nga shkrimet e tua...
    po ne te gjithe europen jane mbushur burgjet me shqiptare....
    Ne shqiperi gjithe keto vite po vriten perdite per nje fjale goje.....
    Nuk besoj se duhet te jesh grek qe ti dallosh keto...por me sa duket ti personifikohesh me keto veprime sepse te shprehin edhe ty dhe miqte e tu...duke i ngjitur vetes emrin e shqiptarit te vertete,e kush mendon ndryshe nga ty nuk jane shqiptare.......
    Keto mendime ne europe i kane patur ne fillim te shekullit,(dhe jo elita,por populli i thjeshte)....dhe tani na u zgjuan disa si ty ne 2007-ten e po na hiqeni si te ditur duke folur per kombin e per vlerat njerezore.....
    Sigurisht qe tipa si ty i debojne nga c`do forum i huaj,dhe keni gjetur strehe ketu ne F.SH. per te shprehur intolerancen dhe obskurantizmin tuaj....
    Te isha une ne vend te albos do tju deboja me shqelma nga forumi....
    se me intolerantet nuk ndertohet toleranca.....toleranca gjithmone e menjanon intolerancen per te mbijetuar.....
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Duket intoleranca jote qe nga shkrimet e tua...
    po ne te gjithe europen jane mbushur burgjet me shqiptare....
    Ne shqiperi gjithe keto vite po vriten perdite per nje fjale goje.....
    Nuk besoj se duhet te jesh grek qe ti dallosh keto...por me sa duket ti personifikohesh me keto veprime sepse te shprehin edhe ty dhe miqte e tu...duke i ngjitur vetes emrin e shqiptarit te vertete,e kush mendon ndryshe nga ty nuk jane shqiptare.......
    Keto mendime ne europe i kane patur ne fillim te shekullit,(dhe jo elita,por populli i thjeshte)....dhe tani na u zgjuan disa si ty ne 2007-ten e po na hiqeni si te ditur duke folur per kombin e per vlerat njerezore.....
    Sigurisht qe tipa si ty i debojne nga c`do forum i huaj,dhe keni gjetur strehe ketu ne F.SH. per te shprehur intolerancen dhe obskurantizmin tuaj....
    Te isha une ne vend te albos do tju deboja me shqelma nga forumi....
    se me intolerantet nuk ndertohet toleranca.....toleranca gjithmone e menjanon intolerancen per te mbijetuar.....
    Akili-A,

    Toleranca edukohet dhe zhvillohet duke komunikuar e jo duke bere thirrje per "debim me shqelma nga forumi", per dike qe ka nje mendim tjeter nga une apo ti.
    Nese pretendon se je supertolerant, atehere ne shkrimin e fundit ke deshmuar krejtesisht te kunderten.

    Shpresoj ne mirekuptimin tend!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga DYDRINAS
    Akili-A,

    Toleranca edukohet dhe zhvillohet duke komunikuar e jo duke bere thirrje per "debim me shqelma nga forumi", per dike qe ka nje mendim tjeter nga une apo ti.
    Nese pretendon se je supertolerant, atehere ne shkrimin e fundit ke deshmuar krejtesisht te kunderten.

    Shpresoj ne mirekuptimin tend!
    Une nuk kam mendime anarkiste.......dhe nuk e di se ke dijetar te shquar ke lexuar ti qe ke keto mendime anarkiste....
    Ne kulturen europiane vetem anarkistet dhe fetaret kishin keto mendime....(duke filluar nga Ruso ne shek.17 si dhe romantiket e shek.18)...
    Europa e sotme eshte ndertuar duke luftuar gjithmone per vlerat tolerante..ato vlera nuk zbresin nga qielli dhe te gjithe i pranojne duke buzeqeshur.....pra per te qene tolerant,kushti i pare eshte, te luftosh me intolerancen,duke e bere ate te ndjeje humbjen nen lekure....qe njerezit te ndergjegjesohen, dhe te kuptojne se, duke qene intolerant nuk do ti veje jeta mire....se pernryshe intoleranti nuk do heqi dore kurre,neqoftese ai nuk do privohet nga dicka.....
    Keshtu jane ndertuar shoqerite demokratike.....dhe jo me teorira te dala nga enderrat e bukura qe shikon cdo njeri.....
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  11. #11
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Duket intoleranca jote qe nga shkrimet e tua...
    po ne te gjithe europen jane mbushur burgjet me shqiptare....
    Ne shqiperi gjithe keto vite po vriten perdite per nje fjale goje.....
    Nuk besoj se duhet te jesh grek qe ti dallosh keto...por me sa duket ti personifikohesh me keto veprime sepse te shprehin edhe ty dhe miqte e tu...duke i ngjitur vetes emrin e shqiptarit te vertete,e kush mendon ndryshe nga ty nuk jane shqiptare.......
    Keto mendime ne europe i kane patur ne fillim te shekullit,(dhe jo elita,por populli i thjeshte)....dhe tani na u zgjuan disa si ty ne 2007-ten e po na hiqeni si te ditur duke folur per kombin e per vlerat njerezore.....
    Sigurisht qe tipa si ty i debojne nga c`do forum i huaj,dhe keni gjetur strehe ketu ne F.SH. per te shprehur intolerancen dhe obskurantizmin tuaj....
    Te isha une ne vend te albos do tju deboja me shqelma nga forumi....
    se me intolerantet nuk ndertohet toleranca.....toleranca gjithmone e menjanon intolerancen per te mbijetuar.....
    NE RRALL TE PAR TE PERGEZOJ PER ZOTRIMIN PERFEKT TE GJUHES SHQIPE!!!
    Forumin shqiptar mund ta konsiderosh STREH per vehten tende meqense nacionaliteti jot ta ben te tille!prandaj ti duhet te falenderosh moderatoret e ketij forumi per tolerancen qe tregojne ndaj teje,pamvarsisht se ti shkruan kundra shqiptarve dhe shqiperise ne cdo aspekt!pikerisht kjo eshte intoleranca apo revanshizmi i jot qe ty te karakterizojn!
    Forumi shqiptar nuk eshte streh per mua sic shprehesh ti pak me siper,por eshte nje forum qe bashkon te gjith shqiptaret ne mbar boten,ku nder te tjera debatohet per problemet qe shqetesojne mbar kombin shqiptar,gjithashtu dhe per vlerat apo arritjet qe kemi si komb.
    une nuk po bej asgje me pak a po me shum vetem se po mbroj vlerat e kombit tim,ku nje nder te shumtat e ketyre vlerave eshte dhe toleranca qe kemi si komb.
    pamvarsisht se ti si shqipfoles mundohesh qe te injorosh keto vlera,
    kurse une, ne te kunderten tende nuk po i bej thirrje Albos qe te nxjerrin me shkjelma nga forumi, e bej kete nga qe ne shqiptaret jemi me tolerant se ju grekerit,megjithse ti ke dyshtetesine shqipen ku je lind dhe rritur,dhe greken ku ti e fitove nga toleranca e shqipetarve tani ne demokraci fal dhe identitetit grek qe je,dhe qe mundohe tu sherbesh per dit!

  12. #12
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Akili-A
    Ne shqiptaret aktualisht jemi populli me intolerant ne ballkan dhe europe....
    Mos thuaj ne shqipater...se ti nuk je shqiptar...mund te drejtohesh me fjalen juve shqipatret...

    Une te kam thene edhe ma heret e sdua 100 here ti persesiti fjalet se ti je nje kokeboshe aziatik i pa kuptuar.

    populli me intolerant ne Balkan jane Greket populli yt dhe pastaj vijne serbet...sidomos greket qe nuk njohin asnje drejte nacionalite ne shtetin e tyre sidomos greket qe kane kryer krime mbi shqiptaret e bullgaret etj para 1950 dhe shume gjera tjera.

    Shqiptaret kurr skane kryer krime ndaj nje populli bile as kunder hebrenjve qe shume popuj evropes kane kryer perfshire edhe juve grekozive.

    Me qene seke shume deshire mu mirr me faqe te huaja dhe ato tuat greeke...lexo kush eshte populli ma xenophobi in Europe...dhe e merr rezultatin

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    Mos thuaj ne shqipater...se ti nuk je shqiptar...mund te drejtohesh me fjalen juve shqipatret...

    Une te kam thene edhe ma heret e sdua 100 here ti persesiti fjalet se ti je nje kokeboshe aziatik i pa kuptuar.

    populli me intolerant ne Balkan jane Greket populli yt dhe pastaj vijne serbet...sidomos greket qe nuk njohin asnje drejte nacionalite ne shtetin e tyre sidomos greket qe kane kryer krime mbi shqiptaret e bullgaret etj para 1950 dhe shume gjera tjera.

    Shqiptaret kurr skane kryer krime ndaj nje populli bile as kunder hebrenjve qe shume popuj evropes kane kryer perfshire edhe juve grekozive.

    Me qene seke shume deshire mu mirr me faqe te huaja dhe ato tuat greeke...lexo kush eshte populli ma xenophobi in Europe...dhe e merr rezultatin
    Ne jemi ksenofob me njeri-tjetrin e jo me me te huajt....
    Dhe une nuk jam avokat i grekut qe e permend gjithmone....
    por keto qe te them une i ka thene edhe Kadare "Vulgu shqiptare eshte me i keqi ne ballkan,dhe vulgu ballkanas me i keqi ne europe"....interviste te zeri i amerikes nentor 2005...
    Ju nuk merreni e te analizoni intolerancen si vecori,,por merreni me ato qe them une.....e pra kjo menyre e te sjellurit nga ju quhet VULG...
    Gjoja nuk keni asgje per te thene per intolerance,gjoja nuk paska intolerance ne shqiperi..te gjitha shkojne mbare,jemi populli me tolerant ne europe....
    Po lini nam ne europe o te mbaruar,o kryenece te semure,fodulla te paskrupullt...
    sic thote edhe Gete.."thuaji te cmendurit ,o i cmendur, ashtu sic e meriton...."
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akili-A : 11-02-2007 më 02:06
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  14. #14
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante"
    Kjo është shumë palidhje. Qysh "ne shqiptar nuk jemi tolerante"???????
    Kush ka thënë kështu??

    nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???
    A ja ke idenë se çfarë po flet tash??
    A e di kush osht slloba?? Përse jam i detyruar të shoh figura vampirësh sa herë të hyj në forum??
    Po ti pse ke nevojë t'i provokosh shqiptarët me figura anti-shqiptare??

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2007
    Postime
    16
    pllugu
    i/e regjistruar
    Qysh "ne shqiptar nuk jemi tolerante"???????

    Edhe pse tema duhet te jete "toleranca nderetnike" ne as mes veti me duket nuk tolerohem. shiko lart, apo kam gabim??????????

    Po ti pse ke nevojë t'i provokosh shqiptarët me figura anti-shqiptare??

    pse ti nuk mund te bisedosh me nji srb apo kroat, edhe nese ata e kan avatarin e arkanit apo seselit apo??? kjo eshte tolerance.

  16. #16
    Plaku i forumit Maska e Dr.Maxi
    Anëtarësuar
    28-06-2004
    Vendndodhja
    Në penzion
    Postime
    15
    Toleranca nderetnike ne Ballkan nu matet neper forume, por ne terenet e nxehta patriarkale ballkanase............
    Injoranca e popullit i pasuron politikanët.

  17. #17
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Qysh "ne shqiptar nuk jemi tolerante"???????
    Oj e meçme, kush e ka thanë kët fjalë??
    Nëse e ka thanë shkau, atëherë shkau nuk thotë "ne shqiptarët", e nëse e thotë shqiptari ai e thotë me një gjuhë të pastër, e jo ashtu shkinisht.

    pse ti nuk mund te bisedosh me nji srb apo kroat, edhe nese ata e kan avatarin e arkanit apo seselit apo??? kjo eshte tolerance.
    Nuk mund të bisedojë se më ka vra, pre, gri e masakru farefisin, më ka vra shokë e njerëz që jam rritë me ta. Më ka djegë shpinë, më ka dëbu familjen etjjj

    Është turp për ty që ti tregova këto gjana se është dashur t'i dish edhe vetë.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    Me Kend Tolerant Me Sllavet Jo Kurrr
    Ata Jan Kombi Me I Poshter Qe Ka Njerzimi Ata Shkaktojne Veq Luftra Dhe Gjenocide Ndaj Popujve
    Jan Raca Me E Degjeniruar

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    Akili-a

    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    Duket intoleranca jote qe nga shkrimet e tua...
    po ne te gjithe europen jane mbushur burgjet me shqiptare....
    Ne shqiperi gjithe keto vite po vriten perdite per nje fjale goje.....
    Nuk besoj se duhet te jesh grek qe ti dallosh keto...por me sa duket ti personifikohesh me keto veprime sepse te shprehin edhe ty dhe miqte e tu...duke i ngjitur vetes emrin e shqiptarit te vertete,e kush mendon ndryshe nga ty nuk jane shqiptare.......
    Keto mendime ne europe i kane patur ne fillim te shekullit,(dhe jo elita,por populli i thjeshte)....dhe tani na u zgjuan disa si ty ne 2007-ten e po na hiqeni si te ditur duke folur per kombin e per vlerat njerezore.....
    Sigurisht qe tipa si ty i debojne nga c`do forum i huaj,dhe keni gjetur strehe ketu ne F.SH. per te shprehur intolerancen dhe obskurantizmin tuaj....
    Te isha une ne vend te albos do tju deboja me shqelma nga forumi....
    se me intolerantet nuk ndertohet toleranca.....toleranca gjithmone e menjanon intolerancen per te mbijetuar.....

    UN DOTE THEM DIQ PER GREKET DHE SERBET
    JAN RACA ME E POSHTER QE NJEF NJERZIMI

    ATA KAN NE MENDJET E TYRE SHFAROSJEN E SHQIPTARVE JAN RACISTA JAN POPULL QE USHQEHEN NE KISHEN ORTODOKSE PRAVOSLLAVE
    SERBET DHE GREKET ATA DUHET TE AGJESOHEN
    SI KOMB SE PSE BALLKANI DHE EUROPA DOTE KEN VEQ LUFTRA DHE KONFLIKTE JAN KOMB LUFT NZITES

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Gjilani2002
    Anëtarësuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    SUISS
    Postime
    68
    Citim Postuar më parë nga AAde Lexo Postimin
    shpesh jam "musafir" ne nji forum serb, dhe pata kritika per avatarin tim [adelina me flamur] por me ka brengos nji fjali "ne shqiptar, nuk jemi tolerante" do me thone, nese une postoj ketu me nji avatar prsh. te slobes, moderatori do te me "banon" menjihere. a eshte e vertet qe ne nuk kemi tolerance ndaj mendimit te kundert apo te pakices???
    Se a duhet te flasim per (mos)tolerancen te shqiptaret mendoj se kjo eshte e nevojshme te trajtohet si teme, por menyra se si Ju AAde, ju keni qasur kesaj teme eshte e papranueshme, per faktin se Ju keni permend nje figur diktatoriale qe i ka prire nje populli permes propagndes fashiste e qe ka patur per qellim çrrenjosjen e nje populli te tere autokton nga trojet e veta..
    Prandaj nuk besoj se do te ishte nje shembull i mire ajo qe Ju keni permend sepse kjo perben nje provokim shume te hapur ndaj shqiptarve. Keni parasysh se serbet kan qen ne kete rast pushtues dhe ata ndoshta ne kete form mund te tregojne nje tolerance siperfaqesore, pasi ata nuk kan qen te shtypur dhe te trajtuar çnjerzisht nga shqiptaret, por ka qene e kunderta...
    Bile me duhet te shtoj se, nese flitete per tolerance nderetnike ne ballkan, ateher shqiptaret jane ata nga te cilet mund te mesohet shume, e poqe se flasim per tolerancen brenda shoqerise sone ateher kjo eshte nje teme tjeter qe kerkon te analizohet nga nje kendveshtrim tjeter, por jo nga ai prizem qe Ju e keni shikuar....
    Të gjithe jemi pergjegjës për të bërat dhe të pabërat.....

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. “Muslimanët në Ballkan - realiteti dhe e ardhmja”
    Nga ~Geri~ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-10-2008, 19:52
  2. Toleranca fetare në Ballkan
    Nga Hyllien në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 08-07-2005, 18:32
  3. "Shqipëria etnike është projekt antievropian dhe civilizues"
    Nga Irfan në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-05-2005, 15:23
  4. Ballkan - Makedhonia -Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 17-09-2002, 18:54
  5. Roli i Italise ne Ballkan
    Nga Eni në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 04-07-2002, 08:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •