Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 98 prej 98
  1. #81
    i/e larguar Maska e forum126
    Anëtarësuar
    05-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,198
    Jezusi ha dhe pi dhe ka eshtra njerzish edhe mbas ndodhise se kryqezimit.


    39 Shikoni duart e mia dhe këmbët e mia, sepse unë jam. Më prekni dhe shikoni, sepse një frymë nuk ka mish e eshtra, si po shihni se unë kam!".

    40 Dhe, si i tha këtë, u tregoj atyre duart dhe këmbët.

    41 Por, duke qenë se ende nuk besonin prej gëzimit dhe ishin të çuditur, ai u tha atyre: "A keni këtu diçka për të ngrënë?".

    42 Dhe ata i dhanë një pjesë peshku të pjekur dhe një huall mjalti.

    43 Dhe ai i mori dhe hëngri para tyre.

  2. #82

  3. #83
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Pashe qe ne forumine tolerances ishte nje teme mbi Muhamedin a.s dhe urdherin qe ai ka dhene per likujdimin e kundershtareve.Me beri pershtypje kjo teme dhe doja te hapja nje teme analoge per ate cka bibla thote per kete ceshtje.


    Pike se pari nuk eshte argument qe nese nje profet ka luftuar apo nese ke dhene urdher per tu vrare dikush atehere ky nuk quhet njeri i mire apo profet.
    Shembujt biblike per kete jane te shumte.

    Lufta e bere nga Abrahami, Bijte e Jakubit, Davidi, Moisiu,Solomoni,Joshua, etj

    Ajo qe eshte deshperuese nga argumentet e kristianeve eshte sepse kristianet e quajne luften fetare si dicka qe ia heq vleren Fese mirepo kjo bie ne kundershtim me biblen.Bibla tregon per ngjarjet dhe luftrat e profeteve.

    Une do analizoja tre profete per ta sqaruar me shume kete teme.

    Moisiu.

    Pse Moisiun?Mosiun sepse ky dihet dhe pranohet prej te gjitheve se eshte profet i madh i Zotit.

    Ai jetoi si nje njeri i shtypur ne Egjipt, ku faraoni i vrau femijet meshkujt te beni israeliteve dhe ndersa Mosiu shpetoi me ndihmen e Zotit.Moisiu megjithese profet ai vrau nje njeri prej Egjiptianeve duke e qelluar me grusht.Prej kesaj ngjarje fillon perndjekja e Moisiut nga Faraoni.Me ndihmen e Zotit Hebrejte pane me sy mrekulli qe shume prej njerzve skane pasur shancin me i pare.Ne ate shekull hebrejte u perndoqen nga Faraoni dhe kur erdhi Mosiu si profet kunder Faraonit duke triumfuar me argumentet dhe mrekullite e tij si shkopi qe u be gjarper dhe perpiu gjarperinjte e magjistareve te Faraonit, sjelljen e fatkeqesive kunder Faraonit qe atij ti mbushej mendja qe Mosiu ishte Profet.Mirepo te gjitha keto nuk ndikuan tek zemra mohuese e Faraonit.Atehere Mosiun mblodhi popullin e beni israeliteve dhe u largua naten.Te nersermen u gjet buze detit dhe ushtria e Faraonit ishte mbrapa tyre.Populli israelit edhe pose pa shume mrekulli prej Mosiut filloi te dyshoj se meqe ishin buze detit do te kapeshin duke qene se kishin pare me sy shume mrekulli te tjera per Mosiun.Cfare ndodhi.Zoti i dha urdher Mosiut qe ti binte detit me shkop.U hapen 12 rruge.Ishin rruge ku muret e tyre ishte uji i detit.Balta ne fund te detit ishte e thare dhe secili fis i beni israeliteve te kalonte.Dhe jo vetem kjo.Por ne cdo rruge kishte dritare shikimi midis tyre qe secili te shikonte fisin tjeter se po kalonin dhe asnje spo ngelte mbrapa.Mbasi dolen ne bregun tjeter te detit dhe Faraoni iu versul mbrapa atehere Zoti e mbylli detin dhe faraoni dhe ushtria e tij u mbyt.Popullit hebre nuk i mjaftoi kjo mrekulli prej Zotit mirepo dyshuan se Faraoni ishte gjalle.Atehere Zoti ia nxorri trupin prej detit Faraonit per ta bere argument deri ne diten e gjykimit (Trupin e te cilit e kemi sot neper muze)Nuk mjaftuan te gjithe keto mrekulli por populli hebre kishte marre te gjithe pasurite e Faraonit dhe me keto pasuri bene nje vic te arte dhe filluan ta quajne ate zot.Popull mohues dhe shpirte zinj.I harruan mrekullite e Zotit dhe filluan te adhurojne vicin.Zoti i denoi ne shkretetire mirepo edhe atje nuk i la pa ndihme i dha nje re e cila i bente hije i dha burime uji me ane te shkopit te Mosiut .Dhe kur erdhi koha per te zbatuar urdherin e Zotit populli hebre tha...... .


    Mbas shume mrekullish qe Zoti i dha Moisiut deshiroi qe ti jepte trashegim disa toka te cilat ishin prona te Kananejve te cilet ishin idhujtare.E urdheroi Moisiun qe te pergatit per lufte ndaj ketij populli.Moisiu i pergatiti fiset israelite dhe kur i urdheroi per te luftuar ato iu pergjigjen Profetit te Zotit Moisiut.


    28 Por populli që banon në këtë vend është i fortë, qytetet janë të fortifikuara dhe shumë të mëdha; dhe aty pamë edhe pasardhësit e Anakut.

    29 Amalekitët banojnë në krahinën e Negevit; Hitejtë, Gebusejtë dhe Amorejtë banojnë përkundrazi në krahinën malore, ndërsa Kananejtë banojnë pranë detit dhe gjatë Jordanit".

    31 Por njerëzit që kishin shkuar me të thanë: "Nuk mund të sulemi kundër këtij populli, sepse është më i fortë se ne".
    32 Kështu i paraqitën një informacion të keq për vendin që kishin vëzhguar duke thënë: "Vendi që kemi përshkuar për ta vëzhguar është një vend që i ha banorët e tij; dhe të gjithë njerëzit që kemi parë në të janë njerëz me shtat të lartë.

    33 Përveç kësaj aty pamë gjigantë (pasardhësit e Anakut rrjedhin nga gjigantët), përballë të cilëve na dukej se ishim karkaleca, dhe kështu duhet t'u dukeshim atyre".

    2 Dhe të gjithë bijtë e Izraelit murmurisnin kundër Moisiut dhe kundër Aaronit dhe tërë asambleja u tha atyre: "Sikur të kishim vdekur në vendin e Egjiptit ose të kishim vdekur në këtë shkretëtirë!
    3 Pse Zoti na çon në këtë vend që të biem nga goditja e shpatave? Gratë dhe fëmijët tanë do të bëhen pre e armikut. A nuk do të ishte më mirë për ne të kthehemi në Egjipt?".
    4 Dhe i thanë njëri tjetrit: "Të zgjedhim një kryetar dhe të kthehemi në Egjipt!".

    5 Atëherë Moisiu dhe Aaroni ranë përmbys përpara tërë asamblesë së mbledhur të bijve të Izraelit.

    6 Jozueu, bir i Nunit, dhe Kalebi, bir i Jenufehut, që ishin ndër ata që kishin vëzhguar vendin, grisën rrobat e tyre,

    15 Tani në se e bën këtë popull të vdesë si një njeri të vetëm, kombet që kanë dëgjuar namin tënd do të flasin, duke thënë:

    16 "Me qenë se Zoti nuk ka qenë i zoti ta futë këtë popull në vendin që ishte betuar t'i jepte, e vrau në shkretëtirë".(Numrat 13-14)



    Ky ishte populli dhe pasuesit e Moisiut. Njerez besimpake dhe frikacake.Njerez qe nuk iu bindnin urdherat te profetit dhe e lane ate ne balte per te luftuar kunder idhujtarise dhe premtimeve te Zotit.Allahu e shperbleu Jashua ibn Nun i cili permendet ne suren Kehf per te cilin ndaloi Diellin(kohen) per shkak te clirimit qe i beri Kudsit ose Palestines se sotme.Kjo per shkakun se ai iu bind urdherit te Mosiut.

    A urdheroi ndonjehere profeti Mosi per lufte apo vrasje.

    Dhe luftuan kundër Madianit, ashtu si e kishte urdhëruar Zoti Moisiun, dhe vranë tërë meshkujt . Numrat 31 : 7



    “ Kur t’i afrohesh një qyteti për ta sulmuar, do t’i ofrosh së pari paqen. Në qoftë se pranon ofertën tënde të paqes dhe t’i hap dyert e tij, tërë populli që ndodhet aty kapër të paguar haraçin dhe do të shërbejë. Por në rast se nuk do të bëjë paqe me ty dhe kërkon luftë kundër teje, atëherë ti do ta rrethosh. Kur më vonë Zoti, Perëndia yt, do të ta japë në dorë, do të vrasësh me shpatë tërë meshkujt e tij; por gratë, fëmijët, bagëtin dhe të gjitha ato që ndodhen në qytet, tërë prenë e tij, do t’i marrësh si plaçkën tënde; dhe do të hash plaçkën e armiqve të tu që Zoti, Perëndia yt, të ka dhënë. Kështu do të veprosh në të gjitha qytetet që janë shumë larg nga ti dhe që nuk janë qytete të këtyre kombeve.

    Por nga qytetet e këtyre popujve që Zoti, Përëndia yt, të jep si trashëgimi, nuk ke për të lënë asgjë që merr frymë; por do të vendosësh shfarosjen e plotë të Hitejve, të Amorejve, të Kananejve, të Perezejve, të Hivejve dhe të Jebusejve, ashtu si të ka urdhëruar Zoti, Perëndia yt, me qëllim që ata të mos ju mësojnë të imitoni tërë ndyrësirat që bëjnë për perënditë e tyre, dhe ju të mos mëkatoni kundër Zotit, Perëndisë tuaj.” (Ligj perterirre 20)


    Kështu thotë Zoti i ushtrive: Unë do ta dënoj Amalekun për atë që i bëri Izraelit kur i preu rrugën, ndërsa po dilte nga Egjipti. Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e të gjitha gjërave që ai ka pa pasur fare mëshirë për të, por vrit burra dhe gra, fëmij dhe foshnja gjiri, lopë e dhen, deve dhe gomarë.” [1 Samuelit 15:2-3


    “…mos iu nënshtro atij dhe mos e dëgjo; syri yt nuk duhet të ketë mëshirë për të; mos e kurse, mos e fsheh. Por ti duhet ta vrasësh; dora jote të jetë e para që të ngrihet kundra tij, për ta vrarë; pastaj le të vijë dora e gjithë popullit. Ti do ta vrasësh me gurë dhe ai do të vdesë, sepse ka kërkuar të largojë nga Zoti… Në qoftë se një ndër qytetet e tua që Zoti, Perëndia yt, të jep për të banuar, dëgjon të thuhet që njerëz të çoroditur kanë dalë nga gjiri juaj dhe kanë mashtruar banorët e qytetit të tyre duke thënë: Shkojmë t’u shërbejmë perëndive të tjera, që nuk i keni njohur kurrë, ti do të bësh hetime, kërkime dhe do të marrësh me kujdes në pyetje; dhe në qoftë se është e vërtetë dhe e sigurt që ky veprim i neveritshëm është kryer me të vërtet në gjirin tënd, atëherë do të vrasësh me shpatën tënde banorët e atij qyteti, duke vendosur shfarosjen e tij dhe gjithshka që ndodhet në të; do të vrasësh edhe bagëtinë e tij.” [ Ligji i Përtërirë. 13:6-15]




    {}"dhe tha {Zoti} une do tua fsheh atyre{israeliteve} Fytyren time dhe do te shoh cili do jete perfundimi i tyre,sepse jane nje brez i degjeneruar, bij tek te cilet nuk ka fare besnikeri.Ata me kane bere xheloz me ate qe nuk ishte Zot kane provokuar zemerimin tim me idhujt e tyre te rreme dhe une do ti bej xheloz me njerez qe nuk nje popull do ti ngacmoj cmiren e tyre me nje komb qe nuk eshte ne vete .Une do te mbledh mbi ta mjerime do ti mbaroj shigjetat e mia kunder tyre. Nga jashte shpata do ti privoje nga femijet. nga brenda terrori, duke shkaktuar vdekjen e te riut virgjereshes,te foshnjes se gjirit dhe te plakut te thinjur.Une kam then do ti fshij njehere e mire kujtimin e tyre tek njerzit(Ligj perterir 32)


    Pra si perfundim Dalim me konkluzionin se populli hebre ishte popull Mosbindes dhe e kundershtonte shpesh here Profetet megjithese shume prej tyre i vriste.E ndersa Moisiun pavarsisht se ishte Profet i Zotit ishte luftetar dhe i ahsper kunder mosbesimtareve.Per fatin e mosbindjes se hebrejve ndaj Tij toka e Juruzalemit nuk u clirua ne kohen e tij por Zoti e cliroi ate prej paganeve dhe idhujtareve me ane te Joshua Ibn Nunit.

  4. #84
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Jezusi

    Pse Jezusi.Ai njihet prej te gjitheve si profet i madh i Zotit.

    Jezusi erdhi ne kohen e shtypjes se populli hebre nga romaket.Ne ate kohe ishin disa grupe izraelite te cilet luftonin si zelotet mirepo kjo nuki mjaftonte per ta cliruar kete popull nga romaket sepse ne popull ishte perhap shume hipokrizia dhe servilizmi i prifterinjve israelite te cilet nuk e udhehiqnin popullin tek e mira por perkundrazi ato ishin hipokrite, pjelle neperkash.

    Jezusi e filloi punen e tij hyjnore me njerzit e thjeshte.Ai bente mrekulli atyre dhe u premtoi se nese ata do ta ndiqnin do te krijonte mbreterine e Zotit ne Israel.Mirepo pavarsisht mrekullive te tij me ndihmen e Zotit, ringjalljen e te vdekurve, sherimin e te verberve, lebrozeve shumimin e bukeve, populli besimpake dhe mohues jo vetem qe nuk e ndoqi por perkundrazi midis tij dhe Barabes hajdut ato zgjodhen Baraben hajdutin p[ara profetit te Zotit.

    Jezusi u premtonte mbreterine e Zotit nderkohe qe u fliste me shembelltyra dhe u thoshte Jepini Cezarit ate qe i takon, dhe Zotit ate qe i takon.Jepjani Cezarit luften dhe mos pagimin e taksave dhe Zotit bindjen dhe adhurimin.Mirepo me sa duket te verber ishin populli israelite dhe te verber do rrinin.Pjellat e nepekave nuk do ti mjaftonin romaket si pushtues, por ato vazhdonin luften ndaj profeteve te Zotit, Ata vrane Zakerian, Gjon Pagezorin dhe se fundi u perpoqen dhe per vrasjen e Jezusit.Ky popull ishtte mohues dhe zemer gur.

    13 Prandaj unë u flas atyre me shëmbëll-tyrë, sepse duke parë nuk shohin, dhe duke dëgjuar nuk dëgjojnë as nuk kuptojnë.

    14 Kështu ndër ta përmbushet profecia e Isaias, që thotë: "Ju do të dëgjoni, por nuk do të kuptoni, do të vështroni, por nuk do të shikoni.

    15 Sepse zemra e këtij populli është bërë e pandjeshme, ata janë bërë të rëndë nga veshët dhe kanë mbyllur sytë, që nuk shohin me sy dhe nuk dëgjojnë me vesh, dhe nuk gjykojnë me zemër dhe nuk kthehen, dhe unë t'i shëroj.(Mateu 13)


    Jezusi i ofroi te gjitha mrekullite e tij per ti bindur te besojne se pari si profet dhe se dyti per ti cliruar nga zgjedha e romakeve sikurse i cliroi Moisiu nga faraoni por perpjekjet e tij shkuan kot.Imagjinoni nje popull qe iu ngjalleshin te vdekurit para syve dhe qe i ndodhnin nga mrekullite me te medha ne ate kohe ato zgjodhen nje hajdut para Jezusit.


    Jezusi jo vetem i keshilloi dhe i premtoi se do te vendoste mbreterine e Zotit tek ato por iu dha dhe mrekulli, dhe i udhezoi qe ta ndihmonin ne kete rruge.

    8 Mos u bëni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjërat për të cilat keni nevojë, para se ju t'i kërkoni.

    9 Ju, pra, lutuni kështu: "Ati ynë që je në qiej, u shenjtëroftë emri yt.

    10 Ardhtë mbretëria jote. U bëftë vullneti yt në tokë si në qiell.(Mateu 6)


    Ai u kerkoi clirim nga Romaket

    13 Dhe mos lejo të biem në tundim, por na çliro nga i ligu, sepse jotja është mbretëria dhe fuqia dhe lavdia përjetë(Mateu 6)

    Hebrejte prisnin nje person te vendoste mbreterine e Davidit.

    23 Dhe mbarë turmat çuditeshin dhe thonin: "A mos është ky i Biri i Davidit?".

    24 Por farisenjtë, kur e dëgjuan këtë, thanë: "Ky i dëbon demonët vetëm me fuqinë e Beelzebubit, princit të demonëve".

    25 Dhe Jezusi, duke njohur mendimet e tyre, u tha: "Çdo mbretëri, që përçahet në vetvete, shkon drejt shkatërrimit; dhe çdo qytet ose shtëpi, që përçahet në vetvete, nuk shkon gjatë.

    26 Atëherë, në qoftë se Satani dëbon Satanë, ai është përçarë në vetvete, dhe si mund të qëndrojë mbretëria e tij?

    28 Por, në qoftë se unë i dëboj djajtë me ndihmën e Frymës së Perëndisë, atëherë mbretëria e Perëndisë ka ardhur në mes tuaj.(Mateu 12)


    Megjithate Ato e quajten Jezusin nje bir te Satanait.


    10 Atëherë dishepujt iu afruan dhe i thanë: "Pse po u flet atyre me shëmbëlltyrë?".

    11 Dhe ai duke u përgjigjur u tha atyre: "Sepse juve ju është dhënë mundësia të njihni të fshehtat e mbretërisë së qiejve, ndërsa atyre nuk u është dhënë.(Mateu 13)

    Te gjitha keto gjera Jezusi i beri mirepo pervec disa ndjekesve te tij nuk gjeti mbeshtetetjen e krej popullit per te formuar mbreterine e Davidit dhe zbatimin e ligjeve teuratike.Pervec kesaj ate e lane dhe shoke te tij sikurse qe Pjetri i cili e mohoi tre here.


    Keshtu qe Jezusi iu nenshtrua Vullnetit te Zotit dhe profetizoi se Mbreteria e Zotit do ti largohej ketij populli Shembulli per kete ai dha Shembelltyren e Egjres dhe shembelltyren e Vreshtit.Ai i quajti hebrejte pasues te Djallit


    35 që të përmbushej ç'është e thënë nëpërmjet profetit: "Unë do të hap gojën time në shëmbëlltyra dhe do të zbuloj gjëra të fshehura që nga themelimi i botës".

    36 Atëherë Jezusi, mbasi i lejoi turmat, u kthye në shtëpi dhe dishepujt e tij iu afruan e i thanë: "Na e shpjego shëmbëlltyrën e egjrës në arë".

    37 Dhe ai duke u përgjigjur u tha atyre: "Ai që mbjell farën e mirë është Biri i njeriut.

    38 Ara është bota, fara e mirë janë bijtë e mbretërisë dhe egjra janë bijtë e të ligut,

    39 dhe armiku që e ka mbjellë është djalli, ndërsa korrja është fundi i botës dhe korrësit janë engjëjt.

    40 Ashtu si mblidhet egjra dhe digjet në zjarr, kështu, do të ndodhë në mbarimin e botës.

    41 Biri i njeriut do të dërgojë engjëjt e vet dhe ata do të mbledhin nga mbretëria e tij gjithë skandalet dhe ata që bëjnë paudhësi,(Mateu 13)

    Per cfare do ti dergoje Engjejt?
    Per te vjele bistaket e vreshtit(hebrejte).

    14 Pastaj pashë një re të bardhë, dhe ja, mbi re po rrinte i ulur një i ngjashëm me një Bir njeriu, i cili kishte mbi krye një kurorë të artë dhe në dorë një drapër të mprehtë.
    15 Një engjëll tjetër doli nga tempulli, duke i thirrur me zë të madh atij që ulej mbi re: ``Vër dorë mbi drapërin tënd dhe korr, sepse ora e të korrurit ka ardhur dhe të korrat e dheut janë pjekur``.
    16 Atëherë ai që ulej mbi re e lëshoi drapërin e tij mbi tokë dhe dheu u korr.
    18 Dhe një engjëll tjetër, që kishte pushtet mbi zjarrin, doli nga altari dhe i thirri me zë të madhe atij që kishte drapërin e mprehtë, duke thënë: ``Vëre në punë drapërin tënd të mprehtë dhe vil bistakët e vreshtit të dheut, sepse rrushi i tyre është pjekur``.

    19 Atëherë engjëlli e lëshoi drapërin e tij mbi tokë dhe voli vreshtin e dheut dhe hodhi rrushin në vozën e madhe të zemërimit të Perëndisë.

    20 Dhe voza u shtrydh jashtë qytetit dhe nga voza doli gjak deri te frerët e kuajve, për njëmijë e gjashtëqind stade.(Zbulesa)

    Kush jane vreshti?Cthote Jezusi?

    32 Sepse Gjoni erdhi tek ju në rrugën e drejtësisë, dhe iu nuk i besuat, ndërsa tagrambledhësit dhe prostitutat i besuan; as mbasi i keni parë këto gjëra, nuk u penduat për t'i besuar".

    33 "Dëgjoni një shëmbëlltyrë tjetër: Ishte një pronar shtëpie, i cili mbolli një vresht, e rrethoi me gardh, gërmoi një vend ku të shtrydhte rrushin, ndërtoi një kullë dhe, mbasi ua besoi disa vreshtarëve, u nis në një vend të huaj.

    34 Dhe kur erdhi koha e të vjelave, ai dërgoi shërbëtorët e vet te vreshtarët, për të marrë frutat e tij,

    35 por vreshtarët i kapën shërbëtorët e tij, njërin e rrahën, një tjetër e vranë dhe një tjetër e vranë me gurë.

    36 Përsëri, ai dërgoi shërbëtorë të tjerë, më shumë se të parët, dhe këta vreshtarët i trajtuan në të njëjtën mënyrë.

    37 Më në fund ai i dërgoi atyre birin e vet duke thënë: "Për djalin tim do të kenë respekt!".

    38 Por vreshtarët, kur e panë të birin, i thanë njeri tjetrit: "Ky është trashëgimtari; ejani, ta vrasim dhe marrim si pronë trashëgiminë e tij".

    39 Dhe e kapën, e nxorën jashtë nga vreshti dhe e vranë.

    40 Tani, kur të vijë i zoti i vreshtit, çfarë do t'u bëjë këtyre vreshtarëve?".

    41 Ata i thanë: "Ai do t'i vrasë keqas ata faqezinj dhe do t'ua besojë vreshtin vreshtarëve të tjerë, të cilët do t'i japin prodhimet në kohën e vet".


    42 Jezusi u tha atyre: "A nuk keni lexuar kurrë në Shkrimet: "Guri, që ndërtuesit e nxorën të papërdorshëm, u bë guri i qoshes. Kjo është vepër e Zotit, dhe është e mrekullueshme në sytë tonë"?

    43 Prandaj unë po ju them se juve do t'ju hiqet mbretëria e Perëndisë dhe do t'i jepet një kombi që do ta bëjë të japë fryt
    45 Dhe krerët e priftërinjve dhe farisenjtë, kur i dëgjuan shëmbëlltyrat e tij, e kuptuan se po fliste për ta
    .(Mateu 21)


    Heqja e Mbreterise nenkupton largimin e saj nga populli hebre dhe vendosjen e saj tek populli i profetit te fundit i cili do te vinte mbas Jezusit.

    Kush ishte ky popull ?A eshte populli i fundit profetik?A eshte Populli i profetit te fundit?


    8 Kur erdhi mbrëmja, i zoti i vreshtit i tha kujdestarit të vet: "Thirri punëtorët dhe jepu mëditjen e tyre, duke filluar nga ata të fundit e deri te të parët".

    16 Kështu të fundit do të jenë të parët dhe të parët të fundit, sepse shumë janë të thirrur, por pak janë të zgjedhur".(Mateu 20)




    Eshte populli qe profetizoi Moisiu

    {}"dhe tha {Zoti} une do tua fsheh atyre{israeliteve} Fytyren time dhe do te shoh cili do jete perfundimi i tyre,sepse jane nje brez i degjeneruar, bij tek te cilet nuk ka fare besnikeri.Ata me kane bere xheloz me ate qe nuk ishte Zot kane provokuar zemerimin tim me idhujt e tyre te rreme dhe une do ti bej xheloz me njerez qe nuk nje popull do ti ngacmoj cmiren e tyre me nje komb qe nuk eshte ne vete .Une do te mbledh mbi ta mjerime do ti mbaroj shigjetat e mia kunder tyre. Nga jashte shpata do ti privoje nga femijet. nga brenda terrori, duke shkaktuar vdekjen e te riut virgjereshes,te foshnjes se gjirit dhe te plakut te thinjur.Une kam then do ti fshij njehere e mire kujtimin e tyre tek njerzit(Ligj perterir 32)


    Eshte populli qe profetizoi Jezusi

    41 Ata i thanë: "Ai do t'i vrasë keqas ata faqezinj dhe do t'ua besojë vreshtin vreshtarëve të tjerë, të cilët do t'i japin prodhimet në kohën e vet".


    Ai nuk eshte popull nacional, ai nuk eshte popull racist ai eshte popull universal qe i takon te gjithave kombeve dhe rracave ai eshte populli per te cilen deshmon bibla.


    12 Këtu është qëndrueshmëria e shenjtorëve;( MUSLIMANET) këtu janë ata që zbatojnë urdhërimet e Perëndisë dhe besimin e Jezusit(SI PROFET JO SI ZOT).
    13 Pastaj dëgjova nga qielli një zë që më thoshte: ``Shkruaj: Lum të vdekurit që këtej e tutje vdesin në Zotin;(KUSH DO FLIJOJE VETEN PER ZOTIN) po, thotë Fryma, që të prehen nga mundimet e tyre; dhe veprat e tyre t`i ndjekin``(Zbulesa)


    Ai eshte populli qe profetizoi Danieli per thyerjen e mbreterise se idhujtarise eshte populli i bindjes ndaj profetit te fundit qe nuk ia thane sic thane hebrejte hajde te shkojme ne roberi apo sic e lane Jezusin ne doren e paganeve Romake.Ai eshte populli qe e ngriti mbreterine e Zotit dhe ajo do jete deri ne kijamet.Eshte populli i diturise dhe i luftes eshte populli i se vertetes dhe populli i dashur i Zotit sepse ato jane monoteiste dhe jo pagane e trinitare.Mbretaria e Zotit eshte me kete popull deri ne ardhjen e dyte te Jezusit i cili do ti vrase keqas hebrejte dhe romaket e asaj kohe per te triumfuar bashke me kete popull.


    Ja dhe lufta e Jezusit ne kohen e tij por qe nuk patri sukses.






    ]Xhihadi i Jezusit ne Dhiaten e re





    Ai, pra, që do të shkelë një nga këto urdhërime më të vogla, dhe do t`u ketë mësuar kështu njerëzve, do të quhet më i vogli në mbretërinë e qiejve; kurse ai që do t`i vërë në praktikë dhe do t`ua mësojë të tjerëve, do të quhet i madh në mbretërinë e qiejve. (Mateu 5:19)

    “ Por është më e lehtë që të mbarojnë qielli dhe toka, se sa të bjerë poshtëë qoftë edhe një pikë nga ligji.” (Lluka 16:17)

    “ Mos mendoni se unë erdha për të shfuqizuar ligjin ose profetët; unë nuk erdha për t’i shfuqizuar, po për t’i plotësuar.” (Mateu 5:17)





    34 ``Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.
    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,
    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.
    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua; dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua.(Mateu 10)

    49 ``Unë erdha të hedh zjarr mbi tokë dhe sa dëshiroj që ai të ishte tashmë i ndezur.
    51 A kujtoni se erdha të sjell paqen mbi tokë? Jo, po ju them, por më shumë përçarjen;
    52 sepse, tash e tutje, pesë veta në një shtëpi do të jenë të ndarë: tre kundër dyve dhe dy kundër treve.
    53 Babai do të ndahet kundër të birit, dhe i biri kundër babait; nëna kundër së bijës dhe e bija kundër nënës; vjehrra kundër nuses së saj dhe nusja kundër vjehrrës së vet``. (Luka 12)

    sepse armët e luftës sonë nuk janë prej mishi, por të fuqishme në Perëndinë për të shkatërruar fortesat, që të hedhim poshtë mendimet dhe çdo lartësi që ngrihet kundër njohjes së Perëndisë dhe t`ia nënshtrojmë çdo mendim dëgjesës së Krishtit, dhe jemi gati të ndëshkojmë çdo mosbindje, kur të bëhet e përkryer bindja juaj.(2 e Korintasve 10/4-6)



    Dhe u tha: "Dilni në mbarë botën e predikoni Ungjillin të gjithë popujve. Kush do të besojë do të pagëzohet, do të shëlbohet, ndërsa kush s'do të besojë, do të dënohet". (Marku, 16:15-16).

    27 Veç kësaj, i sillni këtu armiqtë e mi, të cilët nuk donin që unë të mbretëroja mbi ta dhe i vritni përpara meje!"`(Luka 19/27)`.





    36 U tha, pra, atyre: ``Po tani, kush ka një trastë le ta marrë me vete, dhe po kështu thesin; dhe kush nuk ka shpatë, le të shesë rrobën e vet e ta blejë një.

    37 Sepse unë po ju them se çfarë është shkruar duhet të plotësohet ende në mua: "Dhe ai është radhitur ndër keqbërësit". Sepse ato gjëra që janë shkruar për mua do të kenë kryerjen e tyre``.

    38 Atëherë ata thanë: ``Jezus, ja këtu dy shpata``. Por ai u tha atyre ``Mjaft!``.


    49 Atëherë ata që ishin përreth tij, duke parë çfarë do të ndodhte, i thanë: ``Jezus, a t`u biem me shpatë?``.

    50 Dhe një nga ata i ra shërbëtorit të kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtë.
    51 Por Jezusi, duke u përgjigjur, tha: ``Lëreni, mjaft kështu(Luka 22)

    51 Dhe ja, një nga ata që ishte me Jezusin, zgjati dorën, nxori shpatën e vet, iu hodh shërbëtorit të kryepriftit dhe ia preu veshin(Mateu 26)




    Pse nuk luftoi Jezusi?

    50 Atëherë dishepujt e lanë dhe ikën të gjithë.(Marku 14)

    Jezusi donte qe te luftonin por ai iu nenshtrua fatit.

    36 Jezusi u përgjigj: ``Mbretëria ime nuk është e kësaj bote; po të ishte mbretëria ime e kësaj bote, shërbëtorët e mi do të luftonin që të mos u dorëzohesha Judenjve; porse tani mbretëria ime nuk është prej këtej``(Gjoni 18).


    Vijon me Popullin dhe profetin e se vertetes.Me popullin qe do ndeshet me fuqite me te medha te botes. Me profetin e fundit qe shkatarroi mbreterite perse, romake, greke dhe ngriti mbreterine e monoteizmit.Vazhdon dhe jeton ky popull derisa ti bashkengjitet Jezusi ne ardhjen e dyte per ti dhene fund popullit judaist dhe romakeve te diteve te sotme dhe per te ringritur perseri mbreterine e Zotit ne gjithe token pavarsisht se ajo qendron sot ne token e shenjte te Mekes.

    Fuqia e Zotit eshte me to dhe me te gjithe ato qe ndjekin Kuranin madheshtor.


    Vijojne

    Cfare beri ky popull me profetin e tij?
    A ju bind?
    A e Mohoi?
    A luftoi perkrah tij?
    A e ofendoi dhe e maltratoi?
    A triumfoi se fundi apo jo?

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e valius
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Postime
    277
    3)Te vendosi shami ose ti rruhet koka .((Letra e korintesave 1 11/5-10
    kte e ka bibla ????????

    edhe te krishteret duhet te mbulohen

  6. #86
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    http://www.dailymotion.com/tag/allah...vee-de-mahomet

    Edhe nje link teper interesant per t'u shikuar me vemendje....

    Ne kete link, eshte postuar nje pjese e filmit te regjisorit Mel Gibson PASSION OF THE CHRIST, ne te cilin ne gjuhen arameike (gjuhe amtare e Jezusit a.s.) permendet emri i Muhamedit a.s. po ashtu emri Allah...

    Shikone dhe degjone me vemendje... ja linku:

    http://www.dailymotion.com/tag/allah...vee-de-mahomet

    Ndersa ne bible shume permendet ky argument tek Gjoni 14 deri 16) aty permendet si "Parakletos" ne Greqisht, "Ngushellues" ne Shqip, "Helper" ne Anglisht, "Munahma" ne aramisht, "Muhamed" ne Arabisht.

    7 Megjithatë unë ju them të vërtetën: është mirë për ju që unë të shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do të vijë te ju "Ngushëlluesi"; por, po shkova, unë do t`jua dërgoj.
    8 Dhe kur të ketë ardhur, ai do ta bindë botën për mëkat, për drejtësi dhe për gjykim.
    9 Për mëkat, sepse nuk besojnë në mua;
    10 për drejtësi, sepse unë po shkoj tek Ati dhe nuk do të më shihni më;
    11 për gjykim, sepse princi i kësaj bote është gjykuar.(Gjoni)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arrnubi : 29-07-2007 më 06:29
    Sa budalla eshte "Odisea"

  7. #87
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Nderrimi i Dashurise dhe popullit te Zotit

    Une do ta quaj popullin tim ate qe ska qene populli im dhe te dashur ate te mosdashurin.(Romaket 9/25)

    Permendja e Arabise dhe Tempullit te saj si Juruzalemi i ri

    22 Sepse është shkruar se Abrahami pati dy bij: një nga shërbëtorja dhe tjetri nga e lira.

    23 Dhe ai që lindi nga shërbëtorja lindi sipas mishit, por ai që lindi nga e lira lindi për hir të premtimit.

    24 Këto gjëra kanë një kuptim alegorik, sepse këto dy gra janë dy besëlidhje: një nga mali Sinai, që ngjiz për skllavëri, dhe është Agari.

    25 Dhe Agari është mali Sinai në Arabi dhe i përgjigjet Jeruzalemit të kohës së sotme ...(Galatsve 4)

    Emrin e Ri i Tempullit dhe i Zotit(Nga Jehovah -Allah)

    12 Kush fiton do ta bëj shtyllë në tempullin e Perëndisë tim, dhe ai nuk do të dalë më përjashta; dhe do të shkruaj mbi të emrin e Perëndisë tim, dhe emrin e qytetit të Perëndisë tim, të Jeruzalemit të ri, që zbret nga qielli nga Perëndia im, dhe emrin tim të ri.(Zbulesa 3)

    Mirepo kristianet i druhen kesaj

    12 Sepse, po të ndërrohet priftëria, domosdo ndërrohet edhe ligji(Hebrejve 7)
    Sa budalla eshte "Odisea"

  8. #88
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Antikrishti= Dexhali


    3 Askush të mos ju gënjejë kursesi, sepse ajo ditë nuk do të vijë, pa ardhur më parë rënia dhe pa u shfaqur njeriu i mëkatit, i biri i humbjes,

    4 kundërshtari, ai që lartëson veten mbi çdo gjë që quhet perëndi ose objekt adhurimi, aq sa të shkojë e të rrijë në tempullin e Perëndisë si Perëndi, duke e paraqitur veten se është Perëndi.
    5 A nuk ju bie ndër mend se, kur isha akoma ndër ju, jua thoja këto gjëra?

    6 Tani e dini atë që e ndalon atë që të shfaqet vetëm në kohën e vet.

    7 Misteri i paudhësisë në fakt është tashmë në veprim, duke pritur vetëm që të hiqet nga mesi ai që e ndalon tashti.

    8 Atëherë do të shfaqet ky i paudhë, të cilin Zoti do ta shkatërrojë me hukatjen e gojës së tij(Jezusit) dhe do ta asgjësojë me të dukurit e ardhjes së tij.

    9 Ardhja e atij të paudhi do të bëhet me anë të veprimit të Satanit, bashkë me çudira, shenja dhe mrrekullish të rreme,

    10 dhe nga çdo mashtrim ligësie për ata që humbin, sepse nuk pranuan ta duan të vërtetën për të qenë të shpëtuar.

    11 E prandaj Perëndia do t'u dërgojë atyre një gënjim që do t'i bëjë të gabojnë, që t'i besojnë gënjeshtrës,
    12 që të dënohen të gjithë ata që nuk i besuan së vërtetës, por përqafuan ligësinë!(2 Thelenikesave)
    Sa budalla eshte "Odisea"

  9. #89
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Gjoni profetizon ndaj Palit dhe miqve te tij per shtesat qe do ti bejne ungjillit

    18 Unë i deklaroj kujtdo që dëgjon fjalët e profecisë së këtij libri, se nëse ndokush do t'i shtojë këtyre gjërave, Perëndia do të dërgojë mbi të plagët e përshkruara në këtë libër.(Zbulesxa 22)

    Ja shtesat qe i bejne keto njerez.

    Veprat e apostujve
    Romakëve
    1 e Korintasve
    2 e Korintasve
    Galatasve
    Efesianëve
    Filipianëve
    Kolosianëve
    1 e Thesalonikasve
    2 e Thesalonikasve
    1 e Timoteut
    2 e Timoteut
    Titit
    Filemonit
    Hebrenjve
    Jakobi
    1 e Pjetrit
    2 e Pjetrit
    1 e Gjonit
    2 e Gjonit
    3 e Gjonit
    Juda
    Sa budalla eshte "Odisea"

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Lizi
    Anëtarësuar
    11-07-2007
    Postime
    29
    [QUOTE=AIR_MJ]
    7 Sepse burri nuk duhet të mbulojë kryet, sepse është shëmbëllimi dhe lavdia e Perëndisë, kurse gruaja është lavdia e burrit,
    8 sepse burri nuk është nga gruaja, por gruaja nga burri,
    9 edhe sepse burri nuk u krijua për gruan, por gruaja për burrin.
    10 Prandaj gruaja, për shkak të engjëjve, duhet të ketë një shenjë pushteti mbi kryet. (Letra e korintesave 1)
    /QUOTE]
    Ketu e egzagjerove ca. Sepse verset me maskilist dhe prapanik nuk kam degjuar me perpara.E perse n'a qenka krijuar gruaja?!Perse duhet te konsiderohet edhe mbulesa (qe nese behet , behet per hir te Zotit dhe jo te burrit)si shenje pushteti ?!

  11. #91
    Nallban Maska e alko71
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    707
    Pyete Biblen. Ato jane fjale qe gjinden ne Bibel te Letra e korintaseve 1.
    Why do people with closed minds always open their mouths?

  12. #92
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi
    Antikrishti= Dexhali


    3 Askush të mos ju gënjejë kursesi, sepse ajo ditë nuk do të vijë, pa ardhur më parë rënia dhe pa u shfaqur njeriu i mëkatit, i biri i humbjes,

    4 kundërshtari, ai që lartëson veten mbi çdo gjë që quhet perëndi ose objekt adhurimi, aq sa të shkojë e të rrijë në tempullin e Perëndisë si Perëndi, duke e paraqitur veten se është Perëndi.
    5 A nuk ju bie ndër mend se, kur isha akoma ndër ju, jua thoja këto gjëra?

    6 Tani e dini atë që e ndalon atë që të shfaqet vetëm në kohën e vet.

    7 Misteri i paudhësisë në fakt është tashmë në veprim, duke pritur vetëm që të hiqet nga mesi ai që e ndalon tashti.

    8 Atëherë do të shfaqet ky i paudhë, të cilin Zoti do ta shkatërrojë me hukatjen e gojës së tij(Jezusit) dhe do ta asgjësojë me të dukurit e ardhjes së tij.

    9 Ardhja e atij të paudhi do të bëhet me anë të veprimit të Satanit, bashkë me çudira, shenja dhe mrrekullish të rreme,

    10 dhe nga çdo mashtrim ligësie për ata që humbin, sepse nuk pranuan ta duan të vërtetën për të qenë të shpëtuar.

    11 E prandaj Perëndia do t'u dërgojë atyre një gënjim që do t'i bëjë të gabojnë, që t'i besojnë gënjeshtrës,
    12 që të dënohen të gjithë ata që nuk i besuan së vërtetës, por përqafuan ligësinë!(2 Thelenikesave)

    Asnje nga teologet kristiane nuk ka thene qe antikrishti eshte Muhamedi a.s perkundrazi shume prej tyre e respektuan figuren e tij dhe i besuan e shume te tjere fondamentaliste dhe inatcinj i harruan versetet biblike qe Jezusi profetizoi per ardhjen e tij si profet te Zotit tek gjoni 14, 16.


    Ndersa kristianet ne temat e Eskatologjise antikrisht i thojne disa figurave perendimore qe njihen kunder kishes.

    Kisha e hershme mësoi që Nero ishte Antikrishti dhe që, kur ai do të vdiste, do të ringjallej prej së vdekurish. Në shekullin e njëmbëdhjetë valdensianët, husitët dhe uiklifët shpallën që Kisha Katolike Romake ishte Antikrishti, ndërsa Kisha Katolike Romake shpalli që Napoleoni ishte Antikrishti. Gjatë Luftës së Parë Botërore thuhej që Kaiser Vilhelm i Gjermanisë ishte Njeriu i Mëkatit. Mund të mendohet për shumë njerëz sikur janë Antikrishti, por hamendje të tilla janë të padobishme, sepse Antikrishti nuk do të shfaqet deri pas Rrëmbimit të Kishës (2 Thesalonikasve 2:1-12).


    Mirepo realiteti i anti krishtit eshte se ai eshte hebre me flamurin e tij 666 (Dy trekendeshat)


    Ja si thojne katoliket per te



    Ai është një njeri! “Këtu është urtia. Ai që ka mend, le të bëjë llogari numrin e bishës, sepse është numër njeriu dhe numri i tij është gjashtëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë” (Zbulesa 13:18). Vini re që Shkrimi thotë që ai ka numrin e një njeriu. Numri i njeriut është 6. Perëndia thotë që numri i Tij është 6-6-6: ai është njeri; ai është njeri; ai është një njeri! Ai nuk është Kisha Katolike Romake, ai nuk është një sistem, ai është një njeri. Ai do të mbretërojë në Jeruzalem dhe jo në Romë.

    1. Ai do të jetë një hebre. “Ai nuk do të tregojë respekt për Perëndinë e etërve të tij” (Danieli 11:37a). “Unë kam ardhur në emër të Atit tim dhe ju nuk më pranoni, po të vinte ndonjë tjetër në emër të vet, ju do ta pranonit” (Gjoni 5:43). Fjala “tjetër” do të thotë një tjetër hebre. Emri “Antikrisht” është një titull hebre, dhe hebrenjtë nuk do të pranojnë një johebre si Mesinë e tyre.



    Sipas Gjonit antikrishti i bie te jete Pali

    “Fëmijë, është ora e fundit. Dhe, sikurse e dëgjuat, antikrishti duhet të vijë, dhe tani janë shfaqur shumë antikrishtë; prej nga e dimë se është ora e fundit” (1 Gjonit 2:18).


    Kush ishin keta antikrishte te shfaqur.Pali i cili e ndryshoi ungjillin dhe anulloi ligjet e Moisiut.Ai e shpalli Jezusin hyjni dhe per kete e kundershton evete bibla


    “Shumë të dashur, mos i besoni çdo frymë, por i vini në provë frymërat për të ditur nëse janë nga Perëndia, sepse shumë profetë të rremë kanë dalë në botë. Nga kjo mund të njihni Frymën e Perëndisë: çdo frymë që rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, është nga Perëndia. Dhe çdo frymë që nuk rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, nuk është nga Perëndia; dhe kjo është fryma e antikrishtit që, siç e keni dëgjuar se vjen; dhe tashmë është në botë” (1 Gjonit 4:1-3).

    Kush thote se Jezusi eshte njeri prej mishi ai eshte nga Zoti.A nuk e quajti Jezusi veten e tij qindra here bir njeriu.Kushdo qe e larteson Jezusin dhe ben Zot apo bir te Zotit eshte nje antikrisht.


    Pali e profetizon dhe Jezusi se eshte krishter i rreme


    Sic e lexoni dhe vetë Jezusi profeti i Zotit i paralajmëroi nxënësit e tij.

    “4 Dhe Jezusi duke u përgjigjur u tha atyre: "Ruhuni se mos ju mashtron ndokush!”

    Sepse shumë vetë do të vinin nën emrin e Jezusit për ti mashtruar njerzit.

    “5 Sepse shumë do të vijnë në emrin tim, duke thënë: "Unë jam Krishti" dhe do të mashtrojnë shumë njërëz.”

    Ai gjithashtu i njoftoi se shume njerëz do mashtrohen nga profetë të rremë.

    “11 Dhe do të dalin shumë profetë të rremë, dhe do të mashtrojnë shumë njerëz.”

    Keto profetë te rremë dhe krishtër të rremë do bëjën shumë mrekulli.

    24 Sepse do të dalin krishtër të rremë dhe profetë të rremë, dhe do të bëjnë shenja të mëdha dhe mrrekulli të tilla aq sa t'i mashtrojnë, po të ishte e mundur, edhe të zgjedhurit.

    Ato do të pretendojnë se kanë shikuar Jezusin dhe kanë marrë mësime prej tij.

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.

    26 Pra, në qoftë se ju thonë: "Ja, është në shkretëtirë", mos shkoni atje: "Ja, është në dhomat e fshehta", mos u besoni.

    Jezusi i këshilloi të mos i besojnë duke i paralajmëruar.

    “25 Ja, unë ju paralajmërova.” (Mateu 24)

    Tani le të shikojmë historinë e Palit.

    3 Por ndodhi që, ndërsa po udhëtonte dhe po i afrohej Damaskut ,befas rreth tij vetëtiu një dritë nga qielli.

    4 Dhe, si u rrëzua përtokë, dëgjoi një zë që i thoshte: ``Saul, Saul, përse më përndjek?``.

    5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi-, që ti e përndjek; është e rëndë për ty të godasësh me shkelm kundër gjembave``.,.....
    7 Dhe njerëzit që udhëtonin me të ndaluan të habitur, sepse dëgjonin tingullin e zërit, por nuk shikonin njeri.{Veprat e Apostujve 9)

    Pali duke shkuar për në damask i ndriti një dritë prej qielli duke i thënë se jam Jezusi. Pali nuk e pa pamjen por pa dritën dhe dëgjoi vetëm zërin dhe kështu dhe njerzit nuk e panë pamjen por vetëm figurën.Kush ishte kjo figurë drite në të vërtetë ne mund ta indentifikojmë më vonë, ajo që na intereson tani është profecia e Jezusit për të ardhmen që e sqaruam më lart dhe vegimi ose pretendimi i Palit se pa Jezusin.


    Kur Jezusi na foli për profetët e rremë ai na tregoi se ato do të thonin se kanë parë Jezusin ose do merrte emrin e tij.



    “5 Sepse shumë do të vijnë në emrin tim, duke thënë: "Unë jam Krishti" dhe do të mashtrojnë shumë njërëz.”(Mateu 24)

    A e bëri këtë Pali?

    14 dhe ju nuk më përbuzët aspak dhe s`patët neveri për provën që ishte në mishin tim, por më pranuat si engjëll Perëndie, si Jezu Krishtin vet.(Galatsve 4)

    Gjithashtu Jezusi tha

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.

    26 Pra, në qoftë se ju thonë: "Ja, është në shkretëtirë", mos shkoni atje: "Ja, është në dhomat e fshehta", mos u besoni.(Mateu 24)


    Ai i këshilloi përkrahësit të tij që mos i besojmë këtyre njerzve.Atëherë si ka mundësi që krishterët i besojnë vegimit të Palit dhe nuk i besojnë fjalëve te Jezusit.

    “5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi”. (Veprat e Apostujve 9)





    Pra nëse do kishin një farë besimi ato nuk do ti besonin Palit se e pa Jezusin se vetë Jezusi e predikoi këtë profeci për ti ruajtur besimtarët e Zotit nga mashtrimet që mund ti bënin njerzit.

    Cfarë ishte Vegimi i Palit?


    3 Por ndodhi që, ndërsa po udhëtonte dhe po i afrohej Damaskut ,befas rreth tij vetëtiu një dritë nga qielli.
    4 Dhe, si u rrëzua përtokë, dëgjoi një zë që i thoshte: ``Saul, Saul, përse më përndjek?``.
    5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi-, që ti e përndjek; është e rëndë për ty të godasësh me shkelm kundër gjembave``.,.....
    7 Dhe njerëzit që udhëtonin me të ndaluan të habitur, sepse dëgjonin tingullin e zërit, por nuk shikonin njeri.{Veprat e Apostujve 9)

    Pak më parë lexuam profetësinë e Jezusit se ai nuk do ti shfaqej njerzve më njerzve.

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.(Mateu 24)

    Atëherë sipas biblës ne mund të faktojmë se pamja e Palit nuk ishte tjetër vetëm se një Engjell drite që Pali e quan Satana tek letra e tij.

    C’fareishte kjo dritë?

    Mos ishte engjell?


    23 Sepse këtë natë m'u shfaq një engjëll , ,(Veprat 27/23)

    Engjell i Kujt?

    7 Dhe, që të mos më rritet mendja për shkak të jashtëzakonshmërisë së zbulesave, m'u dha një gjëmb në mish, një engjëll i Satanit, për të më rënë me grushta, që të mos mbahem me të madh.(2 Korintësave 12)

    Pse bëhet engjëlli drite?

    Të tillë apostuj të rremë, janë punëtorë hileqarë, që shndërrohen në apostuj të Krishtit.Dhe nuk është për t`u çuditur, sepse Satanai vet shndërrohet në engjëll drite.(2 korintasave 11/13-14)

    Pra vetë bibla na tregon se ka apostuj të rremë të cilët janë hileqarë dhe e marrin vetë emrin apostull të Jezusit duke mos qenë të tillë.A u shëndërua Pali në apostull i krishtit?Në të gjitha veprat e tij ai e deklaron këtë kur në të njëjtën kohë deklaron dhe shikimin e Jezusit.

    1 Pali apostull i krishtit (Galatësve1)(Efesianëve 1) (Korintësave 1)

    1 A s'jam unë apostull? A s'jam unë i lirë? Po a nuk e pashë Jezu Krishtin, Zotërinë tonë? A nuk jeni ju vepra ime në Zotin?
    2 Në qoftë se për të tjerët nuk jam apostull, së paku për ju unë jam; sepse ju jeni vula e apostullimit tim në Zotin.( 1 e Korintasve - 9)

    5 Unë mendoj se nuk kam qenë aspak më poshtë nga apostujt më të shquar. (2 e Korintasve – 11)

    Mirëpo ne realitet ai nuk ishte apostull i Jezusit.

    26 Si arriti në Jeruzalem, Sauli u përpoq të bashkohej me dishepujt, por të gjithë kishin frikë nga ai, sepse nuk mund të besonin se ai ishte dishepull.(veprat 9)

    9 Sepse unë jam më i vogli i apostujve dhe as nuk jam i denjë të quhem apostull, sepse e kam përndjekur kishën e Perëndisë. (1 e Korintasve – 15)
    Sa budalla eshte "Odisea"

  13. #93
    komenti im rreth kesaj teme...
    muslimanet dhe te krishteret nuk kane asgje te perbashket persa i perket esences dhe estetikes se besimit, ja disa shembuj qe mund ti sheh cdokush :

    - muslimanet e njohin Isen sikur te fderguar njejt sikurse Muhamedin kurse t ekrishteret nuk e njohin Muhamedin sikur te derguar, bile edhe e quajne genjeshtar (tash edhe terrorist),

    - muslimanet besojne Zotin nje, te Plotefuqishem, si sundimtar dhe Zot i Boteve, kurse katoliket ne asnje vend nuk e cekin kete dhe pos kesaj sa here qe thone "O Zoti im" ndoshta mendjen e kan tek Jezusi,

    - muslimanet e dojne realitetin dhe shkencen kurse katoliket nuk e dojne ( e dojne vetem ata qe muslimanizohen), i dini mire ato ngjarjet mesjetare me bishtin e dragoit ......

    ka shume edhe gjera tjera....

  14. #94
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Tek trupat qe agjerojne nuk rrine demonet.Deshmon Jezusi

    20 Dhe Jezusi u tha atyre: "Prej mosbesimit tuaj; sepse në të vërtetë, unë po ju them, se po të keni besim sa një kokërr sinapi, do t'i thoni këtij mali: "Zhvendosu nga këtu atje", dhe ai do të zhvendoset; dhe asgjë nuk do të jetë e pamundshme për ju.

    21 Por ky lloji demoni nuk del veçse me anë të lutjes dhe të agjërimit".(Mateu 17)

    Jezusi agjeroi

    2 Dhe, mbasi agjëroi dyzet ditë e dyzet net, në fund e mori uria.(Mateu 4)

    Agjerimi vullnetar

    16 Dhe kur të agjëroni, mos u tregoni të pikëlluar si hipokritët; sepse ata shfytyrohen për t'u treguar njerëzve se agjërojnë; në të vërtetë ju them se ata tashmë e kanë marrë shpërblimin e tyre.

    17 Kurse ti, kur të agjërosh, vajose kokën dhe laje fytyrën,

    18 me qëllim që të mos u tregosh njerëzve se ti agjëron, por Zotit tënd në fshehtësi; dhe Zoti yt, i cili shikon në fshehtësi, do ta japë shpërblimin publikisht.(Mateu 6)

    15 Dhe Jezusi u tha atyre: "A mund të mbajnë zi dasmorët, ndërsa dhëndërri është midis tyre? Por do të vijë koha kur do t'ua marrin dhëndërrin dhe atëherë ata do të agjërojnë.(Mateu 9)




    Danieli 9:3
    E ktheva, pra, fytyrën time drejt Zotit Perëndi, duke e kërkuar me lutje e stërlutje, me agjërim, me thesin dhe me hirin.


    Filozofia e agjerimit

    58:2 Më kërkojnë çdo ditë dhe dëshirojnë të njohin rrugët e mia, si një komb që zbaton drejtësinë dhe nuk braktis ligjin e Perëndisë të tij; më kërkojnë gjykime të drejta dhe dëshirojnë t'i afrohen Perëndisë.

    58:3 Ata thonë: "Pse kemi agjëruar, dhe ti nuk e ke parë? Pse kemi hidhëruar shpirtërat tona dhe ti nuk e ke vënë re?". Ja, ditën e agjërimit tuaj ju bëni atë që ju pëlqen dhe i detyroni punëtorët tuaj të kryejnë një punë të rëndë.

    58:4 Ja, ju agjëroni për grindje dhe mosmarrëveshje dhe për të goditur pabesisht me grusht. Duke agjëruar ashtu si bëni sot, nuk bëni që zëri juaj të dëgjohet lart.

    58:5 A është ky agjërimi të cilin e pëlqej, dita në të cilën njeriu pikëllon shpirtin e tij? Të përkulësh kokën si xunkthi dhe të shtrihesh mbi një shtrat prej thesi dhe hiri? A e quan këtë vallë agjërim dhe ditë që i pëlqen Zotit?

    58:6 Agjërimi që më pëlqen a nuk është vallë ky: të thyesh zinxhirët e ligësisë, të zgjidhësh verigat e zgjedhës, t'i lësh të lirë të shtypurit, të dërmosh çdo zgjedhë?

    58:7 A nuk konsiston vallë në ndarjen e bukës sate me atë që ka uri, në sjelljen në shtëpinë tënde të të varfërit pa strehë, në të veshurit e atij që është lakuriq, pa lënë pas dore ata që janë nga gjaku yt?

    58:8 Atëherë drita jote do të shpërthejë si agimi dhe shërimi yt do të mbijë menjëherë, drejtësia jote do të të pararendë dhe lavdia e Zotit do të jetë praparoja jote.

    58:9 Atëherë do të thërrasësh dhe Zoti do të të përgjigjet, do të bërtasësh dhe ai do të thotë: "Ja ku jam!". Në rast se ti heq dorë nga zgjedha, tregimi me gisht dhe të folurit mbrapsht,

    58:10 në rast se plotëson nevojat e të uriturit dhe ngop shpirtin e pikëlluar, atëherë drita jote do të lindë nga terri dhe terri yt do të jetë si mesdita.

    58:11 Zoti do të të udhëheqë vazhdimisht, do të ngopë shpirtin tënd në vendet e thata dhe do t'u japë forcë kockave të tua; ti do të jesh si një kopsht i vaditur dhe si një burim uji, ujërat e të cilit nuk shterojnë.(Isaia 58)



    Agjerimi tek hebrejte eshte bere ne muajin e nente Henor qe sot bie me muajin e nente islam Ramazanin


    9 Në vitin e pestë të Jehojakimit, birit të Josias, mbret i Judës, në muajin e nëntë u shpall një agjërim para Zotit për të gjithë popullin e Jeruzalemit dhe për gjithë popullin e ardhur nga qytetet e Judës në Jeruzalem.Jeremia 36;9

    Muajt sipas vitit ne Islam jane si vijon:
    1)Muharrem,
    2)Safar,
    3)Rabia Aual,
    4)Rabia Thani,
    5)Xhumaada Aual,
    6)Xhumaada Thani,
    7)Rexheb,
    8)Sha'ban,
    9)Ramazan,
    10)Shau'al,
    11)Dhul-Ki'dah dhe
    12)Dhul-Hixhah (Muaji i Haxhit).
    Ndryshuar për herë të fundit nga ORIONI : 08-09-2007 më 15:06

  15. #95
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Po njësoj jeni që të gjithë ore, si çifutë si arabë.

  16. #96
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi Lexo Postimin
    Nje mendim tjeter eshte dhe ky.

    Njeriu qe do te bashkoje hebrejte me yllin e tyre gjashtekendesh (6) dhe do te udheheqe me biblen e cila ka 66 libra do te jete antikrishti.


    6 (cepat e yllit cifut) dhe 66 (librat e bibles) = 666



    1 Zanafilla
    2 Eksodi
    3 Levitiku
    4 Numrat
    5 Ligji i përtërirë
    6 Jozueu
    7 Gjyqtarët
    8 Ruthi
    9 1 i Mbretërve (1 i Samuelit)
    10 2 i Mbretërve (2 i Samuelit)
    11 3 i Mbretërve (1 i Mbretërve)
    12 4 i Mbretërve (2 i Mbretërve)
    13 1 i Kronikave
    14 2 i Kronikave
    15 Esdra
    16 Nehemia
    17 Ester
    18 Jobi
    19 Psalmet
    20 Fjalët e urta
    21 Predikuesi
    22 Kantiku i Kantikëve
    23 Isaia
    24 Jeremia
    25 Vajtimet
    26 Ezekieli
    27 Danieli
    28 Osea
    29 Joeli
    30 Amosi
    31 Abdia
    32 Jona
    33 Mikea
    34 Nahumi
    35 Habakuku
    36 Sofonia
    37 Hagai
    38 Zakaria
    39 Malakia
    40 Mateu
    41 Marku
    42 Lluka
    43 Gjoni
    44 Veprat e apostujve
    45 Romakëve
    46 1 e Korintasve
    47 2 e Korintasve
    48 Galatasve
    49 Efesianëve
    50 Filipianëve
    51 Kolosianëve
    52 1 e Thesalonikasve
    53 2 e Thesalonikasve
    54 1 e Timoteut
    55 2 e Timoteut
    56 Titit
    57 Filemonit
    58 Hebrenjve
    59 Jakobi
    60 1 e Pjetrit
    61 2 e Pjetrit
    62 1 e Gjonit
    63 2 e Gjonit
    64 3 e Gjonit
    65 Juda
    66 Zbulesa

    Citim Postuar më parë nga Arrnubi Lexo Postimin
    Asnje nga teologet kristiane nuk ka thene qe antikrishti eshte Muhamedi a.s perkundrazi shume prej tyre e respektuan figuren e tij dhe i besuan e shume te tjere fondamentaliste dhe inatcinj i harruan versetet biblike qe Jezusi profetizoi per ardhjen e tij si profet te Zotit tek gjoni 14, 16.


    Ndersa kristianet ne temat e Eskatologjise antikrisht i thojne disa figurave perendimore qe njihen kunder kishes.

    Kisha e hershme mësoi që Nero ishte Antikrishti dhe që, kur ai do të vdiste, do të ringjallej prej së vdekurish. Në shekullin e njëmbëdhjetë valdensianët, husitët dhe uiklifët shpallën që Kisha Katolike Romake ishte Antikrishti, ndërsa Kisha Katolike Romake shpalli që Napoleoni ishte Antikrishti. Gjatë Luftës së Parë Botërore thuhej që Kaiser Vilhelm i Gjermanisë ishte Njeriu i Mëkatit. Mund të mendohet për shumë njerëz sikur janë Antikrishti, por hamendje të tilla janë të padobishme, sepse Antikrishti nuk do të shfaqet deri pas Rrëmbimit të Kishës (2 Thesalonikasve 2:1-12).


    Mirepo realiteti i anti krishtit eshte se ai eshte hebre me flamurin e tij 666 (Dy trekendeshat)


    Ja si thojne katoliket per te



    Ai është një njeri! “Këtu është urtia. Ai që ka mend, le të bëjë llogari numrin e bishës, sepse është numër njeriu dhe numri i tij është gjashtëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë” (Zbulesa 13:18). Vini re që Shkrimi thotë që ai ka numrin e një njeriu. Numri i njeriut është 6. Perëndia thotë që numri i Tij është 6-6-6: ai është njeri; ai është njeri; ai është një njeri! Ai nuk është Kisha Katolike Romake, ai nuk është një sistem, ai është një njeri. Ai do të mbretërojë në Jeruzalem dhe jo në Romë.

    1. Ai do të jetë një hebre. “Ai nuk do të tregojë respekt për Perëndinë e etërve të tij” (Danieli 11:37a). “Unë kam ardhur në emër të Atit tim dhe ju nuk më pranoni, po të vinte ndonjë tjetër në emër të vet, ju do ta pranonit” (Gjoni 5:43). Fjala “tjetër” do të thotë një tjetër hebre. Emri “Antikrisht” është një titull hebre, dhe hebrenjtë nuk do të pranojnë një johebre si Mesinë e tyre.



    Sipas Gjonit antikrishti i bie te jete Pali

    “Fëmijë, është ora e fundit. Dhe, sikurse e dëgjuat, antikrishti duhet të vijë, dhe tani janë shfaqur shumë antikrishtë; prej nga e dimë se është ora e fundit” (1 Gjonit 2:18).


    Kush ishin keta antikrishte te shfaqur.Pali i cili e ndryshoi ungjillin dhe anulloi ligjet e Moisiut.Ai e shpalli Jezusin hyjni dhe per kete e kundershton evete bibla


    “Shumë të dashur, mos i besoni çdo frymë, por i vini në provë frymërat për të ditur nëse janë nga Perëndia, sepse shumë profetë të rremë kanë dalë në botë. Nga kjo mund të njihni Frymën e Perëndisë: çdo frymë që rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, është nga Perëndia. Dhe çdo frymë që nuk rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, nuk është nga Perëndia; dhe kjo është fryma e antikrishtit që, siç e keni dëgjuar se vjen; dhe tashmë është në botë” (1 Gjonit 4:1-3).

    Kush thote se Jezusi eshte njeri prej mishi ai eshte nga Zoti.A nuk e quajti Jezusi veten e tij qindra here bir njeriu.Kushdo qe e larteson Jezusin dhe ben Zot apo bir te Zotit eshte nje antikrisht.

    Pali e profetizon dhe Jezusi se eshte krishtër i rremë


    Sic e lexoni dhe vetë Jezusi profeti i Zotit i paralajmëroi nxënësit e tij.

    “4 Dhe Jezusi duke u përgjigjur u tha atyre: "Ruhuni se mos ju mashtron ndokush!”

    Sepse shumë vetë do të vinin nën emrin e Jezusit për ti mashtruar njerzit.

    “5 Sepse shumë do të vijnë në emrin tim, duke thënë: "Unë jam Krishti" dhe do të mashtrojnë shumë njërëz.”

    Ai gjithashtu i njoftoi se shume njerëz do mashtrohen nga profetë të rremë.

    “11 Dhe do të dalin shumë profetë të rremë, dhe do të mashtrojnë shumë njerëz.”

    Keto profetë te rremë dhe krishtër të rremë do bëjën shumë mrekulli.

    24 Sepse do të dalin krishtër të rremë dhe profetë të rremë, dhe do të bëjnë shenja të mëdha dhe mrrekulli të tilla aq sa t'i mashtrojnë, po të ishte e mundur, edhe të zgjedhurit.

    Ato do të pretendojnë se kanë shikuar Jezusin dhe kanë marrë mësime prej tij.

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.

    26 Pra, në qoftë se ju thonë: "Ja, është në shkretëtirë", mos shkoni atje: "Ja, është në dhomat e fshehta", mos u besoni.

    Jezusi i këshilloi të mos i besojnë duke i paralajmëruar.

    “25 Ja, unë ju paralajmërova.” (Mateu 24)

    Tani le të shikojmë historinë e Palit.

    3 Por ndodhi që, ndërsa po udhëtonte dhe po i afrohej Damaskut ,befas rreth tij vetëtiu një dritë nga qielli.

    4 Dhe, si u rrëzua përtokë, dëgjoi një zë që i thoshte: ``Saul, Saul, përse më përndjek?``.

    5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi-, që ti e përndjek; është e rëndë për ty të godasësh me shkelm kundër gjembave``.,.....
    7 Dhe njerëzit që udhëtonin me të ndaluan të habitur, sepse dëgjonin tingullin e zërit, por nuk shikonin njeri.{Veprat e Apostujve 9)

    Pali duke shkuar për në damask i ndriti një dritë prej qielli duke i thënë se jam Jezusi. Pali nuk e pa pamjen por pa dritën dhe dëgjoi vetëm zërin dhe kështu dhe njerzit nuk e panë pamjen por vetëm figurën.Kush ishte kjo figurë drite në të vërtetë ne mund ta indentifikojmë më vonë, ajo që na intereson tani është profecia e Jezusit për të ardhmen që e sqaruam më lart dhe vegimi ose pretendimi i Palit se pa Jezusin.


    Kur Jezusi na foli për profetët e rremë ai na tregoi se ato do të thonin se kanë parë Jezusin ose do merrte emrin e tij.



    “5 Sepse shumë do të vijnë në emrin tim, duke thënë: "Unë jam Krishti" dhe do të mashtrojnë shumë njërëz.”(Mateu 24)

    A e bëri këtë Pali?

    14 dhe ju nuk më përbuzët aspak dhe s`patët neveri për provën që ishte në mishin tim, por më pranuat si engjëll Perëndie, si Jezu Krishtin vet.(Galatsve 4)

    Gjithashtu Jezusi tha

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.

    26 Pra, në qoftë se ju thonë: "Ja, është në shkretëtirë", mos shkoni atje: "Ja, është në dhomat e fshehta", mos u besoni.(Mateu 24)


    Ai i këshilloi përkrahësit të tij që mos i besojmë këtyre njerzve.Atëherë si ka mundësi që krishterët i besojnë vegimit të Palit dhe nuk i besojnë fjalëve te Jezusit.

    “5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi”. (Veprat e Apostujve 9)





    Pra nëse do kishin një farë besimi ato nuk do ti besonin Palit se e pa Jezusin se vetë Jezusi e predikoi këtë profeci për ti ruajtur besimtarët e Zotit nga mashtrimet që mund ti bënin njerzit.

    Cfarë ishte Vegimi i Palit?


    3 Por ndodhi që, ndërsa po udhëtonte dhe po i afrohej Damaskut ,befas rreth tij vetëtiu një dritë nga qielli.
    4 Dhe, si u rrëzua përtokë, dëgjoi një zë që i thoshte: ``Saul, Saul, përse më përndjek?``.
    5 Dhe ai(Sauli) tha: ``Kush je..?``. Dhe ... tha: -``Unë jam Jezusi-, që ti e përndjek; është e rëndë për ty të godasësh me shkelm kundër gjembave``.,.....
    7 Dhe njerëzit që udhëtonin me të ndaluan të habitur, sepse dëgjonin tingullin e zërit, por nuk shikonin njeri.{Veprat e Apostujve 9)

    Pak më parë lexuam profetësinë e Jezusit se ai nuk do ti shfaqej njerzve më njerzve.

    23 Atëherë, në qoftë se dikush do t'ju thotë: "Ja, Krishti është këtu", ose "është atje", mos i besoni.(Mateu 24)

    Atëherë sipas biblës ne mund të faktojmë se pamja e Palit nuk ishte tjetër vetëm se një Engjell drite që Pali e quan Satana tek letra e tij.

    C’fareishte kjo dritë?

    Mos ishte engjell?


    23 Sepse këtë natë m'u shfaq një engjëll , ,(Veprat 27/23)

    Engjell i Kujt?

    7 Dhe, që të mos më rritet mendja për shkak të jashtëzakonshmërisë së zbulesave, m'u dha një gjëmb në mish, një engjëll i Satanit, për të më rënë me grushta, që të mos mbahem me të madh.(2 Korintësave 12)

    Pse bëhet engjëlli drite?

    Të tillë apostuj të rremë, janë punëtorë hileqarë, që shndërrohen në apostuj të Krishtit.Dhe nuk është për t`u çuditur, sepse Satanai vet shndërrohet në engjëll drite.(2 korintasave 11/13-14)

    Pra vetë bibla na tregon se ka apostuj të rremë të cilët janë hileqarë dhe e marrin vetë emrin apostull të Jezusit duke mos qenë të tillë.A u shëndërua Pali në apostull i krishtit?Në të gjitha veprat e tij ai e deklaron këtë kur në të njëjtën kohë deklaron dhe shikimin e Jezusit.

    1 Pali apostull i krishtit (Galatësve1)(Efesianëve 1) (Korintësave 1)

    1 A s'jam unë apostull? A s'jam unë i lirë? Po a nuk e pashë Jezu Krishtin, Zotërinë tonë? A nuk jeni ju vepra ime në Zotin?
    2 Në qoftë se për të tjerët nuk jam apostull, së paku për ju unë jam; sepse ju jeni vula e apostullimit tim në Zotin.( 1 e Korintasve - 9)

    5 Unë mendoj se nuk kam qenë aspak më poshtë nga apostujt më të shquar. (2 e Korintasve – 11)

    Mirëpo ne realitet ai nuk ishte apostull i Jezusit.

    26 Si arriti në Jeruzalem, Sauli u përpoq të bashkohej me dishepujt, por të gjithë kishin frikë nga ai, sepse nuk mund të besonin se ai ishte dishepull.(veprat 9)

    9 Sepse unë jam më i vogli i apostujve dhe as nuk jam i denjë të quhem apostull, sepse e kam përndjekur kishën e Perëndisë. (1 e Korintasve – 15)
    Pikerisht dhe une e mbeshtes idene se eshte Pali pasi sipas Gjonit ai del.Gjoni e perforcon kete duke thene Tashme ai eshte ne bote

    “Shumë të dashur, mos i besoni çdo frymë, por i vini në provë frymërat për të ditur nëse janë nga Perëndia, sepse shumë profetë të rremë kanë dalë në botë. Nga kjo mund të njihni Frymën e Perëndisë: çdo frymë që rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, është nga Perëndia. Dhe çdo frymë që nuk rrëfen se Jezu Krishti ka ardhur në mish, nuk është nga Perëndia; dhe kjo është fryma e antikrishtit që, siç e keni dëgjuar se vjen; dhe tashmë është në botë” (1 Gjonit 4:1-3).

    Ja cthote Pali ne letrat e Tij

    16 Prandaj tash e tutje ne nuk njohim më askënd sipas mishit; po, edhe sikur ta kemi njohur Krishtin sipas mishit, nuk e njohim më ashtu.2 e Korintasve - Kapitulli 5

    3 Sepse rrethprerja e vërtetë jemi ne, që i shërbejmë Perëndisë në Frymë dhe që mburremi në Krishtin Jezus pa besuar në mish,Filipianëve - Kapitulli 3

  17. #97
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Bibla kunder martesave homoseksuale

    9 A nuk e dini ju se të padrejtët nuk do të trashëgojnë mbretërinë e Perëndisë? Mos u gënjeni: as kurvarët, as idhujtarët, as shkelësit e kurorës, as të zhburrëruarit, as homoseksualët,
    10 as vjedhësit, as lakmuesit, as pijanecët, as përqeshësit, as grabitësit nuk do të trashëgojnë mbretërinë e Perëndisë.
    11 Dhe të tillë ishit disa nga ju; por u latë, por u shenjtëruat, por u shfajësuat në emër të Jezusit dhe me anë të Frymës së Perëndisë tonë.(1 e Korintasve 6)



    26 Prandaj Zoti i dorëzoi ata në pasioneve të ulëta, sepse edhe gratë e tyre i shndërruan marrëdhëniet natyrore në atë që është kundër natyrës.
    27 Në të njejtën mënyrë burrat, duke lënë marrëdheniet e natyrshme me gruan, u ndezën në epshin e tyre për njëri-tjetrin, duke kryer akte të pandershme burra me burra, duke marrë në vetvete shpagimin e duhur për gabimin e tyre.
    28 Dhe meqenëse nuk e quajtën me vend të njihnin Perëndinë, Perëndia i dorëzoi në një mendje të çoroditur, për të bërë gjëra të pahijshme,
    29 duke qenë të mbushur plot me çdo padrejtësi, kurvërim, mbrapshtësi, lakmi, ligësi; plot smirë, vrasje, grindje, mashtrim, poshtërsi,
    30 mashtrues, shpifës, armiq të Perëndisë, fyes, krenarë, mburravecë, trillues ligësish, të pabindur ndaj prindërve,
    31 të paarsyeshëm, të pabesë, pa dashuri të natyrshme, të papajtueshëm, të pamëshirshëm.
    32 Por ata, ndonëse e kanë njohur dekretin e Perëndisë sipas të cilit ata që bëjnë gjëra të tilla meritojnë vdekjen, jo vetëm i bëjnë, por miratojnë edhe ata që i kryejnë.(Romakeve 1)










    HOMOSEKSUALIZMI

    Thotë rreth saj Muhammedi a.s.: Ajo së cilës i frikësohem më tepër është puna e popullit të Lutit (homoseksualizmi), dhe i mallkoi ata që e bëjnë atë duke thënë
    : E ka mallkuar Allahu atë që vepron si populli i Lutit... e ka përsëritur këtë tre herë.” Ky popull njihet në histori me emrin Sodoma. Ja se ç’thotë Zoti për ta në Kur’an:
    54. (Përkujto) Lutin kur ai popullit të vet i tha: "A bëni atë punë të shëmtuar që edhe vetë ju e kuptoni (se është e keqe)?"
    “A shkoni pas meshkujve të kësaj bote? E gratë tuaja i lini anash, të cilat Zoti i krijoi për ju! Por ju jeni një popull që kalon çdo kufi”. (Shuara, 165-166).

    Kurse Homoseksualet thane per besimtaret se ato e ruajne pastertine.

    56. Përgjegje e popullit të tij nuk qe tjetër vetëm se të thonë: "Përzienie familjen e Lutit nga vendi juaj, sepse ata janë njerëz që ruajnë pastërtinë?" Sure Nemel


    Dhe për këtë arsye u ndëshkuan.

    “Kur erdhi urdhri ynë dhe mbi ta hodhëm gurë pa pushim, ne i përmbysëm të gjithë ata duke kthyer çdo gjë nga lart poshtë.” (Hud, 81).

    Gjithashtu Islami ndalon edhe rrugët që shpiejnë drejt imoralitetit, duke i konsideruar ato të ndaluara pasi janë shkak për rënien në të. Thotë Resulull-llahu a.s.: “Katër (lloje njerëzish) gdhihen në zemërimin e Allahut dhe ngrysen në zemërimin e Tij. I thanë: ‘Kush janë ata, o I dërguar i Allahut?’ – tha: “Burrat që ngjajnë si gratë dhe gratë që ngjajnë si burrat, ai që i afrohet kafshës (siç ka njerëz që e veprojnë atë sot) dhe ai i cili i afrohet mashkullit, pra homoseksuali” si dhe “E ka mallkuar Allahu gruan që vishet si burrat dhe burrin që vishet si gratë”, pra, të gjitha paraqitjet e jashtme me të cilat femra i ngjan mashkullit dhe mashkulli femrës.


    Pejgamberi (a.s.) ka thënë:

    “Vritini të dy homoseksualët: si atë që e bën, edhe atë që i bëhet”,

    një hadith ky i sjellë nga autorët e katër Sunen-eve, me varg të mirë transmetimi. Edhe Tirmidhiu e ka vlerësuar si hadith të mirë.

    Për këtë arsye, Pejgamberi (a.s.) i ka përmendur të dyja së bashku, në hadithet e Ibn Abasit (a.s.), që përcjell se Pejgamberi (a.s.) ka thënë: “Këdo që e gjeni dukë bërë punën e popullit të Lutit (pederastinë), vriteni!”

    Ebu Bekër el Siddiku ka gjykuar që homoseksuali të dënohet me vrasje. Ai ia ka komunikuar këtë gjykim me shkrim edhe Khalid Ibn Uelidit, pasi është konsultuar me sahabët.

    Kështu, Ebu Bekri el Siddiku (r.a.) ka thënë se ai duhet të hidhet nga një vend i lartë.
    Aliu (r.a.) ka thënë që mbi të duhet të shembet një mur.

    Ibn Abasi ka thënë se duhet të vriten që të dy me gurë.

    Pra, ata janë pajtuar për sa i përket dënimit me vdekje, edhe pse nuk kanë rënë dakord lidhur me mënyrën se si bëhet ekzekutimi.
    "Shoku Mjekesise"

  18. #98
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-11-2013
    Postime
    26

    Për: E përbashkëta midis Islamit dhe Krishtërimit

    Krishterizmi është fe monoteiste në teori, e në praktikë është politeiste. Zoti, Jezuz Zoti, Shpirti i Shenjte, krejt jane nje, ose njo ndahet ne 3. Ekuacion me 3 të panjohur.

    Allahu është një dhe i plotfuqishëm, profetët janë përcjellës të mesazheve të Allahut.

    Të ilustrosh njeriun si zot është traditë pagane.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Islami Sot Dhe Nesër
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. Feja e vertete
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-04-2007, 16:39
  4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
  5. Përgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •