Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 173
  1. #141
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907


    Arkan Asaad


    Ja nje rast konkret kur kete djaloshin e detyruan te martohet me nje kusherine. Ky thot qe nuk kishte rrugdalje, duhej te martohej me te ose te humbas familjen. Per kete ky shkruajti nje liber me titullin " Netet pa yje". Pra edhe djemt detyrohen te martohen keshtu dhe jo vecse vajzat.


    artikulli ne suedisht
    http://www.aftonbladet.se/wendela/article8406602.ab
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  2. #142
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga bindi Lexo Postimin
    Mendoj se ideja e hapjes ksaj teme nuk eshte fyerja e islamit apo ndaj ndonje feje tjeter,por
    qellimi eshte qe ne shqiptaret te senzibilizohemi reth faktit qe incesti eshte i damshem per ne si komb,ndersa per kete çdo njeri qe ka pak mend ne koke dhe lezon eshte e vertetuar dhe shkencrishte, qe martesat e aferta mbrenda fisit sjellin pasoja gjenetike te cilat mund te shkoje gjer ne shymtimin e rraces...!Prandaj kujdes o shqiptare ,tregoni fmijve tuaj se kush jane fisi dhe farefisi juaj te pakten gjer ne shtate breza, me qellimin e mire qe rraca jone te ruhet e paster dhe shendoshe gjenetikisht....

    Une jam myslimane dhe nuk ndihem aspak e fyer nga hapja e temes. Ndihem bile e shokuar nga citimi qe sjell hapesi i saj.
    Nuk perkrah kurre gjera qe jane ne kundershtim me te qenit tim shqiptar. E para kjo. E dyta,edhe shkencerisht eshte vertetuar se femijet e prinderve me afersi gjaku lindin me te meta. Dhe e treta e qe eshte me e rendesishmja kusherinjte e mi jane si vellezer per mua.
    Keshtuqe perveq te mirave qe sjell feja islame nuk dua te marr asgje qe eshte ne kundershtim me parimet qe na jane percjelle gjate brezave.
    Nuk kam lexuar Kuranin por se paskam degjuar kurre qe Kurani predikon diqka te tille. Nuk mund ta kundershtoje perderisa nuk e di sigurte. Por e besoj qe kjo ska te bej me Kuran. Ka te beje me arabe e turq qe per te mos lene pasurine tu shkoje larg shtepise benin te tilla maskaralleqe.

  3. #143
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Besom qe pershkrim me te sakte nuk kam pare.
    ¨
    Kure hapa kete teme e bera per qellim qe ta shoh mendimin e muslimaneve te devotshem per kete.
    Kjo lejohet sipas Kuranit, dhe se hoxha kishte kerkuar qe shqiptaret te braktisin tradinen e vet dhe te perqafojne ate te arabeve.

    Mos harroni se para nje viti ne Angli dy vellezer shqiptar kishin martuar femijet me te njeritjetrit. Kete e kishin bere pas takimeve te shumta me njerez te vendeve arabe dhe nje hoxhe i cili i kishte bindur se ashtu duhej te vepronin.

    http://www.webshqip.com/new/angli-ve...e-femijet.html


    Iliria ti sikur the qe ata vellezerit quheshin Lleshi. Me sa di une Lleshi eshte mbiemer katolik. Jo qe ka rendesi per mua cfare jane ata nga besimi. Por nese jane katolike eshte per te hapur ndoshta edhe nje teme tjeter diskutimi. Do te ishte interesante. Nje familje katolike qe ndjeke zakone te mbrashta islame per te shpetuar vajzen nga degjenerimi.Mua me duket marrezi gjithe kjo histori bashke me deklaraten e hoxhes.
    Kisha edhe nje gje per disa anetare te forumit te besimit katolik. Lexoj shpesh ne disa postime pergjithesime per tere kosovaret e besimit islam. Nuk me pelqen aspak kur me futin ne nje thes me budallenje te cilit Zoti e di pse i ka falur mysliman. Ama budallenj lindin edhe ne familje katolike apo jo? Keshtuqe larg pergjithesimeve te marra ju lutem.
    Secila fe eshte pasuri per njerzimin dhe do te duhej te sherbente per ti lidhur me shume ata, jo per ti percare.

  4. #144
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    futja kujt munesh shoku ,,,kap gjithe fisin ske nevoje per hotel,,se e bo ne shpine tate

  5. #145
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Persa i perket memories sime na t'shqipnis ame sbojm t'tilla gjojnash.Kom nigju shpesh kesisoja historish nga shqiptart e kosoves ...qe gjasme vellai osht martu me motren...vellai asht martu me grun e vllahut...osht martu me qiken e axhes....etjjj e t;illa marrina ka plot.....kan ndodh edhe n'atdheun ame t'illa gjanash,por i kon ba gabelt dhe magjypt.....

    ZGJONU O SHQIPTAR ZGJONU MOS NIGJONI KISHA E XHAMIA...FEJA E SHQYPTARIT ASHT SHQYPNIA.


    Jo jo Henri. E ke gabim. Bile shume gabim. Kurre as edhe nje rast i vetem ska ndodhe ne Kosove motra te jete martuar me vellane ose djali me qiken e axhes. Vellai me grune e vellait ishte shume kohe me pare jo me. Ne te shumten e heres e benin nga halli kete te ne se nje grua e ve te rriste femije ishte e veshtire se dilinin fjale pastaj qe ia benin jeten sketerre gjithe familjes,ama edhe te ndahej nga femijte ishte njesoj rende . Gje e marre kjo po ska incest ketu.Shyqyr qe tani sndodhe kurre asnjehere.Ama kjo seshte incest.Kete fenomen e ke ne gjithe boten edhe te te krishteret.

  6. #146
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin


    Arkan Asaad


    Ja nje rast konkret kur kete djaloshin e detyruan te martohet me nje kusherine. Ky thot qe nuk kishte rrugdalje, duhej te martohej me te ose te humbas familjen. Per kete ky shkruajti nje liber me titullin " Netet pa yje". Pra edhe djemt detyrohen te martohen keshtu dhe jo vecse vajzat.


    artikulli ne suedisht
    http://www.aftonbladet.se/wendela/article8406602.ab
    Me mire humbisje familjen kungull dhe biles libri do te kishte dale me bukur .

  7. #147
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Une kurr nuk munda me e dite se; a lejohet apo nuk lejohet martesa me vajzen a agjes ne baze te fese islame dhe kuranit.

    A mund te me tregoj ndokush a jo?

  8. #148
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Une kurr nuk munda me e dite se; a lejohet apo nuk lejohet martesa me vajzen a agjes ne baze te fese islame dhe kuranit.

    A mund te me tregoj ndokush a jo?
    Nuk morre vesh ashtu si une sepse ne shqiperi nuk praktikohet ky pocaqi ligj fetar arab .Dhe keta mazllumt e forumit u eshte mbylllur goja sepse e kuptojne qe eshte turp ,budallek te zbatosh ligjet me ndyrsira qe permban kurani i tyre .E more vesh tani pse nuk kuptove gje

  9. #149
    Citim Postuar më parë nga Gogi Lexo Postimin
    Une kurr nuk munda me e dite se; a lejohet apo nuk lejohet martesa me vajzen a agjes ne baze te fese islame dhe kuranit.

    A mund te me tregoj ndokush a jo?
    Shko pyet tek komuniteti Isalm, se ato ja fusin njeri tjetrit ate veglen...Jo per gje , po e ka lejuar Allahu



    http://www.forumishqiptar.com/forumdisplay.php?f=40
    Revolution 1848

  10. #150
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Shko pyet tek komuniteti Isalm, se ato ja fusin njeri tjetrit ate veglen...Jo per gje , po e ka lejuar Allahu



    http://www.forumishqiptar.com/forumdisplay.php?f=40


    Hapesi i temes ka kerkuar te diskutojme ne lidhje me ceshtjen e jo te fyejme. Rastet kur djali marton vajzen e axhes nuk kane te bejne fare me fe mendoj une. E bejne edhe te krishteret gjermanet psh ndonese jo shpesh. e bejen edhe spanjollet a bejne francezet. E benin madje edhe familjet mbreterore keshtuqe kujdes kur jep vleresime paushall. Derisa une ste fyej do te duhej qe as ti te mos me fyeje apo jo. Sepse me sa di une krishterimi ndalon fyerjet.

  11. #151
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Hapesi i temes ka kerkuar te diskutojme ne lidhje me ceshtjen e jo te fyejme. Rastet kur djali marton vajzen e axhes nuk kane te bejne fare me fe mendoj une. E bejne edhe te krishteret gjermanet psh ndonese jo shpesh. e bejen edhe spanjollet a bejne francezet. E benin madje edhe familjet mbreterore keshtuqe kujdes kur jep vleresime paushall. Derisa une ste fyej do te duhej qe as ti te mos me fyeje apo jo. Sepse me sa di une krishterimi ndalon fyerjet.
    Nese ti ndihesh e fyer nga fjala e Zotit tend , ky eshte problemi yt. Une thjesht solla fjalen e Zotit te besimtareve dhe i pari qe ka zbatuar porosin e Zotit ka qene profeti Muhamed...

    Ja edhe shkrimi ne fjale qe po ta servir te fresket nga kurani

    33:50. O ti Pejgamber, Ne t'i kemi lejuar gratë, të cilave u ke dhënë shpërblimin e kurorës, dhe ato që me ndihmën e All-llahut hynë në posedimin tënd (robëreshat e luftës) dhe bijat e axhës tënd, bijat e hallave tua, bijat e dajës tënd, bijat e tezeve tua (të janë lejuar, pos grave me niqah dhe të afërtat), të cilat kanë migruar (kanë bërë hixhret) si ti, dhe një grua besimtare nëse ajo ia falë veten Pejgamberit dhe nëse Pejgamberi dëshiron të martohet me të (një martesë e tillë pa shpërblim të niqahut) duke qenë kjo (rast) vetëm për ty e jo edhe për besimtarët. Ne e dimë se ç'u kemi bërë atyre obligim rreth grave të tyre dhe rreth atyre që i kanë në pronësinë e vet, ashtu që ti të mos keshë vështirësi, e All-llahu është që falë shumë, është mëshirues.
    Revolution 1848

  12. #152
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Di një rast të tillë në Shqipëri. Kam një të njohur që punon te një kolegj iraniano-islamik (kolegji Saadi) këtu në Tiranë dhe po na tregonte për një profesor aty (shqiptar) nga këta me mjekërr që ishte martuar me vajzën e xhaxhait të vet, kishin edhe një çun. Ju qekeni ftof në tajare i thash, jo më tha "është edhe në Kur'an është e shkruar". S'di gjë është shkrujt a jo në Kuran po kafshëri më të madhe se kjo nuk ka ku të vejë, të ligjërosh inçestin. Pfff! Edhe kafshët përveç derrave i respektojnë lidhjet e gjakut, këta njerëz me tru në kokë ikin e martohen me kushërirat si me qenë derra. Prit kur t'u dalin fëmijët si kuazimodo.
    Life's too short to remove USB safely.

  13. #153
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Di një rast të tillë në Shqipëri. Kam një të njohur që punon te një kolegj iraniano-islamik (kolegji Saadi) këtu në Tiranë dhe po na tregonte për një profesor aty (shqiptar) nga këta me mjekërr që ishte martuar me vajzën e xhaxhait të vet, kishin edhe një çun.
    E tmerrshme. Kjo tendenca per te arabizuar shqiptaret dhe ne mentalitet eshte shume e rrezikshme dhe duhet te luftohet edhe nga shteti, sidomos kete sektin e ri, qe eshte shfaqur vetem pas luftes dhe nuk ka te beje asgje me asnje nga fete qe paraprakisht jane praktikuar tek shqiptaret. Sistemi laik nuk duhet te prodhoje ekstremiste fetare dhe si pasoje te krijoje shoqeri ekstreme, por nje shoqeri laike ku respektohen apo mos tu ndalohet e drejtat e atyre qe zgjedhin te besojne, mirepo jashte institucioneve qe qeverisen nga sistemi laik. Une ne fakt mendoj se gjithmone njerezit ose populli kane qene "laike", pavaresisht sa flitet per periudha ku ka mbizoteruar kisha apo feja dhe se fetare te mirefillte ose "ushtrues" te mirefillte te fese ne shoqeri i ke vetem ata qe fene e kane direkt profesion, ose ata qe paguhen per te, per propagandimin e saj per shembull.

    Bile as keta te fundit nuk ma merr mendja qe jane praktikues te saj. Krejt eshte politike per dominimin e masave dhe ekspansionizem.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 17-01-2011 më 06:17

  14. #154
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Lus forumistat mos te ofendojne por te diskutojme kete çështje.
    Ne radhe te pare pyes muslimanet se çka mendojne per kete deh ku i gjene hoxha keto burime?
    ..........feja Islame e ndalon vetem martesen me brezin e pare (nenen, baben, motren, tezen, hallen etj..), ceshtjet tjera i rregullon ligji.....martesa me vajzen e axhes eshte praktikuar ne cdo kulture dhe kohe, qofte per shkaqe dashurie, shkaqe ekonomike, shkaqe trashigimie etj....ne shoqerine shqiptare muslimane (se paku ne rrethin une ku jam lind, ne pollog), nuk ka martese bile edhe nese para 100 viteve dy familjet kane qene thjesht kojshi (pa lidhje gjaku).....por dashuria ben cmos........e per keto raste eshte perkufizuar martesa se paku ne shoqerite muslimane deri ne brezin e pare !!!

    Rrasti qe permendet ketu me familjet ne angli jane thjesht "kuriozitete" ne yellow press, kesaj rradhe aktoret paskan qene shqiptare.....u koft per te mire "popullariteti" ne gazetat angleze....domethenja e ketyre puneve jane thejsht zero !!!, me sigui ne bote ka edhe shqiptare qe jetojn me kafshe e bejne marredhnje me kafshe....por ka edhe raste incesti nder shqiptaret, ashtu sic u zbulua vitin e kaluar ne austri, ku babai vajzen e vet e kish mbyllur nen toke per 24 vite, dhe me te kish lindur 7 femije.........poashtu ai rasti ne mexiko a ku ish atje ne ameriken latine.....te stigmatizojm austriakte si popull, meksikanet, apo krishterimin ???

    tung
    albanish by nature

  15. #155
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    E tmerrshme. Kjo tendenca per te arabizuar shqiptaret dhe ne mentalitet eshte shume e rrezikshme dhe duhet te luftohet edhe nga shteti, sidomos kete sektin e ri, qe eshte shfaqur vetem pas luftes dhe nuk ka te beje asgje me asnje nga fete qe paraprakisht jane praktikuar tek shqiptaret. Sistemi laik nuk duhet te prodhoje ekstremiste fetare dhe si pasoje te krijoje shoqeri ekstreme, por nje shoqeri laike ku respektohen apo mos tu ndalohet e drejtat e atyre qe zgjedhin te besojne, mirepo jashte institucioneve qe qeverisen nga sistemi laik. Une ne fakt mendoj se gjithmone njerezit ose populli kane qene "laike", pavaresisht sa flitet per periudha ku ka mbizoteruar kisha apo feja dhe se fetare te mirefillte ose "ushtrues" te mirefillte te fese ne shoqeri i ke vetem ata qe fene e kane direkt profesion, ose ata qe paguhen per te, per propagandimin e saj per shembull.

    Bile as keta te fundit nuk ma merr mendja qe jane praktikues te saj. Krejt eshte politike per dominimin e masave dhe ekspansionizem.
    ........o ti njeri, cka don te luftosh ???.......numeromi more rastet........mos beheni qesharak....kena ma shum perverza te kategorise se rrende (qe perdhunojn, pedofila, vrases etj...) se raste te tilla....kujt ja mban ftyra, le ta beje....muti mbetet ***, por mos mundohuni te lani ***** me shurre....nese ligji i shqiperise nuk e ndalon nje gje te tille, atehere ata nuk e thejn ligjin.........se nuk eshte e "hijshme", kjo eshte krejtesisht ceshtje tjeter...

    tung
    albanish by nature

  16. #156
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ........o ti njeri, cka don te luftosh ???.......numeromi more rastet........mos beheni qesharak....kena ma shum perverza te kategorise se rrende (qe perdhunojn, pedofila, vrases etj...) se raste te tilla....kujt ja mban ftyra, le ta beje....muti mbetet ***, por mos mundohuni te lani ***** me shurre....nese ligji i shqiperise nuk e ndalon nje gje te tille, atehere ata nuk e thejn ligjin.........se nuk eshte e "hijshme", kjo eshte krejtesisht ceshtje tjeter...

    tung
    Une per vete ende nuk kam degjua qe (sepaku ne qytetin tim) eshte lidhur nje martes e till,jo me djalin e axhes,por as me farefisin....
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  17. #157
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Une per vete ende nuk kam degjua qe (sepaku ne qytetin tim) eshte lidhur nje martes e till,jo me djalin e axhes,por as me farefisin....

    ...martesat ne shekullin tone lidhen per arsye dashurie.........ne viset malore, neper fshatra etj. ka shume vajza qe kane mbetur thjesht pa martue (rinia krejt ne perendim).......e nese nevoja e con nje vajze te martohet me nje te gjakut, se paku feja deri ne brezin e pare nuk ja ndalon kete.....per kete arsye jane keto ligje.......te NDIHMOHEN njerezit njeri me tjetrin, jeta nuk ndalet e te pret ty, ajo ecen, bilen me hapa shum te shpejta....rrgullat qe i ka shpik njeriu ne shumicen e rasteve nuk jane per te mare gerdi bota......rothschildat cifute (familje bankare), tash 300 vjet martohen ndermjet veti....edhe akoma kane pasurine e familjes shternguar ne doret e veta....mbreterite europjane i kan krejt gjaknat te tollovitur.......shkaqe ka lopet te hane.....e na paska mbet neve koha ti hijm ne punet e lucit ndonji mjekergjati......

    tung
    albanish by nature

  18. #158
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Une per vete ende nuk kam degjua qe (sepaku ne qytetin tim) eshte lidhur nje martes e till,jo me djalin e axhes,por as me farefisin....
    Nuk ke degjuar sepse nuk ndodhin tek ne,por ne irak a palestine apo ku ta dime ne,mos i ver re..

  19. #159
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Keto martesa jane tradite tek arabet.
    Per fat te keq po praktikohen dhe tek ne nga keto gjytyrymat e "islamit".

    ps.Nuhe kjo eshte ma keq se pedofilia .

  20. #160
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...martesat ne shekullin tone lidhen per arsye dashurie.........ne viset malore, neper fshatra etj.
    Shko permendja ti atij qe jeton ne viset malore te martohet me kusheri/re te pare e ta can ballin plumb, pavaresisht se me emer eshte musliman. Ku jeton bre ti? A je ne toke te bukes a? "Dashulia". Ik bre mos shit dengla kesajde.

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •