Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84
  1. #21
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Kam Degjuar Se Ai Femij Qe Pin Shum Gjate(0---3VJEC) Qumesht Gjiri Eshte Shum I Zgjuar Mjer NeQe Skemi Pire (gjate)
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  2. #22
    Garip
    Anëtarësuar
    17-03-2006
    Vendndodhja
    Vietnam
    Postime
    9
    Kuj ti kujtohet nga ju se ca shije ka qumshti i gjirit?
    Mua nuk po me kujtohet per qamet

  3. #23
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga MagnetisM
    Kuj ti kujtohet nga ju se ca shije ka qumshti i gjirit?
    Mua nuk po me kujtohet per qamet

    Kjo tregon se nuk je i zgjuar sac duhet .. opps nuk ke pire sac duhet . lol

    Late nam me keto statemente qe na thoni , jo po me te zgjuar , jo po ngjitet femija me shume me nenen etc etc . Qumeshti i gjirit ka antitrupa per imunitetin e foshnjes dhe kaq. Por kjo sdo te thote ato qe rriten me formula jane me pak te zgjuar. Realiteti tregon ndryshe sot . Biles keto qe marrin formula jane me te forte.. vitamina me shumice ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #24
    Garip
    Anëtarësuar
    17-03-2006
    Vendndodhja
    Vietnam
    Postime
    9
    PINK
    Ti qenke SMART ,dmth qe e ke thithur per nje kohe te gjate ate nga nxjerr qumshtin, na shuaj ndonje kurjozitet

  5. #25
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga MagnetisM
    PINK
    Ti qenke SMART ,dmth qe e ke thithur per nje kohe te gjate ate nga nxjerr qumshtin, na shuaj ndonje kurjozitet
    Ti mire qe smart nuk qenke , por qenke dhe Qorr. T'qenka bera lekura e dores sholl.
    Ku e pe , lexove qe une e kam thithur xhanem?Te lutem rilexoje dhe njehere dhe mos u eksito.Se fundja fundit gjirit e nenes tende ke thithur o derebardhe.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga ana.luna
    gjergj kastrioti "gruaja"(nuk me pelqen si fjal) ka gji edhe deri ne gjashte vjec pas lindjes po qe per ate ,po ashtu si tha edhe pink qumshti eshte i rendesishem deri ne gjashte muajsh per nje femij me pas mund te filloj te haj gjerat qe i pershtaten moshes natyrisht duke rralluar edhe qumshin.dhe ne moshen dy vjecare do ishte me normale te hante mishin e pjekur dhe jo sisen e mamit.


    persa i perket pyetjes pak naive (per mos me then noj gje tjeter) mendova se talleshe.megjithate po te pergjigjem,dhenia e gjirit nje femije nuk ka te bej me eksitimin.nga te erdhi kjo pyetje?
    Jo nuk tallesha, nje shoqe keshtu me tha: ose asaj i ndodh nje gje e tille ose ka dashur te beje pak shaka, .

    Qumesht deri 6 vjet pas lindjes? Je e sigurte?
    Ignore List: Den Bossi

  7. #27
    e lehte dhe e tejdukshme Maska e ana.luna
    Anëtarësuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ne maj te botes
    Postime
    61
    jam shum e sigurt gjergj kastrioti dikur i jepnin gji femijeve per kohe shum te gjata.

    persa i perket zgjuarsis se nje femije nuk ka te bej shum me ca qumshti jan rritur(ate te mamit ose formula)njoh njerez shum inteligjente te cilet jan rritu me qumesht artificial, si ka mundesi te jene kaq te zgjuar ????????
    disobbedisci a chi ti vuole servo
    di un dio,
    di un esercito,
    di una patria...

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Kam ndegjuar per pos qe femija eshte ma i shendetshum nga qumshti i nënes ai ka afersi me shum me nenen , kjo ndikon edhe ne zgjuarsi dhe nete gjitha sferat pozitive

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e susglob
    Anëtarësuar
    05-08-2005
    Vendndodhja
    MALDEN, MA
    Postime
    163
    Kam deshire te pergjigjem disa nga ato qe lexova me experiencen time... Si mbaj mend te gjitha por qe do i pergjigjem nja dy gjerave...

    Pink: qumeshti pluhur nuk ka me shume vitamina shpirt... Qumeshti pluhur dac per antitrupa dac per vitamina nuk ja arrin qumeshtit te nenes..

    Jemi ne mes te Amerikes dhe mua per vete ma kan rekomanduar qe para se te lindja, kur linda infermjeret dhe te gjithe ne spital ashtu me thane dhe pediatra e goces ashtu me tha te gjithe doktorrat me nje fjale ashtu thane qe qumesthi i nenes eshte sh me i mire se sa formula... Me thane qe formula i afrohet jashtezakonisht shume por until now its not the same..

    Experienca personale preferova ti jap qumesht goces se sa te mendoj per gjoksin fundja dhe ai burr participoi tek ky decision dhe ti mbaj tani me shendet LOOL.. tallem se muhabeti sh serioz.. Por une goces i dhashe 6 muaj plot full time gjoks dhe deri 8 muajshe ja beja mengjes dhe darke.. Pastaj e lashe. Por une e kam bere me pompe elektrike sepse goca kishte nje goje sh te vogel dhe pamvaresisht qe e kapte mire me dhimbte. Por pompa kishte lehtesine e vet. p.sh. vura ne freezer, dhe e perdorja kur dilja sishte nevoja ti jepja kur kishte njerez sic tha dhe Shkodranja, kishte dhe te veshtirat une nga nje ane pompoja (si lopa LOL) nga ana tjeter me nje jastek i veja goces shishen e pinte vete.. Me sakrifica mo.. Por ama te gjithe docs me thane qe eshte worth ajo sakrifice per shendetin e femijes...

    I hapesi temes e ka bere qe ngaqe thohet ne Kuran e ku di une c'fare une per vete ja dhashe sepse ashtu thote shkenca dhe tested qe jane bere..

    Pastaj e keqja me sa me tha Pediatra ishte qe femija kur pika qumeshtin e nenes ne te vertet i mer te gjitha por si shendet goca ime ka qene tek 50percentile sepse femijet e formules jane me te shendoshe por jo necessarily me te shendetshem.. E verteta eshte qe sh here mvaret nga femija keto nuk jane gjera te verifikuara 100% por flasim me shumice..

    Sa per exitimin me ka thene mua njera qe dhe ajo exitohesh kur i pinte femija nga gjiri.. Dhe une jam cuditur. Se di per vete??

  10. #30
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Susglob, une ate gje e kam thene qe ska si qumeshti i gjirit te nenes.Nuk e mohoj. Por dhe formulen e kane arritur aty - aty , mos them 100% por 90 % po .

    Goca jote 50% me qumesht gjiri ? Cuni im 98% me formula. Ja t'kap dicka me dore se mos e marr m'sysh . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e susglob
    Anëtarësuar
    05-08-2005
    Vendndodhja
    MALDEN, MA
    Postime
    163
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Susglob, une ate gje e kam thene qe ska si qumeshti i gjirit te nenes.Nuk e mohoj. Por dhe formulen e kane arritur aty - aty , mos them 100% por 90 % po .

    Goca jote 50% me qumesht gjiri ? Cuni im 98% me formula. Ja t'kap dicka me dore se mos e marr m'sysh . lol
    LOOL jo jo goca ime 100% deri 6 muajshe pastaj e lashe se asthu me thane 6 muajt e pare jane me te rendesishmit pastaj s'ka problem...

    LOOL kape dicka ti kape ne une e kapa per cunin tat LOL... Se e kam pa qe si rrush eshte
    Se u bo muhabeti me t'kapme..

    p.s. edhe nje shoqa ime me formule e ka majt gocen qe bebe e marshallah i kane o gru ne ti.. S'jane si i thone apsolute keto gjera..

  12. #32
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anëtarësuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    ja mer ku jom una qi kom pi dy her gji. kur musha i vjec ma hoqi mama. u smura keq se nuk hajsha gjo doja vetem qumesht gjini. mas tre mujsh ma vuni prap deri sa musha 2 vjec. u bo keq puna se kerkojsha me pi ene nmes trruges.

    mirpo im vlla qe i kon dhan qumosht dyqoni ka mor phd ene i gru tshemtut. ene ajo me phd. thoni tani se kush o ma i qut
    no glove no love

  13. #33
    e kithtë Maska e Rebele
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpër
    Postime
    1,088
    Citim Postuar më parë nga TikTak
    ja mer ku jom una qi kom pi dy her gji. kur musha i vjec ma hoqi mama. u smura keq se nuk hajsha gjo doja vetem qumesht gjini. mas tre mujsh ma vuni prap deri sa musha 2 vjec. u bo keq puna se kerkojsha me pi ene nmes trruges.

    mirpo im vlla qe i kon dhan qumosht dyqoni ka mor phd ene i gru tshemtut. ene ajo me phd. thoni tani se kush o ma i qut


    Po mire, qe te kemi nje fare "perceptual contrast", na thuaj si perfundove ti.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Kur une shikoj gra te reja qe ushqenje kalamate me gjoks dmthn... i get very horny and say to myself... that lucky bastard

  15. #35
    V per Vendeta Maska e ORIONI
    Anëtarësuar
    10-12-2003
    Vendndodhja
    Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Gjergj K .
    Po si nuk i iken freskia femres nese e perdor gjirin per 2 vjet rresht? T'gjitha vlerat vitaminore- nutrienore ti merr /thith femija .. dhe nese i ke pare fillon u varet gjiri femrave deri te kerthiza dhe pastaj fillojne gjemojne ku /si te bejne silikonet sa me pare . lol

    2 vjet eshte shume. Femija ka me shume nevoje ne muajt e pare te jetes dhe jo deri kur te kete dhembe ne goje , kur shume mire mund te haje mish t'pjek .

    Sa per pietjen tende ... femra pergjigjuni djalit , mos e lini ignorant . lolol
    Dhenia e qumeshtit te nenes femijes gjate dy viteve ndihmon ne rregullimin e mitres te nenes mbas ndryshimit ne periudhen e shtatzanise.Gjithashtu kur nena i jep qumesht femijes e parandalon shtatzanine tjeter.Pra miresite e qumeshtit e nenes jane te shumta ndersa ketyre nenave te koheve te fundit iu ka ikur dashuria ndaj femijve dhe deshirojne ti rrisin femijet si tarzani me qumesht antilope.Mirepo harrojne se dhenia e qumeshtit natyral femijes i ben me shume dobi nenes sesa fabrikes se prodhimit te qumeshtit.

  16. #36
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga ORIONI
    mbas Dhenia e qumeshtit te nenes femijes gjate dy viteve ndihmon ne rregullimin e mitres te nenes ndryshimit ne periudhen e shtatzanise.Gjithashtu kur nena i jep qumesht femijes e parandalon shtatzanine tjeter.Pra miresite e qumeshtit e nenes jane te shumta ndersa ketyre nenave te koheve te fundit iu ka ikur dashuria ndaj femijve dhe deshirojne ti rrisin femijet si tarzani me qumesht antilope.Mirepo harrojne se dhenia e qumeshtit natyral femijes i ben me shume dobi nenes sesa fabrikes se prodhimit te qumeshtit.
    Kush e ka thene kete Orion?Nuk eshte e vertete fare. Gjithmone qendron mundesia per te ngel shtatzane again nese ti nuk perdore mjete mbrojtese. Di une shume raste qe femrat kane ngel shtatzane menjehere pas lindjes. Kjo qe thua ti ka qene nje teori e dikurshme ne shqiperi.
    E theksoj dhe njehere qumeshti i gjirit eshte numer 1 kete e dime te gjithe , ato qe zjedhin alternativen e dyte , formulen e dine vete se c'bejne.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #37
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    E po kur futen dhe meshkujt ne muhabete grash e i bejne te gjithe lemsh. Pikerisht keshtu perhapen mitet dhe pikerisht keshtu me dolen 2 kusherinj vella e moter qe kane 10 muaj diference midis tyre Nuk eshte pirja e qumeshtit qe parandalon shtatzanine, madje me duket shume qesharake ta mendosh kete... me kujton ata cunaket e klases se 5-te qe mburreshin me njohurite e tyre gjithnje te gabuara per trupin e femres (lol). Pas c'do lindje, grate jane te programuara biologjikisht qe t'u ulen shanset per te ngelur shatzene (por nuk mbeten kurrsesi sterile), sepse natyra e ka bere te tille qe ajo te jete ne dispozicion 100% full-time per femijen e pare te porsalindur. Sa kujdes mund te tregoje nje nene shtatzene e lodhur, qe i vjen gjum c'do disa ore, per nje foshnje tjeter? Pak nuk po fle neteve rehat, pak ka dhe "baby blues" (depresion post-partum), edhe nje tjeter ne bark duke i rene me shqelma, cmendesh nje cike Shtatzania gjate kesaj periudhe kohe e ben me te veshtire punen e saj si nene, ndaj dhe ulen shanset e nje shtatzanie te dyte, te pakten per 1 vit. S'ka fare te beje me pirjen e qumeshtin, por me kemikatet dhe hormonet qe prodhojne qumeshtin. Dmth pirja e qumeshtit nuk ka se si te parandaloje shtatzani. Prodhimi i tij, po.

    Per temen... 2 vjet i keni kot. Biologjikisht eshte e tepruar sepse natyra pas vitit te pare, e ben femren sic ishte perpara bebit... pak a shume, sepse nena s'mund te jete kurre sic ishte para lindjes, qofte nga instinktet qofte edhe duke marre parasysh ndryshimet fizike. Pra, kur nena eshte biologjikisht gati te beje nje femije tjeter po te doje, pse te mbaje te parin akoma me qumesht gjiri? Ku eshte llogjika e kesaj? Te ishte ashtu e kishte bere natyra me nga 3 pale... (nuk e them dot fjalen qe fillon me "c" se gjithnje ma fshijne postin sa here e permend). Pro-milk jam dhe une po jo sa te filloje bebi e te haje mish on the side. Une do vazhdoja deri sa te mbaronte qumeshti por gjithnje duke e ditur se pas 18 muajsh, nuk ka pse ta bej (vertete nuk e di ne do ndaloja pas 18 muajsh, s'kam qene ne nje situate te tille... akoma ). Mbaj mend nje grua qe kishte nje vajze 3 vjecare te cilen akoma e ushqente me qumesht gjiri (se nga e gjeti gjithe ate qumesht, nuk e konceptoj dot) dhe ngeli shtatzene me femijen e dyte, por femija e pare nuk e lejonte motren e vogel te pinte. Qante me te madhe, donte qumesht gjiri, nuk e shkepuste dot e jema. S'di si i vajti filli kesaj, por une per vete u skandalizova.

    Te te afrohet per qumesht gjiri duke kercitur dhembet femija, harroje, apo se dijne delikatese ata. Sipas Freud, oral stage mbaron pas 18 muajve. Erikson flet per autonomy vs. shame & doubt midis moshes 1-3 -- dmth ne baze te trajtimit nga prinderve, femija fillon e behet i shendetshem psikologjikisht dhe i pavarur ose fillon e dyshon c'do vendim qe merr, dicka qe mbetet me te per gjithe jeten, pasi c'do eksperience e pare ne pergjithesi tregon se si njeriu do i perceptoje gjerat me pas. Te vazhdosh me femijen ne gji kur te jete 3 vjec, nuk po i ushqen zgjuarsi por varesi. Dalin pastaj kalamajte psikopate e cuditen njerezia nga mbine. Biologjikisht dhe psikologjikisht, femija 3-4 vjecar nuk ka c'e do qumeshtin. Jo po do degjoni burrat myslimane juve si eksperta grash, kur ata nuk lejojne doktorre meshkuj te shohin pacientet femra. Ku dijne ata?

    Sa per friken e prishjes se gjoksit, shikoni nenat tuaja (qe ju kane dhene gji... te pakten shumica) -- nqs atyre u kane vajtur vertete down-hill... c'tju them, te njejtat shanse rrezikoni dhe ju.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-04-2006
    Postime
    31
    teme interesante, une kam nje bebe 2 muajsh e gjysem qe e ushqej me shishe dhe me gji. Gjate shtatzanise mendoja se do e ushqeja vetem me gji, 1. ka antitrupa (se vitaminat e lendet ushqyese i ka edhe qumshti artificial ) 2. lidhja eshte shume e bukur, 3 .per femijen eshte shume qetesues, frymarrja etj. Pas nje lindje me operacion ne fillim nuk pata qumesht, po vazhdoja ti jap e nuk doja te pranoja me i dhan me shishe se kisha frike se sme merr gji. Pas 10 ditesh shifsha se vajza nuk qetesohet dhe e peshuam ne spital para e pas gjinit. Pite shum pak se une kisha pak qumsht e fillova shishen, ato m thanen cdo vakt pas gjinit po une ne fillim e fillova vec dy here ne dite e ma vone tri, kater e tash e kam ule ne dy tri prap. Vajzes i jap qysh ne fillim te njejten sasi cdo vakt e meqe i del kjo tregon se mu me eshte shtu qumshti, ajo kenaqet me gji, po duhet edhe artificiali tek une. Jam e kenaqun se kam ma shum qumsht. ajo qetsohet krejt, ka shtu krejt normal

    - kurse per inteligjens nuk ka te bajn shum gjini po genet

    - kurse per mbrojtjen nga shtatzania, kam lexu qe vetem nese i jep ne intervale me te shkurta se 4 ore gji, dhe femija pin taman, pra gruja ka qumesht normal, atehere nuk ka ovulim te cikli i femnes, por meqe mund te ndodhin qe njehere mos me funksionu dicka eshte shume ma e sigurte MASAT MBROJTESE
    per te gjithe eshte me mire poak distance
    nuk e di sa kam me pas qumesht por kam qejf te shtyj sa ma gjate, lidhja me bebin bahet shum mire edhe me shishe kur mbahet ne dore e jo ne shtrat kur perkedhelet e preket kur i i flitet etj, por mu me kenaq kur vajza ka nevoje per mu per eren teme e qetesohet ne gji. Mu nuk ma pranon hic bibronin, ndoshta ma vone, tentoj shpesh, sa per qetesim jo me ja lan gjith kohes, po ne vend te bibronit don gjinin tem....

    - kenaqsi seksuale....sma merr mendja kurr, ne njerez "normal" gjithmone thoni ju duhet me u perkufizu "normalja" -

  19. #39
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Si e ke vajzen maj..?? Apo rritet..??

    Edhe une ka nje muaj qe e kam ba vajzen, gati moshatare. A i lexon MP..??

    Vajza jeme vec me shishe dhe asht tu shtu per marshallah.

  20. #40
    Ylli i mëngjesit Maska e edona
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    diku larg, shume larg,
    Postime
    200
    Bebi im-Leka i ka vetem 2 muaj e peshon 8500gr, vetem me qumsht gjiri eshte, ujin nuk e pi biberonin nuk e mer, te gjithe kemi qene me grip vetem Leka jo
    ylli i mëngjesit

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Këshilla për foshnjat 0-12 muajsh
    Nga Mina në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
  2. Qumeshti I Devese
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-05-2009, 20:33
  3. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Qumeshti..
    Nga s0ni në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 09-02-2003, 02:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •