Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 125
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Mimar Sinani nuk ishte shqipëtar. E ngaterroni me Koca Sinan Pashen qe jetonte ne te njejten epoke dhe qe njihet si "Shqiptari i papërmbajtshëm".
    Ky ishte Mimar Koca Sinan, arkitekti i P.O. te cilt edhe greket e pervetesojn.
    Kurse Koca Sinan ai jetoi 100 vite me pas.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anëtarësuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Mimar Koca Sinan ibn Abd al-Mannan lindur më 15 Prill 1489 - 1588 (Stambull) Me Origjine armenase jo greke lindur ne Anadolli (Kayseri).

    Koca Sinan Pasha lindur ne Topoja (Kukës) 1506 - 1596 (Stamboll) Viziri Shqiptar. ku i ke 100 vjetet ?! Kane jetuar ne te njejten epoke !

  3. #23
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Xhamia Zaganos Pasha e vitit 1461
    Degjojme shpesh prej krishtereve qe thojne xhamia ne Shqiperi jane me emra Sulltanesh, nderkohe qe po ju sjelle disa raste ku xhamite ne Stamboll jane me emra shqiptaresh.

    Xhamia e Shqiptarit Zaganos Pasha.Ajo ndodhet ne Balikesir
    Zaganos Pasha nuk ishte pushtues per Turqise, siç ishte sulltani per Arberine!!
    Pastaj, Zagani tashme ishte turk, po ashtu si tere ate qe konvertoheshin me force ne islam sipas devshirmese dhe rriteshin te indoktrinuar me fene harape dhe nacionalizmin turk!!
    Keshtuqe eshte xhamija e nje turku, ndertuar nga vete ai, si sherbetor i sulltanit!!

    Ishte Shqiptari qe ndryshoi rrjedhen e historise.Ai ishte shkaku kryesor qe sulltan Mehmeti i II pushtoi Konstandinopojen.
    Po te ishte "Shqiptari" qe qe ndryshoi rrjedhen e historise duke shkaterruar zemren e botes qe e lindi, atehere do te kishin edhe nje tjeter shembull te tradhetise qe eshte tashme sintomatike per tere ata qe konvertohen ne Islam!!
    Sidoqofte, une kembengul te mbroj tezen se ai s'ishte me "Shqiptar", por "Turk"!!
    Si i tille, ai luftoi per pushtimin e Beogradit(pra kunder ballkanasve sllave), te cilet sot do te duhet te na akuzonin per sulme historike kunder tyre!!
    Nuk mund ta bejne, pasi Zagani dhe shume figura te tjera te shquara "shqiptare" ne historine e Perandorise Turke Osmane, ishin thjesht turq e vegla ne duart e sulltan-kalifeve!!
    Jarigas

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    Ronierjoni (12-10-2015)

  5. #24
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Zaganos Pasha nuk ishte pushtues per Turqise, siç ishte sulltani per Arberine!!
    Pastaj, Zagani tashme ishte turk, po ashtu si tere ate qe konvertoheshin me force ne islam sipas devshirmese dhe rriteshin te indoktrinuar me fene harape dhe nacionalizmin turk!!
    Keshtuqe eshte xhamija e nje turku, ndertuar nga vete ai, si sherbetor i sulltanit!!

    Po te ishte "Shqiptari" qe qe ndryshoi rrjedhen e historise duke shkaterruar zemren e botes qe e lindi, atehere do te kishin edhe nje tjeter shembull te tradhetise qe eshte tashme sintomatike per tere ata qe konvertohen ne Islam!!
    Sidoqofte, une kembengul te mbroj tezen se ai s'ishte me "Shqiptar", por "Turk"!!
    Si i tille, ai luftoi per pushtimin e Beogradit(pra kunder ballkanasve sllave), te cilet sot do te duhet te na akuzonin per sulme historike kunder tyre!!
    Nuk mund ta bejne, pasi Zagani dhe shume figura te tjera te shquara "shqiptare" ne historine e Perandorise Turke Osmane, ishin thjesht turq e vegla ne duart e sulltan-kalifeve!!
    E llogjikshme qe keshtu e "shohesh".....po si ndryshe.....habi se pse nuk i sheh vellezerit frasheri per turq, ata qe i sherbyen "turkut"...ne kete rrast kemi te bejme me "trickun nr. 17"....po, aman, frasherit ishin "bektashinj"....apo ???....ta hangsha llogjiken qe ma ke......galatasaray, kllubi i futbollit, i themeluar nga djali i samiut.......per Aliun (Ali Sami Frasheri) ne wikipedi thuhet e potencohet se e ka pranuar "terresisht" identitetin turk.....po si mos e pranoje, kur gerditlleqet e juaja dhe te sorrollopit tende bejne cmos ti DE-SHQIPTARIZOJNE shqiptaret edhe nga detajet me te imeta.....djali i Sami Frasherit, BABA i shtetit kombetare, e paska pare vetveten per "turk"....fluturon thiu, a ???....fluturon, si jo.....

    MBAROJ puna e juaj....hajt tash ne vendin qe ju takon historikisht, ne rradhet e fundit, hajde....hop hop sa nuk te kapim per veshi.....ju e sakrifikoni pa hezitim shqiptarine per "kolosat" e popullit shqiptare, per ca prifta llatin....nje histori 500 vjecare, me NAM gjigand, e massakroni per katra prifta.....me e keqja e kesaj komedije tragjik eshte, se as qe eshte pune e juaja kjo, enver kodoshi e mori persiper te ndertoje dicka krejtesisht tjeter (ta defetarizoje totalisht historine, kurse fokuzi ishte vetem te "shkrimi" llatin, e jo "kultura" llatine), e ju e kapet volej dhe mbureni tash me merita te huaja.....lere se beni parazitin klassik, por edhe krekoseni sa here qe ju prek kush ne kete senz....nga kjo frige kaq e madhe ???, se ju shpalohen sherret e rrenat e mashtrimet qe beni ???.....sa dem i beni popullit fara e juaj, oh sa dem na keni bere bre.....zoti ju mallkoft.....
    albanish by nature

  6. #25
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anëtarësuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Te dita per baston po me dole kungull fare o Nastradin, Kjo eshte e keqja me kete fene tuaj ju bene te besoni "xhinet" e "fantazmat" po nuk jene te afte ta shihi te verteten ne sy.

    Po Naimi deklaroi se eshte Shqipetar e vargjet e Naimit na kane rritur po ti nuk paske as dy klase shkolle ... "Ti o Shqiperi me jep nder me jep emrin Shqipetar" Dhe ta dis se Gallatasarai ehte klubi i te majtes turke qe kryesisht jane laik jo islamike te qelbur...

    Me fal po nuk e di a je i afte te kuptosh gjerat e shkruara por ato "xhinet" qe te flasin ne vesh po mos ki merak eshte tipike e asaj feje te qelbur dhe nuk eshte faji yt dhe ta dish se eshte semundje e sherushme



    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    E llogjikshme qe keshtu e "shohesh".....po si ndryshe.....habi se pse nuk i sheh vellezerit frasheri per turq, ata qe i sherbyen "turkut"...ne kete rrast kemi te bejme me "trickun nr. 17"....po, aman, frasherit ishin "bektashinj"....apo ???....ta hangsha llogjiken qe ma ke......galatasaray, kllubi i futbollit, i themeluar nga djali i samiut.......per Aliun (Ali Sami Frasheri) ne wikipedi thuhet e potencohet se e ka pranuar "terresisht" identitetin turk.....po si mos e pranoje, kur gerditlleqet e juaja dhe te sorrollopit tende bejne cmos ti DE-SHQIPTARIZOJNE shqiptaret edhe nga detajet me te imeta.....djali i Sami Frasherit, BABA i shtetit kombetare, e paska pare vetveten per "turk"....fluturon thiu, a ???....fluturon, si jo.....

    MBAROJ puna e juaj....hajt tash ne vendin qe ju takon historikisht, ne rradhet e fundit, hajde....hop hop sa nuk te kapim per veshi.....ju e sakrifikoni pa hezitim shqiptarine per "kolosat" e popullit shqiptare, per ca prifta llatin....nje histori 500 vjecare, me NAM gjigand, e massakroni per katra prifta.....me e keqja e kesaj komedije tragjik eshte, se as qe eshte pune e juaja kjo, enver kodoshi e mori persiper te ndertoje dicka krejtesisht tjeter (ta defetarizoje totalisht historine, kurse fokuzi ishte vetem te "shkrimi" llatin, e jo "kultura" llatine), e ju e kapet volej dhe mbureni tash me merita te huaja.....lere se beni parazitin klassik, por edhe krekoseni sa here qe ju prek kush ne kete senz....nga kjo frige kaq e madhe ???, se ju shpalohen sherret e rrenat e mashtrimet qe beni ???.....sa dem i beni popullit fara e juaj, oh sa dem na keni bere bre.....zoti ju mallkoft.....

  7. #26
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Ismail Kadare: Perandoria otomane - janë Shtetet e Bashkuara të Mesjetës
    Por mendoj se grekët, domethënë ballkanasit e lashtë, kanë zbuluar gjënë më të madhërishme në botë: brerjen e ndërgjegjes. Brerja e ndërgjegjes në botë është shfaqur goxha më vonë. Ka nja katër a pesë mijë vjet, jo më shumë...
    A u bren ndonjehere ndergjegjia ju muslimaneve per tere krimet e Muhamedit e ne emer te Muhamedit, Xhemis?!
    A ju bren ndonjehere ndergjegjia ju filo-osmaneve, per tere krimet qe ka bere kjo perandori, Xhemis?!
    Shkrimtarët kanë pasqyruar kronikën... Ju flisni për perandori. Cili është vizioni juaj për perandorinë otomane? Çfarë është për ju? Një armik që deshi të shtypte Shqipërinë?
    Shumë më e ndërlikuar se kaq. Nga pikëpamja letrare, mendoj se është perandoria më e bukur e njerëzimit. Është mjaft paradoksale, por mendoj se për letërsinë është një minierë ari. Nuk mund të gjejmë perandori tjetër aq të pasur në subjekte...
    Cfare kuptimi kane per ty keto fjale, Xhemis?!

    Po kështu, ju e keni vazhduar këtë linjë me Kasnecët e shiut dhe me personazhin e Skënderbeut...
    Jo vetëm unë. Kështu ka bërë edhe Kazanzaqis, Ivo Andriç gjithashtu. Nuk mund të imagjinohet kurrë vepra e tij pa këtë perandori...
    Si e ka ushqyer perandoria otomane veprën tuaj?
    Është një perandori shumë e kompletuar. Ajo përfshinte gjithë racat njerëzore, gjithë fetë, gjithë konfliktet, gjithë fatet. Ajo zotëronte mekanizmin më të përsosur burokratik të të gjitha kohërave. Në këtë perandori, ju mund të gjeni të gjitha perandoritë, përfshi dhe Rajhun e Tretë apo perandorinë sovjetike... Modelet janë të gjitha në perandorinë otomane. Ishte si Shtetet e Bashkuara në Mesjetë. Në këtë perandori shumë të errët e të tmerrshme, hera-herës, gjejmë po kështu shenja të një tolerance të madhe...
    Mendja e nje muslimani, nuk arrin ta kuptoje sarkazmen per nga pikepamja letrare, nga e cila flet shkrimtari!!
    Mendja e krimbur e fetarit filo-osman, lexon "Shtetet e Bashkuara te Mesjetes", duke anashkaluar vleresimet si "perandori e erret dhe e tmerrshme" dhe "Rajhu i Trete e perandoria sovjetike", e hidhet perpjete sikur ky te ishte ndonje vleresim pozitiv!!
    Nuk kishte "shtete" nen perandorine turke, Xhemis!! Ku ishte shteti Shqiptar, apo ai Grek, apo ai Armen, etj??!
    "Shtetet e Bashkuara te Mesjetes" eshte nej metafore per te pershkruar se Perandoria Turke Osmane ishte nje çorbe e tere " erresirave mesjetare", kuptohet, edhe me perjashtime te lumtura!!

    Por me Shqipërinë marrëdhëniet kanë qenë shumë konfliktuale. Shqipëria doli kundër kësaj perandorie otomane...
    A nuk çirreni pa pushim se "Shqiperia nuk egzistonte perpara pushtimit turk??!
    Shqiptarët kanë pasur një marrëdhënie tepër të veçante me këtë perandori. Në fillim, përgjatë një shekulli, ka pasur një konflikt të përgjakshëm me Shqipërinë... Por pas kësaj, ata gjetën një lloj modus vivendi, sepse perandoria otomane e kuptoi më në fund shpirtin e shqiptarëve dhe në përgjithësi, të ballkanasve. Ajo kuptoi se mënyra e paqtimit ishte dhënia e privilegjeve...
    Pra, u bene muslimane jo per Allah e MUhamed, por per pilaf e bakllava!!
    Ky eshte potret i shkelqyer per muslimanet shqiptare!!
    S
    humë shqiptarë u përfshinë në elitën e perandorisë otomane...
    Në përgjithësi, shqiptarët kanë qenë më të privilegjuarit... Çifutët dhe grekët po kështu, por jo si shqiptarët. Gjatë kësaj kohe, marrëdhëniet kanë qenë disi të dykuptimta.
    Tashi, cili eshte kuptimi ketu, Xhemis, se Shqiptaret ishin me te etur per pilaf e bakllava, apo se greket e çifutet ishin mepak tradhetare??!
    Por kjo perandori ka lënë gjurmë, veçanërisht në islamizimin e një pjese jo të pakët të popullsisë...
    Në fillim, gjithë shqiptarët kanë qenë të krishterë. Kanë qenë një nga popujt e krishterë më të lashtë, fill pas Italisë. Në fillim ka qenë katolik dhe më pas, nën ndikimin e Bizantit, një pjesë e Shqipërisë u bë ortodokse. Islami është më i vonë. Ka qenë një fenomen disi i përgjithshëm për gjithë Ballkanin... të krishterët që filluan të bëheshin myslimanë, përveç shqiptarëve, boshnjakëve, edhe grekët vetë...
    Mos, ketu thote se jemi populli i dyte i krishtere!!! E pastaj, na mashtroi turku me pilaf e bakllava!!!
    Madje, ju paskeni per vellezer edhe greket.......si eshte e mundur qe sot villni aq shume kunder grekeve??!
    Kjo bëhej për arsye praktike, civile. Kjo nuk ishte pasojë e detyrimit apo e masakrave, siç e shohim shpeshherë në filma, por pasojë e arsyeve praktike, ekonomike, politike dhe shoqërore... Për shembull, po të doje një vend të rëndësishëm në kryeqytet, një nga kushtet ishte të ndërroje fenë. Nuk mund të bëheshe ministër po të ishe katolik a ortodoks... Shqiptarët e morën shumë lehtë këtë çështje në fillim. Në përgjithësi, princët dhe prijësit e tyre u konvertuan të parët. Ata ndërruan emrat e krishterë në emra myslimanë. Si të ishin duke luajtur komedi, duke menduar se kjo nuk ndryshonte asgjë.
    TAshi, Xhemis, ketu thote se Shqiptaret nuk u kthyen ne turq(apo muslimane) me te vertet, apo per hir te fese, por thjesht per "sport", per tallje me arsyet politike dhe shoqerore te induktuara nga politika e Perandorise!! Qenkan tallur me Allah e Muhamed??!
    Kjo marrëdhënie me qytetërimin islamik, a pati ndikim në Shqipëri në leximin e teksteve, në përfytyrime, në poezi?
    Islami pati shumë pak ndikim në kulturën shqiptare. Ai ndikoi në jetën e përditshme në disa zakone, veshje, në disa zakone shtëpiake; në kuzhinë, në administratë. Por ama jo në letërsi.
    Kjo, sepse nuk ishin vertet te konvertuar ne Islam, por e benin nga halli!!
    Çfarë dini për kulturën arabe? A ka ndonjë të përbashkët mes jush?
    Në Shqipëri, është shumë pak e njohur. Më tepër njoh letërsine perse. Për shembull, Omar Khajamin, i cili në Shqipëri ka qenë i përkthyer, fshehurazi, nga anglishtja. Në Shqipëri ka pasur një rrjedhë islamike, por që ka qenë shumë më e dobët krahasuar me letërsinë tradicionale të krishterë shqiptare. Kjo letërsi islamike, nga një anë, ishte dhe e prapambetur, thjesht me disa vjersha të vogla sentimentale, por jo më shumë...
    Pra, Xhemis, letersi islamike=0!!
    Me ç’kuptojmë, të krijohet përshtypja se përherë ka identitete të shumëfishtë. Së brendshmi jemi katolikë dhe nga jashtë myslimanë.
    Pra, Xhemis, çfare thote ketu??!
    Thote se ti je katolik brenda, por nga jashte pellet per Islam!!
    Pra, perderisa duhet te trumbetojme me te madhe se Kadare ka thene se "Perandoria Osmane ishte si Shtetet e Bashkuara te Mesjetes", perse te mos trumbetojme me te madhe edhe se "muslimanet shqiptare jane katolike perbrenda"??!
    ....... Shqiptarët mbërritjen e islamit nuk e morën seriozisht. Dy fetë më të hershme u treguan shumë mikpritëse karshi fesë myslimane, pa bërë aspak bujë e skandal. Ato e pranuan.
    Mos, perseri thote se Shqiptaret, Islamin nuk e marrin seriozisht!! Madje, thote se jane dy fete e krishtera qe ishin tolerante ne fillim, e jo siç mbroni ju te kunderten!!
    Në Shqipëri dhe në Ballkan në përgjithësi, të rinjtë e kanë harruar tashmë armiqësinë me Turqinë. Kjo armiqësi nuk ekziston më. Vështirë se mund të kthehet më. Turqit dominuan në Ballkan për gjashtë shekuj me radhë. Ishte një dominim shumë i ndërlikuar, nganjëherë tolerant, e herë të tjera i përgjakshëm, i tmerrshëm... Ata e kanë harruar.
    Ketu flet pikerisht per ata si ti, Xhemis, ata qe kane harruar!!
    Por, nuk eshte ky problemi, pasi me Turqine e sotme duhet te ushqejme te njejten miqesi qe ushqejme me tere vendet e tjera qe na rrethojne e qe na jane mike!!
    Problemi eshte se ju doni ta perçudnoni historine, duke fshire tere pjesen e urryer te saj dhe duke ruajtur vetem pjesen e bukur(sado qe eshte minimale)!!
    Marrë nga revista “Qantara” - Cultures en mouvement, botim i Institutit të Botës Arabe
    Dhe e gjithe kjo interviste, per nje reviste arabe, kuptohet se sa i lirshem ka qene Kadare per te shprehur tere ate qe ka brenda per Osmanet dhe Islamin!!
    Medito, Xhemis efendi!!
    Jarigas

  8. #27
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Te dita per baston po me dole kungull fare o Nastradin, Kjo eshte e keqja me kete fene tuaj ju bene te besoni "xhinet" e "fantazmat" po nuk jene te afte ta shihi te verteten ne sy.

    Po Naimi deklaroi se eshte Shqipetar e vargjet e Naimit na kane rritur po ti nuk paske as dy klase shkolle ... "Ti o Shqiperi me jep nder me jep emrin Shqipetar" Dhe ta dis se Gallatasarai ehte klubi i te majtes turke qe kryesisht jane laik jo islamike te qelbur...

    Me fal po nuk e di a je i afte te kuptosh gjerat e shkruara por ato "xhinet" qe te flasin ne vesh po mos ki merak eshte tipike e asaj feje te qelbur dhe nuk eshte faji yt dhe ta dish se eshte semundje e sherushme

    O shoku i jem i shijshet.....une pyeta pikerisht kete qe te brengos: PSE nuk e mbrojn Ali Sami Frasherin, djalin e SAMIUT, intelektualet tane ???, pse nuk ja mbrojn KOMBESINE, kur pikerisht "nacionalistet" turk e pervetesojne ???.....pse eshte ALIU jetim !!!...PSE mbetet JETIM, kur babai i tije, axha i tije, jane themeluesit e shtetit KOMBETARE, dhe te LITERATURES KOMBETARE.......comprende ???

    tungi
    albanish by nature

  9. #28
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    E llogjikshme qe keshtu e "shohesh".....po si ndryshe.....habi se pse nuk i sheh vellezerit frasheri per turq, ata qe i sherbyen "turkut".
    A luftuan Vellezerit Frasheri per Turqi, apo ia kthyen "pushken" dhe i briten Shqiptareve t'i ngrihen kunder??!
    Medito, mazllem!!
    ...galatasaray, kllubi i futbollit, i themeluar nga djali i samiut.......per Aliun (Ali Sami Frasheri) ne wikipedi thuhet e potencohet se e ka pranuar "terresisht" identitetin turk...
    E çfare eshte nese ai e ndjen veten turk??! SIdoqofte, askush s'ia ka ndaluar te ndjehet "shqiptar", madje, babane e tij e kemi ngritur ne piedestal!!
    Keshtuqe, ç'jane keto pellitjet e tua??!

    .....djali i Sami Frasherit, BABA i shtetit kombetare, e paska pare vetveten per "turk"....fluturon thiu, a ???....fluturon, si jo.....
    I cilit shtet, mazllem??!(nese fluturon "thiu", pyet profetin tend, pasi ai eshte me pervoje ne te tilla fluturime)

    MBAROJ puna e juaj....hajt tash ne vendin qe ju takon historikisht, ne rradhet e fundit, hajde....hop hop sa nuk te kapim per veshi.....ju e sakrifikoni pa hezitim shqiptarine per "kolosat" e popullit shqiptare, per ca prifta llatin....nje histori 500 vjecare, me NAM gjigand, e massakroni per katra prifta.....me e keqja e kesaj komedije tragjik eshte, se as qe eshte pune e juaja kjo, enver kodoshi e mori persiper te ndertoje dicka krejtesisht tjeter (ta defetarizoje totalisht historine, kurse fokuzi ishte vetem te "shkrimi" llatin, e jo "kultura" llatine), e ju e kapet volej dhe mbureni tash me merita te huaja.....lere se beni parazitin klassik, por edhe krekoseni sa here qe ju prek kush ne kete senz....nga kjo frige kaq e madhe ???, se ju shpalohen sherret e rrenat e mashtrimet qe beni ???.....sa dem i beni popullit fara e juaj, oh sa dem na keni bere bre.....zoti ju mallkoft.....
    Ne vend qe te shkruah çarçafe gomarlleqesh te pakuptimta, mund edhe te na shpjegosh me edukate se çfare demesh ju paskemi bere!!
    Sa per mallkimin, alleluja, je ne vazhden e profetit tend gjakatar, qe s'menoi te mallkoje kur jepte shpirt nga dora ndeshkuese e nej çifuteje!! Aferim, turk!!
    Jarigas

  10. #29
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    A luftuan Vellezerit Frasheri per Turqi, apo ia kthyen "pushken" dhe i briten Shqiptareve t'i ngrihen kunder??!
    Medito, mazllem!!
    Cfare pushke i kthyen ???, shqiperia dhe turqia u ndane "miqesisht".....cfare PUSHKE ???, kush te ka rrejt keshtu ???...kunderargumetoje, por kujdes, mos u fut laknave....e din ti se ta prs veshin une !

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    E çfare eshte nese ai e ndjen veten turk??! SIdoqofte, askush s'ia ka ndaluar te ndjehet "shqiptar", madje, babane e tij e kemi ngritur ne piedestal!!
    Keshtuqe, ç'jane keto pellitjet e tua??!
    Po sigurisht, ai eshte ngrejt nga vari dhe e ka edituar vetvetiu shenimin ne wikipedia.....

    Jar, une e dije se me kupton shume mire....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    I cilit shtet, mazllem??!(nese fluturon "thiu", pyet profetin tend, pasi ai eshte me pervoje ne te tilla fluturime)
    sorry, per samiun e kisha...pra, djali i samiut, babait te shtetit kombetare, e paska pare vetveten per turk ???....apo ???

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Ne vend qe te shkruah çarçafe gomarlleqesh te pakuptimta, mund edhe te na shpjegosh me edukate se çfare demesh ju paskemi bere!!
    Sa per mallkimin, alleluja, je ne vazhden e profetit tend gjakatar, qe s'menoi te mallkoje kur jepte shpirt nga dora ndeshkuese e nej çifuteje!! Aferim, turk!!
    ...ju e pengoni ne te madhe progrssin e popullit shqiptare !!!....ne vend qe shqiptaret te miren me probleme ditore, ne miremi me probleme fetare....apo nuk te pengojne ti investimet e turkut ne vendin tone ???....se gjoja vetem "xhamia" na ndertojkan ato....

    tungi
    albanish by nature

  11. #30
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Eshte simptomatike se si mundohen llatinet ne cfaredo forme ta "pengojne" ose ta relativojne nje restrospektive objektive mbi kohen gjate sundimit ottoman...
    albanish by nature

  12. #31
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anëtarësuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Nigjo nigjo ktu or tai ! se e kam "seriozisht" per ça t'ja mrojm kombesine kur ai nuk e do t'ja mbrojme ? nuk ja ndjen atij per Shqypnine ka le ne Stamboll burri huj ... hesapi tij

    Une nese te them qe jam Shqiptar jam ose kam zgjedhur ta quaj veten Shqiptar ! edhe sikur origjina ime te jete Greke Turke apo Finlandeze, kur te them se jam Shqipe jam Shqipe dhe pike !

    Naimi e deklaroi çfare eshte, me kombesi, Nene Tereza e deklaroi "jam Shqiptare". Edhe nese ti me thua sot se je nga Islanda une do te them miredita o Islandezi me turban, kshu eshte dhe puna kombesisese




    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    O shoku i jem i shijshet.....une pyeta pikerisht kete qe te brengos: PSE nuk e mbrojn Ali Sami Frasherin, djalin e SAMIUT, intelektualet tane ???, pse nuk ja mbrojn KOMBESINE, kur pikerisht "nacionalistet" turk e pervetesojne ???.....pse eshte ALIU jetim !!!...PSE mbetet JETIM, kur babai i tije, axha i tije, jane themeluesit e shtetit KOMBETARE, dhe te LITERATURES KOMBETARE.......comprende ???

    tungi

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Ronierjoni për postimin:

    jarigas (12-10-2015)

  14. #32
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Cfare pushke i kthyen ???, shqiperia dhe turqia u ndane "miqesisht"..
    Mazllem, po ti a i ke lexuar veprat e rilindasve Frasheri, apo s'ia ke idene se pse jane rilindas!!
    Qe thua ti, mazllem gomar(te me falin muslimanet e zgjuar), quhen "rilindes" pikerisht sepse kerkonin rilindjen e "Gjergj Kastriotit" nder Shqiptare!!
    Kunder kujt, Tunxh?!
    Kunder Turqise pra!!
    ...cfare PUSHKE ???, kush te ka rrejt keshtu ???..
    O idiot qe i thua vetes musliman!!
    Po perandorise Turke Osmane pra, perderisa therriten popullin te "rilindte" si ne kohen e Gjergjit!!(kuptohet se "pushka" eshte metafore, pasi vjershat e tyre ishin shume me te fuqishme se pushka)
    ....e din ti se ta prs veshin une !
    Nje gjirokastrit do te te pergjigjej: "ti ta han munë"!! Nje peqinas do te te pergjigjej : "ti as ma rrun"!!
    Zgjidh vete, mazllem!!
    Po sigurisht, ai eshte ngrejt nga vari dhe e ka edituar vetvetiu shenimin ne wikipedia.....
    Djalosh , ti the se "ai e ndjen veten turk" sipas Wikipedias.....tashi, a je duke fol me vetveten??!
    sorry, per samiun e kisha...pra, djali i samiut, babait te shtetit kombetare, e paska pare vetveten per turk ???....apo ???
    Une kete s'e di e s'kam si ta di!! Vte babai i tij mbahet si babai i vetedijes kombatare turke!!
    Ne e mbajme per rilindes(jo baba te shtetit shqiptar)te madh!! Cfare duhet te bejme me shume, t'i lutemi te birit qe te ndjehet shqiptar??!
    Cfare shqiptari pastaj, si puna jote, qe thua se je shqiptar por qe ndjehesh turk??!
    Ku eshte ndryshimi??!

    ....apo nuk te pengojne ti investimet e turkut ne vendin tone ???....se gjoja vetem "xhamia" na ndertojkan ato....
    Kete e thua ti, Tunxh, se une s'e kam thene asnjehere!!
    E as qe e kam ndermend te them gje kunder marrdhenieve miqesore qe kemi e duhet te kemi me Turqine e sotme!!
    Problemi qendron ne pikeveshtrimin tuaj mbi bishen osmane(siç e quante pikerisht Samiu)!!
    Problemi qendron se nje pikeveshtrim te tille, jua dikton feja islame!!
    Jarigas

  15. #33
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Ronierjoni Lexo Postimin
    Nigjo nigjo ktu or tai ! se e kam "seriozisht" per ça t'ja mrojm kombesine kur ai nuk e do t'ja mbrojme ? nuk ja ndjen atij per Shqypnine ka le ne Stamboll burri huj ... hesapi tij

    Une nese te them qe jam Shqiptar jam ose kam zgjedhur ta quaj veten Shqiptar ! edhe sikur origjina ime te jete Greke Turke apo Finlandeze, kur te them se jam Shqipe jam Shqipe dhe pike !

    Naimi e deklaroi çfare eshte, me kombesi, Nene Tereza e deklaroi "jam Shqiptare". Edhe nese ti me thua sot se je nga Islanda une do te them miredita o Islandezi me turban, kshu eshte dhe puna kombesisese
    Ne boten e cudirave edhe i vdekuri fol....apo kush ju tha, se nuk paska dash ai te ja mbrojm kombesine ???...une te them, se djali i Samiut, nga TURQIT, eshte pervetesuar dhe quhet TURK, bile ata nuk lodhen edhe ta potencojne ate se qenka TURK, ngase problemin e kane tjeter kundi....themeluesi i klubit futbollistik me namin me te madh ne turki, te jete "joturk" eshte paksa jo bukur.....dhe, pikerisht per kete problem, e potencojne "identitetin" e tije.... e kape ???...JO ??, ani, mire eshte prap....ai do mbetet GJAKU I SAMIUT DHE NAIMIT.....pa mare para sysh se si ju dilbera e shihni kete pune...

    tungi
    albanish by nature

  16. #34
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Mazllem, po ti a i ke lexuar veprat e rilindasve Frasheri, apo s'ia ke idene se pse jane rilindas!!
    Qe thua ti, mazllem gomar(te me falin muslimanet e zgjuar), quhen "rilindes" pikerisht sepse kerkonin rilindjen e "Gjergj Kastriotit" nder Shqiptare!!
    Kunder kujt, Tunxh?!
    Kunder Turqise pra!!
    Oooooooooo Zot i madh......jaro, po mos te njihja, OK.....po mos me njihje, OK.......populli jone u NDA nga perandoria osmane just ne ate moment, kur edhe i erdhi koha (shqiptaret e drejtonin ate shtet pjeserisht, ishin deputet aty, mos me LODH kote se koti !!!).

    Mos i ngaterro "kryengritjet" e shumta shqiptare nga koha e tanzimatit deri ne shpalljen e pamvaresise, se kemi te bejme me nje periduhe kohore 80 vjecare, nen kushtet me te rrenda qe i ka pesuar "historia" e njerezise (jo vetem muslimanet, por krejt njerezia ne ato kohera ka kaluar periudhem me te veshtire qe e e njohim, qe kulminoje ne dy lufta gjigande shkaterrimtare te paimagjinuara deri atehere)....te dalish e te paushallizosh ne kete forme qe e beni ju dilbera eshte thjeshte nje budallaki e pakapshme qe te ben tejmase JOSERIOZ (edhe pse e kam rrende te jem serioz me ty, kesaj rradhe e kam seriozisht)....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    O idiot qe i thua vetes musliman!!
    Po perandorise Turke Osmane pra, perderisa therriten popullin te "rilindte" si ne kohen e Gjergjit!!(kuptohet se "pushka" eshte metafore, pasi vjershat e tyre ishin shume me te fuqishme se pushka)
    Au au....a halis e kije ??? (toskerishtuar: metevertet e ke ???)...mos i perdor pra metaforat vend e pavend....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Djalosh , ti the se "ai e ndjen veten turk" sipas Wikipedias.....tashi, a je duke fol me vetveten??!
    Une thash se foli me njerez qe edhe "mendojne"....nuk thash, por "citova".......pointa eshte se nje gje te tille Ali Sami Frasheri "nuk e ka thene" me gojen e vet, pasiqe thjeshte nuk eshte gjalle.....e qe djali i BABAIT te shtetit kombetare mos kete trasheguar "fije" patriotizmi nga gjaku baballare eshte thjeshte e "paimagjinueshme".....dhe me kete nenkuptoja, qe eshte DETYRE E JONA, te dalim, dhe ta MBROJM Aliun.....e thashe ne fome apelative, qe si shqiptare te NDIHENA te obliguar ti mbrojme VLERAT tona kombetare.....

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Une kete s'e di e s'kam si ta di!! Vte babai i tij mbahet si babai i vetedijes kombatare turke!!
    Ne e mbajme per rilindes(jo baba te shtetit shqiptar)te madh!! Cfare duhet te bejme me shume, t'i lutemi te birit qe te ndjehet shqiptar??!
    Cfare shqiptari pastaj, si puna jote, qe thua se je shqiptar por qe ndjehesh turk??!
    Ku eshte ndryshimi??!
    ....ooo, pse kaq gojen "mbyllur" tash ???, zakonisht pret si shpat me tallavaja, kesaj rradhe u "mblodhe" ???....JO, babai i tije nuk eshte mbajte ashtu si mendon, por edhe ai ka qene i tille....turqia i eshte falemnderuese "shqiptarit" SHEMSEDIN per kontributin e tije per literaturen turke.....sa burr PRODHIMTARE ka qene, sa i avancuar, sa i perpaura, ta deshmon fakti se pati fuqi e force inteletuale, jo dukshem ta ndikoje kulturen e leteresise turke, por by the way, ti ngrej bazat e shtetit kombetare shqiptare....dhe te behet piedestali i tije.....dhe pyet se cka duhet te bejme ???....BORXH ja kemi mbrojtjen e cdo vlere te tije, edhe te djalit tije....me se shumti kur e shohim se sa energji prodhimtare ka patur edhe ai....

    Po jo....pati FATIN te jete bashkekohas i enver kodoshit, ashtu si mbesa e Faik Konices ne ditet tona qe me "shami" ne koke nuk ja blen kush "atdhedashurine" qe e shpreh per shqiptarine....me siguri nuk e ka te sinqerte...e ka per "sport" vetem...

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kete e thua ti, Tunxh, se une s'e kam thene asnjehere!!
    E as qe e kam ndermend te them gje kunder marrdhenieve miqesore qe kemi e duhet te kemi me Turqine e sotme!!
    Problemi qendron ne pikeveshtrimin tuaj mbi bishen osmane(siç e quante pikerisht Samiu)!!
    Problemi qendron se nje pikeveshtrim te tille, jua dikton feja islame!!
    Do gjera nuk ka nevoje ti thuash.....


    tungi
    albanish by nature

  17. #35
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    (shqiptaret e drejtonin ate shtet pjeserisht, ishin deputet aty, mos me LODH kote se koti !!!).

    Mos i ngaterro "kryengritjet" e shumta shqiptare nga koha e tanzimatit deri ne shpalljen e pamvaresise,.............. (edhe pse e kam rrende te jem serioz me ty, kesaj rradhe e kam seriozisht)....
    Medemek, e paskemi çuar ne shqiptaret drjet hales Perandorine me drejtimin tone??!
    Po kunder kujt beheshin kryengritjet, kunder vetvetes??!
    Une thash se foli me njerez qe edhe "mendojne"....nuk thash, por "citova".......pointa eshte se nje gje te tille Ali Sami Frasheri "nuk e ka thene" me gojen e vet, pasiqe thjeshte nuk eshte gjalle.....e qe djali i BABAIT te shtetit kombetare mos kete trasheguar "fije" patriotizmi nga gjaku baballare eshte thjeshte e "paimagjinueshme".....dhe me kete nenkuptoja, qe eshte DETYRE E JONA, te dalim, dhe ta MBROJM Aliun.....e thashe ne fome apelative, qe si shqiptare te NDIHENA te obliguar ti mbrojme VLERAT tona kombetare.....
    Cfare "vlere kombetare" perben ky fare Aliu??!
    ?....JO, babai i tije nuk eshte mbajte ashtu si mendon, por edhe ai ka qene i tille....turqia i eshte falemnderuese "shqiptarit" SHEMSEDIN per kontributin e tije per literaturen turke.....sa burr PRODHIMTARE ka qene, sa i avancuar, sa i perpaura, ta deshmon fakti se pati fuqi e force inteletuale, jo dukshem ta ndikoje kulturen e leteresise turke,
    Askush s'e ve ne medyshje forcen intelektuale te Samiut!!
    PO, meqe ra fjala, si e konsideron Turqia jote e dashur "shemsedinin", si arnaut apo si tyrk??!

    por by the way, ti ngrej bazat e shtetit kombetare shqiptare..
    Pse a nuk ishim shtet nen Turqi, mazllem??!
    Pa na trego pakez se si n ai ngriti keto "bazat e shtetit kombetar shqiptar"??!

    ..dhe te behet piedestali i tije.....dhe pyet se cka duhet te bejme ???....BORXH ja kemi mbrojtjen e cdo vlere te tije, edhe te djalit tije....me se shumti kur e shohim se sa energji prodhimtare ka patur edhe ai....
    E çfare ka "prodhuar"??!
    Jarigas

  18. #36
    i/e regjistruar Maska e Evian
    Anëtarësuar
    04-08-2015
    Postime
    507

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Xhamia Zaganos Pasha e vitit 1461

    Degjojme shpesh prej krishtereve qe thojne xhamia ne Shqiperi jane me emra Sulltanesh, nderkohe qe po ju sjelle disa raste ku xhamite ne Stamboll jane me emra shqiptaresh.

    Xhamia e Shqiptarit Zaganos Pasha.Ajo ndodhet ne Balikesir

    Ishte Shqiptari qe ndryshoi rrjedhen e historise.Ai ishte shkaku kryesor qe sulltan Mehmeti i II pushtoi Konstandinopojen.
    Zagnush Pasha ishte një komandant i rëndësishëm i forcave Osmane gjatë sundimit të Sulltan Mehmetit II, në rolin e Vizirit të madhe mes 1453-1456. Ishte gjithashtu kapiten-pasha (shef i marines Osmane).

    Zagnush Pasha i cili rrjedhe nga një familje e krishter Shqiptare, u bë gjenerali më i rëndësishëm i Mehmet Fatihut dhe njëri ndër këshilltarët më besnik, i cili u bë shkak i rrënimit të perandorise Bizantine !

    Gjat rëniës së Konstantinopolit në 1453, ishte njeriu kryesor i forcave ushtarake Osmane i cili i drejtoi trupat drejt fitores. Disa ditë pas çlirimit të Konstantinopolit me 29 maj 1453, u emërua "Viziri i Madhe" duke e zëvendësuar rivalin e tij "Candarli Halil Hajredin Pasha", i cili edhe u egzekutua shkaku që greket arritën ta korruptonin.

    Zagnush Pasha mbahët mend edhe për betejën e Beogradit në korrik 1456, i cili në këtë vit edhe zëvendosët nga Mahmud Pasha.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 14-10-2015 më 09:46

  19. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    ...eshte e vertete kidhte shume,porse qe te gjithe keto figura"shqiptare"i puthen doren sulltanit dhe asnjeri prej tyre nuk punoj per Shqiperi.

    ...nder ta ishte e halil patrona.Ky fare Halili lindi ne vjetin e Krishtit 1690,ne fshatin e quajtur herpisht,diku afer Manastirit.Qysh si femij ishte i rrembyer nga turqit osman(osmanet keshtu rrembenin feijet nga gjiri i nenavet dhe i dergonin ne turqi,veper mizore e sulltaneve kjo)dhe u dergua ne turqi si shume femij te tjere.,qe dergoheshin ne doren e jeniqereve,ku me pastaj ktheheshin ne islam ku i benin ushtar te kalifit.Ne vjetin e Krishtit 1720,ky fare Halili ishte bere komandant i vidinit.Mori pjese ne nje kryengritje qe u be ne ate kohe neper"kosove"e deri ne Nish,qe ne ate kohe banohej me Shqiptar(qe i bije qe keta femij kur rriteshin nen mesimet e jeniqereve,ndodhte qe te merrnin pjese qe ti shuanin edhe kryengritjet e popullit te vet,e ka pasur raste qe keta femij tanime te rritur te qenin dore edhe te shuanin me gjak edhe vendbanimet e tyre,qe tanime i kishin harruar).Duke perfituar nga plaqkat qe merrnin neper ekspsditat ndeshkuese ushtarake arriti qe te hap nje qender hamami ne midis te stambollit.Atebote Halil Patrona tubonte rreth vetes shume jeniqer te soit te vet edhe nga Shqiptaret e tjere te marrur peng,aj udhehiqte ata ne ekspedita uashtarake ne mbare ballkanin.Te dhenat historike te asaj kohe tregojne qe regjimenti i pest i jeniqereveve kishte deri 12000 jeniqer,kryesisht"shqiptar".Halili ishte nje nder kryejeniqeret me me ndikim.Jeniqeret bashkeluftetar me te afert te tij kan qeneusli bashi,ali kefegju,nj epirot me emrin janaqi,emir aliu,ali gavuri etj.Pasi qe Halli ishte bere nje muslimam ekstrem,kishte kerkuar nga sulltani qe kishte mbushur vendin me hareme,qe te hiqte 120 hareme te tilla.Halili filloj punen dhe qoj masat ne kryengritje.Sulltani duke pare qe krtengritja po merrte permasa shqetesuese,vendosi qe te dorezoj ne shpate vezirin e madh damad ibrahimin,kryemuftiun kapudan pashen etj.Pasi sulltani eleminoj disa krere te sulltanatit,e tradhetoj Halilin dhe kryengritesit e tjere duke ju premtuar grada e vende te larta ne hierarkine e sulltanit.Ky sulltan i pabese(ashtu edhe siq ishin shume te tjere ne histori)ua drodhi pune deri aty sa fillojh ti eleminoj te gjithe kreret e kryengritjes,e nder te paret ishte edhe Halili.Pasi eleminoj kreret e kryengritjes se halil patrones,sulltani vazhdoj me eleminimin edhe te bashkeluftetareve te tij,duke ekzekutuar 7000 mije jeniqere,kryesisht "shqiptar".Sulltani nuk u ndal me kaq,aj fushaten e tij kunder"shqiptareve"jeniqere e vazhdoj edhe ne Shqiperi(ne trojet tona).Ekspeditat turke me kete rast vazhduan nen komanden e osman topall,i cili duke depertuar neper vendet tona duke kerkuar jeniqeret"shqiptar"te cilet kishin ikur nga perndjekjet e sulltanit.Flitet qe ne kete ekspedite u dogjen vende te panumerta,dhe u masakruan me mijera njerez te pafajshem.Historija hungarez Jokai Mor(romancieri i 100 romaneve jep me detaje pergjakjen e tokave Shqiptare me rastin e ekspedites se osman topall ne tokat Shqiptare duke kerkuar jeniqere"shqiptar"te cilet ishin munduar te ikin nga perndjekja e sulltanit....
    ..Kjo qe nje histori e pergjkshme e shqiptareve fal nje Shqiptari qe beri emer ne fillim per sulltanin e qe me pastaj u kryengrit per te hequr shtepite publike,pasi qe Halili ishte nje musliman i devotshem,pa e ditur qe sulltanet nuk benin pa shtepi publike...Edhe Halili"ishte shqiptar"....
    Ndryshuar për herë të fundit nga dielli1 : 13-10-2015 më 14:10

  20. #38
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Citim Postuar më parë nga Evian Lexo Postimin
    Zagnush Pasha ishte një komandant i rëndësishëm i forcave Osmane gjatë sundimit të Sulltan Mehmetit II, në rolin e Vizirit të madhe mes 1453-1456. Ishte gjithashtu kapiten-pasha (shef i marines Osmane).

    Zagnush Pasha i cili rrjedhe nga një familje e krishter Shqiptare, u bë gjenerali më i rëndësishëm i Mehmet Fatihut dhe njëri ndër këshilltarët më besnik, i cili u bë shkak i rrënimit të perandorise Bizantine !

    Gjat rëniës së Konstantinopolit në 1453, ishte njeriu kryesor i forcave ushtarake Osmane i cili i drejtoi trupat drejt fitores. Disa ditë pas çlirimit të Konstantinopolit me 29 maj 1453, u emërua "Viziri i Madhe" duke e zëvendësuar rivalin e tij "Candarli Halil Hajredin Pasha", i cili edhe u egzekutua shkaku që greket arritën ta korruptonin.

    Zagnush Pasha mbahët mend edhe për betejën e Beogradit në korrik 1456, i cili në këtë vit edhe zëvendosët nga Mahmud Pasha.
    Zagnush Pasha ka bere ndryshimin e historise boterore.

    Ketu eshte ne filimin Fetih 1453

    Emri:  zaganos.jpg

Shikime: 629

Madhësia:  18.3 KB
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  21. #39
    i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
    Anëtarësuar
    22-09-2015
    Postime
    148

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Po ç'ja fut kot ne tre llafe qe perdor dy i ke te paverteta si Mimar Sinanin qe do ta besh me zor shqipetar. trendeline le lule ...

    Po ky tjetri ? apo edhe ky na e ka ndritur andollin apo filifistunin ???,,

    Po çi ke keto budallaliqe o nasi

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Zagnush Pasha ka bere ndryshimin e historise boterore.

    Ketu eshte ne filimin Fetih 1453

    Emri:  zaganos.jpg

Shikime: 629

Madhësia:  18.3 KB

  22. #40
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Shqiptaret me te shquar ne kohen e Perandorise Osmane

    Merr lexo ketu mos rri kot thanas

    http://www.forumishqiptar.com/thread...n%C3%AB-osmane
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •