Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Barlet23
    Anëtarësuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ke Ura Tabakve
    Postime
    214
    Citim Postuar më parë nga theodora*
    po se jan debila ata qe jane ne qeveri nuk do te thote qe ne duhet te bejme cte thone ata de
    se ne kemi te drejtat tona te cilat as ata dhe asnje tjeter si ben dot hasha
    se nganjere nuk i zjedh populli ata derra ne pushtet por ata vene njerez me mitroloz e te vijne ne shpi e po sdeshe mos i voto
    kete gje un e quaj kafsheri se ata nuk jane njereeeeeeeeeeez
    i hate them all.
    E dashtun Teodor,

    nuk besoj se eshte dicka qe ka te bej me qeverine se sa ka te bej me kulturen tone qe fatkeqsisht nuk e kemi!! Nje dite te bukur shkova ne Sarande me makine dhe vendosa te ndaloj ke uji i ftohte i Tepelenes per nje kafe. Erdhi kamarjeri qe i ngjante nje krimineli dhe me tha: Car do pish mer ti? Per nje moment u mendova ta pi apo mos ta pi , nejse ma bej i thashe !! Ndersa prisja kafene shume afer meje ishte nje familje qe po hanin e shqepeshin me mish dhe te gjitha kockat dhe kanocet e birrave i hidhnin ke perroi ku rridhte uji i ftohte. Cfare te te them une me per popullin tone!! Te ishin te gjithe si ty e une ehh cdo te vente

  2. #22
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    KUR SKANE ME çFARE TE MERREN KTO MEDIAT IA KEPUSIN NDONJE LAJMI KSHU,NEJSE QE BOTA çDO DITE SA VJEN E DEMTOHET E ME SHUME ,POR DISA ANALIZA QE BEJNE KTA EKSPERTET DHE QE MARRIN ATO LEKET KOT ME DUKET,SA FILLON BEN VAPE BUBUBUBU JA BEJNE KTA SHKENCETARET KOHRAT ME TE NXEHTA
    IKEN VERA VJEN DIMRIEN FTOHTE NORMALISHT DIMER BUBUBUBU PRAP SHKENCETARET SI KY VIT I FTOHTE NUK ISHTE PARE NDONJEHER.
    MIRE PO KULMI ARRIN KUR BEJNE DISA LLOGARITJE GJASME KSHU AJO KSHU KJO,PO SE SI ARRIJNE TI BEJNE KTO LLOGARITJE AS QE E SHPJEGOJNE.
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Shtremberimi i Tokes !

    Mos keni frike, ky eshte vetem se mendimi imi, pra mos u shqetsoni me keto qka shkruaj une...

    Une mendoje ndryshe; planeti yne toka besoje se e din rrugen e vete se e ka te programuar ciklin e tije te rotacionit e te ndryshimit te formes dhe relevit.
    Pra toka eshte formuar copa copa dhe mund te behet perseri ashtu si ka qen me pare ne te kaluaren.
    Gati se per çdo 500 000 vite toka ka ndrruar boshtin e tije, pra Poli i Veriut dikur gjindej tek Bermudet e neser mund te jete edhe mjedis Shqiperise, pse jo !
    Si shifet asgje nuk eshte me e ndjieshme se toka e e gjithe kjo kanosje qe i behet vjen nga rrotullimi i saje ne shkalle, do thote se boshti i tokes bie poshte atehere edhe dielli bie me shume ne hemisferen veriore, ku edhe prek akullnajat.
    Askush nuk mund ta ndali kete cikel te shtrembrimit te tokes !

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2006
    Postime
    54
    Se pari edhe une mendoj se me shume ka te beje me dukuri fizike si ndryshim poli te tokes apo dicka tjeter.

    Mirepo sidoqofte nese ka te beje me co2 atehere ndryshime duhet te vije nga qeverite e mbare botes ose nga OKB.

    Me duket palidhje qe populli i thjeshte te stresohet, duke menduar se ka dicka ne dore te mbroje ambientin. Pra ska te beje asgje nje cigare qe pi dikush, Ka te beje me termocentrale e fabrika te medha, automjete etj. Dhe ketu duhet te vendoset rregull nga qeverite sepse eshte e kote te mos shkosh me kerr ne pune per te ruajtur ambientin kur termocentralet nuk ndalen as auto tjera nuk ndalen. Pra personat mos u stresoni kot. Qeverite nese ndermarrin dicka mire te ju behet presion rruge tjeter nuk ka.

    Ose ndoshta eshte natyrore vertet kjo ngrohja.

  5. #25
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    si mor skeni sy te shihni gjith keto shkaterrime qe po ndodhin sot ne bote
    edhe ne kemi mundesi ta mbrojm ambientin se nuk eshte puna vetem te shkencetaret qe merren me keto pun

    e kam thene edhe me heret po e perseris edhe nje her
    menyra me e mir eshte te mbillen siperfaqe te medha te pyjeve halore
    pse : sepse me kete ne kontribojm ne uljen e co2 ne atmosfer per arsye se shpenzohet nga bimet per procesin e fotosintezes
    pastrohet ajri nga ndotesit tjere perveq co2
    do te ulej temperatura ne toke
    do te shtohej oskigjeni sepse keto vitet e fundit eshte duke rene perqindja e o2 ne atmosfer edhe do te ishte shum me i paster
    toka do te mbrohej nga erozioni
    edhe plote te mira vetem nga mbjellja e pemeve

    ke nje ide me i dhan ka 5 euro
    nuk eshte ide e keqe por ata qe nuk kan bile le te mbjellin ne shpija te tyre nga nje pjese te vogel me fidane te reja te pishes dhe kur te rriten pak ti shpiejn ne vendet e destinuara

    edhe reciklimi eshte nje pun shum e rendesishme ne ruajtjen e ambientit sepse me kete do te perdorej shum me pak energji elektrike ose ndonje lloj tjeter i energjis per te mundesuar qe perseri te perdorej per pun te njejt

    me reciklimin e 1 ton leter do te ruheshin 14 drunj te mdhej dhe do te kurseheshin 12 000 litra uj dhe 4500 MGvat energji elektrike

    po te reciklohen 1 ton alumin do te kursehet enegji shum e madhe qe prodhohet neper termocentrale qe eshte nje nga ndotesit me te mdhej
    e keshtu me radh

    po te shfrytezonim biqikletat neper qytet nuk do te kishim pas ndotje nga automjetet
    ose po te ecte edhe pak shkenca per ti shti ne funksion makinat me hidrogjen do te ishte menyra me e perkryer per ndalimin e ndotjes sepse ndotja nga makinat ze vendin e pare per nga perqindja me 60 %

    por problemi ma i madh qe kemi ne eshte si ti menjanojn mbeturinat radioaktive per arsye se ato nuk mund te perdoren perseri dhe jan shum te rrezikshme te mbesin ne toke

    pra sikur secili prej nesh te kujdesej vetem pak do te ishte shum me mir se eshte tash
    edhe kjo nuk eshe pun per hajgare

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879
    Per ju qe pini cigare
    E dini qe ai tymi qe nxirni nga cigarja shkateron O2 e atmosferes.
    Po e keqja esht se nuk jeni 1 ose 2 veta ne planet qe pini cigare por me miliarda.
    Kshu qe rrallojeni ca.
    Ky vit i ri ishalla tja u mbushe mendjen.
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-12-2007
    Postime
    119
    A moj Theo po te mos leshonim ne co2 te paster nga tymi i cigares ne TR pemet do thaheshin duke thithur co2 te ndotur nga pluhuri i trotuareve.
    Ah se harrova edhe idea e SKUTHIT eshte mjaft e dobishme per te mbrojtur ozonin ne Shqiperi dhe vetem aty.

  8. #28
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Planeti nuk eshte aspak ne rrezik, vetem Shqiperia eshte ne rrezik nga plehrat dhe nga rruget e pista.

  9. #29
    MilanFan Forever Maska e Pajtim123
    Anëtarësuar
    15-09-2007
    Vendndodhja
    Republic of Kosova
    Postime
    148
    Tokës pos rrezikut të ngrohjes globale i kanoset edhe një rrezik tjetër, ai i goditjes nga një Asteroid i cili quhet Apophis i cili sipas parallogaritjeve do të mund ta godiste tokën me 13 prill 2036, pasojat do të ishin katastrofale, për më tepër shqione këtë video edhe pse disa nga skenat në këtë video jan marr nga disa filma kjo ngjarje pritet që të ndodh me të vërtetë

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-10-2007
    Postime
    99
    dikur do permbyset kjo bote.prandaj po alin fjalet e `kuranit` se cdo keshille qe na eshte dhene per te miren tone sikur keta njerez te vepronin ne baze te ligjeve te ALL-LLAHUT bota sdo kishte kurre fund.por keshtu eshte e shkruar.do mundohemi por fundja i madhi ZOT E DI..

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga qafezezi Lexo Postimin
    Planeti nuk eshte aspak ne rrezik, vetem Shqiperia eshte ne rrezik nga plehrat dhe nga rruget e pista.
    Keshtu mendon ti.Se sipas teje qe te jete dicka ne rrezik duhet ta shikosh.PO keto jan rreziqet me te vogla.
    E di ti qe ne det groposin anije me lende kimike e shum e shum gjera te tjera te cilat behen ilegale, e se di asnje?E di ti sa lek paguhen per ato groposjet?
    Pse ato anije qe thone qe vallai u fundosen kshu mendon ti se u fundosen?
    Heee, aty jan derdhur miliona qe te fundosen se duhen te paguajne per recycle dhe asnje nuk do te humbe asnje cent.E di apo jo?
    Po per vendet qe grumbullojne pleherat, i di historite?
    More por po t'i dinim te gjitha do benim dicka po halli esht se behen kaaaaaq shum e luhen kaq para sa nuk arin t'i mesosh.

    Respekte
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  12. #32
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar më parë nga theodora* Lexo Postimin
    te dashur forimiste dhe forumista
    nuk e di nese e keni vene re se planeti yne eshte ne rezik.
    temperatura mesatare e tij eshte ngritur shum edhe fenomeni e termokipit po ben prezencen e tij kudo.

    ne personalisht car mund te bejme per kete gje qe te ndihmojme sa me pak pollution e planetit tone?

    besoj se duke nisur nga recycle, te hedhim gjerat plastike dhe letrat per recycle, po ashtu edhe shishet e qelqit e te mos e ndotim ambientin.

    mos perdorim shum makinen.aty ku mund te shkojme e me kembe mos e marim makines se dnoten ambienti me dioksid karboni.

    ju lutem thoni e ju gjera te cilat mund t'i bejme ne jeten tone te perditshme per te mos ndotur ambientin e te ndihmojme pak Planetin Toke.


    Tema eshte hipokrizi;
    Disa pyetje hapeses se temes: Cfare do t'a gjeje planetin Toke nga ngritja e temperatures?
    Cfare do ta gjeje Planetin toke nga mbeturinat, plehrat tona?
    Nga se do ta ndihmoni juve planetin Toke, sepse nuk shoh mundesine te perballesh apo te ndihmosh ate qe te mban ty?

    Tani po te them une ty se cfare e mundon njerezimin nga ndryshimet klimaterike: E mundon frika Teodora, ashtu si edhe ty, e mundon frika e shfarosjes dhe e egzistences.
    Njeriu e dashur teodora nuk mund te kete as 00000000000.01% mbi universin, pasi eshte universi qe dikton dhe jo ju.

    Te pyes edhe dicka tjeter; Perse njerezit respektojne aq shume vdekjen, merr parasysh ketu nje funeral? Kur t'i gjeni pergjigjen kesaj pyetjes sime te fundit atehere do kuptosh edhe ndihmesen tende ndaj planetit.


    Dito.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-03-2008
    Postime
    12

    planeti yne eshte ne rrezik duhet te bejme dicka

    HAARP.net - The Military's Pandora's Box by Dr. Nick Begich and Jeane ...
    ... publicity gives the impression that the High-frequency Active Auroral Research Program
    Lexoni rreth Haarp projek na dr Nick Begich une jam i shqetesuar gjithashtu my love is ju love jou love is my love eshte e shkruar shume bukur pershendetje X gjithashtu une e kam kete liber qe dr enick ka shruar dhe do isha i gezuar qe ju ta lexonit
    Ndryshuar për herë të fundit nga Petrit.d : 01-04-2008 më 19:42

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879
    Citim Postuar më parë nga Dito Lexo Postimin
    Tema eshte hipokrizi;
    Disa pyetje hapeses se temes: Cfare do t'a gjeje planetin Toke nga ngritja e temperatures?
    Cfare do ta gjeje Planetin toke nga mbeturinat, plehrat tona?
    Nga se do ta ndihmoni juve planetin Toke, sepse nuk shoh mundesine te perballesh apo te ndihmosh ate qe te mban ty?

    Tani po te them une ty se cfare e mundon njerezimin nga ndryshimet klimaterike: E mundon frika Teodora, ashtu si edhe ty, e mundon frika e shfarosjes dhe e egzistences.
    Njeriu e dashur teodora nuk mund te kete as 00000000000.01% mbi universin, pasi eshte universi qe dikton dhe jo ju.

    Te pyes edhe dicka tjeter; Perse njerezit respektojne aq shume vdekjen, merr parasysh ketu nje funeral? Kur t'i gjeni pergjigjen kesaj pyetjes sime te fundit atehere do kuptosh edhe ndihmesen tende ndaj planetit.


    Dito.

    sHIKO,NUK PO TE MERZITEM PER KETO QE KE THENE SEPSE KY ESHTE HORIZONTI YT.
    mUA PERSONALISHT ME VJEN KEQ QE RRITET SASIA E KAFSHEVE QE VUAJNE.AKOMA ME TEPER NJEREZ FILLOJNE TE VUAJNE.FEMIJET TANE NE CFARE BOTE DO ROJNE VALLE?KEMI GJE NE DORE QE MUND TE BJEME?
    UN P.SH. HAPA KETE TEME NE FORUM QE NUK ESHTE HIPOKRIZI PO KAQ DI E KAQ THUA SE TI VALLE DO E HAPJE ME KETE KUPTIM.
    EH............... NESE, TE SHKUARA..............
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  15. #35
    me syze dielli Maska e sadiku
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    85
    Citim Postuar më parë nga theodora* Lexo Postimin
    sHIKO,NUK PO TE MERZITEM PER KETO QE KE THENE SEPSE KY ESHTE HORIZONTI YT.
    mUA PERSONALISHT ME VJEN KEQ QE RRITET SASIA E KAFSHEVE QE VUAJNE.AKOMA ME TEPER NJEREZ FILLOJNE TE VUAJNE.FEMIJET TANE NE CFARE BOTE DO ROJNE VALLE?KEMI GJE NE DORE QE MUND TE BJEME?
    UN P.SH. HAPA KETE TEME NE FORUM QE NUK ESHTE HIPOKRIZI PO KAQ DI E KAQ THUA SE TI VALLE DO E HAPJE ME KETE KUPTIM.
    EH............... NESE, TE SHKUARA..............
    Se ca the ketu ti, une te them te verteten nuk e kuptova fare. Te pakten pergjigju ndo nje pyetje qe ka bere ai Dito.

  16. #36
    Pa tallje theodora te blejme nje si kjo lexus ls-600hl.Eshte fantastike punon me hydrogen...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879
    Citim Postuar më parë nga sadiku Lexo Postimin
    Se ca the ketu ti, une te them te verteten nuk e kuptova fare. Te pakten pergjigju ndo nje pyetje qe ka bere ai Dito.
    Po ato qe thashe i kuptoi i zoti i punes.Duan ta shtrydhesh pakez trucken qe t'i kuptosh.Nese,lexoi e nje here se mbase kupton dicka
    Ciao
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga MorDor Lexo Postimin
    Pa tallje theodora te blejme nje si kjo lexus ls-600hl.Eshte fantastike punon me hydrogen...
    Ua..... llaf e ke?Ne vend more.Ta bleme.me H2 the.
    Aq me mire.
    Haj ta mbajme me shendet.Po do e ngasim njer un e njer ti.Pa llafe pa diskutim.
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  19. #39
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Theodora, tema me duket serioze edhe pse disave shaka!
    Ne tashme e kemi si lende shkollore, mbrojtjen mjedisore, dhe pak a shume jemi te njoftuar me rrezikun qe po na kanoset( apo me sakt - po ia kanosim vetes). Se qfare mund te bejme ne kte kohe, un personalishte mendoj asgje! Eshte shume e trishtueshme, te shohish se si po shkojme drejt fundit, me duart tona!
    Pak me pare, ne lajme pashe se ishte shkeputur nje cope akulli teper e madhe, me madhesi te nje shteti evropian(nuk me kujtohet emri). Por kjo ishte parapare per te ndodhur spaku 10 vite me vone. Gjithashtu akullnajat ne polin verior po shkrijne me shpejtesi marramendese, gje e cila hedhe posht qdo parashikim tjeter, duke thene se i tere poli do te shkrije ndoshta mbrenda viteve 2012-2014...
    Pra me kte ritem te shtimit te popullsise, te luftrave, te kerkesave per ushqim(qe shton numrin e fabrikave), veshtire se mund te behet ndonje gje nese nisemi nga vetedijesimi i mases, per mbrojtjen e ambientit..
    E di qe tingellon qmenduri, por menyra e vetme per shpetimin e planetit Toke, eshte reduktimi i popullsise ne menyre radikale...

    Ishte mendimi im...
    pershendetje!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  20. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2007
    Vendndodhja
    beyond the road... I lie in wait...
    Postime
    469
    Citim Postuar më parë nga theodora* Lexo Postimin
    te dashur forimiste dhe forumista
    nuk e di nese e keni vene re se planeti yne eshte ne rezik.
    temperatura mesatare e tij eshte ngritur shum edhe fenomeni e termokipit po ben prezencen e tij kudo.

    ne personalisht car mund te bejme per kete gje qe te ndihmojme sa me pak pollution e planetit tone?

    besoj se duke nisur nga recycle, te hedhim gjerat plastike dhe letrat per recycle, po ashtu edhe shishet e qelqit e te mos e ndotim ambientin.

    mos perdorim shum makinen.aty ku mund te shkojme e me kembe mos e marim makines se dnoten ambienti me dioksid karboni.

    ju lutem thoni e ju gjera te cilat mund t'i bejme ne jeten tone te perditshme per te mos ndotur ambientin e te ndihmojme pak Planetin Toke.
    shko ne dyqan, bli nje 'top-up-card' qe te te lejoj te ndotesh ambientin per 3 muaj, pas 3 muajsh shko bli nje tjeter edhe e ke per 3 muaj te tjere, ose po te duash blije 6-mujorshe ne menyre qe te mos shkosh shume shpesh ne dyqan.

    :-)

    nuk e di nese me kupton
    Ndryshuar për herë të fundit nga artful dodger : 03-04-2008 më 10:32

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Nibiru, planeti i 10 dhe viti 2012
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 219
    Postimi i Fundit: 16-04-2012, 16:29
  2. Emigrantët, rrezik kombëtar për Greqinë?...
    Nga DYDRINAS në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 22:42
  3. Emigrantët, rrezik kombëtar për Greqinë?...
    Nga BOKE në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49
  4. E ardhmja e botes eshte ne rrezik
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-08-2006, 05:23
  5. Emigrantet, rrezik per sigurine kombetare
    Nga karaburuni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-11-2004, 13:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •